Opsporing met camera 0 toegestaan "^êusensteuntjej Gtotisbeldi W Binnenland Adelmund vindt dagje vrij voor kleuters 'sympathiek' Veemarkt bij Binnenhof Startpagina.nl snijdt weg naar concurrent af Zondag 10 september Geen wapengekletter over 'vier van Belgrado' 11:1. Paardencrematie wordt mogelijk 'OENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 -Speurtocht naar fiets Tanja Groen Maastricht De politie gaat vandaag een omvangrijke partij fiet- en onderzoeken die de afgelopen dagen en weken in de Maas- nchtse binnenstad zijn opgedregd tijdens baggerwerkzaamhe- en. Een rechercheteam hoopt na zeven jaar alsnog de fiets te inden van de sinds 1 september 1993 vermiste Tanja Groen. )e opgeviste en merendeels doorgeroeste tweewielers staan oor de sloop gereed in een plaatselijke ijzerhandel. De toen 1-jarige studente, afkomstig uit het Noord-Hollandse Schagen, het laatst gezien toen zij per fiets na een ontgroeningsfeest in laastricht op weg was naar haar kamer in Gronsveld. Camer wil duidelijkheid vredesmissie jen haag CDA en WD willen van minister Van Aartsen van *e uitenlandse zaken zo snel mogelijk duidelijkheid over een ventuele Nederlandse deelname aan een vredesmissie in Eri- ea en Ethiopië. De fracties willen weten of Nederland al toe- eggingen heeft gedaan aan de VN. Een woordvoerder van het ïinisterie van buitenlandse zaken ontkent nadrukkelijk dat er een gezamenlijk voorstel van Van Aartsen en minister De Irave van defensie op tafel ligt. De VVD staat in elk geval uiterst jïtisch tegenover zo'n operatie, aldus woordvoerder Blaauw. e< We zeggen geen nee, maar het kabinet moet met hele goede P rgumenten komen om daar naar toe te gaan." Vellicht toch vogel in KLM-motor '8 )s anceles De Amerikaanse federale luchtvaartdienst FAA sluit >ch niet uit dat de schade aan een motor van een KLM-toestel fgelopen weekeinde bij Los Angeles toch is veroorzaakt door •n vogel. Bij onderzoek van de geblakerde motor zijn namelijk erlijke resten gevonden. Passagiers hebben gemeld harde ge- liden te hebben gehoord toen de Boeing 747 opsteeg voor een ucht naar Amsterdam en ooggetuigen hebben vlammen uit de lotor zien komen. De onderzoekers hadden eerder de theorie at een vogel voor de schade verantwoordelijk was laten vallen ien daar geen enkel bewijs voor leek te zijn en opperden dat er ellicht een motoronderdeel was losgeraakt. |ntillen krijgen alvast geld n haag Na een eerste bepreking met zijn Antilliaanse collega lurier heeft premier Kok gisteren laten doorschemeren dat de andengroep in elk geval een deel van het benodigde over- ruggingskrediet (tenminste 109 miljoen gulden) zal krijgen. et geld is nodig om nog dit jaar het acute geldtekort op de An- Uen aan te pakken. Een ander deel van de hulp zal grotendeels hangen van een advies van het Internationaal Monetair onds, dat volgende maand de financiële situatie op de Antillen d doorlichten. Het overleg met Den Haag wordt morgen afge- oten met de ondertekening van een slotverklaring tussen Pou- er en staatssecretaris De Vries van Antilliaanse zaken. Blijde doos' voor eenzame ouderen in haag Alle tachtigplussers in Den Haag krijgen de komende d een bezoekje van vrijwilligers. De gemeente wil weten hoe- iel van hen eenzaam zijn en waar zij behoefte aan hebben. Het tisbezoek is één van de maatregelen waarmee de gemeente nzaamheid onder ouderen wil aanpakken. De gemeente nkt de vrijwilligers die op bezoek moeten bij de ruim 22.000 chtigplussers te werven met een grootschalige campagne vol- nd jaar. De vrijwilligers moeten signaleren welke ouderen nzaam zijn en hen wijzen op de mogelijkheden om daaraan ontsnappen. Andere maatregelen zijn het instellen van een is die als ontmoetings- en informatiecentrum door de wijken ;kt, en een informatiepakket voor 65-plussers. „Net zoiets als 'blijde doos' die ouders ontvangen bij de geboorte van hun ralnd", aldus wethouder Klijnsma. lie laVdA: NS