Feyenoord loopt vele miljoenen mis an Gaal schenkt ugd vertrouwen De dure doelpunten van Cruz Sport Ruud Borst mag van rechter naar Wehkamp obert Hunter kan een oemenwinkel beginnen iNDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 lendrik van Beelen in Jong Oranje - Bondscoach Mark Wotte heeft voor de eerste EK-kwali- atiewedstrijd van Jong Oranje tegen Jong Ierland Hendrik van elen geselecteerd. De Katwijker, die uitkomt voor Cambuur euvvarden, komt dan zijn oud-ploeggenoot Dirk Kuyt (FC recht) tegen. Ook regiogenoot Mike Zonneveld (NEC) kreeg n uitnodiging van Wotte. Jong Oranje speelt de wedstrijd te- - Ierland op vrijdag 1 september in Nijmegen. Wotte wees ir het duel 25 spelers aan, van wie er zondag zeven afvallen. rajicek en Schalken tegen qualifiers v York Richard Krajicek en Sjeng Schalken moeten nog en wachten op de namen van hun tegenstanders in de eerste nde van de US Open, het Grand Slam-toernooi in New York maandag begint. Beide Nederlanders beginnen tegen een eler die zich via het kwalificatietoernooi moet plaatsen. Peter fssels speelt in de openingsronde tegen de Zwitser Roger Fe- rer. Ook Kristie Boogert en Amanda Hopmans beginnen te- een speelster uit het kwalificatietoernooi. Miriam Oremans lit in de eerste ronde op de als zestiende gerangschikte Fran- ise Julie Halard-Decugis. eng alleen aan de leiding rterdamZhaoqin Peng heeft in de strijd om de nationale haaktitel voor vrouwen na de tweede ronde alleen de leiding. Rotterdam won ze met wit van Jessica Harmsen, die op de ste zet in verloren stelling haar bedenktijd had verbruikt. San- de Blécourt zorgde voor een verrassing door te winnen van Bosboom-Lanchava. Beide speelsters delen met de Leider- rpse Linda Jap Tjoen San met één punt de tweede plaats. oda wil Meijer huren :rade Roda JC wacht op antwoord van Liverpool over de ur van Erik Meijer van de Engelse formatie. Met de komst van aanvaller wil de Limburgse club het spitsenprobleem voor de dstrijden in de UEFA beker oplossen. De Griekse aanwinst mis Anastasiou is niet inzetbaar omdat hij met Anderlecht in voorronde van de Champions League heeft gespeeld. Ny- ird en Torma zijn geblesseerd. Bob Peeters ging naar Vitesse. VCS wil geld van FBO rtERDAMDe spelersvakbond WCS eist 250.000 gulden van Federatie van betaald voetbal organisaties (FBO). De FBO ;ft een werkgeversbijdrage waarover in de CAO afspraken gemaakt, verdeeld over de WCS en de andere vakbond, lie ProProf. De WCS meent recht te hebben op het volledige drag en wil de rechter inschakelen om dit te krijgen. agi ziet af van rentree rest» Gheorghe Hagi ziet af van een rentree in het Roe- ense elftal. Het is bondscoach Laszlo Bölöni niet gelukt de i-voudig international terug te halen voor de kwalificatie- dstrijden voor het WK voetbal in 2002. Hagi stopte na de ver in kwartfinale tegen Italië tijdens Euro 2000. leiderdorp peter van der hulst Ruud Borst komt met ingang van het komende schaatssei zoen uit voor de ploeg van Wehkamp. De marathon schaatser uit Leiderdorp vocht voor de kantonrechter in Hee renveen met succes ontbinding van zijn contract met Bional aan. Borst mag per direct over stappen naar Wehkamp en hoeft Bional niet schadeloos te stellen. „Eindelijk weet ik waar ik aan toe ben", reageert Borst opgelucht. „De rechter heeft het contract met Bional gele zen, zoals ik het heb gelezen." Een belangrijk punt bij de rechtszaak was de in het con tract opgenomen ontsnap pingsclausule. „Het gaat er om dat Borst bij een andere aan bieding Bional de gelegenheid moest geven om dat bod te evenaren. De ploegleiding rea geerde dat dat alleen gold aan het einde van de contractperio de en kwam dus ook niet met een tegenbod", aldus Jan van Ommen, manager van de nieu we ploeg van Borst. De schaat ser, die voor twee jaar tekende, trainde al geruime tijd met de Wehkampploeg mee. Hij zag dat niet als werkweigering rich ting Bional. „Ik had de over eenkomst immers voortijdig opgezegd." De raadsman van