De hand van de stervende Koptische folklore vasthouden ■n Geloof Samenleving Kinderen van één Vader woensdag 30 augustus 2000 VANDAAG Woensdag 30 augustusVandaag 819 jaar geleden, op 30 augustus 1181, stierf paus Alexander III. Hij had het gedurende zijn pontificaat voortdurend aan de stok met de keizer van het heilige Rooms- - Duitse rijk Frederik Barbarossa. Deze steunde een aantal te genpausen waardoor Alexander van 1161 tot 1165 gedwongen was Rome te verruilen voor een standplaats in Frankrijk. In 1176 verzoende de paus zich met de keizer, maar in 1179 moest hij weer het veld ruimen voor tegenpaus Innocentius Hl Ierse en Franse katholieken herdenken op 30 augustus de Ier se heilige kluizenaar, wonderdoeners en kloosterstichter Fia- crus van Brie (610-670). De echtgenote van Lodewijk XIII, An na van Oostenrijk, bad in 1637 bij zijn graf en vroeg om een mannelijke nakomeling. Dat werd de latere zonnekoning Lo dewijk XIV. Vandaar dat ook de Fransen hem vereren. Genezing langs geestelijke weg Amsterdam Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam vindt op zaterdag 16 september een symposium plaats over het ver schijnsel genezing langs geestelijke weg. Medici uit verschillen de landen werken hieraan mee. De organisatie is in handen van de Medisch-Wetenschappelijke Vakgroep van de Bruno Grö- ning-Vriendenkring. Dit is een van de grootste verenigingen ter wereld op het gebied van genezing langs geestelijke weg. Vol gens de oprichter van deze organisatie, M. Kamp, hebben medi ci en genezers 'een grote verantwoordelijkheid: dat de oeroude kennis betreffende het bestaan van een hogere natuurkracht weer ontwaakt en een deel van de medische wetenschap van de toekomst kan worden'. Het symposium is gratis toegankelijk. 'EU moet mensenrechten garanderen' utrecht De drie Samen-op-Wegkerken vinden dat de Europese Unie moet toetreden tot het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). Ze hechten bovendien groot belang aan het EU-handvest van grondrechten. Maar het handvest mag niet in de plaats komen van toetreding tot het EVRM. Dat schrij ven de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken in een brief aan onder anderen staatssecretaris Benschop van Europe se Zaken. Het handvest zal de vrijheids- en gelijkheidsrechten voor alle burgers van de EU omschrijven. Volgens de SoW-ker- ken moet het handvest zo spoedig mogelijk juridisch bindend zijn om de burgers te kunnen beschermen als ze worden gecon fronteerd met de groeiende macht en invloed van Europese in stellingen. De kerken noemen het een gemiste kans dat de kan didaat-lidstaten in Midden- en Oost-Europa en aan de Middel landse Zee lot dusver amper betrokken zijn bij de totstandko ming van het handvest. Johannes Paulus prijst orgaandonatie rome Voor een gehoor van 5.000 transplantatiedeskundigen heeft paus Johannes Paulus II dinsdag orgaandonatie een 'daad van liefde'genoemd. Hij herhaalde echter het standpunt van de katholieke kerk dat het klonen van menselijke embryo's moreel onaanvaardbaar is, ook al is het product van het klonen voor transplantatie bedoeld. De 80-jarige kerkvader was speciaal vanuit zijn buitenverblijf teruggekeerd naar Rome voor het In ternationaal Congres van Transplantatiespecialisten, wat aan geeft dat de Heilige Stoel veel belang hecht aan het onderwerp. Ómdat orgaandonatie een daad van liefde moet blijven, stelde de paus, is de verkoop van organen onaanvaardbaar. Het enige criterium dat mag tellen bij de beslissing wie van de gegadigden het meest in aanmerking komt voor een beschikbaar orgaan, is de gezondheidstoestand van de betrokkene. Niet diens leeftijd, geslacht, ras, religie of sociale status, benadrukte de kerkvader. FOTO REUTERS VINCENZO PINTO BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Halle, W. de Jong te Mierlo; naar Lemelerveld (SoW; part-time), J.F. Schetter te Okkenbroek. