Drijven op sentiment BNN op de bres voor nieuwslezeres Henny Stoel Gesprek van de Dag Baan en bijstand H Productie 'tijgerfabriek' Blijdorp hervat DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 152 V^ommpnlaar Bedrijven komen steeds moeilijker aan mensen. De helft van de kleine(re) bedrijven heeft momenteel een of meer vacatures waarvoor ze al maanden vergeefs naar liefheb bers zoeken, maakte MKB-Nederland gisteren bekend. Voorzitter De Boer, nooit verlegen om een stevige uit spraak, greep de presentatie aan voor een opmerkelijke uitspraak: van elke drie werkzoekenden die via het ar beidsbureau solliciteren, komt er één niet eens opdagen bij het sollicitatiegesprek. Het gaat, zo voegde De Boer daaraan toe, vooral om allochtonen. Die uitspraak komt namens een groep ondernemers die diezelfde allochtonen een paar jaar geleden nog welhaast stelselsmatig passeerde als het ging om het vervullen van de (toen nog) schaarse vacatures. Maar dat is op zich geen reden om de uitspraak niet serieus te nemen, en in elk geval niet om hem niet te onderzoeken op zijn meri tes. Met de economische voorspoed is de werkloosheid in Nederland afgenomen tot een niveau waarbij bijna ieder een die graag wil werken, ook daadwerkelijk een baan kan vinden. De harde kern van de werklozen is bereikt, zo heet het bij de Arbeidsbureaus en de sociale diensten. Die harde kem bestaat voor een aanzienlijk deel uit men sen met sociale problemen (zoals verslaving aan drank of drugs, of een totaal gebrek aan vermogen om het eigen bestaan te organiseren), maar voor een deel ook uit men sen die gewoon geen zin (meer) hebben om te werken. Het was een respectabel standpunt om (ook) deze laatste groep met rust te laten zolang er nog zoveel mensen wa ren die met de handen in het haar thuis zaten omdat ze geen betaalde baan hadden. Maar in de huidige arbeids markt geldt dat Nederland iedereen die kén werken, hard nodig heeft. Als iemand niet wil werken, dan hoeft hij of zij dat natuurlijk niet te doen. Maar de consequenties ho ren dan ook voor eigen rekening te zijn. Artikel 2 van de Algemene Bijstandswet luidt: De bijstand wordt afgestemd op omstandigheden en mogelijkheden van persoon en gezin, alsmede op het betoonde besef van verantwoordelijkheid voor de voorziening in het be staan. Hij is erop gericht de persoon zoveel mogelijk in staat te stellen in zijn bestaan te voorzien. Met een beroep op de arbeidsmarkt stond de afgelopen twintig jaar de zinsnede centraal dat de bijstand mensen in staat moest stellen 'in zijn bestaan te voorzien'. Maar als MKB-voorman De Boer gelijk heeft, dan wordt het hoog tijd om 'het betoonde besef van verantwoordelijk heid voor de voorziening in het bestaan' echt als leidraad te gaan hanteren. Wie niet wenst te werken, moet dat maar voelen in zijn portemonnee. televisie Keihard en meedogenloos Als je vroeger bij de groentenboer een bloemkool vroeg en je kreeg een bos radijsjes, en als je dan spinazie wilde hebben en je kreeg een tros bananen, dan was het van tweeën een: de groentenboer was aan het dementeren ge slagen of er zat een camera verstopt in een kist uien en even later vroeg iemand onnozel of je het programma Poets misschien kende. En dan werd er door omstanders hartelijk gelachen. „Haha, u bent op de televisie en wij hebben u bij de neus genomen. Gefopt!" Als je nu een kast opendoet en er rolt een lijk uit, of ie mand trekt op straat een juten zak over je hoofd, sleept je in een auto en dumpt je na een wilde rit in een donker bos, dan hoefje niet meteen het ergste te denken. Want je zou best eens slachtoffer kunnen zijn van het Veroni- ca-programma Booby Trap. En de makers van dat pro gramma zeggen niet 'gefopt', die zeggen: „Zo, rotzak, jij hebt je lesje geleerd!" Want de tijden en de zeden zijn veranderd. En bij Vero nica is fatsoen een schaars goed. Presentator