Uw inkomen en de belasting in 2001. Belastingdienst WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 Box 1: inkomen uit werk en woning. De meeste belastingbetalers hebben inkomen uit werk en/of de eigen woning. Dat kan gaan om loon, maar ook om pensioen, ondernemingswinst, het financiële voordeel van het eigenwoningbezit en dergelijke. Het 'huurwaardeforfait' heet in het nieuwe stelsel 'eigenwoningforfait'. Over dit inkomen wordt belasting geheven volgens de regels van box 1. Dat gaat volgens een systeem met oplopende schijven.* Over de eerste schijf (t/m 31.652,-) betaalt u 32,55% belasting en premie. Voor 65-plussers is dit 14,65%. De tweede schijf (van 31.652,- t/m 58.381,-) wordt inclusief de premie belast met 36,85%. Voor 65-plussers met 18,95%. Het inkomen in de derde schijf (tussen de 58.381,- en de 99.460,-) wordt voor iedereen belast met 42%. Is uw inkomen hoger dan 99.460,-, dan valt alles daarboven in schijf 4, waar het belast wordt met 52%. Overigens wordt over de laatste twee schijven geen premie geheven. Box 3: inkomen uit sparen en beleggen. Wie spaart en belegt, ontvangt rente en dividend. In het nieuwe belastingstelsel zijn uw werkelijke inkomsten uit vermogen, rente en dividend bijvoor beeld, niet van belang. Voor de belastingheffing in box 3 gaat de wet uit van een fictief rendement van 4% op al uw spaargeld en belegd vermogen. Hierover wordt 30% belasting geheven. Er geldt daarbij een vermogensvrijstelling van 37.463,- per persoon. Hierover hoeft u dus geen belasting te betalen. Dit bedrag is overdraagbaar op de partner. Box 2: inkomen uit aanmerkelijk belang. Box 2 geldt alleen als u - alleen of samen met uw partner - meer dan 5% eigenaar bent van een bv of nv. U betaalt dan 25% belasting over het inkomen uit de vennootschap, zoals dividend of winst uit de verkoop van aandelen. Ik k>e-n. gereed, barnes. Lgat kefc stelsel langzaam verschil vi en.. Geen wisselwerking tussen de boxen. Zoals u ziet is elk soort inkomen in één box belast. Als het inkomen in een box negatief is, dan kunt u dit niet verrekenen met een positief inkomen in een andere box. Wel is verrekening met een positief inkomen van vorige of volgende jaren mogelijk, zolang dit maar binnen dezelfde box gebeurt. Tóch nog korting. De belastingvrije som die u uit het oude stelsel kent, wordt vervangen door een systeem van verschillende heffingskortingen. U berekent eerst wat u moet betalen in elke box, telt deze bedragen bij elkaar op en past dan pas de korting toe. De algemene heffingskorting bedraagt maximaal 3.321,- per persoon. Voor 65-plussers is dit maximaal 1.495,-. Daarnaast komen er extra heffingskortingen voor (onder meer) werkenden, 65-plussers en (alleenstaande) ouders. Antwoord op uw vragen. Meer informatie over uw inkomen en bet nieuwe belastingstelsel vindt u op www.belas- tingdienst.nl/2001U kunt ook de brochure "Het nieuwe belastingstelsel" aanvragen bij de Belastingdienst Bestellijn, 0800-0043 (24 uur per dag, 7 dagen in de week). Of u belt met de BelastingTelefoon voor particulieren, 0800-0543. Dit nummer is bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. In de komende maanden informeren wij u bovendien met advertenties over de thema's Eigen Woning, Aftrekposten, Freelancers Ondernemers, Oudedagsvoorzieningen, Senioren, Reizen woon-werkverkeer, Woon-wer'k Buitenland en Lenen, Sparen J *ln verband met jaarlijkse indexering zijn de genoemde tarieven en bedragen onder voorbehoud. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Over uw inkomsten moet u belasting betalen. Dat is geen nieuws. Wél nieuw is de manier waarop die belasting berekend gaat worden. Vanaf 1 januari 2001 wordt namelijk niet meer over uw totale inkomen belasting geheven, maar per soort inkomen. Uw inkomen wordt hiervoor ingedeeld in drie soorten inkomen. Elk van deze soorten inkomen valt binnen een groep, de zogeheten 'box'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6