Leiderdorp beperkt vrijheid automobilist Landweggetje A4 moet twee keer vierbaans worden Oegstgeest zoekt burgers voor welstandscommissie Coper schip betaalt n mag blijven varen Regio /oorschoten maakt iruispunt veiliger oeterwoudenaar staakt verzet tegen herrie Utopia lONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 Van Wijckerslooth tegen afsluiting oegstgeestVerpleeghuis Van Wijckerslooth in Oegstgeest is 5bang dat ambulance en taxi het centrum in de toekomst slecht v. kunnen bereiken. Dat zou het gevolg zijn van een door de ge- meente gewenste herinrichting van de Apollolaan. Het 'bedie- Pg nend verkeer' krijgt alleen nog toegang tot het verpleeghuis via m Rhijngeesterstraatweg. Het verpleeghuis, dat gaat uitbreiden, w heeft twee toegangswegen nodig, aldus J. de Soeten van Van ■k, Wijckerslooth. „Nu is het voor de ambulance nog mogelijk om n te draaien op het eigen terrein. De nieuwbouwsituatie is een >tuk krapper." Volgens wethouder G. van Eisen is het herinrich- ingsplan nog niet voldoende uitgewerkt en zoekt hij nog naar oj een oplossing. Burgemeester en wethouders lanceerden vorige week een plan waarin het gebied rond de verzorginghuizen, het lijnlands Lyceum en Partycentrum la France een nieuw uiter- ijk krijgt. Een deel van de Apolloweg gaat grotendeels dicht ,|j roor autoverkeer. Broodjes' blijven toch liggen )EGSTgeest De gewraakte betonnen verkeersafscheiding op de thijngeesterstraatweg in Oegstgeest blijft toch liggen. Vervan- h ;ing is te duur, vindt een meerderheid van de politiek. Het kost r J jngeveer een ton om de 'broodjes'in te wisselen voor lagere en >eter zichtbare exemplaren. Verkeerswethouder Van Eisen ipi Progressief Oegstgeest) toonde zich gisteravond aangenaam e 'errast door de afvirijzing van het collegevoorstel. Automobilis- ita en en fietsers hebben de afgelopen maanden vaak geklaagd o\ jver de broodjes, die ongelukken zou veroorzaken, e nv Vieuwe deksels wijkcontainers orf EiDERDORPDe Leiderdorpse wijkcontainers krijgen nieuwe orschoten jan preenen in{ 1 orschoten sluit het kruispunt ^uboslaan-Generaal Spoor- in met ingang van maandag 4 jtember twee weken af voor 1 motoriseerde verkeer. In die riode maakt de gemeente de cht veiliger door een vlucht- uvel aan te brengen, zodat k i etgangers veiliger kunnen ersteken. Dit 'eiland' moet tomobilisten bovendien jfangen langzamer te rijden. Er □A mt nieuw asfalt en de bus- ilte wordt verplaatst en voor- n van een abri. Het verkeer >et tijdelijk rijden via de Ba- a Schimmelpenninck van der 2 elaan en de Papelaan. De 1 jk Boschgeest zit tijdens de \/!fkzaamheden zonder bus- 2 voer. Buspassagiers dienen te stappen bij het station, ïver het kruispunt is veel te en geweest. De kosten voor veiliger maken vallen door Trouwringen [esigneerde relatienng. in nauw overleg ontworpen en ambachtelijk vervaardigd (vraag onze folder) haag/voorschoten met het schip Saragossa te ven varen zal een Warmon- de verkoopster van de boot uii> openstaand bedrag van tigduizend gulden overma- Daarnaast zal hij een be- g van vijftigduizend gulden een aparte rekening bij de ocaat storten. Deze afspraak :d gisteren gemaakt in kort ling bij vice-president F. 3 )bers van de Haagse recht- 'iki k. et was niet de eerste keer de Warmonder en de uit irschoten afkomstige ver- nlai pster van de boot bij de /(iter tegenover elkaar ston- In maart werd al een kort BAfjing gevoerd, waarin de ver- pster 100.000 gulden eiste, resterende deel van de 'a"' psom. De boot werd in au gustus vorig jaar verkocht voor een bedrag van 175.000 gulden. De koper deed dezelfde maand een aanbetaling van 75.000 gul den. De problemen ontstonden in december vorig jaar toen in het schip werd ingebroken. De die ven gingen aan de haal met mast, marifoon, dieptemeter, stuurinrichting, kompas, rui- tenwismotor en weerstandsme ter. De koper schat de schade op 50.000 gulden en zegt dat deze