Goedkoper alternatief buitenbad in Alkemade Bovos: jongerenwerk Alkemade te beperkt sfieuwkoopse spaart nog niet voor maanreis Engels leren praten tegen een stoffen papegaai Rijn Veenstreek Broers Akerboom winnen glansrijk Rover laakt gebrek aan inspraak nieuw vervoerssysteem ATERDAC 26 AUGUSTUS 2000 Inloopbijeenkomsten Rijnland alphen aan den run Voor patiënten en hun naasten zijn er vanaf september in het Rijnland Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn maandelijks inloopbijeenkomsten. De whiplash staat op 7 sep tember (13.30 uur) en 5 oktober (14.30) op het programma, MS op 8 september en 13 oktober van 10 tot 12 uur, borstkanker op 14 september en 12 oktober van 9.30 tot 11.30 uur en schizofre nie of psychose op 27 september (lotgenoten) en 25 oktober (dwangneuroses) van 20-22 uur. Tweedehands kinderspullenbeurs alphen aan den run In winkelcentrum De Atlas in de Alphense wijk Kerk en Zanen is zaterdag 9 september een beurs voor tweedehands kinderspulletjes. In meer dan twintig kramen kan kleding en speelgoed worden geruild of aangeboden. Tussen tien en vier uur is het middenplein speciaal daarvoor ingericht. Wie nog een plaats in een kraam wil bemachtigen, kan bellen met de organisatie op 0172-496560. De verkoop van nieuwe spullen is die dag ten strengste verboden. B en W: 6,5 ton acceptabel roelofarendsveen j anneke de jonge Sportfondsen Alkemade (SFA) heeft een plan ge maakt voor een vernieuwd buitenbad bij De Tweesprong dat de goedkeuring van het gemeen tebestuur kan wegdragen. Het bad kost 6,5 ton, waarvan SFA een ton voor zijn rekening neemt. Als de raad in september akkoord gaat, kunnen de eerste kinderen in mei volgend jaar spartelen in het Veense bad. Het plan waar het om gaat is het tweede voor stel van Sportfondsen. Kort voor de zomer over legde manager D. de Kuijer een idee aan wethou der Nagtegaal dat acht negen ton kostte. Van wege de kosten verwierp het gemeentebestuur dat meteen. SFA moest vervolgens snel met een nieuw plan komen omdat het buitenbad komen de week definitief dicht moet. Door verscherpte hygiëne-maatregelen mag er volgend jaar nie mand meer in zwemmen. Eerder is al besloten dat het bad niet als familiebad terugkeert, maar in een vorm die voor kinderen (eventueel onder begeleiding van hun ouders) is bedoeld. Omdat het zwembad in mei volgend jaar klaar moet zijn, moet de bouw dit najaar al beginnen. Van het oude bad blijft aSeen de fundering over. Die is nog goed genoeg om het nieuwe bad jarenlang te dragen, aldus De Kuijer. Op de fun dering komen twee bassins met daarin speelse vormen. Eén bassin is bedoeld voor peuters en kleuters, het andere voor basisscholieren. „Op de Braassemmermeer is er voor die doelgroep niets te beleven", licht De Kuijer de keuze toe. „Eigen lijk kun je het ook geen zwembad noemen. Vroe ger ging je zwemmen, maar dat is er een beetje uit." Het buitenbad krijgt voorzieningen om het water in beweging te brengen en sproeiappara ten, zoals 'parapluutjes' waar kinderen onder kunnen staan. De Kuijer is enthousiast over het plan van de firma Van de Veld uit Twello, hoewel hij het wel jammer vindt dat het eerste plan is gesneuveld. „Wat nu overblijft, is vrij uitgekleed." Om het buiten zwemmen nog aantrekkelijker te maken, wil SFA op termijn het hele terrein onder handen nemen. „We gaan het opnieuw indelen, met grasvelden en speelmaterialen. Misschien dat dat volgend jaar al kan." Sportfondsen wil dat zelf betalen. De opknapbeurt van het terrein is nodig omdat de verbouwing van de sporthal sporen heeft nagelaten op het grasveld. Of de Alkemade- se gemeenteraad bereid is 5,5 ton te betalen blijkt komende maand. De gemeente heeft een derge lijk bedrag voor onderhoud van het buitenbad gereserveerd. Dat geld is de afgelopen jaren niet uitgegeven in afwachting van de renovatieplan nen. De raad kan besluiten dat geld te gebruiken als investering in het nieuwe bad. SFA kan niet meer dan een ton bijdragen. 