Bional, Han de Lange, is niet blij met de uitspraak van de kanton rechter. „Wat ik opvallend vind, is dat de rechter het be toog van Borst dat er geen sprake meer was van een over eenkomst niet heeft overgeno men. Anders ga je niet over tot ontbinding van het contract. Het is daarom opmerkelijk dat de rechter heeft gemeend om geen vergoeding toe te moeten wijzen." Volgens Van Ommen heeft dat te maken met het te genbod dat uitbleef. De Lange weet nog niet of hij tegen de uitspraak in beroep gaat. Borst kan zich bij zijn nieuwe ploeg, waar hij er financieel aanzienlijk op vooruit gaat, fulltime op het schaatsen toe leggen. Tot nu toe werkte hij bij het tuindersbedrijf van zijn va der. „Maar het bedrijf moet weg vanwege de aanleg van de HSL-lijn. Ik ga er ook niet mee verder. De overstap naar Weh kamp komt daarom dus goed uit." De schaatser denkt niet dat het gesteggel met Bional van invloed is op zijn prestaties. „Ik kan dat makkelijk loslaten, al leen ben ik wel blij dat het nu achter de rug is", aldus de Lei derdorper. Bij Wehkamp vormt hij een team samen met Haico Bou- rha, Jan van Oosterom en Jan Maarten Heideman, de sprin ter die het afgelopen seizoen zijn wil aan het peloton opleg de. Van Ommen: „Heideman kende een goed seizoen. Hij won de helft van de wedstrij den. Om nog een keer zo'n jaar te draaien wordt moeilijk. Met Borst erbij zijn de kansen gro ter. Bovendien ligt er daardoor minder druk bij Heideman om telkens maar te moeten preste- Rotterdammers moeten genoegen nemen met UEFA Cup na 1-1 tegen Sturm Graz in gpd }imaal de bloemen, viermaal assen van de miss. En liefst truien. Robert Hunter kan le tweede etappe van de de van Nederland een bloe winkel en kledingzaak be en. De jonge Zuid-Afri- 23 pas, pakte in Hoorn ilve de ritzege ook de oran- iderstrui, de groene pun- ui en de witte trui voor de •p t jongere, s mpre-renner Hunter, eer den al in de tussensprints id op het leiderstricot van Dekker, zegevierde na een "an 185,6 kilometer tussen cht en Hoorn in de massa- in it voor Lars Michaelsen, n Klemencic en Nico Eeck- De gekende namen ont- en. Robbie McEwen lag ten van de spurt zelfs al in het nhuis van Hoorn. De Au- ,i man, Bogarde en Davids ontbreken straliër van de Farm Frites- ploeg raakte zo'n twintig kilo meter voor de streep op een ro tonde de macht over zijn stuur kwijt. Hij nam vier man mee in zijn val, maar was er zelf veruit het slechtst aan toe. In het zie kenhuis bleek zijn sleutelbeen weliswaar niet gebroken, maar werd hem geadviseerd de ko mende tijd wel rustig aan te doen. Hunter is tweedejaars profs. Vorig jaar won hij een etappe in de Ronde van Spanje. Dit jaar reed hij zowel in Milaan-San Remo, Parijs-Roubaix als de Ronde van Vlaanderen lange tijd aan de leiding in een vroege kopgroep. Hunter verdedigt vandaag in de korte ochtendrit van Bolsward naar Leeuwarden een voorsprong van acht secon den op Erik Dekker. In de na middag volgt nog een tijdrit in Leeuwarden. Feyenoord droomt op hoog niveau van de Euro League. Maar de realiteit is dat de Champions League op dit moment nog te hoog is gegrepen voor de Rotterdamse club. De uit schakeling door Sturm Graz (1-1) bracht Feyen oord gisteravond weer met beide benen op de grond. rotterdam marcel van der kraan Geen batterij Europese top clubs in de Kuip dit seizoen, geen UEFA-miljoenen in de kas en geen plaats meer tussen de elite van Europa. Als Julio Cruz in de heenwedstrijd geen rood had gekregen, had hij zijn club gisteravond nog een behoorlij ke dienst kunnen bewijzen. De man die voor dik twintig mil joen naar Italië (Bologna) ver huist had Feyenoord kort voor zijn vertrek misschien kunnen afleveren in de Champions Lea gue. Cruz heeft immers nog wel eens een geniaal moment, waarmee hij wedstrijden kan openbreken. Tegen de Oostenrijkse subtopper Sturm Graz was er van genialiteit nimmer sprake. In de Rotterdamse aanval ont brak de klasse om de Oostenrij kers op de knieën te krijgen. Feyenoord begon aardig, een