De Japanse Tuin verfijnd en stijlvol Mooi recital bij opening expositie in De Paauw ipringen, zingen en jongleren Cultuur Kunst Jazzfestival Extra drukte op Uitmarkt blijft uit Lowlands-festival steeds minder voor fijnproever IAANDAG 28 AUGUSTUS 2000 0ranjerock in Katwijk ndervoorstelling in openluchttheater Leidse Hout muziek recensie susanne lammers Flora-Concert: De Japanse Tuin Liederen van Burkhardt Söll, Volker Blumenthaler e.a. M m v Djoke Winkler Prins. Rachel Ann Morgan, Roberta Alexander e.a Ge hoord: 27/8, Hortus Botanicus, Leiden. 'De Japanse Tuin' is mooi en bijzonder. De grote hoeveelheid korte liederen van vier compo nisten op teksten van tal van dichters doen weliswaar een groot beroep op het concentra tievermogen van de luisteraar, maar wie goed luistert, hoort veel moois. Sopraan Djoke Winkler Prins zingt stukken van diverse componisten. Zij begint met drie liederen van compo niste Rixt van der Kooij, die ook begeleidt. Afwachtende, raad selachtige stemmingen roept ze op, die door Winkler Prins licht en doorzichtig gehouden wor den. De vier Japanse haiku's die Volker Blumenthaler toonzette, zijn iets uitgesprokener en tekst en muziek lijken meer verbon den. Fraai is 'Die Stundenblu- me' welker verwelking door lange vocale lijnen zo lang mo gelijk uitgesteld wordt en 'Vom Altpapier', waarin het afscheid van de geliefde kordaat wordt begonnen, maar in een ongear ticuleerde weeklacht uitmondt. Winkler Prins' veelzijdigheid blijkt ook uit de postmoderne grapjes en parodieën van Kon rad Boehmer, maar komt nog beter tot zijn recht in de vitale stukken die Burkhardt Söll voor haar schreef. Heel bijzonder is het veelstijlige 'You like sound', waar de doos van de muzikale herinneringen nieuwsgierigma kend eventjes opengaat, maar dat zich bepaald niet na één keer horen prijsgeeft. Rachel Ann Morgan en Ro berta Alexander zingen alleen liederen van Burkhardt Söll. Morgans eerste lied lijdt hevig onder een brutale mobiele tele foon en de concentratie komt pas echt terug bij het sprookjes achtige, oosters aandoende 'Mitten im verschneiten Weg'. Vol, breed en troostend ook klinkt haar stem in '5-7-5' en het zwierige 'Schwalben in Juli'. Het meest gekund is 'Bluffers', als basklarinettist Henri Bok, pianiste Irina Sisoyeva en Mor gan om strijd de nootjes laten dansen, glijden, stuiteren en rollen. Tot slot zingt Roberta Alexan der, begeleid door Christian Bremer. Haar expressie en ti ming zijn fenomenaal, zoals te horen is in de eerste twee liede ren, waarin ze terughoudend een van ziekte herstellende uit beeldt, maar haar stem blijft ook in de uitbundiger liederen wat hees. In 'Those trees' met een afwisseling van lyriek en hardheid die prachtig de teleur stelling suggereert, dwingt vooral haar voordracht bewon dering af. Roberta Alexanders expressie en timing zijn fenomenaal. Echt overtuigend is ze in 'Put the stone down', waarin de pia no hypnotiserend een motiefje herhaalt en Alexander de be zwering tot grote hoogten voert. Maar hoe verfijnd en stijl vol 'De Japanse Tuin' ook is, het haalt het niet bij 'The Sin- ging Garden', het Singspiel dat Burkhardt Söll vorige zomer voor Djoke Winkler Prins en Rachel Ann Morgan compo neerde. Zo verrassend, afwisse lend en geestig is 'De Japanse Tuin' bij lange na niet. Elk ge dicht is een poëtisch beeld - foto taco van der eb niet zozeer een gedachte - en de muziek beperkt zich vaak tot illustreren van dat ene beeld. Bovendien ontbreekt de rode draad, leder lied is een mooie bloem, maar het totaal laat zich minder makkelijk schikken tot een boeket. amsterdam francoise ledeboer Wie moeite heeft met grote massa's deed er verstandig