Macintosh zet in op handel via internet 'Ik ben een winkelman in hart en nieren' Economie Kassapersoneel krijgt cursus omrekenen RUliwt ZUID-H 'Stroom kost bedrijven half miljard per jaar' Internetten in baas z'n tijd kost bedrijven miljarden Het gaat om meer dan winst Spuiten tegen onderhoud ATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 NS verkopen onderzoeksafdeling recht De Nederlandse Spoorwegen verkopen het bedrijfson- lerdeel NS Technisch Onderzoek aan het Britse AEA Technolo- Alle 125 medewerkers gaan mee met behoud van de CAO. et de verkoop is drie miljoen gulden gemoeid. De verkoop iast in de strategie van de NS zich te concentreren op het ver- oeren van reizigers en de daarmee samenhangende ontwikke- ingen. „Technisch Onderzoek was de laatste jaren voor ons erliesgevend. We zijn blij dat het bedrijfje nu in goede handen is terechtgekomen", aldus een NS-woordvoerder. Het afgesto ten bedrijfsonderdeel gaat verder onder de naam AEA Techno- ogy Rail BV. ^Bemiddeling ex-werknemers Atag j jlft De 170 ex-werknemers van de failliete keukendivisie van iet Ulftse bedrijf Atag krijgen begeleiding van Metalektro-Oost. laarover hebben de vakbonden overeenstemming bereikt. Concurrent Etna nam in juli met de keukendivisie ook enkele ïonderden werknemers over. Voor 170 van hen was geen plaats n ook tientallen uitzendkrachten visten achter het net. Me- alektro, een door metaalwerkgevers en bonden opgezette richting, gaat hen nu leiden naar ander werk. FNV Bondgeno- en heeft er vertrouwen in dat een belangrijk deel van de op traat gezette werknemers weer in de regio aan de slag kan. Mo- ;elijk verhuizen ongeveer veertig 55-plussers naar de VUT. herenigingen ruziën over papierprijs ioofddorp De prijs voor oud papier blijft hoog, zegt de Ver- niging van Nederlandse Papier- en kartonfabrieken (VNP). „Er ijn geen aanwijzingen dat de markt op korte termijn veran- lert", aldus voorzitter Emmen. Hij reageert hiermee op recente ïitspraken van de Coöperatieve Vereniging Afvalverwerking )ud Papier (VAOP). Volgens deze vereniging zou de prijs in Ne- lerland instorten, omdat onlangs ook elders in Europa de prij- en inzakten. De papier- en kartonindustrie is afhankelijk van lud papier en wordt sterk beïnvloed door deze markt. De da- ende prijzen in Europa komen volgens de VNP door schomme- ingen op de exportmarkt van Azië. Overigens levert Azië slechts wee miljoen ton aan de Europese oudpapiermarkt die jaarlijks oed is voor 35 miljoen ton. Daardoor is de invloed volgens de TMP maar miniem. Overleg uitzend-CAO weer op gang iswük De organisatie van uitzendbureaus ABU verwacht dat )lgende week de gesprekken met FNV Bondgenoten over de AO opnieuw op gang zullen komen. Een week geleden strui- elden beide partijen vlak voor een akkoord over een onderdeel de nieuwe arbeidsovereenkomst. De gesprekken liepen vast p een enkel woord. De ABU wilde in de nieuwe CAO vastleg- en dat mensen zonder 'relevante' werkervaring maximaal an- erhalf jaar lang het wettelijk minimumloon krijgen. De vak- ond noemde dat een 'ordinaire loonbezuiniging' vpor als het lechter gaat met de economie. „We verhelderen het begrip re- ;vant", zegt directeur Van der Gaag van de ABU. „Je kunt pre- iezer aangeven wat je daarmee bedoelt." Hij gaat ervan uit dat lond en ABU komende week weer aan tafel zitten. at aïA met website over gezondheid onden British Airways is een website begonnen met informa- ie over reizen en gezondheid. De site geeft antwoorden op vra- en over onder meer