Leidsch Dagblad TNO slaat alarm over vuurwerk Doorbraak in strijd tegen hart- en vaatziekten 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Rabobank moet 4,5 miljoen betalen aan oud-werknemer van het W)esten 6 t/m 12 Doorkijkje molen De Valk Vandalen terroriseren kinderboerderij Merenwijk A/OENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ANDAAG 24 PAGINA'S nenland tenland Ituur en Kunst nomie oof en Samenleving prek van de Dag ningen Topman Boonstra veg bij Philips i.J. Kleisterlee (53) wordt de ipvolger van C. Boonstra als Dpman van Philips. Het elek- onicaconcern maakte van- aag bekend dat Boonstra op lo april 2001 zijn functie neer- egt. Kleisterlee werkt al ruim 5 jaar bij Philips en zit sinds I pril in de raad van bestuur. j,!oonstra was toen hij aantrad 1996 van plan om begin 999 weer op te stappen. Er a^as echter geen geschikte op- olger te vinden. Kandidaat R. ieper stapte in mei vorig jaar i nverwacht op. j] agina 9 itaat verkoopt CPN nog niet Me Staat houdt zijn aandelen KPN Telecom nog een tijdje ast. Dat hebben minister %lm en staatssecretaris De ries vandaag besloten. Hoe °mg is onbekend. KPN ver docht vorige week om de aan- elen nog niet van de hand te oen vanwege de forse koers daling van het aandeel. KPN reesde voor een nog sterkere al wanneer er meer aandelen 3 p de markt zouden komen. 0 1 personeel niet svreden over baas ;1e meeste werknemers heb- Jen geen hoge pet op van hun eaas. Driekwart oordeelt Lj )nduit negatief over de kwali- 1fiten van de leidinggevende, efi bestempelen hem of haar s autoritair. De werknemers ïbben ook geen vertrouwen r i een objectief oordeel van de j tas over hun eigen prestaties. e at concludeert FNV Bondge- (oten uit een enquête onder erknemers in Nederland. Aooral in kleine en traditione- bedrijven schort het aan de .ivaliteit van leidinggevenden, e uTVM-makelaar de duurste akelaars hanteren over het gemeen erg hoge tarieven, daarover valt bovendien niet onderhandelen. De make- ars verenigd in de Neder- ^ndse Vereniging van Make- 2 ars (NVM) zijn het duurst. etit blijkt uit een onderzoek ïr in de Vereniging Eigen Huis '^i de Consumentenbond. De zegt in een reactie dat valiteit zijn prijs heeft, igina 9 erlies Kuerten en after op US Open :nnisser Gustavo Kuerten is de eerste ronde van de US ien uitgeschakeld. De als 'eede geplaatste Braziliaan rloor van de Australiër Way- Arthurs: 4-6 6-3 7-6 (7-4) 7- (7-1). Ook de Australiër Pat ifter, de winnaar van 1997 '98, ligt eruit. Hij verloor in f sets van de Spanjaard Galo lanco, nummer 114 van de gereld: 6-7 6-2 3-6 6-1 6-7 (5). .iter verloor op Wimbledon ^de finale van Pete Sampras, gina 23 delmund houdt Sast aan vijfdaagse s€ ellicht dat ze voor de peuters 'n groep 1 en 2 straks offici al een vrije (vrij)dag per twee B$ken toestaat, maar voor alle gere groepen houdt staats- retaris Adelmund vast aan vijfdaagse schoolweek. 1 it maakte ze gisteren nog z<ns duidelijk tijdens een 'erleg met het onderwijsveld. nagina 3 13,15,16,17,19 22,23 Rooftoerisme tussen de herintredende tuinkabouters 16 Heieen Valstar nieuwe ontwerper van het corso van Bollenstreek 17 Oegstgeest zet het mes in parkeertoezicht door politie 19 23 Rijnwoude Krajicek bezorgd over in hoogste elektronische I invoering i versnelling robothond spitstarieven langs Rochus NR. 42401 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Luidsch^NDagblad /iVlYTV-'"'' HET WOORD IS AAN Phillis Diller Het huwelijk is als een bad: het is niet zo warm als je er eenmaal aan gewend bent. 20° gerégeld r nv SCï' "718° 12717° 10717° 10% 30% 40% ÏSSSjfi# 60% 50% 30% Twee topmensen na tegenvallers weg bij Laurus DEN BOSCH ANP Bij de supermarktgroep Laurus, het moederbedrijf van Edah, Super de Boer, Konmar en Ba- sismarkt, zijn met onmiddellij ke ingang twee bestuursleden opgestapt. Aanleiding zijn de tegenvallende resultaten in het eerste halfjaar. Laurus maakte vanochtend bekend dat het bedrijfsresultaat in de eerste zes maanden met negentien procent is gedaald tot 143,2 miljoen gulden. Ook de omzet bleef achter bij de verwachtingen. Die groeide weliswaar met 15 procent tot zeven miljard gulden, maar dat was bijna geheel te danken aan de overname van Groenwoudt Groep. Zonder Groenwoudt en de verkoop van Antoine Petit bedroeg de omzetgroei 1,7 pro cent, erg mager in de super marktwereld. De vertrekkende bestuursle den zijn W. Kranenburg, ver antwoordelijk voor de financiën en de ICT, en J.M.H van Roo- ten, topman van laurus in Spanje. Daar werd helemaal geen winst geboekt Zij nemen de verantwoordelijkheid voor de tegenvallende resultaten. De koers van het aandeel op de Amsterdamse beurs zakte vanochtend direct na het begin van de handel met zo'n tien procent naar 11,15 euro. