Nederland helpt Russen bij opruimen duikboten Regering Suriname houdt grote schoonmaak eel kritiek op nieuwe ^idonesische kabinet Buitenland 'VN-troepen moeten niet neutraal zijn' Kliederboel Politie grijpt berovers van internetbank 'Liberianen a martelden televisieploeg' Kindermoorden in Italië leiden tot ware heksenjacht NDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 ck achteruit over Gotthard-pas lj pio Een Zwitserse vrachtwagenchauffeur heeft zijn truck -1 aanhanger achteruit over de Gotthard-pas gereden. Voor 123,2 kilometer lange bochtentrajact had hij vier uur en elf nuten nodig. Chauffeur Hans Frei (56) uit Niederglatt maakte i recordrit gisteren bekend. Hij hoopt dat hij in het Guinness ok Of Records komt. De Zwitser ondernam zijn poging al op mei, een dag voordat de weg weer open zou gaan na de win- sluiting. oden bij busongeluk Frankrijk iecy» Een botsing tussen een Duitse touringcar en een Fran- 6 personenauto heeft gisteren zeker vijf mensen het leven ge it. Vijftien anderen raakten gewond. De botsing deed zich jr in de Haute Savoie in oost-Frankrijk. Alle doden vielen vol- is de politie in de personenauto. De bus was met dertig pas- jers onderweg naar het Zwitserse Montreux. Over de oorzaak lt$ het ongeval is nog niets bekend. Begin deze maand kwa- n vier Nederlanders om bij een busongeval bij het Zuid- 3Qinse Valence. eonazi betuigt toch spijt over moord Een van de drie Duitse neonazi's die terechtstaan we- is de moord op een Mozambikaan, heeft gisteren alsnog zijn t over de moord betuigd en de weduwe geld aangeboden, heeft een advocaat gezegd. Het gaat om de 24-jarige ver- rhte Enrico Hilprecht. De weduwe van de doodgeschopte Al to Adriano heeft het aanbod van geld direct afgewezen. Hil- cht staat met twee minderjarige medeverdachten terecht, de eerste procesdag toonden ze dinsdag geen enkel berouw. an doodgeschoten in Belfast ast» Een schietpartij in Belfast heeft gisteravondavond het en gekost aan een 21-jarige man. Dat heeft de politie van de ord-Ierse hoofdstad bekendgemaakt. Het incident hangt zeer irschijnlijk samen met de straatoorlog tussen rivaliserende itestantse groepen in de stad. Daardoor vielen afgelopen andag al twee doden. Volgens de Britse minister voor Noord and, Mandelson, is het Noord-Ierse vredesproces niet in ge- ak weigert nieuwe wapeninspectie pad» Irak weigert de komst van een nieuw team van wapen- pecteurs van de Verenigde Naties te accepteren. Dit heeft de ikse vice-premier Tareq Aziz gisteren in de hoofdstad Bag- I gezegd. De Veiligheidsraad van de VN stemde december ig jaar in met de instelling van het inspectieteam Unmovic. lovic vervangt de voormalige speciale VN-commissie Uns- «jmpensatiefonds IG Farben t« jkfurt am main IG Farben - nu een lege holding maar in de lis* eede Wereldoorlog fabrikant van Zyklon B-gas - wil met he.t resterende geld een compensatiefonds van 500.000 mark stten voor ex-dwangarbeiders. Dat heeft directeur Pollehn leren tijdens de jaarvergadering gezegd. Pollehn is belast met iquidatie van het bedrijf. Hij zei dat IG Farben vanwege het ,tj, inge restvermogen van slechts twintig miljoen mark niet zal lnemen aan het door de Duitse regering en het bedrijfsleven istelde compensatiefonds voor dwangarbeiders, dat tien jard mark moet gaan bevatten. (een onderzoek naar geld Gore iingtonDe Amerikaanse minister van justitie, Reno, ziet Hl n brood in een speciaal onderzoek naar vice-president en sidentskandidaat Gore. In 1996 zou hij hebben gehandeld in d met de regels