Rel over documenten op Lockerbie-proces in Zeist Poetin tracht schade van Koersk te beperken ïl ientallen doden door evig noodweer India Buitenland Drié passagiersvliegtuigen maken noodlandingen Minister België met dood bedreigd in zaak Turkse Denemarken wil eiland voor 'slechte' vluchtelingen Britse televisieploeg in Liberia vrijgelaten Verwoestende branden in bossen Zuid-Europa iTERDAG 26 AUGUSTUS 2000 Zimbabwe onteigent meer blanken arare De Zimbabwaanse regering maakt zich op om nog ens 509 'blanke' boerderijen te onteigenen. Zij heeft de lijst an de betrokken landerijen gisteren gepubliceerd in de officië- regeringskrant Government Gazette. De blanke landeigenaren ïebben een maand de tijd om tegen de beslissing van de rege- ing in beroep te gaan. De Commerciële Boeren Unie, die onge- eer 4.500 voornamelijk blanke boeren vertegenwoordigt, buigt ich nog over het besluit. De Unie heeft vooralsnog geen idee oeveel van haar leden door de nieuwe lijst voor onteigening in anmerking komen. De herverdeling is onderdeel van de con- oversiële landhervorming van de regering van Zimbabwe. Pre- v dent Mugabe wil uiteindelijk meer dan 3.000 landerijen van lanken herverdelen onder landloze zwarte boeren. )M: geen onderzoek tegen Kohl :nt onn Het openbaar ministerie in Bonn ziet geen aanleiding en onderzoek in te stellen tegen oud-bondskanselier Helmut ohl, nadat de Siiddeutsche Zeitang had gemeld dat de voorma- ge CDU-voorzitter in 1982 mogelijk zelf opdracht had gegeven en zwarte partijkas in te stellen. Het OM zei gisteren dat even- iele strafbare feiten al lang verjaard zijn. Kohl, die bondskan- ilier was van 1982 tot 1998, had de aantijgingen al fel ontkend, ie Sueddeutsche schreef ook dat Kohl er persoonlijk voor had ;d dat er 6 miljoen mark van de CDU-fractie naar de alge- lene partijkas werd overgeheveld. De CDU/CSU-fractie in de :EI ondsdag liet gisteren weten dat dergelijke overboekingen niet 3k ijzonders zijn. TV wisten van rakettenfabriek Irak ew york-hamburg Een volgens het Duitse boulevardblad Bild -eheime' rakettenfabriek in Irak was al jaren bekend bij de VN. m lie hielden de fabriek ten zuidwesten van de hoofdstad Bagdad renlang systematisch in de gaten. Dat heeft de woordvoerder m de VN-ontwapeningscommissie voor Irak in New York gis- ren gezegd. Sinds Bagdad eind 1998 alle VN-controleurs uit- ees, hebben de VN geen inspecties in Irak meer kunnen uit- leren. Die dienden om de internationale gemeenschap ervan verzekeren dat het land geen wapens voor massavernietiging ja leer kan maken. De fabriek bij Bagdad maakt volgens Bild ra- itten op vaste brandstof met een bereik van slechts 150 kilo- b leter. Volgens het blad bewijst het bestaan ervan dat de Iraakse ctator Saddam Hussein zijn raketprogramma voortzet. tanklacht tegen zwijgend Mitsubishi )kyo Het Japanse Mitsubishi Motors Corp. kan binnenkort ;n aanklacht tegemoet zien wegens het meer dan twintig jaar ng verzwijgen van defecten aan auto's. Dat heeft minister van trkeer Morita gisteren gezegd. Mitsubishi wordt verweten dat ;t heeft verzuimd auto's terug te roepen, hoewel bij managers 12 i productiepersoneel bekend was dat die gebreken vertoon- :n. In juli besloot de fabriek alsnog tot een terugroepactie voor !0.000 auto's, die onder meer defecte remmen, lekke benzine- idingen en problemen met de koppeling hebben. Inspecteurs m de overheid hadden toen op het hoofdkantoor van Mitsubi- ïi al documenten gevonden waaruit blijkt dat de gebreken |%nds 1977 waren genegeerd om de kosten van een terugroepac- uit te sparen. Ichtpaar moet helft tweeling opofferen inden Een