Winkels dicht door tekort aan personeel Uitgever PCM verliest geding tegen Kranten.com avens Noordzeekanaal op eg naar recordoverslag Economie Nieuwe terminal geopend Bond zet zich in voor veilig betalen op internet KLM moet herintreders nieuw contract en meer loon aanbieden Bols eindelijk bij grote spelers op drankenmarkt - JENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 uropa klaagt over hoge olieprijzen jSSEL» De Europese Commissie heeft er bij de organisatie van -exporterende landen OPEC op aangedrongen de olieprij- te matigen. Dat gebeurde in een telefoongesprek van euro- mmissaris De Palacio (transport en energie) met minister Ro- iguez (energie) van Venezuela. Dat land is fungerend voorzit- van de OPEC. Het verzoek is gedaan in overleg met de VS. Palacio heeft gevraagd de prijs van een vat ruwe olie terug te engen naar zo'n 25 dollar. Nu moet voor een vat ruwe olie jm 31 dollar worden neergeteld. Werkloosheid daalt tot 196.800 gTERDAM Het aantal werkloosheidsuitkeringen is in juni met ,9 procent gedaald tot 196.800. Iets meer dan 180.000 mensen egen een uitkering. Het aantal arbeidsongeschiktheidsuitke- igen bleef steken op 935.600. Dit is evenveel als een maand rder, zo blijkt uit de kerncijfers van het Landelijk Instituut So- ile Zekerheid (LISV). In de eerste vijf maanden van dit jaar ;eg het aantal arbeidsongeschiktheidsuitkeringen nog met ge- jddeld vierhonderd per maand. Het LISV noemt het opvallend thet aantal beëindigde uitkeringen in het tweede kwartaal iger is dan in de eerste drie maanden van dit jaar. Het aantal euwe uitkeringen ligt lager. hilips koopt Optiva-concern in VS ittle Tandenborstelfabrikant Optiva Corp. in de VS is ver tilt aan Philips Electronics. Optiva heeft ruim zeshonderd rsoneelsleden en een jaaromzet van 425 miljoen gulden. Over (verkoopbedrag zijn geen mededelingen gedaan. Optiva aakt tandenborstels die geluidsgolven gebruiken om tanden hoon te maken met 31.000 borstelbewegingen per minuut. De irstel werd in 1992 geïntroduceerd en wordt nu door tandart en ruim 32.000 winkels in de VS verkocht. terke winstgroei Friesland Bank aarden Friesland Bank rekent voor heel 2000 op een nststijging van tenminste 45 procent. Het balanstotaal is in de rete zes maanden van dit jaar met tien procent gegroeid naar ,7 miljard gulden. De nettowinst nam ten opzichte van de lfde periode in 1999 toe met de helft tot 97,1 miljoen gulden, is inclusief de verkoopopbrengst van het belang in Alpin- st. Zonder buitengewoon resultaat treedt een stijging van 59 ocent op tot 60,7 miljoen. Het totale 'normale' resultaat is armee al even hoog als dat over heel 1999. ersoneel budgethotel werkt weer «drecht Het personeel van budgethotel De Hollandse Bies- sch heeft het werk hervat na een gesprek met wethouder Bijl Dordrecht. Maandagmiddag legden de achttien werkne- trs het werk neer uit vrees voor hun baan. De commerciële emamekandidaat van het budgethotel, Hotel Bellevue, wilde en schriftelijke garantie geven voor het behoud van de werk- legenheid. Hoewel alle voorbereidingen voor een lange sta- ig waren getroffen, bood de wethouder volgens regiobestuur- Koerselman van de FNV Horeca voldoende kansen voor ko- tnd overleg. Het definitieve besluit over de verkoop van het m-profït hotel is uitgesteld tot 8 september. In plaats daarvan erlegt het personeel vandaag over het sociaal plan. onden verdeeld over CAO ECT iterdam De leden van FNV Bondgenoten bij ECT hebben eindbod van de directie van het Rotterdamse container- erslagbedrijf voor een nieuwe CAO afgewezen. De achterban CNV