Herbouw rampwijk pas over twee jaar Stokoude wijn stinkt naar mest en rotte eieren Binnenland LLES VAN LEOLUX BIJ VAN TIL van tiMïïHIHIÏï Sail: groot en gezellig gekkenhuis Kok blij met 'mooie begroting' Ervaren Van den Broek maakt zijn comeback eer gevallen van BSE verwacht iTERDAG 26 AUGUSTUS 2000 ia[ dan bekent doden vriendin itterdam Een 23-jarige man uit Spijkenisse die woensdag- ond is aangehouden op verdenking zijn evenoude vriendin m het leven te hebben gebracht, heeft gisteren schuld bekend. lij verklaarde dat hij zijn partner na een onenigheid in de rela- er| e om het leven heeft gebracht. De politie trof woensdag het li- laam van de vrouw aan in de woning van de man. De man zelf as zwaar gewond. Hij had geprobeerd zelfmoord te plegen. s® ^uid-Holland tegen tol op sluiproutes n haag De provincie Zuid-Holland wil het aantal tolpoorten i provinciale wegen tot een minimum - maximaal twee of drie ieperken. Dat heeft PvdA-gedeputeerde Norder gisteren ge- gd. De komende jaren wil Norder sluiproutes wel op sommi- 8e e delen van de dag voor het verkeer afsluiten. Ook het afstellen nn in verkeerslichten en het opwerpen van fysieke barrières wor- en als alternatief gezien voor tolpoorten op provinciale wegen Zuid-Holland. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil ior de proef met het rekeningrijden op de snelwegen in de andstad enkele tientallen tolpoorten plaatsen. 1 Itudenten kopieerden creditcards itterdam Twee studenten van 19 en 21 jaar uit Spijkenisse lCj:. jn gisteren aangehouden wegens shoppen op internet met de ;gevens van andere creditcardhouders. De twee die een baan adden als ober in een Rotterdamse horecagelegenheid, ge- uikten de creditcardgegevens van de klanten die geen fooi ga- :n. In totaal kochten ze voor zo'n 50.000 gulden aan spullen. ye( let behulp van de creditcardgegevens kochten zij het afgelo- en jaar onder meer computer-, video- en audio-apparatuur, eding en alcohol. Ook haalden zij creditcardgegevens van in- 1( met af. Bestellingen lieten zij onder meer bezorgen bij oude- n aan de deur, waar zij dan onder excuus van een verkeerd k c igegeven adres de door hen bestelde goederen afhaalden. ■uiIE niet meer in PSV-stadion idhoven De mobiele eenheid van de Eindhovense politie ijft voortaan bij risico wedstrijden weg uit het PSV-stadion. ok politie te paard blijft buiten de poorten. De politie heeft ertoe besloten omdat de veiligheid in het stadion tot de ver- itwoordelijkheid van PSV behoort. Volgens een woordvoerder in de politie beschikt de Eindhovense club over een goede ste- ardorganisatie. Bovendien is de videobewaking aanzienlijk irbeterd en kunnen bezoekende supporters die met de trein imen via een nieuw gebouwde loopbrug rechtstreeks naar een geschermd vak. De politie blijft buiten het stadion wel verant- Dordelijk voor het handhaven van de openbare orde en de vei- dei ;heid. nt ^erdachte vrouwenhandel vrij 'Ningen Een 46-jarige Groninger die door justitie wordt aan- de merkt als hoofdverdachte in een omvangrijke internationale ve ouwenhandel is deze week onverwacht op vrije voeten ge- :ld. Dat is gebeurd omdat justitie in Groningen een procedu- fout heeft gemaakt. Justitie betreurt de gang van zaken maar kei gt dat de man hoofdverdachte blijft en zijn straf niet zal ont- j in pen. De man wordt onder meer verdacht van het opzetten bordeel voor buitenlandse vrouwen in Benidorm. In n verkorte procedure werd hij aan Nederland uitgeleverd. Als ond voor die uitlevering gold de betrokkenheid van de Gro- nger bij een criminele organisatie die zich