De stille kracht van Bon Jovi Drie operaspektakels in Rotterda Cultuur Kunst Kleurrijke Japanse avond in Stadsgehoorza Theeceremonie coulissen schrijfmachine als wapen ZATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 Acties tegen advies-Kunstenplan Amsterdam Op de 23e Uitmarkt, die gisteravond begon, is ge protesteerd tegen voorstellen van de Raad voor Cultuur. ,,Het advies van de Raad is onder de maat is het motto waaronder musici van het Nederlands Kamerorkest ageren tegen de ophef fing ervan. Zij krijgen steun van het Nederlands Kamerorkest. Volgens de actievoerders zullen er, als het aan de Raad ligt, vijf tig concerten per jaar uit het Concertgebouw en de Beurs van Berlage verdwijnen. Zij willen het publiek laten horen wat ze na het komende seizoen gaan missen. De musici deden dat door - zelf - kaartjes voor het komende seizoen voor 'afbraakprijzen' te verkopen: twee stuks voor de prijs van 25 gulden. Ex sleept Hans Dorrestijn voor rechter Amsterdam De ex-echtgenote van de auteur Hans Dorrestijn heeft de schrijver en zijn uitgever De Arbeiderspers voor de rechter gedaagd. De ex en haar huidige echtgenoot willen de publicatie verbieden van de roman 'Finale kwijting', aldus de uitgeverij. Volgens de voormalige vrouw van Dorrestijn worden zij en haar familie in het boek in een kwaad daglicht gesteld. Dorrestijn erkent dat het boek een autobiografische roman is, aldus zijn uitgever. De eisers spanden een kort geding aan, na dat de uitgever en de schrijver weigerden in te gaan op het ver zoek de roman niet te publiceren. De uitgeverij heeft in afwach ting van het kort geding, dat op 4 september dient in Amster dam, de productie van het boek stopgezet. Tentoonstelling bouwkunst 1850-1940 leiden Kerken, woonhuizen en winkelpanden. Fabrieken, ge malen en bruggen. Een haven en zelfs een compleet dorpscen trum. In het Leidse Gemeentearchief is van 30 augustus tot en met 22 september een fototentoonstelling te zien, die een beeld geeft van karakteristieke gebouwen van de jongere bouwkunst (1850-1940). Fotograaf Maarten Brinkgreve heeft hiervoor een dertigtal panden en enkele stads- en dorpsgezichten op de ge voelige plaat vastgelegd, die allen zijn voorgedragen voor plaat sing op de rijksmonumentenlijst. Het Gemeentearchief (Boisot- kade 2a in Leiden) is van maandag tot en met vrijdag geopend tussen 9.30 en 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.15 uur. BNA-kubus 2000 naar Quadrat amsterdam Quadrat, atelier voor stedenbouw, landschap en architectuur in Rotterdam, krijgt de BNA-kubus 2000. Quadrat kreeg de prijs wegens de speurtocht naar nieuwe vormen van openbaarheid. Het thema voor de kubus, de prijs van de Bond van Nederlandse Architecten, was dit jaar het openbare ge bouw. Quadrant werkte onder andere mee aan het nieuwe stadscentrum van Amstelveen en de herinrichting van de oude rijkswerf Willemsoord in Den Helder. De uitreiking van de prijs is op 7 oktober in Amsterdam. japan in leiden 1600-2000 recensie maarten baanders Evenement: 'Enjoy Japan' Gezien: 25/8 Stadsgehoorzaal Leiden. Het was een levendige avond. Overstelpend was de hoeveel heid Japanse cultuur die in 'En joy Japan' op het toneel voor bijtrok. En het aantrekkelijke was dat al die dans, muziek, ki mono-shows, vechtsporten, bloemschik- en kapdemonstra- ties op een ongedwongen, im proviserende manier door de presentatrice werden ingeleid. Dit maakte dat de afstand die je bij zo'n verre cultuur vaak voelt op een bijzondere manier vermengd werd met gemoede lijkheid. Daardoor kon je van de vrouwen aflezen hoe trots ze waren en hoeveel plezier ze be leefden bij het tonen van hun kimono's. Ware kunstwerken waren het: kimono's, van felge kleurde zijde vol weelderige en verfijnde versieringen, een hel der wit gewaad dat op een intri gerende manier om het li chaam van de danseres plooi de, of juist kimono's die relatief eenvoudig waren en daar hun eigen charme aan ontleenden. De demonstratie werd ge combineerd met dans en met een ritueel. Het publiek kreeg volop de gelegenheid te zien hoe ingewikkeld deze kleding in elkaar zat. Ook van de kapsels was veel werk gemaakt. Sommi ge \Touwen hadden wijde krul len waar allerlei versieringen ingestoken waren, precies