Bedrijvenbond gaat wel akkoord. Dit blijkt uit een hriftelijke raadpleging onder de leden. Al sinds begin dit jaar derhandelen ECT en de bonden over een nieuwe CAO. Al in verwierpen de FNV-leden een voorstel van de werkgever. In ionderhandelingen gaat het vooral om een individuele pensi- nregeling, productiviteitsstijging en verbetering van de lonen, or extra druk op de onderhandelingen zorgt een ingrijpende organisatie die volgens de directie onvermijdelijk is. FNV indgenoten peilt de komende tijd de leden over acties. Bij T werken zo'n 2.200 mensen. irote fusie Duitse touroperators hen» De Keulse reisorganisatie ReweTouristikneemt bran- egenoot LTU over van SAirGroup. Hierdoor ontstaat de op na grootste touroperator van Duitsland met een jaaromzet 14,7 miljard mark. Rewe Touristik is onderdeel van de Re- groep, die ook in de groot- en detailhandel actief is. Rewe jgt ook een aandeel van veertig procent in de luchtvaartmaat- lappij LTU, waarin SAirGroup een deelneming heeft van 49,9 icent. De overige 10,1 procent is in handen van Westdeut- le Landesbank. Over het boekjaar 1998/1999 boekte LTU een lies van 220 miljoen mark op een omzet van vier miljard irk. Er is een saneringsplan opgesteld, waarbij zevenhonderd de 5.200 arbeidsplaatsen verloren gaan. russel verwijst Bass-overname door iSEL De Europese Commissie heeft de geplande overname het Britse Bass door de Belgische brouvyer Interbrew door wezen naar de Britse mededingingsautoriteit. Die moet be- idelen of de transactie in overeenstemming is met de Euro- se regels. De Europese Commissie kan een concurrentiezaak en behandelen door de nationale mededingingsautoriteiten er aanwijzingen zijn dat een overname voornamelijk gevol- ii heeft in één lidstaat. Interbrew kocht de brouwerijactivitei- ivan Bass in juni voor 7,9 miljard gulden. erlies Sabena loopt sterk op Het verlies van de Belgische luchtvaartmaatschappij bena over de eerste zes maanden blijkt enorm te zijn opgelo- ntot netto 185 miljoen gulden. In de eerste helft van vorig irwas het verlies nog 31 miljoen gulden. De financiële voor zichten voor dit jaar 'staan op een alarmerend laag niveau', ucturele problemen, zoals hoge arbeidskosten, gekoppeld de stijging van de brandstofprijzen en van de dollarkoers, !en de resultaten naar beneden. De onlangs aangetreden top- inMüller spreekt van 'dringende maatregelen'. Hij noemde laan de grond houden van twee Airbussen en het stoppen i investeringen. 1rdam pieter van hove lavens langs het Noordzee- ial zagen de eerste zes aden van dit jaar de goede- verslag toenemen tot 31,5 ien ton. Gezien de huidige fikkelingen ziet het er naar over dit jaar een record- wordt gehaald, aldus ens. Het oude record da- van vorig jaar met een van 56 miljoen ton. sectoren kenden het eer jaar een stijging. Koplo- de sector vloeibare mas- met een toename van ent tot 6,5 miljoen ton. ging is mede veroorzaakt de toenemende handel in olie en olieproducten, tweede plaats van stijgers Weggelegd voor het stuk waarvan acht procent werd overgeslagen tot 3,5 n ton. De aan- en afvoer ntainers nam toe met 54 nt tot 490.000 ton. Het ROTTERDAM ANP De internetsite Kranten.com mag doorgaan met het geven van overzichten van kranten koppen. De rechtbank in Rot terdam oordeelde gisteren dat hiermee geen eigendomsrech ten van de betrokken kranten worden geschonden, zoals uit gever PCM in een kort geding had betoogd. Kranten.com, onderdeel van het internetbedrijf Eureka, zet op haar pagina overzichten van koppen uit kranten van onder meer uitgeverij PCM. Door op de kop te klikken kan