Aanslagen op vakantieplezier Hoogstandje van Nederlandse filmproducers TT 234 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 Lichte stijging van klachten bij Geschillencommissie Een kapotte airconditioning, discoherrie in het hotel en een appartement dat uitkijkt over een betonnen binnenplaats, terwijl je een azuurblauwe zee beloofd was: het zijn omstandigheden die het vakantieplezier behoorlijk kunnen bederven. Een deel van de gedupeerde toeristen komt terecht bij de Geschillencommissie Reizen, die zo'n 65 procent van de klagers gelijk geeft. Maar soms zitten er ook zeurpieten tussen. 'Meneer, ons hondje mocht niet in het zwembad'. m 0EW iS 0WSW*ÉI!Jli, Het wteft IS SLECHT, ft 6us IS NOOIT op TUD, THerzElfTE Ais 8|0 AL Die SUKKEL? Dit DUI2EN5EN QDIDENS VOOfZ HOM VAMWT16 EETMLD6N EN VEfVOLÊiÊNS HUM Moesten DOEN eu PB <3tSCHlLLtNComAHISSie ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN 'Ocean Warrior' boekt nu al succes Een budget van 110 miljoen gulden en contracten met de machtige bedrijven binnen de Amerikaanse filmindustrie. Ocean Warrior, een film over het leven van Greenpeace-oprichter Paul Watson, moet de grootste en duurste productie worden ooit door Nederlanders gemaakt. De regie komt in handen van de Amerikaan John Badham. Hij maakte eerder films als Saturday Night Fever en Blue Thunder. De weinig bekende acteur James Marsden speelt de hoofdrol. Opmerkelijk: de organisatie achter dit enorme project draait grotendeels in een boerderijtje in de omgeving van Deventer. straks de opnamen zullen plaatshebben. Dankzij een stunt van de cabaretiers Hans Teeuwen en Theo Maassen was één van die oorden vorige maand wereldwijd in het nieuws. Om zich een beeld te vormen van Watsons campagne waren enkele acteurs aan boord gestapt van de Ocean Warrior. Bij de Deense Faroër-eilanden voerden ze actie tegen de bloederige jacht op grienden (wal- visachtigen) en dolfijnen. Maassen en Teeu wen, de vriend van Kim van Kooten, gingen mee. „Het zou leuk zijn als jullie voor wat publi citeit zouden zorgen", fluisterde Bous de Jong hen bij vertrek in. Dat lukte wonderwel. Ondanks het verbod van de Deense kust wacht om aan land te gaan, lieten de cabare tiers zich in een slap rubberen bootje zakken en roeiden ze naar de wal. Daar werden ze onder het oog van internationale camera ploegen ingerekend en verbleven ze enkele dagen in de cel, wat hen bij terugkomst in Nederland uiteraard eenzelfde media-circus opleverde. De producenten Bous de Jong en Pieter Kroonenburg hebben bij een Amerikaanse bank veertig miljoen gulden geleend. Om de rest van het filmbudget, 70 miljoen, bij elkaar te krijgen wordt gebruik gemaakt van een nieuwe fiscale regeling in Nederland. Die biedt particulieren de mogelijkheid om be lastingvrij tienduizend gulden (of een veel voud daarvan) in film te investeren. Het tota le budget van de productie komt zo op 110 miljoen gulden, en daarmee is Ocean Warri or de duurste film die ooit in Nederland is geproduceerd. Greenpeace-oprichter Paul Watson, over wiens leven de film gaat. ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER et echtpaar met een gehandi- I capte dochter dacht de vakan- X tie zo mooi geregeld te heb ben: een appartement in Spanje, gelijkvloers, zodat het meisje (11) met de rolstoel gemak kelijk in en uit kon. Hoewel het reisbureau alle afspraken netjes op de boekingspapieren had bevestigd, wachtte het gezin op het va kantieadres een akelige verrassing. Niet al leen bleek het appartement op een hogere etage te liggen, ook de lift was regelmatig ka pot. Ze kwamen zelfs een keer vast te zitten. Appartementen die wél gelijkvloers lagen, waren inmiddels aan anderen verhuurd. Er zat voor de ouders niets anders op dan hun dochter van elf elke dag trap-op, trap-af te sjouwen. 