'Gijzelen van toeristen zal toenemen' Buitenland Experts: Gekloonde baby onvermijdelijke ontwikkeling Internationale druk neemt toe op Japanse walvisjagers Ozonlaag boven zuidpool dramatisch gekrompen Kleine smokkelaar bezorgt Lockerbie-hof hoofdbrekens Solidariteit viert verjaardag p iieuwe aanwijzingen |oor ontploffing Koersk 'Eén vaccin tegen kanker is mogelijk' londen anp Wetenschappers zien moge lijkheden voor één vaccin waarmee ze de meeste vor men van kanker te lijf kun nen gaan. Dat blijkt uit een studie waarvan de resultaten in het blad Nature Medicine zijn gepubliceerd. In het vaccin zit telomera- se, een proteïne dat in de meeste kankers voorkomt. Het is in staat om de aan maak van immuniteitscellen te stimuleren. Bij laboratori umproeven is gebleken dat deze cellen op hun beurt kwaadaardige kankercellen kunnen vernietigen. Ook kan het vaccin bij muizen de groei van tumoren remmen. Er bestaan al vaccins die kunnen worden gebruikt voor een bepaalde vorm van kanker. Het telomerase-vac cin werkt nog niet optimaal, maar omdat het tegen meer dan één kankersoort kan worden ingezet, noemen de onderzoekers de testresulta ten tegenover de krant The Times van vandaag toch veelbelovend. fc/OENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 /ermoorde Kroaat was geen getuige xgreb De maandag vermoorde Kroaat Milan Levar was geen getuige voor het Joegoslavië-Tribunaal, zoals e erder was ge meld. Het tribunaal had vooralsnog ook geen plannen hem in een proces als getuige op te roepen, stelde woordvoerder Risley gisteren. Wel heeft hij twee keer contact gehad met functiona rissen van het tribunaal. Levar werd maandag gedood toen een onbekende een handgranaat in zijn huis gooide. De geboorte van een gekloonde baby zal binnen twintig jaar plaatshebben. Een grote meerder heid onder Britse medische wetenschappers ge looft dat dat het 'onvermijdelijke gevolg' is van nieuwe wetgeving waarvoor de Britse regering vorige week het ontwerp op tafel legde. Het 'therapeutisch klonen' van menselijk stammate- riaal ten behoeve van medische ontwikkeling leidt in hun ogen uiteindelijk naar het klonen van mensen, al verbiedt datzelfde wetsontwerp dat uitdrukkelijk. De voorspelling van de Britse wetenschappers staat haaks op wat het publiek wil. De publieke opinie in het Verenigd Koninkrijk staat huiverig tegenover genetische manipulatie en wil niets weten van het menselijke klonen. De Britse krant The Independent enquêteerde 32 van de meest vooraanstaande wetenschappers en pu bliceerde de resultaten daarvan vandaag. In meerderheid zijn ze ook de opvatting toegedaan dat de wetgeving in de toekomst zal worden ver ruimd, naarmate de gentechnologie succesvol ler blijkt. Groot-Brittannië loopt op de rest van Europa voor. Dat geldt zowel voor het technisch-weten- schappelijk medisch onderzoek als voor de wet geving. Later dit jaar buigen Lagerhuisleden zich over het fel omstreden wetsvoorstel waarbij 'therapeutisch klonen' in beperkte mate moge lijk wordt gemaakt. Veel oppositiegroepen zijn van mening dat dat de mens daardoor 'Schep per gaat spelen'. Het Vaticaan is furieus tegen deze ontwikkeling, die in andere lidstaten van de Europese Unie nog lang niet in zicht is. Het Nederlandse parlement buigt zich dit najaar over enige verruiming van de gen-wetgeving, waarvan de definitieve tekst overigens nog niet bekend is. Vast staat wel dat die lang niet zo ver zal gaan als het Britse wetsontwerp. The Independent citeert de directeur van een Londense kliniek voor geboorteregeling die anoniem vertelt: „De apparatuur voor het men selijk klonen