'wem vierdaagse Prins Willem dexanderbad 1 oudekerk aan den run let Prins Willem Alexander- ad n Koudekerk aan den ijn houdt volgende week de 5ste zwemvierdaagse. Van ïaandag tot en met vrijdag unnen de deelnemers elke vond tussen zes uur en half '•even baantjes trekken. Alle eelnemers mogen een van de ejijf avonden afwezig zijn. Behalve baantjes trekken, ijn er ook andere activiteiten Ijdens de zwemvierdaagse in .oudekerk. De vierdaagse ordt maandagavond om zes ir geopend met een optre- n het Hazerswoudse iuziekkorps TTH. Ook is er ie avond een ballonnenwed- ^Jrijd. Om kwart voor acht be- een demonstratiewed- rijd waterpolo heren. Woensdagavond tussen zeven ur en half acht is er minipolo oor alle kinderen onder de 10 ar. En donderdagavond is er kwart voor acht opnieuw demonstratiewedstrijd aterpolo, maar deze keer van dames. Vrijdag wordt de zwemvier- aagse feestelijk afgesloten et om half acht een blusde- onstratie van het brand- aerkorps van Koudekerk aan :n Rijn. Om acht uur kunnen aanwezigen nog een kwar- :rtje naar kwartjes duiken en larna staat de barbecue aar. Zaterdag 2 september is laatste dag van dit seizoen it het Prins Willem Alexan- rbad aan de Kerklaan open langeraar Het reuzenrad is terug van weggeweest tijdens de Oran jefeesten in Langeraar, maar de beddenrace is al tien jaar niet meer weg te denken. De uit Noord-Holland overgewaaide vorm van ver maak trok gisteravond vele honderden kijkers. Op een 700 meter lang parcours rond Huize Aarhoeve streden zo'n dertig teams om de hoofdprijs van 200 gulden. De broers Laurens en Wilfred Akerboom uit Ter Aar en Leiden kwamen na een uur en vijf extra ronden als win naar uit de strijd. De doorgewinterde beddenracers wonnen met ruime voorsprong van het duo dat tweede werd: de triatleet Jan van der Marei en de plaatselijke fysiotherapeut Jan Zwanenburg. Ook zonder lekke band zouden Van der Marei en Zwanenburg de eerste plaats niet hebben gehaald, aldus de organisatie. „Ze gingen heel snel van start, wel met 26 kilometer per uur", zei een vermoeide en voldane Wilfred Aker boom na afloop over zijn concurrenten. „Maar toch was hun loop techniek niet goed. We hebben ze wat tips gegeven." Voor de broers Akerboom, die elders in het land ook aan beddenraces meedoen, was het de vijfde keer dat ze eerste werden. Bij de beddenrace wisselen de duwer en de op het bed liggende 'patiënt' elkaar af. Voor veel deelnemers was dit een koud kunstje, omdat ze zich terdege hadden voorbereid. Lang niet bij iedereen ging het om de snelheid. Sommigen hadden juist veel werk gemaakt van de versieren van hun bed, zoals Huize Aarhoeve en carnavalsvereni ging De Piasduikers. De prijs voor het mooist versierde bed ging naar de groene rups. Drie duo's liepen achter elkaar aan zodat ze een rups vormden. foto eric taal 'Tieners en hangjongeren vallen buiten de boot' Bepaalde groepen jongeren zijn niet welkom in de jon gerencentra in Alkemade. Zij belanden daardoor in hanggroepen. Bovendien mist het jongerenwerk het contact met tieners onder de zestien. De kans is groot dat bij te laat reageren ook die groep op straat terecht komt. Dat concludeert Bovos Jongerenwerk na een in ventarisatie van het jongerenwerk in Alkemade. alkemade» sport- en hobbyclubs. „Voor jongeren die zich daar niet thuisvoelen, dreigt een veroor deling tot de straat", schrijft Bovos in het rapport. Bovos stelt voor om tieners onder de zestien alvast in con tact te brengen met vrijwilligers van jongerensoos 't Farm. Het