'Technische Dienst KLM onvoldoende' Economie Gasbedrijven negeren richtlijn toezichthouder Personeelstekort het grootst in Randstad Meerderheid vrouwen naar schoonheidssalon Autoconcern Peugeot ontkent problemen 406 Nieuwe topman Philips komt uit eigen kweek Makelaars te duur en te weinig onderlinge concurrentie OENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 Laatste loodjes in textielbedrijf ^erkrade Een werknemer van textielbedrijf Dutch Finish in ^erkrade weeft zijn laatste meters stof bij dat bedrijf. Gisteren qroeg de directie het faillissement aan. De rechter neemt daar borgen een besluit over. Dutch Finish produceert duurdere jjwaliteiten kostuumstof. Afgelopen vrijdag kwam aan het licht <]at er problemen waren met de betaling van het loon van de #0 werknemers. FNV-Bondgenoten wijt het faillissement aan Mismanagement en de keus voor stoffen waar maar weinig xjaag naar is. Door gebrek aan geld zou de directie bovendien ije fabriek hebben laten verslonzen en zijn noodzakelijke inves- ringen achterwege gebleven. foto anp arnaud nilwik Olieprijs opnieuw hoger pnden De olieprijs is gisteren op de Londense beurs opnieuw jfestegen. Een vat (159 liter) London Brent werd in één dag 99 pllarcent meer waard en eindigde op 31,38 dollar. Vrees voor ®korten in het westen tijdens de wintermaanden joeg de prijs fnhoog. De prijs voor brandstoffen aan de pomp blijft ook in jeweging. Morgen gaat de literprijs van alle benzines één cent inhoog, die van diesel met drie cent. Marktleider Shell heeft dit kngekondigd. fabriekswinkel in Roermond i'ERMONDIn navolging van Lelystad krijgt ook Roermond een ntrum met fabriekswinkels (outlet). Burgemeester en wethou- :rs van Roermond hebben gisteren ingestemd met de komst n het detailhandelscentrum. De Britse projectontwikkelaar cArthur Glen gaat aan de rand van Roermond een centrum puwen van 12.500 vierkante meter. In het centrum komen ichtig winkels waar fabrikanten van kleding, schoeisel en luxe- itikelen hun koopwaar rechtstreeks aan de consument slijten. Iet de bouw is een investering gemoeid van 100 tot 150 mil- jen gulden. FNV vreest personeelstekort NS 1~recht FNV Bondgenoten vreest dat het tekort aan treinper- Jineel groter wordt als de stroom reizigers stijgt. „Meer reizi- jprs vergen meer controles en dus een hogere werkdruk voor inducteurs. Het ziekteverzuim is nu al hoog en zal door de ge- igen werkdruk in de nabije toekomst alleen maar stijgen." schrijft FNV Bondgenoten in een open brief aan directielid itain van NS Reizigers. De vakbond vraagt zich af hoe de di- :tie de uitstroom van personeel een halt toe wil roepen. Vol- is de FNV is de hoge werkdruk het gevolg van hoog ziektever- m, een gevoel van onveiligheid op een aantal standplaatsen de krapte op de arbeidsmarkt. NS Reizigers wilde nog niet ageren op de brief, omdat Lantain de brief nog niet heeft gele- asbedrijf Oost-Brabant te koop ilmond Obragas, een gasbedrijf in Oost-Brabant, is te koop. a jet bedrijf heeft dat gisteren meegedeeld. Aanvankelijk wilde ^t zelfstandig blijven en samenwerken met onder andere het utsbedrijf Regio Eindhoven. Dat is echter onlangs zelfver licht aan het Spaanse Endesa. Volgens Obragas is er in de eeds verder vrijgemaakte markt geen plaats meer voor kleine ^drijven. Grote concerns hebben meer inkoopkracht en meer jogelijkheden voor productontwikkeling en marketing, aldus jt bedrijf. Obragas had vorig jaar een omzet van bijna 295 mil- en gulden. V ereldtournee voor euro Wille De Duitse minister van financiën, Eichel, en zijn Fran- 1 ambtgenoot Fabius gaan samen een tournee langs de be- jngrijkste financiële centra in de wereld maken om beleggers iovertuigen van de zegeningen van de euro. De bewindslieden Jaakten het opmerkelijke initiatief gisteren bekend tijdens pe- pdiek financieel-economisch overleg van hun twee landen in tt Duitse stadje Eltville. Volgens Fabius is de tournee bedoeld symbolische stap die de financiële markten duidelijk moet jaken dat de landen die de euro hanteren wat betreft het eco- ^mische beleid op één lijn zitten. 