voor het werven van fondsen voor politieke ïpagnes en politieke partijen. Hij zou dat bovendien met on- irheden hebben willen verhullen. Reno zei gisteren dat ver- onderzoek geen bewijs zou opleveren dat tot vervolging zou A men leiden. C irdschok treft westen Turkije Een zware aardbeving met een kracht van 5,8 heeft eren het westen van Turkije getroffen. Zeker 22 mensen kten gewond toen ze in paniek uit het raam sprongen, aldus v-zender NTV. Het epicentrum van de beving lag twintig ki f/gieter ten oosten van Adapazari, de stad die vorig jaar groten- Is met de grond gelijk werd gemaakt door een aardbeving. 'JF+ ensdag werden in Adapazari veertig mensen met een shock et ziekenhuis opgenomen. In het nabijgelegen Yalova kreeg vrouw een hartaanval. De beving van vorig jaar kostte 100 mensen het leven. t>awati niet aanwezig bij presentatie fA Rtr-GPD-AFP-AP ntie lieuwe kabinet dat de In- t Ha s'sc'ie president Abdur- an Wahid gisteren presen- stuit op veel kritiek. De r is dat Wahid vriendjes ik heeft bedreven bij de ïstelling. De rupiah ver gisteren meteen vijf pro van zijn waarde. Vanoch- opende de aandelenmarkt arta fors lager, teren ontstond onmiddel- peculatie over de samen- mg tussen president Wa- n vice-president Megawati irnoputri. Megawati ont- bij de presentatie van de ve ministersploeg, die is rompen van 35 naar 26 le- Functionarissen zagen vlak voor de presentatie aleis verlaten, afgelopen dagen zou Me- ti nauw betrokken zijn ge- I bij de samenstelling van ieuwe regering die zij in ijkse praJktijk moet gaan li. Het Raadgevend Volks- res heeft dat afgedwongen it het de grillige stijl van d zat is. De president deed ivezigheid van Megawati af en grap. „Ze zei dat ze een vilde nemen. Je kunt een niet tegenhouden." ir verluidt zaten er echter egelijk politieke motieven r haar afwezigheid. Zo zou it in een aantal gevallen lens zijn geweest met de terskeuze van Wahid. Me- ti zou sterk hebben ge- aan de terugkeer van de gs afgetreden superminis- ior economie en financiën, Kian Gie. Hij is een pro nt lid van Megawati's Strij- t Democratische Partij In- sië (PDI-P). Kwik keert r niet terug in het kabinet. I-P en Golkar zijn in het re kabinet nauwelijks vertegenwoordigd. Dat kan de komende tijd tot aan zienlijke ppolitieke spanningen leiden, omdat Golkar en PDI-P samen een meerderheid heb ben in het parlement. Het zwaartepunt van het de nieuwe ministersploeg ligt bij de twee coördinerende minis ters. Oud-generaal Susilo Bam- bang Yudhoyono, tot nu toe minister voor mijnbouw en energie, gaat politieke, sociale en veiligheidszaken coördine ren. Zijn benoeming werd alge meen verwacht. De tweede sleutelminister is de hervor mingsgezinde econoom Rizal Ramli. Tot nu toe was hij top man van Bulog, het overheids orgaan dat onder meer de rijst prijzen controleert. Daarvoor leidde hij jarenlang een econo misch adviesbureau. Politieke ervaring ontbeert hij. Minister van buitenlandse za ken Alwi Shihab, een vertrou weling van president Wahid, blijft aan. Dat geldt ook voor procureur-generaal Darusman en stafchef generaal Widodo. De meest omstreden benoe ming is die van Prijadi Prapto- suhardjo tot minister van finan ciën. Hij zou een dubieus fi nancieel verleden hebben. Ver trekkend minister Sudibyo had weinig goede woorden voor over voor de nieuwe ploeg en sprak van een 'vriendjeskabi- net' van Wahid. Priyadi Prapto- suhardjo behoorde vroeger tot de kring rond president Soehar- to. Eerder dit jaar lukte het hem niet/ hoofd te worden van een