het verschijnsel jet-lag, vliegangst en de waliteit van het lucht in het vliegtuig. Mensen met gezond- leidspi oblemcn kunnen voor de vlucht nagaan wat voor medi- che gevolgen de luchtreis kan hebben. De informatie is te vin- len op www.britishairways.com/health. leidschendam anp Kassapersoneel in Nederland gaat begin volgend jaar massaal op cursus om te leren omrekenen van guldens naar euro's. Tot deze 'noodoplossing' zijn overkoepelende brancheorganisaties gekomen. „Het wordt een ramp als we het niet doen", aldus R. Roorda, adjunct-directeur van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel. Gedurende de eerste vier weken van 2002 zijn er twee munteenheden in omloop. Het CBL, waarbij alle supermarkten zijn aange sloten, voorziet problemen met het op gro te schaal omrekenen van guldens naar eu ro's. „Je moet een rekenwonder zijn om in deze tijd achter de kassa plaats te nemen", aldus Roorda. Op de cursus leert het perso neel tevens de eurobiljetten snel op echt heid te herkennen. Het CBL pleit ervoor dat de Nederlandse consument voor januari 2002 de beschik king krijgt over eurobiljetten. Met de zoge noemde 'Zalmkit' worden de euromunten mondjesmaat al eerder in omloop ge bracht. Het zint het CBL niet dat er een maand lang met twee munteenheden wordt gewerkt. „De supermarkten dreigen het wisselkantoor van minister Zalm te worden", briest Roorda. Klanten betalen immers met guldens, maar krijgen als wis selgeld euro's terug. Wat het voor het win kelpersoneel nog onoverzichtelijker maakt, is dat consumenten hun uitgaven voor een deel in Nederlands geld en voor een deel met de euro's kunnen betalen. Roorda voorziet tevens een praktisch probleem. De kassa's van de supermarkten zijn volgens hem niet ingesteld om op grote schaal met twee muntsoorten te werken. „Straks moe ten we een emmer onder de kassa gaan zetten, voor al het Nederlandse muntgeld." Topmün: Plan voor nieuwe winkelformules Handel via internet vormt een speerpunt in het -beleid van Macintosh. Het aantal klanten van de gratis inter- netprovider MyWeb van het detailhandelsconcern (on der meer Superconfex, Halfords, Belcompany) staat nu op 165.000 en groeit dit jaar door naar 200.000. Voorlo pig blijven de internetactiviteiten echter vooral een on dersteuning van het groeiende winkelbestand van Mac intosh. En voorlopig een kostenpost. maastricht anp Dat zei bestuursvoorzitter Beij- er van het florerende concern gisteren bij de presentatie van de definitieve halfjaarcijfers. Om de groei van MyWeb te ver snellen, zoekt Macintosh zelfs naar partners. Later dit jaar hoopt Beijer daarover meer te kunnen zeggen. Hij verwacht dat MyWeb in 2003 begint met het terugverdienen van de aan loopkosten, die rond de vijf miljoen gulden per jaar liggen. Op de vleugels van een bloei ende economie heeft Macin tosh in de eerste zes maanden van het jaar goed geboerd. De omzet ging met 14,4 procent omhoog naar 896 miljoen gul den. De nettowinst ging van 14,3 naar 17,2 miljoen. Macin tosh verwacht voor het hele jaar een zeven procent hogere om zet en een ten minste tien pro cent betere nettowinst uit ge wone bedrijfsuitoefening. Wat de winkels betreft, heeft Macintosh ook ambitieuze plannen. In totaal groeit het aantal zaken met 290 naar ruim 800 in 2003. Alleen al in de tweede helft van dit jaar gaan er 65 open. Macintosh werkt ook aan plannen voor geheel nieu we winkelformules. Beijer wilde daarover niet veel kwijt, want 'Feind hört mit'(de vijand luis tert mee), zei hij