verrekend moet worden met de koopsom. De verkoop ster betwist dit. Rechter Robbers zei in het geschil over de schade geen uit spraak te doen. De rechtbank zal in een bodemprocedure moeten beslissen wie deze schade moet dragen. In de tus sentijd mag de koper op de Sa ragossa varen, mits hij de reste rende bedragen betaalt. Leiderdorpse ondernemers praten over toekomst leiderdorp ane pieter wisse Strategisch gelegen tussen de havens van Rotter dam en Amsterdam, en de luchthaven Schiphol, kan Leiderdorp een graantje meepikken bij de distributie van alle soorten goederen „Maar dan moet er eerst een fatsoenlijke A4 komen en niet dit landweggetje", aldus de Leiderdorpse onder nemer E. Rob. Om vorm te geven aan het plan 'Leiderdorp 2015' nodigt de gemeente Leiderdorp deze en volgende week verschillende belangengroepen uit om in de raadzaal van het gemeentehuis mee te denken over de toekomst van Leiderdorp. De ondernemers beten gisteravond het spits af. Ver enigingen, instellingen en de burgers komen la ter aan het woord. Niet iedereen was het eens met Robs onvrede over de A4. „Extra bedrijvigheid vergt extra per soneel, terwijl dat nu al niet te krijgen is. Laat die A4 voor wat 'ie is, dan blijven Leiderdorpers van zelf wel in hun eigen gemeente", filosofeerde een andere aanwezige. Onder leiding van Oscar Pater, in dienst bij een door de gemeente ingehuurd adviesbureau, be sprak een groep van rond de vijftien onderne mers de gewenste economische ontwikkeling van Leiderdorp. Funshopping heeft volgens Leider dorpse ondernemers de toekomst. Of, in de woorden van ondernemer Onno Laarhoven, de a leksels. Dat is nodig omdat de oude exemplaren vaak kapot e :ijn, of zelfs helemaal verdwenen. De leverancier van de contai- 00 ïers heeft drie nieuwe modellen ontwikkeld, die in september 'etest worden. „Het streven is om ze vlak na de jaarwisseling te w< rervangen", belooft wethouder Roest. De wijkverzamelcontai- fie ïers zijn GroenLinkser C. Honnef al heel lang een doorn in het Ze iog. Een grote miskoop, noemt zij ze. „Meer dan de helft van de leksels is kapot en wat er nog opzit is verbogen." Leverancier Bammens heeft inmiddels toegegeven dat er sprake is van een 1 iroductiefout. foutieve berekeningen van de Grondtmij en ambtenaren veel hoger uit dan gepland. Aanvan kelijk was er 40.000 gulden voor uitgetrokken. In werkelijkheid is 112.000 gulden nodig. De meerderheid van de gemeente raad is met die hogere kosten begin dit jaar akkoord gegaan. De reconstructie van het kruispunt moet niet alleen voor meer veiligheid zorgen, maar ook de wijk voor doorgaand verkeer onaantrekkelijk maken. GroenLinks had liever een 'knik' gezien in de Generaal Spoorlaan om een einde te ma ken aan het sluipverkeer door de wijk Boschgeest. De partij is bang dat meer automobilisten de route Karei Doormanlaan- Generaal Spoorlaan-Roubos- laan kiezen als de nieuwe wijk Starrenburg II klaar is, en inha len op de Veurseweg na de aan leg van een middenberm niet meer mogelijk is. Volgens verkeerswethouder Draijer moet een goede afstel ling van de verkeerslichten op de kruising Karei Doorman- laan-Veurseweg-Starrenburg- laan ervoor zorgen, dat het voor verkeer vanuit Starrenburg niet meer interessant is om recht door te rijden naar- de Karei Doormanlaan. Bewoners van Boschgeest hebben een belan genvereniging opgericht en voeren regelmatig actie om de gemeente ertoe te bewegen meer verkeersremmende maat regelen te nemen. leiderdorp Het is tenslotte 'toch maar een dood lopend straatje', en zo verschrikkelijk veel speel veldjes zijn er nu ook weer niet in Leiderdorp. Re den voor de 10-jarige Tim (midden) en Sander (links) Olivier om zelf een doeltje in elkaar te knut selen, en dat brutaal in het gemeentelijke plant soen van de Berkenkade te plaatsen. Een netje er achter, om te voorkomen dat onbesuisde ballen het drukke kruispunt opschieten, en spelen maar. Het