aan de Uitmarkt te mijden. De ope ning van het culturele seizoen wordt gewoonlijk door zo'n half miljoen mensen bezocht en ook dit jaar was het aan de oe vers van de Amstel vaak heel druk. De door menigeen ver wachte extra toeloop door het gelijktijdig houden van 'Sail' bleef echter uit zodat de bezoe kerstoeloop wordt geschat op het gebruikelijke aantal. Wel was er dit keer sprake van op vallend dichte drommen voor de deuren van de theaters. Zo'n drieduizend artiesten verzorg den het afgelopen weekeinde zo'n vierhonderd gratis optre dens en werden door een gretig publiek beloond met vaak dol enthousiast applaus en gejuich. Als opening van de 23ste edi tie van de Uitmarkt presenteer de cabaretier Hans Liberg vrij dagavond op het podium bij Het Muziektheater een gevari eerd muzikaal programma. Dat de 25.000 bezoekers meezon gen en deinden op nummers van de Abba-imitatieband Björn Again en die van de slag werkgroep 'Stomp' lag voor de hand. Maar het publiek luister de ook opvallend gediscipli neerd naar de bepaald niet makkelijke kost van het Spaan se cello-octet 'Conjuncto Ibéri- co' en het deeltje uit het tweede pianoconcert van Rachmanin- ov dat Wibi Soerjadi ten gehore bracht. Met zestig optredens be steedde de Uitmarkt dit keer extra aandacht aan het sterk toegenomen aantal jeugdthea tervoorstellingen. Ouders en kinderen vulden steeds ruim voor aanvangstijd de bankjes voor het buitenpodium om maar niets te hoeven missen van onder meer 'Drakenspuug' door Kindertheater Urf en het voorproefje van de musical 'Kruimeltje'. Nieuw was dit jaar ook de extra nadruk op wereld muziek met de Surinaamse band Yakki Famine Ross als swingend hoogtepunt. De mix aan 'hoge' en 'lage' cultuur op de Uitmarkt omvatte dit jaar onder meer een piano recital door Ronald Brautigam, optredens van zangeres Mathil- de Santing, de heropgerichte rockgroep Kayak en het Orkest van de Koninklijke Landmacht. Het evenement werd gister avond afgesloten door het Resi dentie Orkest onder leiding van Jaap van Zweden. maarten baanders Er heerst een dramatische sfeer in de expositieruimte van Raadhuis De Paauw in Wassenaar. De kleuren spat ten je tegemoet van de schilderijen en sculptures van Armando Bergallo, ter wijl het werk van Hector Vilche de be zoeker meeneemt in de diepste raad sels van het menselijk bestaan. Beide kunstenaars horen bij de kunstenaars groep Talier Amsterdam, die diverse kunstvormen samenbrengt en al jaren muziektheaterproducties maakt die in grote zalen in heel Europa te zien zijn geweest. Deze grootschalige projecten kunnen onmogelijk in 'De Paauw' op gevoerd worden. Om bij de opening van de expositie toch iets van de link tussen de beeldende kunst en de mu ziek van Taller te laten horen, zong de componiste Ilse van de Kasteelen met pianist Thom Jansen liederen uit ope ra's die ze voor Taller geschreven heeft. Het was een ongedwongen recital. Met veel relativering, alsof ze een huis kamer met vrienden toesprak, gaf Van de Kasteelen korte introducties op haar liederen en de opera's waaruit ze kwamen. Dat was precies de goede manier om deze muziek te introduce ren, want de teksten bevatten veel hu mor en herkenbare menselijke the ma's. In één lied is een oude vrouw aan het woord die haar man triomfan telijk laat weten dat ze ervandoor gaat en ze gebruikt hierbij een mengeling van Frans, Duits, Engels, Spaans en Nederlands, alsof de taal van het scheiden net zo universeel is als de taal van de liefde. De componiste zong haar werk met zwier en een bedreven stem, moeite loos overschakelend van de ene stem ming op dè andere. Van de Kasteelens muziek is melodieus, romantisch en toegankelijk. Het was