Leidsch Dagblad Beheersing water kost zeker 25 miljard extra rechnisch 11 Leiderdorpse clubs weg uit Bloemerd KPN kreeg zin bij opzet UMTS-veiling Russen vinden feilloos de weg in Haarlem Homo's botsen met rijk over schadeloosstelling AANBOD 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Proces tegen Soeharto uitgesteld ONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 irecteur van 'ZB bij afscheid ren achter de pende band chietpartij: dode n drie gewonden een schietpartij in Rotter- m zijn gisteravond een dode drie gewonden gevallen, n de gewonden zijn twee er cht aan toe. De slachtoffers n allemaal Rotterdammers. politie, gealarmeerd door tuigen die schoten hoorden drie mannen zagen weg- nnen, vond drie zwaarge- onden op straat. Eén van n, een 19-jarige, overleed la- Een vierde slachtoffer eldde zich in een ziekenhuis. !hag is slechter an sigaretten' shag rookt, krijgt veel eer giftige stoffen binnen n een sigarettenroker. Dat jkt uit een Frans onderzoek de krant Le Monde van- citeert. Bij een milde ag kwam afhankelijk van rookgedrag 24 tot 40 milli on teer vrij. Hetzelfde appa- ït bracht vorig jaar aan het ht dat veel sigaretten meer :otine en teer bevatten dan het pakje staat. andenwissel ost vier ton n Rotterdammer (60) is gis- avond in Antwerpen van kleine 400.000 gulden be- )fd, terwijl hij zijn autoband wisselde. Hij had net bij wisselkantoor 161.000 llar opgehaald toen hij au- lech kreeg. Terwijl hij druk ende was het reservewiel te estigen, namen onbeken- izijn tas uit zijn auto mee. trafkorting is niet voor niets' bijstandsontvanger moet strafkorting krijgen als hij k of scholing weigert. Mi- ter Vermeend van sociale ;en heeft gemeenten daar :e week nog eens op gewe- Leggen gemeenten geen af op, dan overtreden zij de en grijpt de centrale over- d in. Als een gemeente te ik nalaat om in te grijpen, ;t zij aan het eind van het zélf een strafkorting. Ver eend meent dat de gemeen- hun kans moeten grijpen uitkeringsgerechtigden werk te helpen. Er is nu mers een tekort aan ar- dskrachten en bedrijven in de rij om personeel mms gaat flink organiseren lermarktconcern Laurus - ketens als Edah, Basis- rkt, Spar, Konmar en Super Boer- gaat drastisch reorga- ren. Het vertrek van twee tuursleden, medeverant- ordelijk voor de slechte re- taten, is daar de voorbode l Hoe de reorganisatie er t uitzien is nog onduidelijk. I staat vast dat het concern mes gaat zetten in het aan namen dat wordt gevoerd, ina 7 ANDAAG 22 PAGINA'S !ienland enland uur en Kunst nomie pof en Samenleving prek van de Dag ivisieprogramma s iel voor gratis cursusgids: >318 - 698 698 of surf naar: rovc.nl 15 Leiderdorp dringt doorgaand verkeer door kern sterk terug LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Onderzoekers willen 60.000 hectare reserveren als reservoir Frequency: film over manipulatie Hooglandse kerk van het verlei Sportpark moet wijken voor woningbouw VRAGEN leiderdorp eric went Om droge voeten te houden, moet Nederland de ko mende 50 jaar in totaal 25 miljard uitgeven aan waterbe heersing. De komende 15 jaar moet 60.000 hectare grond worden gereserveerd om onder water te zetten als de nood aan de man komt. En nieuwbouw is niet langer overal mogelijk. Bouwen buiten de dijken moet in elk geval taboe worden. den haag anp Dat stelt de commissie Water beheer 21e eeuw in het van daag gepresenteerde advies 'Waterbeleid voor de 21e eeuw'. Volgens de onderzoekers, on der leiding van oud-gedepu teerde Tielrooij, ontkomt Ne derland er niet aan om het wa ter een deel van de ruimte terug te geven die de afgelopen eeu wen is afgenomen. Om het wa ter van de grote rivieren en van extreme regenval zonder pro blemen te