Economen pleiten voor meer artsen Debat over landbouwgif verwordt tot klucht Binnenland ïerfkens wil af van ntwikkelingswerkers Zó word je een eslaagd ondernemer m/v ww.opleidingondernemen.nl Nieuw verfje Minister mag normvervaging aanpakken Geld bestemmen voor homomuseum in Amsterdam NS op zoek naar conducteurs en treinen 'Moffenfolder overschrijdt toelaatbare' - IONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Rijksrecherche verhoort Peper botterdam De rijksrecherche verhoort morgen oud-burge- I meester en oud-minister Peper over enkele van zijn declaraties als burgemeester van Rotterdam. Het openbaar ministerie in Breda spreekt van 'enkele incidenten die vragen om nader diep te-onderzoek'. Peper is met betrekking tot deze incidenten nu formeel verdachte en zal in de maand september in enkele ses sies hierover worden gehoord. Volgens NRC Handelsblad, dat zich baseert op bronnen binnen het onderzoeksteam, gaat het ip om acht dienstreizen van Peper. De rest van de in totaal 27 rei- i zen waarover in het rapport van de Rotterdamse Commissie tot li Onderzoek van de Rekening wordt gesproken, zou zijn afgeval- m> Joegosloavië hindert advocaten je belgrado Terwijl de Vier van Belgrado gisteren eindelijk be zoek kregen van hun familie, beletten de Joegoslavische autori teiten hun advocaten met hen te spreken over hun verdediging. Dat zou het strafrechtelijk onderzoek kunnen schaden, hebben de advocaten te horen gekregen. „Deze maatregel belemmert hun verdediging en is dus onaanvaardbaar", zegt de advocaat van Ger de Füe, Jankovic. „Dit verbod is tegen alle regels van de wet in." Buitenlandse Zaken kan nog niet zeggen of het depar- tietement een officieel protest overweegt. De ouders van Bas van Schaik en Jeroen van Iersel mochten gisteren hun zoons bezoe- DOiken. De ouders zelf Wilden niets zeggen na afloop, maar volgens advocaat Petrovic was het weerzien na zoveel tijd „erg emotio neel". Puttense zwagers naar Europees hof putten De in 1995 wegens moord op de 23-jarige Christel Am- brosius tot tien jaar veroordeelde Puttense zwagers gaan hun zaak voorleggen aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. De procedure wordt aangespannen door de Amsterdam- je advocaat Knoops. Hij vervangt zijn collega Doedens, die ja renlang tevergeefs heeft geprobeerd de strafzaak heropend te krijgen. De Hoge Raad bepaalde in juni dat er geen geen aanlei- 1 ding is om de zaak te heropenen, hoewel DNA-onderzoek wees n de richting van een nog onbekende dader. De Puttenaren ko nen in oktober op vrije voeten. 'Soldaten te snel uitgezonden' den haag De beslissingen om Nederlandse militairen uit te zenden naar Cambodja, Cyprus, Bosnië en Kosovo waren geba seerd op 'summiere informatie'. De Tweede Kamer is daarmee lekortgeschoten in haar controlerende taak, concludeert de commissie-Bakker in het eindrapport dat maandag openbaar ivordt gemaakt. De commissie zou vraagtekens plaatsen bij de ierughoudende rol van premier Kok in de Srebrenica-crisis en le oorlog in Kosovo. Voormalig minister Voorhoeve van Defen ce zou voor, tijdens en na de val van Srebrenica te veel een ei- ;en koers hebben gevaren. Kamervragen over de uitzending van roepen naar Cyprus zou hij verhullend hebben beantwoord. )e commissie Bakker beveelt aan een exit-strategie op te stel en, waaruit duidelijk moet worden hoe een missie kan worden leëindigd. Greenpeace patrouilleert in Rotterdam iotterdam Greenpeace gaat met zijn nieuwe schip Argus con- i| inu speuren naar milieuvervuiling in de Rotterdamse haven. let grote Rijnmondgebied vergt volgens de milieuorganisatie 'oortdurende aandacht. De Argus zal onderzoeken of het water vervuild, ontoelaatbare lozingen en illegale afvalhandel iiridplaatshebben en of het milieu schade heeft opgelopen. Green- Mi peace zal veel tam-tam maken over eventuele vervuiling en zo nodig direct actie ondernemen. Greenpeace hoopt dat ook om wonenden en mensen die in de havens werken melding maken ine nn vervuiling. Hiervoor is een