bezighield met de ouwenhandel. ,c oofdredacteur YPRO-tv weg versum Hans Maarten van den Brink vertrekt per 1 januari 01 als hoofdredacteur van de VPRO-televisie. Hij bekleedde ze functie sinds 1995. Bij zijn aantreden gaf hij al aan niet Ma ?l langer dan vijf jaar hoofdredacteur te willen zijn. Volgens nc* VPRO wil de 43-jarige Van den Brink zichzelf in eerste in ch* rntie een jaar rust gunnen. Wel blijft hij tot het einde van het m izoen 2001 eindredacteur van Bonanza, het nieuwe program- 5 w i over beeldcultuur. hoi Leolux collectie heeft een status aparte binnen ienln Ti'- Een complete afdeling, volledig gewijd aan toonaangevende meubelmerk. Van Til presen- irt er alles van Leolux. Van bekroonde klas kers tot het allernieuwste design. Van neubelen, salontafels en eetsets exclusieve specials aantrekkelijke aan- dingen a LEOLUX ANP Algemeen Nederlands Per CPD Geassocieerde Pers Dier Kabinet stelt 270 miljoen beschikbaar aan Enschede Het duurt nog zeker twee jaar voordat de gemeente En schede kan beginnen met de herbouw van de wijk Roombeek. De wijk werd in mei grotendeels weggevaagd toen het vuurwerkbedrijf SE Fireworks door een explosie de lucht inging. De ramp kostte aan 21 mensen het le ven; zeker 400 woningen en bedrijfspanden gingen to taal verloren en duizend panden liepen lichte tot zware schade op. den haag anp stemd voor de werkzaamheden die uitgevoerd moeten worden Gisteren heeft het kabinet 270 voordat de daadwerkelijke her miljoen gulden beschikbaar ge- bouw kan beginnen, steld aan de gemeente Ensche- Wethouder E. Helder van En- de als werkkapitaal voor de we- schede zei op een gezamenlijke deropbouw. Het geld is be- persconferentie met minister Van Boxtel van Grote Stedenbe leid dat zijn gemeente blij is met het geld. De wethouder verwacht dat nu op korte ter mijn kan worden begonnen met de voorbereidingen van de herbouw. Enschede schatte in juni de schade op bijna 1 miljard gul den. De gemeente verwacht dat het rijk in totaal met ongeveer 500 miljoen gulden over de brug komt. Van Boxtel bena drukte dat Enschede mag reke nen op een ruimhartige opstel ling van de regering bij de fi nanciering. ,,Wij willen geen houding uitstralen van 'Ons bin zuunig'. Enschede krijgt wat het nodig heeft", zei de bewinds man. In Enschede waren de reac ties verdeeld. Voorzitter A. Vas- se van de Belangenvereniging Slachtoffers Vuurwerkramp in Enschede noemde de 270 mil joen gulden een aardig startbe drag. Hij zei dat het goed is dat er geld is om mee aan de slag te gaan. „Maar het is onmogelijk om te voorspellen hoeveel er uiteindelijk nodig is. Dat zal pas over een aantal jaren blijken", zei Vasse. Hij vindt dat de we deropbouw goed moet gebeu ren en dat geld daarbij geen rol mag spelen. „Als blijkt dat het meer gaat kosten dan gedacht, moet het geld er komen. Waar het vandaan komt, is niet rele vant." CDA-ffactievoorzitter B. Hee- ringa van de Enschedese raad schrok toen hij het bedrag van 270 miljoen hoorde. Hij was te leurgesteld omdat met zo'n be drag de wijk niet kan worden herbouwd. „We zijn afhankelijk van het vervolg en ik weet niet of we erop kunnen vertrouwen dat er nog meer komt. Ik ben er lang niet gerust op." Zijn WD- collega A. Enklaar vond de for mulering werkkapitaal juist erg positief: „Dat wekt verwachtin gen". F. Lammerink is niet al leen als SP-raadslid betrokken bij de ramp maar verloor ook zijn woning en winkel in de wijk door de ramp. Hij noemde het bedrag een schijntje. „Voor al de manier waarop het gaat vind ik erg teleurstellend. Eerst krijgen we een beetje en later schijnen