De Horn ontsluiten via Oegstgeesterwe; Duin Bollenstreek Lisse wil duivenvereniging liefst naar andere plek De lommerrijke standplaats van flitspaal 21 Advocatenpraktijk Oosthoutlaan moet weg uit kraanverhuurbedrijf Parkeerplaatsen bij Remise mogen blijvi; DONDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 976 ANNO 1975 Werknemer gewond door steekvlam katwuk Een werknemer van een vatenhandel aan de Scheep makerstraat in Katwijk is gistermorgen gewond geraakt door een steekvlam. De man was op dat moment bezig vaten schoon te maken met aceton. Collega's waren in staat het beginnende brandje in de kiem te smoren. Ze brachten de man naar het Diaconessenhuis in Leiden. Daar bleek hij tweedegraads brand wonden te hebben. Het vermoeden bestaat dat in de sproei-in- stallatie kortsluiting is ontstaan. Er wordt een nader onderzoek ingesteld door de politie, de gemeente en de arbeidsinspectie. Katwijker weigert ademtest katwuk Een dronken Katwijker heeft gistermiddag geweigerd mee te werken aan een ademtest op het politiebureau. De onze ker rijdende 51-jarige man werd op de Boulevard aangehouden door surveillerende agenten. Toen ze bij de man kwamen, ro ken ze een dranklucht. De Katwijker moest mee naar het bu reau maar weigerde daar alle medewerking. Hij kreeg vervol gens een rijverbod voor 24 uur opgelegd, zijn rijbewijs werd in genomen en hij moest zijn auto op het bureau laten staan. Triton in 2004 naar Zwaaikom katwijk Rederij Triton keert als het aan de gemeente Katwijk ligt begin 2004 terug in de Zwaaikom op de kop van het Prins Hendrikkanaal. De gemeente vindt het even praktisch als uniek als de boten van de Katwijkse rederij vanuit hartje centrum ver trekken. Triton heeft twijfels over die nieuwe plek. De rederij verwacht parkeerproblemen, vooral voor bussen. De gemeente denkt daar anders over. „De toeristen kunnen dicht bij de boot worden afgezet, waarna de bus naar een speciale parkeerplaats in de directe omgeving rijdt." Triton wil in de toekomst het liefst vanaf het talud onder aan de oude redschuur vertrekken, maar de gemeente heeft op die plek andere plannen. Welke is nog niet bekend. Nu vertrekt rederij Triton nog aan het begin van het Prins Hendrikkanaal, dicht bij de Digros. 23 ouderenwoningen in Boorsmaschool katwuk De protestants christelijke ouderenhuisvesting DSV bouwt in totaal 23 ouderenwoningen in en bij de voormalige Boorsmaschool aan de Voorstraat in Katwijk. De DSV is inmid dels in het bezit van het gebouw en de grond gekomen. Daar naast heeft DSV bij de Rabobank een geldlening van vier mil joen gulden afgesloten om de plannen uit te kunnen voeren. Lisse onderzoekt de mogelijk heid om de duivensportvereni ging De Oude Blauwband en De Luchtklievers te verplaatsen van de Ruishomlaan naar een andere locatie in het dorp. Het college is van mening dat met de komst van drie nieuwe loka len voor de naastgelegen basis school De Klarinet de ruimte tussen beide gebouwen te klein wordt. Grootste probleem is vooralsnog de financiering, want een eventuele verhuizing van de duivenclub kost volgens wethouder Schuijt 'zeker enkele tonnen'. Volgens Schuijt moet daarom eerst goed worden bekeken hoe noodzakelijk de verplaatsing is. „Die keet van de duivenvereni ging is natuurlijk geen fraai ge zicht. Maar ja, het blijft een af weging tussen gevoelens van esthetica en een gepeperde re kening. We moeten ons de vraag stellen: wat is zo'n ver huizing ons eigenlijk waard? Waar ligt de grens?" Tijdens de vergadering van de commissie welzijn gister avond wees Van Zoest (CDA) nog op een ander aspect. Vol gens een wettelijke bepaling moet een school over net zo veel speelruimte beschikken als over klasoppervlakte. Van Zoest merkte op dat de snelgroeiende Klarinet toch al niet aan die norm