Kennedylaan voor 14 miljoen opgeknapt boer Veender kweekt afrikaantjes zonder stank 'Een tocht om nooit meer te vergeten' Rijn Veenstreek Beurs Plantarium trekt voor opening al veel bezoekers Fundering Hoogmade kost bijna twee miljoen Celstraf voor mishandeling van echtgenote en moeder Boekje over 'Woubrugse' martelaar Jan de Bakker CLQ Plan voor een gezamenlijke jeugdwerker krijgt vervolg JNDERDAC 24 AUGUSTUS 2000 Motorrijder valt over dop benzinetank lphen aan den run Bij een val over een dop van een benzine- jnk heeft een dertigjarige Alphense motorrijder arm- en been- tsel opgelopen. De man gleed gistermiddag op de Prinses ienelaan in zijn woonplaats uit over de rondslingerende dop. ijn verwondingen waren zo ernstig, dat hij naar het LUMC in êiden moest. Iziatische dag in De Herenhof iphen aan den run Winkelcentrum De Herenhof in Alphen aan en Rijn ziet er zaterdag uit als een Aziatische markt. Geduren- e de 'Asian Day' zijn er vanaf 11 uur allerlei Oosterse activitei- ■n. Zo is er Aziatische muziek en dans, een klederdrachtshow een kookdemonstratie. Tussen 12.30 en 13 uur trekt een Chi- ese drakendansgroep met veel kabaal door het winkelcen- um. Van 12-14 uur is er een demonstratie en een workshop evvegingsleer Tai Chi Ghuan. Ook zijn er kraampjes met Aziati- :he producten. Aan de dag is een goed doel gekoppeld. De Ini- atiefgroep Muntjesactie staat met een stand om buitenlandse iunten in te nemen. De opbrenst gaat naar de Lepra Stichting. ^ountrydansen in Nieuwe Wetering ieuwe wetering De North-Hill Country Dancers geven de ko- jende weken lessen countrydansen in het Cultureel Centrum i Nieuwe Wetering. Op 28 augustus is er een open lesavond. p 4, 11 en 18 september leren de deelnemers de danspasjes an verschillende groepsdansen, waarbij een partner niet nodig Informatie is verkrijgbaar bij NHCD in Noordwijk, 071- 647373. De dansavonden beginnen om 19.30 uur aan de Voor- eg 53. Fietsen voor restauratie kerkorgel [phen aan den run» iskia stoelinga et is gelukt. De droom is uit- ïkomen. Fietsen van Virginia aar Oregon. Deze 7000 kilo- leter lange tocht was voor ans Wardenaar en Piet van een schitterende erva- ng. Ook het andere doel zijn twee Alphenaren nageko- ien: geld verdienen voor de stauratie van het orgel van Oudhoomse kerk. Meer in dertigduizend gulden is er j elkaar gebracht, waaronder anduizend gulden van het SB-fonds. Zo'n zelfde bedrag vam er overigens ook bin- an van een anonieme gever. Een ervaring waar hij nog ng op teert. Zo omschrijft 'ardenaar de achterliggende laanden. Van kust naar kust, m Oost naar West. Op Ko- inginnedag vertrokken en vee weken geleden terugge- erd. Nauwelijks banden- ech gehad, en geen proble- en met de gezondheid. „On- conditie bleek goed. Wat 11 je nog meer? Het weer was tstekend, weinig regen en einig kou. Zelfs in de Rockey fountains konden we in zo- lers fïetstenue rijden." Van het reisverslag van onna Lynn Kenberry, de ote inspiratiebron voor het feetal, was geen woord gelo- n. De landschappen waren wisselend. „De ene keer zat in een heuvelachtig warm en vochtig landschap. De an dere keer trok je door uitge strekte graanvelden, droog, warm en veel wind om daarna in donkere bossen met smalle dalen en een riviertje te belan den. De mensen in dorpen waren ongelooflijk vriendelijk, uitnodigend en hadden ont zag voor onze krachttoer." Niet alleen de dorpelingen trokken aandacht, ook met andere fietsers legden de Al phenaren waardevolle contac ten. „Om nooit meer te verge ten." Natuurlijk hielden beide mannen, zoals was afgespro ken, het thuisfront nauwkeu rig op de hoogte. De