Schultz legt zich neer bij het onvermijdelijke Tegenwerking bederft olympische aanloop Nigeria Sport iTERDAG 26 AUGUSTUS 2000 2 Zomerkampen voor kinderen organiseren nieuwe uitdaging voor 'vrouwelijke Krajicek De beste Nederlandse tennisster van de voorbije acht tien jaar, sinds Betty Stöve dus, heeft tegenwoordig twintig paarden, vier honden, twee katten en wat ko nijnen bij de deur lopen. Naast de deur ligt ook een tennisbaan. Brenda Schultz tennist namelijk nog wel, maar één verkeerde beweging en ze voelt haar rug weer en 'dan zit het ergens in mijn kont vast'. Toch heeft ze na twee jaar tobben nog geen punt achter haar loopbaan gezet. Drie jaar houdt de bond voor vrouwelijke tennisprofs ploeterende ex-toppers zoals zij een hand boven het hoofd. „Dan geven zij ook de moed op. Ik denk niet dat ik er binnen die drie jaar een punt achter zet." la Schultz: „Dat mensen willen zien wat jij ze kunt geven, dat mis ik wel.' Misschien is ze volgende week in New York, waar maandag het US Open begint, maar misschien ook niet. Ze heeft zich aangeboden voor een 'foundation' optreden, een bal letje slaan met sponsors die daar goed voor betalen. Het geld gaat naar goede doelen. Met dat soort tennis houdt Brenda Schultz, 29 inmiddels, zich al maanden bezig. En zo zal het nog wel even voortduren vermoede lijk, totdat er eindelijk eens een week komt waarin ze helemaal niets meer voelt in haar rug. Tot dusver is dat echter niet gebeurd sinds die trieste aftocht vorig jaar mei in Parijs. Toen vluchtte ze na een on begrijpelijke nederlaag in de ope ningsronde van Roland Garros in tra nen uit Parijs. Pijn in de rug en nog meer in haar hart. Na de rugoperatie in oktober '98 had ze zich een fraaie herfst van haar loopbaan gedroomd. Die hoop sneuvelde in de Parijse len te en is nog steeds niet weergekeerd. De pijn in het hart is inmiddels weg. Weggeëbd in de wijdte van het land goed in Ferrum, Virginia. Deer Run Road is geen plaats voor triestheid. Daar, in de Blue Ridge Mountains, bloeit 'Big' Brenda Schultz-McCarthy in haar eigen domein: een landgoed van twee vierkante kilometer. Waar zij wonen, aan de oostkant van Ame rika, heet zoiets een farm, aan de an dere kant van het land een ranch. Brenda Schultz woont niet meer in Florida. „Hier is het klimaat te verge lijken met het Nederlandse weer. Al leen iets beter. Acht maanden mooi weer en vier maanden met daarin al le seizoenen. Als je tennist is het lek ker om in de eeuwige warmte van Florida te zitten, maar ik hou van zon, van winter én sneeuw." Gezelliger Wonen in Nederland is allang geen optie meer voor de Noordhollandse. „Ik hou van beesten en daarvoor heb je ruimte nodig. Die heb je hier in overvloed en die is hier nog betaal baar ook, zodat je toch ook nog een lekker leven kunt leiden." In twaalf jaar toptennis sloeg ze dik vijf mil joen gulden aan toernooigeld bijeen. „In Nederland is het gezelliger, dat mis ik wel eens, maar iedereen zit er bovenop elkaar. Daar hou ik niet van. Dan kun je wel in Limburg gaan zit ten of zo, maar dat wordt ook volge bouwd. Dat woord kennen ze hier niet eens." Het is misschien ook wel het uitzicht op de toekomst daar in de blauwk- ambergen waardoor haar stemming maar zelden melancholisch wordt. De plannen voor als het professio neel tennissen er echt niet meer van komt zijn al gesmeed. „Zomerkam pen organiseren voor kinderen. Kam pen met paardrijden, vissen, kanoën, tennissen en voetballen, Europees voetbal hé. Allemaal dingen die ik als kind ook altijd leuk