Gerard Reve stapt boos op bij uitgeverij 'Wij zijn geen zotten of dwazen' Beat Mania en Japanse clubhouse in LYC LEIDSE öïfWBURG Cultuur Kunst Zelfportret Toon Hermans ontdekt Koningin Emma in zand Estafetteroman op internet DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 mi ijdens de 'Japanse nacht' in het LVC wordt een nieuw pparaat gedemonstreerd, de Beat Mania. Op deze vond, vrijdag 8 september, draaien Japanse deejays n kan er zelf muziek worden gemaakt op de Beat Ma ria. De vidéo-muziekmachine is zó gemaakt dat ieder- en er makkelijk muziek mee kan maken en er kan elfs op gescratched worden. Gistermiddag zou wet- ouder Pechtold (cultuur) het apparaat uittesten in het VC. Maar de spraakmakende machine was in geen vel en of wegen te bekennen, wethouder Pechtold trou- 'ens ook niet. In zijn plaats kwam gemeenteraadslid lexander Geertsema (WD), die wel benieuwd was aar de Beat Mania. Jammer genoeg zat de importeur van het apparaat vast in Utrecht. Geen demonstratie dus. Toch wilde Geertsema niet de beroerdste zijn en nam hij plaats achter de draaitafels van het LVC. Op de muziek van de Japanse DJ's Losveld en Cubis- mo Grafico, gaf Geertsema een staaltje scratchen ten beste. De muziek van de twee DJ's, die tijdens de Ja panse nacht zullen optreden, klonk als lichte clubhou se met bossanova, drum 'n bass en salsa-invloeden. Maar toen het gemeenteraadslid ermee wilde gaan scratchen, klonk het toch een stuk minder 'hip.' Dat de machine op de Japanse avond wel aanwezig zal zijn, benadrukte organisator Lilian Ketting van het LVC. „Het is natuurlijk jammer, maar op 8 september dan is-ie er. Iedereen kan dan naar hartelust scratchen en meedoen aan de wedstrijd." De beste scratchers kunnen zich tijdens de Japanse nacht kwalificeren voor de finale. Deze zal worden opgenomen door de mu ziekzender TMF. De Japanse nacht wordt helemaal gevuld met Japan se jongerencultuur. In samenwerking met de gemeente Leiden en het comité 'Japan in Leiden' heeft het LVC twee bekende Japanse DJ's, Naka Chabe, naar Lei den gehaald. Het tweetal, afkomstig van het under ground platenlabel Escalator, draaien van 23.00-03.00 uur in de benedenzaal van het LVC. Ook afkomstig van hetzelfde platenlabel zijn de veejays, zij zorgen voor de beelden met onder andere mangafilms: enigszins ge welddadige tekenfilms van Japanse origine. Boven in het LVC komt een stand met manga-strip boeken, te koop voor de liefhebber. Volgens Ketting is de organisatie nog van plan een karaoke-machine en een sushibar neer te zetten. „Er wordt nog aan ge werkt: we proberen zoveel mogelijk Japan naar het LVC te halen." Clint Eastwood krijgt Gouden Leeuw venetie De Amerikaanse regisseur en ex-westernster Clint East wood heeft op het filmfestival van Venetië de Gouden Leeuw gekregen voor zijn hele oeuvre. Dat gebeurde gisteravond op het galafeest, waar zijn nieuwe film Space Cowboys als ope ningsfilm draaide. De 70-jarige Eastwood denkt er nog niet aan op te houden met films maken. „Ik zeg nu al tien jaar lang dat ik het rustiger aan ga doen en daar ga ik de komende tien jaar mee door." Op het festival, dat tot 9 september duurt, dingen twintig films naar onderscheidingen. Jeugdtoneel Voorschoten zoekt acteurs voorschoten In het Cultureel Centrum in Voorschoten worden binnenkort repetities gehouden voor een nieuwe jeugdvoorstel ling. De Toneelgroep Voorschoten zoekt nog jongeren om mee te doen aan het jeugdtoneel. De leeftijdscatagorie is van 10 tot 14 jaar. Geïnteresseerden kunnen bellen met Jemke van Veenendaal, 071-5622260. Braziliaan Dourado wint Camoesprijs lissabon De Braziliaanse auteur Autran