doeltje is inmiddels zo populair, dat de twee knutselaars regelmatig acht tot tien leeftijdgenoot jes van school meenemen om samen toernooien af te werken. De buren uit de straat verlenen massaal hun medewerking, door de auto ergens anders te parkeren. En een bordje naast de linker doelpaal vraagt hondenbezitters vriendelijk doch dringend of ze hun huisdier ergens anders kunnen uitlaten. Zelfs de gemeente werkt mee. Het doeltje mag blijven staan. Een opzichter van de gemeente heeft zelfs nog een paar boompjes langs de rand van het speelveld geplaatst. Zo kan de bal niet gemakkelijk de Persant Snoepweg op, en kunnen ook spelers met een minder verfijnde techniek vrijuit oefenen. FOTO MARK LAMERS oegstgeest suzanne barbier De gemeente Oegstgeest gaat twee 'integere' bewoners wer ven voor een nieuwe wel standscommissie. Wethouder Van Eisen (ruimtelijke orde ning) is ontevreden over de ma nier waarop de welstandscom missie nu werkt. Door burgers in de commis sie te vragen, hopen burge meester en wethouders de af handeling van welstandskwes ties te verbeteren. Vorig jaar vroeg de gemeenteraad al om een uitbreiding met burgers. „We zullen nadrukkelijker en meer welstandsbeleid moeten maken", aldus Van Eisen. Wel standskwesties worden op dit moment afgehandeld door een gedelegeerde van de regionale welstandscommissie in Rotter dam, die eveneens kritiek heeft op het gebrekkige beleid van Oegstgeest. De afgelopen weken leidde deze onduidelijkheid tot veel commotie over enkele bouw- aanvragen van bewoners in de Beatrixlaan en de Prinses Irene- laan. In één geval verwierpen B en W een positief advies van de welstandscommissie, tot grote ergernis en verbazing van de terwoudenaar N. Kuenen verzet zich niet langer te- de geluidsoverlast van Utopia aan de Nieuweweg. buurman van de jongerenvereniging rekent erop, de politie voortaan na klachten in actie komt. Hij vijst daarbij naar het besluit van burgemeester en houders om zijn bezwaarschrift weliswaar onge- id te verklaren, waarin staat dat 'in het vervolg na :hten adequaat opgetreden kan en zal worden', e aan de Zuidbuurtseweg wonende Kuenen is re- natig opgeschrikt door 'geluidsterreur' die vanuit gebouw van Utopia het weiland 'ingalmt'. Hij was toen de gemeente vorig jaar een nieuwe verorde ning aankondigde met scherpere geluidsnormen. Toen die nieuwe regels bekend werden, trok Kuenen daaruit de conclusie dat de overlast alleen maar groter zou worden. Utopia mag twaalf keer per jaar gebruik ma ken van het terras. „En dat betekent dat er vaker herrie is." De commissie beroep- en zwaarschriften stelde vast, dat Kuenen zich heeft vergist. Utopia mag weliswaar twaalf keer per jaar ontheffing wagen om op het terras activiteiten te ontplooien, maar dat betekent niet dat de jongeren ook harde muziek mogen draaien. B en W nemen dat advies over: „Ook op het terras moet Uto pia voldoen aan de eisen. Dat betekent dus dat Utopia de geluidsnormen niet mag overschrijden. Als er bin nen muziek is, moeten alle ramen en buitendeuren ge- belevingseconomie. "Over een paar jaar gaat nie mand voor een pak melk of een brood nog de deur uit", aldus Laarhoven. Inkopen doen wordt in zijn visie een vorm van recreatie. Mazda-dea- ler Verheyen ziet zich daarom ook genoodzaakt om op termijn alle mogelijke automerken te gaan verkopen in een mega-complex, voorzien van een bioscoop, een restaurant, kinderopvang en tal van andere voorzieningen. Een auto kopen is dan een dagje uit. Waar Leiderdorp volgens de ondernemers vooral op in moet spelen is de behoefte bij con sumenten aan bereikbaarheid. „Parkeren moet gratis blijven", verzuchtte juwelier de Jonge. Om goed bereikbaar te blijven moet wonen en wer ken duidelijk gescheiden zijn. In de woongebie den slechts winkels om te voorzien in de eerste levensbehoeften, aan de randen van het dorp blijven de bedrijven en moet meer ruimte komen voor mega-winkelcentra