Alkemade: meer geld voor wegen Buxusboom l verandert in een eekhoorn de boer Vierambachtsweg veiliger en rustiger Rijn Veenstreek Chaos in Kerk en Zanen Nedzorg neemt Kraamzorg Alphacare over Huurders ontevreden over Wonen Centraal DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 Tophoeken en DVD's in Alphense bieb alphen aan den rijn De Alphense bibliotheek biedt sinds kort twee nieuwe diensten aan. Tegen geringe betaling kunnen le den pas uitgekomen boeken lenen. Dankzij samenwerking met boekhandel Haasbeek zitten de nieuwste boeken van bijvoor beeld Ludlum, Carry Slee en Nicci French snel in de collectie. Ze zijn voor 2,50 gulden drie dagen te lenen, in beide Alphense filialen van de bibliotheek. Daarnaast is de bieb een DVD-vi- deocollectie aan het aanschaffen. De DVD's (Digital Versatile Disc) zijn tegen betaling voor maximaal een week te huur. Open dag in ouderencentrum alphen aan den run» Het activiteitencentrum Wielewaal voor ou deren in Alphen aan den Rijn begint het nieuwe seizoen met een open dag op 7 september. Om tien uur is er bingo, met aan sluitend een muzikale lunch en spelletjes tussen twaalf en twee uur. Vervolgens is er een optreden van A. de Kruyf, die liedjes vertolkt van de Zangeres zonder Naam, Dorus en een sprook jesverteller. De Wielewaal is te vinden aan de Kwartelstraat. Alkemade gaat structureel meer investeren in het onder houd van wegen. Vanaf volgend jaar trekt de gemeente jaarlijks niet acht maar vijftien ton uit voor het opknap pen en vervangen van asfalt en straatstenen. Hiermee denkt Alkemade binnen enkele jaren het achterstallig onderhoud te hebben weggewerkt. Dat blijkt uit de be groting voor 2001, die gisteren is gepresenteerd. Overname door Mudde mislukt alphen aan den run saskia buitelaar De kraamzorg van het door schulden geteisterde Alphacare is onverwacht in andere han den overgegaan. Nedzorg uit Gouda is de nieuwe eigenaar, nu de overname door Kraam zorg Mudde uit Gouda niet door gaat. De nieuwe kandidaat meldde zich op het nippertje, want het faillissement voor de kraamzorgorganisatie was al aangevraagd. Nedzorg, waaronder de werk maatschappijen Zorgnet en Gouwe Zorg vallen, verleent kraamzorg en thuiszorg in zuid west Nederland. Het bedrijf be taalt onmiddellijk het salaris van de circa veertig personeels leden uit. Bewindvoerder J. Dorrepaal heeft maandag het contract op gezegd met Mudde, dat de ver plichtingen niet kon nakomen omdat de bank niet garant wil de staan voor de investering. Met Nedzorg is de bewindvoer der ook de constructie aange gaan waarbij de partner drie maanden gegarandeerd de 180 cliënten in de Alphense regio helpt en het personeel uitbe taalt. Ondertussen kan Dorre- paal dan met de crediteuren tot een akkoord komen. Tegen H+B Thuiszorg, dat eerder deze week de overname van de thuiszorgpoot van Al phacare afblies, spant de Al phense curator een kort geding aan. Daarmee wil hij H+B dwingen zich aan de garantstel ling voor drie maanden te hou den. Bij Mudde doet hij dat niet. „Vanwege privéproblemen heeft de directeur het niet rond gekregen. Dus ervan uitgaande dat ik een kort geding zou win- alphen aan den run annette lameuer Meer dan 1500 Alphense huur ders maken bezwaar tegen de huurverhoging van Wonen Centraal. Zij steunden de 'rode- kaartenactie' van de Huurders- raad Albanianae, die deze zo mer probeerde de gemiddelde huurverhoging van 2,6 procent terug te brengen tot 2,2 pro cent. De Huurdersraad, die bestaat uit vertegenwoordigers van 25 bewonerscommissies, vindt het onjuist dat Wonen Centraal een half procent extra huur vraagt om zo sneller het eigen vermo gen te vergroten. De Huurders vereniging is bang dat huurhui zen in de toekomst