Dourado heeft dit jaar de Camoesprijs gewonnen, de belangrijkste literaire onder scheiding in het Portugese taalgebied. Aan de prijs is een be drag van 12 miljoen escudo (120.000 gulden) verbonden. De jury prijst de 74-jarige Dourado, die onder meer bekendheid kreeg met zijn boeken 'O Sino da Agonia' en 'Uma vida em seg- redo', om zijn enorme verbeeldingskracht. Hij plaatst zijn ro manfiguren bij voorkeur in een afgesloten omgeving, meestal een dorp in de binnenlanden van de Braziliaanse deelstaat Mi- nas Gerais. Protest musea tegen sluiten Huis Doorn doorn Vierentwintig Nederlandse musea hebben gezamenlijk protest aangetekend tegen de plannen van het Rijk om de de subsidie voor Huis Doorn stop te zetten. Onder de verontwaar digde musea zijn het Van Gogh Museum, het Kröller-Müller, het Mauritshuis, het Rijksmuseum voor Oudheden, Museum Paleis Het Loo, het Rijksmuseum en het Teylersmuseum. Huis Doorn, het buitenverblijf waar de gevluchte keizer Wilhelm II (1859-1941) zijn laatste dagen sleet, zal de jaarlijkse subsidie van een half miljoen gulden voor de museale taken met ingang van de komende Kunstenplan-periode moeten ontberen. Losse kaartverkoop De Meerse hoofddorp De Hoofddorpse schouwburg De Meerse en thea ter Het Oude Raadhuis beginnen met de losse kaartverkoop voor de voorstellingen van het komende seizoen. Op zaterdag ochtend 2 september kunnen wachtenden vanaf 8.00 uur te recht bij de schouwburg aan het Raadhuisplein 3 in Hoofddorp. Tussen 7.00 en 8.00 worden zij vermaakt door mimespeler Jo- chem Zo. Kaarten voor de voorstellingen van Acda De Munnik en Youp van 't Hek zijn niet in de losse verkoop te ver krijgen. Rijksmuseum gratis voor kinderen Amsterdam Het Rijksmuseum in Amsterdam is met ingang van volgend jaar gratis voor kinderen tot 18 jaar. Nu betalen die nog de gereduceerde prijs van 7,50 gulden. Het museum streeft er naar het nationale erfgoed zo goed mogelijk toegankelijk te ma ken voor de jeugd. Door deze groep voor niets binnen te laten, hoopt het museum de drempel te verlagen. Open huis K&O Katwijk katwijk Tijdens het open huis van K&O in Katwijk op zaterdag 2 september is er onder meer live-muziek van het duo 'Take- Two.' Op deze dag wordt informatie over cursussen, theater, muziek en film bij K&O gegeven. Ook wordt een aantal cursus sen en bloemboeketten verloot. K&O is te bezoeken aan de Sluisweg 16 in Katwijk. Het open huis duurt van 10.00 tot 13.00 l' uur. Amersfoort Het beeld van Ko ningin Emma wordt in Amers foort gerestaureerd door beeld houwer en restaurateur Ton Mooy. In zijn atelier is hij bezig met het modelleren van Emma's gezicht. Het werk van zachte kalksteen wordt met gips geres taureerd en dan in brons gego ten. Op het brons wordt een zandsteen laagje aangebracht waardoor het beeld zijn origine le uiterlijk terugkrijgt. Het kunstwerk moet in november weer op zijn plaats staan in het Rosarium op het Jozef Israël- plein in Den Haag. FOTO ANP/ED OUDENAARDEN Op een zolder in de Sittardse Paardestraat is een zelfportret ontdekt van de jonge Toon Hermans. De begin dit jaar overleden cabaretier moet de vetkrijttekening op karton eind jaren dertig heb ben gemaakt toen hij een jaar of twintig was. Het portret is gevonden in het huis waar des tijds de familie Van Houdt woonde. Gertie van Houdt was Toons eerste geliefde. Toon zou re gelmatig in het huis verbleven hebben. Overigens was het schilderstukje in 1956 al ontdekt door de vrouw die er nu nog steeds woont, de inmiddels 83-jarige Jeanne Le Haen. Ze trof het destijds aan tussen de dakspanten en borg het op. Pas on langs vertelde ze erover aan de Limburgse histo ricus