voldeed, maar dat het er na de bouw van de drie nieuwe lokalen al helemaal behelpen zal zijn. De wethouder meldde giste ren dat het college een voorstel voorbereidt over de kwestie. Waar de duivenvereniging eventueel terecht kan, bleef on duidelijk. Schuijt: „We gaan eerst de financiële consequen ties afwegen en pas daarna is een alternatieve locatie aan de orde." Voorzitter van De Oude Blauwband en De Luchtklievers G. van der Laan is niet verbaasd over de gemeentelijke plannen. We weten dat de school met ruimtenood kampt. Een paar jaar geleden is-al met de toen malige burgemeester Van der Kroft gesproken over verplaat sing. Maar die heeft toen be loofd dat als er verhuisd moest worden, dat voo»* beide partijen een win-win- situatie zou ople veren. Daar houden wij de ge meente aan. We willen best me dewerking verlenen aan een verhuizing, maar daar hangen wel de nodige voorwaarden aan." De voorzitter wil graag dat er snel duidelijkheid komt. Vier jaar geleden is het clubgebouw met medeweten van de ge meente opgeknapt. Nu de ver huizing opnieuw op de agenda staat, wordt normaal onder houd op de lange baan gescho ven. „We willen bijvoorbeeld het linoleum vervangen. Dat doe je niet als je misschien ver huist." Flitspalen en automobilisten zijn geen vrienden. Sinds de uitvinding van de spiedende camera's doen autobestuur ders van alles om het leven van de flitspaal zuur te maken. Een bekende truc is om de camera met verf te bespui ten. Oom agent krijgt, bij het ontwikke len van het rolletje, alleen maar waarde loze zwarte vlakken te zien, wanneer door het rode licht is gereden. En de zondaars maar lachen. Die flitspalen hebben een zwaar leven. Ze hebben als taak verkeersovertreders in de gaten houden en moeten zich ook nog eens vandalen van het lijf houden. Soms flippen 'geflitsten' volledig en rammen zij de arme paal met hun be keurde automobiel uit de grond. In Rijnsburg doen ze het anders. Ter hoogte van de Oegstgeesterweg 16 is een jaren geleden geplante berk voor de ca mera van paal nummer 21 gegroeid. Het loof wappert lustig voor de camera's. Wie op deze plek door rood rijdt, wordt niet gesnapt, want de lens kiekt alleen de kleur groen. Oftewel: paal 21 levert geen enkele cent op. Erger: het ding heeft de belastingbetaler alleen maar geld gekost. Bovendien weten de regel matige berijders van de Oegstgeesterweg dat paal 21 buiten werking is, zodat op rijden door rood geen sanctie staat. Dus moeders, let op uw kinderen! Nu denkt iedereen: het is een simpel karweitje om met een kettingzaag de boom te kortwieken. Maar zo simpel ligt het niet. De boom is particulier eigen dom van de eigenaar van het pand Oegstgeesterweg 16. De paal en de berk staan gebroederlijk naast elkaar, maar worden gescheiden door een hek van vijftig centimeter hoogte. Niet de gemeente beslist dus over kap pen, maar de eigenaar. De bewoonster denkt in eerste instantie dat ze in de ma ling wordt genomen, als haar wordt ge vraagd of zij eventueel toestemming zou geven om de struik te snoeien. Ze zegt in eerste instantie dat ze niet van het be staan van paal 21 afweet, maar haar ge heugen schiet na een paar ogenblikken te hulp. „Oh ja, die paal, je ziet 'm ook niet. Maar het is niet aan mij om daar toestemming voor te geven, want ik ben geen eigenaar van dit pand. Ik ben de huurder. Wat mij betreft staat die berk daar best." De camera in paal 21 kan flitsen wat-ie wil, maar een roodlichtrijder wordt op deze manier nooit gefotografeerd. Is de politie van plan om nog iets aan deze netelige situatie te doen, of gaat paal 21 verder door het leven als sierpaal? Een andere vraag is of er überhaupt een ca- De flitspaal aan de Oegstgees terweg in Rijns burg is verstopt tussen het groen, foto wim dijkman mera in die paal zit. De