Leiden Regio 14 3 8 Angst voor toename escortbedrijven De waarheid achter de ruzie en de oliebol Vers Konmar Voordeel Directeur achter de lopende band Jouw in Aalmarktgebied op rijn vroegst over vier jaar Reisbranche enthousiast over nieuwe toerismestudie Met Klantenkaart 50% korting }CüJt£ OL ooft, /LÖ JONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 Toeriste gewond na ontploffing op boot leiden Een 41-jarige vrouw uit Duitsland is gisteravond ge wond geraakt na een ontploffing aan boord van haar kajuit- jacht. Het schip lag afgemeerd bij de Schrijverbrug over de Ou de Rijn tussen Zijlsingel en Herensingel toen rond tien uur een hoeveelheid gas ontplofte. De vrouw liep brandwonden op aan beide benen. Haar man en zoontje bleven ongedeerd. Opvaren den van andere schepen die in de buurt lagen, boden eerste hulp en begonnen met de bestrijding van de vlammen die door de brandweer werd voltooid. De precieze oorzaak van de explo sie is nog niet bekend. Mishandeling aan Witte Singel leiden Een verhuispartij leidde gisteravond aan de Witte Singel tot de nodige commotie. Een 20-jarige vrouw uit Leiden sprak daar een even oude verhuizende huisgenote aan over keuken spullen die zouden ontbreken. Daarbij ontstond een schermut seling waarbij aan haren zou zijn getrokken. Een 49-jarige man uit Voorschoten die hielp bij het verhuizen, zou de 20-jarige die in het huis achterbleef, bovendien hebben geschopt waardoor ze een bloedneus opliep. De politie heeft de Voorschotenaar en de verhuizende vrouw meegenomen. Er is over en weer aangifte gedaan. Multiculti kookboek gepresenteerd leiden Op de open dag van Buurthuis Vogelvlucht aan de Leid- se Boshuizerlaan wordt vandaag aan het eind van de middag het multicultureel kookboek 'Kome Dushi' (Antilliaans voor smakelijk eten) gepresenteerd. Achttien vrouwen uit twaalf ver schillenden culturen leverden recepten voor gerechten uit hun land van herkomst. Op de open dag kunnen bezoekers op de exotische eetmarkt ook letterlijk van eikaars cultuur proeven. Vanaf 17.00 beginnen de feestelijkheden met muziek en activi teiten voor volwassenen en kinderen, een open Salsa dansles en een optreden van het Mila koor. Het Open Huis is bedoeld om de buurtbewoners van Leiden Zuid te laten zien wat er in het buurthuis en de wijk is te doen. Vanaf vandaag is het kookboek 'Kome Dushi' voor 7,50 verkrijgbaar in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5 en op het Centraal Bureau LWO aan de Breestraat 117. Leidse politiek vreest gevolgen nieuw prostitutiebeleid De Leidse politiek vreest een explosieve toename van het aantal escortbureaus als het nieuwe prostitutiebeleid van kracht wordt. De gemeente moet seksbedrijven, na de opheffing van het bordeelverbod op 1 oktober, con troleren en in goede banen leiden. Dat toezicht geldt ook voor escortbureaus, maar is in de praktijk nauwelijks uit voerbaar. Raadsleden vrezen daarom dat prostitutie-on- dernemers uitwijken naar dit soort bedrijven. leiden eric-jan berendsen De politiek ging gisteren schoorvoetend akkoord met het door de gemeente voorgestelde prostitutiebeleid. De plannen werden gisteravond tijdens een vergadering van de commissie Algemene en Bestuurlijke Aan gelegenheden door de meeste partijen wel omschreven als 'vrij mager'. Bovendien was er kritiek op het feit dat het voor stel nu pas werd besproken ter wijl al op 1 oktober het bordeel verbod wordt opgeheven. De plannen in Leiden beteke nen dat de vier huidige seksin- richtingen die de stad rijk is, aan de Herenstraat, Hooi gracht, Kraaierstraat en Rijn straat, binnenkort een vergun ning moeten aanvragen. De ge meente moet de prostitutiebe- drijven in goede banen leiden, nu de rijksoverheid een einde maakt aan het bordeelverbod. In eerste instantie wordt de ver gunningaanvraag getoetst aan het Bouwbesluit, Horecawet en eisen van brandveiligheid. In een later stadium komen volks gezondheid en arbeidsomstan digheden van personeel in de sekshuizen aan bod. Bij het merendeel van de Leidse politiek leeft de angst voor een uitbreiding van het aantal bordelen. Een keiharde garantie dat het bij vier