'Een ernstige zaak', zegt Monique Dufais, juridisch adviseur bij de afdeling rechtshulp van de ANWB. Het echtpaar deed z'n beklag bij de ANWB en kreeg uiteindelijk een royale schadevergoeding in verband met 'gederfd vakantiegenot'. Jaarlijks krijgt de ANWB zo'n 1.300 tot 1.500 klachten binnen van gedupeerde va kantiegangers. De bond beoordeelt ze, vraagt de vakantiegangers hun verhaal op papier te zetten, neemt contact op met de reisorgani satie of touroperator en legt indien nodig het conflict voor aan de Geschillencommissie Reizen. Overigens kunnen gedupeerde reizi gers ook rechtstreeks contact opnemen met die commissie. Dat aantal van 1.500 klachten is het topje van de ijsberg, zegt Dufais. „Op elke klager heb je tien, twintig mensen die hetzelfde overkomt, maar die niet klagen." Extreem Als recent voorbeeld noemt Dufais de pen delbus die vanuit Spanje op de weg terug naar Nederland pech kreeg. „De passagiers moesten in de bus overnachten, de deuren konden niet meer dicht zodat het de hele nacht tochtte, de passagiers moesten twee keer van bus wisselen en kregen geen maal tijden. Enfin, die bus heeft uiteindelijk veer tig uur over de terugtocht gedaan. Dat is echt heel extreem. Die mensen hadden dan ook alle reden tot klagen. Maar tot nu toe heb ik nog maar één klacht binnengekregen, terwijl er toch zeker 45 passagiers in die bus zaten. De meeste mensen klagen dus niet." De Geschillencommissie Reizen in Den Haag is een soort eindstation voor vakantie gangers die een conflict hebben met hun touroperator. Vorig jaar kwamen er 3.000 klachten bij de commissie binnen. Een 'lich te stijging' ten opzichte van het jaar daar voor, zegt Koos Nijgh, hoofd juridische za ken. Ongeveer de helft van het aantal geval len komt voor de commissie, die een bin dend advies geeft. De hoogte van de schadè- Het is misschien even zoeken, waarschuwt Bous de Jong al aan de telefoon. „Mijn productiebureau ligt namelijk diep wegge stopt in het buitengebied." Op de weg van Schalkhaar naar Lettele blijkt dat hij geen woord teveel heeft gezegd. Pas na een uitge breide speurtocht langs de weilanden ver schijnt in het hoge bermgras een betonnen paaltje met het juiste huisnummer. Daarach ter kronkelt een grindpad de bossen in, dat uitkomt bij twee boerderijtjes met een tuin vol speeltoestellen en varkens achter schrik draad. Is dit nou de locatie waar het bedrijf van die miljoenenfilm huist? Een man die met een mobiele telefoon aan zijn oor naar buiten komt lopen, verschaft duidelijkheid. „Hello, Bous here. Why don't we meet in Los Angeles tomorrow? That's fine, I'll see you over there. Bye." Samen met zijn compagnon Pieter Kroo nenburg vormt De Jong een Nederlands pro ducersduo met veel ervaring en contacten in de Amerikaanse filmwereld. Kroonenburg heeft een aantal succesvolle natuurfilms op zijn naam staan, De Jong maakte onder meer vergoeding is afhankelijk van de omvang van het vakantieleed en de totale reissom. Zo'n 65 procent van de klachten wordt uit eindelijk gegrond verklaard. Veertig procent van de klachten heeft betrekking op de ac commodatie. Een appartement dat niet blijkt te zijn schoongemaakt, slechte bedden, een kapotte airconditioning. Soms verzuimen reisorganisaties te vermelden dat er in de omgeving van het appartement bouwactivi teiten zijn, dat het hotel in de aanvliegroute van de luchthaven ligt, of dat er de hele maand augustus een megakermis in het an ders zo rustieke kustplaatsje staat opgesteld. In veertien procent van de gevallen gaat het om een overboeking: na aankomst blijkt het vakantieadres al aan een ander verhuurd te zijn. De overige klachten hebben betrek king op de maaltijden (10 procent), het pro gramma (9 procent), de reisleiding (8 pro cent), de faciliteiten (7 procent), de omge ving (7 