Voorhout wil samenwerking bibliotheken Vissen is pure passie in huize Van Duyn Duin Bollenstreek Mishandelen politieagent mild bestraft Besturenfusie moe De Krulder reddei Werkstraf voor Katwijk wegens ontucht met kin< Noordwijkse najaarsfeesten DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 976 Werkstraf voor discrimeren agent den haag/noordwukEen scheldpartij aan het adres van een agent is een 28-jarige Katwijker duur komen te staan. Hij moet 1500 gulden gulden smartengeld betalen en daarnaast krijgt hij een taakstraf van tachtig uur. Verder moet de man een boete van duizend gulden betalen wegens dronken rijden. De Katwij ker was op 6 mei betrokken bij een aanrijding. De agent die het ongeval afhandelde, constateerde dat de Katwijker te veel had gedronken. Vervolgens moest de politieman het ontgelden: hij kreeg van de Katwijker de ene na de andere discriminerende en beledigende opmerking naar zijn hoofd. Vooral aan die racisti sche uitlatingen tilde politierechter H. van den Berg gisteren zwaar. De opgelegde boete was dan ook drie keer zo hoog als geëist door de officier van justitie. Van den Berg: „Mensen die zich zo over mensen met een andere huidskleur uitlaten, horen daar eigenlijk voor lange tijd tussen vier muren over na te den ken. Zeker als er gerefereerd wordt aan de Tweede Wereldoor- log." Scooters botsen op fietspad katwuk Een 15-jarige Katwijker is gistermiddag gewond ge raakt bij een botsing tussen twee scooters. De jongen reed op het fietspad dat parallel loopt met de provinciale weg. Ter hoog te van de Zeeweg in Katwijk botste hij op een andere scooter, bestuurd door een 17-jarige Valkenburgse. Volgens deze vrouw reed de Katwijker aan de verkeerde kant van de weg. De Katwij ker is met inwendige verwondingen afgevoerd naar het zieken huis. De politie heeft beide scooters ter controle meegenomen. Katwijk maakt rotonde bij raadhuis katwuk» Katwijk begint maandag met de aanleg van een roton de op het kruispunt Zeeweg/Koningin Julianalaan. De rotonde - die de doorstroming op het kruispunt moet verbeteren en de veiligheid moet verhogen - moet volgens de gemeente in no vember klaar kunnen zijn. De Koningin Julianalaan is in ver band met de werkzaamheden de komende weken tussen de Zeeweg en de Piet Heinlaan in beide richtingen voor het auto verkeer afgesloten. De Zeeweg en de Koningin Julianalaan-mid- den blijven wel gewoon voor het verkeer toegankelijk. Omdat een gedeelte van de Koningin Julianalaan vanaf volgende week is afgesloten, worden ter plekke omleidingsroutes aangegeven. Uitgaand verkeer in de richting van Katwijk aan den Rijn, Lei den en Den Haag wordt voorlopig vanaf de Biltlaan via de Indu strieweg, de Karei Doormanlaan en de Zeeweg omgeleid. De ro tonde krijgt dubbele rijstroken en een afzonderlijke rijbaan die rechtsaf slaan naar de Julianalaan, buiten de rotonde om, mo gelijk maakt. De nieuwe rotonde kost Katwijk ruim anderhalf miljoen gulden. den haag/noordwuk Een 20-jarige jongen uit Ha- zerswoude-Dorp die in Noord- wijk een agent had mishandeld, is gisteren door de politierech ter in Den Haag veroordeeld tot een maand cel. De straf kan hij ook omzetten in zestig uur dienstverlening. De milde straf dankt de man aan het feit dat het de eerste keer was dat hij met justitie in aanraking kwam. Op 6 mei ontstond op het Pa- laceplein in Noordwijk een ru zie tussen twee groepen jonge ren. De 20-jarige Hazerswoude- naar en zijn vriend raakten daarbij gewond. Ze verlieten het Palaceplein om versterking te halen. In de tussentijd arri veerde de gealarmeerde politie. Toen de twee jongens met hun vrienden terugkwamen, esca leerde de ruzie opnieuw, maar dit keer moesten de agenten het ontgelden. Het begon met schelden, maar toen een vriend van de verdachte in de boeien werd geslagen, trapte de dronken verdachte de arresterende agent in zijn rug. Door het drankgebruik kon hij zich giste ren ook weinig van het incident herinneren. „Ik weet niet eens zeker of ik het heb gedaan, ik had behoorlijk wat gedronken. Maar als ik het heb gedaan, heb ik er wel spijt van." Officier van justitie E. Schuij- er was echter niet overtuigd van de oprechtheid van de verdach te. Katwijks enige openbare school in gevarenzo/ De enige openbare