Een zalige Johnnie Walker met flaporen Geloof Samenleving 'De grenzen van onze lichtlichamen vervagen' Oud-katholieken tegen zaligverklaring Pius D DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 VANDAAG I Vandaag 31 jaar geleden, op 31 augustus 1959, 31 vroeg de godkoning' van de Tibetaanse boed- AUGUSTUS dhisten> de Dalai Lama, de Verenigde Naties steun aan de internationale gemeenschap voor zijn strijd tegen de Chinese overheersing van Tibet. In maart van 1959 had de Dalai Lama zijn land moeten ontvluchten. Het lij den van de Tibetanen was volgens hem 'onbeschrijflijk'. Maar in de jaren die volgden zou het streven naar onafhankelijk heid naar schatting aan nog zo'n 100.000 landgenoten het le ven kosten. De VN hebben nooit een vuist tegen de Chinezen kunnen maken. China is permanent lid van de Veiligheids raad en heeft daardoor vetorecht. De Dalai Lama leeft nog steeds in ballingschap. Vandaag is het ook de feestdag van de heilige Raymundus Nonnatus: een ordeleider die zichzelf als losgeld aanbood om andere christenen uit de slavernij in Noord-Afrika te bevrij den. Hij kreeg van zijn beulen letterlijk een slot op de mond om te verhinderen dat hij zou preken. Raymundus bezweek vlak na zijn vrijlating aan zijn verwondingen, op 31 augustus 1240. Paus: Stop 'absurde' oorlog Burundi Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft de strijdende par tijen in de al zeven jaar durende 'absurde' burgeroorlog in Burundi gisteren gevraagd zich in te zetten voor een blijvende vrede. De katholieke kerkvader stond stil bij de ondertekening, afgelopen maandag, van het 'eerste gedeeltelijke vredesak koord'. De paus vroeg de pelgrims die zich hadden verzameld bij zijn vakantieverblijf buiten Rome te bidden voor verzoening in Burundi, zodat er snel een stabiele vrede kan worden bereikt in het Grote-Merengebied. Onder grote internationale druk zet te de Burundese president Pierre Buyoya maandag zijn handte kening onder het vredesverdrag, dat is opgesteld door de Zuid- Afrikaanse oud-president Nelson Mandela. De Hutu-rebellen en vier van de tien Tutsi-partijen zijn echter niet akkoord ge gaan met de machtsdeling die Mandela heeft voorgesteld. Preken voor andermans parochie Rotterdam Voorgangers van verschillende godsdiensten in Rotterdam gaan volgend jaar letterlijk preken voor andermans parochie. Gedurende 52 weken zal in 52 kerken, moskeeën en tempels tijdens de dienst worden gepreekt door een gastspreker van een andere religieuze gemeenschap. Het project is een van de vele activiteiten tijdens het jaar 2001, wanneer Rotterdam de culturele hoofdstad van Europa is. De preken moeten in het te ken staan van de omgang met de ander, gebaseerd op de religi euze bronnen en traditie van de gastspreker. Na de dienst gaan de voorganger en de leden van de betrokken religieuze gemeen schap met elkaar in gesprek. Zegen voor Russische olympiërs moskou De Russische sporters die komende maand meedoen aan de Olympische Spelen in Sydney, kregen gisteren in een Moskouse kerk de zegen van een priester. foto epa Moderne huwelijksregels heilsoldaten londen Het Leger des Heils gaat een serie radicale veranderin gen doorvoeren in de huwelijksregels, die het heilsoldaten voor het eerst in het 135-jarige bestaan van de liefdadigheidsbewe ging zullen toestaan om iemand van buiten de organisatie te trouwen. De veranderingen die onder leiding van de in juli aan getreden generaal John Gowans worden doorgevoerd, vormen een poging om meer nieuwe medewerkers binnen te halen. Be halve dat er buiten de organisatie mag worden getrouwd, hoe- ven de huwelijken niet meer door het in Londen gevestigde j hoofdkwartier te worden goedgekeurd. Het Leger des Heils I heeft meer dan een miljoen medewerkers en is in 107 landen werkzaam. De afzonderlijke afdelingen in de diverse landen j mogen zelf beslissen of ze