'ecordgroei in Duitsland ^sbaden De economie van Duitsland is het eerste halfjaar van 100 met 3,3 procent gegroeid, een record dat sinds de eenwor- hg niet meer werd gemeten, zo heeft de federale dienst voor statistiek gemeld. De sterke toename van het bruto binnen- tids product (bbp) deed minister Eichel (financiën) besluiten bbp-prognose voor 2000 met een procent naar boven bij te ?llen tot 3,0 procent. Volgens de minister zijn de cijfers het be- ps dat alle sectoren van de Duitse economie het goed doen. nwege de groei rekent de federale arbeidsdienst op een snel- e afname van de werkloosheid, zo schrijft de krant Berliner itimg vandaag. De dienst denkt dat een gemiddeld aantal irklozen van 3,8 miljoen haalbaar is. Tot nu toe werd uitge- an van 3,9 miljoen. ^mts-veiling in Zwitserland De Zwitserse regering heeft den bedrijven en consortia Sgelaten tot de umts-veiling voor snelle mobiele telefonie die o november van start gaat en waarop vier licenties zijn te ver- o Ven. De veiling voor de vijftien jaar geldige licenties begint 13 yember. Het bieden, dat via het internet zal gebeuren, zal o >sen de twee en vier weken duren, zo is de verwachting. Het 7 jnisterie zei eerder deze maand te rekenen op een opbrengst h tussen de 4,2 en de 8,4 miljard gulden, een bijstelling van 0 n eerder bericht waarin van vier miljard gulden werd gespro- 5 2h. De minimumprijs voor een concessie bedraagt zeventig 2 jljoen gulden. 1 Werkgevers uit Groen Poldermodel li haag De werkgeversorganisaties hebben gisteren per brief °n minister Pronk (milieu) laten weten dat zij niet meer willen plnemen aan het overleg in het kader van het groene polder- pdel. In het groene poldermodel voerde Pronk regulier over- met zowel VNO/NCW, het midden- en kleinbedrijf, bouw- iernemers en landbouw- en transportorganisaties als met *np groot aantal milieuorganisaties. Het overleg dat in 1998 was !n.]esteld, was bedoeld om naar analogie van het reguliere over- n werkgevers- en werknemersorganisaties in bijvoor- ild de Sociaal-Economische Raad sneller consensus te krij- over belangrijke milieukwesties. ntonov op 14 september geveild (hei-beek De Russische Antonov die sinds 1997 wegens on- _)dane schulden op vliegveld Beek aan de ketting ligt, wordt 14 september geveild. Dat heeft veilinghuis De Meerman uit -|hel bekendgemaakt. Een eerdere poging om het vliegtuig te fen mislukte, doordat één van de betrokkenen met succes |i kort geding aanspande tegen de manier van veilen. Deson- nks wordt de veiling op 14 september op dezelfde manier ge ilden. Het veilinghuis verwacht dat de Antonov tussen de 20 |50 miljoen gulden opbrengt. Onderzoek naar klachten onderhoud vliegtuigen amstelveen pieter v De Technische Dienst van de KLM functioneert niet naar behoren. Gebrek aan onderlinge communicatie en uiteenlopende opvattingen over verantwoordelijkheden dragen bij tot onvrede onder de grondwerktuigkundi- gen. Maatregelen zijn dringend gewenst. Dit concludeert de Commissie Droste in haar eindrapport over de kwali teit van het onderhoud. Bewijzen dat KLM onveilige vliegtuigen de lucht in heeft gestuurd, zijn echter niet gevonden. leiding van ex-luchtmachtbe velhebber Droste, onderstreept deze visie. Mr. P. de Vos, advocaat van de NVLT