zoals je dat kent van klassieke Japan se prenten. Er werd een de monstratie gegeven van hoe een Japans kapsel gemaakt wordt. Nederlandse meisj ten in kimono model, i modern geklede Japanse sters bij moderne muziek zien hoeveel fantasie ze konden in hun vak. In het hele programm de bijdrage op van Ned ders, van wie velen in ee wisselingsprogramma m pan hadden kennisgemaa vechtsporten bijvoorbeeli den door Nederlanders monstreerd. De Leidse ging Karate-do liet zien di Japanse vechtsport ech kunst is, met afgewogen nieken. De kracht van dit ten zit erin dat er geen overbodige beweging ge wordt. Vooral de stokgevi maakten dat duidelijk. H ren net sobere dansen m te, telkens onderbroken gingen, die het gevoel ga\ je naar snel na elkaar gei foto's keek. Een vrouw gaf een kalli demonstratie met muzie leiding. Voor Nederlande hét natuurlijk moeilijk panse karakters die ze t< te herkennen, maar h< fraai te zien hoe de sierli nen ontstonden en het v vooral hoe snel ze dit de, avond werd afgesloten d< tamelijk oude mannen n stand-up comedy act. I natuurlijk geen woord verstaan, maar toch wer logge vrolijkheid en de lachbuien van de mam den duur aanstekelijk. Ei er mooier dan een publi het lachen krijgen met g die niet eens verstaanbaa Op de stoep van Studio 22 in het Hilversumse Media park worden zanger Jon Bon Jovi en gitarist Richie Sam- bora belaagd door een horde vrouwelijke fans. Door het raam van z'n kleedkamer bekijkt Tico Torres het tafereel met een glimlach. Het komt de Bon Jovi-drummer be kend voor. Vanaf het begin was het duidelijk dat de aandacht vooral naar Jon en Richie zou gaan. Prima, ik voel me prettig met een plek op de achtergrond." hilversum han neuenhuis Voor het eerst sinds vijf jaar ligt er weer een nieuw Bon Jovi-al- bum in de winkels en de Ameri kaanse rockband doet een ra zendsnelle promotietoer langs verschillende Europese steden. Op een doordeweekse avond is de groep heel even in Hilver sum. De volgende ochtend vertrek ken Bon Jovi, Sambora, Torres, toetsenist David Bryan en de ingehuurde bassist Hugh Mc Donald alweer naar Montreux. Dit alles om hun nieuwe album en de bijbehorende wereldtour nee, die inmiddels is begonnen, onder de aandacht te brengen. Dat laatste is wat Nederland be treft eigenlijk niet meer zo no dig. Het concert dat Bon Jovi op 1 september geeft in het Arn hemse Gelredome is namelijk volledig uitverkocht. Bovendien heeft 'It's my life', de eerste single van het nieuwe album 'Crush' de eerste plaats in de diverse Nederlandse hit parades bereikt en schiet ook de nieuwe single alweer om hoog. Bon Jovi is er een paar jaar tussen uit geweest, maar het publiek is de band kennelijk niet vergeten. En dat doet de groepsleden goed, zo meldt Ti- co Torres op een ontspannen en opvallend bescheiden toon. Want hoeveel succes Bon Jovi ook heeft gehad, iedere artiest wil toch graag dat z'n nieuwe plaat gewaardeerd wordt, zegt de drummer. „En helemaal nu we er zolang uit zijn geweest." Reden voor die pauze was dat de bandleden simpelweg zin hadden in andere dingen. Sam bora en Bon Jovi maakten beide bijvoorbeeld een soloalbum en laatstgenoemde bleek boven dien heel aardig te acteren. Tico Torres hield zich bezig met kunstschilderen en z'n zelf ont worpen babykledinglijn. „Ik ben gek op kinderen", zegt de zelf overigens kinderloze Tor res. „Ik vind veel schilders erg goed, maar kinderen zijn eigen lijk de beste schilders." De van oorsprong uit Cuba afkomstige drummer heeft de bandvakantie dus niet gebruikt om een soloplaat te maken. „Maar dat ben ik zeker nog van plan. Het zal een album wor den dat teruggaat naar m'n roots. Met Cubaanse invloeden dus, maar ook met jazz. Ik ben gek op jazz, voordat ik bij Bon Jovi kwam heb ik vaak met mensen als Miles Davis ge jamd." Jazz, dat is nog eens wat an ders dan de catchy hardrock van Bon Jovi, die door Torres wordt voorzien van een krachti ge en uiterst functionele basis. „Klopt, maar ik houd eigenlijk van heel veel soortèh muziek en heb vroeger ook van alles ge speeld. Vooral als sessiedrum mer. Jazz, latin, maar ook veel rock. Toen ik in 1983 voor Bon Jovi werd gevraagd had ik bij voorbeeld ook net een aanbod van Ritchie Blackmore liggen om bij Rainbow te komen