van het uiterst moderne programma met de verborgen camera is Gijs Staverman. Een jongen die zichzelf graag presenteert als een brutale aap. Grote mond heeft 'ie ook. „Dit is Booby Trap, het programma waarin pestkoppen en treiteraars hard en meedogenloos worden aangepakt", dat soort dingen zegt 'ie. En dan draait hij twee pirouetjes op het podium, kijkt olijk in de camera en zegt: „Dit is Kees, en die moet eens een lesje leren. Want Kees is een grappenmaker.Tsja. Kees wordt dan in een restaurant onthaald op een gratis diner. Krijgt garnalen die een paar dagen in de azijn hebben gelegen en een scholfilet waar de kok een zout vaatje op heeft geleegd. Lachen hoor! Albert moet ook 'genadeloos en keihard' worden aange pakt. Dus die wordt, als hij een stukje grond gaat kopen, geconfronteerd met een bejaarde dame in een rolstoel, die halverwege het gesprek zogenaamd dood blijft in een hoestbui. Lachen hoor! 't Is allemaal 'genadeloos' en 'meedogenloos'. 'Smakeloos', dat woord gebruikte Staverman niet. Ten onrechte. Tien jaar hebben ze er in Diergaarde Blijdorp op moeten wachten: een tijgerjong. Maar hier is ze dan: baby Kim. Moeder Musi heeft enkele weken geleden dochter Kim geworpen. Een grote bijzonderheid, want Kim, moeder Musi en vader Hermes behoren tot een zeer bedreigde ondersoort van de Sumatraanse tijger. Moe der en dochter laten zich sinds een paar dagen regelmatig in het buitenverblijf van de tijgers zien. De Rotter damse dierentuin had vroeger jaren de naam een 'tijgerfabriek' te zijn. In de jaren '60 en '70 zijn er in Blij dorp talloze Sumatraanse en Siberische tijgers geboren. De jongen zijn naar dierentuinen over de hele wereld verhuisd. FOTO GPD Ziedend is Ruud de Wild, pre sentator van het BNN-radio- programma ruuddewild.nl. Op weekblad Privé, want daarin verscheen vorige week - promi nent aangekondigd op de voor pagina - het bericht dat NOS Journaal-nieuwslezer Henny Stoel de lelijkste presentatrice is van Europa. „Een weerloze vrouw zo oneerlijk en hard aan pakken. Dat kan gewoon niet." En dus bedacht de radioman samen met zijn rechterhand Je roen Kijk in de Vegte en produ cer Sander de Heer de actie 'Henny Stoel is cool'. Op de tekst van Boney M's Daddy Cool werd de tekst Henny Cool bedacht, een email-actie werd op touw gezet en er werden speciale mokken gemaakt met de tekst 'Henny Stoel is lekker cool'. „Er zijn honderden emails binnengekomen op on ze oproep", wijst Jeroen Kijk in de Vegte naar de vijf centimeter dikke ordner. „We hebben de luisteraars gevraagd een kopie door te sturen naar Privé. Dus die hebben inmiddels ook een lange lijst binnengekregen. De inzenders zijn vooral veront waardigd: 'Hoe kan Privé nou zoiets doen?'." Henny Stoel is op de hoogte ge bracht van de BNN-actie en was gistermiddag wat graag aanwezig in de Radio 3FM-stu- dio. Zij is zichtbaar geraakt door de berichtgeving van het roddelblad en de tegenactie van het jongerenstation. „Het is ronduit kwetsend. In de mid dag dat het blad uitkwam, moest ik bij de hoofdredactie van het Journaal komen. Of ik Privé al had gezien. Nee, dus. Vervolgens ben ik voorbereid op het artikel. 'Er staat iets in wat je kwetst'. Ik heb de hele week niet naar het schap geke ken waar het blad ligt, als ik 's morgens wakker werd dacht ik: 'er is wat'. Meteen schoot Privé in m'n hoofd. Ik heb dagen rondgelopen met een knoop in mijn maag", bekent de door gaans nuchtere Stoel met een brok in haar keel. „Waar haalt Privé het gore lef vandaan om zoiets te stellen" briest De Wild nadat hij live o de radio het interview met de geplaagde 'anchorwoman' va het 8 Uur Journaal heeft geha Mede-presentator Jeroen Kijk in de Vegte heeft zelfs de tran in de ogen van Stoel gezien. Stoel na afloop: „Het kwetst ji diep, zulke berichten. Het is kwaadaardig. Het gevoel van onmacht overheerst, omdat ji er