seksin- richtingen zal blijven, kon bur gemeester Postma echter niet geven. „We gaan in eerste in stantie uit van bevriezing van het huidige aantal van vier maar ik sluit niet uit dat dat er in de toekomst drie kunnen worden. Of vijf." Duidelijkheid kwam er wel over de mogelijkheden tot raam- en straatprostitutie in Leiden. De gemeentelijke nota liet daarvoor mogelijkheden open maar na interventie van CDA-raadslid Michiels van Kes- senich besloten de partijen tot een permanent verbod. Bij aangescherpte regelgeving binnen bordelen zouden werk neemsters gemakkelijk kunnen uitwijken naar een escortbu reau. Maar hoe controleer je de vergunning van escortbedrij ven? Maar wat nu als zo'n on derneming buiten Leiden is ge vestigd, maar binnen de stads grenzen actief is? Of niet meer blijkt te zijn dan een telefoon aansluiting binnen de gemeen te? Postma moest het antwoord daarop schuldig blijven. „Een moeilijke materie. Juist de pro blematiek rond escortbureaus zou landelijk moeten worden geregeld." Raadslid Vlasveld van LWG/De Groenen had geen goed woord over voor het prostitutiebeleid. „Broddelwerk. Formeel beston den de bordelen niet en nu worden ze gelegaliseerd. Ik ben daar op tegen want prostitutie blijft het uitbuiten van de vrouw." Ook was zij bang voor het witwassen van geld in seks clubs en denkt zij dat stro- mannnen de vergunningen aanvragen zodat eigenaars van een seksbedrijf buiten schot blijven. Andere partijen waren milder en spraken van een pragmatische aanpak. erman joustra Is er verder niets meer tegen it kan in maart 2002 voorzich- worden begonnen met de itvoering van het Aalmarkt- roject. De grote bouwactivitei- n, zoals de geplande bouw an een nieuwe brug van de ■almarkt naar de Stille Rijn, de lanleg van een plein achter de Vaag en een steeg naar de Geen onbekende meer. Haarlemmerstraat, vinden pas plaats vanaf april 2004. Dat is althans de planning van de ge meente. Voor *de slopers en bouwers aan de gang kunnen, moet Leiden echter nog eerst een aantal procedures doorlo pen. Zo behandelt de gemeente raad op 12 september het stadsvernieuwingsstructuur plan, een globaal plan voor de binnenstad dat de basis moet gaan vormen van een veel ge detailleerder stadsvernieu wingsplan waarin de bestem mingen binnen het gebied in grote lijnen staan aangegeven. De gemeenteraad zal zich, zo is de bedoeling, in oktober van het volgend jaar over dat plan buigen. Parallel daaraan lopen de schetsen en ideeën van project ontwikkelaar MAB die uiteinde lijk moeten leiden tot een defi nitief bouwplan voor het Aal marktgebied. Op dit moment gaat de projectontwikkelaar na in hoeverre de verschillende onderdelen van het Aalmarkt project haalbaar zijn. Dit on derzoek is naar verwachting zeer binnenkort afgerond. Na nog een inspraakronde, moet de gemeenteraad het bouwplan in januari van het komend jaar onder de loep ne men. Na eventuele goedkeuring door de raad, kan dan eindelijk met de uitvoering worden be gonnen. FOTO HENK BOUWMAN Gerard Bovens (tweede van links) steekt de handen uit de mouwen in de bonbon-inpakkerij. leiden «ruud sep Hoogtepunt: het ochtendje meelopen in de fietsenstalling naast het stadhuis. „Dat is dus één van de-weinige dingen die ik nog nooit had gedaan. En ik vond het echt een openbaring. Kijk, een fiets wegzetten en een bonnetje afscheuren kan iedereen. Maar het is veel meer. Je krijgt ook moeders die je even helpt bij het afstappen van de kinderen, mensen die even komen vragen of ze hun vis in de koelkast kunnen leggen en kinderen die snotterend komen melden dat hun band lek is en ze nog helemaal te rug moeten fietsen naar Lisse." Dieptepunt: het werken op de afdeling waar matrassen worden gemaakt. „Ik mocht de draadjes los snijden en deed dat verkeerd. Meteen zo'n haal in dat matras. En dan hebben we het dus over matrassen die in de winkel 1800 gulden kosten. Die kon dus zo de container in." Verheugt zich nog het meest: op een ochtendje meelopen met de graffitibestrij ding. „Ja, dat lijkt me echt heerlijk." DZB-directeur Gerard Bovens zit midden in zijn afscheidstoernee. Vooruitlopend op zijn vertrek per 1 oktober loopt hij