kon gisteravond nog geen reactie geven omdat hij het rapport pas had ontvangen. De betrokken technici mogen van de KLM niet naar buiten treden op straffe van ontslag. De commissie heeft de afge lopen anderhalve maand tien concrete klachten onderzocht op basis van gesprekken met betrokkenen en documenten. Daarbij zijn zestig gesprekken gevoerd. In geen van de geval len is de vliegveiligheid in ge vaar gekomen, aldus de com- De luchtvaartmaatschappij had om een onafhankelijk onder zoek gevraagd nadat grond- werktuigkundigen, onder de koepel van de Nederlandse Ver eniging van Luchtvaarttechnici (NVLT), de noodklok hadden geluid over tekortkomingen bij het vliegtuigonderhoud. Zo zouden technici onder druk vliegtuigen moeten goedkeuren en zich slechts beperken tot het checken van de voorgeschreven lijstjes. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) stelde eerder vast dat daar niets van was gebleken. De onderzoekscommissie, onder missie. Wel is er vaak sprake ge weest van onenigheid over be voegdheden en te grote druk op sommige grondwerktuigkundi- gen. KLM-directeur Hartman kon digde aan dat de maatschappij op korte termijn maatregelen neemt. De medewerkers van de Technische Dienst moeten vol gens hem in de toekomst mak kelijker met hun problemen, geconstateerde onjuistheden of verschillen van inzicht terecht kunnnen bij de KLM-instanties die waken over de vliegveilig heid. Desnoods kunnen zij dat anoniem doen. De luchtvaartmaatschappij had weinig goede woorden over voor de wijze waarop de techni ci in de openbaarheid waren getreden. „Het is jammer dat zij hun onvrede over de gang van zaken binnen de dienst kenbaar hebben gemaakt door het aan kaarten van zaken als vliegvei ligheid en luchtwaardigheid. Hierdoor hebben zij de KLM onnodige schade toegebracht." Grote verschillen inboedelpremies Gezinnen kunnen tot vijftig procent besparen op de premie voor de inboedelverzekering. Dat blijkt uit een vergelijking van de gegevens van meer dan vijftig schadeverzekeraars, die de Verzekeringssite (www.verzekeringssite.nl) op internet heeft gepubliceerd. De verschillen kunnen niet alleen worden verklaard uit de ver schillen in voorwaarden. De Verzekeringssite denkt dat de ondoorzichtigheid van de verzekeringsmarkt de grote ver schillen mogelijk maakt. Vol gens gegevens van het Verbond van Verzekeraars over 1999 blijkt dat de schadeverzekeraars relatief veel geld verdienen aan inboedelverzekeringen. De Verzekeringssite gaat uit van een standaardgezin: met twee kinderen, wonend in Zoe- termeer in een tussenwoning van een kwart miljoen gulden, met een inboedel van ruim 90.000 gulden. De kostwinner is 35 jaar en verdient 2.500 gulden netto per maand. Dit gezin is het beste uit met een polis van een 'direct writer', een maat schappij die zonder tussenper sonen werkt. Zij betalen dan gemiddeld 170 gulden. Als er een agent tussen zit, wordt dat al 229 gulden. Bank/verzeke raars zijn het duurst. den haag gpd De gezamenlijke energiebedrijven en de Gasunie trekken zich niets aan van de nieuwste richtlijnen van de DTe, de instan tie die toezicht houdt op de liberalisering van de gasmarkt. De richtlijnen, die gaan over transport en opslag van gas, zullen volgend jaar zorgen voor een 'transport- technische puinhoop', zo waarschuwde Gasunie-directeur Verberg gisteren. Gasunie en de energiebedrijven, verenigd in EnergieNed, dreigen met juridische pro cedures als de Dienst toezicht en uitvoe ring energie (DTe) de nieuwe richtlijnen dwingend oplegt. De gasdistributeurs kie zen daarmee publicitair voor een frontale aanval op de DTe, maar in bedektere ter men lieten de directeuren van de energie