bureau kiest voor die soos, om dat die verreweg het populairst is onder scholieren. Zelf geven ze aan dat ze met smart zitten te wachten op het moment dat ze zestien zijn en daar mogen uitgaan. „Het zou handig zijn als we in de buurt van 't Farm tieneractiviteiten konden op zetten, met een aantal Farm medewerkers. Tafelvoetbal competities, film kijken, noem maar op. Voor 't Farm is dat ook handig: zij maken dan al vast kennis met hun toekomsti ge doelgroep", aldus Schelle- kens. Farm-voorzitter R. Wessel- man vindt het idee van Bovos op zich goed, maar ziet de uit voering ervan niet zitten. „Het is niet te realiseren. Onze vrij janneke de jonge Bovos heeft de inventarisatie in de maanden maart tot en met juni uitgevoerd. De jongeren werkers verzamelden zoveel mogelijk wensen en meningen door gesprekjes te voeren met jongeren op straat, zowel over dag met scholieren die net uit school kwamen als 's avonds met 'hangjongeren'. Ook brachten ze bezoekjes aan de drie jongerencentra: 't Farm in Oude Wetering, Splotsz in Roe- lofarendsveen en Meddle in Oud Ade. J. Schellekens, projectleider van het jongerenwerk, hamert op het belang van het contact met tieners. „Het is een pro bleem als er geen activiteiten zijn voor de groep tussen de dertien en de vijftien jaar. Je verliest het contact met hen ge makkelijk. Op die leeftijd zijn ze meer ontvankelijk voor dingen, dus je moet ze op tijd leren kennen." De enige activiteiten die er nu voor tieners zijn, zijn willigers werken 's middags, of zitten dan op school. Extra avonden open kan ook niet, want we hebben het allemaal al zo druk. Bovendien moet je met tieners om zeven uur beginnen, en dan zijn wij net klaar met ons werk." Wesselman wil zich niet onttrekken aan de zorg voor jeugd onder de zestien, maar geeft aan dat hun eerste taak bij de eigen doelgroep ligt. Die moet niet groter worden, omdat 't Farm dan uit zijn voe gen barst, aldus de voorzitter. Wekelijks komen er 350 tot 700 jongen binnen, terwijl er in Roelofarendsveen en Oude We tering 900 jongeren (16-21 jaar) wonen. Behalve het opzetten van tie neractiviteiten wil Bovos door gaan met het zogenaamde am bulante jongerenwerk (het rondlopen op straat). De jonge renwerkers hebben contact met leden van een hanggroep die vaak te vinden zijn bij de vijver bij de tennisbanen. Met hen praten ze over drugsgebruik, experimenteren en dealen. Veel jongeren van de 45 man grote groep komen uit de omgeving, zoals Leimuiden. Bovos wil hen ook daar bezoeken. Burgemeester en wethouders hebben zich achter dit voorstel geschaard. Op 6 september ver gadert de commissie welzijn over het rapport. Taalclub voor vieijarigen in Alphen yhen aan den run annette lameuer it behulp van een stoffen papegaai nen jonge kinderen in Alphen aan Rijn binnenkort Engels leren. De iaak-vogel dient als logo van de rre Language Clubs, die in de regio paddenstoelen uit de grond schie- De stomme papegaai moet de irsisten' van vier tot elf jaar op hun nak stellen, waarna zij de handpop in navolging van hun Engelstalige le raar kunnen toespreken. De lessen be ginnen volgende maand in het ge bouw de Oude Wereld in de wijk Kerk en Zanen. „Het is niet de bedoeling dat de kin deren woorden en zinnen uit hun hoofd leren", zegt initiatiefnemer P. Reuser uit Voorschoten, die eerder dit ja*ar al taalclubs in Voorschoten en Wassenaar opzette. „Het aanleren gaat spelenderwijs door middel van toneel stukjes, liedjes en spelletjes. Er is een leemte op het gebied van vreemde ta len leren voor jonge kinderen. De ba sisscholen beginnen vaak pas in groep zeven met de eerste Engelse les. Veel te laat." De nieuwe methode maakt gebruikt van de zogenaamde accelara- ted learning-methode. Kinderen wor den