kerk, fietsclub Avanti, zwembad De Hoorn, de achtergebleven echtgenotes die voortdurend de stand voor het orgel in de gaten hielden. Het spreekt vanzelf dat fiet ser Hans Wardenaar blij is met het royale bedrag dat is binnengehaald. Met evenveel enthousiasme vertelt hij ver der over de restauratie van het orgel, waaraan op dit moment hard wordt gewerkt „Het is de bedoeling dat het orgel in oktober terugkeert in de kerk. Het laatste register om de prachtige klank en kleur terug te krijgen, wordt nu onder handen genomen. En dan is er natuurlijk feest in de kerk in de vorm van een mooi con cert", aldus de betrokken fiet ser, die alweer met de toe komst bezig is. Alphen gaat voor ruim 14 miljoen gulden de President Kennedylaan opknappen. De slechte onderhoudsstaat en de onveiligheid van de weg vereisen een grootscheep se reconstructie van het gedeelte tussen de Ridderhof en het kruispunt bij Nieuwe Sloot. alphen aan den run saskia buitelaar en Edelsteensingel als black spots, in drie jaar waren daar minstens zes ongevallen met De gemeente typeert de kruis- gewonden. De Kennedylaan punten van deze weg met de heeft een belangrijke verkeers- Sportlaan en de Planetensingel functie: het is de doorgaande route van Ridderveld naai- het centrum. Inmiddels is de weg er belabberd aan toe. Zowel de fietspaden als de rijbanen zitten vol kuilen en losliggende tegels, deels veroorzaakt door de wor tels van de enorme populieren die langs de weg staan. Die bo men verliezen bovendien gere geld dood hout. Het rooien van die populieren is zodoende één van de maatregelen. Om toch het groene uiterlijk van de laan te bewaren, plant de gemeente hier jonge bomen voor in de plaats, als de weg opnieuw is ingericht. Verdubbeld Die klus heeft nogal wat voeten in aarde. Het aantal rijbanen wordt verdubbeld van twee naar vier. Daarvoor moeten de fiets- en voetpaden aan weers zijden opschuiven. De sloot langs het tennispark wordt daarvoor gedempt en verderop opnieuw gegraven. Een bijkomend probleem is dat de werklieden rekening moeten houden met de gevari eerde bodem. Het gedeelte dichtbij het centrum heeft een ondergrond van kleihoudend veen. Het deel in de richting van Ridderveld is in de jaren zestig opgehoogd met zand en grond. De gemeente broedt nog op een plan om te voorkomen dat, door de verschillende zet tingen, delen van de weg gaan verzakken. Alphen hoopt dat de klus eind dit jaar is aanbesteed. De werkzaamheden beginnen op zijn vroegst volgend jaar. De uitvoering is in fases, omdat de drukke verkeersader niet volle dig kan worden afgesloten. De provincie Zuid-Holland subsidieert de reconstructie met een miljoen gulden. De rest betaalt de gemeente, deels uit de opbrengst van de verkoop van het kabelbedrijf. De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering legt Kees van Beek uit hoe hij geurloze afrikaantjes kweekt. lees van Beek loopt over zijn bid. Bij een perk met hoog opgeschoten bloemen staat hij stil. Hij plukt er één af en wrijft iet groen fijn tussen zijn ingers. „Ruik maar: die lucht niet te harden", zegt hij achend. Het klinkt vreemd uit Ie mond van een iloemenkweker, maar zo gek ihet niet. Het perk met frikanen is namelijk maar een itprobeerseltje. Sinds kort weekt Van Beek een nieuwe »ort: afrikanen als snijbloem, ónder de sterke geur waar de erkplantjes bekend om staan, lij wilde het verschil wel eens ven ruiken en strooide dus ien zakje 'oude' zaadjes uit iver een stukje land. !o'n twee weken geleden 'eilde Van Beek de oranje frikanen voor het eerst in alsmeer. De gele soort laat hij inds dit voorjaar naar de feiling