is eenvoudig en goedkoop en het klonen van mensen zal plaatshebben, ongeacht de waag of het wettig geoorloofd is of niet. Het is niet tegen te houden." Prof. Richard Dawkins, hoogleraar te Oxford en gespecialiseerd op het terrein van de maat schappelijke acceptatie van medische weten schap vindt het verwijt dat de mens God speelt niet valide. „Tegenstanders moeten exact aan geven wie in hun ogen schade ondervinden als gevolg van het reproductieve klonen van men- tokyo hester van nunen correspondent Naarmate het Japanse walvisseizoen vordert, groeit de internationale druk op de regering om de jacht te stoppen. Tokyo houdt echter vol dat het geen enkel internationaal verdrag schendt met het 'wetenschappelijke onder zoeksprogramma'. De Amerikaanse minister van handel, Norman Mineta, besluit binnenkort of hij president Clinton zal wagen Japan te treffen met handelssancties. „On danks internationale pleidooien van Clinton, de Britse premier Blair en an dere leiders, heeft Japan de jacht op dwergvinvissen uitgebreid met twee grotere walvissoorten", schrijft Mineta. Hij is bezorgd dat dit de weg vrij maakt voor een openlijke hervatting van de commerciële walvisvangst. Een week eerder dienden vijftien landen, waar onder Nederland, een gezamenlijke protestverklaring in bij de regering in Tokyo. Japan stopte in 1986 met de walvis vangst toen een internationaal verbod op de commerciële jacht van kracht werd. Een jaar later voeren de schepen alweer uit op zoek naar dwergvinvis sen, dit keer niet voor handelsdoelein den maar voor 'wetenschappelijk on derzoek'. Jaarlijks vangen de walvis vaarders er 440. De zes Japanse schepen die eind juli uitvoerqn, zullen voor het eerst sinds het moratorium jacht maken op tien potvissen en vijftig Bryde-walvissen in de Stille Oceaan. Daarnaast probeert de vloot tot eind september nog eens hon derd dwergvinvissen te verschalken. De potvis en de Bryde-walvis zijn vol gens de Amerikaanse wet beschermd. De potvisstaat bovendien te boek als bedreigde diersoort. Volgens het Japan se Bureau voor Visserij is de populatie van deze walvissen inmiddels zodanig hersteld dat de vangst kan worden her vat. Het bureau, een overheidsinstan tie, acht de jacht tevens nodig voor we tenschappelijke studie. Japan verkrijgt zo informatie over de natuurlijke om geving van de reusachtige zoogdieren, de routes die ze afleggen, hoeveel ze eten en de gevolgen van milieuvervui ling op hun leefgebied. Dat het walvis vlees na 'onderzoek' op de vismarkt van Tokyo belandt, is volgens hefibu- reau gerechtvaardigd om het 'weten schappelijke programma' te financie- Tegenstanders zeggen dat Japan het onderzoeksprogramma van de Interna tionale Walvisvaart Commissie (IWC) gebruikt als dekmantel voor de com merciële jacht. Ze voeren aan dat de gegevens die Japan nodig zegt te heb ben ofwel al voorhanden zijn ofwel op andere, niet-dodelijke manieren kun nen worden verkregen. Ook de commissie riep Japan begin juli op met het programma te stoppen. Ze deed dat in een resolutie die evenwel niet bindend is. Volgens de IWC recht vaardigt het onderzoek de walvisvangst niet omdat 'het geen vraagstukken be vat die hoge prioriteit hebben, onvol doende gebruik maakt van bestaande gegevens en veel methodologische pro blemen kent'. Japan heeft net als Noorwegen altijd beweerd, dat de walvisvaart onderdeel is van de culturele identiteit. Daarom zou de oude traditie in stand moeten worden gehouden. Uit een recente en quête, uitgevoerd door het Nippon Re search Center en het Britse bureau MORI, blijkt dat niet iedere Japanner het daarmee eens