eiden Regio Leidse universiteit zet stijgende lijn door Vers Konmar Voordeel! Het mysterie van het verdwenen kassahokje Schoolfeest met een boos tintje Verdwalen tussen zonnebloemen Burgerwacht: de wereld op zijn kop 95 99 Met Klantenkaart 50% korting 27 NDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 utomobilisten weigeren blaastest den Twee automobilisten zijn gisteravond opgepakt omdat met een slok op achter het stuur zaten. Een 32-jarige man uit ist maakte het de politie wel heel makkelijk. Hij reed voor het ilitiebureau op de Langegracht, werd aangehouden en wei- rde mee te werken aan een blaastest. Hij mocht meteen mee lar het bureau. Een 36-jarige Leidenaar werd op de Beesten- arkt aangehouden. Ook hij weigerde een blaastest en wilde ivendien geen bloedproef ondergaan. Van beide heren werd rijbewijs afgepakt en de auto in beslag genomen. lapjes op de markt den Kooplieden van de Leidse markt trakteren bezoekers terdag 26 augustus op met name Nederlandse hapjes zoals iring, kaas en appels. Op deze manier bieden zij de Japanse sten, die in het kader van de culturele avond 'Enjoy Japan' in iden zijn, de gelegenheid op informele wijze kennis te maken et de Nederlandse eetcultuur. Daarnaast kunnen bezoekers ik ingeburgerde uitheemse producten proeven, zoals oepoek, feta en olijven. De proeverij heeft als motto: 'De Leid- proeverij, van west naar oost, van oost naar west'. lootdiertjes vangen In bezoekerscentrum Het Reigersbos in polderpark onesteyn zijn zondag 27 augustus IVN jeugdactiviteiten voor nderen in de leeftijd vanaf 7 jaar. Van 14 tot 16 uur worden er iotdiertjes gevangen. Meer informatie: telefoon 5769805. Opnieuw hoger aantal eerstejaars verwacht De Leidse universiteit rekent op ruim 3100 eerstejaars in het nieuwe studiejaar dat over anderhalve week begint. Daarmee zet Leiden de stijgende lijn door. vingen dit jaar met ongeveer tweehonderd overtroffen. Daar mee neemt ook het marktaan deel van de Leidse universiteit toe. Volgens de stand van zaken half augustus groeit Leiden van 7,8 naar 8,3 procent van alle Nederlandse studenten. Helemaal duidelijk zijn de cij- onno havermans Dat is opvallend omdat lande lijk het aantal studenten juist lijkt te dalen. Vorig jaar steeg het aantal eerstejaars al tot 2.960. Zoals het er nu naar uit ziet wordt dat aantal inschrij- fers nog niet, omdat de reken som pas op 1 oktober echt wordt gemaakt. „De trend is dat studenten zich steeds later in schrijven", aldus woordvoerder Vos van de Vereniging van Sa menwerkende Universiteiten (VSNU). „Vorig jaar groeide het aantal studenten landelijk nog met vijf procent. Dit jaar staan we een procent of twee in de min, maar dat kan dus nog verande- De VSNU deelt de Leidse me ning dat universiteiten die nu duidelijk meer vooraanmeldin gen hebben gekregen in de plus zullen blijven. Behalve voor Lei den geldt dat voor de Katholie ke Universiteit Brabant in Til burg en de Katholieke Universi teit Nijmegen. De Rotterdamse Erasmus Universiteit geeft een veel lichtere groei te zien. Volgens de voorlopige aan meldingen dalen vooral in Utrecht en Amsterdam (UvA) OPINIE LEIDEN ERIC JAN BERENDSEN Leidse Merenwijk is een autopyromaan actief en daarom wil een tal wijkbewoners een burgerwacht oprichten. De politie ziet geen bezwaren ilat ut quiescant. Deze ssieke politiespreuk betekent hij of zij waakt opdat leren gerust kunnnen zijn. In Merenwijk is echter sprake het omgekeerde. Daar en bewoners van de pers- en Forellenbuurt een irtwacht oprichten om 's hts hun eigendommen te chermen. In hun wanhoop lachten zij een onorthodoxe atregel. De Merenwijkers zijn over de recente ndstichtingen in hun buurt, irbij een aantal auto's in nmen opging. Ze zien het lellen van een buurtwacht één van de mogelijkheden de pyromaan het werk te ïoeilijken of zelfs een lachte aan te houden. De itie heeft daar geen blemen mee en heeft zelfs wel een paar tips voor de Ipagenten'. De wereld op z'n ons land in lemende mate gebruik dt gemaakt van particuliere eiligingsdiensten om astrieterreinen en twijken te beschermen is ding. Leidse burgers die op at patrouilleren, is iets heel ers. Hoe willen zij