dan ook vriende lijk van de componiste het publiek te waarschuwen toen ze voor de afwisse ling een modern, atonaal lied ging zin gen. Een compositie vol onveiwachte sprongen en heftige uithalen, die plot seling konden overgaan in een spre kende manier van zingen. De luiste raar kreeg weinig houvast, maar er was bij het publiek niet de minste neiging te bespeuren de zaal te verlaten. Het was een mooi recital, maar mu ziektheater was het niet en daarom is het maar goed dat op de expositie een videoweergave getoond wordt van de nieuwste productie 'Maria de Buenos Aires' van Astor Piazzolla, zodat men kan zien hoe spectaculair en kleurrijk Talier er op het toneel uitziet. Dat kleurrijke is ook terug te vinden in de expositie van Bergallo en Vilche. Onstuimig en impulsief is het werk van Bergallo. Het opvallendst zijn de portretten die bestaan uit wilde klod ders verf in felle kleuren, waaruit de contouren of gelaatstrekken van de ge portretteerde naar voren komen. Sub tiliteit wordt niet nagestreefd. De we reld van Bergallo is een bonte dwarre ling waarin je ogen een rustpunt vin den in menselijke gestalten. Ook in zijn driedimensionale werk keert dit terug. Een beeld van Salome toont een naakt, dansend vrouwenlichaam oprij zend uit een enorm afgezakt kleed. Vanuit dat kleed kronkelt een geheim zinnige hand langs haar lijf. Alles is overgoten met felle kleuren, maar wel zo dat het lichaam van danseres zich van haar omgeving onderscheidt doordat de kleuren daar in banen lo pen en niet in vlekken op het opper vlak liggen. Ook in 'Pandora' onder scheidt een menselijke gestalte zich doordat de kleuren op zijn lijf anders 'geordend' zijn dan op de doos met de deurtjes waar hij in zit. In deze sculp tuur laat Bergallo zien dat de mens het kwaad is dat in de doos van Pandora schuilgaat. Veel meer valt er te beleven in de symboliek die Vilche in zijn schilderij en en beelden legt. Vilches kunst is af- gewogener, filosofischer dan die van Bergallo. Die afgewogenheid werkt door in zijn stijl met een rustige kleu- renkeuze en een nauwkeurige manier van tekenen. Door zijn titels en zijn as sociaties, die veel mysterie openlaten, sluit hij aan bij het surrealisme. Bijna ieder werk van Vilche neemt je mee in steeds weer een ander universum en zo betrap je jezelf erop dat je tussen de woeste kleuren die de expositiezaal vullen, toch lang en rustig deze dro merige visioenen in je op staat te ne men. De expositie Talier Amsterdam' in Raadhuis 'De Paauw* in Wassenaar is te zien t/m 1 oktober. :n salome toet [eduldig wachten de kinde- op het begin van de thea- t oorstelling in het open- ittheater van de Leidse it. Op vuilniszakken, tegen e billen, zitten ze op het ïtige gras. Het is bijna een >uwburg in het bos, met erhoogd zitgedeelte voor publiek en een slootje tus- het podium en de kinderen, schouwburg-effect wordt versterkt door de kinderen jekenden zien. „Kijk daar is is! Hé Floris, wat doe jij En even later: Floris een veel betere plek dan De voorstelling, 'Het ge- van de graal', wordt dez dagmiddag gespeeld door circustheaterduo Meatball I Camp (Jan Pier Knapen en van der Camp). Het wach- duurt lang. Overal lopen leren door elkaar. „Hoe duurt het nog, mam?" g vijf minuten schat." Even later zwelt de muziek aan eh kan de voorstelling be ginnen. De toneelspelers vertol ken de oude Arthurlegende op een sprookjesachtige manier. Met z'n tweeën spelen ze negen verschillende rollen. Het ver haal begint bij de koning, hij is wanhopig want z'n dochter Le onora is geschaakt door roof ridder Mordrid. Hij stuurt zijn vriend, de monnik Stefano, er op uit om zijn dochter te red den uit de gemene klauwen