gisteren. Macintosh is al eerder ver nieuwend gebleken met de suc cesvolle aanval met Belcompa ny op de markt voor mobiele telefonie. Dit bedrijf blijft het goed doen. Beijer is niet bang voor marktverzadiging, hoewel er nu al negen miljoen mobiele telefoons in ons land zijn. Dat is meer dan het aantal vaste te lefoons. Macintosh gaat echter uit van snelle veroudering van de mobieltjes en van nieuwe markten, zoals die van kinde ren. Bovendien speelt ook de mode een rol bij de vervanging van de apparaatjes. Het consumentenvertrouwen in Nederland, goed voor 75 procent van de omzet, ligt op een hoog niveau. Ook in België, Frankrijk en Duitsland waar het concern actief is, ging het beter. In Duitsland liggen voor Macin tosh echter wat pijnpunten. Een gebrekkige schaalgrootte speelt daarbij een rol. Daaraan wordt nu gewerkt door uitbrei ding van het winkelbestand. gorkum In de hal van staalconstructiebedrijf Mercon in Gorkum hanteert een medewerker van NiAl Reconditioning een metaliseerpistool. Hij spuit daarmee aluminiumdeeltjes op segmenten voorde in aanbouw zijnde Hofplein-spoorbrug. Onder oorverdovend lawaai wordteen laagje rrnMZMiAic aangebracht dat de brug decennialang tegen roestvorming moet beschermen. Het aluminiseren van de spoorbrug is volgens het Rijssense bedrijf ECONOMIE WIJZER een unicum en voor de NS een proefproject. De conservering moet geregeld schildersonderhoud overbodig maken. foto anp ton borsboom ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. woerden anp Nederland wordt een duur elektriciteitsland. Stroompro- ducenten en distributiebe drijven houdert met onder linge afspraken de prijzen hoog en de overheid beperkt de toestroom van goedkope buitenlandse elektriciteit. Het bedrijfsleven betaalt de reke ning en lijdt jaarlijks zo'n 500 miljoen gulden schade, zegt de Vereniging Energie, Milieu en Water (VEMW). De vereniging van groot verbruikers vindt dat met de hoge stroomprijs eerder ge dane beloftes niet worden nagekomen. Zo stelde het ministerie van economische zaken de afgelopen jaren dat een vrije energiemarkt lagere prijzen zou opleveren. Maar Nederland is het enige land binnen de Europese Unie waar afnemers in een gelibe raliseerde markt meer voo hun stroom moeten betalen. De VEMW wil dat EZ mee buitenlandse stroom tot Ne derland toelaat en de Over gangswet Elektriciteitspro ductiesector aanpast. Die be paalt dat de schaarse import capaciteit bij voorrang aan de Samenwerkende Energiepro ductiebedrijven (SEP) wordt toegewezen. Die maatregel beperkt de concurrentie en is in strijd met de Europese re gelgeving, stelt de VEMW. Meer goedkope buitenlandse stroom zorgt ervoor dat 'af nemers, naast de lasten, ook de voordelen genieten van een geliberaliseerde elektrici teitsmarkt'. düsseldorf dpa het in Duitsland populaire computerspelletje Moorhuhn kan de komende weken een schade opleveren van ruim 150 miljoen gulden. Bij de bedragen zijn de kosten van het internet ten zelf nog niet meegerekend, zo heeft het onderzoeksbureau Agentur Denkfabrik laten we ten. Maatregelen om het oneigen lijke internetten tegen te gaan zijn moeilijk in de praktijk te brengen, aldus het onderzoeks bureau. Bij kleinere bedrijven is het mogelijk afzonderlijke werkplekken met internet in te richten. „Dat maakt sociale controle mogelijk", zei Wilffied Heinrich, directeur van het on derzoeksbureau. Het bureau meent dat de ondernemingen de enorme kosten beter maar niet kunnen negeren: het privé- internetten zal alleen maar toe nemen. In