Barak sluit coalitie met Likud niet uit Puinhoop Suriname veel groter dan gevreesd 'Media Zuid-Afrika zijn nog steeds racistische instituten' egawati neemt taken 4*meel over van Wahid Buitenland Kritiek gesmoord met injectienaald Voetbalster Weah op bres voor tv-ploeg IDAG 25 AUGUSTUS 2000 s eet zijn moeder op Een Russische man heeft in een dronken bui zijn 77- ;e moeder onthoofd en ten dele opgegeten. Dit heeft de po- van de regio Moskou bekendgemaakt. De 55-jarige man odde zijn moeder in een aanval van waanzin, zo luidt de le- ig van de autoriteiten. Vervolgens ontdeed hij haar van hoofd ingewanden. De lever at hij gegrild op. De man is een paar geleden al eens in een inrichting opgenomen nadat hij zijn had aangevallen. |axiniumeisen tegen neonazi's le De federale openbare aanklager in Duitsland heeft de ximumstraffen geëist tegen drie neonazi's die in juni een (zambikaan doodsloegen in de oostelijke plaats Dessau. Te- i de 24-jarige Enrico Hilprecht werd gisteren levenslang ge en tegen zijn 16-jarige mededaders Christian Richter en nk Miethbauer tien jaar jeugdstraf. „De aanvallers zagen Al to Adriano niet als een mens, maar sloegen hem dood om- hij een zwarte Afrikaan was", aldus de aanklager, ^ina 2: Commentaar aden bij bosbranden Zuid-Europa ene Bosbranden in het noordwesten van Griekenland heb- i zeker vier mensen het leven gekost en er zes verwond. Dat >ft de Griekse brandweer vanochtend gemeld. In Kroatië am een jongen om toen hij een bosbrand van dichtbij wilde tijken. ienselijke fout oorzaak crash' 'Habi De oorzaak van het ongeluk met een Airbus van Gulf waarbij alle 143 inzittenden de dood vonden, was mogelijk menselijke fout. Het ongeluk gebeurde woensdag in Bah- Volgens de staatstelevisie van het emiraat Abu Dhabi raak- en vleugel van de Airbus A320 beschadigd bij de tweede lan- gspoging. Een van de vleugels zou daarbij het wateropper- pal voor de kust van Bahrein hebben geraakt. jerisme in Kroatië bloeit op heb Kroatië staat weer op de toeristenkaart, zo heeft de re- ing in Zagreb gisteren verklaard. In de eerste zeven maanden dit jaar zijn er al veel meer toeristen naar het land gekomen in het hele voorgaande jaar. Van januari tot en met juli regi- erde Kroatië bijna twintig miljoen toeristische overnachtin- 47 procent meer dan in 1999. Tot het begin van de Balkan- logen, in 1991, was Kroatië een populaire vakantiebestem- ig. Door het oorlogsgeweld bleven toeristen in de jaren ne- tig echter weg. 'z'eer tonnen coke onderschept De politie in Venezuela is tijdens haar grootschalige ac egen de drugshandel in het land opnieuw gestuit op grote 'eelheden cocaïne. Tijdens de operatie Orinoco 2000 is in- ;n bijna tien ton coke in beslag genomen. De drugs zouden (Europese) straatwaarde hebben van circa 1,9 miljard gul- In totaal zijn tot dusver twintig mensen aangehouden. De ezolaanse politie werkt bij de operatie samen met collega's e VS, Groot-Brittannië, Italië, Frankrijk, Griekenland, Co- bia en Panama. De Amerikanen betalen de actie. acht orkaan Debby neemt af i!_? De tropische storm Debby, die eerder deze week over de lliaanse eilanden St. Maarten, Saba en St. Eustatius raasde, m nt in kracht sterk af. De windsnelheden zijn intussen gere- tot zo'n zestig kilometer per uur. Debby bereikt van- de zuidkust van de Amerikaanse staat Florida. Onder an- toi tientallen Nederlandse toeristen zijn gisteren uit voorzorg gegaan uit het gebied. ^-troepen welkom in Congo De regering van Congo heeft de Verenigde Naties toe- iming gegeven vredestroepen in het door oorlog verscheur- ind te stationeren. De VN zijn van plan ruim 5.500 militai- te sturen. Dit heeft de VN-vertegenwoordiger in Congo, Ka- Morjane, gisteren bekendgemaakt. De instemming van de golese regering lijkt een aanwijzing dat er vooruitgang dt geboekt in het vredesproces. De aankondiging kwam er een dag nadat Congo bekend had gemaakt zich eenzijdig ïttrekken aan de afspraken die een jaar geleden werden ge kt in het kader van een vredesakkoord. faamd Brits tv-journaal verschoven Het ook internationaal befaamde BBC-journaal van at in uur 's avonds verdwijnt