Satirische studentenpers heeft een belangrijke functie 'Krapte op de arbeidsmarkt is de NS niet aan t e rekenen' Meningen Kl ANKBORD Kwaad spreken over bootj in de Witte Singel - cat no< Zijn wij gek of is Oegstgeest het? Muzikaal geweld, nat toch een goede zaterdi WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 larop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen briev 5 Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Sinds begin dit jaar besteedde het Leidsch Dagblad vier keer aandacht aan het bedrijfje Be- zerker Records van een 18-ja- rige Oegstgeestse scholier, dat cd's distribueert met neo-na- zistische pop. Berzerker Re cords werkt volgens de post orderformule samen met een soortgelijk Duits bedrijf, dat in opspraak raakte toen het met de cd's zakjes zand uit Ausch witz meestuurde. In een eerste reactie verklaarde de politie in februari dat het hier om straf bare feiten gaat en dat de scholier de kans loopt te wor den vervolgd. Afgelopen zomer bleek uit een uitvoerige reportage in deze krant, dat de jongeman nog niets in de weg was gelegd en dat hij daarvoor ook niet bang hoefde te zijn. De burgemees ter bleek op de hoogte, maar toonde zich beducht voor al te veel aandacht, omdat ex treem-rechtse groeperingen daaraan erkenning ontlenen. Ze kondigde wel 'driehoeks overleg' aan met justitie en politie. De fractievoorzitter van Progressief Oegstgeest vroeg zich in de krant af of het hier wel om meer gaat dan pubergedrag. Deze week kwamen we op de zaak terug, omdat bewoners van de straat waar de jongen woont van een anonieme af zender een kopie van onze re portage in de bus kregen met zijn naam, zijn volledige adres en een portretfoto. Daarop meldden enkele verontruste buurtbewoners zich bij de po litie, die onze verslaggever vertelde dat wordt aange stuurd op een gesprek met de jongen en zijn ouders. Tot zover de feiten. Om die feiten te verzamelen heeft on ze researchredactie de afgelo pen maanden met tal van be trokkenen en deskundigen ge sprekken gevoerd en de vraag opgeworpen: als hier een hel der vermoeden bestaat van strafbare feiten, waarom ge beurt er dan niets? Dat nu blijkt een vraag die in klingen van politie en politici geregeld bevreemding en zelfs irritade oproept. We moeten de zaak niet overdrijven. Wat is er nu helemaal aan de hand? En als wij het zo bijzon der vinden, waarom dienen we dan zelf geen klacht in? We stelden ons natuurlijk de klassieke vraag: zijn wij nu gek of zijn zij het, maar ontdekten bijvoorbeeld dat Rotterdam soortgelijke omstreden activi teiten veel actiever aanpakt. De krant is er niet om aan klachten tegen wie dan ook in te dienen. Wij zijn er om fei ten en achtergronden te pu bliceren. De feiten zijn dat een in binnen- en buitenland be kend bedrijfje vanuit een bij de politie bekend adres in Oegstgeest neo-nazistische teksten op cd verspreidt en daarmee de wet overtreedt. Die feiten zijn ten minste een half jaar bekend. Een actieve neo-nazi in Oegstgeest wekt bij de de lokale autoriteiten kennelijk minder verontrus ting dan een bordeel dat er nog niet eens is. Daarover heeft de lokale politiek zich al enkele keren gebogen. Aan Berzerker Records is nog geen woord vuil gemaakt. Benieuwd of dat zo blijft na het laatste nieuws over Ber zerker Records, dat vandaag op de voorpagina staat. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Op de pagina 'Waterkrant' van enkele weken geleden werd ik getroffen door een prachtige fo to. De dromerige Witte Singel met een waterlelieblad, met op de achtergrond de beroemde Leidse Sterrewacht en op de voorgrond een karakteristiek groen bootje. Om precies te zijn: ons dierbare bootje. Het evenaart bijna de prachtige schilderijen van Monet, die vele jaren van zijn leven wijdde aan het schilderen van zijn vijver met waterlelies en zijn groene bootje. Maar wat lees ik tot mijn ont zetting als bijschrift onder deze prachtige prent: 'Oude roestige bootjes in de Leidse singels zijn Parmentier en Veringa een doorn in het oog'. Oud en roes tig? Natuurlijk is ons bootje oud. Een bootje hoort oud te zijn. Maar zeker niet roestig en in vol gebruik. En van Parmen tier en Veringa zou ons bootje niet voor onze deur mogen lig gen? Half gezonken wrakken opruimen uit de singels - graag. Maar kwaad spreken van ons mooie bootje - dat nooit. Eén van de grote charmes van het mooie Leiden is juist dat de Leid'naren bij weer in hun bootjes st< om zich te vemaken op d singels en wafertjes en zoi de dubbel pleier belevei hun stad. Sims worde daarbij gehinlerd door lompe schuitei, afgeladei toeristen. Dat deert de I naar op het weer niet, wa gunt ook vreenden graag kunnen zien be leuk L vanaf het wateis. Zo denk ik r ook ovel Parmentier rnt zijn langsvaart, groten we vriendelijk. Mar als df roepsvaart nu bgint te di dat de particubren maa moeten, te begiinen bij d< te Singel, worlt dat a koek. In dat geal zou ih gen: weg met beroep; op de Leidse siigels. Wej die slordig geshilderde staltige schuiten Ik hoop dat heren den, want het derliefst toch om samen/reedzaa vriendschappelijlvan de wateren te genietn. igo van Naar aanleiding van uw kran tenartikelen met betrekking tot het optreden van een 'paar' muzikanten op de stoep van de Hartebrugkerk doe ik u hiermee mijn verslag toekomen. 'Het gaat ons om de bood schap', zeiden de muzikanten. Wel, de 'boodschap' was niet te verstaan. Met de kennelijke limiet van 85 decibellen wordt keiharde muziek tegen de ge vels geslingerd en weerkaatst tussen Mare, Haarlemmerstraat en Stille Mare, waar wij op een terrasje zitten. Het publiek blijft staan: hier wordt wat opge bouwd door een 'paar' mensen (een stuk of vijftien): geweldige boxen, gitaren, drumstel, er gaat iets gebeuren. 'Test, test', en jawel, na enige tijd dringt het muzikale geweld zich tegen de omringende gevels op, en tussen het overstelpende la waai: de naam van JHWH! Na een eerste ergernis word je nieuwsgierig, er gaat iets dagen: belangstellend kijk je naar het hele gebeuren, er blijken vele jongeren rond te lopen met re clamefolders. Zodra duidelijk wordt waarom et ei{ gaat, druipt het pbliek e heeft geen belanjtelling een knetterende scha god (voor mij: eenloek). We zijn getuige mi de te mevrouw uit ee wink de overkant. Ze tret de uit de generator. Dappi loopt niet weg, mar ze] ze ervan vindt. Zifieeft zó kun je geen klaren te staan. We gaan naar tinne I Hartebrugkerk. Oa;, tja,™ muziek, (daar leamei voor), maar wel mesen vriendelijk en opnhar woord staan (ze zij nie of doen niet moeijk, v~ schuldigen zich voi en vertellen over ht ko< binnenkort naar Roie g! restauratie, akoestie, en naam JHWH hoeft iet i vallen. We banen on w< weg naar buiten me eei gevoel, het is tóch :en Het vrijmoedig bekritiseren van func tionarissen door het universiteitsblad Mare wordt ingeperkt. Hierover is door professor Andeweg (politicolo gie) advies gegeven. Reeds enige jaren geleden beperkte hij als dekaan de protesten van studenten tegen de be handeling die prefessor Diekstra moest ondergaan en die op de inter net 'site' CARE werden uitgebracht. In het Leidsch Dag- blad van 12 augustus veronderstelt Jetty de Zwan dat het universiteitsbestuur zich met ja-knik kers omringt en dat de kritische gelui den nu naai- de dagbladpers zullen verhuizen. In beperkte mate heeft dit volgens haai- ervaring reeds plaatsge vonden. Het is toch niet waarschijnlijk dat het LD de kritische functie van Mare op enige schaal kan overnemen, want de volgende stap in de ontwik keling van de verzakelijking van de universiteit