Harrie op den Kamp. Maurice Hermans, zoon van Toon en galerie houder in Maastricht, reageert verrast op het nieuws. „Goh wat leuk, ik zou dat portret graag eens zien. Volgens Hermans jr. heeft zijn vader in zijn leven veel geschilderd. „Veel werk is in han den van de familie en wordt niet verkocht, maar ik ken nauwelijks tekeningen van hem uit zijn jonge jaren. Ik heb daarvan alleen wat plaatjes gezien in boeken. Ik ben zeer benieuwd naar het portret en naar hoe mijn vader er toen uitzag", aldus Hermans. Het werk wordt nu waarschijn lijk gerestaureerd en ingelijst. Waar het komt te hangen is nog onzeker. Volksschrijver Gerard Reve heeft besloten uitgeverij Veen te verlaten. Sinds het vertrek van directeur Dick Gubbels, eind juni, heeft hij geen vertrouwen meer in de directie en redactie van de uitgeverij. Reve heeft samen met zijn vriend en zaakwaarnemer Joop Schafthuizen uitgeverij Veen vorige week per brief laten weten de contractuele verplichtingen te willen opzeggen. Schrijver en uitgeverij hebben twintig jaar samengewerkt. jacob moerman „Dick Gubbels is achttien jaar de directeur van Veen ge weest", vertelt Schafthuizen. „En dan krijgen wij op 3 juli een brief dat hij per 1 juli is vertrok ken. Dat kan toch niet! De uit geverij stelde zich door die brief zeer ongeïnteresseerd op naar de auteurs. En toen rees bij ons de vraag of Veen voor het werk van Gerard Reve nog wel de juiste uitgeverij is." Ook was er onenigheid over de jubileum-editie van 'De On dergang van de Familie Boslo- wits', die in november van dit jaar zou verschijnen. Schafthui zen: „Dat boek had een hele mooie uitgave moeten worden. Maar helaas, we zijn er met de uitgeverij niet uitgekomen. Wij bemerkten veel onwelwillend heid bij Veen over de kwaliteit van de uitgave. De lay-out werd steeds beroerder en we waren er steeds meer tijd mee kwijt. Meneer Reve heeft om die re den eind juni het contract niet getekend. De verschijning van dat boek gaat dus niet door, ook al staat het aangekondigd in de najaarsprospectus van Veen." Door het vertrek van Reve moet er volgens Schafthuizen 'nog veel worden afgehandeld'. Een nieuwe uitgever hebben ze op dit moment nog niet op het oog: „Alles staat nog open." En hoe staaf het met het Ver zameld Werk van Reve? Het vijfde en zesde deel moeten nog verschijnen, in deze uniforme reeks. „Die delen verschijnen de komende jaren nog bij Veen, anders zou het sneu zijn voor de mensen die voor die eerste vier delen veel geld hebben be taald." Uitgeverij Veen onthoudt zich van commentaar. der van de laatste is het moge lijk dat het verhaal ook op pa pier wordt uitgegeven. Vanaf 15.00 uur schrijft elk uur een andere auteur. Peer Mascini en Viggo Waas kruipen met z'n tweeën achter de com puter. Margreet van Hoorn, au teur van streekromans, is de eerste. Vierentwintig uur later moet het laatste woord worden getikt. Die eer valt Stijn Aerden te beurt. Terwijl het verhaal wordt ge schreven, kan het publiek de vorderingen volgen op een groot scherm. Ook is het moge lijk correcties door te geven aan een van de schrijvers. Vijfentwintig Nederlandse schrijvers beginnen vanmiddag in de etalage van boekhandel Scheltema in Amsterdam aan een 'Grote Nederlandse Ro man'. In 24 uur produceren on der anderen Mensje van Keu len, Maarten Spanjer, Theo van Gogh en Max Pam een estafet teroman die moet gaan over een jongeman met nare dro men. De definitieve roman is te zien op de websites van de Am sterdamse boekhandel en van het studentenweekblad Propria Cures. Volgens een woordvoer- Nederland krijgt kunstwerkje niet terug van museum Boston kopstuk Hermann Goering en