U Internet als stevige ondergrond Avonturen in ruimte en middeleeuwen uu Gelijk oversteken Rjochte op it ferstean Multi Media U P Norton bouwt een muur om je pc AsbeRONS G\ll ATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl sele 11 lies met e- ervoor is hip. e is dat nog het 6 ja, leest. Toch wil het nog niet zo lotten met het electronisch inkelen op internet. Aan het bod ligt het niet. Van porno it bijbels: winkels genoeg op et net waar je alles kan vinden at je hartje begeert. Het pro bleem zit hem bij de kassa. Tot p heden is er geen waterdicht fsteem dat de klant garandeert afgesproken geldbedrag end}1 het bestelde ding op de ereengekomen genaar wisselen, el ijk oversteken, de super- larkt gaat nou inmaal niet op De ver- iper kan geen Lkketje opsturen din. inder dat hij ,n eet of de klant opi 1 betalen. En de iper is bang dat na het verstu- geld het begeerde pak- ;tje uitblijft. Zelfs als zowel ko- iogeèr als verkoper te goeder zijn kan het misgaan, loral als je een creditcard ge- uikt. internet dwalen allerlei ekmachines rond die speu- creditcardnummers. keer als je iets bestelt en je verloopdatum lorstuurt naar de virtuele inkel, bestaat het risico dat gegevens in handen vallen n kwaadwillende derden, die ?t een beetje pech je rekening nnen plunderen. Vorige week ird bekend dat creditcard- lude op internet vaker voor- mt dan werd aangenomen, aar dat bedrijven de misstan- verzwijgen om het vertrou- van de consument in de handel niet te ondermijnen, fraude te voorkomen be- staan tegenwoordig legio ma nier om de kaartgegevens te versleutelen. De cijfercombina ties worden in een vorm van geheimtaal verstuurd zodat de ontvanger ze kan decoderen. Een andere manier om credit cardpiraten de loef af te steken is om het nummer in twee helf ten op te sturen. Iemand die één helft onderschept kan daar niets mee beginnen. In Amerika, waar iedere puber een creditcard heeft, is deze manier van betalen de gewoon ste zaak van de wereld. In Euro pa zijn alterna tieven ontwik keld voor beta ling op internet .5. 1 met ronkende I namen als Cy- bercash, Digi- .UuM cash, eCash, E-Card en I-Pay. De meeste hiervan kun nen al het stempel 'mislukt' op gedrukt krijgen. Bij andere is het nog afwachten. Een stan daardisering laat in ieder geval nog op zich wachten. Gaat het om een Nederlandse internetwinkel dan staan er drie ouderwets-degelijke betaalwij zen klaar. Machtiging is nog al tijd een geeikte manier van be talen, met het voordeel dat je twee weken bedenktijd hebt om het geld terug te vorderen. In- temetwinkels als Bol.com wer ken nog gewoon met een ac ceptgiro. Het aloude bestellen onder rembours (betalen aan de postbode) is duur maar re delijk veilig. Maar controleer voor je afrekent wel of het post pakket bevat wat je besteld hebt en niet een baksteen... SILVAN SCHOONHOVEN je je in Friesland populair It maken, moet je één ding oral niet doen: aan een au- chtoon vragen of-ie Neder- ïdse tegen je wilt praten. Een voelt zich dan absoluut ledigd. Hij heeft een eigen vindt dat hij die mag eken op zijn eigen grondge- ;d. En eigenlijk heeft hij daar gelijk in. Wij Nederlanders altijd bereid om in Spanje 'una cerveza'- te vragen en gen het ook niet om midden Parijs aan een voorbijganger id het Nederlands te vragen Fa ar de Eiffeltoren staat. 