zal zijn, dat medewerkers, zonder voorafgaande toestemming van het bestuur, worden afgeremd in de pers te publiceren. Zoals dat in het bedrijfsleven al gebruikelijk is. Overigens was de laatste vijftien jaar de bijdrage van zogenaamde 'schrij vende lezers' aan Mare reeds zeer ma tig. Het blad werd voor negentig pro cent gevuld door beroeps-redacteu ren, in dienst van de universiteit. Dit laat- 0PINIE ste wordt over het hoofd gezien door A. Rörsch is emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden. Hij schreef een opinie over de beperkingen die het universiteitsbestuur het blad Mare oplegt. De studentenverenigingen moeten de handschoen opnemen en een onafhankelijk blad beginnen, vindt hij. hen die bezwaar maken tegen de in perking van de kritische geluiden die het blad pleegt voort te brengen. Bin nen de academie neemt de pers niet dezelfde positie in als de dagbladpers in de burger-maatschappij. De jour nalisten van het LD zijn niet in dienst van burgemeester en wethuders van Leiden of de regering. De redacteuren van een bedrijfsblad zoals Mare, zijn wél in dienst van hun bestuurders en dat maakt enig verschil. De redacteuren van de universiteits bladen kregen hun onafhankelijke po sitie toebedeeld in het verlengde van de zogenaamde democratiserings-re- volutie in 1968/1969. Deze ontwikke ling is onlangs met een nieuwe wet op het hoger onderwijs teruggedraaid. Men dient het terugschroeven van de vrijheid van de universitaire pers in dit licht te bezien. De kritische gelui den van studenten, die feitelijk 'klant' zijn van de universiteit, mogen niet met die van de werknemers bij de in stelling worden verward. Lang vóór 1968 was er al een echte studentenpers, die niet door beroeps redacteuren werd bemand en daar door een strikt onafhankelijke positie had. Deze bestond uit de bladen van de studentenverenigingen, bijvoor beeld 'De Spiegel' in Delft, 'De Virtus' in Leiden en 'Propria Cures' in Am sterdam. Vooral laatstgenoemde was van hoog literair en satirisch niveau. Deze bladen zijn er nog steeds, maar na 1968 verloren zij invloed omdat de 'beroeps'-universiteitsbladen de be schikking kregen over ruimere finan ciële middelen dan de (kleinere) stu dentenverenigingen konden opbren gen. Geen zitplaats kunnen bemachtigen in de trein? Geld terug. Vertraging die oploopt tot tientallen minuten? Ook geld terug. Wie een kaartje koopt, verwacht een fatsoenlijke treinreis. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer vindt dan ook dat de NS maar eens aan kwaliteitsgarantie moet gaan doen. Eerlijk is eerlijk, toch? Of is deze rechtvaardigheid onuitvoerbaar? G. Aarts, medewerker van Rij wielstalling Lammenschans: ,,Ik krijg hier soms scheldende mensen, omdat hun trein ver traging heeft. Die pakken dan maar de fiets naar Alphen. De fiets, écht waar. Het voorstel van de Tweede Kamer is na tuurlijk terecht. Je betaalt voor vervoer, dus je verwacht dat er iets tegenover staat. Als je dan moet staan, dat kan niet. Of wij schadevergoeding geven als je fiets is gestolen? Jawel, maar dat is niet veel - de stalling is ei gendom van de NS. Als hier je motorfiets van 20.000 gulden gestolen wordt, krijg je maar 3.000 gulden terug. Dat is toch bezopen?" M. Jonker, woordvoerder van de NS: „Aardig idee hoor, maar praktisch onuitvoerbaar. Trou wens je koopt geen zitbewijs, maar een vervoerbewijs. Dat staat in de Algemene Voorwaar den. We hebben verleden jaar, toen het duidelijk werd dat wij tien jaar concessie op het Ne derlandse spoorwegnet zouden krijgen, onmiddellijk een be stelling van een miljard gulden aan materieel gedaan. Maar ja, je trekt geen trein uit het schap van de supermarkt. Zo'n bestel ling duurt drie vier jaar. Of ik zelf treinreiziger ben? Ja, elke dag rijd ik