eiden Regio Corporaties regio zien af van fusie Schoolbegeleidingsdienst vindt nieuwe partner Oerdansen op micro- of mineraalniveau emeente praat met Tegelhandel over laden en lossen Licht vervuilde grond wordt tribune Trigon IRDAG 26 AUGUSTUS 2000 jen in het Heempark 'Bijen en hun drachtplanten' is de titel van een rondlei- die morgenmiddag om twee uur begint in het Heempark de Oegstgeesterweg. Belangstellenden krijgen in het park te van welke bloemen de bijen de nectar halen. Na de rond- ling volgt een demonstratie 'honingslingeren'. Dat houdt in de imker honing uit de raten haalt. De bezoekers van de ex- sie krijgen een potje honing mee naar huis. Deelname aan ïxcursie is gratis, evenals de toegang tot het park. panse theeceremonie en In het kader van het Japanjaar is er morgenmiddag om e uur een Japanse theeceremonie in de Hortus Botanicus Junko Benoist-Yamanouchi. De kosten bedragen 17,50 gul- go, de Hortus is te vinden aan het Rapenburg 73. I< e roen-Wit zoekt volleyballers en» Wie eens een potje wil volleyballen is vanaf maandag ie- e maandagavond van harte welkom bij gymnastiek- en vol- >alvereniging Groen-Wit. De vereniging opent van kwart r negen tot tien uur de deuren van de zaad aan de Cesar lekstraat in Zuid-West. Motto is sportief ontspannen: na het k een avondje trainen en een beperkt aantal competitiewed- den. Meer informatie is verkrijgbaar bij Rudolf Westen, tel: 5215488. •ijwilligers gezocht en Stichting Dienstverlening Leiden is op zoek naar vrijwil- rs die willen assisteren bij het eettafelproject voor ouderen lienstencentrum De Linde aan de Herenstraat. Het werk be- t onder meer uit tafels dekken, het begeleiden van de deel- ïers en het serveren van maaltijden. Het project heeft elke idag- en donderdagmiddag plaats van twaalf uur tot half e. Vrijwilligers kunnen zich melden bij het stedelijk bureau, 5123744 of bij De Linde, tel 5144112. •llectanten voor gehandicapten n De stichting Nationale Collecte Verstandelijk Gehandi- ten is dringend op zoek naar vrijwilligers in Leiden, Leider- Oegstgeest, Rijnwoude, Voorschoten, Warmond en Zoe- /oude. De organisatie heeft een rayonleider, plaatselijke or- isatoren, wijkhoofden en collectanten nodig voor de jaarlijk- ollecte van 25 tot en met 30 september. Meer informatie is crijgbaar bij de stichting, tel 030-2363777. lort-Fit 55-plussers n Er is nog plaats voor nieuwe deelnemers bij de Sport-Fit en voor 55-plussers, die de Stichting Dienstverlening Leiden iniseert in Sporthal de Zijl. Ouderen kunnen er onder meer dballen, volleyballen, badmintonnen. Sport-Fit begint iede- insdagochtend om tien uur; de kosten bedragen 75 gulden jaar. Inlichtingen bij SDL, tel 071-5123744. llecte Augustijnen voor Aids Fonds n De nieuwe leden van studentenvereniging Augustinus )en deze week 28.004 gulden bijeengebracht voor het Aids ds. Aan de jaarlijkse collecte tijdens de kennismakingsperio- eden 204 studenten mee. Ze haalden geld op in de vier gro- eden en Leiden. Dit is al het vijfde opeenvolgende jaar dat jstinus collecteert voor het Aids Fonds. Bij elkaar bracht dat derhalve ton op. Het Aids Fonds is blij met de collecte, al ook omdat hij wordt uitgevoerd door jongeren tussen 17 4 jaar. Dat is wereldwijd de grootste risicogroep voor HIV- ties. Het geld wordt besteed voor onderzoek, preventie- pagnes, voorlichting, hulp aan aids-patiënten en projecten itwikkelingslanden. leiden r08bert minkhorst De schoolbegeleidingsdienst Rijnland