onbetaal baar worden. Directeur T. Kuné van Wonen Centraal betreurt het dat de huurders niet tevreden zijn met de voorgestelde huursverho- ging. Hij verdedigt het heleid door eropte wijzen, dat Wonen Centraal zelfs iets onder de ge middelde trend van 2,61 pro cent huurverhoging zit. Verder nen, valt er van een kale kip niets te plukken. Daar heb ik nu niets aan. Er is geld nodig om salarissen te betalen." Dorrepaal overweegt wel om Mudde aansprakelijk te stellen voor de geleden schadq, zoals het exploitatietekort dat nu niet wordt gedekt. vraagt Kuné zich retorisch af wat er moet gebeuren als de in flatie ineens toeneemt. „Moe ten we dan ook inflatievolgend beleid voeren, zoals de Huur dersraad nu wil?" De rode kaarten zijn vooral afkomstig uit de wijken waar de huren met 2,6 tot 3,8 procent zijn verhoogd. Volgens Kuné is dat het gevolg van een keuze die Wonen Centraal indertijd heeft gemaakt voor het aan brengen van differentiatie in de huren. Van sommige wonin gen, zoals flatè, stijgt de huur met één procent. Bij kwalitatief betere huizen is de huurstijging groter. „Mensen in duurdere woningen zijn steeds meer geld kwijt", zegt K. du Chatenier van de Huurdersraad. „Huurders leveren elke keer iets in als de lonen 3,3 procent stijgen en de huurverhoging is 3,8 procent. Om het eigen ver mogen op te bouwen zou Wo nen Centraal die halve procent boven op de huur ook over een langere periode kunnen uit smeren. De huren rijzen op de ze manier de pan uit." Lintjes voor 'heer van stand' en aimabel mens, een heer an stand. Zo noemde burge- ïeester Arie Meerburg van Al- J emade het vertrekkend raads el Henk van Duijkeren (66) gis- ?ravond na zijn laatste raads- ergadering. „Dat doet mis- :hien een beetje aan Bommel enken, maar toch zegt het wel rat", vond Meerburg. PvdA- in actieleider Frans Schoonder- roerd deed er een schepje bo- 1Si enop, door Van Duijkeren 'het ratste monument van de ge- Éente Alkemade' te noemen. De WD'er zei sprakeloos te |h van de twee onderscheidin- n die hij kreeg: ereburger van gemeente Alkemade en Lid de Orde van Oranje Nassau, de door zijn vrouw Kate aargelegde oranje-blauwe das le kleuren van het lint van de aninklijke onderscheiding) adden hem niet op die ge achte gebracht. Van Duijkeren kreeg de on- rrscheidingen voor de bijna trtig jaar dat hij lid was van de fjpmeenteraad. In 1970 kwam de raad binnen voor de Ver eniging Gemeentebelangen Al kemade, een samenraapsel van WD'ers en PvdA'ers die zich af zetten tegen het christelijke bolwerk van KVP, ARP en CHU dat de raad toen was. Hij was ook tien jaar voorzitter van voetbalclub DOSR uit Roelof- arendsveen en lid van de finan ciële commissie van de KNVB. Onder leiding van Van Duijke ren werd de WD in 1978 zelf standig en kwam in het college. De geboren Amsterdammer werd wethouder. Na vier jaar nam Van Duijkeren een termijn rust. Daarna kwam hij terug als fractievoorzitter. Pas vorig jaar deed hij een stap terug en nam Ton van Velzen zijn plek in. In zijn afscheidsspeech maakte Van Duijkeren van de gelegenheid gebruik zijn stok paardje voor de laatste keer te berijden: zijn protest tegen het verbod om te bouwen in Al- kémade, en de aantasting van de lokale autonomie die daar door onstaat. Volgens zijn ge woonte duurde de toespraak langer dan een half uur, maar dat maakte de volle publieke tribune niet uit. alkemade janneke de jonge De keus voor een beter wegdek is gemaakt nadat inwoners die wens uitdrukkelijk hadden ge uit in een onderzoek dat de ge meente dit voorjaar hield. De gemeente bepaalt jaarlijks in ja nuari welke wegen dat jaar aan de beurt zijn. De structurele in vestering komt bovenop de eenmalige zeven ton, die de ge meente dit voorjaar