Malaise op de Antillen ZATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 Herstelprogramma moet meer vaart krijgen De handelskade in hartje Willemstad maakt een vrolijke indruk. De algehele economische situatie op Curasao ziet er echter treurig uit. De chauffeur van taxi 179 vraagt het astronomische bedrag van 25 dollar voor een ritje van tien minuten van de luchthaven Hato naar het centrum van Willemstad. Bij een kritische opmerking over .die prijs ontsteekt de be stuurder in woede en dreigt te gaan meppen. „Dergelijke figuren zijn de pest voor het toe risme", zegt vice-voorzitter Don Werdekker van de Curasao Hospitality And Tourism As sociation (CHATA). En met dat toerisme, een van de belangrijkste economische pijlers van het eiland, gaat het toch al niet voortvarend. Terwijl de andere Antilliaanse eilanden zich mogen verheugen in een groei, stagneert de sector op het grootste, ruim 150.000 inwo ners tellende eiland Curasao. Ook in het bij Nederlanders favoriete Plaza Hotel van Van der Valk kunnen ze meepra ten over de malaise. In de zomermaanden viel het allemaal wel mee. Op de Antillen is het dan laagseizoen en de arrangementen voor de Nederlandse vakantieganger zijn re latief laag geprijsd. Manager Marcel Brekel- mans: „Maar nu krijgen we te maken met een bezettingsgraad die ik liever niet noem." Na aandringen doet hij dat toch. Enigszins beschaamd: „Onder de 40 procent." Onge kend beroerd voor een Van der Valk. En ze ker op Curasao, waar de vertrouwde Neder landse sfeer wordt overgoten met een tro pisch sausje. Werdekker en Brekelmans wijten de terug lopende belangstelling van de toerist vooral aan het slechte imago dat Curasao in Neder land heeft. „Mensen denken dat het hier een criminele bende is. Natuurlijk mag je niet wegwuiven dat hier criminaliteit leeft, maar het is hier echt niet gevaarlijker dan in Am sterdam. Criminaliteit bestaat al 500 jaar op de eilanden; daar is niets nieuws aan. Pro bleem is dat alleen de negatieve berichten in Nederland het nieuws halen; over positieve ontwikkelingen hoor je nauwelijks iets", meent Werdekker. Steeds moeilijker Er zijn echter maar weinig Antillianen die de positieve ontwikkelingen zelf zien. De eco nomische en sociale malaise is groter dan ooit. Velen kunnen alleen maar dromen van een comfortabele nacht in het Plaza Hotel, dat ongeveer evenveel kost als de maande lijkse bijstandsuitkering groot is. „We leven voor Nederland in een tropisch paradijs, maar we zijn zo arm als een kerkrat", ver zucht de 73-jarige Elise Windster. Van een pensioentje van nog geen 400 gulden per maand moet zij rond zien te komen. Dat is geen vetpot, zeker niet als je in ogenschouw neemt dat het leven op Curasao ruim een kwart duurder is dan in Nederland. Haar huisje op Punda straalt overigens geen armoede uit. „Mensen denken dat je het goed hebt, omdat je een eigen woning bezit. Maar daar hebben mijn inmiddels overleden man en ik tientallen jaren hard voor moeten werken. Ik heb hier geen water en telefoon, omdat ik het niet kan opbren gen. Alleen al aan water zou ik 100 gulden De Nederlandse Antillen bevinden zich in economisch en financieel zwaar weer. De nood is zo hoog dat een zware delegatie uit Willemstad onder leiding van minister-president Miguel Pourier de komende dagen gaat proberen forse steun los te peuteren in politiek Den Haag. De tijd dringt, want de Antilliaanse geldpot is leeg. per maand kwijt zijn. Waar moet ik dan van eten? Elektriciteit heb ik wel. Eigenlijk kost mij dat ook te veel, maar om nou 's avonds in het donker te zitten Ook voor de Antilliaanse Jan Modaal wordt het steeds moeilijker. Olimpio Montei- ro, vertegenwoordiger van Ackerman Tra ding, een handelszaak die is gespecialiseerd in luxe gordijnstoffen, voelt aan den lijve dat de economie zwaar te lijden heeft onder de huidige recessie. „De omzet van het bedrijf zal dit jaar waarschijnlijk 40 procent lager uitkomen dan vorig jaar. Omdat ik op provi siebasis werk, merk ik dat aan mijn inkomen. Vroeger kochten de mensen regelmatig nieuwe gordijnen, sommigen zelfs elk jaar. Dat hebben ze er in deze huidige situatie niet meer voor over. Iedereen is onzeker en houdt het geld liever vast voor het geval het straks nog slechter gaat. Of om af te reizen naar Nederland." Grote tekorten De toekomst ziet er voor de Antillen somber uit. De centrale regering in Willemstad wor stelt al jaren met enorme financiële tekorten en is inmiddels bijna bankroet. Nederland pompt jaarlijks bijna 300 miljoen gulden in de Antilliaanse economie, maar dat blijkt niet genoeg. Vooral het veel te omvangrijke ambtenarenapparaat hangt als een molen steen aan de begroting, evenals de staats schuld van ongeveer vier miljard gulden. Van economische groei is al jaren geen sprake meer. Op Sint Maarten (ongeveer 37.000 bewo ners) bestaat het probleem niet. Daar maakt de toerismesector nog altijd een grote groei door. Saba (1.500 inwoners) en Sint' Eustati- us (2.700 inwoners) pikken daar een graantje van mee. Ook op het slechts 15.000 inwoners tellende Bonaire, dat Curasao en Sint Maar ten qua natuurschoon ver achter zich laat en vooral afhankelijk is van het lucratieve duik- toerisme, lijken de zaken beter te gaan dan ooit tevoren. De positieve ontwikkelingen op deze vier eilanden worden vooral