telefoonlijn geopend. Bos voor overleden kankerpatiënten Bij Dronten komt een bos ter nagedachtenis aan iverleden kankerpatiënten. Op de tweede landelijke Kanker a lerdenkingsdag op 8 september zullen kinderen die een fami- gei ielid hebben verloren aan deze ziekte, de eerste bomen van het v tos planten. Dat gebeurt in bakken met aarde in het Muziek- tie entrum Vredenburg in Utrecht, waar de herdenkingsdag nailaatsvindt. De bomen worden later bij Dronten op de juiste nifilek gezet. De aanplant van de rest van het bos begint in het na- i h( lar. Er wordt nog nagedacht over de wijze waarop in het bos ek ventueel namen van overleden kankerpatiënten kunnen wor- gv en vermeld, lei Üpaas moet klachten serieus nemen ;n haag Werknemers die worden gepest of om andere rede- zi en ontevreden zijn op hun werk, moeten daarover een klacht m unnen indienen bij hun werkgever en kunnen rekenen op een erieuze behandeling van die klacht. Dat is de kern van een ini- latiefwetsvoorstel dat PvdA, D66 en GroenLinks gisteren heb- en gepresenteerd. Volgens PvdA'er Bussemaker is er behoefte wel an een klachtenregeling omdat ruim eenderde van de werkne- ïers in Nederland op het werk te maken heeft met agressie en eweld. Uit onderzoek is gebleken dat veel mensen het slachtof- de< :r zijn van pesterijen op de werkvloer. Verder heeft een op de nu en werknemers last van seksuele intimidatie. migjarig uitzenden niet meer van deze tijd' ihaag» anp nister Herfkens gaat een ein- maken aan het uitzenden ontwikkelingswerkers. Het gjarig uitzenden van ontwik- ingswerkers is niet meer van :e tijd, vindt ze. De kosten 2,5 miljoen gulden) staan gens de minister van ontwik- Szingssamenwerking niet in houding tot de resultaten en jo rendien voelen lokale des- dai idigen zich ondergewaar- m ird en betutteld. Buitenland deskundigen verdienen vaak iel i keer zoveel als lokale speci- d b ,en. zaf ïerfkens wil in juli 2002 stop- vei 1 met het huidige program- ke Dit betekent niet dat Ne- t landers nooit meer ontwik- lati ngswerk zullen doen, maar zal dan gaan via particuliere anisaties, ontwikkelingsor- Mi üsatie SNV of internationale anisaties. ïerfkens denkt dat het be- Hij- den haag lianne sleutjes Of bel 1MKO Opleidingen OI72 - 619 255 Elf bestrijdingsmiddelen zijn de inzet geworden van een politieke klucht in drie bedrijven. De ontknoping volgt dinsdag als de Tweede Kamer stemt over het kabinetsvoorstel dat deze land bouwgiffen nog toelaat tot 2004. Milieuminister Pronk kwam met dit voorstel op last van een meerderheid van de Tweede Kamer, maar tegen zijn zin. WD, CDA, D66 en de kleine christelijke partijen wilden een nieuwe wet nadat de rechter het gebruik van de elf middelen verbood. Dit voorstel lijkt het nu niet te gaan halen en dat komt het kabinet goed uit. Sterker nog, milieumi nister Pronk pleitte gisteren in de Kamer voor een wijzigingsvoorstel van D66 en de PvdA dat zijn plan danig inperkt. Deze twee paarse partij en willen de boeren en tuinders het landbouwgif nog zo'n twee jaar laten gebruiken in plaats van tot 2004. Dat komt het milieu ten goede, aldus Pronk. Tot eergisteren was D66 nog voor het toelaten tot 2004. Op last van zijn fractiegenoten moest land- bouwspecialist Ter Veer zijn steun intrekken, omdat die het groene imago van de partij te veel zou schaden. Maar zónder D66 is precies de helft van de Kamer voor het wetsvoorstel en dat is on voldoende om het aangenomen te krijgen. PvdA, GroenLinks en de SP waren namelijk altijd al tegen het verlengen van de gebruikstermijn, maar vormen samen een minderheid. Direct na dat Ter Veer door zijn fractie werd teruggefloten, kwamen PvdA en D66 samen met een amende ment. De omstreden elf middelen die onmisbaar zijn bij de teelt van diverse gewassen, mogen nog twee jaar worden gebruikt. Ter Veer maakte daarbij duidelijk dat het slikken of stikken is. Als het wijzigingsvoorstel het niet haalt, stemt hij tegen de héle wet. En dat is weer een drukmiddel op coalitiegenoot WD. Als het wetsvoorstel noch het