we nog meer te krij gen. Het is net of we hier ach terlijk zijn." DESIGNCENTRUM Amsterdam Honderdduizenden mensen trokken gisteren naar Amsterdam om de duizenden boten te zien die voor Sail waren afgemeerd in de U-haven of daar rondvoeren. De politie omschreef de situatie als een 'gezellig gekkenhuis'. De sfeer was gemoedelijk en ontspannen, vertelde de woordvoerder. Voor zover bekend hebben zich op het water geen ongelukken voorgedaan. Alleen een politieagent liep een nat pak op toen hij naast een boot stapte. Ook prins Willem-Alexander was gisteren van de partij. Als beschermheer van de stichting Sail Amsterdam reikte hij een aantal prijzen uit aan de winnaars van de Tall Ships Race die Amsterdam als einddoel had. Twee Nederlandse driemasters vielen tijdens de race eveneens in de prijzen. De Europa en de Eendracht kregen respectievelijk de derde en vierde prijs in de A-klasse. foto anp cor mulder den haag gpd „Het is een hele mooie rijksbegroting." Premier Wim Kok is innig tevreden met de miljoenennota waaraan gisteren in het kabinet de laatste hand werd gelegd. Een zware bevalling was het niet, omdat de miljardenmeevallers de afgelopen maanden over elkaar heen buitelden. Alle wen sen van de Tweede Kamer konden worden inge willigd en geen enkele minister hoefde de verga derzaal ontgoocheld te verlaten. In totaal wordt volgend jaar liefst 7,4 miljard gulden extra uitge geven aan 'kwaliteit'. „Er was veel ruimte", erkende Kok na afloop van het gesmeerd verlopen begrotingsoverleg. De lasten voor burgers en bedrijven worden met ruim 6,5 miljard gulden verlaagd, er wordt twin tig miljard gulden afgeboekt van de staatsschuld en desondanks is er nog 14,5 miljard gulden be schikbaar voor nieuw beleid. Dat is ruim zeven miljard gulden meer dan in het regeerakkoord werd voorzien. „We hebben heel veel mogelijk heden om heel veel meer te doen", aldus Kok. De miljoenennota wordt pas op 19 september aan de Kamer gepresenteerd, maar nu al is dui delijk dat het onderwijs en de gezondheidszorg volgend jaar op een forse financiële impuls kun nen rekenen. Deze twee begrotingsposten slok ken het grootste deel van de extra middelen op. Ook voert het kabinet de uitgaven aan veiligheid, leefbaarheid, infrastructuur en milieu op. „Ieder een heeft gewonnen, maar met zo'n gunstig eco nomisch gesternte is dat ook niet moeilijk" zei een hoge ambtenaar van het ministerie van fi nanciën gisteren. Kok reageerde gisteren afhoudend op de op roep van D66-voorman De Graaf en PvdA-frac- tieleider Melkert om in de toekomst bij het op stellen van begrotingen uit te gaan van een gun stiger 'groeiscenario' en zo nog meer geld be schikbaar te krijgen voor investeringen in onder wijs en zorg. Volgens Kok is het nog te vroeg om daar nu knopen over door te hakken. „Met gun stiger ramingen verander je de werkelijkheid niet", aldus Kok. den haag anp Hans van den Broek zal er trots op zijn. De rasatlanticus bevindt zich met de uitnodi ging van de Indonesische pre sident Wahid om adviseur in ternationale zaken te worden in het illustere gezelschap van de vroegere Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger. Het was even stil rond de kos mopoliet Van den Broek (63) die een van de meest ervaren internationale bestuurders in Nederland is. Van 1976 tot de zomer van vorig jaar speelde hij vrijwel onafgebroken een hoofdrol in de Nederlandse buitenlandse politiek. Eerst als KVP'er in de Tweede Kamer, daarna als CDA-staatssecretaris en vervolgens elf jaar als minis ter van Buitenlandse Zaken. In 1993 verkaste Van den Broek naar