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Emmeloord, H. de Bruijne te 's-Gravenhage West. leiden afke van der toolen Halverwege zijn voordracht zet bisschop Thomas zijn hoofd deksel af. Warm. Eronder geen haardos, maar een zwartzijden hoofddoek met borduursels: onderdeel van de traditionele kledij van een Koptische geeste lijke. En over tradities heeft de bisschop het vanmiddag bij de Leidse universiteit. Maar dan de folkloristische tradities van de Kopten, met nadruk, en niet de strikt kerkelijke. „Ik wil vandaag geen hoogge leerd betoog voor u houden, Individualisme knaagt ook aan rechtzinnigen GOUDA ANP Het individualisme is misschien wel het grootste gevaar dat het rechtzinnige deel van de Neder landse Hervormde Kerk (NHK) bedreigt. De behoudende her vormden moeten leren omgaan met een zekere veelvormigheid. „We zullen moeten leren elkaar vast te houden door elkaar ruimte te geven." Dat zei dr. W. Verboom giste ren in Gouda tijdens een sym posium ter gelegenheid van het afscheid van dr. ir. J. van der Graaf als algemeen secretaris van de behoudende Gerefor meerde Bond in de NHK. Van der Graaf (63) blijft tot zijn pen sionering in 2002 als studiese cretaris bij de Bond in dienst. De moderne cultuur laat ook de hervormd-gereformeerden, zoals Bonders zich graag noe men, niet onberoerd, betoogde Verboom, namens de Bond do cent aan de theologische facul teit van de Rijksuniversiteit Lei den. „Onder hervormd-gerefor meerden is net zo goed indivi dualisme aanwezig. Tegelijker tijd weten we er niet goed mee om te gaan, omdat we de ver scheidenheid als verschillen en vervolgens de verschillen als te genstellingen zien." De hervormd-gereformeer den staan in de 21ste eeuw vol gens Verboom niet voor de keu ze tussen aanpassing aan of verzet tegen de hedendaagse cultuur. Ze moeten zowel een brug naar de cultuur slaan als hun stem verheffen tegen de moderne samenleving, 'waar macht en lust, onrecht en ego isme de rechten van de God van Israël tarten'. Verboom vond dat de vroege re hervormde secretaris-gene raal dr. K. Blei in zijn lezing te veel naar de kant van aanpas sing aan de hedendaagse cul tuur doorsloeg. De kerk moet volgens Blei tot op zekere hoog te 'cultuurvolgend' zijn. „Trends niet meteen veroorde len, maar ze zo positief moge lijk oppakken, om juist zo ook je eigen vragen te kunnen stel len." Daartegenover hield A. Moer kerken, predikant van de zeer orthodoxe Gereformeerde Ge meenten, te zeer vast aan een reformatorische zuil, vond Ver boom. Reformatorischen kun nen televisie en internet maar beter weren, bepleitte Moerker ken. De televisie is volgens hem 'één van de grote aanjagers van de ontkerkelijking geweest. zoals u dat gewend bent", zegt hij in goed Engels tegen zijn academische gehoor. „Ik wil u vertellen over de folkloristische gewoontes die ik heb gezien. Want die sterven nu. Ik roep u wetenschappers op om die tra dities vast te leggen voor het nageslacht: de hand vast te houden van iemand die dood gaat." Kopten vormen de christelij ke minderheid in Egypte. Zelf woont bisschop Thomas in een klein dorp in het zuiden. Af komstig uit Cairo, stond hij in het begin wel even te kijken van wat hij daar voor folklore aan trof. „Een paar jaar geleden wa ren deze dorpen nog helemaal geïsoleerd. Nu heeft zestig pro cent van deze dorpen minstens één satelietschotel." Het weten schappelijke gehoor lacht: de bisschop weet zijn verhaal sma kelijk te brengen. Hij geeft een voorbeeld van zo'n voorbije traditie, het Feest van het Kruis, een religieus fes tival dat nog bestond toen Tho mas bisschop werd in het verre zuiden. „Ik heb dat feest nog beleefd, maar twaalf jaar blijkt lang genoeg om een festival om zeep te helpen." Het gaat om een processie met een kruis van palmbladeren, van de kerk via de ringweg naar de oever van de Nijl. Enthousiast: „Op het eind stonden we dan naast het water te zingen, te dansen - hij maakt er de bewegingen bij - en dan gooiden we het palmkruis in het water, om het water te zegenen. Die levendige interac tie tussen het volk en de Nijl fascineerde me enorm." Diep treurig is het, zo gaat de bisschop voort, 'dat ik als bis schop dit feest niet meer mag toestaan'. Hij gaat niet al te diep in op de reden waarom. „Iedereen kent de reden wel. De spanningen tussen de chris tenen en de moslims in het ge bied. Ik huil nog steeds dat ik dit festival niet heb vastgelegd voor het nageslacht, voordat het stierf." Een ander feest viert hij nog maar in één dorpje, want daar is 95 procent van de bevolking christelijk, 'dus daar kan het nog'. Onder grote hilariteit