amendent het haalt, dan staat de WD met lege handen tegenover de tuin ders. Terwijl het uitgerekend de liberaal Geluk was die de Kamer deze zomer terug liet komen van vakantie om een langer gebruik van de ver boden middelen te regelen. Geluk noemde de opstelling van Ter Veer giste ren 'politiek onbetrouwbaar'. Maar als de WD'er iets wil overhouden voor de tuinders, zal hij toch de kant van D66 en PvdA moeten kiezen. Hun voorstel haalt het immers niet zonder de steun van de WD, want ook bij het amendement drei gen de stemmen te staken. De enige manier waarop Geluk zijn zin kan krij gen, is wanneer eer volgende week bij de stem ming minder 'groene' Kamerleden aanwezig zijn. Dan kan hij om hoofdelijke stemming vragen, zodat het kabinetsvoorstel het toch nog haalt. Ook al is dat dan tegen de zin van milieuminister Pronk. 'Zorg goedkoop, maar ook slechter' Als Nederland met de kwaliteit van zijn gezondheidszorg in de pas wil lopen met andere westerse landen, moeten er op elke drie medisch specialisten twee bij komen en moet het aantal huisartsen worden verdubbeld. Dat kost geld: Nederlanders zouden gemiddeld 14 procent meer kwijt zijn aan zorg, deels in de vorm van een eigen risico. Dat concluderen twee economen deze week in het eco- nomenvakblad ESB op basis van eigen onderzoek en analyses van OESO-cijfers. hilvarenbeek Molenmaker Wim Coppes uit Bergharen gebruikt een hoogwerker om de Doomboom-molen bij Hilvarenbeek van een nieuw verf je te voorzien. De arbeidsinspectie vond het niet meer verantwoord om staand in de wieken de molen te schilderen. Ook bij zijn andere verf klus sen aan diverse molens in Nederland zal Coppes zijn hoogwerker gebruiken. foto anp van eijndhoven den haag anp Minister Korthals van justitie mag van de Tweede Kamer doorgaan met zijn plannen om normvervaging harder aan te pakken. Het gaat daarbij om kleine dingen, zoals hondenpoep en vuilnis op straat, spijbelen en te hard rijden. Het.zijn overtredin gen waarvoor de politie vaak geen tijd heeft, maar die aan de wieg staan van de verloedering van de maatschappij, vindt Korthals. Hij wil dat de lagere overheden de handhaving van deze regels hoger op de agenda zetten en dat mensen daadwer kelijk een boete krijgen als ze in de fout gaan. Een stuurgroep van burgemeester, het open baar ministerie, politie en wa terschappen maken een plan om de wetgeving meer op de praktijk toe te snijden. Daar voor wordt een aantal projecten opgezet waarin toezichthou dende instanties gaan samen werken. Een voorbeeld is het project tegen spijbelen in Bre da. Verder wil Korthals de zoge heten bestuurlijke boete invoe ren voor kleine overtredingen. De vraag is alleen wie die moet gaan uitdelen als de politie geen tijd heeft. Nog dit jaar wil het kabinet daar een antwoord op geven, maar PvdA'er Van Heemst maakte Korthals alvast duidelijk dat zijn fractie er niets voor voelt dat de aanpak van het 'kleine ongemak' wordt uit besteed aan particuliere (bevei- ligings)organisaties. Hij vindt dat gemeenten en waterschap pen daarvoor zelf mensen in dienst moeten nemen. CDA'er Van Wijnen zou graag de 'cor rectieve vermaning' willen sti muleren. „Als iemand de asbak uit zijn auto op straat leegt, stap dan naar hem toe, stel je be leefd voor en vraag hem of hij dat thuis ook zo doet." De poli tiebond ACP vindt dat de aan pak van kleine overtredingen bij de politie moet blijven. den haag anp Volgens de professoren Van Praag en Van de Ven scoort Ne derland op het gebied van de kwaliteit van de gezondheids zorg veel slechter dan landen als België, Duitsland, Frankrijk, Japan en de Verenigde Staten. Alleen wat de kosten voor de gezondheidszorg betreft, is Ne derland goedkoper uit. Omdat de zorgsystemen moeilijk te vergelijken zijn, ba seren de auteurs zich op maat staven als levensverwachting, wachttijden, toegankelijkheid en keuze van de zorg. Tussen 1970 en 1996 is de levensver wachting in Nederland welis waar gestegen, maar worden mensen in België, Frankrijk en Japan gemiddeld