Champignon steekt bleek af bij de echte paddestoel Wij lepelen tien liter soep per jaar De aardappel Smaak DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 Hoe we het ook wenden of keren, met de aardappel heb ben we het nooit hoog opgehad. Dat komt al tot uiting in het beroemde schilderij 'de Aardappeleters' van Van Gogh dat in kunstkl ingen geschetst wordt als het symbool van de Brabantse armoede. De Dikke van Dale weet er al niet veel meer eerbaars van te maken en spreekt van de 'bekende eetbare vrucht (on deraardse stengelknol) behorende tot de familie der nachtschaden'. En passant vermeldt de Sluise hoofdon derwijzer Van Dale nog een paar nederigheden als 'er uit zien als een afgegoten aardappel' (er ontdaan en zweterig uitzien) en 'je bent maar een aardappel' oftewel je bete kent niet veel. Toch heeft die aardappel in culinaire kringen een grote er kenning. Onze eigen chefkok Lucas Rive weet er alles van en verwerkt in de mooiste gerechten, zoals in zijn kreef tensalade, flinterdunne schijfjes van de roseval aardappel en in de aardappel-truffel mousseline de met name voor puree uitermate geschikte Nicola. En ik herinner me dat ik ooit in Berlijn op de voedselver- dieping van het beroemde Kaufhof des Westen (KDW) heb genoten van een aardappel gevuld met kaviaar. Net zoals een gevierd restaurateur in Oostduinkerken aardap pel vulde met smakelijk grijze Noordzee-garnalen. Ik vertel u dit, omdat de aandacht voor de aardappel gro ter is dan ooit. Het zogenaamde armoedevoedel mag zich verheugen in een bijna koninklijke belangstelling. Dat blijkt wel uit de vakbeurs World Potato Congress dat.begin september wordt gehouden in de RAI, gecombineerd met Potato 2000, een velddemo in Emmeloord waaraan door niet minder dan 225 standhouders wordt deelgenomen, waarvan er 69 uit het buitenland afkomstig zijn. Tegelij kertijd worden daar 88 nieuwe veelbelovende aardappel- Hoe serieus dit alles wordt genomen blijkt wel uit het feit dat Mr. M. Jager, Commissaris van de Koningin in de Pro vincie Flevoland in het comité van aanbeveling zitting heeft genomen, alsook de voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank Groep Ir. Drs. Hans Smits. Ooit werd de aardappel in Zuid-Amerika gevonden en 'was het niet meer dan een onbetekenend knolletje ter grootte van een flinke boon', zo noteert Philip Mechanicus in het indertijd door de Alliance Gastronomique Néerlandaise uitgegeven boek 'Kookkunst in Nederland'. Volgens hem is Neder land ook een van de weinige landen die de aardappel als aardappel ziet en niet als een groente. In 1625 arriveerde de aardappel pas in onze contreien. Eerst in Vlaanderen en pas later in onze gewesten. De Ne derlanders zelf hebben weer aan een verdere verbreding van de vrucht bijgedragen zoals terug te vinden is in de Indonesische keuken, want ook in een smakelijke soto ayam (kippensoep) neemt de aardappel een belangrijke plaats in. En hoever de aardappel zich in ons bestaan heeft binnen gedrongen bevestigt Eveline Kalckhoven Smit die in het boek 'Oma weet het beter' de tip geeft aardappelschillen in de open haard te verbranden om zo roetvorming in de schoorsteen tegen te gaan. Meer bij de gastronomie horend is het advies van een vriend die zijn dure uit Cuba mee genomen Havanna's vochtig houdt met behulp van een aardappelschil in het kistje. JOHN BEEREN Zuppa ai funghi De soep met bospaddestoelen is een zondagse maaltijdsoep, waarbij dezelfde wijn