Brussel waar hij eurocom missaris werd en uiteindelijk een zware buitenlandse porte feuille wist te bevechten. In maart 1999 verdween hij met de rest van de Commissie-San- ter na een vernietigend rapport over vriendjespolitiek en fraude vanuit de commissie. Van den Broek trok zich wat te rug uit de publiciteit maar pak te dit jaar de draad weer op met bestuurlijke functies als voor zitter van het Instituut Clingen- dael, de Carnegie Stichting, het bestuur van de Wereldomroep en als lid van de Raad van Commissarissen van Schiphol. Met de uitnodiging om als advi seur naar Jakarta te komen, is hij nu ook op het internationale vlak weer terug. De carrière van de in Parijs uit katholieke ouders geboren Hans van den Broek (1936) is er één van een constant opgaande lijn. Begonnen in de gemeente raad van het Gelderse Rheden, belandde hij via de Tweede Ka mer en Buitenlandse Zaken uit eindelijk in Brussel, als lid van de Europese Commissie. Die overgang in 1993 was enigszins verrassend. De atlanticus Van den Broek zou veel meer op zijn plaats zijn bij de NAVO, waar hij zijn liefde voor de Ver enigde Staten zou kunnen belij den. Hoewel ook naderhand zijn naam telkens opdook als de NAVO een nieuwe leidsman nodig had, zag Van den Broek „Europa" in de loop der jaren steeds meer zitten. In zijn jaren (1981-93) op BZ manifesteerde hij zich als een dossiertijger die Washington zelden uit het oog verloor. Dat kwam vooral naar voren tijdens het tumultueuze kruisraketten- debat (jaren '80). Het leverde Nederland de kwalificatie Hans van den Broek wordt advi seur van de Indonesische presi dent Wahid. foto anp robert vos „trouwste bondgenoot van de Verenigde Staten" op. Vriend en vijand roemen zijn kennis, inzicht en discipline, maar die kwaliteiten bleken geen garan tie tegen zeperds. Van den Broeks imago liep enkele forse deuken op. Zoals bij zijn beslis sing om in 1986 toenmalig Tsje chisch dissident Vaclav Havel het dankwoord te ontzeggen bij het in ontvangst nemen van de Erasmusprijs. De „paspoortaf faire" (1988) zorgde voor de grootste kras, maar Van den Broek slaagde er in zijn partij genoot en staatssecretaris Van der Linden de klappen te laten incasseren. Van den Broek kon blijven zitten. Vinologen snuffelen aan fles van drie eeuwen her irland gaat vanaf september jaarlijks drie- ?nd dode en zieke koeien onderzoeken op inwezigheid van BSE. Dat zal naar verwach- een flink aantal gevallen van de gekke-koei- ;kte aan het licht brengen. Dat leert de erva- in Zwitserland en Frankrijk, waar al sinds 3 tijd uitgebreid gezocht wordt naar gekke _sn. De uitgebreide controle is verplicht ge- Bdoor de Europese Commissie, die in kaart rengen hoe groot het BSE-probleem is. FJir op heden zijn in Nederland zes gevallen BSE ontdekt. Steeds ging het om dieren op de boerderij. In Nederland wordt in het slacht huis alleen een visuele controle uitgevoerd. Dode dieren die naar de destructor gaan, of zieke die ren die een noodslachting moeten ondergaan, worden helemaal niet gecontroleerd. Dat zijn er jaarlijks 44.000 en daarvan worden er straks drie duizend gecontroleerd. Het onderzoek wordt uit gevoerd door ID-Lelystad. „In Zwitserland bleek uit gerichte steekproeven onder deze twee cate gorieën koeien dat het aantal ontdekte BSE-ge- vallen ruim verdubbelde", zegt projectleider M. Smits. „Ook in Frankrijk zijn in twee maanden tijd al vier gevallen van BSE opgespoord met de nieuwe controle." Met *21 kunt u uw vaste toestel eenvoudig doorschakelen naar een ander telefoonnummer. Bijvoorbeeld naar uw mobiele telefoon. Zo bent