515 a in Friesland het ijs te bre- (en dan liever niet tijdens Elfstedentocht...) is het han- elk geval de plaatselij - bevolking te kunnen ver- an. AW Bruna Multimedia v eft vooral met dat doel in de ie Edurom een oplossing ge- -cht: Fries voor Hollanders. e 1 leuke cd waarbij be- oor laafd, maar goed gebruik is 11 naakt van multimedia met in"^ o's, gesprekken, luisteroefe- igen en als klap op de vuur- er ir, SAMENSTELLING Packard Bell nu nummer één op de consumentenmarkt T 6 JAN VAN DER N Of het nu komt door het levens lange gratis internet bij een 'echte' provider of door het enorme en kwalitatief hoge softwarepakket dat wordt mee geleverd, is niet helemaal dui delijk. Feit is echter wel dat Packard Bell zich in het eerste halljaar van 2000 heeft opge werkt tot de nummer één onder de leveranciers van pc's in de consumentenmarkt. Vorig jaar moest nog voorrang worden verleend aan Compaq, de grootste concurrent in dit marktsegment. En de voor sprong is meteen redelijk ook, want tussen de twee grote spe lers gaapt een gaatje van dik 4.5 procent en dat lijkt alleen maar groter te gaan worden, want in het tweede kwartaal heeft Com paq een verliescijfer van 18 pro cent in vergelijking met vorig jaar, terwijl Packard Bell 88 pro cent in de plus staat. Logisch dat de top van het be drijf er met zonnige gezichten bij liep, vorige week tijdens de persconferentie op het strand van Scheveningen. De door Da- taquest verzamelde cijfers lie gen tenslotte niet en worden in de computerwereld algemeen erkend. Hans Schinkel, country manager voor Nederland, is er dan ook van overtuigd dat zijn bedrijf de juiste weg heeft inge slagen. Een weg waarop Inter net niet langer met één, met acht hoofdletters wordt ge schreven. Het aanbieden van gratis internet voor het leven van de pc is zeer aangeslagen. Natuurlijk is er op tientallen plaatsen voor niets internet te krijgen, maar Packard Bell heeft ervoor een overeenkomst geslo ten met UU Net, wereldwijd er kend als één van de beste pro viders. In het grafische plaatje dat de filosofie van Packard Bell weer geeft vormt Internet de basis. Zoals velen is men ervan over tuigd dat het wereldwijde com puternetwerk steeds meer de basis gaat vormen van ons hele chines uitsluitend wenst te ver kopen via laagdrempelige 'bruingoedzaken', waar de con sument ook komt voor een tele visie of een stereo, spreek liever van draagbare thuiscomputers. Een markt overigens waarop PB een enorme inhaalslag moet gaan maken, want in het actu- eelste staatje van Dataquest is geen plek weggelegd bij de top- 10, die al jaren wordt aange voerd door Toshiba met Com paq als stevige tweede. Die zullen voorlopig onbereik baar zijn, maar het doel is dan ook voorlopig eerst maar eens een plaats bij de eerste tien te pakken. En er heerst optimis- Le Div@: kruising tussen desktop en notebook, foto bestaan en dat over een paar jaar niemand meer om het fe nomeen heen kan. In de nieu we productlijn, die in septem ber in de winkels zal staan, kom je dan ook namen tegen als iConnect, iMedia en iXtreme ter vervanging van de huidige ge neratie. Allemaal pc's die volle dig gericht zijn op het internet. Opvallend is dat Packard Bell zich nadrukkelijk op de markt van de notebooks stort, al wordt die omschrijving niet ge bruikt. Het bedrijf dat zijn ma- me, want het doel om dit jaar 7000 van die draagbare ma chientjes af te zetten was na ze ven maanden al bereikt. Dan gaat het vooral om de goedko pere uitvoeringen, de Easy One en de Easy Note. In Schevingen presenteerde Packard Bell ook twee zogenoemde high-end modellen: Le Div@ en de Chrom@. De laatste is werkelijk een plaatje van een pc met per fect geluid uit liefst zes inge bouwde speakers. Dat daar een stevig prijskaartje aanhangt is niet onlogisch. De Chrom@ kost negen mille. Le Div@ is een heel aparte pc. Eigenlijk is het een kmising tus sen een notebook en een desk top. De systeemkast ontbreekt, omdat alles achter het scherm is geplaatst. Het apparaat is, met slechts één kabel, bijna snoerloos. De muis en het toet senbord hebben geen draadje en er zit een afstandbediening bij met ondermeer een muis- vlak, zoals sommige