de nieuwe maatregelen doorvoeren. Johannes XIII, ook wel utrecht afke van der toolen „Hier sta ik dan, ingepakt, klaar om afgele verd te worden!" Daar stond hij dan, de nieuwe paus Johannes XXIII: inderdaad in gepakt in de grootste soutane die men be schikbaar had. Want hij was weliswaar klein, maar ook ronduit dik. De goede paus, Johnnie Walker, onder zulke koos naampjes ging hij de geschie denisboekjes in. Zondag wordt hij zalig verklaard. Gis teren werd in Utrecht een boek over hem gepresen teerd, vol liefdesverklaringen van mensen die hem hebben gekend of zich simpelweg door hem hebben laten inspi- Een grieperige kardinaal Si- monis heeft zich speciaal voor de gelegenheid uit zijn ziekbed gehesen. En toont zich niet erg ingenomen met het schrille contrast tussen het enthousiasme over deze zaligverklaring en de negatie ve reacties op de gelijktijdige zaligverklaring van Pius EX. Waar Johannes als vernieu wer te boek staat, was Pius de man die een rigide kerkelijke hiërarchie introduceerde. Trouwens, stelt Simonis een beetje zuur: „Johannes XXIII geldt nu wel als de grote patroon van alles wat nieuw is, maar dat was hij op geen en kele wijze. Hij was eerder een soort even wichtskunstenaar. Of dat nu waar is of niet: hele volksstam men hebben deze Giovanni in hun hart ge sloten als de man die het stof van eeuwen uit de soutane wilde slaan. Hij begon het tweede Vaticaans Concilie om 'de kerk bij de tijd te brengen', zoals hij het zelf noem de. En zette daarmee iets in gang dat tot op de dag van vandaag doorwerkt. Ook al is men daar in Rome lang niet meer zo van gecharmeerd als velen in de lagere geledin gen van het rooms-katholicisme. Johannes XXIII. Eenvoudig en nederig, een zalig man, zo luidt de titel van het boek. Geschreven door de Belg Gunnar Riebs, die zestien getuigenissen verzamelde waarin die karakterisering bladzij na bladzij terugkeert: eenvoudig en nederig, en al za lig - zelfs heilig - voordat de Vaticaanse ma chinerieën op gang kwamen om hem dat f Ja maar, voor jto's? hoge/>ost j Y Aen bso/uut onffescA/At. ook officieel te maken. Bisschop Muskens van Breda is één van die getuigen. Voor hem is het klip en klaar: Johannes XXIII is wel degelijk de 'belicha ming van de geest van het concilie'. Mus kens: „Meer nog in daden dan in woorden liet hij zien wat de vernieuwing inhield. Zo nodigde hij ook niet-katholieke waarne mers uit. Voor hem waren niet-katholieke christenen geen schismatieken maar broe ders in het geloof." Verderop in het boek staat over deze houding nog een aardige anekdote van kar dinaal Poulard. „Ik ga jullie iets toevertrou wen, een klein geheimpje", zei de paus de ontvangst van de aartsbisschop v Canterbury. „Sinds het een maand geled beslist werd dat ik de leider van de anj caanse kerk zou ontvangen, zei ik tot n zelf: Giovanni, wat ga je hem zeggen en v ga je doen, eh? Je hebt wel mooi sprek als paus, maar je kan het Credo toch n veranderen om niet-katholiek een plezier te doen..." wat deed hij, toen zijn g; binnenkwam? „Wat kon doen? Ik heb mijn arm geopend voor hem en hebben elkaar omheli want voor we gescheid werden, waren we in eerste plaats broeders in zus Christus." Naast dit soort ideolo sche anekdotes staat 1 boek vol verhalen over i hannes XXIII als schal goedmoedig, en grap] mens. Simonis voegde gisteren bij de presenta nog eentje aan toe: die oi die paar religieuzes, die hannes tegenkomen en gen elkaar fluisteren: v heeft ie een grote ori „Waarop hij zich omdra de en zei: ja dames, e conclaaf is géén schot heidswedstrijd!" Al met al kan dit boek moeiteloos wi den bijgezet in de traditie der hagiografie (beschrijvingen van heiligenlevens). Z( het onontbeerlijke mirakel ontbreekt ni zuster Caterina Capitani genas volgens gen zeggen met behulp van een stukje 1 nen. Niet zomaar een lapje, maar dat wa op de paus met de grote