van de roofridder. Het magische zwaard moet hierbij helpen. Maar het zwaard kan alleen aangeraakt worden door een onschuldige jongen. Terwijl Stefano door de bossen struint, vindt hij Parcival. Deze jongen is de onschuld zelve, dus de aangewezen persoon om Leo nora te redden. Leonora moet hem kussen en dan wint Parci val de graal. Maar voordat dit gebeurt, be leeft Parcival nog veel avontu ren, waarna hij natuurlijk de slechte Mordrid overwint. Het verhaal zit vol met magie. Spannende geluidseffecten, een rookmachine en ook de sprook jesachtige omgeving van de Leidse Hout werken mee aan de sfeer van het stuk. Met deze ingrediënten wordt een echte legende op poten gezet. De twee spelers zingen, halen acrobatische toeren uit en ver tellen met luide stem aan het jonge publiek wat de held nu weer te wachten staat. Het jon ge publiek joelt. Maar er wordt ook erg veel verteld zonder dat het reacties oproept. Vooral de aandacht van de jongsten dwaalt af door de soms wat in gewikkelde teksten en de lange duur van het stuk. Toch is er zoveel spektakel, humor en dy namiek dat de meesten adem loos blijven kijken. Er wordt gevochten met vuurstokken, gejongleerd met ballen, ringen en zelfs sjaals en er worden veel acrobatische kunsten vertoond. Dat willen biddinghuizen de kinderen het liefst. Enter- een graal?" acrobatiek. Het stuk heeft een tainment, geen verhandelingen Van der Camp en Knapen gelukkig eind. Leonora is geë- over de liefde en de graal. zijn onvermoeibaar en geven mancipeerd en bevrijdt zich- Tussendoor vraagt een meisje vooral aan het slot wat de kin- zelf. Ze kust Parcival en hij wint aan haar moeder: „Mam, wat is deren willen: rook, muziek en de graal. richard stekelenburg Lowlands 2000 zal vooral de boeken ingaan als het eerste popfestival in tien jaar waar niet - of bijna niet - werd ge- crowdsurfd. Uit veiligheids overwegingen had de concert organisator besloten een van de populairste festivalsporten te verbieden. Het gemak waarmee de 57.000 bezoekers zich bij het verbod neerlegden, tekent de gemoedelijke sfeer op het drie daagse kampeer-popfestival in de Flevopolder. Die gemoedelijke sfeer is zo langzamerhand een belangrij ker overweging voor het kopen van een toegangskaartje dan het programma. Lowlands kent steeds meer een voor-elk-wat- wils-aanbod. Honderdvijftig bands waaronder een flink aan tal grote acts (dit jaar Krezip, K's Choice, Underworld, Heather Nova), een keur aan dj's, diverse theateracts en films. Daar zit altijd wel wat tussen. Die opzet werd dit jaar wel heel erg zichtbaar. Low lands wés het festival voor de Fijnproever, en die komt steeds meer in de verdrukking. Want ondanks het enorme aanbod is het soms urenlang zoeken: naar een verrassing. Vrijdag viel er overigens nog behoorlijk te genieten. De Noorse psychedelische rock band Motorpsycho gaf een me morabel optreden. Nog zo'n moment was er op weg naar het optreden van The Deftones, toen vanuit een kleine tent een sereen, welhaast verstild geluid klonk van de IJslandse groep Si- gur Ro's. Het vooraf veelbelo vende optreden van The Defto nes viel daarna behoorlijk te gen. Het aanbod van zaterdag was tamelijk mager. Met onder meer een braaf optreden van K's Choice en de rip-off act Guano Apes. Zondag was het optreden van de Amerikaanse band Ween een onbetwistbaar hoogtepunt en Muse was een prachtafsluiter. The Bob Color Band was een van de groepen die afge- zaterdag de boel op stelten zetten op het Katwijkse Oran- De Katwijkse rockband Undercover opende het festival van jongerencentrum 't Jok. foto eric taal TV wil Doctor Zhivago verfilmen 2'! jnden De Britse commerciële televisiezender ITV wil de we- 