politie had bij het ophalen van het filmrolletje dan kunnen constateren dat er alleen maar groene bladeren te zien zijn bij op de Oegstgeesterweg geflitste auto's. Sjoerd van Andel meldt namens de poli tie dat niet in alle palen een camera zit. Om begrijpelijke redenen verraadt de Hermandad niet welke paal in werking is. Voorlichter Van Andel zit met het probleem paal 21 in zijn maag. „Ik weet niet hoe te handelen in zo'n situatie. Een verkeersbord kun je op een andere plek neerzetten, maar stoplichten of flitspalen zijn moeilijk te verplaatsen." Van Andels collega Beerlings van de ver keersdienst heeft wel alle antwoorden op de vragen. Hij is chef flitspalen, maar de beste man zit pas maandag weer ach ter zijn bureau. Misschien dat hij inmid dels op de Oegstgeesterweg actief is met de heggeschaar of kettingzaag. De 'kwestie' flitspaal 21 wordt derhalve vervolgd. rob onderwater Ontwerp Rijnsburgse wijk-in-wording op papier gezet Ook hondentraining en Korswagen BV moeten verhuizen De advocaten De Groen en Van Lint die zich 1 september 1999 gevestigd hebben aan de Oosthoutlaan 4 in Sassenheim moeten daar hun biezen pakken. De gemeente laat hen dat binnen enkele weken schriftelijk weten. Hun aanwezigheid aan de Oosthoutlaan strookt niet met de doelstellingen van het bestem mingsplan Landelijk Gebied. De advocaten die kantoorruimte huren van kraanverhuurbedrijf Verschoor hebben, toen ze het nieuwe pand betrokken, bij de gemeen te Sassenheim een eigen huisnummer aange vraagd. Door dit verzoek kwam de gemeente erachter dat de advocaten illegaal aan de Oosthoutlaan bivakkeren. De Groen en Van Lindt willen desgevraagd geen commentaar leveren. Nadat het advocatenkantoor vorig jaar aan de Oosthoutlaan is geopend heeft de gemeen te Sassenheim om inlichtingen gevraagd over de aard van de vestiging. De Groen en Van Lint hebben hier volgens een gemeente woordvoerder summier en uitsluitend telefo nisch op gereageerd. In juni 2000 kwamen de gemeentelijke instanties tot de conclusie dat het gebruik van het kantoor aan de Oosthout laan in strijd is met de opzet van het bestem mingsplan Landelijk Gebied. Alleen de eige naar van het gebouw, Kraanverhuurbedrijf Verschoor, mag kantoorruimte in het pand gebruiken. Anderen mogen op hetzelfde adres niet als zelfstandige firma opereren. In het najaar zal een ontwerp voor het nieu we bestemmingsplan Landelijk Gebied, waar in onder meer de Roode Molenpolder en de omgeving van het kraanverhuurbedrijf onder de loep worden genomen, voor de inwoners van Sassenheim in het gemeentehuis ter inza ge liggen. De advocaten krijgen voor die tijd al te horen dat ze moeten uitkijken naar een nieuw onderkomen. De gemeente kan het ad vocatenbureau door middel van een dwang som de wacht aanzeggen. In het uiterste geval bepaalt de rechter of de advocatenpraktijk moet verhuizen. Behalve De Groen en Van Lint moet ook een hondendressuurschool, die nu opereert op het terrein van aannemingsbedrijf Meijer bv achter Verschoor, verplaatst worden evenals een aantal te koop staande kantoorgebouw tjes van Korswagen BV aan de Klinkenberger pias. runsburg peter van egmond De parkeerstrook voor de Remi seflat in Rijnsburg mag blijven. Er was sprake van dat deze par keerplekken zouden verdwijnen uit oogpunt van verkeersveilig heid, nu dit stuk Oegstgeester weg wordt heringericht. Die herinrichting houdt weer ver band met de komst van een ro tonde op de Splitsing. Tegen het schrappen van de parkeerplaatsen bestaat veel verzet, omdat ze pal naast een winkelcentrum liggen. B en W vinden dat de economische be langen in deze situatie opwe gen tegen het voordeel voor de verkeersveiligheid. Het ge meentebestuur denkt verder aan het instellen van een 'blau we zone' bij de Remise, wat be tekent dat