Leiden Regio Hogeschool Leiden blijft doorgroeien lonaventuracollege denkt over renovatie Te weinig allochtonen bij bedrijven en scholen Rooftoerisme tussen de tuinkabouters Stochemhoeve herrijst WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 Buurt overweegt juridische stappen Vogelwijk: meer actie tegen tweede asielzoekerscentrum Recordaantal nieuwelingen aangemeld De Hogeschool Leiden blijft in populariteit groeien. Ze rekent dit jaar op een recordaantal aan nieuwe eerste jaarsstudenten. Daarmee breekt Leiden met de landelij ke trend. Bewoners van de Vogelwijk staan in grote meerderheid achter het voornemen van het wijkcomité om verder actie te voeren tegen de plannen om aan de Wassenaarse weg een tweede asielzoekerscentrum te vestigen. Tijdens een speci aal belegde wijkavond hebben de aanwezigen deze week bij na unaniem ingestemd met vervolgacties van het wijkco mité. Van de negentig aanwe zigen verklaarden 71 wijkbe woners zich bovendien voor juridische stappen tegen het asielzoekerscentrum in Nieu- vveroord, die het wijkcomité wil ondernemen wanneer het plan voor het tweede centrum wordt doorgezet. Bewoners van de Vogelwijk, het Houtkwartier en de Raads- herenbuurt kregen deze zo mer lucht van plannen om op )e veebeurs (VEBO) van aan- taande zaterdag in de Leidse Iroenoordhallen kent een re- ordaantal deelnemende die- en. In de hallen worden op 2 eptember tussen negen uur 's een steenworp afstand van Nieuweroord op terrein van de universiteit een tweede, tij delijk opvangcentrum (OC) in te richten voor vierhonderd asielzoekers. Hoewel er nog slechts sprake is van verken nende besprekingen tussen de universiteit en het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA), kwamen de wijkcomi- tés direct in actie. Zij kondig den aan dat zij zich zullen ver zetten tegen de komst van een tweede OC, omdat naar hun mening de wijken al zwaar ge noeg belast worden door de aanwezigheid van zeshonderd asielzoekers in Nieuweroord. De omwonenden hebben steeds betoogd dat de komst van nog meer asielzoekers het draagvlak zal doen verdwij nen. Tot nu toe heeft de buurt geregeld activiteiten ontplooid voor de bewoners van Nieu weroord. morgens en drie uur 's middags meer dan 80Ü beesten gekeurd. Behalve koeien zijn dat ook Shetland-pony's, melkgeiten en schapen. Verder is er een keu ring van Leidse en Goudse boe renkaas, en een beurs van land bouwwerktuigen. De Hogeschool zit al enige tijd in de lift, want de onderwijsin stelling breekt al jaren achter een record op record. Dat blijkt uit cijfers die de school gisteren bekendmaakte. In 1997 schre ven 872 studenten zich in, een jaar later 1.073 en vorig jaar no teerde de school 1.252 nieuwe lingen. Voor dit studiejaar zijn 1.356 aanmeldingen binnenge komen. Op 1 oktober is bekend hoeveel nieuwe studenten zich uiteindelijk in Leiden hebben ingeschreven. Er kan een verschil zijn, legt woordvoerder R. Kofman uit, omdat scholieren die willen gaan studeren zich centraal aanmelden in Groningen. Zij kunnen zich daar ook voor meerdere opleidingen in meer dere steden opgeven. Uiteinde lijk maken ze een keuze of wor den ze toegewezen (bij loting bijvoorbeeld). Wie recht wil hebben op onderwijs, moet op 1 oktober ingeschreven staan. Kofman gaat ervan uit dat het aantal aanmeldingen en het aantal studenten dat zich daad werkelijk in de collegezalen meldt weinig zullen verschillen. De animo voor de introductie dagen, die gisteren zijn begon nen, is namelijk bijzonder groot, meldt de voorlichter. ,,We worden overstelpt". Deel name aan de introductieweek is voor de Hogeschool Leiden een belangrijke graadmeter. De school heeft de toename van het aantal eerstejaars becij ferd op acht procent. Landelijk is het aantal aanmeldingen licht gedaald, met één procent. In Leiden scoren vooral de op leidingen personeel en arbeid, sociaal-pedagogische hulpver lening, sociaal-juridische dienstverlening en fysiothera pie goed. Dat laatste komt om dat de loting daarvoor is opge heven. Kofman verklaart het verschil in Leiden met het lan delijke beeld door de bouw van het nieuwe onderkomen. „Met het