bedrijven blijken bereid te zijn tot 'redelijk overleg'. De DTe-richtlijnen hebben be trekking op de eerste fase van de liberalise ring van de gaswet, die in 2001 ingaat. In dat jaar krijgen grootverbruikers, met een consumptie van meer dan tien miljoen kuub gas per jaar, vrije keus van wie ze hun aardgas willen betrekken. De DTe wil daar bij greep houden op de tariefsvorming voor transport en opslag. Verberg vindt de richtlijnen 'onuitvoer baar' en 'strijdig met de Gaswet'. Hij vreest onder meer dat zijn bedrijf wordt gecon fronteerd met speculanten die delen van de transportcapaciteit in het gasnet opkopen, zonder daadwerkelijk gas te leveren. Deze partijen zouden de prijzen voor het gast- ransport kunnen manipuleren. Daarmee komt de leveringszekerheid van gas in het geding, omdat niet meer vaststaat dat het net efficiënt wordt gebruikt, zo voorziet de Gasunie. Geen van de klagende partijen kon gisteren becijferen wat voor financiële gevolgen de nieuwe DTe-richtlijnen heb ben voor hun bedrijf. Ze kondigden aan wel voor 1 oktober, zoals de Gaswet vereist, indicatieve transporttarieven bekend te maken. De energiebedrijven doen dit on der protest, omdat ze veelal nog druk bezig zijn hun netbedrijf af te splitsen. Ze vinden dat ze onder veel te grote tijdsdruk moeten handelen. Bedrijven in de Randstad hebben het meeste last van de snel oplopende perso neelstekorten. Ruim 54 procent van de on dernemingen kampte begin vorige maand met één of meerdere moeilijk vervulbare vacatures. Maar ook buiten de Randstad stapelen de moeilijk vervulbare vacatures zich op. In het noordoosten van het land kan een kwart van de bedrijven geen perso neel vinden. In het zuiden (Limburg, Zee land en Brabant) heeft 21 procent van de bedrijven daar last van, zo blijkt uit onder zoek van ondernemersorganisatie MKB- Nederland. Uit de jongste tellingen blijkt dat de 205.000 kleine en middelgrote bedrijven in ons land op 1 juli in totaal 110.000 moeilijk vervulbare vacatures hadden. „Een stijging van zo'n vijftig procent vergeleken met een jaar geleden", zegt voorzitter De Boer. De onderzoekers spreken van een moeilijk ver vulbare vacature als de ondernemer er na drie maanden nog niet in is geslaagd per soneel te vinden. Hij moet dan wel zijn best hebben gedaan om via advertenties aan werknemers te komen. In totaal hadden de MKB-bedrijven per 1 juli 185.000 banen openstaan. Dat is een stijging van 24 procent vergeleken met die datum vorig jaar. Verreweg de meeste vaca tures zijn te vinden in kleine bedrijven tot twintig werknemers. De Randstad heeft 53 procent van alle vacatures, Noordoost-Ne derland 28 procent en het zuiden 18 pro- Op de vraag of de ondernemers het afge- Een meerderheid van alle Ne derlandse vrouwen (54 pro cent) brengt regelmatig een bezoekje aan een schoon heidssalon. Tien jaar geleden lag dit percentage nog op 35. Ook steeds meer mannen la ten zich verwennen in een 'beautycentre'. De grootste groep klanten bestaat uit vrouwen tussen de 30 en 40 jaar. Dat blijkt uit een rapport van het Hoofdbedrijfsschap Ambachten over de schoon heidsbranche. Naast ont spanning problemen aanleiding ook huid- belangrijke bezoekje De schoonheidsspecialist blijkt ook steeds meer een duizendpoot. Het diensten pakket breidde zich in de loop der tijd uit met activitei ten als voetverzorging, zon- necentrum, visagie en af- slankstudio. De schoonheidsbranche kenmerkt zich overigens door kleinschaligheid. Ruim tach tig procent van de bedrijven is een eenmanszaak. Vooral vrouwelijke ondernemers be heren parttime een schoon heidsalon. Slechts acht pro- alle bedrijven be- n omzet van meer schoonheidsspecia list. Dat