de com putergebruiker het bijbehoren de verhaal uit de betreffende krant lezen. Hierbij wordt de hoofdpagina van de krant, waar een lezer normaliter binnen komt, overgeslagen. PCM betoogde dat de uitge ver inkomsten misloopt door het zogenoemde deeplinken van Kranten.com, omdat de le zer dan de advertenties op de hoofdpagina niet ziet. Daar naast stelde PCM dat het zon der toestemming overnemen van krantenkoppen een schen ding van het auteursrecht is. Rechter Mendlik oordeelde gisteren dat PCM het op alle fronten bij het verkeerde eind had. Volgens hem is 'de wijze waarop er door Kranten.com overzicht wordt gegeven zorg vuldig en niet in strijd met de in het maatschappelijk verkeer geldende regels'. Voor wat betreft de reclame inkomsten meent de rechter dat Kranten.com een aanzui gende werking heeft en juist meer bezoekers naar de websi tes van die kranten trekt. Daar naast is niet aannemelijk dat de kranten werkelijk financiële schade lijden. Het mislopen van inkomsten omdat de mees te advertenties niet op de pagi na's staan die het meest wor den bezocht, noemt de rechter 'een zelfgemaakte keuze'. Advocaat Visser van Eureka is erg blij met de uitspraak. „Vooral omdat de rechter ons op alle fronten het gelijk heeft gegeven." Linken is tenslotte een van de essenties van het in ternet, aldus Visser. PCM-directeur Greven noemt de uitspraak geen teleurstelling. „Er is nu gelukkig duidelijkheid. Wij moeten nu kijken wat wij er zelf aan doen, daarvoor willen wij eerst het vonnis lezen. Daarvan hangt ook af of PCM in hoger beroep gaat." Kranten.com is in 1999 opge zet door de studenten Martin Klerx uit Rotterdam en Erik Pel- legrom uit Waardenburg. Het kort geding heeft Kranten.com de nodige gratis publiciteit ge leverd. Binnen anderhalve week is het aantal bezoekers van de site verdubbeld. In de Verenigde Staten heb ben bij vergelijkbare zaken be drijfjes ook gelijk gekregen en werd het argument dat deeplin ken een inbreuk is op het au teursrecht verworpen. Ameri kaanse rechters menen dat lin ken en dieplinken de hoeksteen vormen van het internet. Metaalbedrijven weigeren nieuwe orders Steeds meer winkels zijn korter open omdat de eigena ren niet genoeg personeel hebben. De winkels gaan vroeger dicht, later open of zijn één dag in de week ge sloten. De ondernemersorganisatie MKB Nederland maakt zich grote zorgen over de winkelsluitingen. Maar ook buiten de detailhandel worden de problemen door de oplopende personeelstekorten steeds groter. Metaal bedrijven weigeren bijvoorbeeld nieuwe orders. DEN HAAG SYLVIA MARMELSTEIN Precieze cijfers over het aantal winkels dat noodgedwongen de deuren dicht houdt, heeft MKB Nederland niet. „Maar het is duidelijk dat het er steeds meer worden. Kijk maar om je heen. Bij veel winkels zag je het afge lopen jaar een brief op de ra men met de tekst 'collega's ge zocht'. Nu worden ze steeds va ker vervangen door de medede ling 'wegens personeelsgebrek op maandag gesloten'. Dat is absoluut een nieuw feno meen", zegt Van Delft, secreta ris arbeidsmarktbeleid. MKB Nederland krijgt de laatste tijd steeds meer meldin gen binnen van ondernemers die de openingstijden aanpas sen omdat ze niet genoeg men sen hebben om de zaak te be mannen. Van Delft maakt zich grote zorgen. „Bij de onderne mers die hun winkel sluiten, is het water echt tot de lippen ge stegen. Velen hebben eerst ge probeerd om de personeelste korten op te vangen door zelf meer uren te draaien of door werknemers over te laten wer ken. Vaak zie je dat ook de part ners worden ingeschakeld om de boel op te