nog één keer op alle afdelingen van het bedrijf een halve dag mee. Van de rondvaartboot tot de catering, van de lopende band tot kwe kerij. „Ik ben tien jaar geleden ook zo be gonnen, met een rondgang langs alle afde lingen. Dus ik vond het leuk om ook op die manier te stoppen. Zo kan ik iedereen nog een keer spreken. Voor mij is hiermee de cirkel rond." De baas die ineens een witte jas aantrekt en een gek petje opzet. Is dat niet een beet je gekunsteld? Nee, vindt Bovens. „Als ik het alleen nu bij mijn vertrek zou doen, zou ik het heel oneigenlijk vinden. Dan zou ik het ook niet doen. Maar ik heb in de loop der jaren wel vaker mee gewerkt. Daarom vind ik dat ik dit kan doen." Maar dat is nog iets anders dan dat me neer de directeur moeiteloos al het werk binnen het bedrijf kan uitvoeren. „Nee, ik ga steeds weer op mijn bek. Ik loop steeds opnieuw aan tegen de beperkingen van mijn motorische vermogens. Verwacht ook niet dat ik aan het eind van de dag een be hoorlijke chocoladeletter kan versieren. Daar gaat echt maanden training in zitten. Ik ben toch meer voor de ongeschoolde ar beid. Het eenvoudige stampwerk. Dat krijg ik in een halve dag wel onder de knie." leiden robbert minkhorst De sector toerisme van het re gionaal opleidingencentrum (ROC) Leiden is een nieuwe op leiding rijker: werken en leren tegelijk, met als doel na twee jaar een diploma dat gelijk waardig is aan de reguliere toe- rismeopleiding. De reisbranche reageert enthousiast. Gistermiddag ondertekenden 22 studenten van het ROC een contract bij hun nieuwe werk gever. Ze gaan aan de slag bij bijvoorbeeld Hotelplan of Hol land International, of bij NBBS Reizen uit Leiden en reisorgani satie Djoser, ook uit Leiden. Daar werken ze een aantal da gen in de week om 'de kneepjes van het vak' te leren. Voor theo rielessen gaan ze naar school. Directeur A. de Jong van de sector is trots op de nieuwe cursus. Het is niet alleen nieuw dat er een gecombineerde mid delbare beroepsopleiding van werken en leren komt, Leiden is ook nog eens een van de drie steden in Nederland waar die wordt aangeboden - op voor spraak trouwens van reiskoepel ANVR. „Er zitten veel reisbu reaus en touroperators in de re gio", verklaart De Jong. „We staan aan het begin van een uniek proces", leidde de di recteur haar toespraakje in. „Leerlingen kunnen nu op een andere manier een diploma ha len dan we tot nu toe in 22 jaar hadden gehad en hadden ze me vorig jaar gevraagd of ik daar in geloofde, had ik nee gezegd." Voorzichtige experimenten lie pen op niets uit. „De gedachte was dat en de leerlingen en de bedrijven het samen werken en leren niet zagen zitten." Maar nu, een jaar later, is de animo groter dan verwacht. Het lukte de school om twee extra studenten bij bedrijven te plaatsen. De Jong: „Ineens is de stap naar zo'n leerlingstelsel voor een aantal bedrijven niet zo groot meer." Deels komt dat overigens door het personeels tekort in de branche. Hans de Rooij van reisorgani satie Djoser is zeer te spreken over de praktische MBO-studie. „Omdat de combinatie van een beetje theorie en veel praktijk een goede voorbereiding is om studenten klaar te stomen voor het bedrijfsleven", zegt hij. En zowel het reisbureau als de stu dent trekt daar profijt van. De laatste doet tijdens zijn studie veel praktijkervaring op. „Ons voordeel is dat we iemand voor langere tijd dan een stage in huis hebben. We kunnen beter een persoon een heel jaar bege leiden en opleiden. Op het mo ment dat een stagiair goed gaat meedraaien, moet hij al bijna weer weg." Wouter Simmelink (20) uit Lisse is de student die bij Djo ser aan de slag gaat. „Ik heb er zin in", laat hij weten. Hij inte resseert zich voor andere lan den en culturen en die interes se brengt hij graag over op an deren. Simmelink heeft er net zeventien maanden in Australië opzitten. Hij koos zelf Djoser uit. „Ik liep naar binnen en zag meteen: dit wordt het." Boeken- en platenmarkt in Doezastraat let was een klein politiebe- ichtje in de krant van afgelo- ien maandag. Ruzie na gooien iliebol stond er boven het stuk- Twee vrouwen raakten vrij- lagmiddag slaags op