niets tegen kunt doen." Na dit interview zet ze een punt achter de affaire. „Ik ga op va kantie en daarna hoop ik dat les achter de rug is. Deze actii van BNN is een kentering in mijn gevoel over het hele voo val. Het doet me goed dat de jongere luisteraars van BBN achter mij staan", besluit de f jarige nieuwslezer. Privé was gistermiddag niet voor commentaar bereikbaar TIMOTHY BELDMAN Radiomakers voor twee dagen weer op zee Monique, Caroline en Veronica. Achter deze vrouwennamen gingen vroeger illustere radiopiraten schuil die vanaf een schip op de Noordzee programma's uitzonden. Miljoenen mensen leefden mee met het wel en wee van de radiomakers op zee als Bul Verwey, Joost 'den Draaier' en Eddy Becker. Radio Monique hield gisteren en vandaag een reünie tussen de pieren van IJmuiden. Marieke wacht geduldig. Zij is geen oude zendpiraat, maar het bootje dat de groep belangstellenden en dj's van af jachthaven Seaport Marina naar het zeekadettenschip Willem Beukelsz brengt. In twee dagen tijd moeten naar schatting duizend bezoekers heen en weer gevaren worden. Op de heenreis wordt al druk gepraat over oude spoelbanden, legendarische radioshows en zolderkamers vol oude opnamen. Want dat is vooral het ge voel dat het radiomaken op een boot oproept: nostalgie. De hang naar vroe ger. „Jingles. Waar zijn die?", zegt een ze nuwachtige stem achter de microfoon in studio Beukelsz. „Die worden nu gemaakt, achter", klinkt het antwoord. Radiomaker Eddy Becker heeft net plaats genomen achter het mengpa neel. Een vliegenierszonnebril met paarse glazen hangt ogenschijnlijk nonchalant in zijn witte blouse. 'Gou we ouwe' gaat Becker draaien van twaalf tot twee uur. Pijn in zijn hoofd en buik had hij ervan toen in 1975 'zijn Veronicaschip' aan de ketting moest. „Het deed gewoon zeer om te zien dat iets wat ik had helpen opbouwen, in eens verloren was." Aan boord van de 'Beukelsz' ruikt het naar hamburgers en bier. De boot deint zachtjes op en neer. Een schril contrast met vroeger tijden toen met storm en wind het zendschip met masten van negentig meter hoog, mij lenver uit de kust speelbal was van de elementen. De Beukelsz wordt deze twee dagen omarmt door de Zuidpier die de hoge golven ver uit de buurt houdt. Vijf weken op een schip zitten was heel normaal. „We hebben wel eens het water uit de verwarmingsleiding moeten halen om soep van te koken", zegt oud Monique-coryfee -tegen woordig Sky Radioman- Walter Si mons. „Of koffie, gezet van zeewater. Een dj test de radioapparatuur op het schip Willem Beukelsz. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER TOMA TUDOR Niet te zuipen", vult Erik Beekman, een van de organisatoren van de reü nie, aan. „Het was echt de derde we reld op zee, af en toe", gaat Simons verder.Als het slecht weer was, kwam het bevoorradingsschip gewoon niet langs. De bedoeling was 'twee weken op, twee weken af. Vaak ging dat niet door. Zat je weken langer vast. Elke dag douchen was er niet bij. We vin gen water op in een regenton en goten dat over ons heen. En je was vieren twintig uur per dag met radio bezig. Formats bespreken, die plaat niet, die wel, dat soort dingen." Radiomaken op zee is 'charme', het gevoel van vrijheid. „En dat is terug te horen in de programma's. Ze zijn spontaner en creatiever", is de stellij mening van Martin Franken, prograi mamaker van de zender Simone die uitzendt in Groningen en Drenthe. Want 'Muziek op Zee', zoals de reürii heet, is niet alleen een feestje van M» nique. Uit heel het land komen presentator! naar de Willem Beukelsz en wordend programma's via een aantal lokale si tions doorgegeven. Via de internetpa gina www.okayfm.nl is de 32 uur du rende marathonuitzending wereldvri te bekijken. De eerste bezoekers zijn inmiddels a boord geklommen. Hele busladinga worden er verwacht. Uit alle delen vi Nederland, zelfs uit