'f mmmm Drie juweeltjes in Toerisme tfy T-shirt ZATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 Het aantal zelfkazende boeren en boerinnen in Nederland groeit nog steeds. Er zijn nu een kleine zeshonderd bedrij ven waarin de eigenaren met eigen handen kaas en ande re zuivelproducten maken. Honderd dertig daarvan staan open voor het publiek. Dat blijkt uit de zojuist verschenen, nieuwe editie van de brochure 'Zuivelboerderijen in Ne derland', die kan worden opgevraagd bij het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk, telefoon (070).395.33.95. Isings In het Veluws Museum Nairac aan de Langstraat 13 in Barneveld (zondag en maandag gesloten) is nog tot en met 30 september een expositie te zien van het werk van de in 1977 overleden J. H. Isings. De schilder/tekenaar werd vooral bekend door zijn historische wandplaten waarmee hele generaties schoolkinderen opgroeiden. Maar ook illustreerde hij bekende jeugdboeken als 'Pad deltje' (Joh. Been) en 'Peerke en zijn kameraden' (W. G. van der Hulst). In Barneveld worden naast twintig wand platen (de originele aquarellen uit het archief van uitgeve rij Wolters) en sepiatekeningen ook meer dan honderd pentekeningen geëxposeerd. Bovendien toont de tentoon stelling een aantal voorstudies zodat de werkwijze van Isings goed kan worden gevolgd. Informatie: Veluws Museum, telefoon (0342J.41.56.66. Preuvenemint Tot morgen 27 augustus wordt er op het Vrijthof in Maas tricht weer eens uitgebreid getafeld. Gedurende dit zoge noemde Preuvenement presenteren ruim dertig restau rants zich met gerechten die variëren van Italiaans tot Chinees en van Vlaams tot Thais. Ook treden er in de mu ziektent allerlei orkesten op. De 19e editie van het Preu venement wordt morgen om 01.00 uur afgesloten. Informatie: VW Maastricht, telefoon (043).325.21.21 cn/of website www.preuvencmint.nl. Bloemencorso's Drie Deense juweeltjes vormen het uiteinde van het parelsnoer van Waddeneilanden voor de kust van Nederland, Duitsland en Denemarken. Romo, Mando en Fano verschillen van karakter. Maar ze hebben één ding gemeen: het wad is er onwaarschijnlijk mooi! De zee begint aan zijn grote verdwijntruc. Het vallende wa ter onthult twee weggetjes tus sen het eilandje Mando en het vasteland. Vergeleken met de zompige rijbaantjes zijn de karrensporen in een Hollands knollenland riante rijkswegen. De Ebbevej (Ebweg) is zelfs ver boden voor personenauto's. Die zouden onherroepelijk wegzakken in het slijk van de Waddenzee. De andere mod- derstrook, de Lalningsvejen, is beter berijdbaar. Maar het blijft oppassen, want zonder kennis van de getijden is het risico groot door de vloed te worden verrast. De Mando Bus biedt uitkomst. Het vehikel lijkt op een dubbel dekker die onder een te laag vi aduct door is gereden. In drie kwartier sleurt een tractor de onthoofde bus met passagiers, vracht, fietsen en post naar Mando. Het tij dicteert de dienstregeling. Dagjesmensen moeten zich haasten, want het gedrocht begint na qen pauze van uurtje of vier al weer aan de elf kilometer lange terugreis naar Vester Vedsted op het vas teland. Treuzelen is uitgeslo ten, want dan wist de vloed de weg weer uit alsof een storend potloodstreepje wordt wegge- gumd uit een overweldigend landschap. Stilteplek Vakantiegangers die langer wil len blijven, vinden op het acht vierkante kilometer grote ei land welgeteld negentien ho telkamers, een groepsaccom- modatie voor zeventig perso nen, enkele vakantiehuizen en een tweesterren-camping met 42 standplaatsen. Meer niet. De zeventig eilandbewoners willen dat graag zo houden. Zij vinden dat Mando een plekje moet blijven in de coulissen van het toerisme; een weldadi ge stilteplek waar je naar toe gaat om te onthaasten en een wisser door het gestresste hoofd te halen. Het eiland biedt zes gemar keerde wandel- en fietsroutes (van 2 tot 10 kilometer), een museumpje en een kerkje. En dan is er natuurlijk dat adem benemende duingebied met zijn rijkdom aan vogels. Die lokken talloze vogelaars naar Mando. Genietend van voor pret bevolken ze de Mando Bus. Verrekijkers. Telelenzen zo groot als de peniskoker van een Papoeahoofdman. Groene zuidwesters. Groene wind jacks. Groene laarzen. Een groen leger of fotojacht naar de zwarte rotgans, steltlopers en andere vogelsoorten die de Waddenzee als eetkamer ge bruiken. Als ik de bus beklim