Leidsch Dagblad Melkert breekt lans voor zorgsector en onderwijs 'Donald Duck is helemaal geen eend' gratis montage Leiden VER: Katwijk krijgt voorlopig geen bordeel Russische niet tegen haar wil geïnjecteerd van UW keuken! 'Korporaal van luchtmacht verkocht illegaal vuurwerk' Amsterdam tjokvol ERDAG 26 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 af en Samenleving rek van de Dag Media per CD Toppers r stuk 32.50 CA tuks OUj' ting less bonus cd Si, ffiüS® S ir a marshall matters lp O 'onoes vou wan. this riicial intelligence on Impossible! O <ing Eric Clapton rtjreTjvQ Q. •g with the king U2i=^l q r en nog honderden andere titels ffv bof enk terwoudse isschool tegen i'aarlijke bus' /eldzichtstraal [oordenaar Van ippen komt vrij' noordenaar van de Belgi- veearts Karei van Noppen it mogelijk vrij. Albert Bar- ïeeft bekend dat hij in fe- tri 1995 de dodelijke scho- ïeeft gelost, maar zijn pro- laat op zich wachten. De kamer van Turnhout nu beslist dat hij voorlo- mag worden vrijgelaten, It de VRT, omdat na vier voorarrest de 'redelijke tijn' is overschreden. De achtgevers voor de moord in waarschijnlijk veehan- tarschuwing geweld op tv Vlaamse televisiezenders en VTM waarschuwen f 1 september kijkers voor gamma's die te veel ge- of seks bevatten. Er zal het begin van 'ongeschik- •ries en films een icoontje in beeld worden ge- ht. Omroepers zullen der- ke uitzendingen verder ;ondigen met de zin: Dit ramma is geschikt voor xs vanaf 16 jaar. Ook de rlandse omroepen over- :n een dergelijk systeem. rdachte zwijgt Dover-zaak' Rotterdamse hoofdver- ite in de 'Dover-zaak' It door de Britse politie r druk gezet om een ver ing af te leggen. De 33-jari- vrachtautochauffeur be- zich op zijn zwijgrecht, weigert te praten over het iport waarbij 58 illegale ezen het leven lieten. en doorbijten it oude wijn doorbijten' was gisteren notto bij het proeven van Irie eeuwen oude wijn, af- 5tig uit een VOC-schip. De opgedoken uit de Wad- ee, geurde naar mest en eieren, constateerden Ie vinologen. Toch moet lorspronkelijk een 'goeie, e wijn uit Portugal' zijn jest, ia 3 iNDAAG 48 PAGINA'S inland nland luren Kunst, sport Nieuwkoopse Annelies Karman werkte mee aan wetenschapskalender Einde aan 100 jaar huisartsenpraktijk in Leiden van familie De Bruijne Ellen Vogel zet een punt achter haar loopbaan Zeurpieten en gedupeerde vakantiegangers bij instanties PvdA-fractievoorzitter wil beroepen in publieke sector aantrekkelijker maken KOUDUM ANP PvdA-fractievoorzitter Melkert vindt dat het kabinet maatregelen moet nemen om beroepen in de publieke sector aantrekkelijker te maken. Melkert constateert dat het bedrijfsleven nu een grote aantrekkingskracht heeft op jongeren. sector vandaan moet komen. Hij wil dat aan het kabinet overlaten, dat daar het komen de najaar goed over moet gaan nadenken. Wel vindt hij dat een 'nieuwe afweging' nodig is nu de economie zo goed draait. Volgens de PvdA-fractieleider is er voldoende geld om de staatsschuld verder terug te dringen dan was verwacht. Te vens is er naar zijn mening ruimte de waardering voor werknemers in de zorg en het onderwijs te laten blijken. Of een 'nieuwe afweging' ook be tekent dat de Zalm-norm moet Om hen ook enthousiast te ma ken voor beroepen als onder wijzer, verpleegkundige en poli tieagent is meer geld nodig, stelt hij. Dat geld kan worden besteed aan betere salarissen en zaken als een eigen werkplek voor docenten en goede oplei dingsmogelijkheden. Melkert zei dit gisteren tijdens een PvdA-bijeenkomst in het Friese Koudum. Melkert wilde nog niet zeg gen waar het geld voor de op waardering van de publieke worden aangepast, wilde Mel kert niet zeggen. Volgens deze norm mogen uitgavenmeeval- lers alleen worden ingezet voor nieuwe uitgaven en inkomsten meevallers alleen aan lastenver lichting en het terugdringen van de staatsschuld. „Het kabinet en de politieke partijen moeten het eerst eens worden over wat nodig is voor de samenleving. Pas dan kan worden bekeken hoeveel geld daarvoor nodig is en waar dat geld vandaan moet komen. Maar ik kan me niet voorstellen dat het kabinet volgend voor jaar niet tot een nieuwe positie komt." Melkert zei gisteren na afloop van de