oren z'n laat adem had uitgeblazen. Johannes XXIII. Eenvoudig e zalig man, door Gunnar Riebs, uitgegev door The Publishing Company. Te ko in de boekhandel en op internet. BOEKBESPREKING De jonge Nederlandse psychotherapeute Elleke verliest tijdens een vakantie in Jamaica haar relatief nieuwe Noorse vriend Her- mod. Hij wordt door een veel te hard rijdende auto geschept en dertig meter meegesleurd. Het paar had net drie idyllische weken achter de rug op Jamaica, en hun liefde was heftig. De klap van het verlies kwam dus hard aan. Elleke reageert aanvankelijk zoals de meeste mensen, maar ervaart vervolgens hoe haar over leden vriend Hermod contact met haar op neemt vanuit een 'realiteit die voorbij leven en dood gaat'. In die realiteit kunnen Elleke en Hermod elkaar vanaf dan ontmoetten. Elleke leert daarbij hoe mens en kosmos in elkaar zit- Omdat deze autobiografische roman is uitge bracht bij de esoterische uitgeverij Ankh Her mes, hoeft het geen verrassing te zijn dat Elle- ke's denk- en wereldbeelden overeenkomen met dat wat bekend staat als new age. In dit ge val wil dat ongeveer zeggen: er is leven na de dood, er is de wet van karma (oorzaak en ge volg), alles is energie en het ego houdt ons weg van onze ware bestemming: hereniging van de ziel met het allesomvattende licht en de liefde van het goddelijke. De roman die Elleke van Kraalingen hierover schreef is op haar eigen, ware verhaal gebaseerd. In het eerste deel van het boek beschrijft ze haar eigen leven, met haar drie kinderen er een huwelijk dat om niet nader genoemde redenen stuk liep. Uit haar beschrijvingen krijgt de lezer de indruk dat Elleke zelf het initiatief genomen heeft haar eerste huwelijk te ontbinden. Ze ontmoette gedurende dat proces de Noorse arts Hermod en wordt verliefd op hem. Tachtig procent van het boek is eigenlijk één grote lyrische lief desverklaring. Vooral als Hermod komt te overlijden, beschrijft zi op alle mogelijke manieren haar liefde voor hem en zijn liefde voor haar. „Hij omhelst me en ik voel zijn liefde in mijn wezen doordringen. Onze harten raken elkaar. Ik geef mij over aan mijn liefde voor hem. We voelen elkaar. De grenzen van onze lichtli chamen vervagen, we expanderen tot twee gouden velden van licht en smelten samen. We zijn één. Er is niets anders dan wij één. Het is een extase zonder orgasme. Het is seks in zijn meest subtiele vorm. In onze meest intieme momen ten toen we beiden nog een fysiek lichaam had den, hebben we hiervan geproefd. Nu is het on- gelimiteerder, wezenlijker..." Wellicht vinden sommige lezers het wat lang dradig worden als de schrijfster dergelijke be schrijvingen, op vrijwel alle 182 bladzijden die het boek telt, herhaalt. Telkens zo dezelfde boodschap overbrengen toont dat haar verdriet immens was, en misschien nog is. Maar het doet tegelijkertijd de twijfel toenemen omtrent het waarheidsgehalte van haar stelling dat het contact met Hermod ook na zijn dood door ging. Is die gedachte niet geboren uit wanhoop over haar plotselinge verlies? Is het reëel of slechts verbeelding? Die twijfel heeft de schrijfster zelf ook 'vaker dan vaak'. Toch schrijft ze: „Wij creëren samen een realiteit mét onze verbeelding en dat is echt." Maar ondanks dat ze ook probeert aan het eind van haar boek een soort wetenschap pelijke verklaring te geven voor haar belevenis sen in de andere dimensie, blijft het duidelijk een kwestie van ge loven. onno van t klooster Elleke van Kraalingen Titel: Beyond. Over de grens van leven e Auteur: Elleke van Kraalingen Uitgeverij: Ankh Hermes Prijs: 29,75 amersfoort anp WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden, maar ook zon. Vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur tussen 13 en 18 graden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en buien met kans op onweer. Vrijdag in het zuiden droog en geregeld zon. Maxima van 14 tot 19 graden. Finland: Donderdag in het oosten droog. Verder half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Denemarken: Donderdagochtend kans op mist, verder perioden met zon en vrij wel overal droog. Vrijdag meer wolken en in de middag van tijd tot tijd regen. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Meer bewolking en van tijd tot tijd regen. In Zuidoost-Engeland donderdag eerst nog droog. Vrij dag in Ierland, Cornwal en Wales soms veel wind. Maxima tussen 15 en 21 graden. België en Luxemburg: Donderdag geregeld zon en droog, in de vroege ochtend kans op mist. Vrijdag veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Maxima 21 graden. Vrijdag frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden zonnige en droog. In het midden kans op enkele re gen- en onweersbuien. Vrijdag meer bewolking en in alle regio's buien. Middagtemperatuur om streeks 23 graden. Vrijdag lager. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en forse re- gen- en onweersbuien, vooral in het zuidwesten met lokaal veel neerslag. Vrijdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxi ma van 21 graden bij Bordeaux tot 28 in Nice. Spanje: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Maxima van 21 graden in het noordwesten tot plaatselijk 37 in het Andalucia. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Maxima meest tussen 23 en 29 graden, Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig, maar donderdag nog wel kans op een onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 30 graden. Marokko: Perioden met zon alleen donder dag nog kleine kans op een on weersbui. Maxima tussen 22 en 28 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Vrijdag kleine kans op een onweersbui. Middagtempera tuur tussen 33 en 40 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 29 gra den. Duitsland: Zonnig en bijna overal droog. Vrij dag van het westen uit meer be wolking gevolgd door regen. Maxima ongeveer 23 graden. Oostenrijk: Van het westen uit meer bewol king gevolgd door enkele regen en onweersbuien. Maxima onge veer 24 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Vrijdag in het westen opklaringen en droog. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Polen: Afwisselend zon, wolken en soms enkele buien, mogelijk met on weer. Maxima ongeveer 21 gra den. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon maar ook enke le pittige regen- en onweersbui en. Maxima tussen 21 en 27 gra den. Hongarije: Eerst zonnig. Donderdag later op de dag en ook vrijdag enkele ste vige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden, vrijdag lager. Italië: Donderdag in het noorden en midden meer bewolking en enke le regen- of onweersbuien, vrijdag juist in het zuiden. Middagtem peratuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, maar ook kans op een onweersbui. Maxima tussen 26 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Vrijdag later op de dag in het noorden kans op onweer. Aan zee rond 28 graden, landinwaarts warmer. Malta: Veel zon, alleen vrijdag kleine kans op onweer. Middagtempera tuur ongeveer 33 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. In het noorden ook sta pelwolken en mogelijk een bui. Aan zee maxima van een graad of 26 in het noordwesten tot ruim 30 in het zuiden en op Cyprus. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon onder 20.26 Maan op 10.22 Maan onder22.08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.17 18.45 05.50 18.18 Laag 02.06 16.23 01.47 16.04 Weerrapporten 310808 u Den Helder Rotterdam Brussel Cyprus Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca 26 18 10.0 18 14 0.0 28 17 0.0 21 14 0.0 21 9 0.0 30 22 0.0 19 14 0.0 21 14 0.0 19 16 37 0 16 13 0.0 24 13 9.0 26 18 0.0 26 14 0.8 14 9 1.6 27 22 0.0 26 17 0.0 20 16 16.0 22 10 0.0 22 12 0.0 30 15 0.0 30 22 0.0 32 22 0.0 32 25 0.0 opklaringen hagel windrichting W warmtefront y koufront lagedruk H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hect0 pascal Moskou zwaar bew. no 1 24 13 0.0 Bangkok zwaar be w3 32 25 0.3 München zwaar bew o2 20 14 0.5 Buenos Aires regen w5 15 9 0.1 Nice zwaar bew. nw3 22 19 0.6 Casablanca zwaar be no 1 25 20 0.0 Oslo zwaar bew. wl 18 12 8.0 Johannesburg w3 23 7 0.0 Parijs licht bew. n2 21 13 0.0 Los Angeles zwaar be w 2 21 18 0.0 Praag zwaar bew w.s.O 24 12 0.0 New Orleans half bew zo3 32 26 0.0 Rome half bew o2 29 19 0.0 New York zwaar be o2 24 18 2.3 Split half bew. n 1 29 18 0.0 Tel Aviv licht bew zo2 32 23 0.0 Stockholm half bew. z3 18 14 0.0 Tokyo regenbu w3 34 27 00 Warschau licht bew. ver. 1 18 9 0.0 Toronto onbewol w.s.0 28 21 0.0 Wenen zwaar bew. ver. 1 26 16 0.0 Tunis licht bew zw2 35 26 0.0 Zürich zwaar bew. w.s. 0 12 2.2 Vancouver halt bew nw3 20 11 0.0 Het bestuur van de Oud-1 tholieke Kerk betreurt het i de rk-kerk deze ontwikkeling met de zaligverklaring van Pi IX lijkt goed te keuren. Ook r nen de oud-katholieken Pius IX tendensen heeft begl stigd die de vrijheid van den) en geweten wilden beknott Bovendien plaatsen ze vraag kens bij de omstreden houd van de paus tegenover de den. Pius IX kan 122 jaar na i dood nog altijd rekenen op I tiek uit progressieve hoek. gens de critici kenmerkte 2 pontificaat zich door zware litieke en theologische cris en probeerde de paus zich verzetten tegen alle veran ringsgezinde stromingen denken en cultuur. „Ik ben kerk. Ik ben de traditie", een uitdrukking die Pius vaak gebruikte om het gesp over vernieuwing af te brek Hij verzette zich vastbeslo tegen religieuze tolerantie, publiceerde in 1864 een 1 van tachtig eigentijdse dwa gen om het modernisme te strijden. Pius IX verzette zich ook 1 tig tegen de Italiaanse eenvt ding. Hij wierf onder meer Nederland zogeheten zoea (infanteriesoldaten) om v het behoud van de Vaticaa staat te strijden. F O De Oud-Katholieke Kerk in Ne derland betreurt het dat paus Johannes Paulus II zondag zijn voorganger Pius IX zaligver- klaart. De dialoog met de plaat selijke kerken, maai' ook de oe cumenische openheid in het al gemeen zal daaronder lijden, voorspelt het bestuur van het kerkgenootschap. Volgens de oud-katholieken heeft Pius IX (1846-1878) een absolutistisch kerksysteem uit gebouwd, waarin van bisschop pelijke collegialiteit geen sprake was. De rechten van plaatselijke kerken werden bovendien grondig ingeperkt. Het Romein se centralisme vond een droe vig hoogtepunt in het gefor ceerde dogma van de pauselijke onfeilbaarheid, aldus de oud katholieken. De Oud-Katholieke Kerk in Nederland ontstond als reactie op de concentratie van de macht bij de paus in Rome. Met de verkiezing van een eigen bis schop door het kapittel van Utrecht in 1723 werd de breuk met Rome definitief. Nadat het Eerste Vaticaans Concilie in 1870 de onfeilbaarheid van de paus had afgekondigd, vonden de oud-katholieken en gelijkge zinde groepen in andere landen elkaar in 1889 in de Unie van Utrecht. C O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES iandag D.C. van der Plas, W. Spierdijk. Veenstreek chef eindredactie regio chef redactie kunst chef sportredactie e Regio Leiden Duin- ei chef re 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) J per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) j Abonnees die ons een machtiging verstrekk het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortin betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlar worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvz van het regionale nieuws uit het Leid* Dagblad op geluidscassette beschikbaar. (Centrum voor Gesproken Lectuui N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: teJ. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14