heeft een nieuwe fusiepartner. De onderwijsadviesdienst gaat niet samen met de Midden-Hollandse even knie, maar moet per 1 januari 2001 fuseren met de Stichting Onderwijsadvies uit Delft/Zoeter- meer. Dat die een waarschijnlijke schadepost heeft van bijna een miljoen gulden vanwege het ontslag van een oud-directeur maakt voor de fu sie niet uit, zegt de directie van Rijnland. De besturen van de twee onderwijsdiensten in de Leidse regio en in West-Zuid-Holland zijn het onlangs eens geworden over een samengaan, vertelt interim-directeur S. Feenstra uit Leiden. „Het streven is een besturenfusie per 1-1-2001." Ze bevestigt tevens dat daarmee geen nieuwe po ging wordt ondernomen om te fuseren met de schoolbegeleidingsdienst van Midden-Holland. De onderhandelingen liepen stuk na 'een ver trouwensbreuk'. Wat er mis is gegaan, blijft voor alsnog in nevelen gehuld. De onderwijsdienst uit West-Zuid-Holland kampt niettemin met een erfenis uit een vorige fusie, schreef de Delftsche Courant deze week. Toen Delft en Zoetermeer samensmolten, bete kende dat het ontslag van een directeur. Omdat de bedrijfsvereniging meende dat zijn vertrek de dienst zelf viel te verwijten, weigerde zij ook de uitkering van de medewerker aan te vullen tot aan zijn laatst genoten inkomen. De adviesinstel ling diende daar zelf voor op te draaien. Dat resulteerde in een eerste tegenvaller van ruim 800.000 gulden. Vervolgens kende de kan tonrechter de directeur een schadevergoeding van nog eens anderhalve ton toe. De Stichting Onderwijsadvies is overigens in beroep gegaan bij de Raad van State. Bovendien heeft de oud- directeur al een nieuwe baan. Of dat gevolgen heeft voor de hoogte van de schadepost, is niet bekend. Onderwijsadvies West-Zuid-Holland kon gistermiddag geen reactie geven. Het Leidse WD-raadslid Geertsema, tevens lid van het controlerende college van beheer van de schoolbegeleidingsdienst, maakt zich zorgen over het fusieproces. Van de tegenvaller wist hij niets. „Er zal heel goed gekeken moeten worden wat voor bruidsschat de Stichting Onderwijsad vies meebrengt. Op dit moment is Rijnland een financieel redelijk gezond bedrijf, met die kantte kening dat de reserves nul zijn. Het heeft dus geen weerstand. En meebetalen aan het ontslag van een directeur, als onderdeel van de fusiekos- ten, zal denk ik heel lastig worden." De voorzitter van het college, onderwijswet houder Baaijens uit Leiden, kan nog geen com mentaar geven. Hij wil eerst ruggespraak houden eer hij zich uitlaat over de schadepost. Geertse ma: „Het doel blijft in elk geval dat de schoolbe geleidingsdienst effeciënter kan gaan werken, met waarborgen voor het personeel. Er mogen geen ontslagen vallen omdat de financiële struc tuur op z'n gat is komen te liggen." Interim-directeur Feenstra laat weten dat er geen reden tot onrust is. „Dat mensen zich zor gen maken, kan ik me voorstellen. Zover zijn ze nog niet op de hoogte van de fusie. Maar daar zullen we ze binnenkort over informeren. Het verhaal van de oud-directeur is bij ons bekend en het heeft geen gevolgen voor de fusie. Er komen echt geen lijken uit de kast. Alles loopt heel goed." voorschoten Oefening baart kunst. En dat is in sommige gevallen schillende brandweerkorpsen uit de Leidse regio in Vlietland. Ook bijzonder belangrijk, zoals in het geval van de werkzaamheden die de vandaag zijn ze daar actief, brandweer moet verrichten. Daarom oefenden de duikers van de ver- foto henk bouwman