Tot levenslang voor Duitse neonazi's en 15 seconden later... een zafira voor de hele familie Buitenland voor het winkelen CIA geeft meer stukken vrij in Lockerbie-proces Van decembermoorden heeft Bouterse geen spijt Suu Kyi blijft zitten in auto aan rand Yangon Zeker 33 doden bij bezoek Clinton aan Colombia Egypte wil Jeruzalem als 'open stad' Kim Jong-il wil Amerikaanse troepen in Korea handhaven DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 'Hitier grote kinderheld' mag niet Dhaka* Het boek Adolf Hitler, een grote kinderheld' zal toch niet worden verspreid onder de basisscholen in Bangladesh. Het ministerie van onderwijs heeft dat gisteren laten weten. Dat gebeurde nadat een krant had bericht dat het boek waarin de nazi-leider wordt verheerlijkt, voorkwam op de lijst met 900 boeken die de regering geschikt vond voor de leerlingen in het basisonderwijs. De in juni opgestelde lijst is opnieuw onder de loep genomen, waarna 220 boeken zijn geschrapt, waaronder Hitier. Elf bankrovers gedood bij overval portoviejo Een bankoverval in de stad Portoviejo in Ecuador is uitgelopen op een grote mislukking. Elf overvallers kwamen om bij een schietpartij met de politie. Ook een agent en een vrouw die kwam kijken wat er loos was, werden dodelijk getroffen. De overvallers hadden een kleine twee ton buitgemaakt, toen ze verrast werden door de politie. Er ontstond een schotenwisse ling die een uur duurde. Uiterst-rechts floreert in Noorwegen Oslo* De uiterst-rechtse Vooruitgangspartij van Carl Hagen is oor het eerst in de geschiedenis de populairste politieke partij an Noorwegen. Dat blijkt uit een peiling die de krant Nationen gisteren publiceerde. Als er nu verkiezingen zouden komen, zou 24,8 procent van de ondervraagden op Hagens partij stemmen. De Vooruitgangspartij kreeg bij de verkiezingen van 1997 15,3 procent van de stemmen. De partij wil onder meer het aantal asielzoekers sterk beperken. Erdal voor Belgische rechter De Turkse linkse activiste Fehriye Erdal zal zich nog dit jaar voor een Belgische rechter moeten verantwoorden. Ze moet verschijnen op verdenking van verboden wapenbezit, bendevorming en valsheid in geschrifte. Daardoor komt voorlo pig een einde aan een lange juridische strijd over uitlevering van de activiste, die lid is van de in Turkije verboden linkse par tij DHKC. Al-Fayed wil Diana-documenten zien Washington Mohammed al-Fayed stapt naar de rechter om in zage te krijgen in geheime Amerikaanse documenten over de dood van zijn zoon Dodi en diens vriendin, de Britse prinses Diana. Hij kondigde dit gisteren in Washington aan. Diana en Dodi kwamen in augustus 1997 om door een verkeersongeluk in Parijs. Volgens vader al-Fayed houden Amerikaanse inlich tingendiensten op verzoek van Britse collega's documenten achter om de waarheid over het ongeluk te verhullen. De vader is ervan overtuigd dat zijn zoon is vermoord om een eventueel huwelijk met Diana te voorkomen. _Boze Britten belagen kinderarts ■Onden Boze burgers hebben in Wales vernielingen aangericht n de woning van een kinderarts. De belagers zijn kennelijk zo dom dat ze het verschil tussen pediater en pedofiel niet kennen, zei politiewoordvoerder Close gisteren. Yvette Cloete, als kin derarts verbonden aan het ziekenhuis in Gwent, wist ongedeerd te ontsnappen uit haar huis, waarvan de ruiten en de voordeur werden beklad met 'pedo'. Ze wil nooit meer in het huis wonen. In Groot-Brittannië is sinds vorige maand een ware heksenjacht aan de gang tegen al dan niet vermeende pedofielen. Gewonden in Parijse metro iRusIn de Parijse ondergrondse zijn gisteren 24 mensen ge- ond geraakt toen de voorste