Noodklok over werkdruk DSM Sara Lee laat Stegeman doodbloeden cegeman,daar hou iHan. ljLstegman'daarh°uii<Van Helft omzet uitgever VNU komt uit Verenigde Staten Economie ongarije alternatief oor varkenshouders Nederlandse overheid erg traag met betalen INDERDAC 24 AUGUSTUS 2000 [edcar bekijkt productie Hyundai >rn NedCar in Born onderzoekt of in Born vanaf 2004 naast Smart en de nieuwe Mitsubishi ook een Hyundai kan wor- ;n gemaak. Dat heeft NedCar-topman Dewulf gisteren beves- ;d. Topman Koo van Hyundai wil de nieuwe eenliterauto (die jg op de tekentafel ligt) laten produceren in China, Korea en j NedCar. De productie van de Mitsubishi Space Star gaat nog jor tot 2006, vanaf 2004 worden ook de nieuwe Mitsubishi en Smart in Bom in elkaar gezet. Begin oktober loopt de mil- enste 'NedCar-car' van de band. Ivername drukt winst Bouwfonds ievelaken Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, vorig ir in handen gekomen van ABN Amro, heeft de winst over de rste zes maanden van dit jaar zien teruglopen van 102,6 naar 11,2 miljoen. Volgens BNG ligt de oorzaak in de overname, lorheen genoot het BNG vermogensvrijstelling omdat het ei- ndom was van gemeenten. Nu ABN Amro de touwtjes in han- in heeft, moet het Bouwfonds het volle pond betalen. Op jaar- isis scheelt dat een slordige vijftig miljoen. Het Bouwfonds rkocht in de eerste helft van het jaar 2.914 woningen en ver- rekte voor 3,3 miljard aan hypotheken, twee ton minder dan i rzelfde periode vorig jaar. iederlandse gasbelangen verkocht lcary TransCanada Pipelines verkoopt zijn Nederlandse be ngen aan GDF International, een volle dochter van Gaz de ance. Het gaat om alle aandelen in het gasexploratie en -pro- ictiebedrijf TransCanada International Netherlands en 38,6 ocent van Noordgastransport. Met de overname is 818 mil- en gulden gemoeid. TransCanada International Netherlands eft belangen tussen de 25 en 49 procent in zeven winningsge- eden. Vorig jaar december besloot de directie van TransCana- izich te concentreren op de activiteiten in Noord-Amerika. totale capaciteit van het gasbedrijf groeit met 800 miljoen lub gas per jaar. linder winst voor De Telegraaf (sterdam De winst van De Telegraaf is in het eerste halfjaar et 17,6 procent gedaald tot 67,8 miljoen gulden. De omzet ïm met 10,8 procent toe tot 950,3 miljoen. Autonoom steeg de d nzet met 6,6 procent. Voor heel 2000 verwacht het concern minste twintig procent minder winst te realiseren. De winst aide door aanloopverliezen bij internetactiviteiten, de rente- iten van de aankoop van de Limburger en aandelen Wegener de hogere belastingdruk. Voor de tweede helft van 2000 ko en hier nog de aanloopverliezen bij van de nieuwe middag- mt News.nl en het nieuwe mannenblad FHM. teun Duitse leger bij invoering euro ilun Het Duitse leger moet tijdens de invoering van de euro januari 2002 het transport en de opslag van de nieuwe mun- en biljetten gaan bewaken. Dit zei topman Arnold van de fe- ratie van Duitse banken gisteren. De omwisselingsperipde is criminelen een aantrekkelijke tijd, zo blijkt uit een door Ar id aangehaald rapport. De kans op overvallen is groter. Duit- commerciële banken verwachten dat zij zes keer meer mun- bankbiljetten in huis hebben dan gebruikelijk. De vraag of de kluizen die hoeveelheid aankunnen. Het ministerie van fensie zegt dat het leger in principe de banken te hulp kan hieten. Voor deze service moet wel worden betaald: die valt ïiten de normale taken van het leger. uitse binnenvaart boert goed isburg De Duitse binnenvaart rekent op een goed jaar. Al- ■n al de eerste vijf maanden