kunnen opvangen en afvoeren, is tot 2015 ongeveer 40.000 hectare 'overloopgebied' extra nodig. Voor het water van de kleinere rivieren gaat het om 15.000 hectare. De strategie om het water letterlijk in te dam men door steeds hogere dijken te bouwen, werkt volgens de commissie niet meer. De risi co's worden dan namelijk niet kleiner: gaat het mis, dan is de ramp gelijk ook nauwelijks meer te overzien. In het verleden heeft het wa ter het in de strijd om ruimte afgelegd tegen woningen en be drijven. Het waterbeheer kwam hierdoor ernstig in de knel. Ne gen bouwlocaties, waaronder IJburg bij Amsterdam en bouw plannen op de zeekering zoals bij Katwijk en Kijkduin, zijn ver keerd gekozen. Óm herhaling te voorkomen, wil de commissie een 'watertoets' invoeren. Bouwplannen mogen niet doorgaan als de gevolgen voor een watersysteem negatief en onoplosbaar zijn. Garanties dat er geen over stromingen meer komen, zijn niet te geven. Als er toch schade is door regen, moet die voor burgers en bedrijven verzeker baar zijn. De verzekeraar moet die eventueel kunnen verhalen op de waterbeheerder of over heid. Aanleiding voor het advies was de wateroverlast eind jaren negentig, die een half miljard aan schadevergoedingen heeft gekost. Sportpark De Bloemerd, aan de noordkant van Leiderdorp, moet plaatsmaken voor wo ningbouw. Op die manier wil de gemeente Leiderdorp geld verdienen voor de aanleg van een langere, verdiepte tunnel- bak voor de rijksweg A4. Alleen manege Liethorp kan op de huidige plek blijven zitten. De overige verenigingen schuiven op naar de andere kant van de provinciale weg N446. De ge meente stelt de sportclubs mor genmiddag van de plannen op de hoogte. Omdat minister Pronk van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening woningbouw in de Munnikenpolder verboden heeft, moet Leiderdorp naar een alternatief zoeken om geld den haag anp Telecombedrijf tegen zesde vergunning gon op 7 juli. Zes partijen don gen dus mee naar vijf 'ongelij ke' vergunningen. Op 24 juli eindigde de veiling nadat tele combedrijf Versatel, de enige nieuwkomer die meedeed, zich terugtrok. Libertel en KPN gin gen naar huis met de twee grote kavels. Dutchtone, Telfort en 3G Blue (Ben) haalden de drie kleinere kavels binnen. Deze bedrijven zijn alle vijf al actief op de Nederlandse markt voor mobiele telefonie. De Nederlandse overheid in casseerde 5,9 miljard gulden. De veilingen van UMTS-fre- quenties in Groot-Brittannië en Duitsland leverden achtereen volgens 80 en 111 miljard gul den op. Volgens deskundigen had de Nederlandse veiling meer kunnen opleveren bij een andere opzet ervan, bijvoor beeld door nieuwkomers op de Nederlandse markt te laten bie den op een zesde vergunning. De Tweede Kamer is ontevre den over het verloop van de veiling. PvdA, CDA, D66 en Groenlinks willen een eigen onderzoek van de Kamer. Het kabinet bespreekt morgen een notitie voor de Kamer van de ministeries van verkeer en wa terstaat en financiën over de UMTS-veiling. Telecombedrijf KPN heeft bij de uiteindelijke opzet van de poli tiek omstreden veiling van ver gunningen voor UMTS-fre- quenties op twee belangrijke punten zijn zin gekregen. Dat blijkt uit een verslag van discussies die vertegenwoordi gers van de overheid en tele- comsector vorig jaar hadden binnen hét Overlegorgaan Post en Telecommunicatie (OPT). De veiling van vijf vergunnin gen voor mobiel internetten bracht de overheid veel minder op dan verwacht. Uit het verslag van het OPT, gedateerd 1 november 1999, blijkt dat het voormalige staats bedrijf KPN zich op dat mo ment als enige binnen het over legorgaan verzette tegen het verstrekken van een zesde ver gunning. „KPN heeft in het