wagon van een metrotrein door log onbekende oorzaak ontspoorde en voor een deel kantelde, len man brak een been, de overige gewonden liepen voorna- elijk blauwe plekken, snij- en schaafwonden op. Het ongeluk oltrok zich op metrostation Notre-Dame-de-Lorette, aan de oet van Montmartre. Jitbreiding Duitse luchhavens ierlun Rekening houdend met een mogelijke verdubbeling ^an het aantal luchtreizigers in de komende vijftien jaar, heeft y. Ie Duitse regering zich gisteren geschaard achter plannen om ille Duitse luchthaven fors uit te breiden. Minister van trans- )ort Klimmt zei dat de capaciteit van de vliegvelden groter moet 1 vorden om banen te scheppen en te behouden. Eerder deze naand presenteerde de regering van de deelstaat Hessen een - dan om het aantal vluchten van en naar het vliegveld van :rankfurt op te voeren van 78 naar 120 per uur. Ook moet daar ien nieuwe baan worden aangelegd. Vijf Britten in Sierra Leone vrij reetown Vijf van de elf Britse soldaten die vorige week in Sier- a Leone door rebellen zijn ontvoerd, zijn gisteren vrijgelaten. )e rebellen eisten voedsel, medicijnen en de vrijlating van een ran hun leiders uit de gevangenis. Het is niet duidelijk of de ei- en zijn ingewilligd. De vijf waren in handen van een militie die ich de West Side Boys noemt. Er wordt verder onderhandeld ■Sj >ver de vrijlating van de overige zes Britten. Vlinderheden in de meerderheid (T> os angeles Minderheidsgroepen in Californië vormden vorig aar voor het eerst de meerderheid in deze Amerikaanse staat. llanken maakten 49,8 procent uit van de 33,1 miljoen inwo- \iers, terwijl dit in 1990 nog 57 procent was. De snelst groeiende .1 jroepen zijn Aziaten en de hispanics, ofwel Amerikanen van La- P^jns-Amerikaanse oorsprong. Hispanics vormen nu 31,5 pro tent van de bevolking en Aziaten iets meer dan 12 procent. Jinochet maakt het uitstekend ina del mar De Chileense oud-dictator Pinochet verkeert gees- ilijk en lichamelijk in uitstekende gezohdheid. Dat heeft hij psteren tegen verslaggevers gezegd. Kort tevoren hadden advo- [aten van Pinochet bij de rechter om uitstel van de juridische irocedures tegen hem verzocht om een medisch onderzoek te :unnen laten uitvoeren. Pinochet is beschuldigd van schendin- |en van de mensenrechten. De eerste hoorzitting staat gepland oor 9 oktober. Pinochets advocaten hebben eerder betoogd at de ex-dictator te ziek is om te kunnen worden berecht. 'afira. Altijd de juiste auto bij je. U rijdt al ccn Zafira vanaf fl 44.950,- OPEL crde Pers Diensten RTR Reuters Hoge straffen voor moord op zwarte man Het gerechtshof in het Duitse Halle heeft een 24-jarige neonazi gisteren wegens moord tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Zijn twee minderjarige mede plichtigen moeten ieder negen jaar achter de tralies. berlun peter van nuusenburg correspondent Het drietal had in juni in het Oost-Duitse Dessau de 39-jari- ge Mozambikaan Alberto Adria- no zo zwaar toegetakeld, dat hij twee dagen later aan zijn ver wondingen bezweek. Het slachtoffer woonde al twaalf jaar in Dessau. Hij was ge trouwd met een Duitse vrouw en had drie kinderen. Enrico Hilprecht, een 24-jari- ge bakker, en de 16-jarige schoolverlaters Frank Mieth- bauer en Christian Richter had den elkaar op de avond van de moord voor het eerst ontmoet. Ze hadden de kennismaking gevierd met een stevige slok en waren dronken toen ze Adriano 's nachts in het park van Des sau tegenkwamen. Deze was na een bezoek bij een vriend op weg naar huis. De drie skinheads hebben bekend Adriano uit vreemde lingenhaat te hebben aangeval len. Ze sloegen en trapten hem net zo lang tegen zijn lichaam en hoofd