fractiedagen van zijn partij dat het kabinet voor het komende jaar waarschijnlijk al les doet wat mogelijk is aan ex tra investeringen. „Als de voor tekenen ons niet bedriegen, wordt er ongeveer zeven mil jard gulden extra uitgegeven." Maar de knelpunten in de pu blieke sector zijn met een goed jaar niet opgelost, waarschuw de hij. „Het kabinet heeft zich na de zomer van zijn goede kant laten zien. Maar het is wel een kwestie van lange adem." Premier Kok liet na afloop van de ministerraad weten dat het kabinet al veel doet om werk in de collectieve sector te verbeteren. Er is echter blijven de aandacht nodig om te zor gen dat werken in de zorgsec tor, het onderwijs en bij de po litie aantrekkelijk blijft. Pagina 3: Kok blij met 'mooie begroting' MARUN KRAMP en WIM KOEVOET Katwijk krijgt voorlopig geen bordeel. Dat is de stellige over tuiging van de Vereniging Ex ploitanten Relaxbedrijven (VER). De woordvoerder van de VER zegt vandaag in het Zater dags Bijvoegsel van deze krant: VANDAAG in deze krant SS C/ra 170 VACATURES U vindt de baan die bij u past in 13,15,17,19 25,27,29 Striptekenaar Carl Barks gaf Disney-creatie opvallende persoonlijkheid haarlem-stuttgart anp-dpa De man die Donald Duck zijn karakter gaf, is dood. De Ameri kaan Carl Barks (99) stierf in de nacht van donderdag op vrijdag in een ziekenhuis in de Ameri kaanse staat Oregon. De inwo ners van Duckstad verliezen daarmee één van hun bekend ste stadsschrijvers. Barks was al lang zwaar ziek. Een jaar gele den stelden artsen leukemie vast. „Donald Duck is helemaal geen eend", zei Barks ooit. „Hij ziet er alleen maar zo uit!". Walt Disney is de vader van Donald, Barks is zijn oom, zo wordt ge zegd. Barks was de man die Do nald Duck decennia lang teken de. Hij gaf de Disney-creatie uit 1934 diens opvallende persoon lijkheid. In zijn eerste film, The Wise Little Hen, was Donald Duck slechts figurant. De reac ties van het bioscooppubliek gaven de Walt Disney Studio's de stellige indruk dat Donald meer kon. Hij bleek een eend met gouden eieren. Na allerlei baantjes als loopjon gen in een drukkerij, houthak - Carl Barks met Donald Duck en Mickey Mouse, twee van zijn Disney- creaties. De Amerikaan overleed in de nacht van donderdag op vrijdag op 99-jarige leeftijd. foto anp ker, bij de spoorwegen en als boer solliciteerde Barks in no vember 1935 bij de Disney-stu- dio. Daar werkte hij aanvanke lijk als tekenaar van filmbeeld jes. Later was hij uitsluitend als bedenker van verhaaltjes actief en maakte hij korte filmpjes over Donald Duck. In 1942 ontstond het eerste stripblad rond de beroemde eend, later in Nederland uitge geven door VNU. Het ging om nieuwe verhaaltjes, en niet om gebundelde strips uit kranten. Tussen april 1943 en september 1965 schreef en tekende Barks met enkele korte onderbrekin gen alle verhalen voor het maandblad Walt Disney's Co mics and Stories. Het was Barks die Donald Duck naar Duckstad deed verhuizen. Hij is verder de bedenker van Dagobert Duck, Willy Wortel, Guus Geluk, Katrien Duck, de Zware jongens en de neefjes Kwik, Kwek en Kwak. Barks te kende in totaal ruim 6.300 pagi na's, de meeste over de een denfamilie uit Duckstad. In 1968 verschenen in de Verenig de Staten de laatste door Barks bedachte verhalen. Pas jaren na zijn pensionering kreeg Barks echt erkenning voor zijn werk. Lang was hij be trekkelijk anoniem geweest. Op zijn zeventigste ontving hij plotseling fanmail. Een van de straten in Disney World in Flo rida werd Barks Avenue ge noemd. Zijn naam ontwikkelde zich tot een legende in de strip wereld. Zes jaar geleden maakte hij een opzienbarende toernee door Europa om de verjaardag van zijn held te vieren. Barks kon geen afstand nemen van Donald Duck. Hij schilder de de Duckfamilie in olieverf. Het eerste werk bracht duizend dollar op, inmiddels kosten sommige schilderijen ruim een miljoen gulden. ENSCHEDE GPD/ANP Een korporaal van de Koninklij ke Luchtmacht heeft 'waar schijnlijk' op de vliegbasis Twenthe illegaal vuurwerk aan collega's verkocht. Directeur R. Bakker van het op 13 mei ont plofte Enschedese vuurwerkbe- drijf S.E. Fireworks zei dit gis teravond in het tv-programma Nova. De betrokken lucht