geldt met name voor haalde i dan een derheid De r De branche zelf groeit als kool. In zeven jaar nam het aantal bedrijven met 25 pro cent toe tot ongeveer 5.900. het doen met minder dan 20.000 gulden per jaar. In totaal zette de branche vorig jaar 230 mil joen gulden om. Dit jaar wordt een omzetgroei van ze ven procent verwacht. Het Franse autoconcern Peu geot is gisteren in opspraak ge raakt door een bericht over pro blemen met het model 406. De krant Libération meldde dat ruim 766.000 auto's een man kement hebben aan de ophan ging van de voorwielen, waar door de wagens naar rechts kunnen trekken. Peugeot liet in een reactie weinig heel van het verhaal. Volgens Peugeot is het be richt een mengeling van oud nieuws en gehaspel met cijfers. In juli 1999 maakte de Franse consumentenorganisatie UFC melding van zes gevallen van eigenaren van een 406 van voor 1997 die klachten hadden over naar rechts trekken van hun au to. Peugeot heeft de gevallen nauwkeurig onderzocht en de resultaten meegedeeld aan UFC. Daarmee was volgens het concern de kous af. In november 1997 i ge ringe wijziging aangebracht in de voorvering van de 406, maar die had volgens Peugeot niets te maken met de ophanging van de voorwielen. De modifi catie kreeg het codenummer 766.489. Libération noemde dat cijfer als het aantal wagens waarmee iets mis zou zijn. Van de in september 1995 ge lanceerde 406 zijn in totaal on geveer een miljoen exemplaren verkocht, waarvan 42.000 in Nederland. Volgens Peugeot staat de veiligheid van het mo del op geen enkele wijze ter dis cussie. „De wagen wordt in tests juist geroemd om zijn wegligging", aldus een woord voerster van Peugeot Neder land. Het bericht in Libération ver oorzaakte een val van de beurs koers van Peugeot met vier pro cent. Na de reactie van het con cern volgde enig herstel, maar aan het eind van de middag was er toch nog een verlies van 3,5 procent. lopen jaar één of meerdere moeilijk vervul bare vacatures hebben gehad, antwoordde 43 procent van de ondernemers in de rand stad 'ja'. Noord-Nederland komt daar di rect achteraan met 42 procent en zuid-Ne derland heeft er met 36 procent iets minder last van. De moeilijkst vervulbare vacatures zijn die voor automatiserings- en technische functies. Ruim 33 procent van alle pro bleemvacatures kwam uit die hoek. Onge veer 31 procent van de moeilijk vervulbare banen draaide om verkooppersoneel, chauffeurs, productiepersoneel, horeca- en schoonmaakpersoneel. Administratief per soneel vinden is nog het makkelijkst. Toch stond één op de vijf van die vacatures lan ger dan drie maanden open. Met de benoeming van de 53- jarige Gerard Kleisterlee als opvolger van Cor Boonstra, neemt weer een echte Philips- man het heft in handen van het Nederlandse elektronica concern. Kleisterlee studeerde elektrotechniek in Eindhoven, en begon in 1974 bij Philips bij de afdeling Medische Syste- Kleisterlee doorliep in enkele divisies verscheidene manage mentfuncties. In 1981 kreeg Kleisterlee de leiding over wat nu Consumer Electronics heet. In 1986 kwam hij terecht bij Philips Components en in 1994 verkreeg hij de leiding over Phi lips Display Components. Twee jaar later deed hij ervaring op in het Verre Oosten waar hij onder meer verantwoordelijk was voor activiteiten van het con cern in Taiwan en China. Eerder dit jaar werd duidelijk dat Kleisterlee een goede kans maakte om Boonstra op te vol gen. Hij werd benoemd in de raad van bestuur en was met een tweede man. Die kroon prinsen-status heeft hij maar kort hoeven koesteren, Boon stra heeft hem nu als opvolger aangewezen per 1 april volgend jaar. Het aanwijzen van de vice- president-directeur