is. Van de ruim dui zend ondervraagden ondersteunde elf procent de walvisvangst. Veertien pro cent was fel tegen. Bijna tweederde zei de jacht niet te steunen. Desondanks gaat walvisvlees nog steeds als een dure delicatesse over de toonbank. Japanse wetenschappers wezen er onlangs op dat het vlees en vet niet meer zo gezond zijn als veelal gedacht. Ze onderzochten vorig jaar en dit jaar 38 soorten walvis- en dolfijn vlees. Het vet van dolfijnen had het hoogste niveau dioxine, de dwergvinvis was goed voor een tweede plaats. Dat vet bevatte veertien keer de 'toegestane dagelijkse hoeveelheid'. Ex-bestuurslid CDU schreit bittere tranen berlun ap De directe confrontatie tussen twee voormalige kopstukken van de Duitse christendemo- cratische partij CDU is gisteren in Berlijn uitgelopen op tranen. Brigitte Baumeister, voormalig penningmeester van de CDU, kon haar emoties niet de baas toen oud-partijvoorzitter Wolf- gang Schauble haar ervan be- tichtte tegen hem te hebben sa- mengespannen. Een en ander j gebeurde tijdens verhoren door een parlementaire commissie. De commissie onderzoekt het zwart-geldschandaal waarin de CDU steeds meer verstrikt raakt. Schauble en Baumeister legden tegenstrijdige verklarin- gen af. Ook gisteren hielden ze j alletwee vast aan hun eigen ver klaringen. Schauble zei dat hij en Baumeister hield vol dat zij I 100.000 mark had aangenomen van wapenlobbyist Schreiber. Gijzelingen van toeristen zoals nu op de Filipijnen zullen zich in de toekomst veel vaker voordoen. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, Védrine, spreekt die vrees uit in een vandaag door de krant Le Figaro gepubliceerd vraaggesprek. Volgens Védrine is een toene mend aantal gijzelingen te ver wachten doordat het aantal spanningsgebieden en conflic ten in de wereld stijgt en door dat steeds meer toeristen en za kenreizigers over de aardbol trekken. De Franse minister vindt dat reizigers zich meer bewust moeten zijn van de risi co's die kunnen bestaan in be paalde delen van de wereld. Om reizigers van informatie en adviezen te voorzien heeft Vé- drines ministerie een internet site (www.diplomatie.fr/voy- ageurs) geopend. Daarop kun nen toeristen informatie vinden over de situatie in allerlei lan den. Ook het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken geeft reisadviezen via internet (www.minbuza.nl). De Verenigde Staten willen geen losgeld betalen voor de op de Filipijnen ontvoerde Ameri kaan Jeffrey Schilling. „De Ver enigde Staten doen geen zaken met terroristen", aldus woord voerder Reeker van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Opmerkelijk is echter dat hij niet uitsloot dat Washington Libië gaat vragen te bemiddelen in de zaak. De VS staan al lang op zeer slechte voet met Libië. Reeker ontkende dat Schilling een agent van de geheime dienst CIA is, zoals de ontvoer ders van de moslimgroep Abu Sayyaf eerder had gezegd. De 24-jarige Schilling is maandag in de havenstad Zamboanga ontvoerd en wordt nu vastge houden op het eiland Jolo. De zes westerse gijzelaars die vier maanden werden vastge houden op Jolo zijn gisteren vanuit de Libische hoofdstad Tripoli teruggevlogen naar huis. Het zestal was eerder op de dag tijdens een ceremonie in Tripoli overgedragen aan diplomaten uit hun landen. Libië speelde een hoofdrol bij de vrijlating. De zes vrijgelaten toeristen hebben uitgebreid hun dank baarheid betoond aan de Libi sche leider Khadaffi. Tegen alle verwachtingen in nam Khadaffi zelf niet deel aan de ceremonie. Volgens Libische regerings woordvoerders had hij het te druk met regeringszaken. Ook