nieuwe gebouw blijken we een behoorlijke aantrekkings kracht te hebben gekregen. Ook zijn de sociaal-agogische oplei dingen van Den Haag naar Lei den gehaald. We denken dat we ook als hbo bekender worden, omdat we nu eenmaal groter worden." Met de blijvende groei aan eerstejaars zal nu ook het totaal aantal studenten van de hoge school toenemen. Een aantal kleine lichtingen studeert de komende jaren af, verduidelijkt de voorlichter. „Dit jaar groeien we van 3.600 naar 3.900 a vier duizend studenten. Streven is om over vijf jaar vijfduizend studenten te hebben." Volgend studiejaar begint de Hoge school Leiden met twee nieuwe opleidingen: informatica en in formatiekunde en commerciële economie. Vooral de eerste stu die wordt waarschijnlijk zeer populair, denkt de school. VLIiO met recordaantal dieren Ierman joustra let Bonaventuracollege wil zijn :hoolcomplex aan de Eij- lerspoelstraat renoveren en ipassen aan de huidige ei- Concrete plannen zijn er ig niet, maar in afwachting de operatie volgen de leer- ;en sinds het begin van het jwe schooljaar hun lessen de vestiging aan de nabijge- jen Mariënpoelstraat. Het complex aan de Eij- lerspoelstraat is sterk verou- :rd. Bovendien is in de gebou- :n onder meer betonrot ge- instateerd. De mankementen jn niet dusdanig dat het com- lex ongeschikt is voor het ge- :n van onderwijs. Maar omdat vestiging aan de Mariën- oelstraat voldoende ruimte ledt, is ervoor gekozen al het iderwijs bij het begin van dit :hooljaar over te hevelen. Een rhuizing tijdens het lopende :hooljaar zou volgens rector de Rooij bovendien niet ge- enst zijn geweest. In totaal zit- n nu voorlopig ongeveer ze- schoolcom- piex van het Bo- A HF lege aan de Eij- merspoelstraat is sterk verou derd en boven- ik door betonrot. FOTO HIELCO venhonderd leerlingen aan de meenschap, het gevolg van een Mariënpoelstraat en de Eij- Mariënpoelstraat. grote fusie van een aantal jaren merspoelstraat, het Bonaven- Tot en met het vorige school- geleden. Deze scholengemeen- tura College aan de Burggra- jaar heette het Bonaventuracol- schap bestond uit het Aquino venlaan, het Johannes 23 Colle- lege nog de Alverna scholenge- College met gebouwen in de ge in Roelofarendsveen en VM- BO het Gilde aan de Boerhaa- velaan. Al die namen van de af zonderlijke vestigingen zijn nu ook verdwenen en vervangen door de naam Bonaventuracol lege. De scholengemeenschap dacht al geruime tijd na over een naamsverandering, om de herkenbaarheid te vergroten. De verschillende namen die de afzonderlinge vestigingen voer den, leidden soms tot verwar ring bij ouders en leerlingen. Bovendien is het sinds kort wettelijk niet meer toegestaan dat vestigingen van één scho lengemeenschap verschillende namen dragen. Bij het kiezen van de nieuwe naam Bonaven turacollege is de medezeggen schapsraad nauw betrokken ge weest. De scholengemeenschap heeft op dit moment ongeveer 2500 leerlingen. Recent kwam de nieuwbouw van de vestiging aan de Burggravenlaan gereed. De bouw was nodig omdat het oude gebouw te krap was ge worden om alle leerlingen te huisvesten. leiden De Stochemhoeve krijgt weer smoel. De boerderij uit 1835 in Cronesteyn werd in april dit jaar tot op de grond afgebroken omdat het ge bouw door zijn funderingen was gezakt. Een maand later werd een begin gemaakt met de res tauratie. In het voorjaar 2001 moet de kampeer boerderij weer in zijn oude glorie schitteren en worden bestierd door bewoners en de leiding van de Hooge Burch, het Zwammerdamse centrum voor mensen met een verstandelijk handicap. De boerderij wordt zodanig aangepast en heringericht dat mensen met een handicap deze ook kunnen gebruiken. De poldercamping, waarvan de Sto chemhoeve deel uitmaakt, is dit jaar al in gebruik genomen. FOTO HIELCO KUIPERS Onderzoek provincie Zuid-Holland leiden/regio robbert minkhorst Het gros van de bedrijven in de Leidse regio, de Duin- en Bol lenstreek en in de Rijnstreek heeft te weinig allochtonen in dienst. Bovendien doen onder nemers te weinig om daar ver- (Vaar gemillimeterd gras en ge toupeerde heggen vroeger de lienst uitmaakten, staan de luisjes