Roemloos einde voor Columbus van Australië RlJks,eAustraliërveiiiesl Frankrijk wordt gewoner Gesprek van de Dag X Kleinste boek De Mol vreest illegaal Big-Brothermateriaal 50 miljoen in Las Vegas Mensenhoofd in maag van kabeljauw gevonden 'Disneyfilm bedreiging voor Dalmatiërs' M WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 Commentaar Met Jean-Pierre Chevènement is Frankrijks meest ge liefde dwarsligger gisteren uit de regering gestapt. Dat de rest van het kabinet het roerige Corsica tot bedaren wil brengen door het eiland autonomie te geven, vindt Chevènement onacceptabel. Niet alleen acht hij het een beloning voor slecht gedrag van gewelddadige Corsicaanse nationalisten, ook ziet hij er een niet te verteren aantasting in van de Franse republiek. Geef de Corsicanen autonomie en de bewoners van Bretagne, Baskenland, Haute Savoie, de Jura en de Elzas zullen hetzelfde eisen, vreest de afgetreden bewindsman. Nu is dat vooral koudwatervrees, maar voor de linkse nationalist Chevènement is het Corsica-plan niet zo maar een politiek akkefietje. Het raakt aan een van de kernstukken van de Franse Revolutie: de gelijkheid van alle burgers die vorm krijgt in een gecentraliseerde staat. Centraal gezag versus regionale armslag was al tijdens de revolutie een twistpunt tussen Brissots Gi rondijnen en de Jacobijnen van Robespierre, die uit eindelijk het pleit wonnen. Het is veelzeggend dat Che vènement wel een 'Jacobijnse socialist' is genoemd. Anderhalve eeuw na de revolutie ontpopte Charles de Gaulle zich tot de grote vaandeldrager van een trots, gecentraliseerd Frankrijk. Van Amerikaanse suprema tie moest hij al even weinig hebben als van Brusselse bemoeizucht. Wat dat betreft is Chevènement een waardig erfgenaam van de generaal. De verdragen van Maastricht en Amsterdam maken naar zijn overtuiging te zeer inbreuk op de Franse soevereiniteit. De Duitse minister Fischer kreeg na diens pleidooi voor een fede raal Europa dan ook een hardhandige oorwassing. En in 1991 verketterde Chevènement de Golfoorlog tegen Irak als een door de Amerikanen gedicteerde veldtocht. Maar generaal De Gaulle rust alweer jaren op het kerk hofje van zijn geliefde Colombey-les-deux-Églises en Chevènements Mouvement des Citoyens (Burgerbewe ging) vertegenwoordigt slechts vijf procent van de Franse kiezers. Minister van justitie Guigou zei maan dag dat het Corsica-plan keurig binnen de kaders van de Franse wet blijft en geen bedreiging vormt voor de republiek. Daarin heeft ze gelijk. Na de absinthe, de al pinopet en het hurktoilet met bijbehorend onhandel baar papier is nu ook het leerstuk van de sterk gecen traliseerde staat aan zijn terugtocht begonnen. Frank rijk wordt daardoor misschien een beetje minder kleurrijk, maar voor het overige is er niets mis mee dat het een steeds 'gewoner' Europees land wordt. elov/sie Genetische Spelen Vroeger was het allemaal zo duidelijk, zo helder. De medailles gingen op de Olympische Spelen naar het Oostblok. Dat wist je. En je wist ook waarom: ze namen het daar niet zo nauw met de dopingregels. Intussen is het IJzeren Gordijn opengetrokken en maken wij, westerlingen, plotseling weer kans om af en toe eens op het erepodium te komen. Hoewel, vergeet de Afri kaanse landen niet, die lange-afstandslopers halen we nooit meer in. Maar dat is genetisch bepaald, daar is niets aan te doen. Of toch? Volgens 'Zembla' is er wel degelijk iets aan te doen. Op de normale vormen van doping wordt getest. Oké, de tests zijn niet feilloos, maar het merendeel van de pillen en de drankjes kan in urine of bloed worden terugge vonden. En zelfs EPO is enigszins te traceren. Maar ge netisch gemanipuleerde atleten Pik ze er maar eens tussenuit. Een muis in een laboratorium kreeg een gen toegediend en zonder training - zelfs geen looprad - nam zijn spiermassa in twee weken