broeikaseffect baart zorgen uspeld rond new york-londen dpa-ap-anp De ozonlaag boven Antarctica is deze maand dramatisch ge krompen. Dit stelt de meteoro logische dienst van de Verenig de Naties in een gisteren gepu bliceerd rapport. Tegelijk waar schuwt het Wereld Natuur Fonds voor ernstige gevolgen van het broeikaseffect. Volgens de VN-dienst is vori ge week de kleinste ozonlaag sinds 25 jaar gemeten boven het zuidpoolcontinent. De dikte van de stralingswerende zone om de Aarde is daar sinds 1976 met dertig procent afgenomen. De VN spreken van een drama tische ontwikkeling. De ozonlaag wordt onder meer aangetast door CFK's. Dat zijn drijfgassen die worden ge bruikt in spuitbussen en koel kasten. Inmiddels zijn wereld wijd afspraken gemaakt om de ze stoffen te verbieden. Dit heeft het krimpen van de ozon laag echter nog niet tot staan gebracht. De verwachting is dat het ongeveer twintig jaar zal duren voordat van een eerste herstel van de ozonlaag kan worden gesproken. Volledig herstel wordt 2050. Vanochtend heeft het Wereld Natuur Fonds alarm geslagen over de gevolgen van een ander verschijnsel, namelijk het broeikaseffect. Door de steeds hogere temperatuur dreigt deze eeuw eenderde van de leefge bieden van planten en dieren te veranderen. Sommige planten en dierensoorten kunnen hier door uitsterven. In noordelijke delen van Ca- nada, Rusland en Scandinavië, j waar de opwarming het snelst gaat, kan zelfs zeventig procent van het leefgebied van dieren j en planten verloren gaan. Voor- al dieren die aan de kust leven t worden bedreigd door een combinatie van hogere tempe- raturen en stijgend zeeniveau. Dat staat in het rapport 'Glo bal Warming and Terrestial Biodiversity Decline'. De Ne- derlandse oud-premier Lub bers, voorzitter van de overkoe- jj pelende organisatie van het t Wereld Natuur Fonds, heeft het rapport vanmorgen in Londen gepresenteerd. In november wordt in Den Haag een VN-top over hetklimaat gehouden. Strijd om CIA-papieren houdt aan Abdul Majid Giaka was een kleine Libische smokkelaar, uit op financiëel gewin en een luxe- verblijf op Malta. Als informant voor de CIA over operaties van de Libische inlichtingendienst was hij soms geen knip voor de neus waard. Dat blijkt uit documenten die de Amerikaanse inlichtin gendienst heeft overhandigd aan het speciale Schotse gerechthof in Kamp Zeist. Giaka wordt als kroongetuige verwacht tegen de twee Libiërs die terecht staan voor de bom aanslag uit 1988 op vlucht PanAm 103 boven het Schotse Lockerbie. Maar zijn geloofwaardigheid wankelt en door een rel over de documenten stagneert het Lockerbie-proces. De Schotse hoofdaanklager, Colin Boyd, die zijn zaak eind volgende maand had willen afronden, waar schuwde gisteren dat er nu 'echte problemen' zijn met het tijdschema. De advocaten van de Libiërs droegen gisteren passages voor uit de CIA-rapporten over Giaka's handel en wandel als informant. Eind jaren tach tig was hij assistent-manager van Arabian Airli nes op het vliegveld van Malta, een dekmantel voor werkzaamheden als agent van de Libische geheime dienst ESO. Maar in augustus 1988 wan delde hij de Amerikaanse ambassade binnen om zijn diensten aan te bieden. Een klein jaar later zat de CIA flink met Giaka in haar maag. De Libiër met de codenaam 'PI' bleek nauwelijks toegang te hebben tot geheime Libische informatie, maar hij probeerde wel zo veel mogelijk geld los te peuteren. „PI is nooit echt staflid geweest van de ESO", meldt een CIA- rapporteur. „Het is duidelijk dat PI nooit de infil trant binnen de ESO zal zijn die we hadden ver wacht." Grote delen