brengen. Over de prijs lie hij daarvoor krijgt is hij evreden, maar de oranje iloemen moeten nog wel wat neer gaan opbrengen, vindt fri Beek. •e bloemen zijn [riksplinternieuw. aadvermeerderingsbedrijf bmbifleur uit 's-Gravenzande ikte het vorig jaar na lang selecteren om de stank kwijt te reiken. Nu neemt een handjevol kwekers de jonge planten af om die in de volle grond te zetten en omhoog te laten schieten. De kweker aan de Floraweg in Roelofarendsveen probeert wel vaker jeen nieuwe bloem uit als die past in zijn schema. Voor hem geen hectares vol met rozen, maar liever een aantal vakken met verschillende bloemen. „Dat ligt aan mijn bedrijfstype", legt hij uit. „In de winter broeien wij tulpen en in de rest van het jaar zomerbloemen." Die zomerbloemen, daarmee wil hij nog wel eens wisselen. „Dat kun je alleen doen als je een soort hebt die je goed kent, waarmee je een goede boterham kunt verdienen. Dan kun je met een andere soort experimenteren. Altijd eerst op een klein stukje." Wat er nou zo leuk is aan het kweken van een nieuwe bloem, kan Van Beek eigenlijk niet zeggen. Hij somt aanvankelijk vooral nadelen op. „Er komt een hele hoop rompslomp bij kijken. Er zijn een heleboel dingen nog niet bekend van zo'n bloem, dus je moet experimenteren. Bij het Kwekers doen elektronisch zaken hazerswoude-dorp/boskoop marieta kroft Plantarium-bezoekers hebben geen moeite met de vervroe ging van de vakbeurs voor de boomkwekerij. Gisteren be zochten net zo veel kwekers, handelaren en detaillisten de jaarlijkse beurs op het ITC-ter- rein in Hazerswoude-Dorp als in voorgaande jaren op donder dag. Dat was jarenlang de eer ste volle beursdag in het Planta- riumgebouw. „Ik geloof dat de vervroeging een goede greep is", zei pr-ma- nager G. Wijchman gisteravond voorzichtig. „Eigenlijk is de ver plaatsing van een beurs die al achttien jaar van woensdag avond tot en met zondag duurt, een doodzonde." Hij schat het aantal bezoekers dat er gisteren rondliep op zo'n 3000. Gok De organisatie van Plantarium 2000 waagde de gok, omdat alle stands op woensdag toch altijd al klaar moeten zijn voor de keuring. Op die dag liepen er alleen keurmeesters rond. Voor de standhouders was het verder een verloren dag. De keuring was dit keer al op dinsdag, ter wijl de laatste hand nog aan de opbouw van de stands werd ge- legd. De jury maakte gisteravond de prijswinnaars bekend. De meest begeerde onderscheiding 'Beste Nieuwigheid van Planta rium 2000' was voor de Hydra- gea macrophylla AB green sha dows', van een bedrijf uit El- burg. Het ging hier om plant met hardroze bloemen met groene vlekjes. „Dat groene vlekje maakt de plant apart", lichtte W. Sanders van de Ko ninklijke Vereniging voor Bos- koopse Culturen toe. Omdat de plant nog nieuw is, duurt het wel enkele jaren voordat ze op de markt zijn. Bloemenveiling Aalsmeer had volgens de jury de beste van de 220 gekeurde stands. De water plantenkweker Aquaflora uit Vinkeveen scoorde met het cij fer 9,75 het hoogste op het on derdeel kwaliteit, teeltprestatie en diversiteit in de stand. De beste buitenlandse stand was die van Magni, Piante di Magni Piero uit Italië. De prijs van de vakpers ging naar Wil de Jong uit Boskoop met zijn Gentia Saxosa. De Plantariumspeld, een on derscheiding die nog maar een keer eerder is uitgereikt, kreeg B. van Elk vanwege zijn jaren- Mobiele telefoontjes zoemen onophoudelijk tijdens Plantariumbeurs, die dit jaar in het teken staat van elektronisch zakendoen. foto henk bouwman lange inspanningen voor de pot- en containerteelt. Het gaat hier om een vrij nieuwe en veelbelovende teeltmethode