van 2000 werd bij het goederen- insport over water een toename van 8,6 procent naar 99,5 iljoen ton gemeten. De stijging wordt geheel veroorzaakt door ?er vervoer van droge ladingen, aldus de BDB. Vooral de ex- irt steeg met 21,9 procent sterk. Het vervoer van olieproduc- daalde licht met 2,9 procent. Het verbond rekent voor het eede halfjaar op een sterke toename in de tankscheepvaart. enzine en diesel weer duurder haag De prijs van autobrandstoffen wipt op en neer. Waar teren de benzineprijzen nog met twee cent daalden, stijgen morgen weer net zo hard. Een liter euro ongelood kost dan >9, super plus 2,73 en super met loodvervanger 2,80 gulden, eselrijders hebben pech. De literprijs stijgt zelfs met 3,4 cent ar 1,96 gulden. De prijswijziging is het gevolg van ontwikke- gen op de internationale markt, zo heeft marktleider Shell kendgemaakt. itt verwerft order in Hong Kong ldoornSoftewareontwikkelaar Hitt gaat het huidige sys- :m voor de verkeersbegeleiding van de scheepvaart in de ha rt en de kustwateren van Hong Kong vervangen. Hitt kreeg de dracht na een open internationale aanbesteding van het pro- dat een omvang heeft van veertig miljoen gulden. Concur- nten waren bedrijven uit Duitsland, Frankrijk en de VS. Voor uitvoering van het project, dat drie jaar in beslag neemt, gaat tt samenwerken met het lokale bedrijf CSL. Dat gaat onder ■er alle apparatuur installeren. Hitt kwam in 1994 voort uit illandse Signaalapparaten. In de eerste helft van dit jaar be lieg de omzet vijftien miljoen. iarest hans gertsen iespondent garije is mogelijk een alter- ef voor de met toenemend itegebrek kampende Ne- andse varkenshouders. Als aan minister Brinkhorst van lbouw ligt, kunnen op ter- zo'n tien tot twintig Ne- andse varkenshouders in kader van een proefproject bedrijf starten in het cen- Europese land. jdens een tweedaags werk- >ek dat Brinkhorst eerder week aan Hongarije ht, reageerde zijn Hongaar- imbtsgenoot Torgyan posi- op het idee van de Neder- lse landbouwminister. Afge- 'ken is dat een Nederlands- igaarse ambtelijke werk- :p onder leiding van land raad Gabor de mogelijk en de komende weken ver uit zal werken. et is volgens Brinkhorst niet bedoeling om op grote jN0/ al varkenshouders te gaan prteren. De Nederlandse wil varkenshouders de mogelijkheid bieden in garije een nieuw bedrijf op etten, al dan niet met be- van een moederbedrijf in erland. De Nederlandse enshouders zouden in garije met Nederlandse ex- ise en varkenssperma moe- kunnen opereren en moe- ;unnen produceren voor de DEl1 isi Miljardendeal Shell in China SHANGHAI ANP-BRIDGE Shell begint na twaalf jaar plan- nenmaken een joint venture met het Chinese oliebedrijf CNOOC. Dit heeft het Brits-Ne derlandse concern gisteren be kendgemaakt. Shell krijgt vijftig procent in handen, CNOOC sa men met enkele kleinere Chine se bedrijven de rest. In 1998 tekenden de partners al een voorlopig contract. Eind jaren tachtig werden voor het eerst plannen gemaakt voor het zogeheten Nanhai-project. Na vele jaren van gesprekken werd besloten tot de bouw van een petrochemisch complex dat la ter wordt uitgebreid met een raffinaderij. De waarde van de gezamen lijke onderneming wordt ge schat op 10,6 miljard gulden. Naar verwachting kan de over eenkomst in oktober worden ondertekend. De Chinese over heid moet nog een licentie af geven. Het project betreft een ethyleenfabriek met een capa citeit van 800.000 ton per jaar in Huizhou, nabij Hong Kong in de zuidelijke provincie Guangdong. Ethyleen dient als grondstof voor de productie van plastic. Ook levert de fa briek jaarlijks 