reau cerberus idse milieu-ambtenaar N. Kette- lat weer 'in gesprek treden' met gelhandel Leiden BV over de wij- arop het laden en lossen plaats- Omwondenden uit de Linde- en de Bloemistenlaan deden gis- over dat laad- en losgedrag hun beklag bij de Raad van State in Den Haag. Vorig jaar verleende het gemeente bestuur De Tegelhandel een nieuwe milieuvergunning. Volgens omwonen den is die vergunning onvoldoende streng om overmatige overlast te voor komen. De vergunning schrijft voor dat er maximaal tweemaal per week een vrachtauto met oplegger op straat mag worden gelost. Dan is de Bloe mistenlaan vaak meer dan een half uur gesloten voor verkeer, vertellen de om wonenden. Brandweer en ziekenauto's kunnen er op zulke momenten niet door. Bromfietsers en fietsers wijken uit naar hét trottoir, en zouden daar gevaarlijke situaties veroorzaken. Bovendien is het volgens de omwo nenden zo dat er veel vaker dan twee maal per week zware combinaties op straat staan. Ook andere soorten vrachtauto's, die volgens de vergun ning op het bedrijfsterrein van hun waar ontdaan dienen te worden, zou den in werkelijkheid gewoon midden op straat worden geparkeerd. Ambtenaar Kettenis vertelde dat het bedrijf de afgelopen tijd regelmatig is gecontroleerd. Toen zijn er geen over tredingen van voorschriften geconsta teerd. Hij beloofde wel met het bedrijf te gaan praten omdat omwonenden via turflijsten andere gegevens aanle verden. Binnen een termijn van zes weken hoopt de Raad van State uit te spreken of de gemeente het bedrijf een deug delijk milieuvergunning verleende. is minnedans? Ja, die vraag ie niet een, twee, drie be hoorden. Het is volgens An- Wittermans net zoiets als ind die nog niet kan reke- uitleggen wat algebra is. hebben duidelijk een ach- and.) In de folder die Wit- ans heeft uitgegeven ter 'enheid van haar najaars- iissen eerdans blijft het bij lantal steekwoorden, ine is een oud-Hollands d, gebruikt door mystici niddeleeuwse Hadewich ildegard van Bingen) om :enwording met het god- '|ce te dichten. Waarin de in eenvoud, liefde en vol- ergave naar goddelijk licht En dat dan dansend....wellicht? Wittermans zwijgt even. (Een bandje met vogelgeluiden klinkt op de achtergrond. Helpt bij het helder denken) „Het is een verfijning van wat ik oer- dans noem. Die minnedans gaat een stap verder. Het is een dans die, als je geluk hebt, een toestand bewerkstelligt waarin lichaam, hersens en geest hele maal jn overeenstemming zijn." En daar komt meer bij kijken dan alleen maar technie ken aanleren. Let wel. Wittermans geeft dan ook geen lessen minnedans. Wittermans geeft lessen oer- dans. „Dat zijn herhalingen van vaste bewegingspatronen. Kijk, als je wat langer danst dan Anneke Wittermans met een groep deelnemers op het Katwijkse strand. krijg je de fundamentele be hoefte om je lichaam en geest veel schoner, veel zuiverder te krijgen. Je vindt een eindeloze voldoening in herhaling. Verge lijk het met een schoonschrij ver die probeert steeds maar die 'A' helemaal goed te krijgen en die dat met eindeloos ge duld steeds oefent en er ook voldoening in vindt. Oerdans is precies dat." Een video laat een groep dames zien die in los en makkelijk zit tende kleding in het Veluwse bos een 'verzachtende' dans doen. Ze herhalen vloeiende gracieuze bewegingen op het kalmerende ritme van de fado. En dat met een ijzeren regel maat. Wittermans geeft al sinds 1981 danscursussen. Toen met een flinke dosis bluf zoals ze zelf