tenietgedaan door de ellende op Curasao, en met name door het weinig efficiënte bestuur van de in Wil lemstad ondergebrachte centrale regering. De wijdverspreide corruptie speelt daar ze ker een belangrijke rol in, maar mag niet als voornaamste oorzaak worden aangewezen. Regeringsfunctionarissen halen maar al te graag en vaak het veel gehoorde verhaal uit de kast dat het zaad voor de huidige crisis werd gezaaid toen Shell in 1985 het eiland verliet. De plaatselijke raffinaderij werd wel iswaar nooit definitief gesloten maar de nieuwe, Venezolaanse eigenaar heeft wel aanmerkelijk minder werknemers in dienst, terwijl het bedrijf de overheidskas fors min der oplevert dan destijds met Shell het geval was. Vooral binnen het bedrijfsleven wordt dit afgedaan als lariekoek. De Vereniging Be drijfsleven Curasao (VBC) verwijt de opeen volgende regeringen te lang te hebben ge wacht met het nemen van de juiste maatre gelen om de economische crisis, die deskun digen al lang hadden zien aankomen, te be zweren. Er zit zeker een grond van waarheid in de stelling dat de overheid geen problemen op lost, maar zelf het grootste probleem is. Op Curacao wordt 70 procent van de overheids inkomsten opgeslokt door de ambtenarensa larissen. Sanering van het overheidsapparaat staat bovenaan de prioriteitenlijst van de re gering. Al meer dan twiritig jaar. „Saneren kost geld, er moeten wachtgeldregelingen komen of mensen worden afgekocht. En daar hebben we het geld niet voor", zegt mi nister van nationaal herstel Suzy Römer, die tevens vice-premier is. Voorwaarde Hulp hierbij van Nederland ligt het meest voor de hand. Maar politiek Den Haag stelt zich op het standpunt dat in Willemstad eerst maar eens orde op zaken gesteld moe ten worden alvorens de geldknip open gaat Een omvangrijk economisch en sociaal aan passingsprogramma dient te worden uitge voerd onder toeziend oog van het Intematio nale Monetaire Fonds (IMF). Pas als het IMF het signaal afgeeft dat de Antillen op de goe de weg zijn, is Nederland bereid om over de brug te komen. Nu het water de regering-Pourier tot aan de lippen staat, wordt geprobeerd het her stelprogramma versneld uit te voeren. Om bestuurlijk oponthoud daarbij zo veel moge lijk te voorkomen, is enkele weken geleden door de Staten, het Antilliaanse parlement, een machtigingswet aangenomen die dat zelfde parlement deels buitenspel zet. Het kabinet-Pourier heeft het recht om bepaalde wetten zonder toestemming vooraf van het parlement door te voeren. Zo zouden de An tillen in rap tempo aan de eisen van Neder land en het IMF kunnen voldoen. Maar de tijd dringt. De ambtenarensalaris sen kunnen nauwelijks nog worden uitbe taald, terwijl de schulden met de dag groei en. Reden voor Pourier om dit weekeinde met een indrukwekkende delegatie naar Ne derland af te reizen en bij premier Kok te gaan pleiten voor de Antilliaanse zaak. In het wensenpakket zitten leningen, overbrug gingskredieten en noodhulp voor in totaal meer dan 100 miljoen gulden. „De Antilliaanse bevolking zal er allemaal weinig van merken als Nederland geld geeft", vreest ondernemer Richard Lacroes. „Het komt toch bij de verkeerde mensen te recht. De regering-Pourier is van plan ver gaande belastingmaatregelen door te voeren om de overheidsinkomsten te vergroten. Daar betalen de gewone mensen een enor me prijs voor. Terwijl het echte probleem natuurlijk bij de overheid zelf ligt. Moet je dat ambtenarenapparaat zien. Er zijn zoge naamde topambtenaren die voor 8.000 gul den per maand op de loonlijst staan, maar al jaren in Nederland wonen en daar ook een goed betaalde baan hebben. Ze kunnen be ter dét aanpakken dan de gewone burger weer een poot uit te draaien, want die heeft het toch al niet goed." Vertrouwen Toch klinken er ook optimistische geluiden en lijkt een enkele ondernemer bereid fors te investeren. Terwijl hotels en 'timeshare' pro jecten bij bosjes failliet gaan en van eigenaar verwisselen alsof het warme broodjes zijn, waagt Van der Valk zich aan de bouw van een peperduur nieuw hotel, gericht op de wat oudere jongeren die goed in de slappe was zitten. Het concern is overigens gedwongen de bouw uit te voeren op basis van afspraken die jaren geleden met het eilandbestuur zijn gemaakt. „Maar we hebben er vertrouwen in dat we, door ons op deze doelgroep te rich ten, aan een succesvol project beginnen", zegt Brekelmans. „Of het andere hotel open blijft zal echter sterk afhankelijk zijn van de ontwikkelingen op het eiland, en in de toe ristensector in het bijzonder. We zullen ons van andere vakantiebestemmingen in de re gio moeten onderscheiden door ongekende kwaliteit en service te bieden." Volgens Werdekker is er heel wat voor no dig om de maximale kwaliteit in huis te krij gen. „Jaarlijks worden tientallen miljoen gul dens gestopt in het promoten van Curasao in de Verenigde Staten. Maar wat heb je daar aan, als je de veeleisende toerist niet kan bie den wat-ie verlangt? Het berokkent het toe risme alleen maar schade, want één ontevre den vakantieganger heeft tot gevolg dat er 20 potentiële toeristen wegblijven. Die miljoe nen kunnen ze de eerste jaren beter spende ren aan het opkrikken van het niveau van het toerisme. Dat betaalt zich op termijn terug." ARMAND SNIJDERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41