Duitsland bezorgen werkne mers die in de tijd van hun baas privé-internetten het bedrijfsle ven een jaarlijkse schade van 116 miljard gulden. Een onder zoek heeft uitgewezen dat zes tig procent van alle werknemers zeker eenmaal per dag voor zichzelf aan het netsurfen is. Het Duitse softwarebedrijf Sterling Commerce heeft een studie laten verrichten bij ruim duizend ondernemingen. Daar uit blijkt dat een werknemer ge middeld 3,2 uur per week onli ne is, zonder dat dat voor zijn werk nodig is. Per jaar komt dat neer op 17 dagen. Bij een ge middeld uurloon van ruim 55 gulden en 16,2 miljoen arbeids plaatsen met toegang tot inter net, komen de onderzoekers tot het enorme schadebedrag. Alleen al het downloaden van Bloemendaler Jeroen Hunfeld nieuwe topman Koninklijke Vendex KBB istelveen ed blaauw n het begin van de lente, zo- ar een waagje, om de be- igstelling te peilen: of hij er rhien voor voelde toe te den tot de hoofddirectie van Koninklijke Vendex KBB? Je- ?n Hunfeld voelde zich ver en verguld. Dat de keus st op hem viel. „Ik was ver- d. Had nauwelijks bedenk - nodig. Vroom en Drees- nn, de Bijenkorf. Prachtige renhuizen. Non-food. Ja, dat de ik. En wie mij kent, weet ik ben een winkelman in en nieren." 'gin dit jaar concludeerde nfeld, nu nog directievoor- er van FHV/BBDO, dat het enommeerde communica- en marketing adviesbureau zonder hem zou kunnen, zit in een vak voor jonge nsen, ben zelf vijftig. Ik vind je op tijd het stokje moet irgeven. De waag was al- wat wil je? Voor het eerst legen jaar bij FHV stond ik :n voor invitaties van buiten loen kwam Vendex KBB." >e Bloemendaler gaat zich 1 oktober bij zijn nieuwe kgever bezighouden met de enhuis- en speciaalzaakfor- les van het concern. De ifddirectie bestaat verder uit irzitter Ed Hamming en fi- iciële man Marcel Smits, at ik als consument van V en de Bijenkorf vind? Voor is het fenomeen warenhuis boeiende retailervaring. er zeg ik nog niet." Kom bij Hunfeld niet aan met de voorspelling dat warenhui zen door de opkomst van inter net en e-commerce hun langste tijd hebben gehad. „Nonsens, pure onzin. De detailhandel heeft een relatie met de klant. Consumenten zoeken vertrou wen, willen producten zien, proeven, ruiken, aanraken. In ternetbedrijven hebben niet of nauwelijks een relatie met de klant. De logistieke afhandeling is vaak pover. Kijkend naar de kennis van inkoop, klanten en logistieke processen, dan zeg ik: de retailers gaan de slag win nen." „Dat neemt niet weg dat e- commerce een geweldige door braak is. Ik vind dat retailers de voordelen moeten implemente ren. Want het is niet of/of maar en/en. Soms wordt er zo lovend over internetbedrijven geschre ven, terwijl die ondernemingen bij een stijgende omzet wel een fors stijgend verlies leden. Ik begrijp dat niet. Ik zet daar vraagtekens bij. Wat anderen ook zeggen, als ondernemer weèt ik dat het niet goed is wanneer een bedrijf zelfs niet in staat is om zijn variabele kosten goed te maken." Zo lang hij werkt, heeft hij dicht op de huid van de consu ment gezeten, zegt hij. Zowel bij zijn vorige werkgever Ahold als FHV en straks ook weer bij Vendex KBB. „De directe relatie met de consument heeft me al tijd aangesproken. Neem FHV. Zo praat je over de communi catie van de Rabobank, de vol- Jeroen Hunfeld: De retailers gaan de slag winnen. foto united photos de boer poppe de boer gende dag over de campagne van Smith's Chips en weer een dag later over de commercial van Grolsch Bier." FHV/BBDO. Een instituut. Bejubeld en