met een regionale func tie. Om verkeer van en naar deze bedrijventerrei nen buiten het dorp te houden zou een ringweg handig zijn. „Waar zijn we eigenlijk mee bezig?" vroeg een nuchtere ondernemer zich af. „We hebben nu al geen ruimte om uit te breiden zoals we dat zou den willen." Ondernemer Verheijen heeft een pasklare oplossing. „De A4 moet twee keer vier baans worden. Dan ondertunnelen en bovenop bouwen we het helemaal vol." Delfts verkeersadviesbureau presenteert twee varianten Minder bewegingsvrijheid, meer kilometers en een langere rijtijd. Automobi listen moeten flink inleve ren in Leiderdorp. Door gaand autoverkeer dwars door het dorp wordt zo goed als onmogelijk ge maakt. Dat verkeer wordt om het centrum geleid via de provinciale wegen N445 en N446 en een nieuwe parallelweg langs de A4. ,,Als er zo geklaagd wordt over veiligheid en leefbaar heid, dan zijn dit de conse quenties", stelt verkeers wethouder V. Molkenboer (PvdA). Vanavond presenteert verkeers adviesbureau Diepens en Okke- ma uit Delft twee mogelijke op lossingen voor de verkeerspro blemen in Leiderdorp. Inzet is het weren van doorgaand ver keer uit de dorpskern. Dat zorgt namelijk voor lawaai, stank, op stoppingen en tal van onveilige situaties. In het meest ingrijpende sce nario wordt zowel het door gaande verkeer 'van buitenaf als het verkeer tussen wijken onderling stevig aan banden gelegd. Doorgaand verkeer gaat de 'rondweg' op, en kan alleen via een aantal zogenaamde prikkers, ofwel gebiedsontslui- tingswegen, het centrum in. Eenrichtingsverkeer en afslui tingen op onder meer de Enge- lendaal, de Persant Snoepweg en de Van der Valk Boumanweg zorgen ervoor, dat rijden van de ene wijk naar de andere niet meer 'binnendoor' kan. „Het geeft veel beperkingen voor de automobilist, maar daar tegen over staat dat de leefbaarheid en veiligheid vrijwel optimaal worden", stelt A. Roedel van Diepens en Okkema. Een minder vergaande vari ant staat verkeer tussen de wij ken onderling wél toe. Om doorgaand verkeer van buitenaf op de rondweg te houden is het dan wel nodig om auto's vanaf de Stierebrug en de Spanjaards- brug vroegtijdig te weren. Het verkeersbureau stelt voor dat in de spits te doen: de ene keer eenrichtingsverkeer het dorp in, de andere keer het dorp weer uit. „Iemand die dan bij voorbeeld vanaf Leiden de Persant Snoepweg op wil rij den, wordt gedwongen om de rondweg langs de A4 te ne men", stelt Roedel. Bovendien stelt hij voor een zogenaamde doseerinstallatie op de Enge- lendaal te plaatsen. Beide varianten worden van avond voorgelegd aan de Lei derdorpse burgers, op een in formatiebijeenkomst in De Mu- zenhof. „Het is niet zo dat wij nu al voor een van beide vari anten gekozen hebben", legt Molkenboer uit. „Sterker nog: als er mensen zijn die een der de variant in de aanbieding hebben horen wij dat graag." Eind september maken bur gemeester en wethouders wel een definitieve keuze voor een van de varianten. Dat scenario wordt uitgewerkt, waarna er opnieuw een informatiebijeen komst volgt in februari 2001. Een maand later volgt het con cept-eindrapport, en in het tweede kwartaal van 2001 is het laatste woord aan de Leider dorpse politiek. Om alle ver keersmaatregelen uit te voeren heeft Leiderdorp een bedrag van drie miljoen gulden klaar- liggen. indieners van deze bouwaan- vraag. De Oegstgeestse politiek ha merde er bij de wethouder op, dat de twee nieuwe leden be halve deskundigheid, ook vol doende afstand moeten hebben om te oordelen over de bouw- aanvragen. PrO'er M. Noort be nadrukte dat de druk die kan worden uitgevoerd op de advi seurs groot is, zeker in geval van burenruzies. De wethouder stelde daarop voor een soort re- gelement in het leven te roe pen, dat het lid niet toestaat te adviseren over het bouwplan van zijn buurman. sloten blijven. De deuren mogen alleen open voor het onmiddellijk doorlaten van personen