Een leuke hobby met vervelende gevolgen 3L Gesprek van de Dag Limousins in hartje Parijs Zeldzame albino-kreeft gestolen en gekookt Karaoke voor de voeten Umlaut maakt Duitsers humorloos en knorrig New-Yorkse burgemeester Giuliani kwaad op dierenvrienden ZATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 Commentaar Omroep vernieuwt bijna niet Twee reclamevrije, kwalitatief hoogstaande publieke netten, naast een commercieel bestel, waarin andere uitgangspunten gelden. Hoeveel kijkers zouden daar aan niet de voorkeur geven boven de bestaande prak tijk, waarin de grenzen tussen commerciële en publie ke omroepen met het jaar verder vervagen en de pu blieke omroepen marktaandeel verliezen? Vermoede lijk vrij veel, maar toch blijkt de tijd er nog lang niet rijp Na jaren van moeizame besprekingen zetten de pu blieke omroepen in het nieuwe seizoen in theorie wel een belangrijke stap op weg naar een logischer en pu blieksvriendelijke bestel, maar in de praktijk valt de winst tegen. De drie netten krijgen elk hun eigen signa tuur. Niet de thuisbasis van de omroep, maar de aard van het programma is straks bepalend voor de zender waarop het wordt uitgezonden. Die keuze vloeit voort uit de omstreden Concessiewet van staatssecreatris Van der Ploeg, die de rol van de omroepverenigingen beperkt tot die van een programmaproducent. De NOS hoopt door de netprofilering beter te kunnen concurreren met de commerciële omroep en een marktaandeel van veertig procent te kunnen verove ren. Het staat vrijwel vast dat dat niet zal lukken. De 38 procent die de publieken het afgelopen seizoen heb ben gehaald is eigenlijk alleen maar mogelijk met een topevenement als het EK-of het WK-voetbal. Zonder zo'n kijkcijferkanon is het al mooi als eenderde van de kijkers wordt bereikt. Bovendien komen er nog elk jaar zenders bij en die eisen allemaal hun marktaandeel op. Juist de publieke omroep moet echter het accent leg gen op kwalitatieve concurrentie om zich te kunnen onderscheiden. Netprofilering is een handreiking aan de kijkers die willen weten waar ze aan toe zijn. Uitein delijk gaat het echter om de programma's. In dat op zicht kon afgelopen week bij de presentatie van de winterprogrammering worden vastgesteld dat Hilver sum zich maar zeer bescheiden vernieuwt en dat de programmaschema's veel onevenwichtigheden verto nen. De omroepen blijven hun individuele voortbe staan boven alles stellen, maar roepen daarmee op ter mijn hun eigen einde over zichzelf af. Harrelson niet gestraft voor telen hennepplant Woody Harrelson en juichende medestanders, nadat een rechtbank de acteur had vrijgesproken. FOTO AP ROB CARR De Amerikaanse acteur Woody Harrelson is door een rechtbankjury in de staat Kentucky vrijgesproken van marihuanabezit. Met de uitspraak is een eind gekomen aan een juridische strijd, die vier jaar heeft geduurd. Harrelson plantte in 1996 vier hennepzaadjes om een rechtszaak uit te lokken, zodat hij de wet zou kunnen aanvechten die het bezit van elk deel van de hennep plant verbiedt. De officier van justitie had er bij de jury op aangedrongen Harrelson de maximale boete van 500 dollar en minstens 30 dagen gevangenisstraf op te leggen, met als argument dat hij zijn bekendheid heeft misbruikt om de wet te kunnen overtreden. Harrelson, die actief is in de milieubeweging, betoogt dat er veel minder bomen gekapt zouden hoeven wor den, als voor de productie van papier hennep gebruikt zou worden. Hennep was in het verleden een van de belangrijkste landbouwgewassen van Kentucky. In de 19e eeuw werd er touw en zeildoek van gemaakt. In 1937 werd de productie van hennep, waarvan hasj en marihuana wordt gemaakt, in de VS vrijwel volledig verboden. Harrelson zei dat de vrijspraak betekent dat de leden van de jury ,,het niet juist vinden om iemand naar de gevangenis te sturen omdat hij hennep verbouwt voor industrieel gebruik". Harrelson is bekend van onder andere de televisieserie Cheers en de films Natural bom killers en The people vs. Larry Flint. De vijftien jaar oude albino- kreeft Ariel is gestolen uit een aquarium in het Britse Ne wquay's Sea Life Centre. De zeldzame kreeft blijkt al afgelo pen maandag