belandde uiteindelijk in de Ver enigde Staten. De Nederlandse staat claim de het paneeltje en ook de er ven Koenigs willen het terug. Het ministerie van OC en W wil het vooralsnog opnemen in de Collectie Nederland, om daarna uit te maken of het van de Staat of van de erven is. Het museum in Boston voelt er niets voor Nederland het kunstwerkje te geven, terwijl de Staat zelf een van de partijen is. Nederland lijkt voorlopig te kunnen fluiten naar het zes- tiende-eeuwse paneeltje van Herri met de Bles. Het bevindt zich nog steeds in het Museum of Fine Arts in Boston en dat voelt er op dit moment niets voor om het aan Nederland te rug te geven. Het landschapje was ooit in het bezit van de joodse verzamelaar Franz Koe nigs, kwam in de Tweede We reldoorlog in handen van nazi- Kapitein Dirks met narrenschip de wereld rond. vandaag voor anker in Alphen alphen aan den run» rody van der pols Een doorsnee kapitein is hij al lerminst. Welke zeebonk loopt immers op klompen over het dek, draagt plastic puntoren die aan dr. Spock doen denken en heeft koperen belletjes rond zijn pols hangen die hem voort durend met een vrolijk getwin- kel omringen? Geboren Leide- naar August Dirks staat dan ook niet aan het roer van een door snee schip, maar is heer en meester van het Narrenschip, een varend muziektheater dat de wereldzeeën doorkruist. Van donderdag tot en met zondag ligt het schip in Alphen aan den Rijn voor anker en geven de elf internationale artiesten voor stellingen. Hun show 'Op het randje' behandelt in een uur tijd niets minder dan de men selijke geschiedenis. Liggend in het water van de Oude Rijn, tegen de achter grond van keurige nieuwbouw- flatjes, is de felgroen geschil derde Zottenschuyt een opval lende verschijning. Uit de mast groeit een boom voorzien van koperen bellen, als boegbeeld fungeert een mansgrote sculp tuur van een mes en vork. „Dat is om mensen erop te wijzen dat we honger hebben", ver klaart Dirks. Want overal waar aange meerd wordt, geven de arties ten in ruil voor geld, voedsel, soms zelfs kindertekeningen een theater- en muziekshow. En over belangstelling heeft de varende kunstenaarskolonie niet te klagen. „Met onze Zot tenschuyt worden we overal welkom geheten. Meteen een glimlach op het gezicht, meteen feest." Voordat de ankers zes jaar ge leden eindelijk gelicht werden, droomde Dirks aJ jaren van zijn zeereis rond de wereld. Toen hij eind jaren tachtig hoorde dat er voor vijftigduizend gulden een schip te koop lag, greep hij zijn kans. „De één koopt voor dat bedrag een auto, waarmee je dan op en neer naar Amster dam rijdt", vertelt Dirks. „Een ander geeft zijn geld uit aan een schip, waarmee je de hele we reld over kan. En dan heb je meteen een huis, een theater, een kasteel voor tien man op de koop toe." Aanvankelijk was het Dirks' bedoeling dat de haringlogger dienst zou doen als operaschip. Maar halverwege de eerste tournee met Moskou als eind bestemming, .moest het schip bankroet weer huiswaarts ke ren. „Toen werkten we nog met professionals, die via audities waren binnengekomen. En dat werkte dus niet: hoge loonei sen, weinig flexibiliteit. En op het laatste moment liepen we ook nog een subsidie mis." Eenmaal aan de ketting in de haven van Amsterdam toverde Dirks zijn schip om tot een ille gaal nachttheater. „En daar ontmoette ik de nieuwe crew." In diezelfde periode stuitte de kapitein op het boek 'Das Nar- renschiff, bij verschijning in 1494 een inmense 'bestseller' in heel Europa. Het boek be schrijft 111 menselijke dwaas heden. De oude gek, de kwaad spreker, de overspelige, met zijn allen worden ze op het Narrenschip