wordt ge schonken die ook in de soep is verwerkt. Op het Italiaanse plat teland is het een goede gewoon te om na de kerkdienst op zon dagmorgen paddestoelen te plukken die onmiddellijk na thuiskomst in de pan verdwijnen. Verhit een pan met dikke bodem. Laat de boter er heet in worden. Voeg de ui toe en laat deze 3 mi nuten zachtjes fruiten. Roer de knoflook er door. Voeg na 1 mi nuut de gezeefde bloem in een maal toe en blijf zolang roeren tot een egale, vrij smeuïge massa is verkregen. Schenk de bouillon erbij en blijf zolang roeren tot de soep aan de kook is gekomen en licht is gebonden. Voeg de pad destoelen en de doperwten er aan toe. Houd alles 10 minuten tegen de kook aan. Roer in een kommetje eierdooiers en slag room los. Voeg er 1 deciliter hete soep aan toe. Roer het mengsel daarna door de soep. Blijf dan nog 1 minuut in de soep roeren. Neem daarna de pan van de warmtebron. Voeg naar eigen smaak en inzicht zout en peper en wellicht een vleugje nootmus kaat toe. Presentatie: dien de soep op in grote kommen. Strooi peterselie over de soep. Geef er apart goud bruin in olijfolie gebakken broodblokjes bij. Benodigdheden maaltijdsoep voor 4 personen: 60 gram boter; 1 grote ui, ragfijn gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 50 gram bloem, gezeefd; 1.75 liter kalfs- of kippenbouillon, eventueel van tabletten; 2.5 dl droge witte wijn, zoals Orvietto; 500 - 750 gram gemengde paddestoelen, in kleine stukjes gesneden; 150 gram doperwten, diepgevroren; 2 eierdooiers; 1 dl slagroom; zout; witte peper uit de molen, eventueel nootmuskaat; 2-3 eetl. fijngehakte platte (blad) peterselie. In de bossen van Europa staan de paddestoelenkeukens Hoewel er in Nederland vroeger meer bossen waren en we nog steeds zuinig bewaard resten bos hebben, en ook duinen en weiland waar paddestoelen zich thuis voelen, zijn wij nooit grote paddestoelenliefhebbers geweest. We hebben ze altijd een beetje eng gevonden en in onze nationale keuken komen paddestoelen nauwelijks voor. Voor de echte paddestoelen keuken moet je in Midden- en Oost-Europa zijn, de landen van de diepe wouden, waar de kindertjes al heel jong met er varen en wijze oma's het bos in trekken om paddestoelen te zoeken en ze zo leren kennen en waar in het najaar op de markten de heerlijkste padde stoelen liggen, die als winter voorraad worden gedroogd en aan touwtjes aangeregen in de keuken worden opgehangen. En waar men ook, zoals in de Roemeense stad Cluj, gespecia liseerde paddestoelenrestau rants vindt. Of in Frankrijk, waar, zoals in Gascogne, op zondag families met mandjes de bossen ingaan om een heer lijk maal bij elkaar te zoeken en er vaak ook nog een centje aan te verdienen door de oogst te verkopen aan de handelaars die aan de uitgang van het bos al staan te wachten om die later aan restaurants door te verko zijn er liefhebbers die de juiste plekjes weten (en die ook zorg vuldig geheim houden) waar cantharellen te vinden zijn, eekhoorntjesbrood en zelfs in het voorjaar nog de zeldzame, verfijnde morieljes hier en daar in de duinen en in Zuid-Lim burg. En zolang .Jiet onder grondse zwamnet, het myce lium, maar niet wordt bescha digd kan het oogsten van de 'vrucht', de paddestoel geen enkel kwaad. De laatste jaren zijn we wel wat meer vertrouwd geworden met de paddestoel. Kochten we voor de Tweede Wereldoorlog champignons nog in kleine Het zelf trekken van een bouillon is er niet meer bij Nederlanders zijn, net als