Een kerkleider van 23 jaar oud Geloof Samenleving Voor de armen zal worden gesprokkeld ZATERDAG 26 AUGUSTUS 2000 VANDAAG Vandaag 22 jaar geleden, op 26 augustus 1978, werd ene kardinaal Albino Luciani tot paus AUGUSTUS benoemd, na een slechts één dag durend con claaf (gesloten vergadering waarin een paus word gekozen). Hij volgde Paulus VI op noemde zich paus Johannes Paulus I. Door zijn ontwapenende beminnelijk heid werd hij al snel 'de lachende paus' genoemd. Hij stierf geheel onverwacht en volgens sommigen onder ver dachte omstandigheden. In verscheidene publicaties werd de verdenking geuit dat hij was vermoord om plaats te maken voor een meer rechtse paus, zoals zijn opvolger Johannes Paulus II. Zesentwintig augustus was tot 1969 (herziening heiligen kalender) de heiligenfeestdag van één van de eerste pau sen, Zephyrinus, die vroeg in de derde eeuw stierf. Zijn antwoord op aantijgingen van één van zijn vele tegenstan ders, is het eerste letterlijk opgetekende woord van een paus: „lk ken slechts één God Jezus Christus, en buiten hem niemand die geboren is en geleefd heeft. Het is niet de vader die gestorven is, maar de zoon." Vandaag 230 jaar geleden, op 27 augustus 27 1770 werd de Duitse filosoof Georg Wilhelm Friedrich Hegel geboren. Hij zou gedurende zijn leven, maar ook en misschien wel vooral daarna, een belangrijk invloed krijgen op alle terreinen van de filosofie. Hij had de vaste overtuiging dat de wijze waarop de wereld en werkelijkheid in elkaar stak, toegan kelijk was voor redelijke doordenking en begrepen kon worden. Op godsdienstig vlak (Hegel was orthodox pro testants opgevoed) stond hij een 'redelijke religie' voor. In een biografie van Jezus elimineerde hij alle bovennatuur lijke elementen en uitte hij kritiek op Jezus' gerichtheid op de enkeling (in plaats van op de maatschappij). Hegel werd 61 jaar. Op 27 augustus wordt ook de moeder van de heilige kerk vader Augustinus geëerd, Monica van Thagaste. Zij was aanvankelijk heiden en stond bekend om haar drank zucht. Na een incident met haar dienstmaagd bekeerde ze zich. Later wist ze haar man en zoon Augustinus ook tot het christendom te bekeren. L e i d s t ft e i t i g e n De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voor dragen. Een jury onder leiding van burgemeester Postma maakt op Aller heiligen de tien uitverko renen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars al vast een voorzet. Vandaag Rens Heruer van de 3 October-Vereeniging Leiden. Niet zo vaak realiseer ik me hoe lastig ik kan zijn voor an deren, hoe vervelend, hoe drammerig, hoe ingewikkeld, hoe lelijk, hoe onzorgvuldig en makkelijk. Dan, op zo'n moment, kom ik er achter, dat er heel dichtbij 'heiligen' zijn. Mensen in mijn directe omge ving: familie, vrienden, colle ga's, buren. Mensen dus met wie ik méér dan even in het voorbijgaan te maken heb en die hebben geleerd hoe ze met mij kunnen en willen omgaan. Met mij, zoals ik nu eenmaal ben, met al mijn eigenaardig heden en hebbelijkheden... Misschien gaat het bij nader inzien wat ver om ze 'heiligen' te noemen, want misschien ben ik niet helemaal 'onleef baar' Maar ze zijn me toch wél heilig. Echte heiligen dan? Ik weet zeker, dat onze sa menleving het niet kan doen zonder mensen die op vrijwil lige basis bijdragen aan het welzijn en welbevinden en de welvaart van anderen. Vrijwil ligers doen dat werk zonder verwachting van betaling of zelfs dank. Dat vrijwilligers werk wordt op honderden plaatsen gedaan, op honder den verschillende manieren en voor honderden verschil lende doelen, maar altijd wel met één basiskenmerk: het is voor een goede zaak die - let terlijk - de moeite waard is. Die vrijwilligers zijn mijn hei ligen. Zij doen iets goeds waarvan anderen wijzer wor den: zij doen dat dus niet voor zichzelf en bovendien zonder tegenprestatie. Waar vind je dat nog? Gelukkig in Neder land, in Leiden en in je eigen straat. Gelukkig zijn ze er nog, maar helaas wordt het wel steeds moeilijker om die heili gen te vinden. Onze