ouder. De on derzoekers hebben daar geen verklaring voor. Alleen Groot-Brittannië kent ook wachttijden. De andere landen niet. Van Praag en Van de Ven wijten dat onder meer aan het structureel lage aantal medisch specialisten en huis artsen in Nederland. In België en Frankrijk zijn er 1,5 huisart- haarlem vervolg voorpagina De delegatie van de Nederlandse homo beweging die onderhandelt met het mi nisterie van VWS over schadeloosstelling voor falend rechtsherstel vraagt 'enkele miljoenen'. Daarmee zou de stichting van een homomuseum in Amsterdam mogelijk kunnen worden gemaakt. Volgens woordvoerder Bruggink van VWS kan de homobeweging geen enkel recht doen gelden. .Alleen individuele gevallen kunnen een verzoek indienen. Bovendien moet het de periode van de oorlog betreffen. Wij hebben een brief gekregen die gaat over van alles, behalve over de oorlog. Het hele emancipatiebe leid komt er in voor met nog een rijtje wensen er achteraan. We hebben ge zegd: dat is niet de bedoeling." Volgens delegatielid dr. Rob Tielman raakt de betrokken ambtenaar de kern van het probleem. „De overheid heeft de neiging zich te beperken tot hetgeen de Duitsers fout hebben gedaan, maar in ons geval is de vervolging na de capi tulatie gewoon doorgegaan. Honderden zijn gearresteerd en onder dwang gecas treerd. De stemming ten opzichte van homoseksuelen bleef vijandig. In de ja ren vijftig heeft de Katholieke Volks Par tij nog voorgesteld alle homo's voor de rest van hun leven tbs ('dwangverple ging', red.) te geven." Ook Gay Krant-directeur Krol maakt deel uit van de groep die overleg voert met het ministerie. Hij pleit voor de stichting van een fonds, dat een ho momuseum in Amsterdam financieel mogelijk moet maken. Krol: „De jonge homo's van nu maken deel uit van een pretcultuur. Ze leven van weekeinde naar weekeinde en hebben geen flauw benul van de geschiedenis van de ho mo-emancipatie. Je zou een deel van het geld moeten gebruiken om ze daar be wust van te maken." Aangezien het gesprek op ambtelijk niveau is vastgelopen, heeft de homode legatie zich inmiddels rechtstreeks ge wend tot premier Kok en enkele Kamer leden. nutten van lokaal aanwezige deskundigen meer toekomst heeft. Dat past in haar visie van 'ownership', waarbij ontwikke lingslanden leren zichzelf te redden en steeds minder af hankelijk worden van buiten landse hulp. Het CDA noemt de plannen van Herfkens 'onbe grijpelijk'. CDA-leider De Hoop Scheffer zag onlangs in Ghana hoe een Nederlandse arts een gebied zo groot als Nederland bestréek. „Als hij wegvalt staat er geen vervanger klaar." Ontwikkelingsorganisatie Memisa stuurt jaarlijks 130 art sen naar de Derde Wereld en vreest voor de minimale ge zondheidszorg in veel uithoe ken van Afrikaanse landen waar alleen particuliere ziekenhuizen met westers geld nog draaien. „De plannen van Herfkens deu gen niet en haar planning, af bouwen voor juli 2002, is niet realistisch", aldus een woord voerder. den haag sander roouakkers De Nederlandse Spoorwegen slagen er in een aantal geval len niet in om vanaf volgende week langere treinen te laten rijden, zoals na de zomer ge bruikelijk is. Zelfs een nieuw bedachte noodmaatregel om treinstellen met kleine gebre ken in te zetten, biedt onvol doende uitkomst. Het perso neels- en materiaaltekort is nijpender dan ooit. Volgens woordvoerder Krijgs man doen de NS er alles aan om chaos te voorkomen. Aan het materiaal worden tijdelijk minder hoge eisen gesteld. „Aan een defect treinstel wordt direct gesleuteld, zodat het tijdens de volgende spits uren weer inzetbaar is. En een coupé kan toch wel rij den, al mist hij toevallig twee asbakjes. Die asbakjes komen volgende week wel." Tegelij kertijd wordt op de buiten landse markt gezocht naar tweedehands voertuigen die technisch nog in orde zijn. „Het zal de komende maan den zeker in de spits vaker voorkomen dat mensen geen zitplaats vinden", zegt Krijgs man. „Het is dit jaar lastiger om voldoende voertuigen en personeel in te zetten. We hebben