de meeste Europeanen, grote soepliefhebbers. Hoeveel soep wij jaarlijks eten kan moeilijk exact worden vastgesteld. Wel kan men stellen dat de gemid delde Nederlander jaarlijks ten minste tien liter soep (ca. 45 borden) tot zich neemt. Bij el kaar gaat het dan in ons kleine land om zo'n slordige 150 mil joen liters soep per jaar. Waar schijnlijk zijn het er veel meer. De meeste soepen worden nog steeds thuis, in eigen keuken, gemaakt. Naast een onder scheid tussen heldere en ge bonden soepen die als een vooralje worden gegeven, zijn het de maaltijdsoepen die, vooral in de koudere jaargetij den, bijzonder in trek zijn. Naast de soepen die we zelf maken kunnen we ook kant-en- klare soepen (vers, diepgevro ren en ook in blik of pot) kopen in supermarkten, bij de slager en ook vaak bij de groenteman. Daarnaast zijn er ook de droge soepen waaraan je thuis slechts een bepaalde hoeveelheid wa ter dient toe te voegen. Het trekken van een bouillon voor het maken van een goede soep dreigt langzaamaan op de achtergrond te geraken. Bouil lon en fonds (=ingedampte bouillons) zijn tegenwoordig overal te koop en dan hebben we het nog niet eens over de pasta's, tabletten en dergelijke waarmee men eveneens een basis voor een soep kan maken. Bezwaren tegen het niet meer trekken van een eigen bouillon voor de soep zijn er eigenlijk niet, want de voedingswaarde van een zelfgetrokken bouillon is, mits ze ontvet is, vrijwel ni hil. Dat je in plaats daarvan kiest voor bouillon uit een pot of van een tablet, is dan ook niet zo vreemd. Sterker nog: zo'n tablet gebruiken we, en dat is doorgaans niet terecht, ook vaak om een zelfgetrokken bouillon op smaak te brengen. Het gaat bij vrijwel elke soep niet meer om de bouillon, maar om hetgeen aan de bouillon wordt toegevoegd. Die toevoe gingen moeten tegenwoordig vooral een verseffect aan de soep verlenen. Daarom kiezen we voor verse groenten, zelfge maakte gehaktballetjes en voor a la minuut gekookte rijst of kleine pastasoort. Soepen die als een complete maaltijd moe ten worden beschouwd, dienen vooral rijk gevuld te zijn. Verse tuinkruiden, die op het laatste moment aan de soep worden toegevoegd, kunnen het versef fect van dergelijke soepen nog verder ondersteunen. Het wordt u trouwens nog ge makkelijker gemaakt, wanneer u de soep koopt in een speci aalzaak. Die zaken, soepshops, komen er aan. De eerste is er al (Utrecht) en er volgen er meer. Het is een trend die zich ook in wereldsteden als Londen en De meeste soepen worden nog steeds thuis gemaakt, foto New York aandient. In de soep shops kun je ook, meestal staande aan een tafeltje, soep per kop bestellen. Je kunt er als het ware een voorproefje ne men op hetgeen je je gezinsle den die dag wil voorzetten. Echt nieuw zijn die soepshops overigens niet. In ons land ken den we ze vooral tussen de bei de wereldoorlogen in. In België zijn ze er nog altijd. Daar komt de soepboer ook aan huis en wie wel eens een camping aan de Belgische kust heeft bezocht weet dat veel campinggasten maar wat graag bij de soep boer, die met een busje van camping naar camping trekt, in de rij gaan staan voor een liter tje soep. In ons land kenden we vooral in de grote steden de soepwin kels. Zij verloren een groot deel van hun klandizie aan de soep centrales waar, gesteund door subsidies van charitatieve in stellingen en de kerken, min- Zuppa alia Pavese Deze soep, oorspronkelijk uit Pavia, wordt nog altijd in vrijwel