beweert. Nu weet ze dat de we reld van die dans verborgen is, veel groter is dan een mensen leven kan bevatten. En ieder een heeft er baat bij. „Er zijn mensen die aan professioneel ballet hebben gedaan. Die ko men bij mij. En zeggen dat dit publiciteitsfoto veel zuiverder is. Dit is niet om anderen te imponeren en heeft niets te maken met die macht en concurrentie bij balletgezel schappen." Het najaarsprogramma van Wittermans vermeldt dagen voor ervaren dansers, de vrien- dendansdag, de inspringdans- dagen en in april volgend jaar oerdans op Kreta. Dansen op de berg of onder de olijfbomen. En nu is er dan minnedans. „Weet je dat H ildegard van Bingen mensen rozenblaadjes als medicijn gaf omdat die het Oude Rijn nu al ter ziele Een fusie van de woningbouwverenigingen De Britten burg uit Katwijk, de Katwijksche Bouwvereniging, Spino za uit Rijnsburg, Buitenlust uit Oegstgeest en Ons Doel uit Leiden is definitief van de baan. Zelfs het samenwer kingsverband 'Oude Rijn', waartoe eerder dit jaar door de vijf woningbouwverenigingen een intentieverklaring is ondertekend, is nu al ter ziele. katwuk/runsburg/leiden De vijf partijen konden het niet eens worden over wie welke functie binnen de top van Oude Rijn zou krijgen. „Te weinig mensen wilden een stapje te rug, of iets anders in de organi satie gaan doen", verklaart di recteur M. Glaser van Ons Doel die zichzelf wel wilde opofferen in het belang van een grotere en sterkere organisatie. „Niet iedereen kan kapitein op het schip zijn, dat spreekt voor zich. Maar over een nieu we functieverdeling konden we het niet eens worden. Wie dwars lagen? Is dat nog belang rijk? Nee, er zat niets anders op dan om dit samenwerkingsver band niet langer voort te zetten. Maar het is niet zo dat wij nu met de ruggen tegenover elkaar staan. Het is niet uitgesloten dat we in de toekomst met een of meerdere van deze vijf of met alle vijf nog zaken onder nemen. Maar op een lossere basis dan oorspronkelijk de be doeling was." De eigen zelfstandigheid op geven, was voor de meeste wo ningbouwverenigingen een stap te ver. Structurele samen werking eveneeens. Die samen werking is volgens Glaser hard nodig om sterker te staan te genover landelijke organisaties die de kleinere woningbouw verenigingen proberen in te lij ven. Ook bij een eventuele be bouwing van het marinevlieg kamp is het volgens haar beter om als regionale partners een blok te vormen. „Dat verbetert onze positie bij mogelijke on derhandelingen daarover." Huurders waren bij een verre gaande samenwerking of een fusie zeker op lange termijn goedkoper uit geweest. „Dan zouden we zaken gezamenlijk kunnen inkopen en verkopen. Dat levert de nodige besparin gen op." Volgens M. Holkamp van de Brittenburg is het samenwer kingsverband Oude Rijn om 'le gio redenen' nu al ter ziele. „Onze huidige organisatie werkt hoogstwaarschijnlijk veel sneller en doelmatiger. Dan moet je je afvragen in wiens be lang een dergelijke samenwer king of fusie is. Noch in het be lang van onze klanten noch in het belang van De Brittenburg zelf." De tijd is nog niet rijp voor een fusie of een intensieve sa menwerking, concludeert ook directeur Banga van Buitenlust. „Onze wensen lopen teveel uit een."Oude Rijn was een goed en een creatief idee, vindt di recteur Turenhout van de Kat wijksche Bouwvereniging. „Het proces was leerzaam. De ambi tie was hoog en de inhoudelijke motivatie sterk. Maar we kon den niet op alle punten over