al apart zette voor het onderhoud van de wegen. Voor de investeringen hoeven de belastingen niet verhoogd te worden. Wel worden de ge meentelijk tarieven 2,5 procent hoger vanwege de inflatie. Bur gemeester en wethouders vin den het niet nodig de belastin gen te verhogen, omdat de ge meente uit het gemeentefonds en de aandelen Bouwfonds veel geld heeft binnen gekregen. De enige last die stijgt is het riool recht, met 25 gulden per aan sluiting. Na het opsommen van alle inkomsten en uitgaven blijft er ruim vier ton over voor nieuwe plannen. B en W willen daarvan meer personeel aantrekken, met name voor de afdeling ruimtelijke ordening. Die heeft extra mensen nodig als in 2001 wordt begonnen met bedrijven terrein het Veenderveld en de vernieuwing van het centrum van Roelofarendsveen. Burge meester Meerburg denkt dat extra personeel ondanks de krappe arbeidsmarkt wel te vin den is. „Wij maken ons aan trekkelijker door bijvoorbeeld kinderopvang aan te bieden. Ook accepteren we het als ie mand part-time wil werken." Daarnaast willen B en W inves teren in het ouderenwerk, on der andere door de coördinator van het dienstencentrum Jaco bus meer uren in dienst te ne men. Het gemeentebestuur kondigt ook een nota aan over seniorenbeleid. Voor de plannen uit de dit jaar gepresenteerde recreatie nota is geen geld gereserveerd. Alkemade wil eerst overleggen met Warmond en Jacobswoude en plannen voor 'buitenstaan ders' pas later uitvoeren. Plan nen voor de lokale bevolking, zoals zwemplaatsjes, blijven wel voorrang houden. Hoe hoog de onroerend zaak belasting volgend jaar wordt, weet het gemeentebestuur pas in december als de hertaxatie van alle panden is afgerond. Volgens een tussenpeiling moe ten huizenbezitters rekenen op een waardestijging van gemid deld 56 procent in vergelijking met 1 januari 1995. Voor niet- woningen is dat ongeveer 30 procent. Vanwege die enorme stijging wil Alkemade het OZB-tarief verlagen, zodat inwoners er op hun belastingaanslag weinig van merken. Van het overschot betaalt Alkemade mee aan het aansluiten van huizen in het buitengebied op het riool. Vol gens het hoogheemraadschap moet dat in 2006 klaar zijn. „Per aansluiting betalen wij 25.000 gulden", zegt de burgemeester. „Voor 317 woningen komt dat op zo'n acht miljoen." Overigens heeft Alkemade nog een bedrag van 1,1 miljoen gulden waarvoor nog geen be stemming is. Dit geld is afkom stig van het overschot van 1999 en het vernoegd afschrijven van investeringen. Snorfietsster gewond, auto rijdt door alphen aan den run beurde op de kruising van het Goudenregenplantsoen en de Een 65-jarige snorfietsster is Prinses Beatrixlaan. De auto gisteren gewond geraakt toen sloeg af zonder richting aan te ze werd aangereden door een geven. De snorfietsster kwam automobilist. Het ongeluk ge- ten val. De auto reed door. alphen aan den rijn Het was een chaos vanmorgen in de Alphense wijk Kerk en Zanen. Met de actie 'De scholen zijn weer begonnen' draaide het natuurlijk om de verkeersveiligheid van de schoolgaande kinderen. Maar de paar klassen die met spandoeken en zelfgemaakte borden de automobilisten daarop wezen, waren zelf de grootste ver oorzakers van onveilige situaties. Bij de oversteekplaats voor het win kelcentrum Atlas hielpen de scholieren de fietsers oversteken. Met spandoek en al blokkeerden ze de weg en dwongen de auto's te stop pen. 