vangen. Pas als dat allemaal niet is gelukt, gaan ze over tot het verkorten van de openingstijden." Ook bedrijven in andere sec toren dan de detailhandel moe ten allerlei noodgrepen toepas sen om nog te kunnen blijven draaien. „Werknemers in bouw-, metaal- en installatiebe drijven lopen nu echt op het puntje van hun tenen." In me taalbedrijven wordt volop over gewerkt in de avonden en op zaterdag. „Ook worden er steeds vaker orders geweigerd omdat ze geen mensen hebben om ze uit te voeren", zegt de woordvoerster van de Metaal unie. Nederland kampt met een re cordaantal vacatures zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren be kend. Het aantal openstaande banen bij particuliere bedrijven bedroeg eind maart 201.000. Dat zijn er 33.000 meer dan eind vorig jaar. Daarboven op staan nog eens 15.000 vacatures open bij de overheid. De Ar beidsvoorziening maakte on langs al bekend dit jaar bij de Arbeidsbureaus in totaal meer dan een miljoen vacatures wor den aangemeld. Daarbij zijn ook vacatures geteld die inmid dels weer zijn vervuld. DEN HAAG ANP De Consumentenbond vindt het onaanvaardbaar dat consu menten die via internet inko pen doen, zelf moeten beoor delen of het betalen wel veilig is. Ze moeten er op kunnen re kenen dat de betaalsystemen die banken en bedrijfsleven ge bruiken betrouwbaar zijn. De bond wil met overheid, bedrijfsleven en gebruikers hard werken aan internetveilig- heid. Zij vindt het een slechte zaak wanneer bedrijven infor matie over fraude met credit cards achterhouden, zoals de Volkskrant gisteren meldde op basis van informatie van Justi tie. Op internet wordt driemaal zoveel fraude met creditcards gepleegd dan in de reguliere handel. Internetbedrijven en creditcardmaatschappijen hou den die fraudegevallen geheim uit angst de internethandel te schaden. Veilig betalen via internet kan wel, maar de systemen die nu in omloop zijn, blijken zo inge wikkeld dat ze weinig in ge bruik zijn en klanten vaak on veilig betalen. Kopers weten niet altijd welke risico's ze lo pen bij verschillende betaalme-^ dioden en tij het gebruik'v'an' software. Benadeelden krijgen van de creditcardmaatschappij meest al hun geld wel terug, maar dat kost veel moeite en administra tie. Veilig betalen kan overigens ook gemakkelijk met een ac ceptgiro of onder rembours. Justitie vindt dat kopers ook de hand in eigen boezem moeten steken. Ze geven te makkelijk hun bank- en creditcardgege vens weg of sturen die het net .,9P Opsporing van de fraude krijgt weinig prioriteit. Dat zou te maken hebben met de gerin ge omvang van de bedragen die op internet met een creditcard worden afgerekend. Hoe om vangrijk de fraude is weet Justi tie niet, omdat het de gegevens niet krijgt. AMSTERDAM ANP KLM moet twee herintredende stewardessen een nieuw arbeidscontract met een beter salaris aan bieden. Dat heeft de Amsterdamse kantonrechter in een al jaren slepende affaire bepaald. De twee hadden de zaak aangespannen omdat de lucht vaartmaatschappij in hun ogen bij het verlengen van het contract de vrouwen discrimineerde. De twee stewardessen gaan in hoger beroep. Ze zijn weliswaar blij dat hun klacht is gehoord, maar vinden de salarisverbetering die de kanton rechter heeft berekend veel te laag. Ook de hoog te van de schadevergoeding is naar het oordeel van de dames te laag. Ze krijgen respectievelijk in totaal 22.000 en 25.000 gulden. De KLM weet nog niet of ze in hoger beroep gaat. „We bestuderen de zaak", zegt een woord voerder in een eerste reactie. De onderneming let hierbij op een eventuele precedentwerking. Zeven