staatbank. Hij werd daarvoor niet bekwaam genoeg geacht. Parlementsvoorzitter Amien Rais zei vandaag dat Wahid met het nieuwe kabinet zijn laatste kans heeft verspeeld. Ook de krant Indonesian Observer noemde de nieuwe ministers ploeg vanochtend 'een vriend jeskabinet'. NEW YORK AFP-Rtr Na de debacles in Rwanda en Bosnië moet het roer van de vredesmissies van de Verenigde Naties om. De blauwhelmen moeten hun neutraliteit laten varen en aanvallers van slacht offers onderscheiden. Dat con cludeert een commissie die in opdracht van VN-topman Kofi Annan de vredesmissies onder de loep nam. Volgens de samenstellers van het gisteren aan Annan aange boden rapport waren de geno cide in Rwanda en de massale executies in Bosnië beperkt ge bleven als de VN-militairen hun neutraliteit hadden kunnen op geven. De commissie pleit er ook voor een ploeg van tweehon derd militairen en politiemen sen permanent paraat te heb ben, zodat die binnen zeven dagen kan ingrijpen in een pro bleemgebied. Poetin: Nog geen ontslagen wegens Koersk-ramp Nederland gaat de Russische marine helpen bij het ont mantelen van atoomonderzeeërs. Dat blijkt uit een over eenkomst die minister van buitenlandse zaken Van Aartsen gisteren ter goedkeuring aan de Tweede Kamer stuurde. Mogelijk wordt ook Nederlandse deskundigheid ingeschakeld bij de berging van de lijken uit de vergane kernonderzeeër Koersk. Dat heeft een Noors bergingsbe drijf laten weten. DEN HAAG-MOSKOU GPO-AFP-AP De Nederlandse regering steunt behalve het opruimen van Rus sische atoomonderzeeërs ook de ontmanteling van kernwa pens en andere militaire nucle aire installaties. Zo kan deze 'gevaarlijke nucleaire erfenis uit de Koude Oorlog' uit de wereld worden geholpen, schrijft Van Aartsen. Het gaat daarbij om duikboten en kernwapens die Rusland moet afstoten krach tens het uit 1993 daterende ver drag Start II. Gebleken is dat Moskou te weinig geld heeft om de uit Start II voortvloeiende verplich tingen geheel na te komen. De Verenigde Staten, Duitsland, Noorwegen en Frankrijk beslo ten al eerder Rusland financieel te helpen. Nu volgt Nederland hun voorbeeld. Voorlopig heeft de regering zes miljoen gulden gereserveerd. De bedoeling is dat Nederland de projecten fi nanciert en dat Rusland ze uit voert. Mogelijk worden ook Neder landers ingeschakeld bij de ber ging van de vergane Russische onderzeeër Koersk. De Noorse onderneming Stolt Offshore sluit niet uit binnenkort een be roep te doen op een Neder landse partner. Medewerkers van Stolt wisten maandag door te dringen in de Koersk. Het Noorse bedrijf heeft 'in princi pe' ingestemd met het Russi sche verzoek om de lijken uit het schip te bergen. Stolt be kijkt momenteel hoe de berging moet worden aangepakt. De Russische president Poe tin heeft zijn volk gisteren ver zekerd dat buitenlandse hulp voor de Koersk direct is geac cepteerd. In en buiten Rusland was hevige kritiek op het trage tempo van de reddingsoperatie. Buitenlandse hulp werd op 15 augustus aangeboden, aldus Poetin. Het duurde vervolgens nog dagen voordat de Noorse en Britse hulpverleners ter plaatse waren. De Russische minister van defensie, Sergejev, en de com mandant van de marine heb ben gisteren hun ontslag aan geboden in verband met de Koersk-ramp. President Poetin heeft hun ontslag echter niet aanvaard. Poetin zei dat hij ook zelf een zware verantwoorde lijkheid voelt voor de ramp met de Koersk, maar dat er geen personele gevolgen zullen wor den getrokken totdat 'volledig duidelijk is wat er is gebeurd en of er schuldigen zijn'. londen Rtr-AFP bunyol Op het Volksplein in het Spaanse dorpje Bunyol ging het er deze week weer uiterst uitbundig aan toe. Jaarlijks nemen daar duizenden Spanjaarden deel aan het festival La Tomatina. Een uur lang mogen de deelnemers tomaten gooien naar alles wat beweegt. In die tijd worden er zo'n 12.000 tomaten doorheen gejaagd. 