ingrijpen een brandstichter wordt betrapt? De burgerwachten mogen niet voor eigen rechter spelen en kunnen slechts hun ogen en oren goed openhouden en in geval van onraad de politie waarschuwen. De vogel is dan waarschijnlijk al Maar er is iets veel belangrijkers. De bescherming van de burgers behoort tot de essentiële taken van de overheid. Daar mag de politie niet voor weg lopen. Hoe goed bedoeld het initiatief ook mag zijn. Natuurlijk moet er sprake zijn van sociale controle in de Merenwijk, maar bij onraad moet de politie worden ingeschakeld en die hoort dan meteen te komen. De actie van de bewoners van een deel van de Merenwijk moet dan ook worden gezien als een schreeuw om aandacht om hun buurt veiliger te maken. En*al is de burgerwacht nog niet actief, het initiatief heeft in elk geval al één ding duidelijk gemaakt. Dat de Leidse politie de verkeerde prioriteiten stelt. Want bescherming van de burgers is en blijft te allen tijde een overheidstaak. De politie waakt, de burger slaapt. Dolende kinderen in Polderpark Cronesteyn. FOTO HENK BOUWMAN pablo cabenda Drie hectare aan verblindend zomers geel staat nu twee meters hoog in het Polder park Cronesteyn. Zo'n negenhonderddui zend zonnebloemen in totaal. Gisteren werd een doolhof, geheel gevormd door de struise zomerbloemen, geopend door wet houder Jan Laurier. In het kader van de promotiecampagne van de Leidse parken en onder het motto 'Niets zo puur als na tuur' probeert de gemeente meer de aan dacht te wekken voor het ondergeschoven kindje van de Leidse groenvoorziening: Polderpark Cronesteyn. Daarnaast moet het doolhof een avontuurlijke speelplek zijn voor de jeugd. Nadat wethouder Laurier het doolhof was ingelopen werd hij gevolgd door een stoet kinderen van de naschoolse opvang 'Basisbende' die als eerste de paden moch ten betreden. Allemaal voorzien van een rode ballon, een ludiek cadeautje van de dienst Wijkbeheer, die in geval van nood als markeringspunt boven het groen kan worden gehouden. In het centrum van het labyrint, naast de zogenoemde kakashi (een Japanse reuzen vogelsverschrikker van bamboe bedoeld als knipoog naar het Japanjaar), verklaarde Laurier de avontuurlijke speeltuin officieel voor geopend. Het idee voor het labyrint werd in maart van dit jaar geboren. Toen besloot de ge meente het aangename met het nuttige te verenigen en de. gestorte bagger afkomstig uit de parksloten als voedingsbodem voor zonnebloemzaadjes te gebruiken. Het wei land waar de bagger op werd gestort, kon toch niet worden gebruikt. Parkontwerper Frank van Kalshoven bedacht aan de kof fietafel vervolgens het ontwerp en in mei werden de bloemen ingezaaid. Om vervol gens de paden te vormen heeft Van Kalsho ven eigenvoetig in één ochtend de bloemen platgelopen. „Maar nu is hij nog niet op zijn mooist. Over een week of wat zullen de bloemen op zijn hoogst staan", aldus Van Kalshoven. Het doolhof is een eenmalige actie. Als de zonnebloemen over pakweg een maand zijn uitgebloeid, is dat het einde van het doolhof. was een onvervalste rel ee jaar geleden. Eigenaar Jac Slingerland van de gelijkna- ge rederij was woedend toen gemeente een informatie- isje van hem op de Beesten- ïrkt met veel machtsvertoon ghaalde. Het hok hing in de iels van een vrachtwagen van 11 lieu en Beheer en werd afge- erd. Slingerland sprak van n grof schandaal en pure ifstal. it was er aan de hand? Rede- Slingerland stopte zo'n tien ir geleden met stadsrond- irten vanaf de Beestenmarkt, werd weliswaar gevochten een plek in de boten, maar lage bruggen noopten de ei- laar zijn bedrijf te verplaat- naar de Haven. Vanaf die k voer hij al dertig jaar met groot schip over de Kaag, lassem en aangrenzende teren. De stadsrondvaarten rden een jaar of vier door twee andere ondernemingen verzorgd. Een groot reclame bord op de Beestenmarkt ver wees toeristen en passanten naar rederij Slingerland aan de Haven. Dat systeem functio neerde goed, iedereen was re delijk tevreden. Totdat de gemeente begon met de herinrichting van de Bees tenmarkt. Tot groot verdriet van de ondernemers in die buurt. Bij de feestelijke ope ning van het 'evenementen plein' in