gezet en wegge stuurd uit de maatschappij. „En dat was natuurlijk een gou den vondst. Want wij waren dat Narrenschip." „We zijn bezig met kunst, het ontmoeten van mensen, allemaal zeer es- FOTO HIELCO KUIPERS August Dirks voor zijn Narrenschip: sentiële dingen." Dus lichtte de tot Narren schip gedoopte haringlogger met zijn verse bemanning het anker en zette koers richting Duitsland. Daar oogste het ge zelschap, precies vijfhonderd jaar nadat het bewuste boek fu rore maakte in Europa, succes na succes. Scandinavië, het Middellandse-Zeegebied, Israël, Marokko, Rusland, Schotland en IJsland volgden in de jaren daarna. En nu, zes jaar later, schuimt het schip de wateren van Nederland af. „We hebben een vast ritme, waarbij we ge durende de zomermaanden el ke week in een andere plaats optreden. In de winter liggen we vijf maanden op één plek. Dan pakken we het schip aan en maken we een nieuwe show met kostuums en decors." De komende winter ligt het schip in Amsterdam, waar het wordt klaargemaakt voor een reis langs de oude koloniale handelsroute. Maar voordat het zover is, ligt het schip voor an ker in Alphen, een plek die his torisch is verbonden met het vaartuig. Want zowel het schip als de motor, het ronkend hart van het Narrenschip, zijn hier gefabriceerd. „We hebben al enkele men sen op bezoek gehad die in de jaren vijftig bij De Industrie hebben gewerkt, waar de motor is gemaakt. En de motor is in een fantastische staat, zeiden ze. Net als het schip zelf, trou wens. Dat gaat na 82 jaar alsnog op wereldreis. En dan te beden ken dat in de haven van Reykja vik een schip uit 1936 op de ka de als monument staat." Inspiratie uit de Middeleeu wen, een schip van ruim tachtig jaar oud, toch is ook op het Narrenschip de moderne tech nologie doorgedrongen. Het va rende theatergezelschap heeft een eigen internetsite (www.a- zart.org) en er is zelfs een kleine televisiestudio aan boord, waarmee wekelijks een dertig minuten durende docu-soap gemaakt wordt over de ervarin gen en ontmoetingen van de bemanning, te zien op de Am sterdamse kabelzender Kleur- net. En ook de mobiele telefoon is op een zwervend schip geen overbodige luxe. „Maar we hebben het ook jarenlang zon der gedaan. Geen adres. Nie mand wist waar we waren, we wisten het zelf nauwelijks." Narrenschip, Zottenschuyt, Zuypschuyt, 'Ship of fools' staat er zelfs in blauwe letters op het schip geschilderd. „Maar zotten of dwazen zijn we allerminst", benadrukt Dirks. „Sterker nog: wij hebben het prima voor el kaar. We zijn bezig met kunst, het ontmoeten van mensen, al lemaal zeer essentiële dingen. De ene zomer zit je in Italië, dan weer in Griekenland, Frankrijk. Overal word je wel kom geheten, overal maak je vrienden. We beginnen pas." De Zottenschuyt ligt aange meerd langs de Paltrokmolen in Alphen aan den Rijn, waar van donderdag tot en met zon dag om 21.00 uur voorstellin gen worden gegeven. Op zater dag is er om 15.00 uur een middagmatinée. In de biblio theek van Alphen (Thorbecke- straat la) is tijdelijk een kleine tentoonstelling over de ge schiedenis van het schip te 2 SEPTEMBER START LOSSE KAARTVERKOOP LEIDSE SCHOUWBURG Voor alle voorstellingen zijn er nog kaarten. Op zaterdag 2 september a.s. van 10.00 tot 17.00 uur gaan alle voor stellingen van het seizoen 00/01 (met uitzondering van: Acda en De Munnik, Youp van 't Hek en het LCF) aan de kassa in de verkoop. Op zaterdag 9 september a.s. van 10.00 tot 17.00 uur start de telefoni sche verkoop (dus géén kassa verkoop). Telefoon: 071-5131943/44 (éénmalig ook de nummers 071-5131941 en 5131942).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19