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Plaats: Na de eerste twoe weken betaal Ik mijn abonnement: UI Per maand automatisch (ƒ34,80) n Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) H Per kwartaal acceptgiro 100.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Of Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl visieprogramma s 712141 400114 maandag t/m vrijdag leiden Nadat in maart van dit jaar door de vondst van asbest in het gebouw een klein oponthoud in de werkzaamheden optrad, verloopt de sloop van de Leise Stationsflat nu voorspoedig. De verdiepingen worden één voor één met een 25 ton zware kraan weggehakt. Gisteren werd in het middelste gedeelte de begane grond bereikt. Dwars door de ruïne van de flat hebben voorbijgangers op het Stationsplein nu een mooi doorkijkje naar molen De Valk. foto hielco kuipers 'Monitor' attendeert minister op neo-nazibandjes uit Oegstgeest oegstgeest wim koevoet Berzerker Records, dat platen verhandelt van neo-naziband jes, krijgt uitvoerig aandacht in 'Monitor', een rapportage aan de minister van binnenlandse zaken over de stand van zaken in extreem-rechtse kringen. Het is voor het eerst dat Patrick (ge fingeerde naam), de 19-jarige man achter dit bedrijfje, wordt genoemd in dit boekwerk. Het cd-label/postorderbedrijf Ber zerker Record zetelt aan de Sal- vialaan in Oegstgeest. Auteur van 'Monitor' is we tenschapper J. van Donselaar, verbonden aan de universiteit van Leiden en de Anne Frank stichting. Van Donselaar gaat niet alleen in op de cd-verkoop van Patrick, maar ook op zijn betrokkenheid bij en activitei ten voor nieuwe extreem-recht se groeperingen in Nederland. Monitor verschijnt ongeveer tegelijk met de nieuwe catalo gus van Berzerker Records voor de periode september-novem- ber. Onder het hoofdstukje Or dering Instructions schrijft Pa trick: „Berzerker Records sup ports hate, terror, violence, murder and crimes against mankind. Berzerker Records wants you dead if you are a christian, jew, gay, humanist, pacifist, poltically-correct or human!" (Vertaald: Berzerker Records steunt haat, terreur, geweld, moord en misdaden tegen de mensheid. Berzerker Records wenst je dood als je een chris ten bent, een jood, een homo, een humanist, een pacifist, po litiek correct of een mens). Pagina 17: Nieuwe aankno pingspunten tegen neo-nazi Oegstgeest /cJaarbeurs C/5 O rt- n Groenoordhallen Leiden Q ma- t/m vr.: 14.00-22.00 u. Rabobank Nederland en de Ra bobank in Doetinchem moeten oud-werknemer T. Bazelmans 4,5 miljoen gulden betalen. Dat heeft de president van de recht bank in Zutphen in een kort ge ding besloten. De rechtbank bepaalde vorig jaar september al dat de Rabo- organisatie voor elke dag dat zij Bazelmans geen inzage geeft in door hem gevraagde dossiers 20.000 gulden moet betalen. Dit bedrag is nu opgelopen tot 4,5 miljoen gulden. Bazelmans wil de documen ten inzien omdat daaruit zou blijken dat zijn voormalig werk gever hem in de affaire met be leggingsclub D'n Anwas uit Doetinchem in een slecht dag licht heeft gesteld. Rechtbank president Offers heeft nu vast gesteld dat de Rabo-organisatie nog niet alle door Bazelmans gevraagde documenten heeft overlegd. Advocaat mr. C. de Lange van Bazelmans eist van de Rabo-or- ganisatie dat ze de dwangsom Wetenschappers vinden middel voor verruimen dichtgeslibde bloedvaten amsterdam sander roouakkers Een team wetenschappers uit Amster dam en Nijmegen heeft een doorbraak bereikt in de strijd tegen hart- en vaat ziekten. Ze ontwikkelden medicatie waarmee dichtgeslibde aderen ruimer worden en het cholesterolgehalte wordt gehalveerd. Te veel cholesterol is de be langrijkste