stemming bereiken." hart verheugden. Nu kunnen we aantonen dat die blaadjes chemisch ook daadwerkelijk die invloed hebben. Zo is het ook met minnedansen. „Je kan zo dansen dat je lichaamspro cessen beïnvloedt op het aller kleinste micro of mineraalni veau. Dat niveau waarop je in het dagelijks leven geen invloed op kan uitoefenen. Het is ei genlijk een soort medicijn." Klinkt het iets te hooggegre- pen? Da's niet erg. Niet ieder een hoeft het te snappen. Niet iedereen hoeft sjamaan of me dicijnman te worden. „Verge lijk het met een boom." Ze wijst naar de lijsterbes in de tuin. „Die laat zoveel zaadjes vallen. Maar een paar komen tot volle wasdom." Moeilijk. Streeft ze misschien, zoals bij yoga, iets met 'ver hoogd bewustzijn'? „Ja ver hoogd bewustzijn(twijfel, stilte). Kijk. bewustzijn is alleen dit." Wittermans maakt met haar handen een kaderje dat alleen haar schedeldak omvat. „Datgene wat je alleen mentaal ervaart. Minnedans is een vol ledig geïntegreerd geheel van lichaam ziel en hersenen. En als dat gebeurt voel je plots klaps een soort welbehagen. Je bent dan gezegend door de dans. Je staat in een veel groter domein." Of ze die toestand al vaak heeft bereikt. Niet vaak. Maar: „Je kan alleen maar groeien als je weet dat je je pla fond nog niet heb bereikt." Meer info: 071-5143610. pablo cabenda 'Gebruik materiaal zonder risico's' robbert minkhorst De licht verontreinigde grond die bij toeval is gevonden op het terrein van korfbalvereni ging Sporting Trigon uit Lei den, wordt gebruikt als alter natieve tribune rondom het nieuwe hoofdveld. Daarmee gaat een wens van de club zelf in vervulling. Het kan geen enkele kwaad dat de grond - die eerder deze zomer nog werd weggehaald - terugkeert naar het sportpark aan de Zoeterwoudsesingel, verzekert gemeentewoordvoerder F. Delemarre. De verontreiniging stelt in feite niets voor. Die valt in de categorie 1dezelfde categorie die bijvoorbeeld geldt voor de bodem van de gehele Leidse binnenstad. Toen aannemer Arcadis in de eerste week van juni begon met voorbereidende werk zaamheden op het complex, stuitte hij op grond waarvan hij vermoedde dat die was vervuild. Dat bleek te kloppen; de monsters gaven de aanwe zigheid aan van zware meta len, oliën en zogeheten PAK's. Verder onderzoek heeft uitge wezen dat de grond niet hoeft te worden verwerkt door ge specialiseerd bedrijf. Volgens Delemarre is het gebruikelijk dat in zulke gevallen de grond teruggaat naar de oude plek. Daarmee kon Leiden ook aan het verzoek van Sporting Trigon voldoen. In plaats van gewoon gras krijgt de korfbal vereniging twee kunstgrasvel- den, een ondergrond die de korfbalbond naar alle waar schijnlijkheid verplicht zal stellen voor het spelen van wedstrijden in de landelijke hoofdklasse. Trigon hand haafde zich dit seizoen in die topklasse. Rondom het nieu we hoofdveld wil de club een aarden wal aanleggen die dienst gaat doen als tribune. Daarvoor mag Trigon nu de afgegraven grond gebruiken. De bron van de vervuiling is trouwens ongewis. Het com plex heeft voor zover bekend altijd dienst gedaan als sport terrein. De gemeente houdt op 7 september een informatie avond voor omwonenden. Zij kunnen dan onder andere uit leg krijgen over in hoeverre de buurt straks ook gebruik kan maken van de velden. Geïnte resseerden moeten zich, van wege de beperkte ruimte in de kantine van Trigon, telefo nisch bij de gemeente aan melden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13