parkeren maar voor beperkte tijd mogelijk is. Bij de herinrichting van de Oegstgeesterweg wordt de ver hoogde middenberm doorge trokken vanaf de Oranjelaan tot de Splitsing. Oversteken is daardoor niet meer mogelijk, ook niet voor vrachtverkeer dat er veelvuldig tankt. Dat komt de verkeersveiligheid ten goede. Aan de Rijnsburgerweg - tegen over het Rijnsburgs Banden Centrum en de LIAM - blijft oversteken wel mogelijk. Deze bedrijven trekken veel vracht verkeer aan en moeten bereik baar blijven. Tijdens een inloopavond juni is geopperd de fontei^ de Splitsing te verplaatsei51 daar een rotonde komt. B e laten die beslissing aan den meenteraad, die binnei 1 vergadert over de plannen. 12 plaatsing kost geld, en da f geen rekening mee gehoudi if Over de kleine paralle die langs de oostkant vai51 Splitsing loopt, gaat veel i' verkeer en omwonenden ben daar last van. BenWw| de doodlopende weg hand ven, maar er komen wel n 11 regelen die het sluipveie remmen. Hoe precies, is niet duidelijk. Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 24 Augustus ALGEMEEN - Nader is vernomen, dat Reuter.'s Bu reau gemachtigd werd om het bericht van de 'Petit Bleu' en de 'Frankf. Zeitung' over de verloving van onze Koningin met prins Adolf Frederik van Meck- lemburg tegen te spreken. Eerstgenoemd blad had reeds gemeld, dat sedert Maandag officieel was, dat H.M. Wilhelmina met bedoelden 27-jarigen prins zou huwen. VOORHOUT - Gisteravond is in het klein seminari um Hageveld te Voorhout de (tweede) jaarlijksche retraite begonnen voorR.-K. bijz. onderwijzers het bisdom Haarlem. Ruim 80 deelnemers arrive den omstreeks vijf uren aan het station Voorhout, onder wie een twintigtal hoofden van scholen. De eerwaarde paters Poolman en Vergoes, van Rotter dam, zullen de oefeningen dezer geestelijke afzoi dering leiden, dietota.s. Dinsdag duurt. VOORHOUT - De heer G. Langeveld deed gisterer aangifte van de geboorte van zijn 15de kind, van 13 in leven, en noemde het heid Simon Petrus. De Hom, de enig overge bleven grote woningbouw locatie in Rijnsburg, wordt in de toekomst ontsloten via de Oegstgeesterweg. Deze weg is nu nog geen hoofdverbinding, maar krijgt in de toekomst dus meer verkeer te verwerken. De Hom is nu nog een ver snipperd achterland vol oude kassen en tuintjes, tussen het Oegstgeesterka- naal en de Vliet, maar op lange termijn moet De Hom een woonwijk wor den. Langs de Vliet en het kanaal komen dan wandel promenades voor recrea tie. runsburg peter van egmond Tenminste, dat is de toekomst volgens een ontwerp-rapport van onderzoeksbureau BRO. Het rapport komt niet uit de lucht vallen. Al lange tijd be staan er (vage) woningbouw plannen voor het gebied. Voor uitlopend daarop wordt er in 2002 al een school met gymzaal en kinderopvang gebouwd. Het rapport is geen gedetailleerd uitgewerkt plan, maar een richtlijn voor de lange toe komst. De politiek moet zich er nog over uitspreken. Het wijkje krijgt, volgens het rapport, twee ontsluitingen voor autoverkeer. Eén via het gedeelte van de Oegstgeester weg dat in de volksmond 'de Dijk' heet. Om vanaf deze weg De Hom te bereiken, moet er een brug komen over de Vliet. LEIDEN - Het op treden de Poolse zang- en dans groep Jong Torun en de grote Burchtmanifesta tie vormden het sluitstuk van de introductieweek El Cid voor de aan komend eerste jaars studenten. foto archief leidsch dagblad (groene promenade, openhe tuinen, park) en het Oegstgi terkanaal (groen, autoluw, a i legplaats voor bootjes) is toekomstbeeld dat de wijk ,j wachten staat. Bij de landp waar de Vliet en het kanaal e menkomen, hebben de sted bouwkundigen een uitzi n punt gedacht. e Langs het Oegstgeesterkai u komen duurdere huizen, op e veis van verschillende grot Ook kan er een nieuwe fi brug komen. BRO