vond. Ik hou van kinderen en ik hou van sporten." Het landgoed is ook een rivier rijk, dus al les is bij de hand. Tennissen, ach ja, hoe het daarmee verder moet is een lastiger onder werp. In oktober gaat ze naar Neder land voor een laatste onderzoek door de artsen die haar twee jaar geleden opereerden. Zoals de rug er dan aan toe is, zo zal hij blijven, zeiden de ge neesheren toen.al. Naar die dag leeft ze tussen hoop en vrees toe. Blijft het zoals het nu is, dan zal het nooit meer iets worden in het top tennis. „Als ik duik en echt voluit ga, gaat het fout." Twee weken terug had ze een demonstratietoernooi in Cin cinnati. „Dan zitten er tienduizend mensen te kijken en denk je: die wil ik even wat laten zien. Ik serveerde een keer voluit tegen Mary Joe Fer nandez. Zij had direct weer pijn in haar pols en ik in mijn rug. Dan kun je geen toptennis meer spelen." Fer nandez is al wel gestopt. Ze zou wildcards mogen aanvragen, maar stelt die eerste echte partij sinds Parijs '99 uit en uit. „Zolang ik zelfs tijdens die exhibitions nog pijn voel, weet ik dat het niet goed zit. Om dan wildcards te gaan verspillen op een toernooi.... Als het een paar keer goed gaat op zo'n demo, probeer ik het op een echt toernooi. Maar op dit moment gaat het ook weer niet goed. En ik heb het idee dat het het laatste half jaar ondanks alle trainingen al leen maar gestagneerd is." „Mensen die me zien, zeggen wel: 'zo, jij geeft weer aardige klappen', maar ik ben sterk van nature. Daar om kan ik meer dan de meeste men sen die een vergelijkbare operatie hebben gehad. Maar aardige klappen geven is nog iets anders dan top sport. Daarvoor moet je tot het uiter ste kunnen gaan en dat kan ik niet." Als die dramatische partij tegen de Australische Molik in Parijs het laat ste officiële optreden blijft, dan heeft ze er niet uitgehaald wat er in zat. Dat vindt ze zelf ook, ondanks die negende plaats op de wereldranglijst in mei '96 en haar zestien titels, ze ven in het enkelspel, negen in het dubbelspel. „Maar of je alles eruit hebt gehaald blijft ook betrekkelijk. In Cincinnati sprak ik Steffi Graf. Die was er met Andre. Zelfs zij kent na die blessures dat gevoel. Als je num mer één van de wereld bent, wil je dat ook weer zo lang mogelijk blij ven, zei ze." Herinneringen om te koesteren zui len-er altijd voldoende zijn. Dat zijn niet eens altijd de spectaculairste momenten. Brenda Schultz was tij dens Key Biscayne '94 net tot over haar oren verliefd op Sean McCarthy. „Sean had een hele zwik vrienden kaartjes gegeven voor mijn wedstrijd. Op het centre court versloeg ik toen Arantxa Sanchez, de nummer twee van de wereld." Natuurlijk zijn er, als het tot echt een afscheid komt, dingen die ze zal mis sen. „Dat mensen willen zien wat jij ze kunt geven, dat mis ik wel. Ik vond het altijd waanzinnig leuk dat men sen kwamen kijken om iets van mij te zien. Je hebt een talent en dat wil je uitbuiten." Collega's doen daarom voor demon- stratietoernooien zelden vergeefs een beroep op Brenda Schultz. „En als je dat circuit helemaal afloopt ben je ook zo dertig keer op pad. MaliVai Washington nodigt Chrissie Evert uit en andersom komt hij weer voor niets naar Chrissies' toernooi, zo werkt het simpel gezegd. Je krijgt je tickets en je onkosten betaald en het geld gaat naar goeie doelen. Op die manier wil iedereen toch iets terug doen voor wat -ie gekregen heeft dankzij het tennis. Alleen Jimmy Connors vraagt er nog wel eens geld voor. Soms willen ze hem hebben omdat hij wel een trekker