moeten zitplaatsen leveren v^n haag Minister Netelenbos van verkeer moet de Nederland- Spoorwegen aan de afspraken houden. Volgens PvdA-Ka- erlid Van Gijzel ligt er een kraakhelder contract over het aan- 1 zitplaatsen dat de Spoorwegen beschikbaar moeten hebben, ol ij heeft Netelenbos gisteren gevraagd het bestaan van de nor en te bevestigen en aan te geven of het bedrijf die nakomt. In •t contract, dat eind 1999 is verlengd, staat onder meer dat in procent van de gevallen alle reizigers in een trein een zit- aats moeten hebben. Van Gijzel vindt dat de NS die moeten ikomen. „De NS plegen nu contractbreuk", aldus de PvdA'er. in j kan zich voorstellen dat reizigers (organisaties) naar de rech- l'cstappen. „Maar zover hoeven de Spoorwegen het niet te la ud n komen." Van Gijzel opperde eerder al staanplaatsen tegen reduceerd tarief te verkopen. oma even terug naar Driebergen recht De drie Roma-families die sinds anderhalve week bi kkeren op een parkeerplaats op de A12 bij Bunnik, mogen tij- lijk terug naar Driebergen. Voorwaarde is dat ze een 'sub- ïntieel deel' van de 6 ton terugbetalen die zij 12 juli ontvingen i de gemeente te verlaten. Daarnaast moeten ze beloven ak- ord te gaan met definitieve huisvesting ergens in de regio recht-Heuvelrug. Als derde voorwaarde moeten ze zich aan regels houden die gelden op de tijdelijke standplaats. Waar- jd mend burgemeester Boekhoven sprak gisteren geruime tijd i et de families. Er werd onder meer onderhandeld over de r ogte van het bedrag dat de families moeten terugbetalen. Winterjas verraadt drugsdealer wijk Op het vliegveld van Cairo is een Nederlander aange- ji uden met een kilo hasj. De 33-jarige Amsterdammer vestigde aandacht op zich, omdat hij hevig zwetend met een winter- aan langs de douane probeerde te komen. De temperatuur Egypte ligt 's zomers rond de 40 graden. De arrestant ver arde volgens de krant Al Akhbar dat hij joints wilde verkopen n toeristen aan de Rode Zee. oek over ramp Enschede niCHEDEHet regionale dagblad De Twentsche Courant Tuban- en de Oostelijke Weekbladpers brengen een 144 pagina tel- j v ld boek uit over de vuurwerkramp in Enschede. Het eerste roe ïmplaar van 'DE RAMP van Enschede' wordt woensdag over- vo ndigd aan burgemeester Mans. Mans krijgt tevens een sym- ad 'ische cheque ter waarde van 350.000 gulden. Dit bedrag is de or brengst wanneer de hele oplage van 50.000 exemplaren lijk irdt verkocht. Het gebonden boek bevat veel kleurenfoto's en t acht hoofdstukken over allerlei facetten van de ramp, als- ide een stuk over de historie van de getroffen wijk Roombeek. Perv Diensten Staatssecretaris houdt vast aan plannen zoetermeer anp Staatssecretaris Adelmund van onder wijs vindt het een 'sympathieke ge dachte' om kinderen uit de twee eerste groepen van de basisschool één dag in de twee weken een dagje vrij te geven. Maar verder houdt ze vast aan het principe dat basisscholieren vijf dagen per week naar school gaan en wil dat bij wet regelen. Nu regelt de wet alleen dat er een bepaald aantal uren les per schooljaar moet worden gegeven. De staatsecretaris wil scholen ver plichten iedere ochtend minstens drie uur les te geven. Kinderen kunnen dan het beste leren, zo stelt Adelmund. Er mag volgens haar geen kostbare och tend verloren gaan doordat scholen een hele dag vrij geven. Het is wel mo gelijk om naast de traditioneel vrije woensdagmiddag een extra middag vrij te geven. Alleen in noodsituaties, bij personeels tekort, mag een school tijdelijk een vierdaagse schoolweek invoeren. Dit moet wel goedgekeurd worden door de onderwijsinspectie. De Amster damse rechtbank deed eerder een soortgelijke uitspraak. De onderwijsbond AOb, die gisteren met de overige onderwijsorganisaties de plannen met Adelmund besprak, vindt het voorstel 'frustrerend' voor scholen die hun zaakjes nu goed voor elkaar hebben door de onderbouw een keer in de twee weken vrijaf te geven. De