vanaf het eerste begin in het En gels begroet en toegesproken. „Na een of twee uur zie je dat het kind de En gelse woorden gaat napraten. Uiter aard beheersen onze teachers het Ne derlands voldoende om bij problemen over te gaan in de taal van het kind." Stampen en uit het hoofd leren zijn uit den boze. „Je kunt het vergelijken met methode die een moeder gebruikt om haar kind spreken te leren." Het lesmateriaal voor de taalclubs is ontwikkeld door de Oxford University Press en het European Language Insti tute, een grote talenuitgeverij in Italië. Reuser heeft het idee voor de taaiclub jes opgedaan in Engeland en Finland, waar al tienduizenden kinderen vol gens de methode vreemde talen leren. Dat de teachers geen onderwijsbe- voegheid hebben, vindt Reuser geen punt. „Een goede beheersing van de Engelse taal en een gezonde dosis en thousiasme zijn belangrijker." hollere meet zich op wetenschapskalender met professoren kia buitelaar staat wel chic, een 16-jarige >kra-scholiere tussen de doc- andussen, professoren en iere hooggeleerden. Anne- Karman uit Nieuwkoop kan zeggen. De leerling van het da College in Alphen aan Rijn heeft zeven pagina's n gen vullen op de scheurka- eIder van het wetenschaps- t( schrift Natuur Techniek, allerlei wetenswaardighe- over wat haar haar leven g al fascineert: de maan. Wetenschappers en andere io's schreven elke week van calender vol. Over uiteenlo- de onderwerpen: bamboe, lennium, aroma, verkeers- enschap. Hoe de maanweek Annelies daartussen ver- d raakte? Gewoon, ze las op wc in de kalender van 1999 ze zelf een themaweek kon lenstellen. „Toevallig was ik bezig een spreekbeurt te een over de maan, dus ik meteen wat vragen en ant- >rden ingestuurd." nnelies is al jaren bezeten r het heelal en alles wat r gebeurt. „Toen ik vijf of jaar was had ik al boeken r planeten. Over elke pla- t maakte ik een samenvat- voor in mijn map. Het al is zo groot, je kunt je er bij voorstellen. En er t steeds meer ontdekt." ideeën voor de maanweek de ze grotendeels uit de en voor de spreekbeurt, s een citaat uit het toneel- Romeo Julia van Shake- Zelf een reis naar de maan maken zit er nog niet in voor Scala-scholiere Annelies Karman. „Weet je wel hoe duur dat is?" foto henk bouwman speare. 'Toen de maan scheen week vond ik het wel geinig, beetje horror-ach tig." 1610. Een indrukwekkende zagen wij het licht niet; zo dooft Tijdens de vakantie in Texel zag Ook legt Annelies op de man, door zijn grootse ontdek- het grotere licht het kleinere', ik ook een hele mooie maan. scheurkalender uit over de ont- kingen, vindt ze. „Waar het op slaat, weet ik niet, Met een rode gloed, in een pik- dekking van de ringen rond Sa- „Hij bouwde een telescoop maar als inleiding op de maan- donker weiland. Het was een turnus, door Galileo Galilei in en was de eerste die een blik op de maan richtte. Dat was angst aanjagend om te zien, want het was niet de gladde bol die ie dereen vanaf de aarde kon zien. Het was een dood landschap, vol kraters. Zijn uitvinding is belangrijk geweest voor het heelal en de ontdekkingen die daarna zijn gedaan." Zelf heeft ze het object van haar fascinatie nog nooit door een telescoop bekeken. „Ik zou niet weten waar dat kan. Als klein kind heb ik 's nachts wel eens door de verrekijker zitten staren. Maar dan zie je niet veel meer dan met het blote oog." Wat Annelies eraan heeft om al die informatie te verzamelen? „Niets", zegt de scholiere die niet eens natuurkunde in haar vakkenpakket heeft en denkt aan een toekomst in de journa listiek. „Maar als klein meisje vond ik het al leuk om al die indruk wekkende cijfers uit mijn hoofd te leren. Bijvoorbeeld dat onze maan een doorsnee van 3473 kilometer heeft. Enorm groot hè, dan