tot hij geen teken van leven meer gaf. Daarna kleed den ze hem uit en lieten hem zwaar bloedend achter. Ze ont kenden echter dat ze hem wil den doden. De officier van jus titie achtte moord bewezen en eiste levenslang voor Hilprecht en tien jaar voor zijn minderja rige kompanen. De weduwe van het slachtof fer woonde vrijwel het hele pro ces bij, maar gisteren ontbrak ze. Ze was door neonazi's met de dood bedreigd en staat nu onder politiebescherming. De strenge straffen worden gezien als een signaal aan ex- treem-rechts dat het mishande len van vreemdelingen, zwer vers, punks en andere maat schappelijke outsiders niet lan ger wordt geduld. Bondskanselier Schroder pleitte gisteren voor de televisie voor een 'driesporenbeleid'. Naast strengere straffen en meer 'engagement van de sa menleving' wil hij banen en meer perspectief bieden aan de werkloze jeugd die gevoelig blijkt voor het bruine gedach- tengoed. Schroder herhaalde zijn pleidooi voor een verbod van de Nationaldemocratische Partei Deutschland (NPD), het trefpunt van oude en nieuwe nazi's. Een commissie onder zoekt momenteel of zo'n ver bod juridisch haalbaar is. EN 15 seconden later. een Zafira Zafira. Altijd de juiste auto bij je. U rijdt al een Zafira vanaf fl 44.950,- CJPEL Soms hebt u behoefte aan ccn andere auto. Daarom heeft Opel de Zafira ontwikkeld. U bouwt de Zafira in een handom draai om van een zevenzitter tot een auto met een enorme bagageruimte. Of u nu een kinderpartijtje hebt. of een aanbie ding ziet tijdens het winkelen, de Zafira biedt overal en altijd uitkomst. U rijdt al een Zafira vanaf 44,950 gulden. ©Prljien incL BTW en BPM. cxd. verwijderingsbijdrage en korten njldrar maken Full-Operational Lease via Master Lease vanaf ƒ998.51 (cxd. BTW), op basis van 48 maandcn/20.000 Ion per |aar en ind. houder Kroongetuige voorlopig terug naar VS soesterberg marjolun de cocq De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA geeft de komende weken opnieuw geheime infor matie vrij aan het speciaal Schots gerechtshof in Kamp Zeist. Die toezegging heeft Schotse hoofdaanklager Boyd gisteren gekregen tijdens het proces tegen de twee Libiërs die worden verdacht van de bom aanslag op vlucht PanAm 103 boven het Schotse Lockerbie. Het verhoor van de Libische overloper en kroongetuige Ab dul Majid Giaka, die in de ge heime documenten centraal staat, wordt daarom uitgesteld tot 26 september. Het Schotse openbaar minis terie beschikt al sinds 1991 over 25 CIA-rapporten over Giaka's werk voor de dienst. Veel passa ges, soms zelfs pagina's, waren echter onleesbaar gemaakt. Op verzoek van het Schotse hof heeft de CIA vorige week een deel van deze geheime infor matie toch vrijgegeven. Voor de advocaten van de Li biërs smaakten de rapporten naar meer. Ze hebben nu ge vraagd om alle andere weersla gen die de CIA heeft van ge sprekken die Giaka voerde met Amerikaanse agenten op Malta. Met name zijn zij geïnteres seerd in wat Giaka heeft gezegd over de activiteiten van de Pa- lestijnen Abu Talb en Abu Nadr en twee Palestijnse terreurorga nisaties. Ze zijn door de advo caten aan het begin van het Lockerbie-proces al als mogelij ke daders van de Lockerbie- aanslag aangewezen. De CIA denkt twee weken no dig te hebben om te bepalen welke informatie zonder risico beschikbaar kan worden ge steld. Aanklager Boyd liet weten dat Giaka voorlopig teruggaat naar de Verenigde Staten, waar hij leeft als beschermde getuige. Van 1 tot 7 stoelen in 15 seconden paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse heeft in een televisie interview geweigerd spijt te be tuigen voor zijn betrokkenheid bij de in 1982 gepleegde