basis school van Katwijk, De Krul der aan de Van Lierestraat, is gered van de ondergang. Dankzij de op handen zijnde fusie van alle openbare schoolbesturen in de Duin- en Bollenstreek kan de school, die voor het tweede achter eenvolgende jaar te weinig leerlingen heeft, 'gewoon' blij ven voortbestaan. Als die fusie niet doorgaat, houdt de school mogelijk op te bestaan. „Maar zover komt het niet", zo verwachten directeur M. Visser van De Krulder en P. van Lith, hoofd onderwijs en welzijn bij de gemeente. „En zo ver laten we het ook niet komen. De besturenfusie nadert langzaam maar zeker zijn voltooiing en dat is de redding van De Krulder." De Krulder heeft dit school jaar vooralsnog 170 leerlingen. Daar komen nog enige kleu ters bij die nog vier jaar moe ten worden. Maar dat is niet genoeg om 193 leerlingen 'bij elkaar te sprokkelen' die nodig zijn om als zelfstandige school van het ministerie van onder wijs te mogen blijven bestaan. Het afgelopen schooljaar telde De Krulder niet meer dan 185 leerlingen. „Er gaan in de zo mer meer kinderen van school af dan dat er bijkomen", con stateert Visser. De Krulder heeft nog wel gewoon acht aparte groepen en geen com binatieklassen. Oorzaken voor het teruglo pen van het aantal leerlingen op zijn school zijn er legio, stelt Visser. „Wij zitten achter in de Hoornes. Dat is al een wijk met veel ouderen die de komende jaren alleen nog maar verder vergrijst. En als je dan weet dat acht van de tien ouders een school kiezen om dat hij zo lekker dichtbij is, is het niet gek dat wij het r lijk krijgen." „Wij moeten het heb van ouders die princip voor het openbaar onden kiezen en voor ons lesp gramma", vervolgt „Daarnaast zie je zowel lani lijk als hier in Katwijk het ai tal kinderen teruglopen. Dat gewoon een tendens, r hebben we relatief veel I tenlandse kinderen op sch( Onder hen is het verloop groot, omdat hun ouders i weieens naar elders verl zen. En dat kost ons niet één, maar wel een stu vier leerlingen in één klap. hakt er behoorlijk in, zekei je al in de gevarenzone zit.' Door de besturenfusie De Krulder desondanks O] blijven. „Maar het is niet dat wij die fusie alleen m aangrijpen om open te ven. Het ministerie zou natuurlijk ook geen genoe meenemen. Nee, w< een jaar of vijf bezig met oprichting van één schoo stuur voor alle openbare sisscholen in de Duin- e lenstreek. Dat moet tot n efficiëncy en een gezamenl invalpoule en inkoop leit En vijf jaar geleden had wij niets te vrezen, wij had toen nog ruim voldoende li lingen", zegt Visser. Dat De Krulder de openbare school van Kat is, is volgens Visser geen a ment om het ministerie i om de oren te slaan. „Er regels die stellen dat al; binnen een straal van e kilometers scholen van d de signatuur zitten, school kan worden op ven. Wij zitten hier dan zonder slecht. In Noord zijn drie openbare scholei in Valkenburg is er de besturenfusie is voor op dit moment de enige lossing." Op 17-jarige leeftijd vergreep hij zich al eens aan een meisje van 7 en gisteren stond een 21- jarige Katwijker andermaal te recht wegens ontucht. De jon geman erkende voor de Haagse politierechter dat hij ditmaal een meisje van 14 had betast. Het kwam hem op werkstraf van 180 uur te staan. De Katwijker kwam al vijftien jaar over de vloer bij het gezin waarvan het slachtoffer deel uitmaakt. In oktober 1997 - nog maar net nadat hij zijn ander half jaar durende verplichte therapie met betrekking tot de eerdere zedenzaak had afge rond - vergreep hij zich aan het 14-jarige kind. De zaak kwam aan het rollen doordat de moe der van het 14-jarige meisje een soort dagboekje had gevo waarin het meisje best hoe de ellende was begoni' Volgens het dagboek va meisje had de man haar een jaar lang geregeld last vallen, maar de Katwijke kende dat hij haar vaker di keer in oktober had betas de rechter achtte alleen d keer bewezen. De aanklager eiste vijf i den cel, waarvan twee waardelijk, plus betaling een schadevergoeding 2.500 gulden aan het sla fer. De politierechter we schadevergoeding toe. Df bepaalde hij op zes cel, waarvan twee voorw lijk. Het onvoorwaardelij van die straf mag de ven afdoen door 180 uur onl de arbeid te verrichten. Katwijk: mee vuilcontainers onder de gron Sassenheim en