er nu mismoedig bij en oichten verwaarloosde volks- uinen links en rechts onder lopen verpieterende huisraad, lij nummer 41 is in een troebel ijvert je iets ondefinieerbaars rijs als een dooie vis naar bo- Jen komen drijven. Er liggen )RI tukken hout van onduidelijke lerkomst en zelfs de ramen en leuren van het tuinhuis zijn er- lit gesloopt. Loop door het wandelpad diep de tuinvereni- ing Oostvliet in en zie hoe zich oor je ogen een groene spook- tad ontvouwt. lij tuinhuisje nummer 39 is het egin van het einde. Daarach- er volgen zo'n vijftig verlaten huisjes in volkstuinvereniging de Oostvlietpolder. Die moeten allemaal wijken voor de plan nen van de gemeente. Want in de Oostvlietpolder moet over nader te bepalen tijd een groot bedrijventerrein komen. En ook al zijn er nog heel wat din gen daarover onduidelijk. Eén ding staat als een paal boven water: 107 tuintjes staan in de weg. Vijftig tuineigenaren heb ben hun groenpaleisjes al aan de gemeente verkocht, hun biezen gepakt en de inboedel als ballast achtergelaten. En nu ergert de ene helft van de bewoners van turnvereni ging Oostvliet zich groen en geel aan de troep, terwijl de an dere helft zich vergrijpt aan de openlucht grabbeltonnen. Fun- shoppen op andermans grof vuil was nog nooit zo populair. Wie een versleten bank wil adopteren of een plekje heeft voor een herintredende tuinka bouter, slaat hier met succes zijn slag. Niek Liebert van tuinhuisje 134 vindt het maar niks. Noch de puinhopen, noch het gesloe- ber. „Weet u, in Enschede had je misschien ramptoerisme, hier in turnvereniging Oostvliet heb je het reinste rooftoerisme." Laatst nog zag hij hoe een col legatuinder op nummer 121 de vitrages weghaalde. Schaamte loos is het. En liever dan zijn verontwaardiging onder tuin stoelen of -banken te stoppen hangt hij die aan de muur: een bordje met opschrift 'Hier niet roven' dient binnenkort als contrapunt tussen de twee idyllische hertenkopjes aan de buitenwand. Niek Liebert wil maar duidelijk maken dat de heren en dames collegatuin ders op nummer 134 aan het verkeerde adres zijn, als ze on gevraagd iets van hun gading willen meenemen. „Het ge beurt nu al. Hier bij mijn buur man aan de overkant hebben ze zijn schuifpui weggehaald, terwijl hij er nog woont!" Secretaris F. Prins van turnver eniging Oostvliet erkent het probleem. Hij heeft zich bij de gemeente beklaagd dat de ho pen huisraad en grofvuil ge woon op de veldjes blijven staan. Terwijl ze al eerder had den beloofd dat elk huisje zou worden gesloopt binnen twee weken nadat de gemeente het van de eigenaar had gekocht. En ook de rotzooi zou worden Niek Liebert bij één van de grofvuilplekken bij Volkstuinvereniging Oostvliet. opgeruimd. „Vorige week dins dag is er wéér een vergadering t geweest waarin de gemeente beloofde de opgekochte tuin huisjes zo snel mogelijk te slo pen. Maar ze konden geen ter mijn noemen." „Dat komt omdat het allemaal iets ingewikkelder ligt", volgens projectleider Oostvlietpolder Arjan de Kok. „Wij hebben die belofte gedaan toen we nog niet wisten dat gelijk vijftig mensen in één keer hun tuin huisjes wilden verkopen. Daar komt nog bij dat er een asbest- onderzoek moet plaatsvinden voordat we tot de sloop over gaan. Daar hadden we geen re kening mee gehouden. Slordig? Ja, noem het gebrek aan inzicht van onze kant. We hebben ove rigens wel onze excuses aange boden." De gemeente heeft wel het on kruid in de verlate tuintjes la ten snoeien. Maar vervolgens al het materiaal op het terrein la ten liggen. Wat voor sommige tuinders weer het signaal was daar ook wat van hun snoeiaf- val kwijt te kunnen. Het oprui men van de huisraadtroep, die nu officieel van de gemeente is, is volgens De Kok inmiddels ook begonnen. Maar wanneer het afkomt. Pfft, moeilijke vraag. Liebert neemt het zekere voor het onzekere. Nu is hij nog niet bezorgd dat er per ongeluk ex pres, iets van zijn terrein wordt meegenomen. ,-,Maar in de win ter zijn alle tuinhuisjes grijs." En wie ziet dan 's nachts, als het terrein helemaal verlaten is, het verschil tussen een verlaten tuinhuisje en eentje dat nog be woond