ZATERDAGS BIJVOEGSEL Bordeelbeleid: ramp of zegen? e^/w 9e»>, Beleid van gemeenten ZATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 :idsch Dagblad Terughoudendheid in Leidse regio Het God en verderf vrezende gemeentebesstuur van Katwijk is er al maanden door van slag en ook Rijnsburg heeft ernstige gewetensbezwaren. De opheffing van het bordeelverbod per 1 oktober betekent immers dat zij ten minste één 'huis van plezier' binnen hun gemeentengrenzen moeten toestaan. De branche zelf denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. 'Want als er in Katwijk een markt voor een bordeel is, dan had er al lang een gezeten'. door WIM KOEVOET EN MARIJN KRAMP Het zal je maar gebeuren: al meer dan tien jaar word je hooguit gedoogd en dan in eens ben je een gewilde ondernemer. De persoon in kwestie Henry de Vogel, exploi tant van privéhuis Rijndijk 59, kan er harte lijk om lachen. Twee gemeenten uit deze re gio vroegen hem onlangs of hij een bordeel vergunning wilde aanvragen. De Vogel ge niet een goede reputatie; met hem zouden ze bij de uitvoering van de nieuwe wet een be trouwbare exploitant in huis hebben. „Uiter aard", zegt De Vogel, „was het verzoek zeer informeel, dat soort dingen doen ze niet af met een schrijven. Maar het is me toch wat, dat gemeenten met vergunningen lopen te leuren." De opmerkelijke uitnodiging, waarvoor overigens netjes is bedankt, is tekenend voor de grote onrust - hier en daar kan gerust van paniek worden gesproken - die is uitgebro ken nu de datum van 1 oktober nadert. Op die dag wordt het bordeelverbod opgeheven en het prostitutiebedrijf gelegaliseerd mits het in bezit is van een vergunning van 'de ge meente. Voor die tijd moeten gemeenten een bordeelbeleid hebben waarop zij aanvragen kunnen toetsen. Vooral in confessionele ge meenten als Katwijk en Rijnsburg stuit de 'plicht' om prostitutiebeleid te ontwikkelen op gewetensbezwaren. Welke gemeenten bij hem aanklopten, vertelt De Vogel niet. „Dan breng ik die men sen alleen maar in de problemen. Die han delwijze staat nogal haaks op wat ze volgens jullie krant in het openbaar vertellen." Of dit niet hypocriet is? Ach.., hij kan zich er wel wat bij voorstellen. Als je als burgemeester bent gedwongen minstens één bordeel in je gemeente toe te laten, ben je het beste af met het type exploitant dat De Vogel is. Deze 44- jarige Hazerswoudenaar bestiert al een jaar of dertien het huis van plezier aan de Rijn dijk en geniet ondanks het niet bijster gun stige imago van 'de branche' een goede re putatie. Voorbeeldig Hij heeft een net bedrijf, zegt hij zelf, dat twintig jaar geleden op die plek door zijn moeder en partner werd opgezet. Hij be schikt over een groot parkeerterrein, garan deert niet één illegale of minderjarige werk neemster te hebben, sluit keurig om twaalf uur, houdt rekening met zijn buren, betaalt netjes belasting en premies, heeft een bloed hekel aan drugs en laat zich niet in met het criminele circuit. Zelfs zijn alcoholmatigingsbeleid is voor beeldig. „Er zijn bedrijven waar de baromzet belangrijker is dan de verdiensten van de meisjes. Bij mij is dat absoluut niet het geval. Ik heb een privéhuis. geen bar. Dit huis dronken verlaten, is er dus niet bij. Je kunt hier ook geen drankjes kopen, alleen maar krijgen. Dan heb je ook dat gezeik niet van 'geef me d'r nog eens een, ik betaal er toch voor'. Deze bedrijfsvoering werkt door op de klandizie die je trekt." Dat bestaat voor zo'n 95 procent uit vaste klanten, in leeftijd variërend van 20 tot 80 jaar. De prostituees zijn tussen de 20 en 50 jaar. Hij wil geen huis met overwegend jonge meisjes omdat de jonge mannen dan de overhand krijgen. Die schreeuwen meer, is zijn ervaring en willen tot vier uur 's nachts 'feest maken'. „Er is hier echt een sfeer van oude-jongens-krentenbrood. De meeste klanten zijn, zeg maar, oude kennissen van de meisjes en mij. Er zijn er zelfs die bellen om zich af te melden. Doen ze dat niet, dan is het al gauw: waar is Piet? Heeft zeker een vriendinnetje." De Vogel heeft een vergunning aange vraagd bij de gemeente Rijnwoude. Die wil er maar één verstrekken; aan hem weltever staan. Daarmee is de opheffing van het bor deelverbod voor hem vooral een papieren kwestie geworden. Zo ook voor het gemeen tebestuur dat gespeend blijft van verhitte discussies aangezien het bedrijf al 20 jaar zonder al te grote problemen wordt ge doogd. Grote bezwaren In Katwijk echter is de nieuwe