juli 1996 werd project leider Reinout van Gulick zelfs door een boze middenstander tegert de grond gesmeten. Van af de vernieuwde Beestenmarkt werden de rondvaarten voort aan door rederij Rembrandt, lees De Zijl Bedrijven gedaan. Er werd niet op een paar cen ten gekeken en er verrees zelfs een luxueuze kassaruimte. Aan de Haven bij rederij Slin gerland werd het echter ver- X: De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. dacht stil. De afspraak was dat het personeel van Rembrandt klanten die een rondvaart over De Kaag wilden maken, zou doorsturen naar Slingerland of van een folder van zijn bedrijf zou voorzien. Maar wat Slin gerland vreesde, gebeurde vol gens hem ook-Er kwam nie mand. „De mensen van Rem brandt lagen met hun ellebo gen op mijn folders, maar wis ten zogenaamd van niks. Van die hele afspraak kwam niets terecht en ik kreeg geen klan ten meer want- de Haven is een dubbele nul-locatie." In arren moede zette Slinger land zelf op de Beestenmarkt maar een kassahokje neer van waaruit hij informatie verstrek te aan mensen die vanaf de Ha ven wilden gaan varen. Maar juist de gemeente Leiden die toch vrijwel alles gedoogt, was er dit keer als de kippen bij om het hokje weg te takelen. „Het informatiehuisje kostte 6700 gulden en ik heb 't nooit meer teruggezien", aldus Slingerland twee jaar later. „Ik had dat hok zelf wel willen weghalen maar kreeg daar van de gemeente ge woon de tijd niet voor." Maar waar is dat huisje geble ven? Volgens geruchten zou het bouwseltje op het terrein van de Gemeentereiniging aan de Admiraal Banckeitweg staan. Gemeentelijk voorlichter Tjeerd Roosjen laat echter we ten dat het ding vooralsnog spoorloos is. „Onze hoop is nu gevestigd op Reinout van Gu lick die toen projectleider her inrichting Beestenmarkt was." Aha, daar hebben we Van Gu lick weer. De ambtenaar lijkt echter aan geheugenverlies te lijden. „Dat kassahuisje? Ik neem aan dat Milieu en Beheer dat ding heeft, maar ik ga dit de studentenaantallen. Ook de technische universiteiten in Delft en Eindhoven, de Univer siteit Maastricht en (agrarische) Wageningse Universiteit lijken terug te lopen, maar de aantal len zijn daarbij zo klein dat ze het beeld de komende ander halve maand nog makkelijk kunnen bijstellen. De Rijksuni versiteit Groningen, de VU in Amsterdam en de (technische) Universiteit Twente blijven na genoeg gelijk. Overigens blijven Utrecht (bijna vijftien procent), Amster dam (12,5 procent) en Gronin gen (bijna twaalf procent) de meeste studenten trekken. Leiden is in omvang (ruim acht procent) vergelijkbaar met de VU, de Erasmus, Nijmegen en Maastricht. Delft, Tilburg, Eindhoven en Twente blijven de kleintjes (tussen drie en vijf procent) en Wageningen (1,5 procent) de allerkleinste. Hoe snel zou de eigenaar van deze Volkswagen Golf zijn auto weer nodig hebben? De werkzaamheden van de gemeente Leiden aan het straatplaveisel en de walkanten van de Steenschuur duren namelijk nog wel even. En ook de hekken zullen er dus tot die tijd blijven staan. FOTO WIM DIJKMAN uitzoeken." Een paar dagen la- niets gevonden. Nee, even seri ter is Van Gulick nog geen stap eus. Ik stuit ook op het feit dat verder, laat hij weten. Geksche- collega's met vakantie zijn dus, rend: „Ik heb alle kermissen af- ik ben er nog niet uit." gelopen tot in België toe maar Dat laatste blijkt onjuist. Lijdt leiden robbert minkhorst Het moest toch even heel dui delijk worden gezegd bij de opening van het tweede ge bouw voor de Leidse Apollo- school, gistermorgen: het was niet zozeer aan de gemeente te danken dat de dependance op 23 augustus in gebruik kon worden genomen. En zo kreeg Baaijens tijdens een van zijn laatste publieke optredens als wethouder onderwijs nog een keer van onder uit de zak. Het werd een race tegen de klok voor personeel, ouders en vrijwilligers van de openbare Montessorischool aan het Strausspad in Leiden Zuid- West. Het tweede schoolge bouw aan de Donizettilaan was uiteindelijk niet op tijd klaar en om die reden kon er de eerste twee dagen van het nieuwe schooljaar geen les worden ge geven. Toch verdienden deze mensen juist een pluim, meen de schooldirecteur