'Mensen pesten', noemden ze het zelf. Voor de fietsers die verstrikt raakten tussen de uitgelaten kinderen leek het daar inderdaad op. Net als voor de bestuurders die in de ontstane file wilden keren. Een auto mobilist die geërgerd claxoneerde en zijn wagen erdoor drukte werd onmiddellijk bestormd door de klas en de aanwezige politie. Achter uit en wachten op je beurt, was de boodschap. De wegen en kruispunten in het kinderrijke Kerk en Zanen zijn niet altijd even veilig, constateren de scholen en de ouders. Fietsers heb ben te weinig voorrang en de vele rotondes leveren gevaarlijke situa ties op. Samen met de politie en de gemeente stelden zij onlangs een rapport op, dat vlak voor de zomer aan wethouder Groen in 't Wout werd aangeboden. Hij hoopt dat de eerste aanpassingen over twee maanden een feit zijn, zei hij vanmorgen. Niet dat de wegen volledig worden aangepast op de kinderen, leg de hij uit. „Want het rapport is vooral vanuit het perspectief van de scholen geschreven, terwijl we natuurlijk met veel meer weggebrui kers te maken hebben. De maatregelen werken pas, wanneer er een breed draagvlak voor is. Bovendien moet je het gedrag van de weg gebruikers veranderen. Dus ik kan nu hier en daar wel haaientanden op de weg laten schilderen, maar daarmee verander je het verkeersge drag niet. We moeten dit goed uitzoeken." foto hielco kuipers woubrugge ewout van der dussen Jacobswoude neemt maatrege len om de vorig jaar gerecon strueerde Vierambachtsweg in Woubrugge veiliger en rustiger te maken. De groep bewoners en gebruikers die actie hebben gevoerd voor verbeteringen aan de weg, stemmen in met het gisteravond in de raadscom missie openbare werken be reikte compromis. „We zijn er eigenlijk wel uit", zei C. Wijhenke, een woord voerder van de groep, nadat wethouder Vink had gezegd dat er een extra verkeersremmende sluis aan het begin van de weg komt. Bij wijze van compromis lieten de actievoerders hun plan voor verkeersdrempels vallen. De eerder door wethou der Vink voorgestelde rubberen drempels tussen de sluizen zijn van de baan. „Volgens de poli tie zijn die drempels vooral voor motorrijders levensgevaar lijk", aldus de wethouder. De gemeente laat over een paar meter de 'ribbel-signale ring' weghalen. De bewoners die vooral 's nachts veel hinder van die ribbels hebben, hadden liever gezien dat ze overal wer den afgeslepen. De wens van plantenbakken in plaats van betonnen blokken zien de be woners evenmin gehonoreerd. Wel verdwijnen de meeste van de fel bekritiseerde betonnen blokken. Een winstpunt voor de fiet sers is de komst van een ver hoogd plateau, waarop zij voor rang hebben bij het oversteken van de weg. Voorts stelde de wethouder voor de weg als 30- kilometerzone aan te merken. Het geld voor de nieuwe aan passingen is er, zei de wethou der. Hoeveel hij beschikbaar heeft, wilde Vink niet zeggen. In 1998 kostte de reconstructie 946.000 gulden 40.000 gulden minder dan de gemeente zelf had geraamd. iet Als er weer een zending klaar is voor de verkoop moet Martin van Klaveren weieens slikken. kinderen zorgen. Dus bleef er voor mij niet veel anders over dan een baantje te zoeken. En zo rolde ik na verloop van tijd van het ene in het ander. Ik vond het zonde dat de buxus werd gebruikt om er sloten mee te dempen. Daar begint, wat mij betreft, het verhaal rond de vormsnoei. Langzaam maar zeker groeide ik erin en, kan ik toch wel met enige trots zeggen, ik heb eraan meege werkt, dat vormsnoei tot een rage is uitgegroeid." Figuren creëren van de buxus is niet iets van vandaag of gis teren. Van Klaveren senior ver telt dat die techniek al dateert uit de tijd van de Romeinen. Toen al vormden ze, zij het met bescheiden hulpmiddelen, de buxus tot een figuur om. Of ze net zo modieus waren als nu? „Ik weet het niet", zegt klein zoon Martin. „Er zijn geen fo to's van. Maar de mensen die de buxus vormgaven waren wel deskundig. Ze besteedden er veel aandacht aan. Dat kon ge makkelijk, want arbeidsloon speelde geen rol." Hoelang duurt het voordat