geprezen. Vorig jaar werd het bureau door ad verteerders en collega-bureaus uitgeroepen tot 'het beste bu reau van de eeuw'. In het boek van journalist Henk Mulder '49 beste bedrijven om voor te wer ken' wordt FHV/BBDO (drie honderd medewerkers en tach tig miljoen omzet) vermeld als uitstekende werkgever. Hun feld: „Met respect voor de kwa liteiten van alle bureaus, in de reclame wil ik alleen voor FHV werken." Het Amstelveense bureau (van 1962, opgezet door Giep Franzen, Nico Hey en Martin Veltman) is de schepper van tientallen bekroonde commer cials. „Over een goede com mercial zeggen mensen vaak: tsjee wat simpel, dat had ik zelf wel kunnen bedenken'. Zo een voudig ligt het toch niet. Een idee is zo bedacht, maar daarna gaat het om hard werken, diep nadenken en voldoende finan ciële middelen hebben. Het is een simpele wetmatigheid dat bij goede communicatie kwali teit, tijd en geld altijd in ver houding met elkaar staan. Ik geloof volstrekt niet dat goed, snel en goedkoop tegelijk mo gelijk zijn." FHV verzorgt sinds jaar en dag de tv-commercials en dag bladadvertenties voor Albert Heijn. Hunfeld was bij het Zaandamse concern onder meer directeur van Etos (dro gisterijketen) en voorzitter van de Albert Heijn-directie. „De communicatie-industrie en de kruideniersbranche zijn twee totaal verschillende werelden. In mijn Ahold-tijd zei ik tegen collega's: „Laat naast die cijfer matige en efficiënte benadering ook je intuïtie, gevoel en emotie eens meespelen. Bij FHV zeg ik tegen de mensen: laat je niet al leen leiden door gevoel, intuïtie en emotie, maar hou wat ruim te open voor ratio, voor zake lijkheid." Jeroen Hunfeld. Zoon van een chirurg. Getrouwd, vader van drie kinderen. Opgegroeid in een Kennemerlands gezin met tien kinderen. Deed de hbs in Haarlem en Nijenrode. Een knaap met ambitie, maar niet op sportgebied. „Ik was op school zo'n jongen die bij het kiezen van de partijen als één van de laatsten werd gekozen. Ik wist, juist door mijn slechte motoriek, dat ik nooit eerste zou worden. Ik golf en tennis en beetje, maar niet fanatiek. Mezelf kennende was dat vol strekt anders geweest als ik wel aanleg zou hebben gehad." Opvallend is dat Hunfeld, on danks zijn glanzende loopbaan, nauwelijks buitenlandse erva ring heeft. Althans, hij heeft er nooit gewoond en gewerkt. „Ik ben in Haarlem en omgeving blijven hangen. Ik had wel een paar jaar naar het buitenland gewild. Zeker bij Ahold waren er mogelijkheden. Maar mijn vrouw wilde niet. Het was of het werk of het meisje. Ik heb heel bewust gekozen voor het meisje. Nou ja, en eigenlijk is Nederland natuurlijk ook een heel leuk land." Bedrijven heten commercieel te zijn. Denk commercieel en men denkt aan geld. Alsof het in een bedrijf om de centen zou gaan en alsof de gemaakte winst het enige is dat telt aan het einde van de dag. Niets is minder waar. Natuurlijk is het geld belangrijk. Maar in een goed bedrijf gaat het om meer dan dat. Een goed bedrijf in spireert met wat en hoe het produceert. Onlangs was ik op bezoek bij het bedrijf Rendac in Bergum in Friesland. Op het eerste ge zicht, of beter gezegd bij de eerste geur, is het geen aan trekkelijk bedrijf. Want hier wordt het dierlijk afval van Noord-Neder land verwerkt en dat kan flink stin ken. De hele dag arriveren vracht wagens vol kada vers, bloed, kip penpoten en -ve ren, en varkens haar die de grond stof zijn voor aller lei producten zoals bloed- en veren- meel maar ook bio-energetisch grondstof voor elektriciteitscentrales. De