in de boomkwekerijsector. De officiële openingshande ling had een internationaal ka rakter. Directeuren uit Canada, Japan, Australië en Engeland verrichtten die door met elkaar te chatten, dat wil zeggen tek sten te versturen via internet naar de computer in de hal van het Plantariumgebouw. Deze 'virtuele opening' stond geheel in het teken van het thema dit jaar van de vakbeurs: e-com- merce, ofwel elektronisch za kendoen via internet. Het publiek kan zaterdag tus sen 9 en 17 uur een kijkje ko men nemen bij Plantarium. In tegenstelling tot andere jaren is de toegang gratis. Pr-manager Wijchman waarschuwt de con sument voor al te hoge ver wachtingen. „Er zijn geen modeltuinen of spectaculaire Keukenhofachtige attracties. Het draait hier alleen om de planten." den haag/alphen/bodegraven persbureau cerberus De Haagse rechtbank heeft een 25-jarige Bodegraver veroor deeld tot tien maanden cel en vijf maanden voorwaardelijk omdat hij zowel zijn echtgenote als zijn moeder Had mishan deld. Twee weken geleden, tij dens de behandeling van de strafzaak, had de officier van justitie dertig maanden cel, waarvan tien maanden voor waardelijk, geëist. Maar de rechtbank achtte verkrachting niet bewezen. Al vanaf hun verkeringstijd in 1993 sloeg de man zijn vrien din. Tijdens hun huwelijk, ze woonden destijds in Alphen aan den Rijn, zou de man haar met geweld hebben gedwongen tot gemeenschap. De man gaf bij de politie aan dat hij haar hooguit 'met woorden' tot seks had gedwongen. Hij erkende wel zijn vrouw te hebben gesla gen en geschopt. Ook gaf hij toe dat hij ooit een kussen op haar gezicht had gedrukt. De officier van justitie had in dat verband poging tot doodslag ten laste gelegd. De rechtbarik kwalifi ceerde het voorval met het kus sen als mishandeling. Het stel is inmiddels geschei den. De kinderrechter heeft be paald dat de Bodegraver zijn twee dochtertjes voorlopig niet meer mag zien. De Bodegraver mishandelde begin dit jaar ook zijn moeder stelselmatig. Zij deed pas na lang aarzelen aangifte. Advocaat Van der Kooi had de rechtbank gevraagd om een mildere straf voor zijn cliënt. De raadsman sloot niet uit dat het slachtoffer aangifte van ver krachting deed om druk te zet ten op de omgangsregeling met betrekking tot de kinderen. Op het strafblad van de Bodegraver staat al een veroordeling we gens verkrachting. De zestiende-eeuwse martelaar Jan de Bakker staat centraal in boekje van de Stichting Oud Ja- cobswoude. De Alphense schrijver Hans van der Wereld herdenkt de dood van de voor malige pastoor van Woubrugge, dat toen Esselijkerwoude heet te. Op 15 september is het 475 jaar geleden dat de kosterszoon uit Woerden stierf op de brandstapel. Zijn lutherse over tuiging werd De Bakker fataal. Van der Wereld is niet de eer ste die aandacht schenkt aan De Bakker. Op initiatief van de Woubrugse amateur-historicus Otto Cornells van Hemessen kwam er in 1925 een herden kingssteen in de buitenmuur van de Nederlands hervormde kerk aan de Comriekade. In Woerden, waar De Bakker werd geboren, heeft de lutherse kerk een raam aan hem gewijd. Ook is er een Jan de BaJ&erstraat in die plaats. Het boekje van Van der We reld kost tien gulden en is te koop bij de Stichting Oud Ja- cobswoude, Zuider Keerking 253 in Alphen aan den Rijn. vermeerderingsbedrijf is wel bijvoorbeeld veengrond, maar kennis aanwezig, maar ook zij in het Westland, waar ze de weten niet alles. Hier heb je bloem vorig jaar al kweekten, heb je zandgrond. Hier groeien ze dus harder." Dat klinkt goed, maar dat is het niet zonder meer. „De knoppen schieten vaak nog even door en