oorzaak van hart- en vaat ziekten, doodsoorzaak nummer één in Nederland. De wetenschappers presenteerden hun onderzoek gisteren op de laatste dag van de European Society of Cardio logy in de Amsterdamse RAI, het groot ste medische congres van Europa. De Nederlanders onderzochten patiënten met erfelijke hypercholesterolemie. Tot nu toe kon bij patiënten met deze ziekte het dichtslibben van de aderen slechts worden vertraagd en niet worden terug gedrongen. Naar schatting rond de 40.000 Neder landers lijden aan erfelijke hypercholes terolemie. een ziekte waardoor het cho lesterolgehalte in het bloed ongewoon snel stijgt. De meeste mensen weten niet eens dat ze die aandoening hebben en komen daar pas achter als zij op jonge leeftijd een hartinfarct krijgen. Volgens de Nijmegense interniste Smilde, leider van het onderzoek, is het zaak voor huisartsen om alle mensen uit risicogroepen nu door te verwijzen naar een specialist. Iedereen die in zijn naas te familie iemand heeft met een te hoog cholesterolgehalte, behoort tot die risi- cogroep.De ziekte kan in een vroegtijdig stadium worden ontdekt en door de vin ding van de Nederlandse wetenschap pers is zij direct te behandelen. De Ne derlandse onderzoekers zijn er van over tuigd dat niemand te weinig cholesterol in zijn bloed kan krijgen. „Hoe minder, hoe beter", is hun motto. De wetenschappers onderzochten een groep van 350 patiënten gedurende een periode van twee jaar. De helft kreeg de normale medicatie, dagelijks veertig mil ligram simvastatine. De andere helft kreeg iedere dag een dubbele dosis van het middel atorvastatine. „Die agressie vere benadering bleek effectief', zegt onderzoeker Kastelein van het AMC in Amsterdam. Ondanks de hogere dose ring hadden de patiënten volgens Smil de nauwelijks last van extra bijwerkin gen. Bij mensen die de normale medicatie kregen, verdichtten de aderen zich in twee jaar met 0,03 millimeter. De aderen van de andere groep werden juist 0,03 mm ruimer. Een vergelijking met men sen zonder medicatie is niet goed te ma ken. Patiënten van wie bekend is dat ze de erfelijke aandoening hebben, moeten hun leven lang medicijnen slikken. Oud-hoogleraar Brakman, voorzitter van de Vereniging Erfelijke Hypercho lesterolemie (EHC), noemt de studie van de Nederlandse wetenschappers erg hoopvol. „Het op deze manier afbreken van verdikkingen in de aderen is uniek. Onze leden kunnen daar heel veel baat bij hebben." vrijwillig betaalt. „Zo niet, dan schakel ik een deurwaarder in. De rechter heeft bepaald dat wij met ons incasseringsverzoek mogen doorgaan", zegt De Lange. Door risicovolle transacties van de Rabobank Doetinchem verloren de 150 leden van de beleggingsclub vele miljoenen guldens. Directie, bestuur en toezichthouders stapten begin vorig jaar op. Op 1 mei van dit jaar werd Bazelmans ontslagen. Ondanks openlijke rehabilitatie en een schadevergoeding van 150.000 gulden kreeg de senior- beleggingsspecialist zijn baan niet terug. Studenten ziek van vegetarische maaltijd op kamp almere anp Naar schatting honderd stu denten zijn tijdens een ontgroe ningskamp op camping Kotter- bos in Almere onwel geworden als gevolg van een voedselver giftiging. Een vegetarische maaltijd heeft de besmetting veroorzaakt. Vijftien studenten hadden ernstige klachten, drie van hen zijn opgenomen in het Flevo- ziekenhuis in Almere. Alle an dere patiënten zijn ter plaatse behandeld door artsen van de GGD's uit Flevoland, Gooi- en Vechtstreek en Harderwijk. Een SIGMA-team (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) verleende ondersteuning. De slachtoffers maken deel uit van een groep van 1200 stu denten van de Hogeschool Hol land in Diemen. Dertig getrof fen studenten zijn in de loop van de nacht opgehaald door ouders of op eigen gelegenheid naar huis teruggekeerd. De ove rige studenten blijven in het kampement. De schoolleiding zou vandaag besluiten of het kamp met de overige studenten wordt voortgezet. Extra beveiliging moet dierenmishandeling halt toeroepen De kinderboerderij in de Merenwijk heeft zo te lijden onder vandalen en dierenbeu len, dat de gemeente vergaande maatrege len neemt. Zo krijgen de drie toegangen van de kinderboerderij