kwartiertje furieus zelfs zoals de ploeg dat in Europa Cup-wed strijden op eigen grond vaker pleegt te doen. Met een fanatieke Leonardo op de linkervleugel leek er voor de thuisclub geen vuiltje aan de lucht. De Braziliaan zocht zijn tegenstanders op, dolde ze, ver sierde vrije trappen en zorgde ervoor dat binnen de kortste keren twee verdedigers met een kaart op zak verder moesten. De vrije schoppen die Feyen oord darik zij Leonardo kreeg werden in het eerste bedrijf niet benut. Maar wat Feyenoord kon, konden de Oostenrijkers ook. Halverwege schoot Tomica Kocijan namens Sturm Graz de bal met een prachtige boog over de muur en achter de aan de grond genagelde Jurek Du- spitsen. Maar ik ben ervan overtuigd dat we met Tomas- son en Kornejev ook doelpun ten kunnen maken. Dat zijn goede aanvallers." Toch haalde de Feyenoord- coach beide spelers voortijdig naar de kant. Van Marwijk: „In het laatste half uur zetten we wel druk, maar we werden niet echt gevaarlijk." Hij had zijn spelers duidelijk gemaakt dat Sturm Graz over de flanken moest worden bestreden. „Op de linkerflank lukte dat wel, maar op de rechterkant waren we eigenlijk machteloos." De gelijkmaker van Feyen oord kwam pas drie minuten voor tijd op het scorebord. „Als-ie tien minuten eerder valt, was er meer mogelijk ge weest", vond Van Marwijk. „Dan had ik er ook nog in ge loofd. Toch blijf ik volhouden dat we de wedstrijd niet in de Kuip hebben verloren, maar in Oostenrijk. Daar gaven we twee strafschoppen weg." Feyenoord: Dudek; Cïyan (46. Emer ton), De Haan, Van Wonderen en Rza- sa: Bosvell, Tomasson (62. Somalia) en Paauwe; Kalou. Kornejev (73. Jochem- sen) en Leonardo. Van den Herik zal Cruz missen rotterdam anp Patrick Paauwe grijpt naar zijn hoofd na de uitschakeling voor de Champions League. dek. Via de binnenkant van de paal ketste de bal terug in het veld en vanaf dat moment wist Feyenoord dat het aan een hels karwei bezig was. De aanvallen van Feyenoord verliepen moeizaam. De ploeg slaagde er niet in om na de ster ke opening Sturm Graz in de tang te houden. Het grootste probleem vormden de twee vleugelverdedigers van Feyen oord: Gyan en Rzasa. Zij had den de meeste ruimte, maar de den er het minste mee. In de opbouw was met* name Gyan een storende factor. Bert van Marwijk greep in de rust in en verving de Ghanese mannetjesputter door de Au stralische aankoop Bret Emer- ton. De olympisch international maakte daarmee zijn officiële debuut in de Kuip. Emerton gaf bij zijn eerste balcontact met een zijn visitekaartje af. De ste vig gebouwde 'Aussie' heeft flair, kracht en een zuivere pass in de benen. Bovendien heeft hij meer drang om via de zij kant op te komen dan Gyan. Toch kon ook Emerton niet verhinderen dat Sturm Graz na rust de leiding nam. Hannes Reinmayr schoot van ruime af stand zonder veel gevaar op het Rotterdamse doel, maar de Oostenrijker had het geluk dat hij de voet van Kees van Won deren raakte. Daardoor kwam Dudek op het verkeerde been te staan en rolde de bal tot de gro te schrik van heel Feyenoord langs de paal in het net: 0-1. Daarna probeerden de Rot terdammers wanhopig om de achterstand ongedaan te ma ken. De wetenschap dat er drie doelpunten moesten vallen om nog deelname aan de Cham pions League af te dwingen (of twee, eventueel gevolgd door strafschoppen), was geen bron van inspiratie. Het spel van foto anp robert vos Feyenoord was chaotisch, ont beerde creativiteit en was nim mer overtuigend. Met Somalia voor Tomasson kwam er een nieuwe spits aan het front. De boomlange Brazi liaan werd echter zelden in stel ling gebracht en kreeg zeker van de vleugels geen bruikbare voorzet. Pas in de slotminuten prikte een andere invaller, Arco Jochemsen, de gelijkmaker bin nen 1 -1Daar bleef het bij. Na de nederlaag bleef trainer Bert van Marwijk vertrouwen in zijn spitsen houden. „We kun nen discussiëren over een tar get-man of allerlei andere type Jorien van den Herik be treurt het vertrek van Julio Cruz