geheel Italië aan zieken en her stellenden gegeven. Niettegenstaande dat zijn er ook veel liefhebbers die menen juist door het eten van de soep er nog altijd heel gezond bij te kunnen lopen. De soep, oorspronkelijk bouillon met ei en kaas, wordt vandaag 'ver rijkt' met bleekselderij. En daarbij wordt, om dat het een vegetarische soep is, gebruik ge maakt van het kookvocht van de bleekselderij. Breng 8 deciliter water aan de kook. Voeg de bleekselderij en 1 kleine theelepel zout toe. Laat de bleekselderij boven een matig afgestel de warmtebron net niet helemaal gaar koken. De boogjes dienen nog een zekere knapperig heid te hebben. Zeef het kookvocht en houd de bleekselderij warm. Breng het kookvocht opnieuw aan de kook. Voeg naar smaak zout, peper en wellicht enke le druppels Worcestershire saus toe. Steek met een glas of uitsteekvormpje 4 rondjes (door snede ca. 7 cm.) uit het brood. Schep Parme zaanse kaas en peterselie luchtig door elkaar. Presentatie: leg in elke voorverwarmde soep kom een broodrondje. Schik er selderijboogjes omheen. Breek boven elk broodrondje een ei. Strooi over elk ei een volle eetlepel Parmezaan se kaas met peterselie. Schenk de bouillon (kookvocht van bleekselderij) voorzichtig te gen de wand in de kommen. Tip: met gevulde flensjes of een flensjestaart als nagerecht maakt u er een complete maaltijd Benodigdheden voor 4 porties: 1 kleine struik bleekselderij of de helft van een standaard struik, schoongemaakt (ca. 350 gram), stengels in smalle boogjes gesneden; zout; witte peper uit de molen, eventueel enkele druppels Worcestershire sauce; 4 grote sneden witbrood; 4 (dag)verse eieren; 4 eetl. fijngeraspte Parmezaanse kaas; 1 eetl. fijngehakte platte (blad)peterselie. Er is lectuur genoeg voor wie zich wil verdiepen in eetbare paddestoe len. foto united photos de boer poppe de bc j blikjes, nu worden ze volop ge kweekt en zijn ze alom in soor ten verkrijgbaar. En op de z.g. boerenmarkten zien we vaak al lerlei interessante soorten. Can tharellen zijn eigenwijs en laten zich niet kweken, ze komen uit verre bossen, Frankrijk, Polen. En tenslotte is er dan in het na jaar een van de allerlekkerste, de Boletus edulis, een forse paddestoel met bolle, bruine hoed, waaronder een spons achtig geel buisjes weefsel, dat voor de sporen zorgt, en een stevige grijsachtige steel. Nog niét gekweekt. Deze boleet is wijd verspreid en groeit graag in beukenbossen. In Nederland noemen we hem eekhoorntjesbrood, maar of eekhoorntjes er echt dol op zijn zou ik niet kunnen zeggen. In Frankrijk heet hij cèpe, naar het Gasconse cep, uit het Latijnse cippus, dikke paal, genoemd naar de dikke steel. Ook in Italië zijn ze te vinden, als porcini, niet alleen in de bossen, maar ook gedroogd in delicatessen- winkels. Ze ruiken zo heerlijk dat je er meteen mee aan het koken wilt gaan. Behalve de truffel is er geen paddestoel waar je zoveel heerlijks mee kunt bereiden. De champignon steekt er wel wat bleekjes bij af. De lekkerste recepten stammen uit de regionale keukens van Midden-Europa, Frankrijk en Italië uiteraard. In de ijzige Poolse winter kookt men van de gedroogde boleten, in elke keu ken voorhandig, een kostelijke soep. De Russische keuken is on denkbaar zonder paddestoelen, men heeft er ook de ruimte om ze te zoeken. Een heerlijk voor gerecht, ook erg lekker in com binatie met gerookte zalm, is het volgende: Snijd boleten (eventueel gedroogde en ge weekte) in stukjes, haal