overleg aangegeven apert tegen het verstreldcen van een zesde vergunning te zijn", zo staat in het verslag. Ook blijkt dat KPN tegen een voorstel was van het ministerie van- verkeer en waterstaat om vijf 'gelijke' vergunningen te verstrekken. KPN wilde twee vergunningen met meer fre quentieruimte dan de andere drie en kreeg zijn zin. De door Verkeer en Water staat georganiseerde veiling be- jakarta Betogers stonden vanochtend klaar, de rechters, aanklagers en verdedigers eveneens, maar de Indonesische oud-president Soehar to kwam niet opdagen voor de eerste dag van zijn corruptieproces. De rechtbank heeft de zaak daarom twee weken verdaagd. Volgens zijn advocaten is Soeharto te ziek om terecht te staan. Op 14 september zal de rechtbank artsen horen die de in 1998 teruggetreden president heb- monique van hoogstraten Het archief van Kennemerland is deze week in het bezit geko men van een serie van drie ge heime Russische kaarten van Haarlem en het Noordzeeka- naalgebied. Op de kaarten zijn alle straatnamen, pleinen en wateren in het Russisch ver taald. De gedetailleerde kaarten - schaal 1:10.000 - zijn waar schijnlijk bedoeld geweest voor militair gebruik. Ze zijn gedrukt in 1977. De militaire objecten (zoals de Ripperdakazerne en munitieopslag bij Spaarndam) zijn in een donkergroene kleur weergegeven, industriële com plexen in zwart en overheidsge bouwen in paars. „Ieders mond viel hier open van verbazing over de detaille ring van de kaart. Elk straatje is in het Russisch vertaald. Het is nu bijna niet meer voor stellen hoeveel men in de Koude Oor log kennelijk wilde weten", zegt L. Zoodsma, directeur van de Archiefdienst voor Kennemer land (AVK). De kaarten zijn via een Finse handelaar terechtgekomen bij een antiquariaat in Tilburg, dat vervolgens contact heeft ge zocht met Antiquariaat Van der Steur in Haarlem. Die vond dat de serie thuishoorde in het ar chief. Het AVK heeft er 495 gul den voor betaald. De kaarten zouden afkomstig kunnen zijn uit een Russisch EEBEPBEtfK, XEMCTEflE n SflMEPlflEH TImct 3 -i*—J> I** in Russische topografische kaart van het centrum van Haarlem. foto united photos de boer toma tudor archief. „Vooral in het begin van de jaren negentig werd daaruit onderhands nogal wat materiaal verkocht", zegt M. Jansen van het Oost-Europa In stituut van de Universiteit van Amsterdam. Gezien het feit dat de kaarten relatief jong zijn en dat er geen archiefstempels op staan, lijkt het Jansen waar schijnlijker dat ze direct uit het Russische leger komen. Zoods ma heeft dat vermoeden ook. „Ik denk dat iemand er een mooie schnabbel aan heeft. Waarschijnlijk komen de kaar ten in kleine stukjes op de markt. Nu een paar, over enkele jaren weer een paar", meent Zoodsma. Het archief zal de kaarten tentoonstellen tijdens de Open Monumentendagen op 9 en 10 september. Dan kan iedereen uit Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemstede en IJmuiden zijn ei gen straat 'in het Russisch' ko men opzoeken. Zoodsma is verder van plan een aantal tek sten op de kaarten te laten ver talen. Voor vervolging in oorlogsjaren leiden kees van der linden De homobeweging in Neder land ligt overhoop met de rijksoverheid over een finan ciële schadeloosstelling voor de vervolging in de oorlogs jaren. Het ministerie van VWS meent dat de homobe weging geen recht heeft op een deel van het miljoenen bedrag dat is gereserveerd voor oorlogsgetroffenen. Het kabinet stelde in maart 680 miljoen gulden beschikbaar aan diverse groepen vervolgden als tege moetkoming voor falend rechtsherstel. De joodse ge meenschap kreeg 400 mil joen, de Indische gemeen schap 250 miljoen en de zi geuners 30 miljoen. Jehova's Getuigen zagen af