te zijn ont vreemd. Uit het aquarium was ook een krat verdwenen. Die werd later op een nabijgelegen strand ge vonden. Ernaast lag een stapel tje platte stenen rond een knap perend vuurtje. De directie van het aquarium kan nu niet an ders concluderen dat hun be langrijkste publiekstrekker! kokend water ter ziele is ge gaan. Ariel was wegens zijn spien uiterlijk vernoemd naar h( kende wasmiddel. Vissers hem drie jaar geleden vinge EN gaven de albino-kreeft aan Sea Life Centre. Albino-krei worden in het wild meestal oud, maar hun normaal ge- kleurde soortgenoten kunn wel honderd jaar worden. Een dansmachine verovert Ca- lifornië. Het apparaat, de Dance Dance Revolution, maakt van Amerikaanse tieners kleine John Travoltas. De automaten staan voorname lijk opgesteld in reusachtige gokhallen. Pijlen op de bodem van het apparaat knipperen op de maat van de muziek uit gro te luidsprekers. De danser of danseres moet proberen de voeten steeds op de verlichte pijl te zetten. Karaoke voor de voeten, be stempelt de Duitse krant Welt am Sonntag de nieuwe rage. Als een deelnemer na vijf liedje ln voor minstens 70 procent c juiste danspasjes heeft ge- ,r maakt, mag hij zich noemen. Inmiddels worde overal aan de westkust wet11 strijden en kampioenschap georganiseerd. Een eigenaar van een Dan< Dance Revolution (DDR) spreekt over een 'politiek c '8 reet' spel. Het apparaat uit pan vormt een positieve dering op de groeiende r geweld- en horrorautomati Uil e ui I parus Een niet alledaags beeld in het hartje van de Franse hoofdstad: twee Limousinkoeien aan de voet van de Eiffeltoren. Op de voorgrond moeder Jolie met daarachter het kalf podium. De twee waren in Parijs voor een presentatie van dit bekende Franse koeienras. FOTO AFP MEDHI Fotografen belagen informaticastudent met claims De umlaut in de Duitse taal maakt Duitsers humorloos en knorrig. Het spreken van de En gelse taal daarentegen maakt mensen vrolijk, meent de Ame rikaanse psycholoog David My- Myers, hoogleraar aan het Ho pe College in de Amerikaanse staat Michigan, legde zijn theo rie volgens de Britse krant The Times donderdag uit in Edin burgh. Hij beweert dat het uit spreken van de umlaut op de a, o of u ertoe leidt dat de hoeken i de mond naar benedei ;h zakken en dat het gezicht e strenge blik krijgt. Een veel dig gebruik van de spieren nodig zijn voor het uitspre oj van de umlaut wordt in de n senen geassocieerd r driet en frustratie en kan d el< spreker depressief maken. Het gebruik van de klinker gt en a in het Engels, zoals in pe ir, heeft een tegenove n steld effect. nf De lezer van Privé of Story komt zijn plaatjes van bekende Ne derlanders regelmatig tegen. Freelancer Edwin Janssen werkt veel in opdracht van de roddel bladen. In mei ontdekte de Huizense fotograaf zijn foto's op internet. Op de nieuwe site Dutchcelebrities.com van En- schedeër Keivin Huizing prijk ten de portretten van 'televisie- babes' als Daphne Deckers, Da- niëlle Overgaag en Tanja Jess. Zonder bronvermelding. Huizing zegt niet te kwader trouw te hebben gehandeld. ,,Ik wist niets van copyrightregels af. Echt niet. Ja, dat klinkt mis schien stom. Maar er zijn zo veel sites met foto's van beken de Nederlanders, dat ik er van uit ging dat het allemaal wel mocht." Janssen gelooft dat niet. „Ik heb hem ervoor gewaarschuwd dat hij de foto's van zijn site moest halen." De fotograaf stuurde vervolgens een gepeperde reke ning: 14.000 gulden voor acht Het begon als een leuke hobby. Maar de website van Enschedeër Keivin Huizing be gint nu vervelende gevolgen te krijgen. Twee fotografen hebben de 21-jarige infor- matica-student een nota gestuurd van 26.000 gulden voor het ongeoorloofd plaat sen van hun foto's op internet. Het wachten is op de volgende schadeclaims. foto's. Het normale tarief is 500 gulden (ex. BTW). Omdat het kwaad echter al was geschied en er bovendien geen naams vermelding bij stond, kwam Janssen uit op bijna 2000 gul den per foto. De nota viel ver keerd, merkte de fotograaf. „Hij begon te schelden. Ik zou een zielig mannetje zijn dat over de rug van anderen geld verdient." Geld kwam er in elk geval niet uit Enschede. Ook niet nadat Janssen een