250.000 ton pro- pyleenoxide. Volgens de Britse zakenkrant Financial Times is Shell ook in gesprek met CNOOC over een investering van één miljard gul den in de geplande beursgang van het Chinese bedrijf begin volgend jaar. CNOOC verwacht hiermee een tot twee miljard dollar op te halen met het plaatsen van 25 procent van de aandelen. Europese markt. Een van de grootste proble men waar de ambtelijke werk groep een oplossing voor moet zien te vinden alvorens het proefproject van start kan gaan, is dat buitenlanders volgens de Hongaarse wetgeving geen landbouwgrond kunnen kopen. Dat verbod is enkele jaren gele den ingevoerd om te voorko men dat kapitaalkrachtige bui tenlanders grote stukken van Hongarije zouden opkopen. Landbouwgrond is in Hongarije nu nog tien tot twintig maal goedkoper dan in Nederland en andere West-Europese landen. In tegenstelling tot het kleine, zeer dicht bevolkte Nederland, heeft Hongarije in principe ruimte genoeg voor uitbreiding van de varkenshouderij. Waar Nederland op zestien miljoen inwoners zo'n vijftien miljoen varkens heeft, is de Hongaarse varkensstapel de afgelopen ja ren tot 5,5 miljoen gekrompen. Amper de helft van een decen nium geleden, toen Hongarije veel varkensvlees naar Rusland en andere Oost-Europese lan den exporteerde. Van mest overschotten is ook nog geen sprake. Voor Hongarije zou de komst van een beperkt aantal Nederlandse varkenshouders met hun vakkennis een kwalita tieve impuls voor de deels nog zeer ouderwetse en kleinschali ge varkenshouderij kunnen be tekenen. FNV-woordvoerder: Flier en daar te diep gesneden in personeelsbezetting De werknemers van het chemieconcern DSM zijn de ho ge werkdruk meer dan zat. In een anonieme brief aan de raad van bestuur van DSM, luiden medewerkers de noodklok. De vakbond neemt de hartenkreet serieus. Ook DSM erkent de problemen. FNV-woordvoerder Walravens. Volgens hem is er met de vo rig jaar ingezette 'operatie ex cellence' hier en daar te diep gesneden in de personeelsbe zetting waardoor de werkdruk te hoog oploopt. Werknemers moeten door de geringere be zetting van de verschillende fa brieken te veel diensten achter elkaar draaien. Ze kunnen daar door onvoldoende vakantie op- Het is niet de eerste keer dat de hoge werkdruk bij het concern voor onrust onder het perso neel zorgt. ,,Die ongerustheid was en is er. De kwestie is al aan de orde geweest bij de CAO-onderhandelingen eerder dit jaar. Het signaal dat nu op nieuw wordt cïgegeven nemen we dan ook erg serieus", aldus nemen. ,,Wij vinden dan ook dat de DSM-top dit signaal met meer voortvarendheid zou moeten oppakken en alerter moet rea geren om te voorkomen dat het echt fout loopt. De veiligheid is in het geding", zegt Walravens. Volgens hem werken tweedui zend van de zevenduizend DSM-medewerkers in Limburg in volcontinudienst. De operatie excellence is een driejarige operatie van DSM om de winsten in de traditionele bulkchemie te verbeteren. Hier door moet in 2002 zeker 600 miljoen gulden extra zijn te ver dienen. Toen DSM de operatie vorig jaar aankondigde werd gesteld dat er door doorstroom mogelijkheden en natuurlijk verloop geen grote problemen voor het personeel werden ver wacht. Ook arbeidsdeskundige Pan- tus van DSM heeft zich eerder dit jaar opgewonden over de manier waarop het bedrijf met de arbeidsomstandigheden van zijn mensen omspringt. Door het stijgen van de werkdruk is volgens hem de kans op het maken van menselijke fouten steeds groter, waardoor het aantal ongelukken toeneemt. Daarnaast speelt het pro bleem van de vergrijzing. Steeds minder jongeren willen in