spe len." Benieuwd geworden door de enthousiaste verhalen besloot de destijds net 30-jarige Torres om het eerst maar eens bij de bijna tien jaar jongere Jon Bon Jovi te proberen. En vervolgens om daar te blijven. „Ik had di rect door dat dit een bijzondere band was. Het charisma en het enthousiasme van Jon spraken me enorm aan. En bovendien bleek hij al vanaf het eerste op treden een vrouwenidool. De keus was voor mij heel duide lijk", blikt de drummer terug. Na een frisse debuutplaat en het tegenvallende tweede al bum '7800 Fahrenheit' brak Bon Jovi in 1986 wereldwijd door met 'Slippery when wet'. En natuurlijk met het bekende 'poser'-uiterlijk met veel make up1 en haarlak. „Ik moet èr nu Wel eens om lachen als ik opna men uit die tijd'teTilg z:ien", reageert Torres. „Maar toen hoorde het erbij. Iedere band zag er zo uit." De make-up is inmiddels ver leden tijd, maar de optimisti sche rockliedjes zijn gebleven. 'Crush' is volgens Tico Torres wat dat betreft een perfecte mix van het jeugdige enthousiasme van vroeger en de ervaring van nu. Live zal Bon jovi een bloem lezing brengen uit het hele re pertoire. „We 'spelen nieuw werk, maar uiteraard ook veel oudjes", belooft de drummer, om er met een veelbetekenende grijns aan toe te voegen: „Al leen van dat tweede album krijg je waarschijnlijk helemaal niks te horen." Richie Sambora, Jon Bon Jovi, David Bryan en Tico Torres (van links naar rechts) vormen de Amerika, rockband Bon Jovi. Alleen de grote gezelschappen hebben een rekwisiteur in huis. Dal is iemand die zorg draagt voor alle voorwerpen die de ac teurs in een toneelstuk nodig hebben. Zo'n persoon moet be- waarziek zijn: alles willen bewaren omdat je maar nooit weet, of je het ooit nog eens zult kunnen gebruiken. Over die eigenschap beschikt Monique Koppers die al tien jaar als rekwisiteur bij het Haagse gezelschap Het Nationale Toneel werkzaam is. Zij beheert de opslagruimte waarin alle rekwisieten van het gezelschap op hoge stellages liggen opgeslagen. Het dui zelt je. als je er rondkijkt. Er staat werkelijk van alles: van moder ne en klassieke kopjes tot computers, van moderne en klassieke telefoons tot typemachines. De gehele inventaris van dit om vangrijke pakhuis is overigens niet in computerbestanden vastge legd. Alles zit in haar hoofd. Is er iets speciaals nodig, waarvan zij weet dat het niet voorradig is. gaat Monique Koppers op zoek. Bij andere gezelschappen bij voorbeeld of op rommelmarkten. Met name als het gaat om zeld zame of wat oudere voorwerpen is ze kritisch. Wat op toneel staat, dient optimaal te passen bij het geheel. Vaak genoeg ergert ze zich als ze in een productie op televisie, in film of theater iets ziet staan dat bijvoorbeeld niet past in het tijdsbeeld van de voor stelling. Maar soms is gewoon niet te vinden wat regisseur, vormgever en acteurs nodig hebben. Dan probeert Monique Koppers het zelf te maken. Zo waren er eens schoteltjes nodig in een theaterproduc tie die kapotgegooid moesten worden. Porselein viel af, omdat de spelers in het stuk op blote voeten zouden lopen. De kans op snijwonden was te groot. Toen heeft Monique Koppers zelf scho teltjes van gips gefabriceerd. Koppers: „Als een acteur dan per ongeluk in de scherven trapt, is er dankzij deze veilige 'breakaway' niet§ aan de hand - het mate riaal verpulvert gewoon." Met enige trots toont zij een oude type machine die zij speciaal voor 'Misery' - met de acteurs Eric Schneider en Geert de Jong - heeft geconstrueerd. Dit stuk was eind mei nog in Leiden te zien. Het gaat over de schrijver van een bestsellerreeks die in handen valt van een buitengewoon grillige fan. Voor dit stuk is een ou derwetse schrijfmachine nodig. Aan klassieke uitvoeringen geen gebrek: in haar opslagruimte staan minstens vijf a zes exempla ren. Als in het stuk de vrouw hem zeer getergd heeft, gaat de schrijver haar letterlijk met de schrijfmachine te lijf. Voor dat doel heeft Monique Koppers een grotendeels in schuim rubber gehulde kopie van de schrijfmachine vervaardigd. Stie kem wordt de harde versie door deze softe uitvoering vervangen tijdens één van de changementen. Als toeschouwers schrikken wij als de typemachine als wapen wordt gebruikt. Zo kan de theater