hoopt op strook met 'grandeur'. Lang Vliet wordt de bebouwing het Moleneind doorgetrok naar het oosten. De buurt rond Collegiant )E straat kan volgens het rap| richting het oosten worden gebouwd. Opmerkelijk is di w- en W een stap verder wi gaan. Het gebied tussen Ct gianten- en Brouwerstraat h j 'herontwikkelings- en ini t tingsmogelijkheden' in z vindt het gemeentebest Concreet betekent dat dat eilandje kassen - gelegen tui de J. Oudaanstraat, de Van Koddestraat, de Collegian straat en de Brouwerstrai kan verdwijnen. Daarmee k ruimte vrij voor een toega weg vanaf de Brouwerst naar De Hom. Bovendien men in het kassengebied n we woningen, die extra geld leveren. In De Horn zijn meerm 15 archeologische onderzoi geweest. Langs het kanai een Middeleeuws grafveld vonden. Mocht er dus gebo 1 gaan worden, dan gaat w schijnlijk de spade opnieui3 grond in voor bodemon11 zoek. 1 Maandag 25 augustus LEIDEN - Zoals al enige tijd in de bedoeling lag, heeft het college van B en W besloten om het Caeci- liacomplex (Boerhaavezalen in de Caeciliastraat) over te dragen aan de Rijksgebouwendienst. De grond, ongeveer 3600 hectare, wordt voor het sym bolische bedrag van één gulden verkocht en de op stallen voor 100.000 gulden. De Rijksgebouwen dienst heeft het voornemen om het historische com plex te restaureren. Het nu nog aan de Steenstraat gevestigde Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen zal er te zijner tijd intrekken. De gemeenteraad moet het besluit van B en W nog bekrachtigen. DEN HAAG - De naaktstranden aan de Nederlandse kust hebben een stormloop van aspirantleden ver oorzaakt op de naturistenverenigingen, waarvan ons land er zeventien telt. De mensen staan in de rij voor het lidmaatschap. Sommige verenigingen, met na me in Zuid-Holland, zijn al overgegaan tot een denstop. "De ontwikkeling is niet meer tegen teh den. Het naakt, vroeger een onverbiddelijk taboe, wordt steeds meer.algemeen aanvaard. Hierdoor wordt afgerekend met vroegere opvattingen" aldu de Reeuwijker A. Stolk, voorzitter van de se Federatie van Naturistenverenigingen. Duizenden Nederlanders uit alle hoeken van land, hebben de afgelopen zomer, veelal voor ste keer, poedelnaakt gerecreëerd op de hiervoor aangewezen strandgedeelten. In Nederland er op het ogenblik officieel zes: Hoek van (500 meter), Scheveningen (200 meter), Zandvoi (2500 meter), Callantsoog (430 meter) en twee stukken strand op Texel. Behalve op deze met den gemarkeerde niets-aanstra'nden waagden hier en daar in het land mensen zich bloot te De politie liet het in de meeste gevallen toe, mede met het oog op de heersende o." Die is gepland ongeveer ter hoogte van de imkerij De Drie Bijen. De andere ontsluiting loopt via de Korte Voorhouter- weg. Midden in de wijk is een rondweg gepland, die de krom ming van een eeuwenoude kreek volgt. Deze kreek is de be grenzing van de oude polder. BRO vindt dat deze oude struc tuur moet blijven, en gebruikt kan worden voor de waterhuis houding van de wijk. Het gebied binnen die lusvor- mige weg, wordt in het rapport 'het Oog' genoemd. Dit Oog wordt een afwijkend 'eilandje' binnen de wijk, met lage patio woningen. Ook komt in dit ge bied de school met gymzaal en kinderopvang te staan. Tussen dit centrumgebied en de Vliet kan wat BRO betreft een parkje worden ingericht. Dat parkje sluit weer aan op de 'recreatiefunctie die De Hom krijgt. Flaneren langs de Vliet De Hom in Rijnsburg, nu nog een lappendeken van kassen en open kavels. Bovenaan is het Oegstgeesterkanaal te zien, en de landpunt van De Hom. Onderaan is de Brouwerstraat zichtbaar, met op de voorgrond het oranje dak van de Bethelkerk. Rechts loopt de kromming van de Vliet. archieffoto frans roomer

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16