machtmedewerker was als op roepkracht werkzaam voor S.E. Fireworks. Volgens Bakker stak hij af en toe evenementenvuur werk voor het bedrijf af. De onlangs onder strikte voorwaarden vrijgelaten direc teur zei er geen moeite mee te hebben dat (oproep)personeel vuurwerk uit zijn bedrijf mee nam en dat aan kennissen en vrienden verkocht. Van de luchtmacht was gisteravond niemand bereikbaar voor com mentaar. Onbekend is of deze defensiemedewerker behoorde tot de medewerkers die onlangs NR. 42398 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 „In onze branche geldt het marktprincipe. Als Katwijk zo'n geweldige plaats was om een bordeel te vestigen, had er al lang eentje gezeten." Met zijn uitspraak reageert de woordvoerder op de verhitte discussie in de Katwijkse ge meenteraad over de gevolgen van de opheffing van het bor deelverbod per 1 oktober a.s. Gemeenten kunnen de vesti ging van een bordeel na die da tum niet langer tegenhouden. Henry Vogel, eigenaar van het bordeel Rijndijk 59. zegt om die reden recentelijk door twee gemeentebesturen te zijn bena derd met het verzoek een vesti ging te beginnen of ten minste een vergunning daarvoor aan te vragen. Dat zou te maken heb ben met zijn 'goede reputatie'. Om die reden zouden de ge meentebesturen liever Vogel als exploitant hebben dan een 'cri mineel' bordeel met drugs- en drankoverlast. HET WOORD IS AAN Ghandi Een vriendelijk woord dat vandaag van de boom valt, kan morgen vruchten dra gen. «721° "721° "721° 40% 20% 30% 30% 50% 40% MOERMANSK AFP De Russische moeder van een van de slachtoffers van de Koersk-ramp is niet 'platgespo- ten' om haar tot zwijgen te brengen. De vrouw, een hartpa tiënte, verklaarde gisteren dat zij een prik had gekregen, om dat zij zich niet lekker voelde. Talrijke media berichtten de afgelopen dagen over de injec tie die de vrouw kreeg toege diend, toen zij tijdens een bij eenkomst met de Russische vi ce-premier Klebanov fel uitviel. Zij uitte haar woede over het uitblijven van hulp voor de Koersk, maar zakte plotseling in elkaar. Op Filmbeelden en foto's is te zien dat iemand haar een injec tie toedient. Al snel werd gesug gereerd dat veiligheidsfunctio narissen haar tot zwijgen brachten. Vergelijkingen met praktijken in de communisti sche Sovjetunie waren snel ge trokken. „Ik spreek categorisch tegen dat ik een injectie kreeg toege diend om mij tot zwijgen te brengen. Het ging niet om kal merende middelen", aldus de 42-jarige Nadejda Tylik. De in jectie werd toegediend in aan wezigheid van haar echtgenoot, die de hulp van een arts had in geroepen. De zoon van Nadejda Tylik, de 25-jarige Sergej, was een van de 118 marinemensen aan boord van de verongelukte kernonderzeeër. Pagina 5: Poetin tracht schade van Koersk te beperken Lammenschansweg 130 Tel. 071-532 04 87 Directeur Fireworks voelt zich niet schuldig bekend hebben dat er bij SiE. Fireworks illegaal in vuurwerk werd gehandeld. De directeur herhaalde zijn al eerder uitgesproken overtuiging dat de fatale explosies die 21 mensen het leven kostten niet door vuurwerk zijn veroorzaakt en dat hij zich voor de ramp niet verantwoordelijk voelt. Op de vraag wie wel schuldig zijn aan de ramp antwoordde Bak ker: „Mensen die er wat meer van af weten, mensen die op het terrein zijn geweest en wat hebben uitgespookt." Uit amateurbeelden van het programma blijkt dat tenminste een medewerker van het bedrijf S.E. Fireworks heeft geknoeid met vuurwerk. „Levensgevaar lijk, als ik dit had geweten, had ik hem ontslagen", luidde de reactie van Bakker toen de vi deo werd getoond waarop de medewerker in een weiland een zelfgemaakte zware vuurwerk- bom afsteekt, die een gat in de grond slaat. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch O? Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldmchdagblad.nl 8 712141 400121 Amsterdam In een tjokvol Amsterdam is gisteravond de Uitmarkt begonnen. De Uitmarkt valt samen met Sail 2000 en wordt dit weekeinde rond het Muziektheater, langs de Amstel en op de Nieuwmarkt gehouden. Op de foto kijkt en luistert een uitbundige menigte naar cabaretier en muzikant Hans Liberg. foto anp michael kooren

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1