volcontinudienst werken. ROTTERDAM ANP De Nederlandse overheid is een trage be taler. Slechts een van de vijf betalingen vindt plaats binnen de vooraf bepaalde termijn. Dat blijkt uit gegevens die het Rotterdamse onderzoeksbureau Dun Bradstreet gisteren presenteerde. Onlangs keurde het Europese Parle ment een richtlijn goed ter bestrijding van betalingsachterstanden. De Europese lid staten moeten nu binnen twee jaar deze richtlijn omzetten in nationale wetgeving. Het parlement wil zo ondernemingen en overheden dwingen op tijd te betalen. Dun Bradstreet doet met enige regel maat onderzoek naar het betalingsgedrag van overheden en ondernemers. Een op de drie rekeningen blijkt nu door de over heden niet op tijd te worden betaald. De Nederlandse overheid houdt zich volgens Dun Bradstreet van alle Europese lan den het minst aan de afgesproken data. Verder blijkt dat het Nederlandse be drijfsleven in een halfjaar tijd slechter is gaan betalen. Gemiddeld duurt het 17,7 dagen na het verstrijken van een afge sproken termijn voordat een bedrijf een rekening heeft betaald. Aan het begin van het jaar was dat nog 17,1 dagen. Bijna 23 procent van de bedrijven betaalt op tijd, begin 2000 was dat nog 23,6 procent. De traagste betalers komen uit de ener giesector, waar maar 12,6 procent van de rekeningen binnen de afgesproken ter mijn wordt betaald. De detailhandel blijkt het betrouwbaarst. In 34,5 procent de ge vallen wordt hier volgens afspraak be taald. Toch moeten leveranciers ook weer niet heel erg lang op het geld van de Neder landse ondernemers en overheden wach ten. In minder dan twee procent van de gevallen wordt er pas na negentig dagen betaald. Dit is volgens het onderzoeksbu reau het laagste percentage van Europa. deventer gerard potuk Het Stegemangevoel, ze hadden het allemaal de werknemers die in de jaren zeventig en tachtig bij Stegeman werkten. Worst van Stegeman had een geres pecteerde naam. Nederland ge noot van de reclamespot waar in Stegeman ('is dat niet die be roemde dichter') zijn produc ten aanprees. Het bedrijf be leefde hoogtijdagen. „In die tijd organiseerden we personeels feesten voor drie- tot vierhon derd man. Waar Anita Meijer optrad en Lee Towers. Alles kon, alles lukte", vertelt Her man Bril. Bril trad als 15-jarige in dienst van Stegeman waar twee zus sen en een broer toen al werk ten. Het Stegemangevotl was tot in de huiskamer van de fa milie Bril doorgedrongen. Daar is anno 2000 weinig meer van over. Tot groot verdriet van Bril die er inmiddels 28 jaar bij Ste geman op heeft zitten. Bril is naar eigen zeggen geen actie voerder. Maar na de aankondi ging van weer een reorganisatie -een samenvoeging met de an dere vleesverwerkers binnen het Sara Lee-concem, Boers, Meester en Nestia- brak giste ren een staking uit. Wat de werknemers betreft moet er maar een betere eigenaar voor het bedrijf komen. „We hebben ons altijd voor honderdtwintig, honderddertig procent ingezet omdaf we ge loofden in Stegeman-produc- ten en omdat we wilden dat het bedrijf er weer bovenop zou ko men. Maar het management werkte niet mee. Nadat we in 1993 in handen kwamen van Sara Lee is de top alleen maar bezig geweest.Stegeman uit te melken. Ze laten ons doodbloe den, de koele rekenmeesters. Vorig jaar verdween de hamaf deling en nu willen ze de kook- en leverworst weghalen. Dan blijft alleen de droge worst over en staan hele delen van het be drijf leeg. Elke boerenlul be- grijpt dat je met de productie van droge worst zo'n bedrijf niet overeind kunt houden. Er staat ons dus nog meer te wachten. Vandaar dat we sta ken. Misschien