met 20 procent toe. Een andere muis kreeg een gen dat de remming van de spiergroei tegengaat. Een beetje omslachtiger, maar met hetzelfde effect. Genetisch gemanipuleerde muizen met dijen als Gunda Niemann in haar beste dagen. Brrr. ,,Ober, doet u mij een muizenhaasje met champignon saus. ,,Nee, Felix, er zit geen muis onder je mandje, ga maar lekker slapen. ..Getver, valt er weer een stuk plafond in mijn soep. Henk, je moet toch eens wat aan die muizen doen. Maar dan met mensen. Het kan al. Het kan nog verder gaan. Kinderen die worden geselecteerd op een 'talent vol' gen worden naar de juiste sport geloodst. Talentvol le embryo's worden in de goede moeders geïmplanteerd. Zover is het nog niet, maar zover komt het misschien wel. Zegt een wetenschapper in Zembla. Want eigenlijk kan het al. Brrr, brrr, brrr. Hartelijk bedankt, Zembla. Ik verlang terug naar de Koude Oorlog. Naar die duidelijke, veilige, laat-ons- -maar-lekker-achtste-worden-Koude Oorlog. Toen de tv en de wereld nog gewoon zwart-wit waren. wil buys* Bankemployé nept overvaller met vals geld Een gewapende man is er maandag in het Letse Dau gavpils bij een bankoverval vandoor gegaan met een zak nepgeld. Een vrouwelij ke bankbediende die het hoofd koel hield overhan digde de man een zware zalc met biljetten, die voor dat doel klaarstond. De overvaller nam niet de moeite om de buit te bekij ken en koos meteen het ha zenpad. Hij is nog steeds voortvluchtig. Leipzig Het kleinste boek ter wereld staat hier in de hoek van een postzegel van 1 mark bij het Duitse uitge versconcern Faber Faber in Leipzig. Het boekje, in leer gebonden, bevat 32 bladzijden met een formaat van 2,4 bij 2,9 millimeter en is gemaakt in een oplage van 3.000 exemplaren. De pagina's van Japans tissue papier zijn bedrukt met het abc van de Duitse grafisch kunstenaar Josua Reichert. foto ap eckehard schulz John de Mol Producties heeft kranten en tijdschriften ge waarschuwd voor mogelijk ille gaal in omloop gekomen mate riaal over het nieuwe Big-Bro- therhuis in Almere. Op 14 sep tember beginnen tien nieuwe kandidaten aan een kersvers Big Brother-avontuur, dat rond kerst zijn ontknopig zal krijgen. Vorige week dinsdag wisten negen mensen het terrein van Big Brother in Almere op te ko men. Ze maakten foto's van het huis en verzamelden ook ande re informatie. De negen wilden deelnemen aan een reclame wedstrijd van een voedingsfa brikant. Ze werden aangehou den en van het terrein verwij derd. John de Mol vreest nu dat materiaal wordt aangeboden bij dag- een weekbladen, dat op il legale wijze is verkregen. „Daar hebben we nu schriftelijk vo gewaarschuwd. Het verschijn van onrechtmatig verkreg materiaal zou eventueel tot rechtelijke stappen kunnen den." Volgens John de Mol Pr ducties waren de media blij ze hierop werden geattendeei De tien nieuwe deelneme eentje meer dan bij de eer: serie van het omstreden Vei nica-programma, gaan nieuw strijden om een bedr van 250.000 gulden. De selec van de kandidaten is nog gaa de. Inmiddels is er ook een nie we De Bus in voorbereidii ook van John de Mol. Vana september gaan twaalf nieu passagiers aan boord van e bus, in de hoop het daar zeve tien weken lang uit te houder Standbeeld op Vlieland voor zeevaarder Willem de Vlamingh Ook Vlieland heeft z'n beroemde zeevaarder uit de Gouden Eeuw. Willem de Vlamingh voer in 1697 met drie VOC-schepen uit naar het 'Zuid-Land', het huidige Australië. Het werd een teleurstellen de onderneming, maar Willem genoot wel van de reis en krijgt nu ook nog een standbeeld. Op 2 september wordt het onthuld. Wie straks de haven van Vlieland binnenkomt, ziet daar een standbeeld van Willem de Vlamingh, ook wel de 'Columbus van Australië genoemd. foto hans van weel Wie dezer dagen met de veer boot aankomt op Vlieland, ver baast zich misschien over de grijze container die