van een verzoek om schadeloosstel ling. Pas deze week kwam de wens naar buiten van ex- dwangarbeiders, die 300 mil joen gulden willen. De ho mobeweging liet zich tot nu toe niet uit over de kwestie. Met hulp van de Neder landse politie arresteerde en vermoordde de Duitse be zetter in de oorlogsjaren naar schatting enige honder den homoseksuelen. In het wetboek van strafrecht liet rijkscommissaris Seyss-In- quart een bepaling opnemen die homoseksuele handelin gen verbood. Verhoudings gewijs bleef het aantal slachtoffers echter gering. In tegenstelling tot joden, zi geuners en Jehova's Getui gen, stonden homo's en les biennes niet als zodanig ge registreerd in de registers van de burgerlijke stand en waren zij dus moeilijker op te sporen. In de onderhandelingsde legatie van de homobewe ging zijn onder meer het COC en de Gay Krant verte genwoordigd. Socioloog en hoogleraar dr.Rob Tielman van Universiteit van Utrecht, lid van de delegatie, legt uit waarom het verzoek van de homobeweging op onbegrip stuitte bij het ministerie. „In de oorlogsjaren is van alles geconfisqueerd en geroofd van homo's. Maar aangezien de betrokkenen doorgaans geen nageslacht hadden, is in onze situatie geen sprake van individuele gevallen die recht kunnen doen gelden op schadeloosstelling. De minderheid als geheel zou daarom een bedrag moeten krijgen." HET WOORD IS AAN Bill Gates Het fijne van een notebook- computer is dat hij niet dik ker of zwaarder wordt, hoe veel je er ook In stopt. te verdienen voor een verdiepte aanleg van de snelweg. Het plan was aanvankelijk om in de polder dure woningen in het groen te bouwen. Pronk staat op deze plek echter uitsluitend bescheiden bouw ten behoeve van de recreatieve sector toe. Daarmee zit Leiderdorp met een flink gat in de financiering van de tunnelbak. Door de sportverenigingen richting Munnikenpolder te verplaat sen, is dat probleem opgelost. Zo wordt de Munnikenpolder naar de wensen van de minister ingericht met een recreatieve bestemming, en komt De Bloe merd vrij voor woningbouw. Hoeveel huizen er precies moeten komen, is nog onbe kend. Wel is duidelijk dat het om de bouw van duurdere wo ningen gaat. wisselvallig C L7TÏ «717 "717° 11718° 70% 50% 40% ÏS5E3# 10% 20% 30% Leidse winnaar Spinozaprijs den haag/leiden ruud sep Opnieuw is een Leidse hoogle raar in de prijzen gevallen bij de Spinozapremie, de hoogste we tenschappelijke prijs in Neder land. Hoogleraar moleculaire astrofysica Ewine van Dishoeck was vanmorgen een van de drie gelukkigen die hun onderzoek bekroond zagen. Naast Van Dishoeck vielen ook computerfysicus Daan Frenkel uit Amsterdam en hoogleraar pathofysiologie Dirkje Postma uit Groningen in de prijzen. De Spinozapremie is goed voor een bedrag van drie miljoen gulden per onderzoeker. Van Dishoeck doet onderzoek naar de chemi sche reacties die plaatshebben in de stofwolken in de ruimte tussen de sterren. :'""(JencikovaTi ben onderzocht om zich een oordeel te vormen over zijn conditie. Met het oog op mogelijke ongeregeldheden wordt rechtszaak gehouden in een gebouw van het ministerie van landbouw dat gemakkelijk kan worden afgeschermd van de buitenwereld. Nabij het gebouw explo deerde gisteren een lege autobus. Naar de oorzaak daarvan wordt nog gespeurd. foto ap david loncstreath Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) 1 Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) I I Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch^i Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. I I I I I I Stuur deze bon In e Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan o 400114 i vrijdag MAFb SOÊHAI

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1