een buxus de vorm van een figuur kan krijgen en hoe doet de kweker dat? Martin: „Het duurt tien jaar voor de buxus een meter hoog is. Dan pas geef je hem vorm. Dat doe je met ijzerdraad en niet met een schaar. Wij kijken naar de stand van de takken en zien in een oogopslag wat we ervan kunnen maken. Of dat moeilijk is?" Opa Van Klaveren: „Voor een leek is dat moeilijk, ja. Je moet wel weten wat je doet. Een vakman, die vormsnoeien goed beheerst, ziet zo wat hij wel en niet met een buxus kan doen. Wij hebben eigenlijk maar een paar uur nodig om er wat moois van te maken. Als wij, om maar eens een voor beeld te noemen, van een aan tal exemplaren spiralen willen maken, dan houden we daar bij het stekken al rekening mee. Dan krijgt het boompje bij de 'geboorte' al de vorm mee om later een spiraal te worden." Martin vertelt, dat de jongste vormbuxus die zijn bedrijf ver laat, minimaal twaalf jaar oud is. Eerder komt het boompje de kwekerij niet af. „De figuur moet perfect zijn. Je hebt een naam hoog te houden. Dan kun je je niet veroorloven slechte kwaliteit af te leveren. Die kwaliteit bepaalt je prijs. Wij doen daaraan geen conces sies. We maken mooie dingen die hun geld waard zijn. Ik geef toe, dat de vormbuxus niet foto hielco kuipers goedkoop is. Wij vangen enkele honderden guldens voor een exemplaar, maar een particu lier betaalt er minstens dui zend gulden voor in een tuin centrum. Nederland loopt ze ker warm voor de buxus. Al leen, je ziet ze weinig in een voortuintje staan. Ze worden zo gepikt." Als er weer een zending klaar is voor de verkoop, dan moet Martin wel eens een keertje slikken. „Je neemt afscheid van iets waaraan je minstens twaalf jaar hebt gewerkt en soms wel een jaar of zeventien", zegt hij. „Voordat de boompjes de kwe kerij verlaten krijgen ze nog een aai over de bol. Even de schaar er overheen om de al lerlaatste oneffenheidjes weg te werken. Dan vertrekt 'ie hier pico bello." jan westerlaken De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het ati even 0p het platteland. In deze aflevering vertellen opa Ward en kleinzoon Martin van Klaveren, boomkwekers in Boskoop, hoe zij de buxus de vorm geven van een dier, een spiraal of een bol. Vormsnoei noemen ze dat. Ze doen het al drie generaties. En met succes. ie:) e vraag brandt op de lippen: '8 ioe en waar leer je van een )oom een beer, eekhoorn, pa- legaai, kop en schotel, vaas of :en theepot te maken? Het ant- voord is simpel: nergens. Luis- er naar Ward van Klaveren 74): „Ik heb het mezelf ge- eerd. Toen ik zestien jaar was in Nederland nog volop in oor- og met Duitsland, gaf ik de erste buxusboompjes vorm. Ölijn moeder was het er hele- ïaal niet mee eens, maar ik ond het mooi, dus ging ik er- nee door. De eerste exempla verkocht ik na de Tweede Wereldoorlog aan een Duitser, lij had ze nodig om er een be graafplaats mee te beplanten." ini Ward van Klaveren is nog elke op de kwekerij bij zijn kleinzoon Martin en staat hem met raad en daad terzijde. Zelf heeft hij, net als zijn zoon die op de veiling in Aalsmeer werkt, nog een stukje grond waar hij de buxus kweekt en vormgeeft. Puur als hobby. Kleinzoon Martin runt de kwe kerij en roept, als hij dat nodig acht, de hulp in van zijn opa. Na enig aandringen geeft Van Klaveren senior toe. dat hij vroeger best een creatief jochie was. Op de lagere school hin gen er altijd wel een paar schetsen van zijn hand op de gang. „Dat creatieve zat er dus al vroeg in. Ik heb het nooit ontwikkeld. Nee, niet dat ik dat erg vond. Ik was twaalf jaar toen ik van school kwam. Mijn moeder moest alleen voor zes lenk van Duijkeren nam na dertig jaar afscheid, foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17