verstommen de gesprekken. Afkeurende blikken op mijn veelkleurige kleding. Je ziet ze denken: een groentje! Hoe anders is dat op Romo. Uithangbord van het massa toerisme. Ideaal voor gezinnen met kinderen. Die vinden op Romo kilometers brede, kind- veilige stranden die tot de mooiste van Europa behoren. Je mag er met de auto tot de vloedlijn rijden. De zee is er kalm en ondiep. Voor gezinnen die een dagje iets anders willen dan zand en zee, zijn er in de achtertuin aantrekkelijke kin derattracties, zoals Legoland en een Viking speel- en doe park. Zoals langs de hele Deen se kust is het aanbod aan rian te vakantiehuizen groot. De duurdere beschikken zelfs over eigen zwembad en sauna. Fano tenslotte, is weer een kruising tussen Mando en Romo. Vanuit Esbjerg over brugt een veerboot de afstand in een kwartiertje. Op het ei land wachten popperige dorp jes, de oudste kro (herberg) van Denemarken en een over vloed aan natuurschoon met uitzicht op talloze zeehonden. ,,Er zijn er nu zoveel, dat we zieke dieren niet meer verple gen en terugzetten. We maken een einde aan hun lijden. In de natuur gebeurt dat immers ook, door ijsberen en andere rovers", vertelt een bioloog van het Scheepvaartmuseum in Es bjerg. ,,Wij moeten dat nieuwe beleid wel goed uitleggen aan het publiek. Zeehonden verte deren nu eenmaal. Ze lijken op onze kinderen. En die doe je natuurlijk geen kwaad." Informatie (ook over vakantiewo ningen): Deens Verkeersbureau, Postbus 266, 2300 AG Leiden, tele foon 0900-202.52.80. De Gouden Cirkel, een samenwerkingsver band van steden en dorpjes rondom de voormalige Zuiderzee, richt zich op de be vordering van het toerisme in die regio. In dat kader ook biedt de organisatie een scala aan arrangementen aan waaronder wande lingen, fietsritten, overlevingstochten (in het Flevolandse Kotterbos) of uitwaaien op het IJsselmeer en de Waddenzee tijdens een paar dagen zeilen. 'Laat de bakstag vieren en de zwaarden zak ken. Hijs de fok!' Maat Paul doet wat de schipper hem opdraagt. De passagiers dren telen wat om hem heen. Ze weten zich duide lijk geen raad met de zeiltermen en de ontel bare touwen. Op vrijdagavond hebben veer tien passagiers zich ingescheept op het zeil schip Anna Trijntje in Hoorn. Het gemêleerde gezelschap heeft de nacht in de haven door gebracht in de hutten van het schip. Tijdens het ontbijt overlegt schipper Stefan van de Valk met zijn splinternieuwe bemanning wel ke koers ze zullen varen. Er wordt voor Lem mer gekozen. Terwijl een laatkomer aanschuift voor het ontbijt, luistert de rest van de passagiers op het dek naar de technische uitleg van de maat. 'De fok wordt gehesen met de val. Die moet goed worden vastgezet. Dus onderlangs kruiselings eroverheen, kruiselings onder door, een lus en klaar.' Niets begrijpend kij ken de passagiers elkaar aan. De maat doet het nog een aantal keer voor en de passagiers knikken vriendelijk. In sneltreinvaart vertelt Paul hoe het zit met de andere touwen en dan is het tijd om de trossen los te gooien. Paul vraagt om mede werking van de passagiers. Vooral de Duitse 'bemanningsleden' hebben weinig begrepen van de uitleg. Ze prutsen wat, maar geven De Anna Trijntje onder vol zeil op weg naar Lemmer. zich al snel gewonnen. De acht zijn op een bedrijfsuitje en duidelijk niet van plan zich erg in te spannen. Ze gaan op het voordek Zit ten en pakken een biertje. Inmiddels heeft ook de rest van het gezel schap een plaatsje op het dek gezocht. Het wolkendek breekt open en maakt plaats voor de stralende zon. De wind laat het een beetje afweten, maar daar weet de schipper wel wat op. Hij laat zijn maat het waterzeiltje installe ren. Plotseling worden de passagiers opge schrikt door een oorverdovend kabaal. De schipper laat de misthoorn loeien. Een ple- zierbootje vaart rakelings voor het grote schip langs. De roekeloze schipper kijkt even om, lacht en zwaait vriendelijk. De maat roept hem een aantal verwensingen na. De Duitsers lijken niets gemerkt te hebben van het dreigende gevaar. Zij drinken onge stoord hun wijn, likeur en bier. Zo nu en dan vertrekt er één naar de hut voor een hazen slaapje. Vlak voor de Houtribsluizen bij Lely stad komt er actie in de groep. Het grootzeil en de fok moeten naar beneden. Iedereen helpt mee. Na deze inspanning heeft de kok als beloning broodjes en tomatensoep voor de passagiers. Maar schipper Stefan en zijn maat hebben daar voorlopig geen tijd voor. Tussen de krijsende'meeuwen moet de Anna Trijntje aanmeren voor de brug. De schipper is geïrriteerd omdat de auto's voorrang krij gen. Dan mist maat Paul ook nog de bolder bij het aanmeren. 