naar Bologna. Zowel de voetballer als de mens Cruz zal de voorzitter van Feyen oord missen. Het mislopen van de miljoenen van de Champions League vindt de voorman van de Rotterdam se club veel erger. Niettemin weigerde hij te spreken van een (financiële) ramp. Feyenoord doet nu mee aan de UEFA Cup. „Dat is het verschil tussen zekerheid en onzekerheid; in de Cham pions League ben je zeker van een aantal wedstrijden, terwijl we nu een knockout- systeem spelen." De preses had begrip voor de beslissing van Cruz. „In Italië kan hij weer een stap omhoog maken." Ier het geblesseerde trio ojrde, Numan en Davids, met Bouma, Van Bom- Bruggink, Ricksen en Ven- iii or of Hesselink begint je komende dinsdag in nderloo aan de voorberei- voor de eerste WK-kwalifi- 8 wedstrijd tegen Ierland, 2 9 imber in Amsterdam. 2|scoach Louis van Gaal se- erde dezelfde spelers als de driedaagse stage en het iduel met AGOW. Daar- hield hij een 'positief ge- uver'. a, de selectie van negentien rs wijst Van Gaal één af- aan. „Dat hoeft niet per ;n jonge jongen te zijn", n aarde de coach tijdens een 'g onferentie in Zeist. „Ik 9 iet afhangen van het aantal rs dat beschikbaar is voor osities, de vorm, de erva- en de samenstelling van de ivids en Numan zijn nog hersteld van hun kwetsu- leserve-aanvoerder Davids rging na Euro 2000 een in- >rt i aan zijn been, terwijl >ack Numan tijdens het en scheur in de peesplaat r zijn rechtervoet opliep, gaat de goede kant op, ik wil winnen van Ierland aarom wil ik alleen 100 nt fitte spelers hebben", in Gaal. is ook Bogarde er niet 'e linkerverdediger hervat- aandag de groepstraining arcelona. Van Gaal nam f 5 de vorige week niet mee naar Hoenderloo, voor de drie daagse stage, omdat hij 'in nie mandsland' zou verblijven. Van Gaal: „Ik heb contact met de clubs van de spelers. In het geval Bogarde hoorde ik van Barcelona dat ze niet wis ten waar hij was. Nu vertelden ze mij dat hij maandag de trai ning heeft hervat. Aan die infor matie, houd ik me vast." Links in de defensie heeft Van Gaal dus een probleem. Het lijkt er sterk op dat Van Bronck- horst tegen Ierland de linksback is. Tijdens het EK speelde hij in de poule enkele duels op die plaats. Van Bronckhorst stond tegen AGOW met Bosvelt cen traal op het middenveld. Met Van Bommel na de rust had Oranje meer diepgang in het spel. Van Gaal zei zijn speelwij ze nog niet te willen blootge ven. Van Gaal zal overigens Van Bronckhorst en Konterman ko mend weekeinde bekijken tij dens de 'Old Firm' Celtic - Glas gow Rangers. Zijn assistent Ruud Krol is in Engeland voor het duel Chelsea - Aston Villa, waar hij de Nederlanders Mel- chiot, De Goey, Hasselbaink (Chelsea) en zelfs Boateng (Vil la) zal bekijken. Dat betekent ook dat deze spelers nog steeds in beeld zijn voor Oranje en bij de selectie kunnen komen. Ook Stam had last van een kwetsuur (achillespees), maar de stoere stopper speelde in middels al twee volledige wed strijden met zijn club Manches ter United. „Hij is goed her steld", sprak Van Gaal. Stam zal hard nodig zijn te- Mark van Bommel zit voor het eerst bij de selectie van Oranje voor een kwalificatieduel. foto gpd vincent jannink gen Ierland. Doorgaans boekt Oranje goede resultaten tegen Britse ploegen. Van de zeven tien ontmoetingen won Neder land er tien, waarvan de laatste keer dateert van december 1995. Nederland plaatste zich daardoor voor het EK. Van Gaal zag Ierland niet zelf spelen, doordat de ploeg de laatste maanden amper wedstrijden speelde. „Op basis van videobeelden heb ik wel een beeld van Ier land, maar hun coach heeft zijn definitieve selectie nog niet be kendgemaakt. Ze spelen 4-4-2, maar tegen ons spelen ze mis schien 4-4-1-1. Het is een moei lijke tegenstander, maar meest al hebben Nederlandse ploegen het pleit wel beslecht." In de voorbereiding op het WK speelt het Nederlands elftal twee keer een oefenwedstrijd tegen Spanje. Daarover bereikte de KNVB een akkoord met de Spaanse bond. De eerste ont moeting