procent), geluidsoverlast (6 procent) en het vervoermiddel (5 procent). De meeste klachten komen van mensen die een reis naar Spanje boekten (14 pro cent) of Turkije (11 procent). Vaak bestaan de Wachten die zowel de Ge schillencommissie als de ANWB binnenkrijgt uit een optelsom van ergernissen. Monique Dufais: „Ik kreeg laatst een Wacht binnen van vier echtparen die een busreis door Noorwegen en Zweden hadden geboekt. Er ging van alles mis: een kasteel dat ze zouden bezichtigen bleek gesloten, de mooie kust weg zagen ze niet omdat de buschauffeur de snelweg nam en er werden geen fotostops gemaakt, terwijl dat wel beloofd was." Gezeur Volgens de ANWB vallen er echter ook veel Wachten onder de categorie 'gezeur'. Zo kreeg een medewerker eens een telefoontje van mensen die mopperden dat hun hondje niet in het zwembad mocht. En er zijn nog altijd mensen die hun verregende vakantie op de een of andere manier op de touropera tor willen verhalen. Met Wachten als 'We vonden het eten niet lekker' hoef je bij de Geschillencommissie Reizen ook niet aan te komen. Monique Dufais: „Sommige mensen ma ken nu eenmaal van een mug een olifant. Soms letterlijk. Ze Wagen dat er muggen op de hotelkamer zaten of vliegen in de ontbijt zaal. Maar dat is voor het hotel ook vaak een kwestie van overmacht. Voor de een is een kakkerlak een onvermijdelijk plaatselijk ver schijnsel, terwijl de ander onmiddellijk alarm slaat. Toch moet ik zeggen dat de meeste Wachten die ik op mijn bordje krijg vrij seri eus zijn." Ook de Geschillencommissie Reizen krijgt soms brieven van verontwaardigde vakantie een serie populaire muziekdocumentaires met sterren als Van Morrison en Stevie Won der. Twee jaar geleden kwam het tweetal op het idee om het roemruchte leven van mi lieu-activist Paul Watson te verfilmen, de mede-oprichter van Greenpeace. Watson werd in de jaren zeventig wereld beroemd met zijn actie om jonge zeehonden te redden, door ze in te smeren met verf en zo hun pelzen onbruikbaar te maken. Later zette Watson zich met gevaar voor eigen le ven in om walvissen van de slachting te red den. Van vreedzame protesten ging hij over tot harde, gewelddadige acties waarbij zelfs een walvisvaarder tot zinken werd gebracht. Die ideeën waren het nette Greenpeace te radicaal, en Watson moest de organisatie verlaten. Hij bevaart nog steeds de zeeën, met zijn eigen schip, de Ocean Warrior. Inmiddels is de productie van de film in volle gang. Kim van Kooten, Thom Hofmann, Rut- ger Hauer, Victor Löw en Fedja van Huett hebben getekend voor (bij)rollen en over de hele wereld zijn locaties geselecteerd waar Als het mobiele telefoongesprek is afgelopen zwaait De Jong de houten poort open, die toegang geeft tot zijn kantoor. Er heerst een drukte die zeldzaam is voor het platteland. Printers reutelen, de fax knippert en aan een van de vaste telefoonlijnen hangt alweer een andere Amerikaan met een prangende vraag. De productie-manager en haar assistent hebben er hun handen vol aan. De Jong gaat na het zetten van een aantal krabbels, met een glas water weer buiten op het terras zit ten. „We regelen alles wat bij het maken van zo'n film komt Wjken. Zo werken we op dit moment in een studio in Amsterdam aan een reusachtige walvis van siliconen. Die moet gefilmd worden in een onderwaterstu dio op Malta. Voor beelden van bóven het wateroppervlak wordt er dan weer op de Noordzee gedraaid. En voor impressies van de walvisjacht verhuizen de crew en cast weer naar de Faroër-eilanden, tussen Noor wegen en Denemarken." De producer slaat een wesp bij zijn hoofd weg en legt daarna zijn hand op de slapende kat, die naast hem ligt. Hij is geboren in Den Haag, vertelt hij, en hij brengt een groot deel van zijn tijd door met reizen naar Los Ange les, Malta en Amsterdam. Waarom dan die boerderij