van de documenten waren aan vankelijk door de CIA streng gecensureerd. Hoofdaanklager Boyd bezwoer dat de onleesbaar gemaakte tekstgedeelten irrelevant waren voor de Lockerbie-zaak. Maar de advocaten van de Li biërs noemden die bewering gisteren onhoud baar. Met hulp van Boyd hebben ze van de CIA een veel uitgebreider versie van de rapporten ge kregen en troffen een schat aan munitie om Gia ka's motieven als getuige tegen de Lockerbie-ver- dachten te kraken. De advocaten wilden daarom ook de resteren de zwartgemaakte stukken tekst zelf beoordelen. De drie Schotse rechters kozen gisteren echter de kant van de aanklager, die zei dat hij 'al het mo gelijke' had gedaan maar dat de zaak bij de CIA ligt. Wel verzochten de rechters de aanklager te bekijken of hij andere gegevens over Giaka bij de CIA boven tafel kan praten. „Feit is dat de hoofd aanklager hier geen heer in eigen huis is", klaag de advocaat Bill Taylor. „Hoe kan hij ons dan verzekeren dat de verdediging alle informatie heeft waar ze volgens de Schotse wet recht op heeft?" gdansk De oprichter van Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren het startsein gegeven voor drie dagen van festiviteiten rond de twintigste ver jaardag van het Poolse vakverbond, dat met steun van de bevolking het communistische regime op de knieën kreeg. Walesa, die later president werd, greep de gelegenheid aan om iedereen die Solidariteit heeft geholpen de omwenteling tot stand te brengen, te bedanken. De oppositiebe weging begon in augustus 1980 in Gdansk met een staking op de Lenin-scheepswerf, waar Walesa toen werkte. Gisteren posteerde hij zich even voor het hek waar hij destijds als stakingsleider overheen klom. foto reuters pawel kopczynski levisietoren kan worden hersteld Verenigde Staten hebben e aanwijzingen voor de dat de Russische onder- r Koersk door een ontplof- een eigen torpedo is jongelukt. De theorie wordt ■estigd door Echo-opnames j het wrak die zijn gemaakt br spionagevaartuig en van I Amerikaanse marine. Dat dde de krant New York Ti- 'torpedotheorie' werd al r geopperd door de Noor- irine. Rusland houdt nog s de mogelijkheid open ;n buitenlands vaartuig te- de Koersk is opgebotst. De nonderzeeër zonk )12 augus- - de bodem v« n de Ba- rentsz Zee. Alle 118 opvarenden kwamen om. Vice-premier Kle- banov maakte gisteren bekend dat het de bedoeling is eind volgende maand te beginnen met de berging van de lijken. Het lichten van het wrak voor ziet hij pas over een jaar. Naar aanleiding van de Koersk-ramp en de brand in de Ostankino-toren in Moskou spreken Russische media in middels over 'Zwarte Augus tus'. De televisietoren waarin zondag brand uitbrak, hoeft niet tegen de vlakte. De Russi sche autoriteiten zeggen dat de mast kan worden hersteld, zo meldt de Britse omroep BBC. Bij de brand zijn drie mensen omgekomen en niet vier, zoals tot gistermiddag werd gemeld. Geen snelle top Barak-Arafat' eruzalemWoordvoerders van de Israëlische premier Barak ontkennen dat de premier en de Palestijnse leider Arafat op 6 ieptember in New York bij elkaar komen voor vredesbesprekin gen. De Palestijnse minister voor internationale samenwerking, ^Jabil Shaath, had gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo ge il segd dat zo'n ontmoeting op de agenda staalHij zou moeten plaatsvinden in de marge van de millenniumtop van de Ver enigde Naties, waarvoor Arafat en Barak naar New York komen. Russen gebruiken steeds mneer drugs iaoskou Het gebruik van illegale verdovende middelen in Rus and is dit jaar explosief gestegen. In vergelijking met een jaar ;eleden wordt er