is, maar meestal nemen ze dan anderen. In Cincinnati zaten vorige week ook 10.000 mensen te kijken. Daar geniet ik nog steeds van. Al is het niet het niveau waarop ik wil tennissen. Het zijn van die partijen die je ook met links kunt spelen." Mocht ze komende twee weken Flus hing Meadows aandoen, dan zal ze niet snel aanschuiven bij een vrou wenpartij. Zelfs niet bij de Williams- zussen. „Of zij het tennis spelen dat ik graag had willen spelen? Nee, ze komen mij veel te weinig aan het net. Alleen maar power, geen slice, geen variatie, alleen maai- hard rammen. Ik zag liever het tennis van Gabi Sa- batini. Van alles iets. Wat ik leuk vind is het tennis zoals Mark Philippoussis het speelt." Boem, boem, boem „Ik kijk best veel tennis, maar eigen lijk alleen maar naar de mannen, omdat dat veel allrounder is. Ik hoop ook weer eens een meisje te zien dat opkomt en ook een slice kan spelen. Als er iemand komt die een korte sli ce neer kan leggen tegen Davenport, dan krijg je tenminste weer leuk ten nis. Van de dertien keer dat ik tegen Davenport heb gespeeld, heb ik ge loof ik tien keer gewonnen. Zij kon niet tegen opkomende speelsters. De enige keer dat ik tegen Venus Wil liams heb gespeeld ben ik de eerste set met 6-1 afgedroogd. Dat was om dat ik ging meeknallen. Daarna ben ik gaan afwisselen, slice en topspin, maar niets op heuphoogte aanspe len. Ik won. Maar het is nu bijna al leen maar boem, boem, boem, bij al die meiden. Daarom kon Steffi on danks alle blessures nog zo lang aan de top mee, omdat ze kon afwisselen met die slice en meer slagen kon dan de anderen." Of het Nederlandse tennis ooit nog een vrouwelijke Richard Krajicek voortbrengt, vindt ze een boeiende vraag. „Dat had ik moeten zijn, maar dat weet je toch nooit. Ik kwam ten slotte ook uit het niets na Marcella Mesker. Tot mijn zestiende kwam ik ook nooit verder dan de kwartfinale van de nationale kampioenschappen en ineens lukte het wel. Dat Lim burgse meisje Michelle Gerards vind ik mooie slagen hebben. Ze heeft alle toekomstslagen. Ze moet alleen nog even wat sterker worden." „Maar misschien wordt mijn nichtje Jainy tyet wel. Die is nu zeven. Zij heeft mijn talent voor serveren. Ser veren kun je leren, maar het is ook een talent. Sommige mensen maken het heel moeilijk, maar zij pakt een racket op en slaat gewoon, dat is ta lent. Ze kan bijvoorbeeld ook gooien. Er kan nog veel gebeuren, maar dal is er wel een waar ik veel tijd in ga ste ken. En mijn zus Sascha en mijn zwager zijn allebei tennistrainer, dus Jainy staat iedere dag uren tegen het muurtje. En niet omdat ze moet, maar omdat ze dat wil." Bonfrère haalt fel uit naar FIFA Jo Bonfrère verdedigt over drie we ken met het olympisch elftal van Nigeria de gouden plak van vier jaar geleden. Een welhaast onmo gelijke opgave, want de aanloop naar Sydney heeft veel weg van een hordeloop met verhoogde obsta kels. Met name de FIFA en enkele Europese clubs krijgen er flink van langs. ROB SPORKEN ^De manier waarop de Nigerianen terecht- SlSkwamen in Vaalsbroek, waar de formatie de afgelopen drie weken heeft doorge- iracht, past precies in het plaatje van een, om het voorzichtig uit te drukken, hape- ende voorbereiding. „De mannen- en vrouwenploeg zouden in de buurt van el- caar op trainingskamp gaan in Duits and," legt Bonfrère uit. „Op die manier tou ik bij beide teams een oogje in het teil kunnen houden. De bond was echter veel te laat met het bespreken van de ac- :ommodatie van de mannen. Ben ik zelf naar op zoek gegaan en via een tip hier )eland. Moet je nagaan, drie dagen voor dat we arriveerden moest alles nog gere geld worden." Tegenwind Ns 'technical advisor' heeft de Limburger d genoeg aan zijn hoofd. Alle nationale elftallen vallen onder zijn verantwoorde lijkheid. Zijn werkzaamheden bestaan uit eer dan puur voetbaltechnische zaken. 