5!' ïldberoemde film 'Doctor Zhivago' opnieuw verfilmen. De 3.' mder heeft daarvoor zo'n 29 miljoen gulden uitgetrokken, j aarmee wil ITV een televisiebewerking maken van de gelijkna mige roman van Boris Pasternak, die zich moet kunnen meten - iet het meesterwerk uit 1965. Daarin werden de hoofdrollen vertolkt door Julie Christie, Omar Sharif en Alec Guinness. De lm was vijf Oscars waard en kreeg nog eens vijf nominaties oor de felbegeerde filmprijs. De bewerking van de televisiefilm liver de Russische revolutie is in handen van Andrew Davies, die ?rder voor de BBC de verfilming van Jane Austens roman 'ride and prejudice' voor zijn rekening nam. 'Doctor Zhivago' Üioet in drie afleveringen passen. De serie wordt in 2001 opge- omen. Componist Jack Nitzsche overleden 'i >s angeles De componist en tekstschrijver Jack Nitzsche is aan een hartaanval overleden. Onder Nitzsche nalaten- ■hap vallen rocknummers die tot de grootste aller tijden beho- n. Hij schreef voor Crystal 'She's a rebel' en voor Ike en Tina arner River deep, mountain high'. Ook 'Needles and pins' van ie Searchers kwam uit zijn pen. Nitzche werkte in de jaren '60 1 iet de Rolling Stones en was toetsenist bij de opnamen van et's spend the night together', 'Play with fire' en 'Paint it, ack'. Ook was hij lid van de band The Stray Gators die Neil Dung begeleidde op diens album 'Harvest'. Nitzsche kreeg een scar voor zijn compositie van het nummer 'Up where we bel- ig' in de film 'An officer and a gentleman'. Hij zette zijn naam ik onder muziek voor films al§ 'The exorcist' en 'One flew over ie cuckoo's nest'. Voor de muziek in die film kreeg hij een Os- 10c ir-nominatie. Nitzsche is 63 jaar geworden. ladonna regisseert film ie is angeles Madonna is van plan een film te regisseren waar- jO- tor ze zelf het verhaal schreef. Volgens het Britse showbizz- n< irsbureau WENN heet de rolprent 'Going Down'. „De film ut at over een 19-jarige beginnend actrice die voor een jaar eèn >ertje wordt om haar acteerlessen te kunnen bekostigen. Het ui erg grappig!", aldus de zangeres. Madonna laat de regie op- 10» ttelijk niet over aan haar vriend, de Britse cineast Guy Ritchie, ndat diens films te weinig sterke vrouwelijke karakterrollen ïoiiuden bevatten. ïhailly blijft bij Concertgebouworkest ïödtsTERDAMChefdirigent Riccardo Chailly beleeft zo'n 'fun' aan ^it muziek maken met het Koninklijk Concertgebouworkest 9ICO), dat hij er voorlopig nog vier jaar blijft. Vrijdag tekende de verlenging van zijn contract tot en met 1 september 2004. voel me hier thuis. We hebben al zo veel samen gedaan, het eest en ik. Honderden concerten. Dat betekent duizenden ?n bij elkaar zijn. De atmosfeer tussen het orkest en mij is zo ?rk, dat ik aanbiedingen van buiten gemakkelijk kan weer- lan. We zijn echt een team samen en dat wordt alleen maar ïrker. We beleven zoveel fun aan het maken van muziek, dat zo belangrijk, niet alleen 's avonds, maar zeker ook overdag." iel orkesten zijn op zoek naar een nieuwe dirigent, vooral in Verenigde Staten. De grote orkesten van New York, Boston Philadelphia zouden allemaal naar Chailly hebben gelonkt, ich bleef de Italiaan ongevoelig voor de avances. noordwijkIn Hotels van Oranje en het Boulevard Hotel werd zaterdag voor de elfde keer het Jazzfestival Noordwijk gehouden. Nederlandse en buitenlandse orkesten en solisten betraden de podia onder wie zangeres Joke Bruijs (foto) en The Buddies in Soul. foto taco van der eb Het circustheaterduo Meatball vd Camp haalt acrobatische toeren uit en vertelt met luide stem wat de held nu weer te wachten staat. foto eric taal

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9