notebooks die kennen en besturing voor de dvd. Nadeel is wel dat uit breidingen niet echt haalbaar zijn, want daar is geen ruimte voor. De usb-poort maakt ech ter koppeling met externe ap paraten, zoals een cd-brander of een zip-drive, mogelijk. Het unieke model is, aldus Schin kel, bedoeld voor de doelgroep, die ook apparatuur van Bang Olufsen koopt. De Le Div@ kost dan ook bijna negenduizend gulden. Maar het kan bij Packard Bell ook voor heel wat minder. De nieuwe lijn begint al bij een vol waardige pc (celeron 600 pro cessor, 15 gb harde schijf, 64 mb en 17-inch scherm) voor drieduizend gulden. Hoger dan het goedkoopste model tot nu toe. 'Vreemd genoeg', zegt Schinkel, 'is de markt voor echt goedkope pc's niet zo groot. Tot vorig jaar was het in om met een 'duizend dollar' appa raat van 1.999 gulden te komen, maar de consument kiest in doorsnee toch voor een wat duurdere versie. Bovendien heeft natuurlijk de koers van de dollar ook invloed op de prij- Smart Car voor de deur Goede service en dienstver lening worden steeds be langrijker in de computerwe reld. De grote ketens verzin nen van alles om een voor sprong te verwerven op de concurrentie. Vobis heeft onlangs de eerste vijf van in elk geval 25 Smart Cars aan geschaft, waarmee klanten kunnen worden bezocht. Het zal in principe niet bij die 25 blijven. Uiteindelijk is het de bedoeling dat alle ves tigingen de speciale Vobis Smart Service kunnen gaan aanbieden. Monteurs komen met de in Vobis-kleuren en uitbundig van stickers voor ziene mini-autootjes langs om een systeem gebruiks klaar te maken, reparaties uit te voeren of de pc te upgra den. pijl It Frysk Folksliet. Mocht u dan een keer een voetbalwed strijd in Heerenveen bezoeken, dan kunt u - anders dan de spelers van Feyenoord - ten minste respect tonen voor een stuk cultuur en het misschien zelfs wel meezingen... Gelijktijdig verscheen bij Bruna het derde deel van Nederlands voor anderstaligen. Na de schijfjes voor beginners en ge vorderden is dit het echte werk voor mensen voor het Neder lands de tweede taal is. Het ma ken van de juiste samenvatting van een verhaal, de betekenis van uitdrukkingen en gezegden, de juiste vormen van werk woorden, zijn onderwerpen waaraan heel veel Nederlanders voor wie Nederlands de eerste taal is, ook iets aan zouden kunnen hebben- Min. Systeemeisen: pc 486, Windows 3.1, 8 Mb ram, 6 Mb vrije ruimte op de harde schijf. ISBN-nummers: 90 229 4374 7 (Fries) en 90 229 4372 0 (Neder lands voor anderstaligen 3). Prijs per stuk 19,95 gulden. De computerwereld mag een man als Peter Norton wel heel dankbaar zijn. Of liever gezegd: de knappe koppen bij Syman tec, die keer op keer program ma's ontwikkelen, die onder 'auspiciën' van Norton op de markt worden gebracht. Ieder een kent natuurlijk de anti-vi- russoftware van het in Leiden gevestigde bedrijf. Met grote voorsprong het meest gebruikte programma om pc-killers te lijf te gaan. Bescherming van je personal computer wordt steeds belangrijker. Tegen vi russen kun je je al bijna opti maal verweren, zeker als je de moeite neemt regelmatig een 'live update' via het internet te doen, zodat de nieuwste anti stoffen worden geïnjecteerd. Virussen zijn echter niet de eni ge bedreiging voor de compute raar. Via een open internetver binding kunnen handige, soms kwaadwillende figuren precies je doen en laten in de gaten houden. Dat is bepaald niet prettig en al helemaal niet, om dat je het zelf niet door hebt. Zeker nu kabel- en ADSL-ver- bindingen steeds populairder worden is het voor buitenstaan ders erg gemakkelijk geworden om in te breken. De lijn staat immers vrijwel voortdurend open. Symantec is de redder in de nood. Internet Security is wat dat betreft de meest uitgebreide