hadden we dat eerder moeten doen, maar wij zijn niet van die stakers. We dachten het met keihard wer ken wel te redden." De reorganisatie die Sara Lee nu bij Stegeman wil doorvoeren is de derde op rij en maakt bij Herman Bril ongekende woede los. Hij ziet dat ook bij collega's. „Er zijn er veel meer die hier al twintig, dertig jaar werken. Die Stegeman hebben groot ge maakt en die nu het gevoel hebben dat ze in de steek wor den gelaten. Als we daarover praten zie ik sommige collega's helemaal wegzakken in hun emoties." Bril probeert nu zelf meer af stand te nemen. „Stegeman, daar stond ik mee op en daar ging ik mee naar bed. Die knop heb ik omgezet, dat was nodig om mezelf te beschermen. Want je staat zo machteloos te genover de dingen die gebeu ren." Hij is ervan overtuigd dat de directie die in Deventer de scepter zwaait ook met de reor ganisatieplannen in zijn maag zit. „Onze directeur is geen be roerde vent. Maar hij kan de ontmanteling van Stegeman niet tegenhouden. Hij moet uit voeren wat Sara Lee hem op draagt. Misschien dat een sta king in Deventer ze daar in Hoofddorp wakker schudt." Daardoor ligt de gemiddelde leeftijd van de DSM-medewer- kers in volcontinudienst boven de veertig jaar. Het ziektever zuim onder deze ouderen stijgt dan ook. DSM-woord voerder Spierts zegt het jammer te vinden dat de brief anoniem is. „Ie kunt daardoor niet nagaan of het te recht is wat wordt gesteld", stelt hij. „Maar het klopt wel dat er veel van de mensen wordt gevraagd in de concur rentiestrijd waarin we zitten. Er wordt hard gefietst op dit mo ment. Maar we hebben door de operatie excellence nooit onze veiligheidsnormen naar bene den bijgesteld." Van Lanschot presteert goed DEN BOSCH ANP Het personeel van worstfabrikant Stegeman legde gisteren het werk neer uit protest tegen weer een reorganisatie. foto cpd vincent jannink De zakenbank Van Lanschot heeft in de eerste helft van 2000 goed gepresteerd. De Bossche bank krikte de nettowinst 30,3 procent op naar 89,4 miljoen gulden. Daarmee kwam de winst per aandeel uit op 1,37 euro, 28 procent meer dan het eerste halfjaar van 1999. In de winst is niet de boekwinst van 45 miljoen gulden meegeno men, die Van Lanschot kreeg door de verkoop van zijn be lang in Alpinvest. De winst per aandeel komt overeen met de verwachtingen. De directie schatte in mei nog dat de winst boven de 20 procent zou uitko men. 'Gezien de goede resulta ten en de voortgaande groei' geldt diezelfde doelstelling nu ook voor heel 2000. Prijzen voor producenten schieten omhoog WIESBADEN DPA-Rtr In Duitsland zijn de producen tenprijzen in juli met 3,3 pro cent gestegen ten opzichte van een jaar ervoor. Het is de sterk ste stijging van de laatste negen jaar, zo maakte het Duitse bu reau voor de statistiek vandaag bekend. De prijzen werden op gestuwd door de prijsstijging van olieproducten. Die waren bijna dertig procent duurder dan vorig jaar juli. Worden die buiten beschouwing gelaten, dan bedroeg de stijging van de producentenprijzen 2,2 pro cent. De gegevens zijn een be vestiging van de tendens van oplopende inflatie in de euro landen als gevolg van de dure olie en de lage koers van de eu ro. De Europese Centrale Bank (ECB) zal er volgens menigeen een aanleiding in zien de rente te verhogen. De bank vergadert de volgende week weer. In de Duitse krant Handelsblatt van vandaag liet ECB-econoom Is- sing weten dat het prijsklimaat in de eurolanden aanzienlijk is verslechterd. Economie groeit met 4,1 procent VOORBURG ANP De Nederlandse economie is in het tweede kwartaal met 4,1 procent gegroeid in vergelijking met