maat schappij zou een stuk onaan genamer zijn zonder de inzet van vrijwilligers. Zij zijn mijn heiligen. Inzendingen naar: De Bakkerij Oude Rijn 44 h/c 2312 HG Leiden Jeugdkerken nieuw verschijnsel in Nederland Oudere mannen in zwarte jurken en stemmige orgelmu ziek: niet bepaald iets waar je als jongere je hart aan op haalt. Wat doe je dan als je wel in Jezus gelooft: je sticht je eigen kerk. Iflinkt vergezocht, is ook een nieuw ver schijnsel in Nederland, maar ze komen de laatste jaren vaker opzetten, zulke nieuwe evangelische gemeen schappen voor en door jongeren. Zo is in Leiden de 23- jarige Ramon van Maaren 'kerkleider' van de paar maan den oude jeugdkerk Q Leiden. Waar de koffie met het si garetje vooraf bijna belangrijker is dan de dienst zelf. LEIDEN AFKE VAN DER TOOLEN Z'n haar is spikey geblondeerd en de veters van z'n sport schoenen zitten bewust niet vastgestrikt. Maar hij is met z'n 23 jaren al wel getrouwd, heeft een bloemenwinkel met zijn zwager, en is voorganger in de nieuwste - in april opgerichte - kerk van Leiden. „Het is be langrijk dat er een gemeente is waar jongeren zich lekker voe len", vindt hij. En daarmee be doelt hij: zonder al die regeltjes en dat stof van eeuwen van de gevestigde kerken. Het gebeurt allemaal in een kaal achterafzaaltje aan de Leidse Groenesteeg, iedere zon dagochtend. Eerst koffie drin ken en een sigaretje roken voor de dienst begint, want christen zijn is vrienden zijn, vindt de jonge voorganger. Dan, om een uur of half elf - 'zo'n beetje als we denken, zullen we maar eens?' - neemt de kerkdienst een aanvang. Het allerbelang rijkste eerst: een half uur op wekkingsliederen zingen. „Want dat is waar het om gaat: de aanbidding van God." Géén orgel. Wel een bongo en een piano, én ritmisch meeklappen natuurlijk. Hoe het juridisch precies moet worden geregeld met die kerk, weet Van Maaren nog niet zo precies. Een stich ting vormen ligt voor de hand, maar hij heeft gehoord dat dat best duur is, en geld heeft de jonge, zo'n vijftien koppen tel lende gemeente nog niet. Er wordt wel gecollecteerd, maar de opbrengst daarvan gaat op aan de huur van het zaaltje en de koffie. „Dat houden we alle maal netjes bij", verzekert de man aan het roer. Een initiatief als Q Leiden is fris, lichtvoetig, en dat spreekt jongeren aan, begrijpen ook de drie partners in het Samen Op Weg-proces (Gereformeerde, Hervormde en Lutherse kerk). Zij hebben een eigen Evange lisch Werkverband in het leven geroepen, om dit soort vernieu wende bewegingen een kans te bieden, en tegelijkertijd binnen de deur te houden. Voorzitter Hans Eschbach van dat evband juicht het volgens hem 'vrij nieuwe verschijnsel' van de jeugdkerken toe, maar ziet ook gevaren. Eschbach: „Het is hartstikke goed als jongeren hun vrienden willen bereiken met het evange lie. Het gebeurt in de taal van de jeugd zelf, en daarin zijn de bestaande kerken vaak zwak. En jongelui voelen zich niet ge bonden niet gebonden aan vak jes die in de geschiedenis zijn ontstaan. Maar het gevaar is dat als dit soort groepen los van de kerk leven, ze sektarische trek ken krijgen. Wie corrigeert ze? Wie houdt ze op het rechte spoor?" Het antwoord op die vraag wordt achterin de bloemenwin kel omlijst door Jezusliederen uit de draagbare cassetterecor der. „In een sekte wordt de lei der aanbeden in plaats van God. En dat gebeurt bij ons niet", stelt Van Maaren vast. Q Leiden is dan nog wel geen offi ciële stichting; statuten zijn er al wel. En daar staat in dat de leden van de kerk de voorgan ger bij meerderheid van stem men kunnen dumpen. „Zoiets moet er wel in zitten, want de mensen moeten wel het gevoel hebben van: ik ben hier wel vei- lig-" De voorganger draait er een sjekkie bij. Hij mag de HBO Charismatische Theologie heb ben gedaan - een opleiding vanuit de Pinkstergemeente - maar niets menselijks is hem vreemd. „Ik geloof dat als Jezus nu op aarde zou hebben rond gelopen, het eerste wat ie zou doen was: samen met ons naar café De Zijlpoort gaan", zegt hij