eind volgend jaar. Het Nine \'c ock News bestaat al dertig jaar. Volgens BBC-baas Dyke, het journaal een uur later worden uitgezonden zodat dra- in documentaires meer ruimte krijgen. Dat melden de Brit- htendkranten vandaag. Oppositieleden in het Britse parie zijn kritisch over de ingreep. Ze vrezen dat door het latere tip minder mensen naar het nieuws zullen kijken. Volgens Daily Telegraph is de redactie van het journaal juist tevre- Later uitzenden betekent dat meer aandacht kan worden 5 eed aan nieuws uit de Verenigde Staten en aan avonddebat- het parlement. De stap van de BBC volgt op een soortge- g esluit van de populaire Britse zender ITV. Die schoof het ïaal van 22 uur naar 23 uur. onesische president Wa- left vandaag een deel van iken officieel overgedra- an vice-president Mega- Soekarnoputri. De vice- ent leidt voortaan de ka- zittingen en bepaalt wel ken binnen de regering ng hebben. ens een medewerker van esidentiële paleis tekende vanochtend het decreet overdracht van de be leden regelt. Ier deze maand beloofde Oppositieleider Slwron slikt bezwaren in De Israëlische premier Barak heeft gezegd dat hij bereid is een regering met de oppositionele Likud te vormen als de onderhandelingen met de Palestijnen niets opleve ren. Likud-leider Sharon, die steeds heeft gezegd dat hij daar niets voor voelt, lijkt nu minder bezwaren te heb ben. tel aviv ad bloemendaaleen manier om druk uit te oefe- correspondent nen op de Palestijnen. Anderen menen dat Barak het vredes- Wat Barak precies wil, is onder- proces met de Palestijnse presi- werp van druk debat in Israël, dent Arafat al heeft opgegeven Sommigen zien de toenade- en nu zoekt naar mogelijkhe- ringspogingen tot de Likud als den om verder te regeren. Daarvoor is een uitbreiding van zijn coalitie een eerste vereiste. De huidige regering steunt op minder dan een derde van de parlementariërs. In radio-interviews zei Barak gisteren dat hij de deur niet wil sluiten voor zijn voormalige co alitiegenoten, maar dat er 'na tuurlijker partners' zijn voor het soort regering dat hij wil vor men, zoals de Likud, de conser vatieve Shinui en de Centrum Partij. De Likud is een natuurlijke partner, zei Barak, omdat ze net als de Arbeiderspartij streeft naar vrede en veiligheid, sociale rechtvaardigheid en nationale eenheid. Hij liet weten 'grote persoonlijke eerbied' te hebben voor Sharon en er niet aan te twijfelen dat deze een waardige minister van buitenlandse za ken zou zijn. Gevraagd of hij echt gelooft dat er een regering met de Li kud tot stand kan komen, ant woordde Barak dat hij de kans op vijftig procent schat. Dezelf de kansen dicht hij een snelle vrede met de Palestijnen toe. Ook voor het begin van de mis lukte top van Camp David zei Barak dat hij de kans op mis lukking even groot achtte als die op succes. Daaruit kan wor den afgeleid dat de partijen sindsdien niets zijn opgescho ten. „De Likud is door de kiezers de oppositie in gestemd, met de vidjajevo Vorige week vrijdag ontmoette de Russische vice-premier llja Klebanov op de marinebasis Vidjajevo familieleden van opvarenden van de atoomonderzeeër Koersk. Op dat moment stond nog niet met volledige zekerheid vast dat de hele bemanning was ver dronken. Een van de familieleden overlaadde Klebanov tijdens de bijeenkomst luidkeels met kritiek. Achter de rug van de vrouw hield een verpleegster een injectiespuit met een kalmeringsmiddel klaar (foto linksboven). Terwijl de vrouw Klabanov bleef toeschreeu wen, werd de naald in haar rechterarm gestoken (rechtsboven). Het snel werkende middel deed de vrouw verstommen, waarna ze in de armen van andere aanwezigen stortte. FOTO S REUTERS TELEVISION de president aan het Raadge vend Volkscongres dat hij dat zou doen. Wahid kwam tot die stap nadat veel afgevaardigden het economische en politieke beleid van zijn regering scherp hadden bekritiseerd. Volgens waarnemers loopt Megawati niet echt warm voor haar nieu we taken. In het woensdag ge vormde kabinet zitten vrijwel geen vertegenwoordigers meer van haar partij, de PDI-P. Ande ren betwijfelen ernstig of Mega wati wel tegen haar