illusie intact blijven. De klap komt in onze verbeelding harder aan dan in werkelijkheid bij actrice Geert de Jong. wijnand zeilstra publiciteitsfoto De Corse tto's in Hazerswoude hazerswoude Zes uur lang non stop live muziek. De meiden van de Corsetto's beten gisteravond met een spetterende show het spits af van het muziekfestival in Hazerswoude-dorp. Daar zorgden op het Ambachtsplein vijf Hazer- woudse band voor een avondvul lend muzikaal programma, waar bij de stevige gitaarrock van Bash hand in hand ging met de jaren zeventig en tachtig covers van Meddum Toeso. Het muziekfesti val maakte onderdeel uit van de Hazerwoudse Jaarmarkt, die van woensdag 23 tot en met zaterdag 26 augustus duurt. foto eric taal leiden Het duurt bijna een uur om een Japanse kimono aan te trek ken, met al die ingewikkeld geknoopte lappen en koorden. Toch had den alle deelneemsters aan de theeceremonie zich tijdens het mid dagprogramma van 'Enjoy Japan' in de Leidse Stadsgehoorzaal in de ze kleding gehuld. Kalm en nauwkeurig werden de rituelen rond het thee bereiden en drinken uitgevoerd. De Nederlandse bezoekers mochten het zelf ook een keer proberen. Gezeten aan een ronde tafel volgden ze de instructies van de lerares op. Het was even wennen: een grote kom met drie slokken van een schuimend groen goedje. Dat was iets heel anders dan een Hollands bakje thee. Druk bezocht was deze middag niet, maar de demonstraties bloemschikken, papier vou wen, koekjes maken, kimono's en make-up verliepen in een gezellige en bedrijvige sfeer. foto mark lamers rotterdam marc floor Het wordt nog drie keer genie ten en dan is het gebeurd. Het Amsterdamse organisatiebu reau Companions verzorgt nog drie operaspektakels in Rotter dam om daarna nooit meer te rug te komen. De evenementen bleken tot nu toe in Nederland niet rendabel, zodat het bureau het nu in het buitenland gaat proberen. Al zeven keer eerder vond een grootschalige opera plaats in Ahoy'. Producties als 'Na- bucco', 'Carmen', 'Turandot' en 'Aïda' wisten, ondanks grote publieke belangstelling, niet uit de rode cijfers te komen, zegt directeur Peter Kroone van Compagnions. Evenals bij de vorige opera's in Ahoy' zal bij de producties die op stapel staan het Neder lands Balletorkest de muziek li ve spelen en het honderdkoppi- ge Opera in Ahoy'-koor de zang verzorgen. „Het blijft natuurlijk een sporthal, geen concertge bouw," zegt Otelli over zijn op tredens in Ahoy'. „Maar het is toch altijd weer iets speciaals. De markt voor klassieke muziek is niet al te groot. Dit soort eve nementen zijn een uitgelezen kans om meer liefhebbers voor opera te werven." 'Nabucco', wederom opge voerd, zal een spectaculair de cor krijgen dat de hele vloer van Ahoy' omspant. „Een schilderij met een grootte van 40 bij 65 meter," licht Kroone toe. „En er komt een laag zand op te liggen dat zal toestromen en opstui ven naarmate de steden in 'Na- bucca' als Babbelonie' en Jeru zalem opkomen en onder gaan." Onder de vlag van Rotterdam 2001, het jaar waarin Rotterdam culturele hoofdstad is van Eu ropa, volgt een tweede opera in de buitenlucht. 'Rigoletto' moet een van de grootste evenemen ten worden van 2001, waarbij een inham van de Maas achter het Luxor Theater en hotel New York dienst doet als podium. Het publiek kan vanaf de kade opgestelde tribi 8500 zitplaatsen het sj volgen dat zich op het v speelt. Het decor belot spectaculair te worden: letto' wordt opgevoerd i hoofdrol voor een heus land. „Het wordt echt z<' met een helikopterdek1 Kroone. „En we hebbei' schip gevonden met ee: achterdek, waarop ziel1 scènes kunnen afspelen 'II Trovatore' tensli1 meer dan twintig jaar n1 in Nederland opgevoei' januari 2002 vier keer t( Ahoy'. De theaters zijn op slot, spelers en publiek met vakantie. Na afloop van een theaterseizoen resteren alleen nog enkele beelden. Kleding, decor, licht, rekwisieten... Merkwaardig genoeg zijn het niet zo zeer de teksten of de inhoud of de acteerprestaties die beklijven. Slechts beelden, al dan niet vaag of juist helder, blijven op ons netvlies achter. Daarom in deze zomerrubiek 'De Coulissen' aandacht voor theatrale vormgeving. Vandaag deel 5: de schrijfmachine.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18