Noordwijkerhout zien niet veel in plan; Voorhout weet van niets Zoon Bram gaat naar WK in Italië noordwijk Zeerover wilde dit Noordwijkse jochie gisteren op de Noordwijkse najaars feesten worden. En in een oogwenk veran derde het ventje in een gevaarlijke ogende boef. Het schminken was gisteren één van de trekpleisters tijdens de jaarlijkse festiviteiten. Ook de kermis trok de afgelopen dagen veel belangstelling. Vandaag is de laatste dag van de najaarsfeesten. Vanavond om negen uur geeft het operettegezelschap Mozaïek een uitvoering op het Lindenplein. FOTO DICK HOGEWONING Katwijk krijgt de komende j; meer ondergrondse vuilcoi ners. Dat zegt verantwoord wethouder Van Paridon (VI De eerste proeven met derg ke vuilcontainers - onder n op twee plaatsen op het 'ste lijk tapijt' in het centrum aan de Piet Heinlaan en op Bosplein - zijn volgens de i houder een succes geworde „De ondergrondse contai kunnen alleen door bewo met een speciale sleutel tronisch worden geopend, voorkomt afvaltoerisme. iedereen kan in de toekc zomaar meer zijn afval bij gelijke inzamelpunten d pen", aldus Van Paridon. Daarnaast zorgen de on grondse containers volgen wethouder voor minder st overlast. „Bovendien is he gen van de ondergrondse containers hygiënischer", Van Paridon. Het streven is om op ten bijna alle bovengrondse a opslagplaatsen te vervai door ondergrondse vuilcoi ners. „Maar dat gebeurt van de ene op de andere Het is niet zo dat we het dorp overhoop halen om stel en sprong ondergroi vuilcontainers aan te leg We doen het stapje voor st en altijd in combinatie met dere werkzaamheden op dergelijke plek", aldus de houder. De bibliotheken van Voorhout, Noordwijkerhout en Sas senheim moeten samengaan. Door de krachten te bun delen, kunnen ze hun voortbestaan veilig stellen. Dat voorstel heeft de Voorhoutse wethouder Jochemsz van welzijn gelanceerd. De bibliotheken zijn echter minder enthousiast. Noordwijkerhout en Sassenheim voelen niets voor samenwerking met Voorhout. En het bestuur van de Voorhoutse bibliotheek is verbijsterd over het ge meentelijke plan. voorhout/regio wim van wanrooy Met het plan om samen te wer ken loopt Voorhout vooruit op het rapport van de commissie van het kamerlid Meijer. Daarin staat dat de bibliotheken in ge meenten met minder dan 35.000 inwoners de handen in een moeten slaan. Hoewel het rapport nog geen definitief karakter heeft, wil de gemeente Voorhout alvast za ken doen. Alleen het bestuur van de bibliotheek weet nog van niets. Voorzitter Pim la Grouw valt bij het aanhoren van het plan van verbazing bij kans uit zijn stoel. „Dit is nieuw voor mij. We hebben daar in het bestuur en met de gemeen te helemaal niet over gespro ken. Ik kan dan ook niet na mens mijn bestuur reageren." La Grouw stelt wel vast dat de voorzieningen in Voorhout op niveau moeten blijven bij sa menwerking. „Is dat niet het geval, dan ben ik er faliekant op tegen." De Voorhouter is niet de enige met bedenkingen te gen samenwerking. Ook in Noordwijkerhout en Sassen heim hebben de bibliotheekbe- sturen grote twijfels. Die twee bibliotheken zijn nu al veel pro fessioneler ingesteld dan die Wat is er nou leuk aan vissen? Zo af en toe bijt er zo n beest, maar voor de rest is het toch alleen maar turen naar een dobbertje in het water. Een saaie bedoening. Een doelpunt van Patrick Kluivert, om maar eens wat te noemen, is toch veel spannender om naar te kijken? Kom niet met een dergelijke stelling aan bij de familie Van Duyn in Noord wijk. Daar zijn vader Henk en zoon Bram helemaal verzot op hengelen. „Vissen", zeggen ze plechtig, „is meer dan je denkt." Wat heet, vissen is pure passie in huize Van Duyn. „Het is kic ken als jij meer vissen naar bovenhaalt dan een ander", zegt Henk van Duyn. Maar wie denkt dat de familie rustig aan de kant naar het dobbertje zit te turen, heeft het mis. „Voor ons is het geen ontspanning, maar inspanning." Zoon Bram is momenteel de trots des huizes. Hij werd afgelopen zondag Ne derlands kampioen. Uit het Noord- Hollands Kanaal trok hij de meeste vissen de wal op en als beloning mag de 16-jarige komend weekeinde naar het Italiaanse Pisa voor het wereld kampioenschap hengelen. Morgen vertrekt de bus. Met pa Van Duyn als vanzelfsprekende