oplossing. Maar omdat ieder een 'natuurlijk' al een antivirus- -programma heeft en niet altijd de behoefte heeft reclame te kunnen onderdrukken of be paalde sites onvindbaar wil ma ken voor kinderogen, is er met Personal Firewall een soort light-versie uitgebracht. Personal Firewall beschermt je pc uitstekend tegen indringers en laat via een logbestand een verdachte bron achterhalen. Daarnaast kun je bepalen of je al dan niet cookies accepteert. Een cookie is een klein tekstbe standje dat bij bezoek aan be paalde sites op de pc wordt op geslagen. Dat vergemakkelijkt daarna het surfen en dus heb ben cookies wel degelijk zin. Al leen: hier gaat de Cruijff-filoso- fie op, want elk voordeel hep z'n nadeel. Via cookies kan pre cies je surfgedrag worden ach terhaald en niet iedereen vindt het leuk als die wetenschap op straat ligt. Daarnaast zorgt Personal Fire wall er ook voor dat niet zo maar een creditcardnummer kan worden verstuurd via een ongecodeerde verbinding en wordt voorkomen dat webser vers e-mailadressen andere persoonlijke gegevens ophalen terwijl je op het internet actief bent. Privacy is een grondrecht en Symantec zorgt er met Personal Firewall voor dat je ook via het internet die zekerheid hebt. In combinatie met antivirussoft- ware bouw je een stevige muur om de pc. Via live-update blijft die een jaar lang onverwoest baar. Langer kan ook, maar dat kost dan een beschaafd bedrag per jaar: nog geen zeven dollar. Internet op hotelkamer In een groeiend aantal kamers in hotels over de hele wereld kunnen zakenlieden en andere gasten over een poosje zonder enig probleem het internet op. Unisys heeft hiervoor een dienstverlening opgezet: InRoom Connect. Gebruikers daarvan prikken hun notebook in op een aansluiting in de kamer en krij gen daarmee direct toegang tot het internet, e-mail en in de toekomst ook audio en video on demand. Het hotel kan via de zelfde verbinding ook informatie en diensten aan de gast aan bieden. Wie geen notebook bij zich heeft, kan gebruik maken van de platte beeldschermen die Unisys voor dit doel op de ka mers installeert. www.unisys.nl Kama Sutra als shareware De beroemde Karna Sutra, een oosterse seksgids vol eeuwenoude tips voor een genotvol liefdesleven, is in talloze verschillende uitga ven in de boekhandel te koop. Het standaardwerk is nu ook online te verkrijgen op de website van ZDNet, waar een als zipbestand in gepakte versie klaarstaat. De sharewareversie van het boek bevat dertig illustraties. Belangrijke passages kunnen van een bookmark worden voorzien, zodat ze later snel kunnen worden teruggevon- WebCam Go Plus Creative Labs heft een nieu we pc-camera uitgebracht: de WebCam Go Plus. Het ap paraat is tevens een eenvou dig digitaal fototoestel. De WebCam kan worden losge koppeld van de pc en met zijn 8 Megabyte geheugen 150 beelden met een beperk- den. Ook kan de gebruiker zelf aantekeningen bij zijn favoriete gedeelten plaatsen. www.zdnet.nl te resolutie vastleggen. De camera is ook geschikt voor videoconferenties. De Web Cam Go Plus heeft een ver beterde lens en is extra licht gevoelig. Ook is een micro foon ingebouwd. De camera kan zelfs als bewegingsde tector fungeren. Door de USB-poort is aansluiten een simpel karweitje. De kwali teit van de beelden is rede lijk, maar blijft nog ver ach ter bij die van de echte digi tale camera's, die meer dan 2000 gulden kosten. De WebCam Go kost echter maar 429 gulden. www.creative.com Voor ervaren intemet-spelers is de Gaming Zone van Microsoft een bekend gebied. Je kunt er spellen spelen zoals Age of Em pires tegen menselijke tegen standers overal te wereld. Dit is een gratis voorziening voor de genen die het spel hebben ge kocht, ze hoeven verder alleen de