is op 15 november dit jaar in een nog aan te wijzen plaats in Spanje. De tweede wedstrijd is op 27 maart 2002 in Nederland. rotterdam marcel van der kraan De grote vraag die na het ver trek van Julio Ricardo Cruz naar Bologna rijst, is of de Argentijn se spits van Feyenoord straks een leegte achterlaat en zal worden gemist in Rotterdam- Zuid. Twintig miljoen gulden voor een spits is een aardig be drag, maar wie de investering daartegenover zet - zijn trans fersom en het dikke salaris over drie seizoenen - weet dat Feyenoord per saldo weinig geld aan het verblijf van Cruz in Nederland overhoudt. Toen de Zuid-Amerikaanse aanvaller drie jaar geleden in Nederland aankwam, werd hij door. sommigen vergeleken met Marco van Basten. Iedere me despeler was ervan overtuigd dat Julio Cruz in potentie een geweldige spits was. Maar bij die potentie is het altijd geble ven. Technisch was het soms briljant wat Cruz liet zien, maar het aantal momenten waarop hij zijn klasse toonde, is voor een aanvaller van zijn kaliber te beperkt gebleven. Het legioen zal aan het ver blijf van Cruz een onbevredigd gevoel hebben overgehouden. Het was drie seizoenen net als met een Formule 1-racewagen, die in potentie een Grand Prix kan winnen maar die door de verkeerde afstelling zelden of nooit op topsnelheid kwam. Een enkele keer vlamt de auto op het rechte eind, zoals Cruz in de Champions League tegen Juventus explodeerde en tegen Olympique Marseille in de Kuip excelleerde. Op die avonden genoot het Rotterdamse publiek en waren de wedstrijden, waarin hij zijn fans tot wanhoop dreef, weer naar de achtergrond verdron- Julio Cruz. foto anp pics united gen. Want ergeren deed men zich ook aan Cruz. De speler belandde - om in Formule 1- termen te blijven - nogal eens in de grindbak. De motor van Cruz stond vaker verkeerd dan goed afgesteld. Zwakke optre dens, lusteloosheid in het veld en onnodige rode of gele kaar ten, waardoor hij zelfs in Euro pees verband op de tribune be landde. Zijn start was dit seizoen in dat opzicht veelzeggend. In de competitie zat hij nog een straf uit van vorig seizoen en in de kwalificatie voor de Champions League werd hij bij het allereer ste optreden van het veld ge stuurd. In de drie seizoenen dat Cruz het rood-witte shirt droeg, scoorde hij 44 doelpunten. Niet één keer lukte het hem om als een echte topscorer meer dan twintig keer raak te schieten. Dat was hem in Zuid-Amerika overigens ook niet gelukt. Bij River Plate kwam hij tot zestien doelpunten en bij zijn eerste club Banfield was tien het re cord. Ruwweg kostte elk doelpunt dat Cruz voor Feyenoord in de competitie heeft gemaakt dus zo'n 340.000 gulden. De inves tering van vijftien miljoen gul den moest er voor Feyenoord vroeg of laat weer uitkomen en dat is ook de reden dat de cluh nu graag meewerkt aan de transfer van de spits. Het con tract van Cruz bij Feyenoord liep in de zomer van 2002 af. Hoe langer hij in de Kuip zou blijven, hoe lager de vergoe dingssom zou worden. Zou hij tot het eind van de rit zijn ge bleven, dan had hij immers transfervrij kunnen opstappen. Toch was er veel voor te zeg gen dat de Argentijn nog één seizoen zou blijven. Julio Cruz is 26 jaar, een leeftijd waarop de meeste voetballers aan de beste periode van hun carrière begin nen. Fysiek is Cruz sterker ge worden. Hij weet wat er in het elftal van Feyenoord van hem werd verlangd. Bovendien kreeg hij het in Nederland steeds beter naar zijn zin. Bonaventure Kalou voorspel de deze week dat dit het sei zoen van Cruz bij Feyenoord zou worden. „Hij heeft alle kwaliteiten die een spits zich kan wensen", zei Kalou. Wat Cruz heeft bezield om voor Bologna, waar de Argen tijn voor vier jaar tekende, te kiezen? De keuze was niet meer zo groot. Doordat hij bij Sturm Graz al een tiental Europa Cup minuten achter zijn naam had staan voor het seizoen 2000- 2001, vielen alle grote clubs in Europa in wezen al af.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19