'foto anp jasper juinen De Britse politie heeft drie mannen gearresteerd die worden verdacht van een overval op internetbank Egg. Een woordvoerder van Egg zegt te hebben meege holpen aan het opsporen van de computercrimine len. Volgens de politie zijn er duizenden ponden ver dwenen, maar Egg ontkent dit. Britse media melden dat de drie dertigers neple- ningen en spaarrekeningen afsloten. Na zes maanden onder zoek vielen agenten dins dag zeven panden ten noordwesten van Londen binnen. Ze namen compu terapparatuur, papieren, geld en drugs in beslag. De verdachten zijn inmiddels op borgtocht vrijgelaten. Egg bestaat sinds 1998 en was de eerste Britse bank die alleen op internet ope reert. Het bedrijf heeft ruim een miljoen klanten. Het incident komt op een mo ment dat er in Groot-Brit- tannië veel twijfels zijn over financiële transacties. In ju li stopte Barclays korte tijd met internetbankieren na beveiligingsproblemen. Rapporten wijzen op de ge varen van e-commerce en de twijfels daarover bij con sumenten en investeerders. MONROVIA AFP-ANP Een afgelopen vrijdag gearres teerde televisieploeg is in het West-Afrikaanse Liberia gefol terd. Dat is dinsdag gebeurd in een gebouw van de nationale veiligheidsdienst. De advocaat van de vier journalisten, Sher man, heeft dit gisteren gezegd. De tv-ploeg werkte volgens de aanklacht aan een docu mentaire in opdracht van Ame rikaanse en Britse diplomatieke kringen. De documentaire zou volgens Liberia de valse indruk moeten wekken dat de Liberi aanse regering is betrokken bij diamanthandel in buurland Sierra Leone. Op de aanklacht staat een minimumstraf van tien jaar cel. De arrestanten zijn de Britten David Barrie en Timothy John Lambon, de Sierraleoner Sa- moura Sorious en de Zuid-Afri kaan Gugulakhe. Ze werkten aan een tv-productie voor on der meer het Britse Channel Four. De Liberiaanse president Taylor heeft nauwe banden met de rebellen van het Revolutio nair Verenigd Front (RUF) in Sierra Leone. Hel RUF finan ciert zijn activiteiten met winst uit de diamanthandel. Kritiek Peres op strategie Barak TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israëls minister van regionale samenwerking, Peres, heeft harde kritiek op de manier waarop premier Barak het vre desoverleg met de Palestijnen aanpakt. Het dagblad Ha'aretz meldde vanochtend dat Peres in privé-gesprekken ernstige kritiek heeft geuit op Barak. Zo wel het tijdstip als de methode van het overleg zijn volgens Pe res verkeerd gekozen. Dat geldt vooral voor het aan de orde stellen van de kwestie van soe vereiniteit over Jeruzalems ou de stad en de Tempelberg. Vol gens Peres was dat een geheid recept voor een mislulcking, want 'waar over godsdienst wordt gepraat, houdt logica op'. Barak zou ook te zeer zijn be zeten van het idee dat de Pales tijnse president Arafat formeel moet verklaren dat er een einde is gekomen aan het conflict met Israël. „Als het conflict voorbij is, hoeft dat niet in een docu ment te worden vastgelegd", zou Peres hebben gezegd. Het is volgens hem beter een vage oplossing te bedenken die bei de partijen de kans geeft op een overwinningsfeest. Volgens Ha'aretz