echtpaar moet een baby opofferen om het leven n de Siamese tweelingzus te redden. Een rechter van het Lon- inse hooggerechtshof gaf gisteren toestemming voor de schei- ïg, die op aandringen van artsen plaatsvindt. Het oordeel van rechter gaat in tegen de wens van de Oost-Europese ouders, vinden dat het opofferen van één van hun dochters tegen 's wil is, zo meldt de Britse omroep BBC. De tweeling werd i augustus in Manchester geboren. De meisjes zitten met de ik aan elkaar vast. Volgens de artsen zullen ze allebei binnen ikele maanden sterven als ze niet van elkaar worden geschei- n. De twee delen een hart en een paar longen. De rechter ïlde dat de ouders door hun liefde voor de twee kinderen niet staat zijn de juiste beslissing te nemen. olitie Myanmar houdt Suu Kyi tegen ngon De Myanmarese oppositieleidster Aung San Suu Kyi is inderdag aan de rand van de hoofdstad Yangon door de poli- tegengehouden toen ze voor het eerst in twee jaar de stad 1de uitgaan. Suu Kyi en andere leden van de Nationale Liga or Democratie (NLD) hadden naar het 50 kilometer ten zui- n van Yangon gelegen Kungyangon willen reizen voor een rgadering. Het militaire regime meldde dat Suu Kyi om veilig- idsredenen was tegengehouden. Twee jaar geleden werd Suu i in korte tijd vier keer door de politie tegengehouden, toen partijleden buiten Yangon wilde bezoeken. Bij één van die legenheden bleef ze uit protest dertien dagen in haar auto zit- i. Suu Kyi, die in 1988 een opstand leidde tegen de militaire nta van Myanmar (vroeger Birma), stond 1989 tot 1995 onder lisarrest, en kan zich nog altijd niet vrijuit bewegen. oodoo-priesters vermoorden kind ttiliaDe Braziliaanse politie heeft gisteren twee voodoo- iesters opgepakt in verband met de moord op een zesjarige igen. Het kind blijkt te zijn doodgebloed tijdens een rituele eenkomst. De twee arrestanten, een 71-jarige man en een 22- ige vrouw, worden verdacht van nog meer kindermoorden, zesjarige Carlos Andres de Jesus Barros was donderdag oorloos verdwenen. Hij zou zijn meegelokt door de tienjarige on van de bejaarde zwarte magiër. Zijn lichaam werd enige 1 later naakt aangetroffen in een waterput. Zijn handen en eten waren gebonden en hij had erg gebloed. De politie vond (lijkje na tips van buren van de twee 'priesters'. Die hadden jongen horen schreeuwen. ervische oud-president vermist grado De Servische oud-president Ivan Stambolic is gister- htend niet teruggekeerd van zijn dagelijkse rondje joggen in n park in Belgrado. Stambolic, aanvankelijk de mentor van de idige Joegoslavische president Slobodan Milosevic maar later van diens critici, keerde volgens zijn familie niet naar huis ug en bleef zonder af te bellen weg van verscheidene afspra- Een zoektocht langs ziekenhuizen en politiebureaus in de d leverde niets op. De nu 63-jarigë Stambolic werd in de ja- zeventig lid van het partijbestuur van de Servische commu- tische partij. Na de dood van Tito in 1980 werd hij president Servië. In 1986 leidde Milosevic een staatsgreep tegen imbolic. Die gaf na zijn vertrek uit de politiek leiding aan een uk. Stambolic gaf nog wel geregeld kritiek op het bewind van losevic. de DELHI DPA-ANP ir 130 mensen in het zuid en van India zijn omgeko- als gevolg van noodweer )verstromingen. Meer dan 00 mensen hebben hun ingen in de deelstaat An- Pradesh moeten verlaten, ilgens premier Naidu van eelstaat zijn duizenden wo- en verwoest. Het water drie meter hoog in de stra- Naidu beschuldigde de forologen ervan het nood- niet te hebben zien aan- en. ïlikopters hebben honder mensen weggehaald van de daken van hun huizen in