vol bravoure. „Hij zat bij de tol lenaars, bij de hoeren. Je bent een mens, en God heeft ons ge maakt als mensen, en waarom zou hij anders leuke plaatsen als cafés hebben gemaakt?" Zijn gemeente is een samen raapsel van mensen vanuit de evangelische hoek, voormalige katholieken, gereformeerden, hervormden en 'mensen die niks waren'. Er zijn jongeren uit Katwijk bij, die in de sores wa ren geraakt en door een hulp verlenende kennis van zijn schoonvader zijn 'aangebracht'. Schoonvader Van Duijn is Van Maaren tot grote steun: „Hij heeft voor een christelijke hulp organisatie voor jongeren ge werkt, en zo iemand heb je no dig. Hij zit dan ook in het be stuur. Het hele idee voor deze jeugdkerk is trouwens in de fa milie ontstaan." Maar voor het overige is het een kerk louter door en voor jongeren. „Ik denk dat jongeren een jeugdkerk echt nodig ben, omdat de leiding daa ook jong is, en hen echl grijpt. Kijk, elke organi heeft regels nodig, maar dil er voor ons, wij niet voor 1 En juist dét is in de besta kerken anders, stelt de jeu| kerkleider. Zelf is hij een 'late' be ling. God kreeg de gebalde toen Van Maaren twaalf oud was en zijn vader stier jaar later zag hij als midde scholier het licht, terwijl h geluid verzorgde voor evangelisatieconcert. „Eer dium vol met allemaal vai jonge gassies, allemaal har ke enthousiast, allemaal den met elkaar - ik dachl mis ik." Mijn hoofd staat helemaal niet naar bijbel. Het staat naar chips en zoutjes, taart en koekjes, aardappelsla, zalmsla en soep, dadels, choemoes en Turks brood, Spa Rood, Spa Blauw, appelsap en wijn. Het staat naar wie komt er wanneer en wat moet er dan zijn? Moeten er borden worden gehuurd of zijn papieren bordjes toch makkelijker? Hoeveel stoelen heb ik no dig en hoeveel tafels? Hoe pakt de tuin- verlichting uit? Blijft het mooi weer? Amsterdam krijgt dit weekend twee mU- joen bezoekers, en een huis vol daarvan Zkomt bij mij. De twee miljoen min hon derd komt voor de schitterende zeilsche pen die Amsterdam binnenvaren en UJ voor de Uitmarkt waarmee het culturele m seizoen wordt geopend. Twee miljoen: net zoveel als de groep jongeren die de paus naar Rome wist te lokken voor een X boodschap die in de ethiek van de bijbel is geworteld. <Zijn boodschap kan in de oorspronkelij ke versie in Deuteronomium worden na- geslagen. Eigenlijk mag er geen behoefti- ge onder ons zijn, want God heeft het <land gezegend, staat er in Deuteronomi um hoofdstuk 15:4 (de implicatie is: als er armen zijn, komt dat niet omdat dat n noodzakelijkerwijs zo moet zijn, maar omdat we onze samenlevingen verkeerd organiseren en de armen onthouden wat zij nodig hebben). „Maar is er deson- tmmi danks een arme bij jou dan zul je je hart niet verstokken en je hand niet gesloten houden voor je arme broeder, maar zul je je hand wijd voor hem openen en hem met mild heid lenen, voldoende voor wat hem ontbreekt.' En als de arme je om een le ning vraagt, staat er vervol gens, laatje dan niet verleiden tot de overweging die te weige ren omdat het Sjabbatsjaar of het jubeljaar eraan komt: het zevende of het vijftigste jaar waarin deschulden moeten worden kwijtgescholden. Als je de arme helpt, zal de Eeuwige je belonen. De oproep van de paus om dit jaar - het jaar 2000 dat volgens de christelijke jaar telling een jubeljaar is - de schulden die de arme landen hebben gemaakt kwijt te schel den, vindt dus steun in het bij - belgedeelte van deze week. Maar mijn hoofd staat niet naar alles wat me normaliter zo uit het hart is gegrepen, want een minieme fractie van de bezoekers aan Amsterdam komt dus niet voor Sail of de Uitmarkt, maar voor mij. Omdat ik in 1950 werd geboren had het jaar 2000 daardoor alleen al iets bijzonders. Ik zou vijftig worden in dat magische jaar. Zou ik het halen, en zo ja, hoe zou de wereld er dan uitzien? Wat zou er waar blijken te zijn van alle profetieën die er in de af gelopen decennia over ons werden uitgestort? Hoe dichter het jaar 2000 naderbij kwam, hoe minder opgeblazen de voorspellingen