komen dan boven de bloem uit, dat hoort niet." Van Beek moet daar nog een trucje op verzinnen. Eén voordeel van als eerste met een nieuwe bloem komen, weet de Veender wel.Als je de eerste bent, heb je kans datje een hogere prijs krijgt." Maar dat gebeurt niet altijd en dan komt het op de liefhebberij aan. „Je moet er aardigheid in hebben iets nieuws te proberen." En dat heeft Van Beek. Toekomst ziet hij wel in de afrikaan, zowel in de Lime Green als de Orange 2000 die Kees van Beek houdt zijn neus bij een nieuwe reukloze afrikaan. „De geur van die oude perkplantjes is niet te harden." foto hielco kuipers hij nu op 1500 vierkante meter land en kassen heeft staan. „Het zal niet gelijk je hoofdteelt worden. Maar er zitten nog wel uitbreidingsmogelijkheden in, zeker als de kopers hem gaan waarderen." Dat gaat volgens Van Beek gebeuren met de bloem, die een beetje op een anjer lijkt, maar dan met dichter op elkaar gepropte bloemblaadjes die er daardoor krullend uitzien. De afrikaan is vooral geschikt als onderdeel in boeketten. „De bloem komt mooi open", zegt Van Beek. „Maar het wordt nooit een massasoort, zoals chrysanten of rozen." hoogmade janneke de jonge De gemeente Jacobswoude moet bijna twee miljoen gulden uittrekken om twee straten in Hoogmade te voorzien van nieuwe fundering. Dit blijkt uit vertrouwelijke stukken die bur gemeester en wethouders rich ten aan de gemeenteraad. Het gaat om de ondergrond van de De Bruijnlaan en het Hendrik Meijerplantsoen. Volgende week vergaderen twee raads commissies over het voorstel. Feitelijk heeft de raad het af gelopen voorjaar al zijn fiat ge geven. In maart besloten de partijen een ton uit te geven voor de voorbereidende werk zaamheden. Wethouder Vink gaf toen al aan dat de kosten vermoedelijk op twee miljoen zouden uitkomen. De raad pro testeerde niet. Wel voorzagen enige raadsleden problemen omdat heel Hoogmade volgens een meerjarenplan op deze ma nier moet worden opgeknapt. Voor de geplande zeven fasen is zo'n twaalf tot veertien miljoen gulden nodig. De vervanging van de funde ring is bittere noodzaak in het dorp. Op sommige plekken zijn de wegen dertig a veertig centi meter gezakt. Oorzaak daarvan is de slappe veengrond waarop Hoogmade is gebouwd. Die grond komt meer voor in de omgeving en wordt wel eens vergeleken met 'dik water'. Behalve het plan om de fun dering te vernieuwen ligt er ook een plan klaar voor meer groen en meer parkeerplaatsen. Di rect na de funderingswerk zaamheden worden de straten daarmee opgesierd. Vermoede lijk liggen de De Bruijnlaan en het Hendrik Meijerplantsoen dit najaar open. runstreek toch niet mee. Om aan gespecialiseerd per soneel te komen, geven de ge meenten Bovos, Stichting Mid den Holland, Stichting Welzijn en PJ Partners opdracht offerte te maken De gemeenten mer ken op dat het belangrijk is jon geren te betrekken bij het ma ken van de plannen. In Ja cobswoude werd dit jaar daar om een bijeenkomst met jonge ren gehouden. Daaruit bleek dat ze wel behoefte hebben aan zo'n praatpaal, maar extra ruimte hoger op hun verlang lijst hebben staan. Jacobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop huren samen jongerenwerkers in. Dat is het vervolg op een eerder besluit van de vier samen met Alphen en Rijnwoude, een gezamenlij ke jongerenwerker aan te trek ken. Jacobswoude, Ter Aar en Liemeer hebben nu geen jeugd werker en denken werk te heb ben voor vijftien uur per week. Nieuwkoop beschikt wel over professioneel jongerenwerk, maar wil dit uitbreiden naar 42 uur. Alphen en Rijnwoude doen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17