wetgeving als een bom ingeslagen. Het raadslid Van Rooijen (SGP) gaat er zelfs om opstappen. Nu hij als gemeentebestuurder een bordeel niet langer kan verbieden en zelfs medever antwoordelijk wordt gemaakt voor het verle nen van een vergunning en het aanwijzen van een vestigingsplaats, was er voor hem nog maar één manier om zijn gewetenscon flict op te lossen: vertrekken. „Prostitutie is zondig. Dat staat in de bijbel. En nu wordt Katwijk, dat nooit met prostitutie te maken heeft gehad, ineens opgezadeld met de ver plichting tenminste één vergunning te verle nen. Zo'n 23 van de 27 gemeenteraadsleden zijn tegen de komst van een bordeel. Ik ben als raadslid - net als zij - drager van de ge voelens van de gemeenschap maar ik kan die functie zo niet vervullen. Dat stuit mij enorm tegen de borst." Dat de andere gemeenteraadsleden wel 'om' zijn en met flink veel tegenzin het plaat selijke industrieterrein hebben aangewezen als locatie voor een bordeel, is uit het besef dat de zogeheten nuloptie (niet één bordeel toelaten) naar alle waarschijnlijkheid niet haalbaar is. Vooral gemeenten met een net als Katwijk forse christelijke signatuur, tim meren hun bestemmingsplannen dicht om het onheil af te wenden. De verwachting is dat dit beleid voor de rechter sneuvelt. De wetgever heeft met de opheffing van het bor deelverbod immers uitdrukkelijk de bedoe ling gehad om vestiging in elke gemeente mogelijk te maken. Toch verkiest een aantal gemeenten deze bestuurlijke ongehoor zaamheid boven de invoering van lokaal bordeelbeleid. Van Rooijen is van mening dat Katwijk die gok ook had moeten wagen. Had de rechter Katwijk teruggefloten, dan had hij alsnog zijn biezen gepakt. Zijn principiële opstelling leverde Van Rooijen de afgelopen week veel adhesiebe tuigingen op. Niettemin zit de opmerking van burgemeester Van Wouwe hem nog steeds dwars. „U moet niet getuigen, u moet deze gemeente besturen", voegde deze hem toe tijdens het politieke debat in de gemeen teraad. Van Rooijen: „Alsof mijn getuigenis een louter cosmetische functie heeft." Ongegrond Peter Demenint, zedenteamchef bij de poli tie Hollands-Midden, begrijpt de opwinding in Katwijk wel maar vindt dat in het debat de onjuiste indruk is gewekt dat 'het grote ge vaar' zich na 1 oktober aandient. „Het zou vandaag nog kunnen gebeuren dat iemand ergens in Katwijk een pand koopt en daar een bordeel begint. Juist doordat gemeenten vanaf 1 oktober in hun vergunningsvoor waarden en in hun bestemmingsplannen bepalen waar wel en geen bordelen mogen komen, kunnen ze niet meer worden verrast. Ook de angst voor een invasie van bordelen, alleen maar omdat ze legaal worden, is abso luut ongegrond. Er zijn net zo veel bordelen als er markt voor is en de marktsituatie ver andert niet. Je begint echt niet zo maar aan een bordeel omdat dat nu mag. Je moet flink investeren en aan vrouwen zien te komen." Ook André van Dorst, woordvoerder van de Vereniging Exploitanten Relaxbedrijven (VER) gelooft om dezelfde reden niet dat het zo'n vaart zal lopen in Katwijk. „In onze branche geldt het marktprincipe net zo goed. Als Katwijk zo'n geweldige plaats was om een bordeel te vestigen, had er allang eentje gezeten. Misschien is er wel een markt voor, maar als de voltallige gemeenschap tegen de vestiging van zo'n bedrijf is, kun je als ex ploitant alleen maar problemen verwachten. Welke ondernemer heeft daar nu zin in? Als de Katwijkse gemeenteraad dus daadwerke lijk een afspiegeling van de bevolking is, heeft het dorp niets te vrezen lijkt mij." Wat hem vooral stoort in de discussies over het lokale bordeelbeleid is de beeldvor ming die over de branche wordt uitgestort. „Er wordt niet alleen de indruk gewekt dat de bordelen als paddestoelen uit gaan schie ten. Nee, nee... Met een bordeel op je grond gebied ben je ook direct het centrum van wapenhandel, drugssmokkel en allerlei an ILLUSTRATIE MAARTEN WOLTERINK dere criminele activiteiten. Kortom het gaat weer lekker met ons imago. Maar ja, ze moe ten wat, die behoudende gemeenten. Hun principieel 'nee' is overruled door de rijks overheid. En wat doe je dan als je het wilt te genhouden? Je laat het voorkomen alsof een enorme ramp je dorp bedreigt, je hel en ver doemenis binnenhaalt, het einde zoek is..." Natuurlijk, erkent Van Dorst, bestaan er foute zaken die vrouwen smokkelen, pas poorten afnemen, in drugs handelen, slechts twee klanten in de week hebben maar er voor de belasting 100 