jaar geleden had KLM de stewardessen, toen in dienst als oproepkrachten, een baan voor onbepaalde tijd aangeboden. Daarbij had de on derneming geen rekening gehouden met de werkervaring die zij vanaf 1975 hadden opge daan, aldus de twee. De herintreedsters zagen zich voor de keuze geplaatst te tekenen voor een voltijds dienstverband of wederom voor een zo genoemd standby-contract, vergelijkbaar met een oproepbaan. Dat vonden de twee stewardessen te gortig. Een volledig dienstverband was praktisch onmo gelijk omdat dat geen rekening hield met het ge zinsleven thuis. En in het voorgelegde standby- contract zou hun werkervaring van achttien jaar nauwelijks meetellen. Daarop trokken de twee aan de bel bij de Commissie Gelijke Behandeling in Utrecht. Die stelde de twee in het gelijk Omdat KLM niet over de brug kwam, besloten de stewardessen naar de kantonrechter te stap pen. Die heeft nu bepaald dat de luchtvaartmaat schappij de werkervaring moet respecteren. KLM dient de twee een verbeterd arbeidscontract voor te leggen, zo luidt zijn oordeel. De kantonrechter heeft bepaald dat IG.M 2,5 jaar werkervaring in het arbeidscontract moet meenemen. rolll-on/roll-off verkeer zat eveneens in de lift, gezien de groei van 8,7 procent tot 331.000 ton. Het droge massagoed kende een groei van 6,2 procent tot 21,4 miljoen ton. Daarvan be stond ruim vijf miljoen uit agri- bulk (granen, veevoeders en oliehoudende zaden). Vanwege onder meer een toenemende vraag uit Duitsland steeg de overslag van kolen met elf pro cent tot 8,3 miljoen ton. De goede gang van zaken bij staalbedrijf Corus vertaalde zich ook in de cijfers; in het af gelopen half jaar is bijna vijf miljoen ton aan ertsen en schroot in de havens behan deld. Dit is een stijging van vijf procent vergeleken met dezelf de periode in 1999. Het aantal bezoekende schepen bleef in de eerste zés maanden van dit jaar nagenoeg gelijk: 4.439 tegen over 4.432 in dezelfde periode van het afgelopen jaar. ZOETERMEER ANP-PIETER VAN HOVE Met de aanstaande overname van Bols door de Franse bran chegenoot Rémy Cointreau gaat voor Bols-bestuursvoor- zitter Robert Jan van Ogtrop een lang gekoesterde droom in vervulling: deel uitmaken van een wereldomvattend dran kenimperium. Iets dat Bols de afgelopen twee jaar, ondanks overnames, niet lukte. Koninklijke Bols is naast Neder land voornamelijk actief in Midden- en Oost-Europa; Ré my Cointreau bestrijkt behalve Frankrijk een groot deel van de Zuid-Amerikaanse markt, de Aziatische markt en de Scandi navische landen. Het hoofd kantoor van de firma komt in Parijs. Volgens een woordvoer der van Bols blijft de vestiging in Zoetermeer een belangrijke locatie. De verwachtingen voor de na bije toekomst zijn hooggespan nen, aldus de zegsman van de Nederlandse tak van het nieu we concern. Hij voorziet een verdere groei van het perso neelsbestand en een stijging van de omzet, die dit jaar geza menlijk zo'n 2,5 miljard gulden bedraagt. De twee partners zijn geen onbekenden voor elkaar. Sinds '96 hebben de partijen een partnership in België onder de naam Rémy Bols. De fusie heeft geen gevolgen voor het samenwerkingsver band dat Koninklijke Bols in Distilleerketels in de hoofdvestiging van Bols in Zoetermeer. Het bedrijf met een geschiedenis van 425 jaar komt in handen van het Franse Rémy Cointreaux foto anp Raymond rutting maart is aangegaan met Ko ninklijke De Kuyper en UTO Nederland. De samenwerking heeft uitsluitend betrekking op de productiefase, zoals het af vullen en het opslaan van fles sen. Aanvankelijk zouden hier door dertig