over stroomde gebieden. Ook zijn veel boten ingezet. De weersvoorspellingen voor de regio bieden weinig hoop op een snel einde van het nood weer. In de hoofdstad van de deelstaat, Hyderabad, viel in 24 uur de helft van de totale jaar lijkse neerslag. In veertig jaar heeft het er niet zo hard gere gend. De regens in het zuiden vol gen op die in het noorden van India, Bhutan, Nepal en Ban gladesh. In juli zijn bij overstro mingen 250 mensen omgeko men, en in augustus nog eens 270. Miljoenen raakten dakloos. Nieuwe informatie uit documenten van de CIA heeft gis teren geleid tot een rel tijdens het Lockerbie-proces in Kamp Zeist. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft de documenten deze week op verzoek van het speciale Schotse Gerechtshof op de voormalige luchtmachtbasis openbaar gemaakt voor de advocaten van de twee Libi sche verdachten van de bomaanslag op vlucht PanAm 103 boven het Schotse Lockerbie. SOESTERBERG MARJOLUN DE COCQ De Schotse aanklagers hadden eerder beweerd dat zwartge maakte gedeelten van de tekst 'irrelevant' waren voor de ver dediging van de twee Libiërs. Maar volgens advocaat Richard Keen, die de documenten don derdag in totaliteit heeft inge zien, gaat het juist om uiterst relevant bewijsmateriaal. ,,De verdediging moet mogelijk haar positie in dit proces in overwe ging nemen", aldus Keen. Volgens juriste Clare Connely van de Universiteit van Glas gow zou dit kunnen leiden tot de beschuldiging dat de aankla gers in het Lockerbie-proces bewijsmateriaal voor de verde diging hebben achtergehouden. De Schotse hoofdaanklager Co lin Boyd wilde gisteren niet over de documenten in discus sie gaan, maar zei ze zelf op nieuw te willen bestuderen. Het verhoor van de Libische kroon getuige Abdul Majid Giaka, die centraal staat in de documen ten, is daarom voor onbepaalde tijd uitgesteld. Boyd moet het hof maandagmorgen tekst en uitleg verschaffen. De documenten zijn weersla gen in telegramvorm van infor matie die de Libische overloper en kroongetuige Majid Giaka van augustus 1988 tot augustus 1989 heeft doorgespeeld aan de Amerikaanse inlichtingen dienst. Grote gedeelten van de kopieën die het hof begin deze week te zien kreeg, waren on leesbaar gemaakt. Volgens de aanklagers betroffen die niet de Lockerbie-zaak of ging het om namen, plaatsen en CIA-methodes die uit Ameri kaanse veiligheidsoverwegin gen geheim moesten blijven. De advocaten namen hier heen genoegen mee, en wilden zelf de relevantie van de informatie bepalen. Majid Giaka is een omstreden getuige, die eerder tegen beta ling een valse verklaring zou hebben afgelegd. De CIA heeft uiteindelijk de documenten be schikbaar gesteld. Volgens ad vocaat Keen bevatten zij infor matie die veel verder strekt dan alleen de geloofwaardigheid van Giaka en die 'de kern van de zaak' raakt. De advocaten willen naar aanleiding van de documenten eventueel nieuwe getuigen ondervragen. ATHENE-ROME Rtr-AFP-ANP Het aantal bosbranden in het door droogte en hitte geteisterde zuiden van Europa blijft groeien. Ook in Italië woeden de laat ste dagen weer hevige bosbranden, die al circa 66.000 hectare bos in de as hebben gelegd. Verder kampt ook Corsica met het vuur. De bosbranden in het noordwesten van Griekenland hebben inmiddels zeker zeven mensen het leven gekost. Een hittegolf in combinatie met sterke wind vormt de hele zomer al de ideale voe dingsbodem voor het ontstaan van hevige bosbranden in Griekenland en andere lan den in het zuiden van Europa. Ongeveer dertig branden verwoestten sinds dinsdag bossen aan de Adriatische kust in Kroatië. Kranten in Italië