van Vught naar Utrecht. Het komt soms voor dat ik moet staan, da's waar. Het afgelopen jaar ben ik drie maal met de auto geweest en heb toen driemaal anderhalf uur echt vet in de file gestaan." De machinist van de trein naar Schiphol, die maandag middag exact op tijd vanaf Lei den Centraal vertrekt: ,,Ik reis heel weinig met de trein, behal ve als ik werk natuurlijk. Meest ,,Ik las gisteren in de krant dat de NS een tekort hebben aan conducteuren en treinen, en dat ze daarom bijvoorbeeld materieel uit het buitenland proberen te halen. Dat telt ook mee. Als ze iets aan de volle treinen doen, vind ik niet dat ze ondertussen geld moeten te ruggeven." De lokettiste van Leiden Lam menschans: ,,Ik zag u al vragen stellen op het perron. Mijn re actie: geen commentaar. Ik heb er geen behoefte aan u mijn persoonlijke mening te vertel len. En nee, ik zeg ook niet of ik vaak met de trein reis. Goede middag." R. Aarnoudse, nam maandag bij hoge uitzondering de trein omdat zijn auto in de garage staat, en wacht nu bij Leiden Centraal al geruime tijd op een taxi: ,,Het is in theorie een leuk plan, en principieel ben ik er ook wel voor, maar in de praktijk is het niet uitvoerbaar. Je moet zien te splitsen wie er staat, en wie er zit in de trein. En dan de ene helft hun geld te ruggeven." H. Petersen van PSC Gerechts Incasso Juridisch Consult uit Leiden: ,,De bewijslast lijkt me erg ingewikkeld. Als gedu peerde reiziger zou je aan de conducteur kunnen vragen of hij op het kaartje zet dat je niet kon zitten. Ik weet overigens niet of er op het kaartje staat dat de NS verplicht zijn om een zitplaats aan te bieden. Het zou heel goed kunnen zijn, dat al leen vervoer gegarandeerd is. Ik weet niet of er een rechter in Nederland is die bij een eventu ele claim kan besluiten dat de NS te kort is geschoten." B. van Eden, taxichauffeur die voor de deur van station Lei den Centraal op klandizie wacht: „Geld terug als ik onder weg een lekke band krijg? Nee, betalen moet je altijd, voor niets gaat de zon op. Je krijgt twintig procent korting, dat wel, en de klok wordt zogezegd stil gezet. En als er een wagen in de buurt i$, vraag ik die een passa gier over te nemen. Maar wij taxichauffeurs rijden meestal op tijd. Wij hebben geen bo venleiding, dus ook geen sto ring. En we sodemieteren ook niet uit de rails. Alleen de trein taxi is vaak te laat. Maar ja, de naam zegt het al hè." IRENE NIEUWENHUUSE PETER VAN EGMOND Studenten dir tus-hoogleraa leren op het Rapenburg. Naast hun studie zouden zij ook moeten leren kritiek geven én ontvangen, vindt r Rörsch. En dat kan in de redactie van een satirisch, onafhankelijk studentenblad. archieffoto hielco Aldus rijst d e vraag of met het ver dwijnen van de kritische universitaire per, niet eei wedergeboorte van de echte studen itenpers gepaard zal, en zelfs moet ga an. De oude stu dentenpers vervulde na melijk een b elangrijke functie bij de maatschappe lijke vorming. Het was voor de schrij vers niet alleen een mid del om zich in geschrift te leren uit drukken, mat ir ook voor de lezers een oefening om, redelijke (en vaak onre delijke) kritie k te ondergaan en daar op adequaat te leren reageren. Mijn indruk is dat hedendaagsé ministers, die zich nega tief uitlaten over kritiek van "de dagbl adpers, deze leerschool hebben gemi st. En dat zij daarna te weinig hebbel bijgeleerd. Het moderne communicatiemiddel internet biedt, tegen zeer geringe kos ten, de mogelijkheid om de klassieke studentenpers, met een sterk satiri sche inslag, te laten herleven. Dat het kan werd door CARE bewezen. Dat de humor van de schrijvers door vele universiteits-functionarissen niet werd gewaardeerd, wijst op een zéker onbegrip voor de diepere betekenis van de studentengrap met een serieu ze