grotere po litieke verantwoordelijkheid is opgewassen. Staatskas bijna leeg, schulden torenhoog paramaribo armand snijders correspondent Nog geen twee weken na het aantreden van de rege- ring-Venetiaan is duidelijk geworden dat de puin hoop die de vorige Surinaamse regering heeft achter gelaten, nog groter is dan iedereen had gevreesd. De schulden zijn torenhoog en de staatskas is vrijwel leeg. Voor minister van financiën Humphrey Hilden- berg is het nog een raadsel waar het geld vandaan moet komen om eind van de maand de ambtenaren te betalen. Dat het beleid van de regering van president Wijden- bosch desastreus is geweest, was al duidelijk. Maar de chaos blijkt nog erger dan dat, bizar bijna. „Elke dag komen we zaken tegen waarvan je achterover valt. Het is onvoorstelbaar", verzuchtte vice-president Ajodhia gisteren. Op de rekening van het ministerie van financiën staat nog maar 1,3 miljard Surinaamse gulden. Volgens de officiële koers komt dat overeen met een kleine 3,5 miljoen Nederlandse gulden en op de zwarte markt amper 1,5 miljoen. Aalleen al aan ambtenarensalaris sen moet volgende week elf miljard (Surinaamse) gul den worden uitbetaald. „En dan hebben we het nog niet eens over de pensi oenen en andere uitkeringen", aldus minister Hilden- berg. „Bovendien is voor 27 miljard Surinaamse gul den goedkeuring gegeven voor betaling aan diverse schuldeisers. Daarvan liggen de betaalopdrachten al bij de banken, terwijl het geld er niet is. Op veel reke ningen van overheidsinstanties hebben schuldeisers trouwens beslag gelegd." Hildenberg heeft ontdekt dat het toegestane lenin genplafond van ruim 300 miljard gulden (Surinaams) door de regering-Wijdenbosch met ruim 100 miljard is overschreden. Inkomsten heeft de staat nauwelijks. De inkomsten uit de bauxietsector gaan al maanden rechtstreeks naar Ballast Nedam, ter aflossing van een schuld wegens de bouw van twee bruggen. Voorlopig hoeft de staat ook niet te rekenen op in komsten uit de olie-industrie, zo werd gisteren be kend. De opbrengsten van Staatsolie blijken te wor den gebruikt voor de betaling van tien miljoen dollar aan schulden aan niet nader aangeduide bedrijven. Geen enkel ministerie lijkt de afgelopen vier jaar te zijn ontkomen aan praktijken van corruptie en on derhandse vergunningen. Bij Openbare Werken bij voorbeeld komen dagelijks miljoenencontracten bo ven tafel waarvan niemand het bestaan kende. Alle dienstvoertuigen, in het verleden deels door Neder land geschonken, blijken aan particulieren te zijn ver kocht. De toch al enorme waslijst van schulden en andere verplichtingen die de regering-Wijdenbosch op zich had genomen, zal de komende dagen blijven groeien, zo wordt gevreesd. President Venetiaan en zijn minis ters herhaalden gisteren dat alles tot op de bodem zal worden uitgezocht en dat, als er sprake is geweest van strafbare feiten, de schuldigen voor de rechter worden gebracht. De nieuwe regering heeft vooral de pijlen gericht op de centrale-bankpresident Goed schalk, die dinsdag met verlof werd gestuurd. Maar ook tal van ex-ministers en oud-parlementariërs moeten voor hun hachje vrezen. Ook de mensenrechtenschendingen die tijdens het militaire bewind in de jaren tachtig zijn gepleegd, waaronder de decembermoorden van 1982, moeten volgens de minister van justitie en politie, Siegfried Gilds, worden onderzocht. Maar daarvoor moet wel eerst schoon schip worden gemaakt bij de rechterlij ke macht. Het functioneren daarvan stagneert al vele maanden, doordat de zittende magistratuur de door Wijdenbosch doorgedrukte benoeming van Alfred Veldema tot president van het Hof niet accepteerde. Gilds gaat volgende week met de betrokkenen praten en hoopt het probleem dan spoedig uit de weg te rui men. Minister van planning en ontwikkelingssamenwer king Stanley Raghoebarsingh waardeert de recente uitlatingen van de Nederlandse premier Kok over het op korte termijn aanhalen van de betrekkingen met Suriname. Een uitnodiging aan de ministers Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) en Van Aartsen (bui tenlandse zaken) om naar Paramaribo te komen, zal