de cembermoorden. Hij zegt met een gerust hart te wachten op het onderzoek naar deze moor den en andere mensenrechten schendingen dat de nieuwe re- gering-Venetiaan wil laten uit voeren. „Het is een goede zaak dat er een onderzoek komt. Maar er zijn mensen die er poli tiek mee bedrijven." Bouterse vindt dat de aan dacht veel te veel ligt op de de cembermoorden. Die kostten vijftien tegenstanders van zijn toenmalige militaire regime het leven. „Ik maak mij ook druk om de 87 militairen die in de ja ren tachtig zijn omgekomen. Maar er zijn mensen, en ook een deel van de media, die pro beren het publiek te manipule ren. Er moet nog heel veel wor den uitgelegd aan het volk", al dus Bouterse. De decembermoorden vor men volgens Bouterse slechts een deel van die zaken. „Als daarover verantwoording afge legd moet worden, dan zullen we dat doen. De tijd is nu nog niet rijp om te zeggen wat er al lemaal aan de hand is". In het parlement is onenig heid ontstaan over de samen stelling van de vaste commis sies voor mensenrechten, bui tenlandse zaken en defensie. Bouterse, sinds enkele weken parlementariër, is door de Mil lennium Combinatie waartoe zijn Nationale Democratische Partij behoort, naar voren ge schoven voor deze commissies. De meeste andere partijen is dat in het verkeerde keelgat ge schoten. Oppositieleider Aung San Suu Kyi in Myanmar (Birma) zit nog steeds in een personenauto langs de kant van de weg ten zuiden van de hoofdstad Yang on. Een week geleden hield de politie Suu Kyi tegen toen ze voor het eerst sinds twee jaar de hoofdstad wilde verlaten. Vol gens haar partij, de democrati sche NLD, is Suu Kyi niet van plan terug te rijden. „Aung San Suu Kyi zal iriet terugkeren naar Rangoon voor dat ze heeft gedaan wat ze van plan was: partijleden buiten de stad ontmoeten", aldus een verklaring van de NLD. De No belprijswinnares zit samen met veertien partijleden en haar chauffeur ten zuiden van de hoofdstad vast. Omwonenden voorzien de groep van voedsel en water. De oppositieleider is al vaker tegengehouden. In 1998 pro beerde ze tot twee maal toe te vergeefs de hoofdstad te verla ten. Uit protest bleef ze de eer ste keer vijf dagen langs de weg staan en een maand later twee weken. De NLD won in 1990 de verkiezingen, maar heeft nooit mogen regeren. Zafira. Altijd de juiste auto bij je. Bij de Nationale Universiteit in de Colombiaanse hoofdstad Bogota gooien studenten stenen naar de politie. De studenten protesteren tegen het bezoek van de Amerikaanse president aan hun land. Ze vinden dat hij zich met zijn eigen zaken moet bemoeien. foto epa luis acosta Tijdens het bezoek van president Clinton aan Colombia zijn bij aanslagen, gevechten en demonstraties zeker 33 doden gevallen. Gisteravond sloot Clinton het met zeer strenge veiligheidsmaatregelen omgeven bezoek af. De president wilde de Colombianen een hart onder de riem steken bij de strijd te gen de drugshandel. Washington hoopt te gelijk met de steun aan Colombia de invoer van cocaïne in de VS te beperken. Clinton benadrukte dat de Amerikaanse bemoeienissen met het Zuid-Amerikaanse land niet betekenen dat de VS militaire be doelingen hebben. „Dit is geen Vietnam en van Yankee-imperialisme kan geen sprake zijn", zei hij tijdens een gezamenlijke pers conferentie met zijn Colombiaanse ambt genoot Pastrana. De VS hebben Colombia 1,3 miljard dol lar beschikbaar gesteld voor de strijd tegen de cocaïnebendes. Daarmee wordt een omvangrijk plan van de Colombiaanse re gering medegefinancierd om de cokaplan- tages te vernietigen. Overbelaste kabel oorzaak brand in toren moskou dpa De brand in de televisietoren in Moskou is