u altijd bereikbaar op uw vaste telefoonnummer. Het in- en uitschakelen van *21 is gratis. U betaalt alleen de gesprekskosten van de daadwerkelijk doorgeschakelde gesprekken. En naar een mobiel nummer van KPN Telecom is dat nu vanaf 25 ct/min (starttarief: 10 cent per gesprek). Inschakelen: *21*mobielnummer#. Uitschakelen: #21#. Bij sommige ISDN-apparatuur werkt dit anders. Zie voor meer informatie www.kpn.com almere carlo nuveen Hij geurt naar mest en rotte eieren. De scheefgetrokken mondhoeken van het handje vol vinologen voorspellen eveneens weinig goeds. Toch moet de ongeveer drie eeuwen oude, roodbruine wijn - ver moedelijk afkomstig uit Noord-Portugal - ooit een streling voor de smaakpapil len zijn geweest. Even doorbijten, is het devies voor het selecte groepje experts dat vrijdagochtend in het proef lokaal van het Almeerse wijn onderzoeksinstituut Meron BCL de inhoud van de vorige maand vanuit een gezonken Nederlands oorlogsschip op de Waddenzeebodem opgedoken antieke wijnfles mag 'besnuffe len'. Op de lippen van de aanyan- kelijk zuinig kijkende vinologe Lucette Faber verschijnt aan het einde van de proeverij een glimlach. „Ik proefde ook mag gi, oude marmelade en een beetje caramel", zegt zij en thousiast, als ze namens de overige panelleden het finale oordeel velt over 'de Portugees'. Uiterst behoedzaam - verpakt in een afgesloten emmer met gedistilleerd water - is het bui kige flesje daags voor de proe verij naar het laboratorium overgebracht. Het schone water in de emmer moet eventueel aanwezig zout zeewater uit de TNO-medewerkers Van Ossenbruggen en Boonzaaijer (rechts) in opperste concentratie bij het aftappen van wat wijn uit de drie eeuwen oude fles. foto gpd optima foto wijn 'trekken'. Op de lange fles- kurk van het flesje. Liefst vier de inhoud van het driehonderd senhals zijn de resten van zee- tv-ploegen en een horde ver- jaar oude flesje. Voor een eerste pokken zichtbaar. slaggevers verdringen zich rond chemische analyse is een aantal Gewapend met een doe-het- de kleine potjes waarin de collega's van de gelegenheids- zelfboor maakt een weten- vloeistof wordt overgeschon- sommelier afgereisd naar Alme- schappelijk medewerker van ken. Niet alleen wijnexperts en re. Met diepgravend onderzoek TNO een miniscuul gaatje in de journalisten buigen zich over zullen de TNOers de komende anderhalve week definitief pro beren vast te stellen waar de wijn vandaan komt en hoe hij is gemaakt. Echt zeldzaam is deze vondst overigens niet. Al begin jaren negentig werden voor de Engel se kust bij Hastings tien wijn flessen van rond 1750 opgedo ken. Zij zaten verstopt in de buik van het voormalige VOC- schip 'Amsterdam'. De wijn snuffelaars en -proevers malen er niet om. De nog naamloze, droge Portugees bevat iets min der alcohol (10,6 procent) dan anno 2000 gebottelde wijnen (12 procent), laat onderzoeks leider Ton van Osenbruggen aan het eind van de ochtend weten. „Het was een goeie, sterke wijn. De makers hebben behal ve druiven waarschijnlijk ook vlierbessensap gebruikt", denkt de TNO-man. De meeste ande re panelleden zijn het met hem eens. „Maar deze wijn is nog slechts een schaduw van wat ie ooit is geweest", sombert vino loog Hubrecht Duijker. Hoeveel geld de Portugees waard is kunnen de deskundi gen (nog) niet beoordelen. Voor een ander op de zee terugver- overd antiek wijntje hebben liefhebbers onlangs nog een paar ton op tafel gelegd, weet een van de vinologen. Haar col lega: „Ach, het is maar weer wat de gek ervoor geeft."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3