passagier. Moeder Veronica: „Of dacht je soms dat hij zich dat laat ontnemen? Nee toch ze ker." Henk van Duyn gaat niet louter mee als geïnteresseerde vader of toeschou wer. Hij is benoemd tot assistent van bondscoach Gerrit Surquin. Naast Bram gaan er nog vijf Nederlandse jeugdvissers mee. Bram en zijn vader laten niets aan het toeval over. Moeder Veronica:Als je weet wat er allemaal meegaat. Alleen al 130 dobbers. Dat kost een beetje hoor, het is een dure sport." Een vlon der, een viskist, een tas 'met allerlei troep', voeremmers, voerzeven, zeven matchhengels, negen topsets en drie vaste stokken van dertien meter gaan op transport naar Italië. Voor de hele ploeg gaat er nog eens zeshonderd kilo voer mee. Dit allemaal om zoveel mo gelijk meervallen en karpers uit de ri vier de Arno te halen. De verwachtingen zijn hooggespan nen. Moeder Veronica: „Bram kan Bram van Duyn droomt van de wereldtitel vissen. Dan wordt de kans groot dat hij van zijn hobby zijn beroep van maken. FOTO DICK HOGEWONING goed vissen hoor." Vader Henk knikt tevreden. Natuurlijk is zijn zwijgzame zoon een talent. „Waarom hij zo goed is? Hij onthoudt alles en hij weet pre cies wat hij in bepaalde situaties moet doen." En dan neemt plotseling Bram zelf het woord: „Afgelopen zondag was er in eens een sterke stroming. Toen heb ik er gelijk een zwaardere dobber en zwaarder tuig aan gezet. Het aas moet je zo rustig mogelijk aan je haak heb ben hangen." Vader Henk neemt het weer over: „En het voer is belangrijk. Wat daarvan het geheim is? Hij lacht en zwijgt. „Dat zeg ik niet. Daar is het een geheim voor. Ik ga geen slapende honden wakker ma ken." Ja, dat vissen maakt wat los in een mens. Vissen bepaalt dagelijks het le ven van de Van Duynen. Henk heeft er als WAO'er tijd voor, zoon Bram is pas van school af en verdient wat bij in een bollenkwekerij om de hoek. Henk: „Ik denk dat ik er per dag vier uur aan kwijt ben." Moeder Veronica: „Vier uur per dag? Schei toch uit man, je zit de godganse dag in die schuur te rom melen." Henk gooit het liefst een hengeltje uit aan het strand. „Ik ben laatst bijna kampioen geworden bij wedstrijden in Noordwijk", vertelt hij, maar dat ont lokt een schaterlach bij zijn echtgeno te. „Nou ja, als je tweede bent gewor den, bén je toch bijna kampioen", klinkt het quasi verontwaardigd. Bram houdt het meest van zoetwater vissen. Wereldkampioen worden is zijn droom, want dan heeft hij uitzicht op een mooie baan bij een bedrijf in hengelsportartikelen. Dat zou ideaal zijn. Het hele jaar wedstrijden vissen en af en toe wat werk verrichten voor je sponsor. Aan het slot van het gesprek neemt moeder Veronica nog even het woord: „Kan ik ook in de krant? Ik heb laatst met een simpel hengeltje een brasem van 52 centimeter naar boven gehaald. Dat hebben mijn man en mijn zoon nooit voor elkaar gekregen." Vader Van Duyn zucht. „Dat is al zo lang ge leden. Ik heb er naderhand eentje van 57 centimeter gevangen. Maar daar heb ik niks van gezegd om de discussie niet aan te gaan." rob onderwater van het bestuur van Noordwij kerhout, kent 'een grote aarze ling' als de veronderstelde sa menwerking met Voorhout aan de orde komt. „We zijn zeer te rughoudend. Volgens het rap port van Meijer worden de bi- bliotheekbesturen opgeheven. Dan gaan wethouders en een raad van gebruikers als toe zichthouders fungeren. Dan heb je geert goed lokaal bestuur meer. Dat kan moeizaam en onvoordelig zijn. Noordwijker hout, Sassenheim en Voorhout samen is een constructie. Maar waarom zou Noordwijk voor ons geen goede partner zijn? Voorhout is zeker niet onze eer ste keus." Liesbeth van Splunter, mana ger van de bieb in Sassenheim, houdt de boot met Voorhout ook af. „In Voorhout werken ze als een van de weinige nog graag met vrijwilligers. Alle an der bibliotheken hebben be taalde medewerkers. Hoewel samenwerken in wezen altijd goed is, verwacht ik niet dat het er deze keer inzit." van Voorhout, die het vooral samengaan vooral in financieel minder (subsidie)geld in zijn van vrijwilligers moet hebben, opzicht onaantrekkelijk is om- bieb steekt. Zij vrezen dat een toekomstig dat de gemeente Voorhout veel Peter Schouten, secretaris

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16