België. Want nie alleen de makers hebben de hang na vroeger. Ook de luisteraars willen nil liever dan zich onderdompelen in hl verleden. Al is de reünie op het zeeki dettenschip een fletse afspiegeling \u die oude glorietijd. „Ik was toen al e grote fan van piratenzenders", zegti koffiejuffrouw die de gasten van een vers bakkie voorziet. „Ik ken al die stemmen. Ik had Eddy Becker aan zi gezicht niet herkend. Maar op het m ment dat hij in de microfoon praatte hoorde ik dat hij het was." Franken, presentator van zijn eigen programma Frank(en) vrij, heeft wel een idee waarom het zendschip in IJmuiden bijna een bedevaartsoord wordt. „Natuurlijk de nostalgie. Idee die toen zijn gelanceerd, worden nu nog steeds gebruikt. Lichtend voor beeld is de Top 40, verzoekplaten draaien en het zomaar opbellen vaji mensen." Simons weet het in zes woorden samen te vatten: „Dit is e drijven op sentiment." Een huis in Italië onselijk met het bekijken van huizen: oude pastorieën, prestigi euze appartementencomplexen, herdershuisjes in de bergen, kwijnende villa's aan het meer. We kunnen beter af en toe een huis in Italië huren', be sloten we. Totdat we op die ene dag besloten eens wat meer naar het noorden van het Comomeer te rijden waar we nog nooit waren geweest. Heel in de verte ont waarden we vervolgens in de zon de contouren van een groot, oud kasteel geflankeerd door cipressen met schil derachtige huisjes als een ceintuur er om heen. Dichter bij bleek hetgeen visioen maar werd het dorpje zowel tastbaarder als verleidelijker: volkomen Middeleeuws, slechts toegankelijk via een smalle weg met eenrichting verkeer. Hier vonden we het Italië van de jaren vijftig te rug, met smalle, alleen voor voetgangers toegankelijke straatjes, die stuk voor stuk naar idyllische baaitjes aan het meer leidden. Het dorpje is één groot openluchtmu seum. En het kasteel behoorde aan een familie die zelfs een paus heeft voorgebracht. En nu verblijven we in het huis dat we er gekocht heb ben. Het bestond uiteen klein benedenhuis uitgehou wen in een rots, en een nieuw, onafgebouwd bovenhuis dat de afgelopen maanden voltooid is. Met een tuin waarin in februari mimosa bloeit en nu vijgen en olij ven rijpen. Met een uitzicht over het Comomeer en de bergen aan de overkant. Voor het eerst houden we nu echt vakantie hier, met kinderen en kleinkind. Daar is nooit tijd voor geweest in al die verschillende weekjes dat we hier waren om poolshoogte te nemen, materia len uit te zoeken, aankopen te doen en bouwplannen door te nemen. Een huis kopen en laten afbouwen in een ander land is een heel avontuur. Maar het is alle maal zonder grote problemen verlopen, dankzij de steun van onze Italiaanse vrienden, het feit dat mijn man de taal beheerst, en de betrouwbaarheid van de makelaar die ook een bouwkundig bureau heeft en aannemer is. Én niet te vergeten: de Italiaanse bouw vakkers, duivelskunstenaars die zich met veel plezieren vakmanschap van hun taak kwijten, tussen de middag in het plaatselijke café een uurtje warm gaan eten, en vervolgens weer met frisse moed doorwerken. Zonder transistorradio, aan een stuk door met elkaar pratend. Wil je ter plekke iets anders, een boogje bijvoorbeeld bo ven de ingang van de keuken? Dat kan. Een uurtje later word je geroepen en heeft een van hen een malletje ge maakt, houdt dat bevallig omhoog en vraagt trots: Zo ongeveer? In Italië wemelt het nog van de bedrijfjes waar heel ambachtelijk, grotendeels met de hand wordt gemerkt. Waar men het zich tot een eer rekent dat ene, heel speciale ontwerp te maken of voor de oplossing van een ingewikkeld probleem te zorgen. De smid, de timmerman, de loodgieter: ze voelen zich artiesten en zijn dat ook. Ook 'onze' elektriciën: hij doet mij denken aan de androgyne Jezus van Leonardo da Vinci. Half geloken ogen, golvend donker haar tot op zijn