onderste boven op het grote havenplein ligt. De nieuwsgierige toerist of eilander die de moeite neemt om te gaan kijken, treft in het plaveisel onder de vuilnisbak twee schepen aan, ingelegd in de stenen. Daar wordt zaterdag het monument geplaatst ter na gedachtenis aan zeevaarder Willem de Vlamingh: beroemd Vlielander en de 'Columbus van Australië'. ,,Het belooft een flink kunst werk te worden. De sokkel is al 1,80 meter en daar komt nog een manshoog beeld boven op", zegt Bert Huiskes, conser vator van museum het Tromp's Huys. „Maar bijna elk gehucht heeft tegenwoordig wel een monument, dus voor Vlieland werd het ook tijd." Willem de Vlamingh, die in 1697 in opdracht van de Ver enigde Oostindische Compag nie naar Australië vertrok, is op het waddeneiland een lokale beroemdheid. Huiskes en zijn medewerkers hebben gespeurd in oude ar chieven, doopregis ters en bibliotheken om zoveel mogelijk van de levensloop van de zeevaarder boven water te krijgen. „Zijn dood blijft nog een mysterie", vertelt Huiskes. „We weten dat hij werd gebo ren in 1640. Op zijn twaalfde ging hij de zee op en op 24-jari- ge leeftijd vertrok hij al als be velvoerder met een zeer belang rijke opdracht. Hij gold als dé kenner van de Noordelijke IJs zee en was bevriend met de Amsterdamse upper ten van de zeevaarders." In 1696 kreeg De Vlamingh het bevel over drie schepen met als opdracht het opsporen van twee schepen van de VOC die spoorloos waren verdwenen op weg naar Batavia. Nevendoel was het in kaart brengen van de kust van West-Australië dat toen Zuid-Land werd genoemd. Het was een verraderlijke kust waar menig schip op weg naar Batavia op strandde. Op de verkenningstocht be landden de zeevaarder en zijn bemanning door stom toeval op de plek waar in 1616 een schipbreukeling was terechtge komen en een tinnen bord met inscriptie had achtergelaten. Dat bord werd meegenomen als herinnering, maar verder was de reis een grote teleurstel ling. „Het Zuid-Land was niet het land van melk en honing waarop de VOC had gehoopt", vertelt Huiskes. „De Vlamingh kon uit het woestijnachtige landschap niet meer mee terug nemen dan een potje olie, 'uit een riekende boom geperst', het tinnen bord dat hij aantrof, en een paar twijgjes van een boom die mis schien wel in aanmerking kwam om een mast voor zeilschepen van te maken." Van de vermiste schepen vond hij geen spoor. „Niemand was tevreden over zijn prestatie. De VOC was zwaar teleurgesteld. Belangrijke opdrachten kreeg hij niet meer. Het was een beet je een roemloos einde van zijn carrière", aldus Huiskes. Uit het logboek van De Vla mingh blijkt echter dat hij zelf wel degelijk heeft genoten van zijn teleurstellende onderne ming. Op 30 november 1697 schreef hij bijvoorbeeld: „Van hier begaven wij ons naar de Zuid-Hoek, slaande onderweg veele robben dood, waarna wy ons nederzetteden om een pyp- tabak te rooken." gabriël de graauw De rijkse man van Australië, Kerry Packer, heeft in Las Vegas tijdens een goksessie van drie dagen ongeveer 50 miljoen gul den verloren. Packer staat be kend als een van de grootste gokkers in de wereld. Australische kranten citeren woensdag bronnen in de gokin- dustrie van Las Vegas, die zeg gen dat de miljardair een van de grootste verliezen heeft gele den in de geschiedenis van de gokstad. Packer vergokte zijn miljoenen in het Bellagio Hotel met zijn favoriete kaartspelletje Baccarat. Op één dag alleen al verloor hij ruim 41 miljoen gul den en volgens de kranten wist hij dat verlies niet meer goed te maken. Het is niet de eerste keer dat de miljardair losjes met miljoenen strooit aan de goktafel. In sep tember vorig jaar werd hij ruil 39 miljoen gulden lichter aan de Blackjack-tafels van een Londens casino, waardoor hij binnen een jaar bijna 98 mil joen gulden heeft achtergelat op het groene laken. Volgens een journalist