wordt? „Nee hoor, die waterpomp gaat mee. de tv gaat mee en op alle kisten gaat een slot." pablo cabenda andering in te brengen, hoewel ze daar wél toe zijn verplicht. Voor de zorg en het onderwijs geldt hetzelfde. Over het alge meen is het buitengewoon droevig gesteld met de deelna me en de integratie van min derheden op de arbeidsmarkt, blijkt uit een onderzoek van de provincie Zuid-Holland. Zuid-Holland liet de stichting Meander, het regionaal insti tuut voor interculturele ontwik keling uit Alphen aan den Rijn, een inventarisatie maken. Meander enquêteerde en in ventariseerde instellingen en bedrijven in de sectoren zorg, jeugd, onderwijs, kinderop vang, sport, cultuur en bedrijfs leven. Verder maakte het insti tuut gebruik van de gegevens van de wet SAMEN. Volgens die wet moeten werkgevers jaarlijks rapporteren hoeveel allochto nen zij in dienst hebben. Niet eerder werd in de regio uitge breid onderzoek gedaan naar allochtonen op de arbeids markt. „Ik zie dat in een aantal sec toren iets in gang wordt gezet en dat wordt dan ingegeven door een personeelstekort", zegt onderzoeksleider L. Meije rink. „Ze vinden het niet meer in het jonge, blanke 30-jarige man-verhaal." Dat betekent wel dat vervolgens de bedrijfscul tuur anders moet. „Daar bedoel ik mee dat je rekening houdt met verschillende culturen. Als een allochtoon promotie wil maken", geeft ze als voorbeeld, „gaat hij vooral erg zijn best doen. Dan wordt het wel ge zien, denkt hij. Een autochtoon profileert zich meer." Dat is voor een deel ook de verklaring waarom de doorstroom van al lochtonen naar hogere functies stagneert. „De organisatie moet in al lochtonen investerenbeveelt Meijerink aan, „en dat blijft vaak achterwege. Die inspan ning is voor sommigen teveel." Of het wordt niet als noodzake lijk gezien. In de zorgsector vor men voornamelijk bezuinigin gen en reorganisaties een be lemmering. Volgens de wet SAMEN (Sti mulering Arbeidsdeelname Minderheden) moeten bedrij ven met tenminste 35 werkne mers in deze regio minimaal vijf procent allochtonen in dienst hebben. Bijna tweederde van de bedrijven haalt dat per centage niet. Volgens diezelfde wet moeten ondernemers in dat geval aangeven wat ze doen om dat te verhogen. In 1998 antwoordden 143 van de 235 bedrijven dat ze geen maatre gelen hebben genomen. Verder lieten 127 ondernemers weten dat ze het jaar daarop ook geen maatregelen zullen nemen. Re centere gegevens zijn niet be kend. Dat ondernemers de wet frustreren bleek overigens al uit eerdere onderzoeken. Maatregelen die bedrijven wel nemen zijn onder andere werving, cursussen geven, het beschikbaar stellen van stage en werkervaringsplaatsen en het voeren van voorkeursbe leid. Werving werd het meest genoemd. Voor twee onderne mers gold als voorkeursbeleid dat bij gelijke geschiktheid de kansen hetzelfde zijn. In steden als Leiden, Alphen en Gouda is de situatie nog schrijnender, zegt Meijerink. Op grond van de bevolkingssa menstelling zouden meer al lochtonen bij bedrijven en in stellingen moeten werken, maar dat blijkt niet uit het on derzoek. In vergelijking met de overige 'sectoren doet de zorg het niet slecht, maar dat komt vermoe delijk omdat al vanaf de jaren negentig 'inspanningen zijn verricht om meer kleur in de sector te krijgen', aldus het Meander-rapport. Ongeveer vijf procent van de werknemers in de zorg is allochtoon. Het toe gankelijker maken van de orga nisatie voor alle culturen blijft een sluitpost. Nogal wat instellingen en be drijven geven aan dat ze open staan voor minderheden, aldus het rapport, terwijl dat niet is af te leiden uit hun (personeels) beleid. „Het onderwijs in de re gio zegt het bijvoorbeeld wel belangrijk te vinden, maar dat blijkt in het algemeen niet uit hun activiteiten of hun gevoerd beleid", schrijft Meander. Min derheden zijn nauwelijks verte genwoordigd in inspraakorga nen en besturen. Als verklaring voor het lage aantal allochto nen in dienst zeggen werkge vers nogal eens dat 'ze er niet zijn'. Complex Eijmerspoelstraat aangepast aan huidige eisen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13