Wilma Laar, en niet het gemeentebestuur, dat eerst te lang soebatte over waar de Apolloschool kon uit breiden en vervolgens het pand te laat beschikbaar stelde. „We hebben ons het leplazarus ge werkt. Iets wat normaal een week duurt, moesten we nu in anderhalve dag doen." Laar koos haar bewoordingen zorgvuldig om de ergernis over de opstelling van Leiden kwijt te kunnen. „Door slechte com municatie is een aantal zaken niet optimaal afgeleverd. We waren over een aantal dingen ontevreden. De oplevering van het gebouw, de opening, de on zekerheid over onze toekomst." Uitbreiding was noodzakelijk omdat aan het Strausspad niet langer fatsoenlijk onderwijs kon worden gegeven. De leslokalen waren te krap voor de Montes- sori-lesmethode; dat gold ook voor de kantoorruimten. Bo vendien was het gebouw met het huidige leerlingenaantal en docenten niet meer (brandvei lig, oordeelde de arbeidsinspec tie. De keus viel op een oud schoolgebouw aan de Donizet tilaan, waar tot voor kort het opleidingsinstituut van de re gionale arbeidsvoorziening was gehuisvest. Overigens zou dat gebouw al in 1998 leeg komen te staan. Voorzitter Marcel Cramwinckel van de medezeg genschapsraad maakte daar al een opmerking over in zijn toe spraak. De festiviteiten begon nen woensdagmorgen iets na tienen en terwijl de leerlingen van de openbare Montessori school ongeduldig wachtten totdat ze hun ballon met adres kaartje mochten loslaten, spui de Cramwinckel zijn kritiek op de gemeente. „Aan de opening van de school zit heel wat vast. We zijn vijf jaar bezig geweest om het voor elkaar te krijgen en eindelijk is het gelukt. Er is heel veel taaie strijd geleverd. Met hoogtepunten, als de gemeente zei 'het komt goed', en met dieptepunten, als de gemeente haar belofte niet nakwam." ,De wethouder liet, voordat hij samen met de jarige leerlin ge Tessa Preud'homme een taart vol balonnen open trok, in zijn weerwoord blijken dat hij zich al die jaren wel degelijk om de problemen van de Apollo school had bekommerd. „Ein delijk is het zover en ik zeg dat uit de grond van mijn hart. Bij een bezoek van een delegatie van de school in februari vorig jaar kreeg ik een maquette. Die heeft een jaar midden in mijn kamer gestaan, als herinnering, totdat er een nieuw gebouw was. Elke keer als ik mijn amb tenaren sprak, vroeg ik: wan neer kan die doos weg?" van Gulick aan selectief geheu genverlies? Want het kassahuis je is namelijk wel degelijk te recht. Het is inderdaad twee jaar door de gemeente opgesla gen en is uiteindelijk gevonden in een opslag van Milieu en Be heer aan de Turkooislaan. Van Gulick heeft zelfs al contact op genomen met Slingerland en gezegd dat de oud-reder het huisje mag komen ophalen. En dat is bij Slingerland weer in het verkeerde keelgat gescho ten. „Ophalen? Dat had-ie ge dacht. Ik heb tegen Van Gulick gezegd dat hij die kassa moet komen brengen. Per slot van rekening heeft de gemeente dat ding van mij gestolen." Volgens de oud-reder ging Van Gulick akkoord met het verzoek van Slingerland om het kassa huisje bij hem thuis te bezor gen. Er was echter nog één klei nigheid. Van Gulick zou voor deze 'service' van de gemeente 550 gulden aan Slingerland hebben gevraagd. „Dat waren twee jaar geleden de transport kosten van het huisje van de Beestenmarkt naar de Ge- meentewerf. Vergeet het maar, zei ik tegen Van Gulick, ik be taal geen cent." Daarmee is de gemeente in middels akkoord. Binnenkort wordt het informatiehuisje gra tis en voor niks afgeleverd bij de woning van Slingerland aan de Hoge Rijndijk. En wat gaat de 71-jarige Slingerland met het bouwwerkje doen? „Ik zet het hokje midden op de Hoge Rijndijk, op de vluchtheuvel, maak aan weerskanten een slagboom en ga tol heffen. Zo levert dat ding me toch nog een paar centen op." eric-jan berendsen Varkensschnitzels Naturel, Wiener- of zigeunerschnitzels. Per 500 gram van 11.95 voor Konmar nieuwe oogst aardappelen Vers op onze groenteafdeling. Zak a 4 kilo van 3.79 voor 7 1 Maximaal 12 per artikel per klant Plaat wit of plaat bruin 'n Heel. Met Klantenkaart van 27j5 voor .KQUMar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13