advocaat had inge schakeld. Huizing zelf zegt geen cent te hebben. „Nee, ik ver dien niks aan mijn site. Ik leg er zelfs op toe. Internet is heus geen big business." De web master wees om diezelfde re den een claim van 12.000 gul den van een andere fotograaf af. Huizing kwam hier wel tot een schikking van een paar honderd gulden, in de hoop er vanaf te zijn. „Dat geld heb ik van anderen moeten lenen." Hoewel de foto's inmiddels van Dutchcelebrities.com zijn ver wijderd, laat Janssen het er niet bij zitten. Hij overweegt een rechtszaak. „Ik sta ijzersterk, want hier bestaat al jurispru dentie over. Ik ondervind de nadelige effecten hiervan. De exclusiviteit van mijn foto's ver dwijnt op deze manier. Klanten zeggen nu tegen mij dat ze een bepaalde foto niet willen, om dat ze die al tientallen keren op Internet hebben gezien." Huizing is bang dat meer foto grafen een rekening zullen stu ren, want zijn site bevatte hon derden foto's van bekende Ne derlanders. Hij ziet zich zelf als een soort zondebok. „Er zijn wel 300 vergelijkbare sites die geen rekening hebben gekre gen. Die kunnen lekker door gaan." De site van Huizing is inmid dels gedevalueerd tot een door- verwijspagina met ontelbare links. Tolk op 'migrantenvlucht' succ Nog maar twee weken en dan is het voorbij met de extra service aan boord van de Transavia- vluchten vanuit Rotterdam naar de Marokkaanse steden Tanger en Nador en omgekeerd. De af gelopen zomer konden de pas sagiers van deze zogeheten 'Mi granten-vluchten' een beroep doen op een professionele tolk. In het verleden is namelijk ge bleken dat veel inzittenden de Nederlandse of Engelse taal niet machtig zijn en dit kan lei den tot communicatieproble men. De KLM-dochter besloot daarom vanaf 3 juli tot en met 5 september twee Marokkaans- en Berbersprekende tolken in te huren, die vragen of opmerkin gen van passagiers vertalen en die vervolgens doorspelen naar het cabinepersoneel. De tolken zijn echter niet bevoegd om de zogeheten flight safety speeches uit te voeren, de veiligheids praatjes aan het begin van elke vlucht. Maar zou het welli< -L niet beter zijn om juist Ma e| kaans en Berber sprekend nepersoneel op die vlucht! te zetten? Twee vliegen in i klap, ten slotte. Volgens wia voerder Mario Lander van Vakbond van Nederlands nepersoneel (VNC) juist n „Voor de flexibiliteit van d luchtvaartmaatschappij is niet wenselijk om bepaald personeelsleden enkel vo< paalde vluchten vrij te hoi Zij moeten ook inzetbaar op de langere vluchten." De VNC evalueert binnen!n met Transavia het initiatie Voor Lander staat echter afrt dat het project is geslaag de wandelgangen heb ik positieve reacties gehoord voldoet zeker aan een bes! de behoefte." Dierenrechtenactivisten heb ben zich de woede van de New- Yorkse burgemeester Rudolph Guiliani op de hals gehaald, door zijn portret te gebruiken voor een campagne tegen het drinken van melk. Giuliani overweegt de actievoerders voor de rechter te dagen. „Heb je prostaatkanker?" zo luidt de tekst onder het bemelk- snorde hoofd van Giuliani op een billboardaffiche van de ac tiegroep Menseh voor Ethische Behandeling van Dieren (PETA) De tekst is een variatie op de bekende leus 'Heb je melk?' die de Amerikaanse zuivelindustrie gebruikt in een advertentie campagne. De leus van de ac tievoerders haakt in op een on derzoek van de Harvard-uni- versiteit, waaruit blijkt dat de consumptie van veel melk en andere zuivelproducten de kans op prostaatkanker wellicht iets verhoogt. Giuliani, die prostaatkanker heeft, noemde het smakeloos en ongepast om zijn ziekte uit te buiten en zijn positie als bur gemeester „te misbruiken voor advertentiedoeleinden". „De boodschap die ze proberen over te brengen snijdt uitslui tend in hun eigen fanatieke, overspannen gedachtenwereld hout", aldus Giuliani. Volgens PETA zijn zuivelpro ducten „funest voor de gezond heid van mensen, rampzalig voor het milieu en een nacht merrie voor koeien en hun kalf jes". Het billboard met het hoofd van Giuliani is alleen te zien in de staat Wisconsin, waar de Amerikaanse zuivelindustrie is geconcentreerd. Eerder dit jaar trok PETA een advertentie terug waarin stu denten werden