afsluitbare hekken. Bovendien wordt één van deze toegangen, vlak achter winkelcentrum De Kopermo len, verlegd in de richting van de kinder boerderij zelf. Verder gaat de gemeente bomen en struiken zo snoeien dat het hele complex is te overzien. De politie heeft toegezegd vaker in de omgeving te pa trouilleren. De afgelopen vier maanden zijn ver schillende dieren op de boerderij ernstig mishandeld. Afgelopen zaterdagavond nog betrapte beheerder Jos Kentie een man die bezig was een blikje bier leeg te gieten in de keel van een geit. Hij nam de man mee naar het wijkbureau van politie aan de Pel molen. Omdat daar op dat moment naar zijn zeggen niemand aanwezig was, liet hij de man vervolgens toch lopen. Volgens Kentie is het maar één voor beeld uit een lange rij van incidenten. Op het zogenoemde konijneneiland zijn ver schillende keren konijnen doodgegooid met grote stenen. Ook de geiten, die in een weitje rondliepen, vielen herhaalde malen ten prooi aan de vandalen. De dieren wer den onder meer met knuppels zwaar toe getakeld. Van een ezel werd de snuit open gesneden. En talloze eenden vonden de dood door de vandalen. De varkens die aan Parkzicht rondlopen zijn buiten schot gebleven. „Want die zijn groot en kunnen aardig van zich afbijten", zegt Kentie. In afwachting van de maatregelen zijn de dieren van het konijneneiland en het geitenweitje voorlopig op een andere plek ondergebrach tPolitiewoordvoerder Sjoerd van Andel belooft ook een beter contact met de beheerder van de kinder boerderij. „Uitgebreid aangifte doen is niet nodig. Als er iets gebeurt, komen we met een." Opslag leidt overal tot gevaarlijke situaties De opslag van zwaar evenementenvuurwerk leidt in heel Nederland tot gevaarlijke situaties. TNO constateert dit na onderzoek bij het Enschedese vuurwerkbedrijf Haar man. Op etiketten van daar aangetroffen vuurwerk zou een onjuiste, te lichte gevarenklasse, staan. TNO denkt dat dit in het hele land het geval is. Het bedrijf is het eerste dat in het kader van een nationaal on derzoek naar de classificatie van vuurwerk onder de loep wordt genomen. Dat gebeurt in opdracht van het ministerie van VBOM in 34 gemeenten met grote vuurwerkopslag, waaron der Leiden. Directeur Kanis van Beko In dustrie- en Handelsonderne ming uit Tilburg, waaronder Kat Vuurwerk in Leiden valt, laat via zijn secretaresse weten geen commentaar te willen le veren voordat de resultaten be kend zijn. Aanleiding voor het onder zoek is de vuurwerkramp in mei bij het ook in Enschede ge vestigde S.E.Fireworks, die een wijk wegvaagde en waarbij do den en vele gewonden vielen. Uit het TNO-onderzoek is ge bleken dat de vuurwerkopslag bij Haarman niet aan alle veilig heidseisen voldoet om brand of explosies te voorkomen. Als vuurwerk zwaarder is dan op de etiketten staat, kunnen zich bij calamiteiten heftiger explosies voordoen dan voor zien. De getroffen maatregelen zijn in zo'n situatie onvoldoen de, zegt TNO. Het gaat er van uit dat ook bij andere bedrijven vuurwerk met een onjuiste clas sificatie ligt. Zo is in twee vlak na de ramp in beslag genomen containers voor S.E. Fireworks zwaar explosief materiaal aan getroffen, terwijl het volgens de verpakking om licht consumen tenvuurwerk zou gaan. Als dc TNO-conclusie klopt, is dat volgens zijn advocaat ontlastend voor directeur Bak ker. Dan valt hem niet te verwij ten dat de in de milieuvergun ningen geëiste veiligheidsmaat regelen ontoereikend waren. De raadsman stelt in dat geval de overheid verantwoordelijk. Vlak voor de ramp in Ensche de kreeg Haarman in principe toestemming de opslagcapaci teit uit te breiden tot 500.000 ki lo. De gemeente heeft de defi nitieve beslissing nu een half jaar opgeschort. Daardoor kan Haarman 350.000 kilo besteld vuurwerk uit China niet kwijt. Directeur K. Haarman zegt deze order niet meer te kunnen an nuleren. De gemeente wil Haar man een dwangsom van 250.000 gulden per dag opleg gen, tot maximaal 2,5 miljoen, wanneer die partij vuurwerk toch in Enschede aankomt. De gemeente heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer, VROM, de haven en de douane gevraagd de lading te onderscheppen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1