veroorzaakt door overbelasting van een antennekabel. Volgens brandweercommandant Korotsjik raakte de kabel ver hit, waama brand uitbrak. Korotsjik was kritisch over het feit dat de stroom pas na drie uur kon worden uitge schakeld, namelijk nadat president Poetin daarvoor persoonlijk toestemming had gegeven. Door dat tijd verlies konden nog meer ka bels vlam vatten. De twee grootste Russi sche televisiezenders, die door de brand hun uitzen dingen zondag moesten sta ken, zijn inmiddels weer in de lucht. Sinds gisteravond vullen ORT en RTR samen een geïmproviseerd net. Dit is mogelijk door het aan brengen van een tijdelijke zendkabel in de zwaarbe- schadigde toren. Egypte heeft voorgesteld dat Is raël en de Palestijnen de stad Jeruzalem delen zonder de een heid van de stad aaD te tasten. Beide partijen moeten er hun hoofdstad kunnen vestigen 'in het kader van een open stad', aldus een verklaring van het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken. De status van Jeruzalem is een van de grote knelpunten voor een definitief vredesak koord tussen Israël en de Pales tijnen. Beide partijen willen Je ruzalem (deels) als hoofdstad. Egypte speelt, net als de Ver enigde Staten, een belangrijke bemiddelende rol bij de vredes besprekingen. Pyongyang vreest gevaarlijk machtsvacuüm President Kim Jong-il van Noord-Korea wil dat de Ameri kaanse troepen op het Kore aanse schiereiland blijven. Hij vindt dat nodig om de vrede in Oost-Azië te handhaven. Naar pas nu blijkt, heeft hij dat half juni tegen zijn Zuid-Koreaanse ambtgenoot Kim Dae-jung ge zegd tijdens hun top in Pyongy ang. Het opmerkelijke nieuws kwam naar buiten in een giste ren door The Washington Post gepubliceerd interview met Kim Dae-jung. Nog begin dit jaar werd de sterkte van de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Korea flink opgevoerd om een eventueel bliksemoffensief van de noor delijke 'schurkenstaat' te weer staan. In enkele wat alarmis tisch getoonzette artikelen meldde het luchtvaartblad Aviation Week eind mei dat on der meer ^-spionagetoestel len en B-l B-bommenwerpers naar Zuid-Korea waren gediri geerd. Internationaal werd Noord-Korea op dat moment beschouwd als de gevaarlijkste potentiële ruziezoeker van Oost-Azië. Omgekeerd heejt het bewind in Pyongyang de Ame rikaanse militaire aanwezigheid in Zuid-Korea altijd gehekeld. Nu de relaties tussen de twee Korea's ontdooien, blijken de zaken anders te liggen. Als de dooi doorzet en de 37.000 Ame rikaanse militairen als gevolg daarvan Korea verlaten, ont staat een machtsvacuüm. Het gevaar bestaat dat de omrin gende grootmachten China, Rusland en Japan elkaar dan in haren vliegen om het op te vul len. Om de stabiliteit in de regio te handhaven, moeten de Ame rikaanse troepen blijven, zo zet te Kim Jong-il in juni uiteen. Kim Dae-jung beschouwt het als een van de belangrijkste uit komsten van zijn bezoek aan Pyongyang. De noordelijke Kim vertelde zijn gast dat hij al een aantal ja ren geleden een boodschapper naar Washington had gestuurd om zijn opvatting onder de aandacht van de Amerikanen te brengen. Navraag leerde The Washington Post dat de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Arnold Kantor op 22 januari 1992 heeft ge sproken met een hoge Noord- Koreaanse functionaris. Vol gens Kantor was de boodschap dat Pyongyang aan hereniging van de Korea's niet de harde voorwaarde verbond dat de Amerikaanse troepen moesten afreizen. Kantor vond het een interessante mededeling, maar volgens hem is er niets mee ge beurd, omdat de Noord-Korea- nen niets meer van zich lieten horen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5