telefoontikken te betalen, en kabelgebruikers zijn dus hele maal goedkoop uit. Ook de nieuwe ruimtegevechtssimula- tor Allegiance van Microsoft wordt op deze manier gespeeld. In dit spel werkje samen met andere spelers tegen concuire- rende groepen spelers. Allegiance is een ruimtesimula tor in de stijl van X-Wing Allian ce, maar tegelijkertijd ook een strategisch spel. Na de vernieti ging van de aarde is de mens heid uiteengevallen in drie frac ties die met elkaar strijden om de overheersing van de Melk weg. Drie reusachtige ruimte- vloten nemen het tegen elkaar op. De speler gaat deel uitma ken van zo'n vloot, als schutter in een grote kruiser, als piloot van een jager of misschien wel als commandant. De co man- dant houdt zich bezig met het verzamelen van grondstoffen, de bouw van ruimtewerven en nieuwe schepen. Ook kan hij aan research doen om betere wapens en schepen te ontwik kelen. Allegiance bevat een trai ningsgedeelte, waar je kunt oe fenen met ruimtejagers voordat je internet opgaat. Eenmaal op de Gaming Zone aangeland kun je het best klein beginnen, als schutter op een groot schip. Naderhand kun je piloot van zo'n schip worden, maar lief hebbers van actie zullen toch ook wel graag een kleine jager willen besturen. Allegiance is echt teamwerk (in een groot schip werken diverse spelers samen) en wie zich asociaal op stelt kan problemen verwach ten met de menselijke com mandant van een vloot. Net zo als in het echte leven. Allegiance is niet zo mooi als Starlancer of Tachyon, maar de weergave van de Melkweg met zijn nevels en de schepen is toch indrukwekkend. Omdat het gemaakt is als internetspel zit het wat dat betreft beter in elkaar dan de andere ruimte- spellen, die in eerste instantie zijn bedoeld voor een enkele speler tegen de computer. Alle giance is bedoeld voor spelers die niet even wat menselijke te genstanders uit de ruimte wil len knallen, maar voor ruimte fanaten die langdurig aan een oorlog willen deelnemen en ge leidelijk aan willen uitgroeien tot ervaren, krachtige ruimtepi loten of intelligente vlootvoog den. Een boeiende ervaring, als je tenminste het geduld kan op brengen om het spel regelmatig op internet te spelen. Je kunt je medestrijders immers niet te lang aan hun lot overlaten. Asherons Call middeleeuws rollenspel, waar ridders, trollen en draken de dienst uitmaken. In tegenstel ling tot Allegiance moet voor dit spel een abonnement worden genomen van tien dollar (22 gulden) per maand. Het spel laat zich goed vergelijken met Everquest van Ubisoft. De ma kers hebben een dynamische, mythische wereld geschapen waar duizenden spelers avon turen kunnen beleven. Het speelt zich allemaal af op het denkbeeldige eiland Dereth, waar de aartsmagiër Asheron iedereen heeft opgeroepen om ten strijde te trekken tegen de boosaardige Olthoi. Ook bij dit spel is samenwerken van groot belang. Er zijn spelers die zich kunnen toeleggen op het doden van andere menselijke spelers, maar wie daar niet voor kiest kan ook niet aangevallen wor den door zo'n 'Player Killer'. Die doden alleen elkaar. Maar de lol van het spel is toch om een groep te vormen om bij voorbeeld een sterke draak te verslaan. Een speler doet erva ring op, zals gebruikelijk is bij dit soort spellen, en wordt steeds sterker. Ook zijn uitrus ting wordt steeds beter. Er zijn ook toverspreuken beschikbaar, die op een wat omslachtige ma nier moeten worden samenge steld. Zeker in het begin is dat lastig. Een speler heeft bijna onbe perkte mogelijkheden om zijn karakter vorm te geven. Een stevig gebouwde strijder, type Theo de Tank, of een elegante tovenares, het is allemaal mo gelijk. Het maken van een spel- figuur met veel potentie is nog een stuk lastiger. Dit vraagt om