of goederen en dienen zelfsluitend te zijn." Nu de gemeente Utopia daar nogmaals op heeft ge wezen, legt Kuenen zich bij de gang van zaken neer. „In het verleden bleven de buitendeuren nog weieens openstaan. Als Utopia zich in het vervolg niet aan de voorschriften houdt, kan ik de politie bellen en ga ik ervanuit dat er wat aan gedaan wordt." Voorzitter R. de Boer van Utopia verbaast zich over de commotie. „Het is mooi dat we twaalf keer per jaar gebruik kunnen maken van het terras op het parkeer terrein. Maar dat doen we nooit. En verder zullen we erop letten dat de buitendeuren niet open blijven staan." Leidsch DagbladAHCHIEVIÏN ANNO 1900 Vrijdag 31 Augustus ALGEMEEN - Er is groot gebrek aan dienstbo den onder de boeren; men neemt nu zelfs tot dichten zijn toevlucht. In een der locale bladen komt de volgende advertentie voor: Boerenmeid Daar ons Stijntje gaat veranderen, Moet ik dezen weg bewandelen; Want het is een krappe tijd, Om te winnen een knecht of meid; Daarom ga ik het loon verhoogen. Voor 2,50 of daar nog boven, Wegens godsdienst maak ik geen verschil, Als zij maar flink melken en jukken wil. Ik meen het loontje is niet zacht, Ik boer toch maar een koe of acht; Ik zou haast denken, het zal weg gaan, Want kazen wordt hier niet gedaan. Ik vraag haar Kersttijd of een Maai. Ik woon te Broekerhaven aan de Kalverkaai. En mijn naam is Hauwert Piet, Die naar een andere meid uitziet. ANNO 1975 LEIDEN - Op de hoek van de Van 's Grave- sandestraat en de Baselstraat in Zuidwest heeft werthou- der Waal van verkeer de fraai aangelegde rol- schaatsbaan geopend. Er bleek duidelijk een grote be hoefte aan de baan voor de jeugd. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 30 augustus BARCELONA - Johan Cruijff is niet iemand waar een journalist gemakkelijk een 'lekker verhaal' uit kan peuren. Oh ja, tijdens een in terview praat hij altijd vlot. Dat wel. Maar hij zegt weinig. Elk woord legt hij doorgaans op een weegschaaltje, voordat hij het aan de bloc note van de verslaggever toevertrouwt. Sensa tionele uitspraken kun je zelden of nooit van hem verwachten. Eigenlijk houdt hij helemaal niet van interviews. Hij vindt ze levensgevaar lijk. Aan zijn privé-leven mag de verslaggever in geen geval tornen. Dat is mijn eigen domein daar heb je vanaf te blijven, pleegt hij nijdig te zeggen. In het vraaggesprek dat deze week in Barcelona tot stand kwam, staat echter plotse ling een andere Cruijff op. Hij is nu totaal niet terughoudend. In tegendeel. Openhartig praat hij over zich zelf, over thuis, over de problemen waar hij mee worstelt. Want Johan Cruijff is niet alleen veelvoudig miljonair en een aanbe den voetballer, Cruijff is vooral ook een mens. Een normaal mens. Maar dat kun je echter zo weinig zijn als je publiekbezit bent, zoals hij in Spanje. Tijdens het urenlange interview in een van de vertrekken van het gigantische 'Estadio C. de S. Barcelona' rookt Johan Cruijff de ene si garet na de andere. "Natuurlijk, roken zal wel slecht zijn. Maar alles wat je tot je neemt, of het nu zout of suiker is, is slecht. George Kess- ler zei vroeger bij het Nederlands elftal altijd: "Je moet als een monnik leven". Lijkt me ook niet best. Je moet als mens toch dingen kun nen doen waar je echt zin in hebt. Doe je het niet dan ga je ook kapot. Geestelijk kapot. Ik kan in elk geval niet leven onder het motto van: dit niet doen, want anders krijg je later de reke ning gepresenteerd". Johan Cruijff steekt weer een sigaret op en zegt peinzend: "Ik prakizeer trouwens zelden of nooit over de toekomst. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaaLsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te Muren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 34, 2300 AH Leiden of door contente bending aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooscveltstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15