achtergrond. Als een kritische studentenpers op in ternet herleeft, mag men wel wensen dat de schrijvers niet anoniem zullen blijven, zoals bij CARE het geval was. De studenten meenden represailles van hun leermeesters te moeten vre zen. Dit was wellicht het meest be- Overvolle treinen in de spits. Reizigers die moeten staan betalen dezelfde prijs als reizigers die een zitplaats hebben. Lang niet iedereen vindt i dat terecht. foto hielco ku, pers al pak ik de fiets. Ik heb nooit de aanvechting mijn geld terug te vragen als ik vertraging op loop. Waarom niet? Omdat ik gratis reis. En omdat ik weet voor welke problemen de NS- medewerkers staan. De over heid jaagt de mensen terug in de trein, en daar zou iets tegen over moeten staan. Meer geld voor materieel en infrastruc tuur. Vooral dat laatste, want op de spoorwegen is het net zo druk als op de weg. Ook wij staan vaak in de file." E. van Kouwen, woordvoerder van de Consumentenbond: „We zitten momenteel met de NS om de tafel om te komen tot een prestatiecontract. Daarin staat dan heel concreet wat je als reiziger mag verwachten. Als de NS niet aan de presta tienorm voldoen, krijg je je geld terug. Zoveel procent mag te laat komen, in zoveel procent van de gevallen mag er geen zit plaats zijn. Dat is heel meet baar. Het gaat bovendien om het principe, de uitwerking komt later wel. Ik heb er alle vertrouwen in dat dat met de techniek is op te lossen. Of ik zelf met de trein reis? Nee, ik moet bekennen dat ik een vre selijke autofreak ben. Gaat u dat noteren?" Uit de Algemene Reisvoor- waarden, zoals vermeld in de coupés van de treinen: „In de trein moet u in het bezit zijn van een geldig vervoersbewijs. Als u tijdens en na uw trein reis géén geldig vervoersbewijs kunt tonen, bent u de vervoers- prijs tegen treintarief verschul digd. Indien u bij controle niet contant kunt betalen, moet u zich kunnen identificeren." Reclameplakkaat op de (overi gens lege) groene krantenbak- ken van Leiden Centraal: „ME TRO - Kritiek op tekort aan zit plaatsen in treinen - Pak hier uw krant! - METRO" J. Poortman, voorzitter van de afdeling Leiden van Rover, de belangenorganisatie voor rei zigers in het openbaar ver voer: „Een goed idee, maar praktisch niet te realiseren. Treinreizigers hebben namelijk geen gereserveerde plaatsen zo als een vliegtuigpassagier of een Thalys-reiziger. Hoe kun je be wijzen dat je niet in de trein kon zitten? Een tijdelijke alge mene tariefsverlaging van vijf a tien procent is wel mogelijk. Dit moet dan tot het moment d< it het materieel en het persom el van de NS weer op sterkte zij jn, want dat zijn de twee knelpu n- ten. Alleen de krapte op de aj r- beidsmarkt is de NS niet aan te rekenen, en wat het materiee 1 betreft kun je beter naar de overheid wijzen. Want die b.:eft de NS tot eind verleden jaai in onzekerheid gelaten over d< privatisering. Toen de NS z< liker wisten dat ze het kernnet mochten blijven berijden, f lob ben zij nog dezelfde dag de or ders voor nieuw materieel c (ie deur uitgedaan. Hen nu ver wij ten dat ze niet voldoende tr ti- nen hebben, is niet eerlijk." M. van Iterson, pr-medewe irk- ster van het stedelijk muse inm De Lakenhal, staat te wach ten op de trein richting Utrech t treurenswaardige in deze affaire. Hoewel het past tij de van de universitet dat het Mare tot een puur 'public relati orgaan omvormt, mist men bij i ontwikkeling een tredere visie oi educatie in het omgaan met openl kritiek. Zo'n visie kon men van Andeweg niet verwachten, gezien diens op ling ten aanzien vin CARE. De dentenvereniginger zouden alsno handschoen kunntn opnemen een satirische studmtenpers te c#; herleven. Waarin he geven én het dergaan van kritiek vordt geoefen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20