meldden gisteren dat drie mensen uit de Zuid-Itali aanse plaats Miggiano aan de gevolgen van de verzengende hitte stierven. In het plaatsje, vlakbij de stad Lecce, zijn record temperaturen van meer dan 42 graden in de schaduw gemeten. Volgens Italiaanse metereologen zal de hittegolf in elk geval Cairo apde grond te zetten. De tweede noodlanding volgde een paar uur later. De piloot van een Ethiopische Boeing 737 merkte kort voor de geplande landing dat er rook uit het rechterlan- dingsgestel kwam. Uit voorzorg stuurde de verkeerstoren de brandweer naar de landings baan. De Boeing, afkomstig uit Addis Abeba en met 143 men sen aan boord, landde echter probleemloos. Een Boeing 747 van Iran Air maakte vrijdag een noodlan ding in Teheran, tien minuten nadat het toestel van de lucht haven van de Iraanse hoofdstad was opgestegen. Het vliegtuig was met 200 passagiers op weg naar Parijs. Volgens de staatsra dio kampte de Boeing met technische problemen. Een in zittende zei dat een van de mo toren in brand stond. Binnen drie uur tijd hebben gisteren twee passagiersvlieg tuigen met technische proble men een noodlanding gemaakt op de luchthaven van Cairo. Er vielen geen gewonden, maar in een van de toestellen ontstond paniek. Ook in Teheran maakte een toestel een noodlanding. Aan het eind van de middag moest een Airbus A600 van EgyptAir, van Cairo op weg naar Londen, rechtsomkeert maken nadat er gebreken wa ren geconstateerd in het me chanisme dat de luchtdruk in de cabine regelt. Passagiers kre gen moeite met ademhalen, waarna de gezagvoerder na on geveer een uur vliegen de zuur stofmaskers vrijgaf. Een aantal van de 194 inzittenden raakte in paniek, maar de piloot wist het toestel zonder problemen aan BRUSSEL» ANP-BELGA De Belgische minister van bin nenlandse zaken Duquesne is met de dood bedreigd. Volgens de krant Turkish Daily News zit de Turkse extreem-linkse partij DHKP-C achter het dreigement, omdat Duquesne de Turkse Fehriye Erdal het land wil uit wijzen. De Turkse, die lid is van DHKP-C en bijna een jaar in België vastzit, is uit protest een hongerstaking begonnen die al 43 dagen duurt. Volgens een arts verkeert ze in levensgevaar. De Belgische staatsveiligheid onderzoekt de dreigementen aan het adres van de minister. Die wordt nog niet bewaakt. Duquesne zei dat hij geen 'per soonlijke doodsbedreiging' heeft gekregen. Erdal eet niet omdat ze poli tiek asiel in België wil. Ze werd daar vorig jaar september opge pakt. Turkije vroeg haar uitleve ring omdat ze in haar geboorte land betrokken zou zijn bij een politieke moordaanslag. België werkt daaraan niet mee omdat Erdal de doodstraf riskeert, maar Duquesne wil haar naar een ander land uitwijzen. Een woordvoerder in Brussel zei gisteren echter dat koortsachtig wordt gewerkt aan een oplos sing. De gezondheid van Erdal, die onder huisarrest in Charleroi is geplaatst, holt intussen achter uit. Ze maakt een uitgemergel de indruk, vertoont tekenen van hersenbeschadiging en ze lijdt aan bloedarmoede. Haar vetreserves zijn volledig uitge put. Haar advocaten willen dat ze op vrije voeten wordt gesteld en alleen een meldingsplicht krijgt, naast toegang tot de asielprocedure. De Belgische regeringspartijen Agalev en SP dringen daarop aan. Advocaat Fermon vreest voor een herha ling van de zaak van Koerden - leider öcalan als Erdal België uit moet. öcalan werd na ver geefse pogingen in het Westen politiek asiel te verkrijgen in Kenya opgespoord door de Turkse veiligheidsdiensten. te zoeken om vluchtelingen aan te pakken die louter met kwade bedoelingen naar Denemarken komen. Verantwoordelijk