opgeroepen bier te drinken in plaats van melk. Dat gebeurde na protes ten van de actiegroep Moeders Tegen Dronken Rijden. Het billboard van PETA met de omstreden afbeelding van Giuliani. enselijk Al die mensen zullen best verstand van bloemen hebben maar hun theorieën deugen niet. Ik pro beerde vroeger meisjes te versieren die nu oma zijn en geloof me: met anjers lukte dat toen ook al niet. De slechte verkoop van anjers ligt aan het feit dat helemaal niemand die handel wil. De jeugd niet en de oma's evenmin. Hoe komt dat? Om dit uit te leggen moet ik even een zijspronge tje maken naar de wereld van het boek. In een van zijn columns uit de bundel 'Luisteraars!' geeft Karei van het Reve een verklaring voor de slechte verkoop van Nederlandse boeken in het buitenland. Zijn theorie komt hier op neer. Als wij een boek lezen uit bijvoorbeeld Zweden dan willen wij daarin iets terugvinden van ons (voor) oordeel over Zweden. In dat boek moet dus alco holgebruik voor komen en zwijgende dominees, bittere kou of uitgestrekte bossen. In de beroemde Zweedse boeken (en films) wordt je op je wenken bediend. In Nederlandse boeken zouden dus veel molens en tulpen en vingers in de dijk moeten zitten. Want dat beeld hebben buitenlanders van ons land. Maar daar gaan onze romans nooit over. Dus verkopen ze niet in het buitenland. Een aar dige theorie. Of hij klopt, weet ik niet. Hoe zit het nu met die anjers? Mijn theorie is: bloemen moeten op bloemen lijken. Wij hebben de natuur buiten gesloten door muren te metse len. Via de bloemen halen wij die natuur weer in huis. Dan moeten die bloemen ons ook aan de natuur herinneren. Wij houden van de roman tiek van de roos, het ongerepte leven van de veld bloemen en de zuidelijke streken waar de zonne bloem ons aan doet denken. Al die bloemen lij ken op bloemen. Maar anjers lijken helemaal niet op bloemen. Anjers zijn te gekunsteld. Wie een beetje handig is met schaar en lijm kan een rolletje crêpepapier in een uur omtoveren in een bosje anjers. En dus worden anjers niet gekocht. Mijn advies aan de wereld van Aalsmeer en Lisse: kweek anjers die niet op anjers lijken. En als dat niet lukt: staak de actie 'Anjers anders bekeken'. Want het is goed geld naar kwaad geld gooien. Een te dikke Filipijnse politie-of- ficier die in het kader van de nieuwe richtlijnen genoopt was af te vallen, heeft zijn verwoede pogingen om snel gewicht te ver liezen met de dood moeten beko pen. De 55-jarige ANTONIO Ml- RALPES stortte donderdag le venloos in elkaar toen hij samen met 69 andere officieren aan het joggen was. Miralpes is al het tweede dodelijke slachtoffer van de 'afvalcampagne' die in maart door nationaal politiechef Panfi- lo Lacson in gang werd gezet, 's Lands 117.000 politiemannen kregen toen te horen dat hun buikomvang niet meer dan 86 centimeter mag bedragen. De zwaargewichten onder hen kre gen zes maanden de tijd om de gewenste omvang te verwezenlij ken. De populariteit van de Britse der de bevolking is de afgelopen vijf j< aanzienlijk toegenomen. Meer dan 50 cent van de Britten is tevreden over hf functioneren van het koningshuis. Vi geleden was dat nog 41 procent. Dit uit een enquête in opdracht van het d The Times naar de houding van de bei king tegenover de gevestigde orde. H« derzoek wordt De Anjertheorie Ik begin deze week met wat citaten uit het werk van anderen. Maar ik zal eindigen met een frisse theorie uit eigen koker. Er stond een aardig stukje in de Volkskrant over anjers. Diverse deskundigen gaven antwoord op de vraag: Waarom is de anjer in Neder land zo impopulair? ..De anjer heeft een slecht imago, hij wordt geassoci eerd met oudere mensen aldus ie mand van de bloemenveiling in Aals meer. Waarom een associatie met ou dere mensen slecht is, staat er niet bij. We zijn een project begonnen om de anjer in een eigentijdser daglicht te stel len", dat zegt een propagandist van het Bloemenbureau Holland. En de leider van dat project, hij heet Rokus Hassefras, een prachtige naam: ,,Dat project 'Anjer anders bekeken" loopt al drie jaar....Je moet laten zien dat de anjer leuk is en niet meer bij oma past.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2