bond kwam daarom met een idee dat wel de structurele vierdaagse schoolweek onmogelijk maakt, maar toch ruimte laat voor af en toe een dagje vrij. Zo wil de bond ook voor de groepen 3 en 4 een vrije dag per twee weken mogelijk maken. Adelmund houdt vast aan haar eigen plan, maar heeft toegezegd ook de alternatieven aan het kabinet en de Tweede Kamer voor te leggen. Bijval was er voor het voorstel van Adelmund om scholen de mogelijk heid te geven lestijden tussen de on derbouw en bovenbouw gelijk te trek ken. Juist omdat kleuters dan wel weer erg lang naar school gaan, vond de staatssecretaris het de moeite waard om de 'pedagogische voordelen' te on derzoeken van een vrij dagje voor de jongsten. Adelmund gaat haar voorstel nu, sa men met de aangedragen alternatie ven, in het kabinet bespreken en stuurt dan haar definitieve plan naar de Kamer. De vernieuwingen worden op zijn vroegst in 2002 wettelijk vast- gelegd. tr&sjV Rechtbank veroordeelt Franse drugsdealer Camerabeelden mogen worden gebruikt voor opsporing van delicten en bewijs in een strafzaak. Dat heeft de Rot terdamse rechtbank gisteren bepaald in een zaak tegen een 31-jarige drugsdealer, die in het Rotterdamse Saftle- venkwartier opgepakt is met behulp van camerabeelden. den haag Een stukje Friesland in Den Haag. Gisteren stonden voor de ingang van de Tweede Kamer de kunstkoeien die lan van Kij maakte voor zijn project in het kader van Simmer 2000. Nu het evenment voorbij is, worden de koeien op 16 september geveild. De opbrengst gaat groten deels naar het Ronald McDonald Kinderfonds. De beesten mochten gisteren even voor de Tweede Kamer staan om passanten opmerkzaam te maken op de komende veiling. Overigens hopen de bedenkers van het kunstkoeienproject op die manier ook op een subtiele manier de Tweede Kamerleden duidelijk te maken dat er ook in het Kamergebouw maar een plekje moet worden ingeruimd voor een kunstkoe. foto anp cor mulder amsterdam anp als je weet is dit een kopie van Startpagina en een partij die moedwillig Startpagina een slechte naam heeft proberen te bezorgen. Derhalve is niet toe gestaan om naar hun sites te linken". Volgens woordvoerder Wig- gers van VNU Tijdschriften- /Startpagina is de e-mail wat 'te sterk' gesteld. De ophef die is ontstaan in de verschillende nieuwsbrieven op internet noemt hij „een storm in een glas water, het zijn slechts acht van de 1.200 dochterpagina's, die zo'n e-mail hebben ontvan gen". Wiggers staat wel achter de strekldng van het bericht. „Enkele dochters linken naar concurrenten, dat is niet ge wenst." De kracht van Startpagina.nl zit in de vrijwilligers die op in ternet naar interessante webpa gina's zoeken. Die worden bij elkaar gezet op een dochterpa gina. Daardoor kan een inter- net-gebruiker via Startpagina.nl snel doorklikken naar 'zijn' on derwerp. Bij de meeste zoek machines op internet zoeken robots dagelijks het web af naar nieuwe pagina's om toe te voe gen aan het bestand. Die robots zoeken echter slechts op tref woord en bekijken vaak niet de feitelijke inhoud van de pagina. Startpagina.nl, een van de po pulairste internetsites van Ne derland, heeft een aantal doch terpagina's verzocht links naar de concurrentie te verwijderen. De aangeschreven beheerders zouden de linkjes hebben ver wijderd. De webmasters hebben alle koppelingen op de meer dan 1.200 internetpagina's nageke ken. Acht beheerders van doch terpagina's met daarop koppe lingen naar pagina's op www- .startkabel.nl hebben een e- mail gekregen met als onder werp: 'verboden link'. Startkabel is ontstaan uit de 'Verontruste Dochters'. Deze groep van dochterbeheerders was het oneens met de voor waarden van de ovêrname van Startpagina.nl door uitgeverij VNU in april. Ze eisten dat VNU met extra geld over de brug kwam. De uitgever nam Start pagina naar verluidt voor 30 miljoen gulden over van op richter De Bruijn, maar de vrij willigers werd slechts 