heeft Peres ook Baraks beleid na de top van Camp David gekritiseerd. Het zou onjuist zijn geweest de im passe totaal op rekening van Arafat te schuiven. Zoals het ook verkeerd was president As sad van Syrië de schuld te ge ven van het mislukken van het overleg in Genève, afgelopen maart. Volgens Peres speelt dat alleen maar de Israëlische op positiepartij Likud in de kaart, die steeds zegt dat er geen part ners zijn voor vrede. ROME» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het dagblad Libero liet zich de kans op een Italiaanse primeur niet ontlopen. Het plaatste gis teren prominent een lijst met zestien namen van veroordeel de pedofielen. Hoofdredacteur Feltri van deze nieuwe rechtse krant had zijn verdediging klaar: „Op deze manier helpen wij families hun kinderen beter te beschermen." Maar de Italiaanse minister van sociale zaken, Livia Turco, was woedend. „Dit is geen bij drage aan de strijd tegen pedo filie. Pedofielen zijn ziek, hun behandeling moet aan de com petente autoriteiten worden overgelaten." Ook van eigen collega's kreeg Feltri onder uit de zak. „Een onfrisse manier om meer kranten te verkopen", oordeelde de chef van het RAI Uno-nieuws, Gad Lemer. Aanleiding voor de felle dis cussie zijn recente moorden op een vierjarig Tunesisch meisje in de regio Ligurië en een acht jarig Italiaans meisje in Bari; Voor rechtse politici een reden om de centrum-linkse regering van laksheid te beschuldigen. De onverbeterlijke Alessan- dra Mussolini eiste onmiddellij ke invoering van chemische castratie voor misbruikers van kinderen. Met anderen uit het rechtse kamp vroeg zij ook om 'invoering van de doodstraf voor deze categorie misdadi gers. De publicatie van de namen lijst is niet het enige teken van hysterie en heksenjacht. In di verse badplaatsen zijn mannen door woedende ouders omdat die het idee hadden dat er te wellustig naar hun klein tjes werd gekeken. De politici doen het op hun eigen manier: op de huid gezeten door rechts zal de regering zich morgen buigen over een pakket maatre gelen dat kinderen beter moet beschermen tegen eventuele belagers. Zo wordt gedacht aan verscherpte maatregelen tegen illegale buitenlanders. De Roe meen die zich aan het Tunesi sche meisje vergreep, is ver moedelijk gevlucht naar Frank rijk en verbleef illegaal in Italië. Hij had al een uitzettingsbevel op zak, maar was rustig in Italië gebleven. Minister Turco kriti seerde daarom de politie, die op haar beurt weer riep dat bu reaucratische procedures een effectief uitzettingsbeleid be moeilijken. In de eerste helft van dit jaar kwamen er 68.426 buitenlanders volgens officiële opgave illegaal het land binnen. Ruim 37.000 van hen werden uitgezet, dat wil zeggen tot aan de grens begeleid. Nog eens ruim 31.000 kregen het gebrui kelijke briefje dat hun gebiedt het land te verlaten. Dat is slechts in 1.265 gevallen ge beurd. Het kabinet wil nu dat alle illegalen tot desnoods het land van herkomst worden be geleid. Ook legale buitenlan ders die zich bezondigen aan 'misdaden die lot maatschap pelijk alarm leiden' zullen zo worden behandeld. Het toeval dat een buitenlan der de dader was van een van de moorden, leidt in Italië tot stigmatisering van hele bevol kingsgroepen, menen actie groepen die zich inzetten voor sociale hulpverlening aan bui tenlanders. Minister Turco lijkt dat gevaar enigszins te onder kennen. Ze bepleit 'gedwongen hulpverlening' aan deze 'zieke mensen'. Volgens de kranten horen daarbij ook medicijn- kuren die mannen impotent maken dan wel van hun lustge voelens beroven. De meest praktische maatre gel die nu het schooljaar weer gaat beginnen wordt genomen, is dat politieagenten op de scholen lessen gaan geven die kinderen preventief gedrag moeten leren. Afgaande op het huidige klimaat ligt het voor de hand dat de 'boemannen' voor 'wie dan wordt gewaarschuwd geen houders zijn van een Itali aans paspoort. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De eerder deze maand aangetreden Surinaamse rege ring van president Venetiaan is daadkrachtig begon nen met een grote schoonmaak. Deze week werd de president van de Centrale Bank van Suriname, Goed schalk, de laan uit gestuurd. Eerder al rolden de kop pen van tal van andere sleutelfiguren die tijdens de re- gering-Wijdenbosch hun posities hadden verkregen. Onder hen is de chef van de defensiestaf, Boerenveen. Het is in Suriname gebruikelijk dat na een regerings wisseling vooral op ministeries topambtenaren worden vervangen door personen die dezelfde politieke kleur hebben als de nieuwe leiders. Maar de grote schaal waarop en het tempo waarin dit nu gebeurt, zijn op vallend. Het ontslag van bankier Goedschalk heeft nie mand verbaasd en was al maanden voor de verkiezin gen aangekondigd door de Nieuw Front-combinatie, die op 25 mei de verkiezingen won. Goedschalk wordt medeverantwoordelijk gehouden voor de financiële en economische malaise in Surina me. Hij wordt naar alle waarschijnlijkheid opgevolgd door zijn voorganger Telting. Onder Goedschalk - die jarenlang door de Nederlandse justitie is verdacht van betrokkenheid bij cocaïnehandel en die verwikkeld is geweest in diverse financiële schandalen - is de waarde van de Surinaamse gulden drastisch verminderd. De jaarlijkse inflatie bedraagt sinds zijn aantreden meer dan honderd procent. De regering-Venetiaan stelde bij haar aantreden, bijna twee weken geleden, een flinke schoonmaak bij over heidsinstanties in het vooruitzicht. Binnen enkele da gen werd Linscheer, chef van het kabinet van de presi dent, woordvoerders Breeveld en Rusland, alsmede stafchef Boerenveen de wacht aangezegd. Ook op di verse ministeries zijn ambtenaren met verlof gestuurd. De nieuwe regering heeft aangekondigd malversaties van oud-president Wijdenbosch en zijn ministers en ambtenaren tot op de bodem te zullen uitzoeken. Mensen die schuldig worden bevonden kunnen op celstraf rekenen. Sommigen wachten dit niet af en ont vluchten Suriname. Zo staat de ex-minister van open bare werken, Mangal, op het punt naar Nederland af te reizen. Mangal zou zich tijdens zijn ministerschap fors hebben verrijkt. De oud-bewindsman heeft het Nederlands consulaat in Paramaribo gevraagd om een visum voor een jaar, maar kreeg er een voor slechts drie maanden. Mangals zoon, die op het zelfde ministerie werkte als zijn vader, heeft inmiddels ontslag genomen en is zijn vader voor uit gereisd naar Nederland. Ook de zoon wordt ver dacht van betrokkenheid bij corruptie. Volgens een hoge ambtenaar op het departement is er momenteel sprake van een heksenjacht. „De nieuwe minister is een politieke nitwit die nu wordt omringd door mensen die onder Wijdenbosch op een zijspoor zijn gezet. Ze pakken die man helemaal in en laten hem zelfs collega's ontslaan die totaal niets met poli tiek hebben te maken. Met als gevolg dat het laatste beetje deskundig kader wordt gedwongen te vertrek ken. Hun plaatsen worden ingenomen door mensen die absoluut geen kennis van zaken hebben."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5