gedachte alleen al is on smakelijk en ik kan u vertellen dat de aanblik van bakken vol pluimvee-afval en een stapel dode koeien dat ook is. En in derdaad: het stinkt. Dal een bedrijf als dit kan inspireren, leek me een moeilijke opgave. De eerste werknemer die ik buiten de poort tegenkwam, vertelde me met een vriende lijk gezicht dat hij er al dertig jaar werkte. Toen hij begon heette het bedrijf nog NTF (Nederlandse Thermochemi- sche Fabrieken). Ja, er was veel veranderd in die tijd, maar het was er nog steeds goed werken. De directiesecretaresse, me vrouw Visser, wist te vertellen dat het bedrijf in 1926 door ene Jose Vigeveno werd opge richt. Je zou toch maar op het idee gekomen zijn dat er geld te verdienen was met het ver werken van kadavers en ander dierlijk afval. Dat het dorpje Bergum het bedrijfje toeliet, mag een wonder heten want de stank moet in de begintijd ondraaglijk zijn geweest. De fabriek heette in de volks mond dan ook de stinkfabriek. Wie wil nu met zo'n fabriek te maken hebben, vroeg ik me af? Toch werkte mevrouw Vis ser er ook al bijna dertig jaar. Enthousiast vertelde ze over de goede sfeer in het bedrijf en de uitdagingen die het be drijf in de toekomst het hoofd zal moeten bieden. Want erg goed ligt dit bedrijf niet. Het verwonderde me ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit niet. Na de gekke koeienziekte en de varkenspest is de ver werking van dierlijk afval in een kwaad daglicht komen te staan. Diercnvoeder dat ge maakt is van het bloed, been deren en haren van dode die ren is bij voorbaat verdacht. De regels worden steeds strenger. Steeds minder dier lijk afval kan verwerkt worden tot nuttige producten en steeds meer moet worden ver brand. Het gevolg is onder meer dat in de toekomst Rendac kadavers niet meer gratis kan ophalen maar daar een prijs voor moet bereke nen. Mijn ogen gingen echt open tijdens een rondleiding van de productie manager Van der Duim. Enthousiast en bezield vertelde hij over het pro ductieproces en over alle vindingen die het bedrijf toe gepast had om de stank tot een mini mum te beperken en de productie zo hygiënisch en mi lieuvriendelijk te houden. Technisch ben ik niet, maar deze man wist mijn interesse te wekken. Nadat de vrachtwagens hun vracht hebben geloosd, ver loopt vrijwel de gehele ver werking automatisch. Hier en daar zitten wat mensen achter computerschermen het pro ces te volgen. Meneer Van der Duim liet vol trots de bedden zien vol heidetakjes waarin vieze lucht wordt gezuiverd. Ze hadden van alles en nog wat geprobeerd maar dit na tuurlijke proces bleek uitein delijk het meest efficiënt. Zo nu en dan graaide hij in een bak om te laten zien wat het resultaat van dit alles was. „Uitstekend spul voor uw hond", zei hij toen ik nog enigszins gruwde bij de ge dachte dat het donkere meel uit dierenbloed gemaakt was. Het was me inmiddels duide lijk waarom dit bedrijf voor haar werknemers meer was dan een plek om geld te ver dienen. Deze mensen haalden zichtbaar genoegdoening uit het feit dat hoe onsmakelijk voor de buitenstaander ook. hun werk nuttig is. Die kada vers moeten hoe dan ook wor den verwerkt. Nog belangrij ker voor hun motivatie was hun missie om bij de tijd te blijven en met steeds nieuwe vindingen steeds efficiënter, hygiënischer en milieuvrien delijker te werken. Het was in spirerend om mee te maken. Dat het bedrijf winst maakt, bleek in de dagelijkse praktijk een bijkomstigheid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7