voor de recente golf van criminaliteit zijn vooral vluchtelingen uit Rusland, Armenië en Georgië, aldus de overheid. ,,We kunnen niet accepteren dat vluchtelin gen hier louter misdaden ko men plegen", zegt Jespersen. Volgens de minister zijn nu harde maatregelen nodig om erger te voorkomen. KOPENHAGEN AFP De Deense minister van bin nenlandse zaken Karen Jesper sen overweegt criminele asiel zoekers op een eiland bij elkaar zetten. Ze deed haar voorstel gisteren na een golf van dief stallen en inbraken door vluch telingen. „Het is afschuwelijk om ze op een eiland te zetten, maar het is een optie die we ze ker bestuderen", aldus de be windsvrouwe. De minister zegt maatregelen Ook in Amerika woeden nog altijd tientallen grote bosbranden. Bij de bestrijding ervan helpt ook Tony Hoffman van de Nationale Garde van Montana. Hij staat zelf niet in brand, maar dampt van het warme water waarmee hij zich in de koude ochtendlucht scheert. foto ap tot maandag aanhouden. Bij temperaturen tot 38 graden braken gisteren op het Franse eiland Corsica talrij ke bosbranden uit. Reddingswerkers be stempelen vooral de situatie in het zuiden als kritiek. In het bij toeristen geliefde Res- tonica-dal, een van de belangrijkste Franse natuurmonumenten, is 1.500 tot 2.000 hec tare bos verwoest. De autoriteiten vermoe den dat zeker een deel van de branden is aangestoken. De brandweer spreekt over aanslagen door voorstanders van de onaf hankelijkheid. MONROVIA Rtf De Britse televisieploeg die vo rige week vrijdag in Liberia was opgepakt en aangeklaagd we gens spionage, is gisteravond vrijgelaten. Dat gebeurde nadat de autoriteiten de aanklacht te gen de vier mannen hadden in getrokken. Volgens de eerste berichten zijn de vier na hun vrijlating uit de gevangenis in Monrovia rechtstreeks naar het vliegveld gegaan. Britse diplomaten ver hinderden dat journalisten de vier vragen stelden. De Britten David Barrie en Ti mothy John Lambon, de Sierra- leoner Samoura Sorious en de Zuid-Afrikaan Gugulakhe Rade- be werkten via de productie maatschappij Insight News Te levision aan een programma voor het Nederlandse 2Vandaag en het Britse Channel Four. Maar volgens de Liberiaanse autoriteiten werkten zij in op dracht van diplomatieke krin - gen uit met name de VS en Groot-Brittannië aan een 'valse documentaire', die de indruk moest wekken dat de regering van Liberia betrokken is bij dia manthandel in Sierra Leone. De advocaat van de vier jour nalisten, Vamey Sherman, zei woensdag dat zijn cliënten zijn gefolterd door de nationale vei ligheidsdienst. Daarbij zouden enkelen brandwonden hebben opgelopen. MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT Een charme-offensief moet het imago van de Russische president Poetin oppoetsen, na diens alom bekritiseerde rol in het drama rond de atoomonderzeeër Koersk. 'Operatie Schadebe perking' verloopt vooralsnog beter dan het crisis management ten tijde van de catastrofe. Rusland lijkt Poetin nog een kans te geven. „De macht zal normaler en humaner worden", menen optimis ten. Met de voorlopig laatste stap in een nauwkeurig opgezet charme-offensief, stelde Poetin donder dag leger, politie, douane en belastingambtena ren een loonsverhoging van 20 procent in het vooruitzicht. De ondertekening van het decreet is een rechtstreeks gevolg van de ramp met de Koersk. De catastrofe heeft de aandacht geves tigd op de deplorabele levensomstandigheden van veel staatsdienaren. Poetin zelf noemde de woningen van de Koersk- bemanning 'een schande', en verhoogde na spoedoverleg met de minister van financiën de lonen. Eerder kregen