in Lettele? „Rust. Ruimte. Natuur. Ik zit elke maand een week in de Verenigde Staten en reis daarbuiten ook erg veel. Juist met zo'n druk bestaan is het heerlijk om de auto rechtstreeks van Schiphol naar Lettele te rijden - want relatief gezien scheelt dat dan weinig tijd - ert daar niet meer vandaan te komen tenzij het echt nodig is." De impact van succes op de Amerikaanse filmmarkt is enorm. Ter illustratie: een kas kraker in Nederland betekent een aandeel van 0,2 procent op de 'wereldmarkt' van de filmindustrie, terwijl een redelijk lopende film in Amerika al snel voor 50 procent van het hele afzetgebied zorgt. De toekomst ziet er voor Ocean Warrior wat dat betreft roos kleurig uit. Distributie-giganten Warner Bros en Paramount hebben toegezegd om de film gangers die kantjes vol schrijven over ont brekende douchegordijnhaakjes, gebarsten koffiekopjes en piepende scharnieren. Koos Nijgh kreeg eens een rekening van een gezin dat elke dag in een restaurant had gegeten omdat de keukeninventaris van het apparte ment niet compleet was. Nijgh: „Daarmee maak je natuurlijk geen sterke indruk. Het ligt meer voor de hand de aanschaf van een extra pan te declareren." Sommige klagers stellen al het mogelijke in het werk om hun gelijk te krijgen, en voe ren daarvoor zelfs video-opnamen of een complete diashow van het ongerief aan. Du fais: „Ik krijg de meest prachtige kleurenfo to's van doorgezakte bedden en ongedierte dat op de kamer is aangetroffen." Zo'n dode kakkerlak wordt ook nog wel eens in een luciferdoosje naar de zitting van de Geschillencommissie meegenomen en als bewijsmateriaal aangevoerd. Hn ooit kreeg een rechter een gedetailleerd dagboek van veertig pagina's over de falende reisleiding. Om teleurstellingen te voorkomen, zouden reizigers zich tevoren goed moeten laten in formeren over het vakantieadres, vindt Du fais, in plaats van blindelings te vertrouwen op de touroperator of alleen maar af te gaan op reisgidsen met fraaie, exotische plaatjes waarop altijd de zon schijnt. Dufais: „Bij reisgidsen die alleen maar gaan over de prachtige omgeving, de azuurblauwe zee of de interessante opgravingen, maar die met geen woord reppen over de accommodatie, zou er toch een belletje moeten gaan rinke len." Een tip van Monique Dufais: „Vraag op het reisbureau of je de Touristiek mag inzien. Dat is een onafhankelijke gids waarin vakan tiebestemmingen en accommodaties van een objectieve kwalificatie zijn voorzien." Zowel de ANWB als de Geschillencommis sie Reizen raadt vakantiegangers aan om te proberen ter plekke iets aan de situatie te veranderen. Anders voeren reisorganisaties als tegenargument aan dat ze niet de kans gekregen hebben om de ongemakken te ver helpen. Bovendien kan op die manier moge lijk nog een deel van de vakantie gered wor den. De Geschillencommissie stelt als voor waarde voor het behandelen van een zaak dat mensen binnen een maand na terug komst hun beklag hebben gedaan bij het reisbureau. Bovendien moet binnen drie maanden na de reis contact opgenomen worden met de Geschillencommissie. C0RINE VAN ZUTHEM Geschillencommissie Reizen: 070-3 10 53 10. ANWB, afdeling rechtshulp (al leen voor leden): 070-3 14 77 88. LMt in 1.200 bioscopen in de Verenigde Staten en Canada uit te brengen. Dat is een ongebrui kelijk hoog aantal voor een buitenlandse productie. De Amerikaanse filmbonzen ke ken aanvankelijk dan ook vreemd op van het Hollandse succes. „Maar als die Amerikanen hun argwaan eenmaal hebben laten varen, kun je makke lijk een potje bij ze breken", lacht De Jong. „En zo zijn de grootste en beste mannen uit de filmindustrie in zee gegaan met twee een voudige boerenlullen uit Nederland. Is dat niet prachtig om te bedenken?" PLEUNI W0LTERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45