een gedegen studie van het boekje. Na enige tijd met het uiteindelijke karakter te hebben getraind wordt het tijd de echte wereld in te trekken. Je kunt daar wel degelijk tijdens een ge vecht jammerlijk omkomen, maar gelukkig kan de speler zijn lichaam laten herrijzen of helemaal opnieuw beginnen. Een 3D-kaart is niet noodzake lijk maar wordt wel aanbevolen voor het spel. Dan kan de spe ler namelijk optimaal genieten van de mooie landschappen en de goed vormgegeven steden. Ook het geluid is van prima kwaliteit. Het is niet eens zo makkelijk om een keus te ma ken tussen Everquest of Asher- on's Call, die veel van elkaar weghebben, of toch voor het 'plattere' Ultima Online te kie zen. Een kwestie van uitprobe- Min. systeemeisen Allegiance en Asheron's Call: Pentium 200, 32 Mb Ram, Windows 95/98, inter- net-toegang. 3D-kaart sterk bevo len. Beide spellen kosten 99 gul den, maar Asheron's Call kost bo vendien 22 gulden per maand. ucj iswoordraadsel 1. Bor tel om spinrag weg te nemen; 8. wasdom, 10. kale streep in 'even stof; 12. uurwerk; 14. uitroep van pijn; 15. een en ander; 16. familielid; buidel; 19. zeil; 21. speen; 22. godin van de dageraad; 23. duw; 25. einder; ■bo Frans lidwoord; 27. gehoororgaan; 28. vogelproduct; 30. levenslucht; 32. in het ies/ (Lat.); 34. rivier in Frankrijk; 36. geldschieter. (TICAAL: 2. Turkse titel; 3. stad in Frankrijk; 4. Japans bordspel; 5. doodmoe; HA lie (Eng.); 7. edelgrootachtbaar; 9. rivier in Rusland; 11. step; 13. sneuvelen; berg op Mindanao; 20. uitroep van schrik; 24. geliefde van Julia; 25. aureool; 21 verbindingsstuk; 29. elektrisch geladen deeltje; 31. ratelpopulier; 33. nieuw; voorzetsel, ossing van vrijdag: zir izontaal: 1. Geschikt; 5. knoeierij; 6. gans; 8. lint; 10. rozen; 12. patas. ijso|ticaal: 1. Gekwel; 2. slogan; 3. heiig; 4. koren; 7. afzet; 9. trap; 11. nis. HET WEER Nog één dag zomer Het werd gisteren opnieuw voor de meesten onder ons echt aangenaam zomerweer met veel zon. Bloemendaal kwam tot een maximum van 22.2 graden, Valkenburg en De Bilt tot respectievelijk 21.8 en 21.7 graden. Vorige nacht kwam zoals verwacht meer be wolking binnendrijven, zodat de minima uiteraard hoger uit vielen dan de vorige nachten. Het koudst werd het nog in Schiphol met 11.2 graden. Vanmorgen begon de dag met veel bewolking, maar in de loop van de dag kwam de zomer er meer en meer aan te pas. De bewolking had te maken van de restanten van een koufront, dat al oplossend werden verdreven onder invloed van een hoge- drukgebied boven de zuidelijke Noordzee. Dit hogedrukgebied trekt verder naar het oosten, zodat met een in kracht toene mende zuid-oostelijke stroming vandaag zeer warme lucht naar Nederland stroomt, met on weer in de nacht. Zondag luidt een overgang in naar veel minder zonnig en wisselvalliger weer. Vandaag ligt er een prachtige zomerdag in het verschiet. In de ochtend schijnt de zon volop en de combinatie van zon en aanvoer van zeer warme lucht stuwt het kwik omhoog. Het wordt dan ook zomers warm met maxima rond 28 graden en mogelijk dat lokaal de 30 graden wordt be reikt. Bovendien staat er een matige tot vrij krachtige wind uit oost-zuid-oost, zodat het ook prachtig strandweer wordt zonder zeebries. Tegen de avond komt er meer bewolking opzetten, maar zoals de model- gegevens er nu bijliggen is tot dan de kans op onweer be perkt. In de nacht neemt de be wolking verder toe en van het zuiden uit is er kans op onweer. Plaatselijk kan het onweer hevig zijn, met windstoten of water overlast. Zondag blijft er veel bewolking, met in de loop van de dag opnieuw kans op regen- of onweersbuien. Minder warm, maar vochtig weer. Bron Johan Jaques, MeteoServi-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21