'Voor straf ga je vanavond een uur werpen. Ik meen het.' Na de sluizen trekt de lucht dicht. Het wordt koud en de wind trekt aan. Het water slaat over de reling; het schip schommelt. Een aan tal passagiers zoekt de warmte binnen op. Maar de bikkels blijven buiten. 'Van voor naar achter, van links naar réchts, van voor naar achter...', zingen zij volle borst om het warm te krijgen. De kok helpt een handje met een bak hete koffie. Eenmaal in de haven van Lemmer helpt de hele bemanning mee de zeilen en de schoten op te ruimen. Ondertus sen bereiken de geuren van de kerrierijst het dek. Tijd om te eten. En vanavond de loroeg De Anna Trijntje behoort tot rederij 'De Zeilvaart' die tot en met eind eind oktober zeilweekeinden over het IJsselmeer en de Waddenzee organiseert. Een groep van tien personen kan al een eigen' schip reserveren. Individueel opgeven kan ook. Een weekeinde zeilen in september kost driehonderd gulden (volpension). Reserveren kan via VW Vakanties-Flevoland/Zuiderzee, telefoon (0800).250.5050. Parlementsgebouw Het Britse Parlementsgebouw is voor het eerst sinds jaren weer geopend (tot 16 september) voor het publiek. De deur ging op slot nadat Ierse republikeinen er in 1979 een bom lieten ontploffen. Overigens zal koningin Eliza beth geen gebruik kunnen maken van de mogelijkheid het wereldberoemde gebouw te bezoeken. Het is haar verbo den. Nadat Karei I in 1642 'the house of commons' bin nentrad en het aftreden van vijf leden van het parlement eiste, is het hoofd van de Britse koninklijke familie niet meer welkom. Monumenteel In het lange weekeinde van 8 tot en met 10 september woedt in Dordrecht weer de manifestatie 'Dordt Monu menteel'. Het feest begint vrijdagavond met een zogehe ten 'pastafeest' op de in Italiaanse sfeer gedompelde ter rassen van het Groothoofd. Een vuurwerk luidt vervolgens de met veel straattheater en muziek gevulde Monumen tennacht in. Op zaterdag ligt de nadruk op monumentale gebouwen als de Grote Kerk, het Stadhuis en de Groot- hoofdspoort, die alle voor het publiek geopend zullen zijn. De zondag staat vorral in het teken van een kunstmartkt. Informatie: WV Zuid-Holland Zuid in Dordrecht, telefoon (0900J.463.68.B8 en/of website www.dordt.nl (kies voor 'evenementen') Je bent tegenwoordig als toerist je vakantie niet zeker. Voordat je 't weet, zucht je - beschuldigd van brandstichting, vechten of terrorisme - in een Spaanse, Griekse of Joegoslavische kerker. Of loop je na een avondje stappen de kans met een kogel in je lijfin een Italiaans ziekenhuis te belanden. Beschuldigd van een moordaanslag op een politie-agent. Vergeleken daarmee valt er met het voortijdig afbreken van je vakantie, omdat je hotel wordt bedreigd door een bosbrand, 2 nog enigszins te leven. Maar mooi dat ik onlangs wel m'n m t-shirt met daarop de tekst 'Don 't tourist me, I'm on vacation' te voorschijn heb 5 gehaald. Opdat ik, als ik voor mijn plezier in den vreemde verblijf, niet g word aangezien voor een toerist. Het bloemencorso van Zundert vindt dit jaar plaats op zondag 3 (de optocht duurt van 13.30 tot 18.00 uur) en maandag 4 september. Op die tweede dag zijn de wagens van 09.00 tot 23.00 uur te bezichtigen op een afgesloten terrein. Het evenement wordt omgeven door optredens van onder meer straattheatergezelschappen en dweilor kesten. Ook is er een jaarmarkt. Een dag eerder, op zater dag 2 september, rolt voor de 52e maal het corso van Aalsmeer (twintig praalwagens, dertig andere voertuigen en diverse muziekkorpsen) naar Amsterdam. Het thema is 'Rondje Nederland', dat vorm krijgt in de uitbeelding van typisch Nederlandse zegswijzen als 'op dreef zijn' en 'de bloemetjes buiten zetten.' Het corso begint om 09.00 uur in Aalsmeer en arriveert in de middaguren bij het Muziek theater in Amsterdam, 's Avonds is de verlichte stoet te bewonderen in het stadshart van Amstelveen. Informatie Zundert: telefoon (076J.597.19.99 en/of website: www.boemencorsozundert.nl. Informatie Aalsmeer: telefoon (0297).32.51.00. Vissersschepen op het strand

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31