1,1 k regel de vliegtickets, boek de hptels en jdeel het zakgeld uit. Op dat gebied is niets veranderd sinds ik vier jaar geleden ben veggegaan. Het grote verschil is dat des tijds mensen die nergens verstand van padden, zich met de nationale ploeg be- ïioeiden. Daar heb ik nu geen last van. De felle tegenwind waait nu uit een an- Idere richting. Aan de balie van het rustie de FIFA doodleuk weten als we verzoeken om de vrijgave van Babayaro en Kanu. Dat slaat toch nergens op. Of de FIFA is bang voor de grote clubs of ze heeft angst dat Nigeria weer goud gaat winnen." Over dat laatste hoeven de machtige bazen zich geen zorgen te maken. „Met de jongens die ik nu bij me heb, maken we geen schijn van kans." Trots Morgen vliegt de ploeg voor twee oefen duels naar Zuid-Korea. Voorlopig dus met twaalf man. „Sunday Oliseh wilde dol graag naar Sydney, maar is door zijn club onder druk gezet. Als hij mee zou komen, was hij gegarandeerd zijn plaats bij Borussia Dortmund kwijt, werd hem ver zekerd. Die jongen had geen keuze, maar voelde zich wel doodongelukkig. Andere verenigingen, zoals Roda JC, weigeren ge woon de geselecteerde internationals vrij te geven. Ook al weten ze dat die spelers volgens de reglementen van de FIFA ge schorst kunnen worden. Het schijnt geen indruk te maken. Babayaro meldt zich, als alles goed gaat, op 10 september in Syd ney. Drie dagen voor ons eerste duel! En wat te denken van Azubuike Oliseh. De eerste twee weken mocht hij bij ons in Vaals zijn, omdat hij bij FC Utrecht toch vijfde keus was. Zondag speelde hij blijk baar zo'n goede wedstrijd dat Utrecht hem deze week niet meer wilde laten gaan." Dan maar met mindere goden, die wel bereid zijn alles te geven. Taribo West kan erover meepraten. „Die wenste zich hier evenveel in te spannen als die stoel daar. Niet trainen, alleen voetballen en uiter aard aanvoerder zijn. Na twee dagen heb ik hem naar huis gestuurd. Het is gelukkig een uitzondering, want de meesten zijn trots om voor hun land uit te komen. Daarom is die tegenwerking zo frustre rend. Want in theorie kan ik natuurlijk wel degelijk over een sterke ploeg be schikken." Tijdens de wed strijd Nederland Nigeria houdt Ce- lestine Babayaro Patrick Kluivert vast. Babayaro hoeft van de FIFA nog geen vrij te krijgen 'vanwege de zware Engelse competitie'. ARCHIEFFOTO ANP ke kasteel/hotel speelt Bonfrère met en kele brieven. Of ze al gefaxt zijn, wil hij weten van de receptioniste. Ze zijn ge adresseerd aan de wereldvoetbalbond FIFA. De Maastrichtse coach, doorgaans de rust zelve, is woedend. „Enkele clubs weigeren spelers vrij te geven, terwijl ze dat wel verplicht zijn. En de FIFA kijkt maar toe. Een schande. Ik wil weten wat de bond hierop te zeggen heeft en pro beer ze al dagen te bereiken." Op 13 september opent Nigeria het olympisch voetbaltoernooi. De voorberei ding verloopt uiterst moeizaam. Bonfrère beschikt in Vaals over tien veldspelers en twee keepers. De rest moet nog arriveren. „Het is te gek voor woorden hoe met Ni geria wordt omgesprongen. 'We moeten begrip hebben voor de zware Engelse competitie met de vele wedstrijden', Iaat

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27