het Bevrij- lingsplein. Een 66-jarige Leidse verd naar eigen zeggen bij het versteken van de Van Rand- ijkstraat bijna aangereden loor een rode auto. De ge- chrokken vrouw zag nog wel ans door het openstaande lampje van de auto aan de ant van de bestuurder een liebol te gooien. Daarop liep ij met haar man door naar iun eigen wagen. Toen zij in i un voertuig zaten, kwam de ijrijdster van de rode auto ech- °.r op de vrouw af. Zij trok het portier open en duwde de Leid se. Daarbij zou ook zijn getrapt. De andere dame, een 37-jarige Zoeterwoudse zegt door de Leid se vrouw te zijn bedreigd En van dat bericht klopt eigen lijk niets, meldt de 66-jarige da me een paar dagen na het inci dent. „Ik stak die straat over. Dat kon makkelijk want die au to was nog ver weg. Geeft die bestuurder me daar toch een dot gas. Niet normaal. Ik dacht nog dat is een kennis van me •die een geintje wil uithalen. Maar ineens stond die wagen met de bumper tegen mijn been aan. Kan je niet uitkijken, riep ik waarop de bestuurder door'het openstaande raampje mijn ogen dichtspuugde. Wat De Surinamestraat, flessenhals of goede doorstroming van het verkeer? De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. een vernedering en wat voelde ik me smerig. Ik had nog een stukje oliebol in mijn hand die ik op het Bevrijdingsplein had gekocht. Uit pure woede gooi de ik de restanten van die bol de auto in. Het was een reactie want ik was kwaad en misselijk van dat spugen." Daarop liep de vrouw inder daad naar haar auto en ging zitten. Op dat moment kwam de 37-jarige vrouw uit Zoeter- woude in beeld. „Die trok het portier open en pats van haar kreeg ik weer een klodder spuug op mijn arm en T-shirt", zo vervolgt de Leidse haar ver haal. „Ik wilde uitstappen maar op dat moment duwde die vrouw het portier dicht en sloeg daarmee twee keer tegen mijn scheenbeen en voet. Toen ik eenmaal uit de auto was en een paraplu wilde pakken om van me af te slaan, kreeg ik ook nog een karateschop. Toen heb ik het maar opgegeven. Het was namelijk een grote vrouw en ik dacht dat ze me zou FOTO HIELCO KUIPERS doodslaan. Ik ben gevlucht sa men met mijn man want als 66-jarige vrouw doe je weinig. Mijn huisarts stuurde me door naar het ziekenhuis voor de verwondingen aan mijn been en voet. Maar het ergste vind ik nog dat in het stukje in de krant stond dat het gooien van de oliebol de aanleiding van de ruzie was. Onzin, ik wil dat de waarheid boven water komt. Als die mensen niet zo hard hadden gereden, was er niks gebeurd. Ik heb van dat ge spuug nog slapeloze nachten. Die smerigheid en die vernede ring. Ik vraag me af of ik dat ooit kan vergeten." Een woordvoerder van de poli tie laat weten dat er in het pro- ces-verbaal niets over spugen staat. Surinamestraat De Surinamestraat wordt mo menteel heringericht. Goed idee, want het buurtje daar in De Kooi kan wel een opknap beurt gebruiken. Toch is er bij de bewoners van de Paramari- bohof de nodige onrust ont staan door de wegwerkzaam heden. Het gedeelte van de Su rinamestraat tussen de Suma- trastraat en de Corantijnstraat lijkt namelijk meer op een fles senhals dan op een straat met twee weghelften. En hoe moet dat nou als er sprake is van een ongeluk in zwembad De Zijl, vragen omwonenden zich af. Kan een ambulance er nog wel door? Ja, dat kan, laat een woordvoer der weten. De straat is tijdens het karwei inderdaad maar voor de helft berijdbaar maar borden regelen het verkeer. „En we gaan natuurlijk uit van het gezond verstand van de mensen. Als er een ziekenwa gen aankomt, moet uiteraard iedereen aan de kant" Eind volgende week is in de Su rinamestraat het leed geleden. Dan is de weg weer volledig vrij. eric-jan berendsen Een boeken- en platenmarkt. met een collectie Pokémon- Die wordt zaterdag van negen plaatjes en -artikelen. Rundersucade- lappen of schouderlappen Per kilo van 22.90 voor Salade de luxe Schaal 300 gram van 5.99 voor Maximaal 12 per artikel per klant Pittig belegen nA Stolpkaas J Ja Traditioneel gerijpte Goudse kaas. Per kilo. Met Klantenkaart van T79S voor 'trcurv -KQDMar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13