volgens hem echter nog even op zich laten wachten. „We hebben tijd nodig om eerst een beetje orde op zaken te stellen en zaken te inventariseren. We heb ben er begrip voor dat Nederland niet direct met een zak geld hierheen komt. We willen ook eerst overleg over het te voeren beleid en daarna pas gespreksron des over de manier waarop projectmatige financie ring kan worden gegeven." President Venetiaan kon digde aan dat een dezer dagen een diplomatieke nota naar Nederland gaat, waarin voorstellen worden ge daan voor het herstel van de ontwikkelingsrelatie. eelco van der linden pondent id-Afrikaanse media zijn ir na de afschaffing van ïrtheid nog steeds sterk ich. Dat concludeert de inkelijke Mensenrechten lissie (HRC) in het rap- raarmee ze een omstre- ïderzoek naar racisme in afsluit. De HRC vraagt saties van journalisten ïerpere gedragsregels op 8en. Mocht dat geen re- opleveren, dan ziet de ssie graag dat speciale ing wordt ingevoerd. het rapport was met ng uitgekeken. Vooral de verhoren van journalisten in het begin van het jaar leidden tot felle polemieken. Herhaalde malen werd de vrees uitgespro ken dat de persvrijheid aan een zijden draad hing. De commis sie dankt haar bestaan aan een artikel in de nieuwe grondwet en heeft vergaande bevoegdhe den. De dreiging die journalis ten ervaren is groot. Dat komt door de opstelling van presi dent Mbeki, die de media vaak aanvalt en pleit voor wat hij 'evenwichtiger berichtgeving' noemt. Commissievoorzitter Barney Pityana zei gisteren bij de presentatie van het rapport dat de media niet bewust aan zetten tot rassenhaat. „Er wordt gebruik gemaakt, bewust of on bewust, direct of indirect, van racistische stereotypen. Men vergeet de Zuid-Afrikaanse ge schiedenis van ongelijkheid en heeft geen oog voor de enorme effecten die zulke berichtgeving heeft op de mensen". Volgens de voorzitter krijgt het in overgrote meerderheid zwarte publiek een 'één-rich- ting-kijk op de wereld' voorge schoteld en dat is die van de blanke. De berichtgeving is in Pityana's beleving gemaakt voor blanken door journalisten die blank zijn. En als de journa listen zwart zijn, dan richten ze zich naar de uitgever, die in veel gevallen blank is. Pityana klaagt over het negatieve effect van concentratievorming in de media en het dominante ge bruik van het Engels,' terwijl Zuid-Afrika negen talen rijk is. Pityana vindt dat er een grote taak is weggelegd voor Sanef, de Zuid-Afrikaanse Vereniging van Hoofdredacteuren. Matha- ta Sedu van Sanef reageert ge matigd positief. „De HRC is af gestapt van de harde aanklach ten en doet nu vooral een grote serie aanbevelingen. Sanef is al betrokken, zoals wordt ge vraagd, bij het organiseren van trainingen en discussies die journalisten bewuster moet maken van het probleem." De club van hoofdredacteu ren is wel 'zeer bezorgd' over de instelling van een nieuwe ge dragscode, waarvan de naleving gecontroleerd zou moeten wor den door de Icasa, de toezicht houder op Zuid-Afrikaanse me dia. „Wij verwerpen het idee en beschouwen de suggestie dat de scherpere regels in een wet moeten worden vastgelegd als zowel onnodig als gevaarlijk", zo staat in een Sedu-verklaring. Zuid-Afrikaanse journalisten reageerden gisteren over het al gemeen opgelucht op het rap port. Raymond Louw, voorma lig hoofdredacteur van de Rand Daily Mail die een kritisch ge luid bleef produceren tijdens de apartheid, onderstreept dat het rapport vooral aanbevelingen bevat. „De toon is duidelijk ge matigd. Ik vrees ook geen initia tief van het parlement", aldus Louw, die wordt beschouwd als de grand old man van de Zuid- Afrikaanse journalistiek. Louw is wel geschokt door het feit dat de commissie de media 'racistische instituten' noemt. „Er is racisme in de me dia, omdat die nu eenmaal de maatschappij weerspiegelen, en dat moet je bestrijden. De media, die overigens inmiddels voor vijftig procent worden ge rund door zwarten, zijn zeker niet racistisch. Dat is een grove blunder van de commissie." Louw vreest het accentueren van racisme, zoals dat vandaag in Zuid-Afrika sterk gebeurt. „Het is levensgevaarlijk