van de Las Vegas Review Journal ver gokt Packet per speelronde 250.000 tot 370.000 gulden. Packet zou de wereldranglijst van de 150 grootste gokkers aanvoeren. Tachtig procent v hen komt uit Azië en kan aan de goktafels zonder moeite e< krediet krijgen dat kan oplop tot ruim 12 miljoen gulden. Voor Packet zijn de verliezen amper merkbaar. Vorig jaar werd zijn persoonlijk vermog geschat op 11,2 miljard guide Werknemers van een visverwer- kingsbedrijf in het Australische Cairns in North Queensland hebben een mensenhoofd in de maag van een gigantische Mor gan-kabeljauw gevonden. De ontdekking werd gedaan tij dens het fileren van de 44 kilo wegende vis. Het hoofd van de man was nog 'geheel intact', vertelde Peter Monson, mede eigenaar van de fabriek, aan de BBC. De 1,8 meter lange vis was gekocht van een plaatselijke visser. De politie onderzoekt of het hoofd mogelijk van Michael Pe ter Edwards is, een visser die sinds zondag spoorloos was i dat hij van een boot was geva len. Het is nog onduidelijk hoe h hoofd in de maag van de vis 1 recht is gekomen. Een Morga' kabeljauw heeft geen scherpl. tanden en zuigt zijn prooi ge| woonlijk op. Forensische experts van de p litie hopen het slachtoffer de komende dagen te identifice1 Het amusementsconcern Disney bedreigt het leven van dalmatiërs door de manier waarop het deze hondensoort op het witte doek neerzet. Ten onrechte worden de honden in de nieuwe film '102 Dalmatiërs' afgeschilderd als vriendelijk en lief, zeggen Amerikaanse die renbeschermers. De film komt in november in de Verenigde Staten in roulatie. Geïnspireerd door de film zul len veel mensen een puppy aanschaffen, net als na de pre mière van de eerste Disney- speelfilm met dalmatiërs (1996) zeggen de dierenbeschermers. Na een tijdje komen ze erachter dat het karakter van de dieren heel anders is dan ze denken: onvoorspelbaar en moeilijk. Dan zullen, net als in 1997, veel eigenaren hun hond met klap pen proberen op te voeden of het dier in de steek laten, is de sombere voorspelling. Dierenactiviste Ann Herring verwijt Disney wel een fortui te willen verdienen aan de h f den, maar geen enkele verar woordelijkheid te willen draji voor de gevolgen. Haar colle Ten Austin vertelde dat het aantal in de steek gelaten da matiërs sinds de première v< de eerste film meer dan dubbeld is, meldde de BBC. maken de dierénbescherme zich op voor een nieuwe gol j van uit huis gezette 'rijst-me krentenhonden'. Disney stelt dat het concern niet alleen de aandacht van publiek zal vragen voor de nieuwe film, maar dat het in combinatie daarmee voorliet ting zal geven over het houdt van huisdieren. Bungeejumpen eiiselijk Premier Kok kondigde op zijn jongste 0 (p1 v: persconferentie monter een droombegro- ting voor het nieu we jaar aan. Dat zal Huis Doorn niet baten. De vijf ton die het jaarlijks kost om de optrek van een gevluchte keizer te onderhouden zit er niet in ondanks alle voor spoed. De opwinding is groot maar we moeten met beide benen op de grond verder, net als de potsierlijke keizer Wilhelm II toen hij uit de strijdbeugels van de Eerste Wereld oorlog tuimelde en hier asiel vroeg. Of Huis Doorn onder de cultuur valt is een moeilijke vraag. Ik ben er een paar keer geweest. Het is een uitdra gerij met veel prullaria en memora bilia. En veel slechte smaak, want ook gekroonde hoofden hadden de schoonheid niet in pacht. Valt een Pruisische kwispedoor onder Neder lands culturele erfgoed? Het is hoe je het bekijkt. Blijkt ie van delfts blauw en zijn er niet veel meer van dan staat er altijd wel een passende vitrine klaar. Mensen moeten soms tijdelijk hun spullen opslaan vanwege een verhuizing. Ook Huis Doorn fungeerde als opslag, terwijl de keizer stil letjes wachtte op betere tijden. Met de Eerste Wereldoorlog had dat niet zoveel of eigenlijk niks te maken. Wel met de