evenveel treinstellen als voorheen en ook het aan tal conducteurs is niet geste gen. Maar het aantal reizigers groeit wel." Aan het conducteurstekort wordt eveneens met man en macht gewerkt. Een grote wervingscampagne leverde een aantal potentiële nieuwe controleurs op, maar hun op leiding duurt nog enkele maanden. NS-personeel met een verleden als conducteur is inmiddels gevraagd tijdelijk voor een of meerdere dagen terug te keren op de trein. Momenteel wordt ook beke ken of het eigen kantoorper soneel van de spoorwegen buiten de spits kan gaan rei zen. „Het gaat om een paar duizend mensen, maar alle beetjes helpen. In spitstrei- nen moeten vaak enkele tien tallen mensen staan. Dan kan ons eigen personeel net het verschil uitmaken." Reizigersorganisatie Rover spreekt van een 'krankzinnige situatie' en pleit nadrukkelijk voor het inhuren van meer buitenlands materieel. „Je kan beter op een minder mooie stoel zitten, dan op he lemaal geen stoel", zegt woordvoerder Brezet. „Maar het is heel triest dat het zo ver is gekomen, dit had niet mo gen gebeuren. Voor reizigers is de maat al lang vol. Na de privatisering is de NS op een andere, zuiniger manier ma teriaal gaan inkopen, daar ligt de oorzaak. De reiziger wordt daar de dupe van." tekening wim stevenhagen sen per duizend inwoners, in Duitsland 1 en in Nederland slechts 0,5. Naast de beschikbaarheid is de Nederlander ook met de toe gankelijkheid slechter af: om een specialist te bezoeken, moet men eerst langs de huis arts. Behalve in Groot-Brittan nië kan in de meeste landen de patiënt rechtstreeks naar de specialist. Maar van hen zijn er dan ook veel meer. Ook de rantsoenering van de zorg speelt Nederland parten in het aanbod, net als in Engeland. Enige pluspunt daarvan is dat de gezondheidszorg hier rela tief weinig kost. Dat was moge lijk volgens de onderzoekers, omdat Nederland tot nu toe re latief weinig vergrijzing kende. In 1997 ging 8,5 procent van het bruto nationaal product (bnp) naar de zorg. De jaren daarna daalde dat zelfs nog. In andere landen is het hoger. „De gezondheidszorg moet ten minste 9,1 procent van het bnp beslaan, wil de kwaliteit van het aanbod gelijk komen aan het gemiddelde van andere lan den", zegt Van de Ven. amsterdam anp Ook al zijn de teksten ironisch bedoeld, de 'moffenfolder' die een Duitse loterij in Nederland verspreidde, is volgens de Re clamecodecommissie (RCC) onnodig kwetsend en heeft de grens van het toelaatbare over schreden. Van de folder werden vorige week een tot twee mil joen exemplaren verspreid. Op de zwarte envelop stonden tek sten als: 'De moffen komen', 'Moffen raus' en 'De dood kost niks!'. Binnenin zat een recla mefolder voor de Nordwest- deutsche Klassenlotterie (NKL). De RCC vond de uitlatingen kwetsend omdat ze herinnerin gen kunnen oproepen aan trau matische ervaringen uit de Tweede Wereldoorlog. Ook voor Duitsers zouden de ter men pijnlijk zijn. De Commissie adviseert de adverteerder in het vervolg niet meer op een derge lijke manier reclame te maken. De Staatliche Lotterie-Ein- nahme Classen zegt dat de tek sten op de folder satirisch en ironisch zijn bedoeld. Dat er van serieus gebruik van het woord moffen geen sprake is, blijkt volgens de loterij uit het feit dat in het besteladres wordt gesproken van de afdeling 'Moffen raus'. De Lotterie-Ein- nahme stelt ook dat moffen door Duitsers werd gebruikt om zichzelf aan te duiden. De tekst 'De dood kost niks' op de plaats waar de postzegel zou moeten komen, is een ver telling van een Duits spreek woord. Dat luidt: „Nur der Tod is umsonst" (alleen de dood kost niets) en daarmee wordt in dit geval bedoeld dat de brief gefrankeerd moet worden ver stuurd, legt de NKL uit. Interlanden Spreigroep, on derdeel van Wegener, heeft vo rige week geprobeerd of de ver spreiding van de folder voorko men kon worden. „Wij zagen geen kans onder de verplich ting jegens NKL uit te komen", verklaarde een Wegener woordvoerster.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3