de nabestaanden al tien jaarsalarissen en een nieuw huis als compensatie aangeboden. De operatie lijkt vruchten af te werpen. Ongeveer 65 procent van de bevolking blijft Poetin steu nen. In juli was dat nog 73 procent, maar de da ling is minder sterk dan verwacht. Het is echter nog te vroeg om vast te stellen dat de president uit de gevarenzone is. In Russische opiniepeilin gen komen de belangrijkste veranderingen meestal een paar weken later tot uitdrukking. Ruslands president loopt over het dunne koord tussen boetedoening en populisme. Hij bewaart vooralsnog zijn evenwicht. De loonsverhoging oogt weliswaar als het sussen van onrust, maar Poetin is niet gezwicht voor de roep om de de fensie-uitgaven drastisch te verhogen. De ge woonlijk zeer kritische krant Segodnja prees die opstelling. .Anders had de begroting voor vol gend jaar helemaal herschreven moeten wor den." De salarisstijging voor geüniformeerde ambtena ren is gedeeltelijk een sigaar uit eigen doos. Per 1 januari genieten de troepen geen belastingvrij stelling meer, en moeten ze net als iedereen het eenheidstarief van 13 procent betalen. Poetin blijkt gevoelig voor de publieke opinie, iets wat onder voorgaande Russische leiders veel minder het geval was. Door eerder deze week een bezoek te brengen aan de nabestaanden, kwam hij onmiskenbaar tegemoet aan de verontwaardi ging onder de Russische bevolking over zijn af standelijke houding. Dat Poetin over zijn eigen schaduw sprong, was balsem voor het geschon den imago van de president. De bijeenkomst met de familieleden vond plaats onder strikte regie van het Kremlin. Slechts staatscamera's registreerden de bijeenkomst, waardoor de pijnlijkste taferelen waarschijnlijk aan het oog zijn onttrokken. De positieve reacties op Poetins boetedoening overheersen echter in Rusland. „Het bezoek aan de nabestaanden geeft aan dat de macht in Rusland wil veranderen", schreef gisteren de Komsomolskaja Pravda, ten tijde van de ramp één van de zwaarste criticas ters van de autoriteiten. „De macht wil menselijker worden. Anders is het niet te verklaren waarom Poetin zes uur lang stressvolle gesprekken voerde met de familiele den. Anders was de officiële rouwplechtigheid op uitdrukkelijk verzoek van de familieleden niet af geblazen. En anders was de beslissing niet geno men om de onderzeeër in stukken te snijden om de lijken te kunnen bergen", aldus de krant. In Rusland is langzaam bewondering ontstaan voor Poetins weigering enkele legerofficieren te slachtofferen. Familieleden eisten van Poetin dat hij onmiddellijk admiraal Popov, commandant van de Noordelijke Vloot, zou ontslaan. De voor malige KGB-agent wees dat van de hand. Volgens enkele kranten heeft Poetin zich daarmee minder populistisch getoond dan Jeltsin, die „ongetwij feld twee of drie admiraals had opgehangen" Poetin heeft in plaats daarvan verklaard zelf „een grote schuld" te voelen. Het Doema-lid Zelez- njov noemde dat gisteren moedig. „Het was makkelijker geweest om anderen de schuld te ge ven. Het is terecht en eerlijk dat Poetin dit niet heeft gedaan." Het charme-offensief is bittere noodzaak, want Poetin zal de steun van de bevolking hard nodig hebben. Niet alleen de onder vuur liggende oli garchen hebben de ramp met de Koersk aange grepen om de aanval op de president te openen, ook enkele gouverneurs en de communistische oppositie zijn uit hun schulp gekropen. De rege ring Poetin wil deze herfst belangrijke hervor mingen realiseren, en zal daarbij ongetwijfeld op meer tegenstand kunnen rekenen dan voorheen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5