een kwart meer drugs gebruikt, zo meldde gis- eren de afdeling narcoticabestrijding van liet ministerie van linnenlandse zaken. Al drie miljoen mensen hebben dit jaar Irugs gebruikt, aldus een woordvoerder. Het stijgende drugsge- iruik wordt vooral geweten aan de geringe; toekomstperspectie- oor jongeren. bomexplosie in Kaapstad ^Aaapstad Bij een bomexplosie in het een trum van het Zuid- tfrikaanse Kaapstad zijn gistermiddag zen mensen licht gewond -.rjeraakt en is een auto vernield. De politie volledig in het duister >ver de motieven van de daders. De bom was verstopt in een n ;eparkeerde auto. Ongeveer driehonderd meter verderop staat iet Amerikaanse consulaat. Het was de dlerde bomexplosie in "aapstad in deze maand en de zevende ciit jaar. Eerder deze laand waren een winkelcentrum en een homobar het doelwit. Christenen op Sulawesi aangevallen Iaticaanstad Door aanvallen van moslims op christenen in de bmgeving van de kustplaatsen Palopo en Poso op het Indonesi- che eiland Sulawesi zijn zeker 1.500 mensen de afgelopen da- ?n uit hun huizen verdreven. Zeker tweehonderd huizen zijn i brand gestoken en vijf kerken geplunderd. De nieuwsdienst m het Vaticaan, Fides, heeft dit gisteren bekend gemaakt. De jmrust duurt nog voort, aldus Fides. Zwaardere straffen voor discobrand Jtockholm De straffen tegen een 20-jarige en een 21-jarige die in 1998 brand stichtten in eert Zweedse disco zijn giste- in hoger beroep verhoogd van zes naar zeven jaar cel. De lelstraf van acht jaar die aan een 19-jcirige mededader was op- lelegd bleef gehandhaafd, evenals de drie jaar jeugddetentie en andere 19-jarige. Bij de brand kwamen 63 jongeren /issers blokkeren Franse havens i Franse vissers hebben gisterein in het hele land havens Geblokkeerd. Ze zijn boos over de hoge prijzen die ze voor jrandstof moeten betalen. Passagiers van de ferrydiensten over t Kanaal moesten uren wachten. Morgen voeren de vissers in Jarijs een actie. Daarbij willen ze oo k vrachtwagenchauffeurs letrekken. De actievoerders willen diat de regering de accijnzen 3 brandstoffen verlaagt nu de oliepirijs zo hoog is. /ulkaan barst weer uiijt [iyakejima Op het Japanse eiland Miyakejima is de vulkaan gisteren na een maand weer tot uitbarsting gekomen, eruptie werd al langer verwacht. Daardoor konden voor- >rgsmaatregelen worden genomen en vielen er geen slachtof- Wel werd vrijwel het hele eilandje overdekt met as en ste- Op de foto ontdoet een inwoner zijn auto van vulkaanas. foto ap david cuttenfelder ilgrado De openbare aanklager van de Joegoslavische hoofd- ad Belgrado heeft de Amerikaanse president Clinton en de lei- ers van andere vooraanstaande NAVO-landen aangeklaagd jegens oorlogsmisdaden. Gedoeld wordt op de luchtaanvallen 5^ Joegoslavië, vorig jaar. In 1 otaal zijn veertien regeringsleiders hoge NAVO-functionarissien aangeklaagd wegens mede- chtigheid aan het 'aanwakkeren van een agressieoorlog en t plegen van oorlogsmisdaden tegen de burgerbevolking' fij ns de Kosovo-oorlog van 1999. )rie debatten Gore-Bush Toces tegen NAVO begonnen j ashington De Democratische presidentskandidaat Gore principe in met driie televisiedebatten met zijn Republi- ise tegenstander Bush. De debatten tussen de Amerikaanse iphanen zijn voorgesteld door een commissie van Republi- len en Democraten. Bush heeft eerder deze maand al inge- emd met de debatten. Het eerste wordt gehouden op 3 okto- het tweede en derde steeds een week later. Over de precie- Fj vormgeving van de debatten en het tijdstip moeten de kandi- iten nog overleggen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5