ze door bloem en bak ze even aan in boter. Voeg er crème fraiche of zure room aan toe tot het eën dikke massa is, zout en paprika, zeer fijn gesnipperde ui en knoflook en zet dit in kleine be boterde potjes in de oven e laat zo de bovenzijde kleuren. Strooi er peterselie of dragon Vele boletenrecepten komen i het land van de cèpes, Cascog ne in het zuidwesten en het meest klassieke is a la Bordela se. Hiervoor worden de hoe den, mits niet te groot, in hun geheel zachtjes gebakken er opgediend met een geurig mengsel van de kleingesnedei stelen met gehakte sjalotjes, fï broodkruim en gehakte knof look, en peterselie. In het Bas kenland steekt men stukjes knoflook in de hoeden en li ze op de grill, waarna ze wc den opgediend met een menf sel van gebakken broodkruin, met peterselie. Tenslotte: Laat paddestoelen nooit in water staan, veeg z met een iets vochtig doekje. E drink er naar smaak een stevig witte of lichte, jonge rode wijn bij. Minestrone alla Genovese derbedeelden tegen schappelij ke prijzen hun soep konden ko pen. Later, maar toen was de Tweede Wereldoorlog al uitge broken, gingen de soepcentra les op in de centrale (gaar) keu kens die in die tijd in vrijwel el ke gemeente in ons land geves in de nieuwe soepshops zullen ook soepen met een buiten lands tintje worden verkocht. Daarbij kunt u denken aan de Italiaanse minestrone en vis soepen zoals ze rond de Mid dellandse Zee worden gemaakt. In bijgaande recepten treft u suggesties aan voor bekende en minder bekende maaltijdsoe pen uit Italië. U behoeft er geen bouillon voor te trekken. Er wordt gebruik gemaakt van het kookvocht van groenten en van bouillon die u kant-en-klaar koopt of maakt van een tablet of pasta. HANS BELTERMAN De minestrone is in Italië net zo populair als de erwtensoep bij ons. Er zijn echter verschillen: de minestrone wordt in alle seizoe nen gegeten. En daarbij worden ook de groenten van het seizoen gebruikt. Zo komen er 's zomers doorgaans veel sperzieboontjes of haricots verts in de soepen Benodigdheden maaltijdsoep voor 4 personen: 75 gram witte boontjes, bij voorkeur Italiaanse borlotti of cannelini; 4 eetl. olijfolie; 1 dikke prei, in smalle ringen gesneden (ca. 225 gram); 2 grote uien, grof gesnipperd (ca. 275; 4 bleekselderijstengels, in smalle reepjes (boogjes) gesneden; 2 grote aardappelen, in blokjes gesneden; 4 worteltjes, in blokjes gesneden; 2 eetl. platte (blad)peterselie, grof gehakt; 3 grote (Italiaanse) tomaten, ontveld, vruchtvlees in blokjes gesneden; 1 liter runderbouillon, eventueel van tabletten; 100 gram pasta, kleine soort, zoals gemellini (Delverde); zout; witte peper uit de molen; 4 eetl. groene pesto, uit potje' ca. 100 gram fijngeraspte Parmezaanse kaas. voor. 's Winters zijn het de win terwortelen, bleekselderij e aardappelen die er de boventooi" in aangeven. Eén ingrediënt is kenmerkend voor de minestrone en die zal men er, ongeacht het i jaargetijde, nooit uit weglaten: witte boontjes. Laat de peulvruchten in 1 liter water weken. Trek daan/oor 10 12 uur uit. Breng na het weken de boontjes in het weekwater aan de kook. Reken op een kooktijd van ca. 2 uur (tijd hang nauw samen met de kwaliteit van de peulvruchten.) Voeg te gen het einde van de kooktijd wat (ca. 1.5 theel.) zout toe. Nien eerder want het zout vertraagt het gaar worden van de boon tjes. Verhit een pan met dikke bo dem. Laat de olie er even door walsen. Voeg prei, uien, aardap pelen, bleekselderij