schouders. Als een balletdanser schiet hij door het huis, met sierlijke gebaren zijn schroevendraaier hante rend en nieuwe leidingen aanleggend. Al dat manvolk is nu verdwenen, ze zijn met vakantie. In augustus ligt heel Italië plat. En wij ook, voor het eerst aan een strandje dat op een steenworp afstand ligt van ons eigen huis. Casa degli Olandesi, noemen ze het in het dorp. Het huis van de Hollanders. ANNETTE VAN TRIGT pre senteert niet langer Studio Sport. Ze is gestopt wegens een verschil van inzicht over het beleid van het sportpro gramma. Dat heeft de NOS gisteren bekendgemaakt. Zowel de NOS als Van Trigt wil inhoudelijk niet op het geschil ingaan. „We hebben dat onderling afgesproken. Wat ik nu ga doen, weet ik nog niet. Ik beraad me op mijn toekomst", zegt Van Trigt in een reactie. Ze pre senteerde vanaf 1989 Stu dio Sport. Het sportprogram ma komt door het vertrek van de ervaren pre sentator niet in de problemen voor de ko mende marathonuitzendingen tijdens de Olympische Spelen, zegt een woordvoerder. ,,We hebben veel presentatoren. Mart Smeets en Jack van Gelder reizen af naar Sydney, de rest presenteert de uitzendingen vanuit Hilversum." Het kwam niet vaak voor, maa deze keer wist de Amerikaans F-16 piloot STEVE SIMONS z ker dat hij tijdens een solovlu over het dorp Tul ia (Texas) zo komen, dus lichtte hij zijn da wonende schoonouders en en Ie vrienden in. Dezen kregen echter de schrik van hun leve toen ze zich maandagavond b ten hadden verzameld. Ze za| de F-16 plotseling hoogte vei zen toen Simons om wilde ke om een tweede maal voorbij t vliegen. Enkele seconden lata stortte het toestel neer. De 41 jarige vader van twee kindere overleefde de crash niet. ,,Mi vrouw en ik stonden voor het huis toen hij het vliegtuig pro beerde af te wenden om onse onze woning niet te raken. Hij heeft zijn leven voor ons g ven", aldus schoonvader Cle Dobbs. Voor zijn roman over de treinkaping in Wijster heeft auteur J. VAN DER KOOI Odoorn officiële politiedossiers gebruikt. Hij heeft de dossiers geërfd van zijn der, een agent die in 1975 betrokken was bij de treinkaping in Wijster. De po1 in Drenthe stelt een onderzoek in naar het gebruik van processen-verbaal in boek, getiteld 'Martin, 2-14 december 1975'. „Een ongebruikelijke zaak", n - geert een woordvoerder van de politie. „Het gebeurt wel dat agenten thuis we f zaamheden verrichten. Maar het is niet de bedoeling dat een agent zelf een a' chief gaat aanleggen, waardoor het materiaal later alsnog op straat komt. 'Ze kochten een huis in de Provence, in de Dordogne, in Toscane. Een eeuwenoud huis met een geschiedenis, soms vol achtergelaten herinneringen van de vorige be woners. Het was liefde op het eerste gezicht tijdens een vakantie. Ze werden gekust door de streek, gestreeld door de lichtval, omarmd door het huis dat daar opeens stond. Ze vonden het bij toeval: ze waren verdwaald, ze deden zomaar een dorpje aan of hebben net zo lang ge zocht tot werkelijkheid en droombeeld over elkaar heen schoven in die ene villa, landhuis of boerderij'. Dit schreef ik vorig jaar augustus, na een bezoek aan vrienden die definitief zijn gaan wonen in de Dordogne. De vrien den staan model vooral die mensen om ons heen die dromen van een an der bestaan of die droom inmiddels al hebben verwezenlijkt. Ik voorzag toen ook dat in 2010 de helft van de babyboomgeneratie, dankzij een goede pensioenregeling en de gestegen waarde van het eigen huis, Nederland vaarwel heeft ge zegd en in Italië, Frankrijk of Por tugal woont. Maar ik voorzag toen niet dat wij deze vakantie in ons eigen huis zouden doorbrengen in Italië. We hadden dat hele idee opgegeven toen we bij onze vrienden in Frank rijk waren. Moe en murw als we waren van alle korte vakanties die we inmiddels doorgebracht hadden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2