1.000 gul den per persoon toegezegd. Uit onvrede begon de groep toen een eigen pagina. De tekst van de e-mail luidt: „We zagen dat je een link op je pagina hebt staan naar een pa gina van www.startkabel.nl. Zo- Bokma Jonge Jenever lOOcl /-% gg GALLGALL 26 xpicmhef 2000 en »Un( de voonud iirel diihtithpindr Coll Call, bel 021- 56 60 555. D66 alsnog tegen toestaan landbouwgif den haag anp D66 keert zich alsnog tegen een wetsvoorstel voor bestrijdings middelen in de landbouw. De fractie heeft woordvoerder Ter Veer gisteren teruggefloten en stelt zich nu op het standpunt dat hooguit elf bestrijdingsmid delen voor de landbouw maxi maal twee jaar toegelaten mo gen worden, mits ze door een milieutest komen. De middelen zijn dan alleen bestemd voor boeren en tuinders met een mi lieucertificaat. Vorige week had Ter Veer nog zijn steun verklaard aan een veel soepeler wetsvoorstel: be strijdingsmiddelen zouden en kele jaren mogen worden ge bruikt als ze onmisbaar waren voor de landbouw. Dat bezorg de hem veel kritiek van andere D66'ers en stichting Natuur en Milieu. De fractie was bang dat het milieu-imago van D66 een forse deuk zou oplopen. Door de koerswijziging van D66 verdwijnt de Kamermeer derheid voor het toestaan van onmisbare bestrijdingsmidde len in de landbouw. CDA'er Van Ardenne noemt het D66-standpunt gewoon krankzinnig. „Je kunt onmoge lijk van alle boeren en tuinders verlangen dat ze ineens milieu certificaten hebben." Vandaag debatteert de Kamer opnieuw met de minister Pronk van milieu en staatssecretaris Faber van landbouw over de bestrijdingsmiddelen. Mogelijk wordt dinsdag gestemd. ROTTERDAM GPD Weliswaar vindt rechtbank dat cameratoezicht in een woon wijk 'enige inbreuk' betekent op de privacy, maar dat weegt niet op tegen de openbare vei ligheid. „Die inbreuk is niet buiten proporties omdat in dit woongebied veel overlast is door criminaliteit en de obser vatie door camera's een nood zakelijke aanvulling vormt op de surveillance door de politie", meent de rechtbank. Advocaat Seebregts betoogde twee weken geleden tijdens de zitting dat de camerabeelden niet gebruikt hadden mogen worden tegen zijn cliënt omdat de wettelijke basis daarvoor zou ontbreken. Politie en justitie zouden volgens hem in het Saftlevenkwartier 'stelselmatig observeren', iets wat aan stren ge regels is verbonden. De rechtbank stelde Seebregts in het ongelijk. De negen camera's in het Saftlevenkwartier draaien weliswaar 24 uur per dag en worden ook nog eens 'live' uit gekeken, maar worden niet ge bruikt om personen of groepen in de gaten te houden maar een straat. De 31-jarige drugsdealer, een Fransman die in Nederland te boek staat als ongewenste vreemdeling, werd volgens de rechtbank terecht vervolgd voor het dealen van cocaïne en het op zak hebben van 67 bolletjes harddrugs. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten be wezen en veroordeelde de man tot vier maanden cel plus ver beurdverklaring van de ruim 600 gulden die hij op zak had toen hij werd opgepakt. Politie en justitie zijn tevre den met de uitspraak. Ook be woners van het Saftlevenkwar tier reageerden verheugd. „Het is goed dat deze advocaat de zaak heeft aangezwengeld, want nu hebben we tenminste duidelijkheid," zegt bewoner De Gruiter van de Sarileven straat, die zich inzet voor de leefbaarheid van zijn buurt. „Er wordt nog steeds op straat ge deald. Maar op termijn zal dat best minder worden", verwacht hij. den haag anp Zaak voorlopig 'consulaire kwestie vische gevangenisarts, maar heeft geen mogelijkheid een ei gen oordeel te vellen. De Tweede Kamer reageert overwegend positief op de door minister Van Aartsen ingesla gen weg. Volgens WD-Kamer- lid Blaauw is het hoog tijd de zaak te depolitiseren. „Als Joe goslavië zich normaal gedraagt, moet deze zaak teruggebracht worden naar een normaal ni veau", verwoordt hij het alge mene gevoel. Nog geen twee weken geleden haalde