is óp zich niet verrassend. Wel is het op merkelijk dat de Philips weer kiest voor een topman die ge heel uit eigen opleiding komt. Met de komst van Boonstra had het - toen nog 'Eindhovense' - concern in 1996 een leider bin nen gehaald die Philips moest dwingen zich meer op de bui- G. Kleisterlee is aangewezen als opvolger van Philips-president Boonstra. foto anp tenwereld te oriënteren. Boonstra was absoluut geen klassieke Philips-man. Hij had geen technische opleiding, was geschoold in het harde Ameri kaanse bedrijfsleven (voor zijn komst naar Philips leidde hij Sara Lee, en was commercieel ingesteld. Boonstra richtte zich op aandeelhouderswaarde en saneerde rücksichtslos. Met Kleisterlee keert een techneut terug aan de top. Maar het is niet te verwachten dat Philips daarmee ook weer terugkeert tot de tijden dat het concern technische hoogstand jes ontwikkelde, waarvoor nau welijks een markt bleek te zijn. Philips heeft de afgelopen twin tig jaar geleerd dat de commer ciële kant bij productontwikke ling van levensbelang is, omdat miljardeninvesteringen anders niet meer kunnen worden te rugverdiend. Onderzoek Consumentenbond en Vereniging Eigen Huis den haag De tarieven van woningmakelaars zijn te hoog en liggen muurvast. Daarbij is er te weinig onderlinge concurrentie. Dat concluderen de Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis naar aanleiding van een onderzoek onder 543 makelaars en bemiddelaars. makelaars zijn niet of nauwelijks gedaald terwijl huizenprij zen nog altijd stijgen en het aantal transacties tot voor kort groeide als kool. Daarbij blijkt slechts de helft van de makelaars bereid met klanten over tarieven te onderhandelen. De makelaars verenigd binnen de Ne derlandse Vereniging van Makelaars (NVM) hanteren de hoogste tarieven. Verder werken zij door het gebruik van een onderling uitwisselingssysteem meer samen dan dat zij elkaar becon curreren, vinden de consumentenor ganisaties. De NVM stelt in een reactie dat kwali teit zijn prijs heeft. De organisatie kreeg onlangs in een onafhankelijk on derzoek van de klant een acht, weet een woordvoerder. Hij ontkent dat er onderling prijsafspraken zijn gemaakt. „De concurrentie is ook toegenomen. In enkele jaren tijd zijn er zevenhon derd NVM-makelaars bijgekomen." Om de concurrentie te bevorderen, pleiten de consumentenorganisaties ervoor dat alle informatie over onroe rend goed via internet direct openbaar wordt gemaakt. Nu blijft de informatie een of meer dagen onder de pet en krijgen consumenten alleen door het geven van een oriëntatie- of aankoop opdracht inzicht in het courante aan bod. De NVM zet de informatie als snelste, binnen 24 uur, op internet, stelt deze organisatie. Uit het onderzoek blijkt dat het gemid delde tarief dat makelaars berekenen 1.68 procent van de koopsom be draagt. De meeste huizenkopers beta len tussen de 1,65 en 1,85 procent. Bij verkoopopdrachten (75 procent van de bemiddelingsmarkt) zijn NVM-ma- kelaars met een gemiddelde courtage van 1,7 procent duurder dan collega's. Makelaars aangesloten bij de Vereni ging Bemiddeling Ontroerend Goed (VBO) werken het goedkoopst. Zij vra gen gemiddeld 1,48 procent. Bij een verkoopopdracht van een huis van een half miljoen gulden is de consument bij een NVM-lid al snel zo'n 1.300 gul den meer kwijt dan bij een VBO-make- laar. Bij een aankoop bedraagt het ver schil zelfs 2.100 gulden, rekenen de or ganisaties voor. - - nen een gevaar voor de efficiëntie foto anp hans steinmeier De aanleg van gasleidingen op het terrein van Schiphol. Volgens Gasuniedirecteur Verberg zijn van de gasdistributie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9