bizarre scltijnwereld van nog niet zo heel lang geleden toen alle vorsten neef of nicht van elkaar waren en een keizer op een paardenzadel plaatsnam achter zijn bureau. De Raad voor Cultuur vindt een uitdragerij geen instelling van de eerste cate gorieën een trendy staatssecretaris die alleen in de pelgrimstocht der mensheid meeloopt als hij er zijn honkbalpetje bij mag ophouden, zegt het gretig na. Ik heb veel reacties gelezen en iedereen schrijft dat Huis Doorn open moet blijven en dan volgt de constatering dat kneuterige kruideniers in dit calimeroland ach ter de duinen het nog steeds voor het zeggen hebben. Maar dat raakt niet de kern. Het ligt veel simpeler. Als de keizer geen Wilhelm had geheten maar Haile Selassie dan had de Raad voor Cultuur de kaarten anders ge schud. Indien de 'Leeuw van Judah' hier toenter tijd met zijn boeltje aan ivoor en gouden kralen een veilig heenkomen had gezocht in een soort Huis Doorn, denk maar niet dat de zaak als heb bende 'geen directe banden met de Nederlandse geschiedenis' op slot en in de verkoop was ge daan. Een Pruis kan met enig misbaar bij het grof vuil, maar doe dat met een Ethiopiër en het 'meldpunt discriminatie' maakt overuren. De Tweede Kamer moet een stokje steken voor Ricks onzalige plannen, hoor ik hier en daar. Ik zou daar om tivee redenen maar niet te veel op rekenen. Eén: Wim Kok heeft altijd een groter stokje en daarmee pleegt hij als er genoeg geblaat is de kudde weer de schaapskooi in te tikken. Twee: bij de Kamer moet je niet aankomen met vaderlandse geschiedenis. Een maandblad toetste een paar jaar terug de kennis op dat gebied bij de dames en heren en het werd Triviant voor historisch gehandicapten. De meesten scoorden verbeneden minimum. Al leen de Slag bij Nieuwpoort hadden ze allemaal goed, waarbij de meerderheid Nieuwspoort schreef met een 's' in het midden. Ik heb een beter idee. Aan Huis Doorn zit een to ren meteen leuke spits. Ideaal om vanaf te bun geejumpen. Vraag Rick voor de feestelijke eerste sprong en de Kaiser is ineens cultuur, jong en van elastiek, alles tegelijk en innovatief, bijna zestig jaar na zijn begrafenis. De Amerikaanse popster MADONNA gaat rond de kerst trouwen met haar vriend, de Britse filmre gisseur GUY RITCHIE. Dat meldt het Britse bou levardblad The Sun, dat zich baseert op een vriend van Ritchie, film producent ERIN BERG. Ritchie is de vader van Madonna's tweede kind, dat drie weken geleden werd gebo ren. De geboorte van ROCCO heeft volgens Berg een grote rol gespeeld bij het besluit om te trouwen. De be valling verliep uiterst moeizaam en de jongen kwam uiteindelijk via een keizersnede ter wereld. Het is voor. de tweede keer dat Madonna in het hu welijksbootje stapt. Eerder was ze ge trouwd met acteur SEAN PENN. Het Egyptische ministerie van ge zondheid neemt alleen nog nieuwe medewerkers aan als ze niet roken en alleen niet-rokende medewerkers kunnen nog promotie maken. Met de maatregelen probeert het ministe het Egyptische anti-rokenbeleid 6 nieuwe impuls te geven. De strijd gen het roken is een hels karwei i Egypte, waar 40 procent van de r nen en 8 procent van de vrouwen rookt. De regering probeert sinds 1977 het roken te bestrijden. SA GHANEM, directeur van het anti- kenprogramma van het ministers1 zelf slechts vier jaar geleden met ken gestopt. Aan boord van een jacht van prin t BERNHARD heeft dinsdagavond1 te tijd brand gewoed. De Jumbo lag aan de kade in de haven van I to Ercole, de Italiaanse plaats wa de prins en prinses JULIANA eeni blijf hebben. Prins Bernhard is o kantie in Porto Ercole, maar hij w> op het moment dat de brand woef niet aan boord, meldt de RijksvoC lichtingsdienst. Er is waterschad I maar er zijn geen persoonlijke on I lukken. De brand is vermoedelijk' staan door kortsluiting.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2