Van Aartsen fel uit naar de manier waarop Joegoslavië gearresteer de buitenlanders behandelde en zei 'alles uit de kast te halen' om ervoor te zorgen dat de vier een goede behandeling en een eerlijk proces zouden krijgen. Het ministerie had toen al een lijstje opgesteld met oplopende drukmiddelen om Belgrado te dwingen zich aan internationa le afspraken te houden. Het uit gelekte lijstje voorzag in het ui terste geval in het terugtrekken van Nederlandse diplomaten en het uitwijzen van Joegoslavi sche diplomaten. Dit lijstje blijft nu in de kast. Nederland ziet voorlopig af van politiek wapengekletter over de 'vier van Belgrado', de vier Ne derlanders die in Joegoslavië zijn opgepakt. Nu de Joegosla vische autoriteiten zich schoor voetend beginnen te voegen naar de internationale regels voor gevangen genomen bui tenlanders, wil het ministerie van buitenlandse zaken de zaak als een consulaire kwestie be schouwen. Volgens een woordvoerder is er nu geen noodzaak er een po litieke kwestie van te maken. De advocaten van de vier krijgen regelmatig toegang tot hun cli ënten en ook de Nederlandse zaakgelastigde mag eenmaal per week de vier bezoeken. Ver der is Belgrado begonnen met het verlenen van visa aan de fa milie van het viertal. Dat betekent niet dat Neder land al tevreden is over de voortgang. Zo weigert de on derzoeksrechter nog steeds de toegang van een Nederlandse vertrouwensarts. Deze arts staat wel in contact met de Joegosla- Zondag 10 september is mobiel) voor alle klanten gratis bellen binnen Nederland Spraakmakend goedkoper. den HAAG ANP Eigenaren van overleden paarden en pony's kunnen hun dier waarschijnlijk vanaf volgend jaar laten cremeren. Minister Borst van volks gezondheid stuurt de Tweede Kamer over en kele maanden een voorstel voor de laatste be nodigde wetswijzigingen. Momenteel buigt de Raad van State zich over de laatste details. Dode paarden en pony's gaan nu veelal naar een destructiebedrijf of slagerij. „Voor vele paardeneigenaren is dat moeilijk te aanvaar den. Sommigen gaan zelfs zo ver dat ze hun overleden paard in de tuin begraven. Een boe te van 1.000 gulden hebben ze daar graag voor over", aldus oprichtster Boerhof van de Stich ting Noordelijk Paardencrematorium The Heaven. Al drie jaar probeert ze een oven voor dode paarden van de grond te krijgen. „In En geland bestaan paardencrematoria allang. De crematie van een paard is daar een plechtig ge beuren. Mensen kunnen zich terugtrekken in speciale ruimtes en bijvoorbeeld een kopje kof fie drinken", aldus Boerhof. Voor de bouw van haar crematorium heeft ze een half miljoen gulden begroot. Een paardencrematie zal tus sen de 1.500 en 1.700 gulden kosten. Voor de bouw van paardencrematoria be staat in Nederland veel belangstelling. Ook in het Achterhoekse dorp Heelweg zijn vergevor derde plannen. Een crematorium voor hon den, katten en andere huisdieren wil daartoe flink uitbreiden. Eigenaar Gaastra zegt nog slechts enkele vergunningen nodig te hebben, Eind dit jaar of begin volgend jaar begint vol gens hem de bouw. Voor de crematie is een oven nodig van circa drie bij tien meter. Vol gens Gaastra is het de eerste keer dat zo'n grote oven wordt toegepast. Toenmalig staatssecretaris Terpstra van wel zijn startte in 1998 de wettelijke procedures waardoor de bouw van paardencrematoria mogelijk wordt. Actievoerders hadden haar handtekeningen overhandigd tijdens een WD- verkiezingsavond in Zeist. verwoest frituuropslag Een brand heeft afgelopen nacht een opslagloods van Romi Smilfood in Wolvega verwoest. Er ging 450 ton a iroducten de lucht in, voornamelijk frituurvetten en bakoliën. u )e schade bedraagt bijna een miljoen gulden. Tijdens de brand e i de loods raakte niemand gewond. Het vuur is niet overgesla- en naar andere gebouwen. De oorzaak van de brand is nog :r iet duidelijk. foto cpd jan de vries

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3