en wortel toe. Laat alles, onder voortdu rend omscheppen 3 minuten zachtjes bakken. Schenk de bouillon er bij en laat alles 10 minuten zachtjes koken. Doe erO daarna de tomaten, pasta, petei 1 selie en de boontjes met het kookvocht bij. Laat alles 5-6 minuten zachtjes koken. Proef soep en voeg naar smaak zout peper toe. Presentatie: dien de soep op in (41 grote kommen. Geef de pesto e in eenpersoons kommetjes en (01 kaas in een grotere kom apart bij. Zet een mand met sneetjes ciabattabrood op tafel. WÊÊÊÊÊ p u Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Palestijnse bevrijdingsorganisatie; 3. deel van het skelet; 6. geliefde van Zeus; 9. oude lengtemaat; 10. bars; 12. indianentent; 14. hafachtig zoutmeer; 16. boze geest (Ind.); 19. boks-term; 20. uitdrukking van spijt; 21. sportartikel; 26. tekenkrijt; 27. oprolbaar zonnescherm; 29. Italiaans eiland; 31. muzieknoot; 32. boom; 33. aansporing; 34. herkauwer. VERTICAAL: 1. Naaktmodel; 2. open plek in een bos; 4. boom; 5. blei; 7. met weglating van titels en waardigheden (Lat.); 8. vulkaan op Sicilia; 11. kaartterm; 13. laaghartig; 15. tandeloos zoogdier; 17. in orde; 18. uitroep van herkenning; 21. de woorden van een lied; 22. Frans kerstlied; 23. voorzetsel; 24. machinepistool; 25. financieringsvorm; 28. vlasbundel; 30. praatvogel. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Bosbrand; 5. vaatwerk; 6. gram; 8. goed; 10. rijpad; 12. manen. Verticaal: 1. Beving; 2. Spanje; 3. rijweg; 4. noria; 7. rapen; 9. drom; 11. dan. HET WEER Herfstweer in aanticht Het was gisteren al bij al best een behoorlijke dag. Het bleef overwegend droog in de regio met vooral hogere bewolking en stapelwolken en bij een meest zwakke wind haalde Bloemendaal met 19.8 °C net geen 20 °C. Schiphol kwam tot 19.5 °C. Vorige nacht onder weinig bewolkte condities met weinig wind opnieuw een flinke afkoeling en vorming van mist banken. Het werd vrij koud met minima van slechts 7.4 °C in Schiphol en 8.2 °C in Valken burg. Aan het rustige weer komt nu een einde. Een zwakke wig van hogedruk, die ook vandaag nog voor aangenaam zomerweer zorgde, wordt nu snel naar het zuiden weggedrukt. Zo komt de weg vrij voor een diepe Schotse depressie, die tegen zaterdag morgen traag zuid-zuidoost waarts naar het zuiden van de Britse Eilanden beweegt, alvo rens in te zwenken naar Neder land. Een daaraan verbonden koufront trekt deze ochtend over ons land. Erachter stroomt zachte zeelucht binnen, waarin makkelijk een aantal buien ont staat. Vanavond en vannacht is het eerst nog licht bewolkt en rustig weer. In de loop van de nacht neemt debewolking echter stil aan toe en tegen de ochtend ongeveer bereikt de eersteneer- slag onze streken. Morgen begint de dag regen achtig. Na de middag komen er van het westenuit opklaringen binnendrijven en gedurende een korte periode is het dan- droog, maar later op de middag of tegen de avond kunnen er ook opnieuw buien ontstaan, waarvan sommige met onweer. De wind ruimt naar zuidwest en neemt toe tot matig in he binnenland en tot vrij krach j- aan de kust. De maxima liggen met 19 of °C dicht bij de normale waa den voor begin september, terdag is hetuitgesproken wi selvallig weer. Er vallen talri buien, mogelijk met onweei er is slechts af en toe ruimte voor wat zon. De wind ruim j" stilaan van west-zuidwest n jj noordwest en waait vrij kra< 5 «g. Bron Johan Jaques, MeteoS^

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10