dezelfde periode in 1999. Dit blijkt uit de eerste, voorlopi ge uitkomsten van de kwartaal rekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vol gens het CBS vlakt de economi sche groei wat af, maar blijft ze op een hoog niveau. De eerste helft van dit jaar groeide de economie met 4,4 procent. haarlem pieter van hove Het Haarlemse uitgeef- en informa tieconcern VNU is voor haar omzet steeds meer afhankelijk van activitei ten in het buitenland. Waren tussen '93 en '95 de activiteiten in Neder land nog goed voor tachtig procent van de omzet van VNU, anno 2000 is dat aandeel teruggebracht tot een kwart. Vooral in de Verenigde Staten zijn er volgens het bedrijf groeimogelijkhe den. Het concern vril binnen twee jaar een notering aan de Amerikaanse ef fectenbeurs aanvragen, maakte be stuursvoorzitter Van den Bergh giste ren bekend tijdens een toelichting op de halfjaarcijfers van VNU. De winst bedroeg ruim 200 miljoen gulden bij een omzet van 3,4 miljard gulden. Bij de winst is niet de opbrengst van de verkoop van de VNU-dagbladen gere kend. De belangstelling van VNU voor de Verenigde Staten blijkt ook uit het lijst je van de grootste overnames, die re cent zijn gedaan. Zoals de acquisitie in november '99 van kijkcijferinstituut Nielsen Media Research en de verwer ving van een meerderheidsbelang in Netratings, dat metingen van internet gebruik verricht. Afgelopen maand nam VNU de Amerikaanse activiteiten over van vakbeursorganisator en vak bladenuitgever Miller Freeman voor 1,5 miljard gulden. De samenwerking tussen Nielsen Me dia Research en Netratings verloopt voorspoedig. De eer§te zes maanden van dit jaar is het klantenbestand ver dubbeld. Binnenkort komt VNU met een aandelenemissie, waarvan een ge deelte is bestemd voor de aankoop van Netratings. Na goedkeuring voor deze overname komt de helft van de omzet van VNU uit de Verenigde Staten. Het bedrijf is dan één van de grootste in formatiebedrijven ter wereld. Aandachtsgebieden voor het concern blijven de telefoon- en gouden gidsen, vaktijdschriften en diverse informatie diensten. Een voorbeeld van dat laat ste is de onlangs in de Verenigde Sta ten opgezette Backstage site waarop producers en acteurs elkaar kunnen vinden. 4 Voorzitter Van den Bergh van de raad van bestuur van VNU, kondigde gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers aan dat het uitgeversconcern binnen twee jaar een beursnotering in Amerika wil aanvragen. foto dijkstra fred steenman Ook in Nederland lopen de zaken op den Bergh. De bestuursvoorzitter ver- internetgebied voorspoedig, aldus Van wacht met name veel van de aange kochte zoekmachine Startpagina.nl en Ilse Media Groep (met de zoekpagina www.ilse.nl), waarin VNU een meer derheidsbelang heeft. Volgens de be stuursvoorzitter kunnen deze twee aankopen veel nieuwe bezoekers trek ken. Onlangs is het concern met uit zendbureau Randstad overeengeko men gezamenlijk een carrièresite te beginnen (Newmonday.com), dat zich richt op hoger opgeleiden in Europa. De uitwerking van het principe-ak koord neemt echter zoveel tijd in be slag dat de geplande beursgang van de banensite Jobworld voorlopig is uitge steld. De oplage van de Nederlandse VNU- tijdschriften bleef nagenoeg gelijk. Toch bracht deze groep meer geld in het laatje door hogere advertentiever kopen. De Belgische tijdschriften haal den een lager resultaat door minder verkochte advertenties. Volgens de be stuursvoorzitter komt dit doordat Bel gische adverteerders de aandacht heb ben verschoven naar reclame op de te levisie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7