opvoeren om geld te witten. „Maar dat is maar een klein clubje; de onderkant van de markt. En die krijgen dus absoluut geen vergunning. Daarvoor is die nieuwe regelgeving juist bedoeld. Om dit soort praktijken uit te bannen." Vertrouwen Van Dorst, die zelf een prostitutiebedrijf in Apeldoorn heeft, verwacht niet dat de af schaffing van het bordeelverbod leidt tot een toename van het aantal seksinrichtingen. „Gemeenten baseren zich allemaal op de huidige situatie. Nette bedrijven krijgen een vergunning, Gemeenten die nog geen borde len hebben, zullen ze zoveel mogelijk probe ren te weren. Ik denk juist dat het aantal af neemt. In Amsterdam dat al enkele jaren ge leden een vergunningstelsel invoerde, was er ook een afname van ongeveer 7 procent. En daar zaten veel zaken tussen waarvan nie mand de sluiting betreurde." Behalve dat het aantal zaken aan de 'on derkant van de markt' afneemt, denkt Van Dorst ook dat een aantal middelgrote bedrij ven (5 tot 10 werkneemsters) niet is opge wassen tegen de wetswijziging. Bordelen van deze omvang zijn momenteel eigenlijk te klein voor een financieel gezonde bedrijfs voering. „Ze moeten uitbreiden, maar wach ten de vergunning af. Op zich logisch, maar ik geloof niet dat er veel gemeenten zullen zijn die zeggen: alstublieft hier is uw vergun ning en oh wilt u uitbreiden? Maar natuurlijk gaat uw gang. Nee, eer de gemeenteraden daar aan toe zijn ben je een paar jaar ver der." (Vervolg elders in dit Zaterdags Bijvoegsel) Het gemeentebestuur van Leiden telt zelf vier seksinrichtingen in de stad en wil het daarbij houden. Ook Leiderdorp laat het bij het oude en is van plan om Club Joy, de zaak die sinds vijf jaar op een be drijventerrein is gevestigd, een ver gunning te geven. Wassenaar heeft geen sekshuizen en laat na 1 oktober maximaal één sekshuis toe op een nog nader te bepalen plek. Overigens zijn er nog geen aanvragen van geïnteresseerde ondernemers binnengekomen. In Voorschoten legt de gemeente een eventuele aanvrager van een vergunning allerlei beperkingen op. Zo mag de zaak zich niet in een woonstraat vestigen, niet in de na bijheid van een kerk, niet als zoda nig herkenbaar zijn, geen passanten lokken, en niet binnen een straal van 250 meter van scholen staan. Oegstgeest stelt ook allerlei be perkingen op voor exploitanten die in de toekomst mogelijk iets willen ondernemen in dit dorp. De ge meente gaat daarbij uit van maxi maal één escortservice en maximaal één bordeel. Een van de argumen ten om deze maxima aan te hou den, is dat buurgemeente Leiden re latief rijkelijk is voorzien. Warmond hanteert ook een ver gelijkbaar 'werend prostitutiebe leid'. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude willen eveneens slechts één vergunning afgeven. In de gemeente Alkemade zijn geen bordelen. Op bedrijventerrein De Lasso in Roelofarendsveen mag er onder strikte voorwaarden één komen. Wat er in Ter Aar na 1 oktober mag en niet mag gebeuren is ondui delijk. De regels zijn nog in de maak. Alphen aan den Rijn kent één privéhuis en een escortbedrijf maar waar die zich precies bevinden en of de zaken aan het toekomstige ver gunningenstelsel kunnen voldoen, weet het gemeentebestuur niet. In elk geval wil het college in de toe komst geen seksinrichtingen in het centrum of op een plek waar het leefklimaat wordt aangetast. Op het grondgebied van Rijn woude staat Rijndijk 59. De ge meente vindt één zaak voldoende. Jacobswoude zal elke vergun ningaanvraag beoordelen aan de hand van het bestemmingsplan. De gemeente hanteert geen maximum aantal en wijst op voorhand geen locaties aan. Hoe Noordwijkerhout op de af schaffing van het bordeelverbod reageert is nog niet duidelijk. Het college komt in september met een beleidsvoorstel. Ook van Sassenheim, Lisse en Hillegom is het toekomstige beleid nog onbekend. In Katwijk zijn daarentegen al ve le discussies over de gewijzigde wet geving gevoerd. De gemeente wil er geen. Maar mocht toch iemand een seksinrichting in deze plaats willen starten dan kan dat slechts onder zeer veel beperkingen op de 50 vier kante meter die de gemeente daar voor op bedrijventerrein 't Heen heeft aangewezen. Buurgemeenten Noordwijk en Valkenburg staan in de toekomst hooguit één bordeel toe op hun grondgebied. Rijnsburg en Voorhout proberen seksinrichtingen te weren door strenge eisen te stellen zoals een verbod in de buurt van kerken en scholen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37