ver haalt de bisschop over de ezel waarop hij bij dit festival wordt geacht het dorp binnen te rij den, over een tapijt van palm- Toen ik heel klein was gebeurde er iets. Mijn moeder liep met een grote mand boodschappen de trap op. Daar hangt een heel mooi schilderij met glas ervoor. Mijn moeder stootte met haar mand tegen het glas en het glas viel naar beneden. Daar zat ik in mijn kinderwagen. Het glas lag overal om me heen, maar ik zat alleen maar te lachen. Het glas was niet op mij gekomen. Daar had een beschermengel voor gezorgd. Ik denk dat dat glas in hém zat. Of nee, dat verzin ik zomaar. Mis schien ketste het weg. Ik heb ook een verhaal over de Heilige Geest. Dat is nog maar pas gebeurd. Je ziet de wonden nog, de korstjes heb ik er vanaf gekrabd. Het ging zo: mijn broertje en ik gingen op de skelter een heuvel af, we gingen echt heel hard. Recht op de slagbomen van de camping af. Die slagbomen waren precies zo hoog als onze nek. Als we er tegenaan kwamen waren we zeker dood. Ik dacht: ik moet van die skelter afspringen. Maar toen kreeg ik een soort gedachtenflits hoe mijn broertje dan dood zou gaan. Ik dacht: ik red mijn broertje. Ik trok aan de handrem en we gingen over de kop. Dat was zijn redding. Die gedachtenflits kwam van de Heilige Geest. De Heilige Geest fluistert dingen tegen je. een beschermen- 1 gel beschermt je. En dat is het verschil. Ie dereen heeft denk ik een beschermengel, ook vyie niet gelooft. Maar de Heilige Geest helpt je alleen als je gedoopt bent. De Hei lige Geest hoort bij Jezus en bij God. Weet je, tijdens het avond maal denken we in de kerk aan Jezus. Dat is elke week. Het is be doeld voor de fouten die je maakt. Ik maak gelpof ik ook wel eens fouten. Soms pik ik een snoepje. Later zeg ik het dan te gen mijn moeder. Dan zegt zij: 'Ooooo'. Maar ze is niet echt boos. Ja, ik plaag ook wel eens mijn broertje. Maar daar voel ik me niet schuldig om, want soms plaagt hij mij ook. bladeren, begeleid door fol ristisch-religieuze muziek. Er is ook folklore die hij drukkelijk niet ondersteunt, als de besnijdenis van vrouv een gewoonte die nog st< voorkomt, zij het nog maar nig. Maar o, roept bissc Thomas bijna uit, al die ani tradities! „We zijn een prach natie. Wij Kopten zijn maar klein graankorreltje. Alles wij nodig hebben is een I beetje ruimte om te grot Dan zouden we bloeien." Katholieke kerl Duitsland betas dwangarbeider De Duitse katholieke kerk z<" miljoen mark uitkeren dwangarbeiders die in de Tic de Wereldoorlog voor kath c ke instellingen hebben gew j Zij zal echter niet bijdragen j het speciale fonds dat menlijk door het bedrijfslil en de regering voor de pensatie van ex-d wan ga ders in het leven is geroepei De katholieke kerk is o r druk komen te staan iets de ex-dwangarbeiders te di sinds bedrijven en de regd eerder dit jaar een fonds vai miljard mark in het leven i pen. Veel mensen die voo li tholieke instellingen moe werken, vallen niet ondei I officiële fonds, dat is gericl j de compensatie van perst g die te werk waren gestel n concentratiekampen, in or i nemingen en voor de overha De Lutherse kerk heeft alj der bekendgemaakt dat zij c ter beschikking stelt. Boodschap var Dalai Lama aa religieuze top NEW YORK Rtr De geestelijk leider van de tanen, de Dalai Lama, heef officiële boodschap gesl naar de religieuze leiden momenteel in New York b zijn. Hij was zelf niet uitg digd voor de conferentie angst voor scherpe proti van China. De Dalai Lama onderstrt dat de verschillende stromingen wederzijds re moeten ontwikkelen en b moeten hebben voor el opvattingen en waarden, de is niet mogelijk zolan moede, ongelijkheid, s< onrechtvaardigheid, drukking en vernietiging het milieu blijven bestaan. De boodschap werd n dag laat op de dag voorgel op een moment dat veel sen de zaal al uit warer aanwezigen lieten een lui plaus horen. De leden vï Chinese delegatie hieldei voor gezien voordat de aan de religieuze leiders overhandigd. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wisselvallig en meest bewolkt weer met van tijd tot tijd regen, misschien ook onweer. Middag- temperatuur tussen 13 en 17 graden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en buien met kans op onweer. Maxima van 14 tot 19 graden. Finland: Woensdag eerst nog zon en vrij wel overal droog. Donderdag van het zuidwesten uit meer bewol king en een toenemende kans op regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur tussen 15 en 20 graden. Denemarken: Woensdag half tot zwaar bewolkt en buien. Donderdag overwegend droog en meer zon. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Woensdag nog rustig, droog en geregeld zon. Eerst wel kans op mist. Donderdag van het noord westen uit meer bewolking, een toenemende kans op regen en een fors aanwakkerende wind. Maxima tussen 15 en 21 graden. België en Luxemburg: Geregeld zon. In de nacht en och tend kans op mist, verder overwe gend droog. Maxima ongeveer 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden zonnige perioden en tot donderdagavond vrijwel droog. In het midden toenemen de bewolking en ook een toene mende kans op stevige regen- en onweersbuien. Middagtempera- tuur omstreeks 23 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en forse re gen- en onweersbuien, vooral in het zuidwesten met lokaal veel neerslag. Maxima van 21 graden aan de Atlantische kust tot 29 aan de Cte d'Azur. Spanje: Zonnige perioden en in het zuid westen droog. Elders regen- en onweersbuien en vooral in Catalo- ni kans op veel neerslag. Maxima van 21 graden in het noordwes ten tot meer dan 30 op sommige plaatsen in het zuiden. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Woensdag maxima meest tussen 22 en 28 graden, donder dag een fractie hoger. Mallorca, Ibiza, Menorca: Afwisselend zon en wolken en en kele buien met kans op onweer. Middagtemperatuur omstreeks 30 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma omstreeks 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtempe ratuur rond 29 graden. Duitsland: Zonnige perioden. Woensdag vooral in het noorden een enkele bui. Donderdag in het zuiden re gen- en onweersbuien. Maxima ongeveer 23 graden. Oostenrijk: Woensdag flink wat zon. Donder dag meer bewolking en van het westen uit enkele regen- en on weersbuien. Maxima ongeveer 24 graden. Zwitserland: Flinke regen- en onweersbuien, maar woensdag in het noordoos ten eerst nog zon. Middagtempe ratuur omstreeks 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Van tijd tot tijd zon en vooral don derdag enkele pittige regen- en onweersbuien. Maxima tussen 21 en 27 graden. Hongarije: Flinke zonnige perioden. Donder dag later op de dag kans op on weersbuien, verder vrijwel droog. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en vooral in het noorden kans op een enke le onweersbui. Middagtempera tuur omstreeks 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en een kleine kans op een onweersbui. Maxima tussen 28 en 33 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en zo goed als overal droog. Op de Egesche wind soms een stevige noordenwind. Mid dagtemperatuur aan zee rond 28 graden, landinwaarts iets warmer. Malta: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 33 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. In het noorden ook sta pelwolken en mogelijk een bui. Aan zee maxima van een graad of 26 in het noordwesten tot ruim 30 in het zuiden en op Cyprus. D0N0ERDAG 31 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.51 Zon onder 20.28 Maan op 09.04 Maan onder21.47 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.35 18.02 05.08 17.35 Laag 01.16 15.46 00.57 15.27 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt Sit onweer W warmtefront 9ÜÜÜ regen sneeuw koufront MÉk opklaringen haëel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Casablanca zwaar bew Johannesburg onbewolkt Los Angeles zwaar bew 23 11 0.0 33 24 60.0 15 8 0.0 26 22 0.8 New Orleans New York TelAviv 33 26 0.0 22 20 0.0 32 23 0.0 33 26 0.0 29 19 0.0 34 22 0.0 17 14 1.4 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 501 Familieberichten: 023- 5317 337 - 023-5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- koi betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binner worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een sa van het regionale nieuws uit het Leid: Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr ■■H ZIEKE. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14