tot veertig van de 550 arbeidsplaatsen bij de drie bedrijven komen te vervallen. Maar volgens de Bols-woord- voerder is dit aantal als gevolg van de overname een stuk la ger. De komende maanden wordt gewerkt aan verdere uit werking van de plannen. Bols komt sinds de oprichting in 1575 voor de vierde keer in andere handen. De voorlaatste keer was in 1998, toen de fusie tussen Bols Royal Distilleries en Wessanen, producent van on der meer yoghurt, kaas en ijs, na ongeveer vijf jaar uiteen spatte. Hoewel er eerder werd gesproken over een: 'bon ma- riage du vin et du fromage', was het huwelijk BolsWessanen nooit goed geweest. Aanhou dende winstdalingen, ongeluk kige aankopen, het uitblijven van fusievoordelen en een uit tocht van de top, leidden tot spanningen en gebrek aan ver trouwen van beleggers. Na de scheiding hoopte Bols zich nog te redden door middel van schaalvergroting in de ge specialiseerde drankenmark- ten. De Britse investerings maatschappij CVC Capital ver schafte als grootaandeelhouder Bols de financiële middelen voor acquisities. Van het Britse concern Diageo nam Bols vorig jaar het merk Metaxa, een in Griekenland po pulaire drank, over. Tevens nam Bols samen met de Duitse branchegenoot Underberg het brandymerk Asbach Uralt van Diageo over. Het oorspronkelij ke plan was dat Bols dat alleen zou doen. Later liet de directie weten dat Asbach nooit boven op de verlanglijst had gestaan, maar dat de acquisitie een toe valstreffer was die voortvloeide uit de overname van Metaxa. Eerder dit jaar maakte een con flict met de slijtersbranche dui delijk dat Bols te klein is om de markt te bepalen. Bols wilde het alcoholpromillage in de bessenjenever Coebergh verla gen, zodat deze bij vrouwen populaire drank ook in de su permarkt kon worden verkocht. Het leidde tot een boycot door de Slijters Unie van Bols-pro- ducten. De slijters waren bang dat Bols ook merken als Pisang Ambon in de supermarkt wilde gaan verkopen. Bols haalde bakzeil en Coebergh werd niet omgedoopt tot een vruchten wijn. Hero verplaatst productie en schrapt banen BREDA ANP Fabrikant van fruitproducten Hero schrapt honderd van de driehonderd arbeidsplaatsen in Breda. Het bedrijf zou de facili taire diensten gaan uitbesteden en een deel van de productie willen verplaatsen naar het bui tenland. Dat zegt vakbond FNV Bondgenoten, die gisteren gro te vraagtekens plaatste bij de reorganisatie. De directie van Hero heeft de ondernemingsraad over de re organisatie ingelicht. „Er vindt binnen ons bedrijf nu een her structurering plaats", bevestigt algemeen directeur Krikke van Hero Nederland. Dat er banen bij op de tocht staan, wil de di recteur ontkennen noch beves tigen. De vakbond is woedend over de reorganisatie, waarvan zij niet door het bedrijf op de hoogte is gebracht. Bij de bond leefde juist het idee dat het goed ging met Hero. „Amper twee maanden geleden organi seerde Hero nog een open dag om nieuwe medewerkers aan te trekkenaldus bestuurster Frijters van FNV Bondgenoten. „Dat valt niet te rijmen met de plannen om nu een deel van de productie te verplaatsen naar het buitenland", zegt ze. Vol gens haar zijn Italië en Zwitser land al genoemd als nieuwe productielanden. Amsterdam De Passagiersterminal Amsterdam is gisteren officieel geopend. Het gebouw is er gekomen omdat de oude niet meer voldeed. Ook de verwachte groei van het aantal cruiseschepen dat de hoofdstad zal aandoen, was een reden voor de nieuwbouw die 94,2 miljoen gulden heeft gekost. foto GPD robbert slagman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7