waren. Vooral in de jaren zeventig waren de visioenen overeen wereld waarin de mens alleen vrije tijd zou hebben in een gemechaniseerde wereld en een huishouden vol apparaten niet van de lucht. De huiscom puter heeft veel veranderd en e-mail stelt zelfs de hoogbejaar de in staat geïnteresseerd te blij- tfhk,. Hf,1 ven en contact te houden met in de wereld. Maar is dat de revo- lutie die ons door de futurolo gen - waar zijn die trouwens ge bleven? - werd voorspeld? De futurologen pretendeerden niet dat zij profeten waren, maar de millenniumwisseling heeft anderen ertoe verleid wel allerlei 'profetieën' delucht in te sturen. Deuteronomium buigt zich deze week over de vraag hoe je echte en valse profeten uit elkaar houdt. Iemand be weert dat God tot hem heeft gesproken, en dat hij de taak heeft de boodschap verder uit té dra gen. Iemand heeft visioenen gehad, of dromen, of stemmen gehoord en gaat vervolgens de boer op als een heilige rattenvanger van Hameien? Wat moet je met zo iemand? Moet je hem gelo ven, of niet? Moet je aandacht schenken aan wat hij te vertellen heeft, of moet je als een haasi ken dat je wegkomt voordat hij je op het verk de pad heeft gezet? Je zou denken dat een echte profeet te herke nen is aan de wonderen die hij doet en de at rateske van zijn voorspellingen. Maar dat ist niet zo. Ook valse profeten kunnen het vern) hebben om in de toekomst te kunnen zien. 1 kunnen ook allerlei mystieke kunsten verricl waarbij de toeschouwer met de ogen knippe1 Dat wil niet zeggen dat ze die krachten ook g bruiken ten dienste van de Eeuwige. 1 Hoe herken je een valse profeet dan wel? Eeij se valt door de mand zodra hij oproept een re god te gaan dienen. Een andere god diene niet beperkt tot de eredienst, maar betekent het niet meer doen van de mits wot, de zegei brengende religieuze voorschriften. Een vals1 profeet kan de zon, de maan en de sterren n zijn hand zetten, zodra hij de joodse wet wil1 heffen weetje dat zijn wonderen ten doel he te misleiden. Deconcrete inrichting van de s menleving en van ieders leven, daar ligt dep teit en niet bij de magische kunststukjes die mond doen openvallen. Dus stort ik mij met boodschappen- en klus lijst op de voorbereiding van mijn feest. Dei1 men krijgen dit weekend van mij niet te etei devrienden. Maar voor de armen zal wel wo gesprokkeld. Feesten is goed, maar liefdadig hoort daarbij. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden, maar in het uiterste zuiden zondag kans op onweer. Langs de kust in het noordwesten wolkenvelden. Maxima rond 20 graden, langs de westkust en in het noorden 15 graden. Zweden: Aardig wat zon en meest droog. Maxima 17 graden in het noor den tot 22 in het zuiden. Finland: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima rond 20 graden. Denemarken: Zaterdag perioden met zon en geleidelijk een stevige zuidoos tenwind. Zondag eerst zonnig, later kans op onweer. Middag- temperatuur ongeveer 22 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vanuit het zuiden zware regen en onweersbuien. Lokaal veel neerslag. In Ierland slechts een enkele bui. Zondag overal meer zon en nog slechts een enkele bui. Maxima tussen 16 en 23 graden. België en Luxemburg: Zonnig en warm. Zaterdagavond of zondag regen en onweer en minder warm. Maxima zaterdag 25 tot 30 graden, zondag maxi maal 23. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag enkele stevige regen en onweersbuien, ook geregeld zon. Zondag nog slechts een en kele bui en meer zon. Maxima zaterdag rond 28 graden, zondag 20 tot 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag stevige buien met on weer, met name in de westelijke helft. Zondag afnemend buiig en meer zon. Zaterdag op veel plaatsen nog tropisch warm, maar zondag maxima van 21 gra den bij Bordeaux tot 29 in de Provence. Spanje: Langs de Golf van Biskaje nog een bui. Verder veel zon en meest droog, in de loop van de dag wel een paar stapelwolken. Maxima van 20 graden in het noordwesten tot rond 30 in het zuiden. Portugal: In het uiterste noorden kleine kans op een bui. Hoe meer naar het zuiden, des te zonniger. Maxima tegen de 30 graden, op de westelijke stranden tussen 20 en 26 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en flinke zonnige perio den. Maxima boven de 30 gra den. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Maxima tussen 26 en 30 graden. Tunesië: Aanhoudend zonnig en heet met maxima tussen 38 en 45 graden. Madeira: Perioden met zon en meest droog. Maxima omstreeks 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Van tijd tot tijd een stevige noordooster. Middagtemperatuur rond 29 gra den. Duitsland: Flink wat zon, met name in de zuidelijke helft. Zaterdag droog, maar zondag stevige regen- en onweersbuien. Maxima eerst tus sen 24 en 29 graden, zondag la ger. Oostenrijk: Aanhoudend zonnig en droog. Misschien zondag in het zuid westen een bui. Wat minder warm, zondag maxima tussen 23 en 28 graden. Zwitserland: Flinke perioden met zon. Zondag toenemende kans op regen en onweer. Middagtemperatuur da lend tot rond 23 graden op zon dag. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon en meest droog. Maxima net onder de 25 graden. Hongarije: Vrij zonnig en droog. Middag temperatuur rond 25 graden. Italië: Zonnig en droog. Zondag in de Alpen kans op onweer. Middag temperatuur vaak boven de 35 graden. Aan zee en in het noor den plaatselijk wat minder heet. Corsica en Sardinië: Meest droog en zonnig. Zondag wel stapelwolken. Maxima eerst boven de 35 graden, zondag minder heet. Griekenland en Kreta: Zonnig. Lokaal wel een stapel wolk, maar droog. Maxima verder dalend tot tegen de 30 graden op zondag. Malta: Aanhoudend zonnig en zeer warm met maxima rond 35 gra den. Turkije en Cyprus: Zonnig, in de loop van de dag ook enkele stapelwolken en in het binnenland een lokale on weersbui. Maxima dalend tot rond 30 graden. Weerrapporten 250817 uur: ZONDAG 27 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.45 Zon onder 20.37 Maan op 03.38 Maan onderl9.55 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.14 14.55 01.47 14.28 Laag 10.45 22.54 10.26 22.35 MAAN0AG 28 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.46 Zon onder 20.35 Maan op 04.58 Maan onder20.31 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.16 15.52 02.49 15.25 Laag 11.46 - 23.50 11.27 - 23.31 station weer wind temp neersl Amsterdam licht bew. o2 22 11 0.0 Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaui Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) am bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront ÉÈÈk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting /Y hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Lissabon half bew Locarno onbewolkt Londen licht bew Luxemburg licht bew. onbewolkt zo 3 onbewolkt zw2 onbewolkt w 5 regenbui w,s. 0 licht bew n 2 half bew zo 1 24 19 0.0 29 14 0.0 27 15 0.0 26 14 00 33 18 0.0 28 20 0.0 36 21 0.0 40 26 0.0 16 9 0.1 Parijs half bew. Praag licht bew. Rome onbewolkt Split licht bew Stockholm licht bew. Warschau regenbui Wenen zwaar bew. Zünch licht bew Bangkok zwaar bew Los Angeles onbewolkt New Orleans zwaar bew. New York half bew KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 - 023-5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 i 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- kof betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE8 j Voor mensen die moeilijk lezen, slecht I hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvJ van het regionale nieuws uit het Leids: Dagblad op geluidscassette beschikt» informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gn i 27 17 0.0 24 12 0.0 32 18 0.0 38 24 0.0 14 12 0.0 16 12 04 27 18 0.0 28 11 0.0 32 25 4.0 23 18 0.0 31 23 1.0 26 20 0.0 Z I K N H U I Z E ONGEVAILENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Ramon van Maaren: „Het is belangrijk dat er een gemeente is waar jongeren zich lekker voelen. FOTO HIELCO Kt

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14