en doodt op het ogenblik het poli tieke debat." Louw vergelijkt de situatie met die tijdens het pre sidentschap van Nelson Man dela: „Van 1994 tot 1998 lag het accent op verbroedering, maar ook op transformatie van de maatschappij, het verheffen van de misdeelde zwarte groe pen. Mandela sprak niet over racisme, maar zorgde wel dat er werd nagedacht over de gevol gen ervan en hoe die te repare ren. Nu gebeurt het omgekeer de: men discussieert over racis me en denkt niet meer aan de zo cruciale transformatie." opdracht deze regering te ver vangen en niet ermee samen te werken", zei gisteren fractie voorzitter Reuven Rivlin. Vol gens hem is de meerderheid van de Likud-leden tegen een coalitie met de Arbeiderspartij. Het zou hem teleurstellen, zei hij, als Sharon een andere op vatting huldigt. Niettemin gaf partijleider Sharon later op de dag een verklaring uit waarin hij een coalitie met Barak niet uitsluit. 'Kohl bedacht zelf systeem van zwart geld' MÜNCHEN DPA-AFP De Duitse ex-bondskanselier Helmut Kohl heeft persoonlijk de aanzet gegeven voor een sys teem van zwart geld binnen zijn partij CDU. Dit concludeert de Siiddeutsche Zeitung vandaag op basis van gegevens van 'be trouwbare bronnen'. Kohl in troduceerde het systeem vol gens de krant direct na zijn ver kiezing tot bondskanselier in 1982. Hij liet zes miljoen mark uit de fractiekas van de CDU via een tussenpersoon doorsluizen naar de penningmeester van de partij. Kohl heeft altijd beweerd dat hij pas vanaf 1993 geld aan nam. De oud-kanselier zegt in een reactie dat hij zich 'hiervan niets kan herinneren'. Hij houdt het wel 'voor mogelijk dat geld van de fractie is ge bruikt voor de verkiezingsstrijd van 1983'. Volgens hem deden echter alle partijen dit en heeft die pratijk niets met zwart geld van doen. De kwestie van het zwarte geld is uitgegroeid tot een schandaal dat de CDU in problemen heeft gebracht. LONDEN ANP-Rtrj De Liberiaanse topvoetballer George Weah gaat proberen de .televisieploeg vrij te krijgen die vorige week vrijdag in zijn ge- boorteland is aangehouden we gens beweerde spionage. Weah heeft komende maandag een ontmoeting met president Tay lor van Liberia. De vier journalisten waren bezig met een documentaire voor de Britse commerciële zender Channel 4 toen ze wer den gearresteerd. Volgens de Liberiaanse autoriteiten maak- ten ze opnames in gebieden waar ze niet mochten komen. Ze zijn ervan beschuldigd het imago van Liberia te schaden en zouden president Taylor ten onrechte in verband hebben gebracht met illegale diamant handel. Twee van de journalisten ko men uit Groot-Brittannië, een uit Sierra Leone en een uit Zuid-Afrika. Ze kunnen een cel straf krijgen van tien jaar. Een rechter weigerde hen woensdag op borgtocht vrij te laten. Weah speelt bij Manchester City. Morgen vliegt de 33-jarige spits naar Liberia, waar hij zon dag een interland speelt tegen Mauritius. De bedoeling is dat hij een dag later een gesprek heeft met Taylor, met wie hij het goed kan vinden. Vuk Draskovic splijt verzet tegen Milosevic BELGRADO Rtr De grootste Servische opposi tiepartij, de SPO van Vuk Dras kovic, heeft besloten op 24 sep tember toch deel te nemen aan de parlementsverkiezingen. Dit heeft de partij gisteren bekend gemaakt. Eerder had zij aange geven de verkiezingen te zullen boycotten. Het besluit betekent de feite lijke splijting van de oppositie tegen de Joegoslavische presi dent Milosevic. Leiders van vijf tien andere oppositiepartijen verdenken SPO-leider Drasko vic van geheime steunverlening aan Milosevic. De pro-Westerse regering van Montenegro, dat samen met Servië de federatie Joegoslavië vormt, heeft onlangs besloten tot een boycot van zowel de parlements- als de presidents verkiezingen. Draskovic had eerder laten weten de stembus gang ook te zullen boycotten als Montenegro het voortouw zou nemen. De SPO heeft al eerder voor de presidentsverkiezingen bur germeester Milhailovic van Bel grado als kandidaat naar voren geschoven. Dit kwam haar op grote kritiek te staan van de overige oppositiepartijen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5