weet je weer hoe klein wij eigenlijk zijn." Zelf met een raket naar de maan is voor Annelies een mooie droom. Maar hoewel de mogelijkheden van maanreizen steeds reëler worden, is de Nieuwkoopse nog niet serieus aan het sparen. „Weet je wel hoe duur dat is? Dat kost duizenden guldens." En haar schrijfdebuut op de ka lender leverde geen groot geld op, alleen een gratis scheurka lender, die ongebruikt in de kast ligt. „Logisch, die moet be waard worden." Zorg over opheffen buslijnen runstreek ven in de commissie te willen, die de invoering van het CW begeleidt. Deze bijeenkomsten waren in mei en juni. Een uit nodiging heeft de organisatie nooit ontvangen, aldus Kroon. Hij vraagt het Alphense ge meentebestuur daarover om opheldering. Kroon: „Wij pro beren de belangen van de reizi gers te behartigen, maar als wij worden buitengesloten lukt dit niet." Het is niet alleen de onzeker heid (over onder meer de be taalwijze) waarover Kroon zich zorgen maakt. Ook de ophef fing van de marieta kroft Rover, de belangenorganisatie voor reizigers in het openbaar vervoer, is boos omdat zij geen inspraak heeft gekregen in de plannen voor een nieuw open baar vervoerssysteem in de Rijnstreek. Ook maakt Rover bezwaar tegen de opheffing van vier buslijnen als gevolg van het nieuwe collectieve, vraagafhan kelijk vervoer (CW). Dat schrijft ze in een brief aan de gemeente Alphen aan den Rijn en de pro vincie Zuid-Holland. Het CW in de Rijnstreek gemeenten Al phen, Ja- cobswoude, Rijnwoude, Liemeer, Nieuwkoop en Ter Aar begint op 1 januari. Het gaat hier volgens pro jectleider Jon ker (wethouder in Ter Aar) om een uniek vervoerssysteem in Nederland. „Elders zijn ze nog niet zo ver als wij." Een taxibus vervoert mensen uit de onren dabele gebieden én ouderen en gehandicapten. De tarieftaxi (waarmee ouderen en gehandi capten nu nog worden ver voerd) en de lijntaxi (die de bus vervangt tijdens de stille uren) komen daardoor te vervallen. Eén telefoontje is voldoende om een taxibusje voor de deur te krijgen. Die brengt de reiziger dan naar de dichtstbijzijnde halte voor verder vervoer en de gehandicapte/oudere op de plek waar die moet zijn. Maan dag ondertekenen de Rijn streekgemeenten en de provin cie in het gemeentehuis van Rijnwoude een samenwer kingscontract. Ook wordt dan bekend welke vervoerder het openbaar vervoer gaat verzor gen. H. Kroon, die de Rijnstreek vertegenwoordigt in Rover, schrijft in zijn brief aan het Al phense gemeentebestuur dat de belangenorganisatie rond maart en april al heeft aangege- 'Elders zijn ze nog niet zo ver als wij' lijn (stadsdienst in Alphen), 101 (Ter Aar- Woerden), 148 (Ter Aar- Nieuwveen) en 179 (Al phen aan den Rijn-Woer den) wekt er gernis bij Ro ver. Na eigen speurwerk kwam Rover hier toevallig achter. „Gebruikers van de op te heffen lijnen alsmede hun vertegen woordigers zijn volledig gene geerd", schrijft Kroon. Projectleider Jonker meent, dat Rover geen reden heeft om zich zorgen te maken. „Een rei ziger is niet duurder uit dan met de strippenkaart. En dan wordt hij of zij ook nog bij de voordeur opgehaald. Het is te mooi om waar te zijn." Volgens Jonker ondervinden mensen die nu van één van de op te heffen busdiensten gebruik ma ken evenmin nadelen. „Het gaat hier om lijnen die zo wei nig mensen trekken, dat ze toch al zouden worden opgeheven. De mensen kunnen voortaan met het CW mee." Dat Rover de inspraak heeft gemist, is de eigen schuld van de organisatie, laat de Alphense wethouder Groen in 't Wout via een woordvoerster weten. „Ze hebben aangegeven dat ze lie ver in de klankbordgroep wil den. De klankbordgroep, die het CW evalueert, wordt vol gend jaar opgericht."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19