Netelenbos: Extra examen snelle motor Opnieuw tegenslag voor touroperator Peter Langhout Binnenland Nationaal Park Salland Pronk wil af van tijdelijke gewasgiffen Schulden leidden tot (zelf)moord vrouw - OENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 ui ferbod op medische zelftests m haag Medische zelftests op ernstige ziektein zoals prostaat- borstkanker worden verboden. Minister van volksgezond- eid Borst vindt dat zulke onderzoeken via de huisarts of de edisch specialist moeten lopen om de zorgvuldigheid ervan te aarborgen. Het fabriceren, handelen en kopen van zelftests p ordt strafbaar. Welke strafmaat erop komt te staan, is nog niet ekend. Het Rotterdamse bedrijf MiraTes kondigde onlangs aan innen een paar maanden een test op de markt te brengen aarmee prostaatkanker kan worden aangetoond. Volgens Drst houdt elke test -of het nu een zelftest is of een artsenon- >rzoek- het risico van schijnzekerheid in omdat ze niet voor na 00 procent betrouwbaar is. Alleen medische begeleiding kan risico beperken, aldus Borst. ifpersing motief dubbele doodslag Afpersing is vermoedelijk het motief voor de dubbele uil, oodslag in Oss, zo heeft de Bossche officier van justitie Bos sn istei en gezegd. In het belang van het onderzoeik wil hij daar op mj it moment verder niets over zeggen. De drie verdachten, een en i-jarige man en zijn zoons van 19 en 23 jaar, zijn gisteren qi oorgeleid aan de rechter-commissaris. Die heeft het voorarrest a,,, erlengd. Het drama begon vorige week donderdag in de wo- :tp( ing van een van de verdachten aan de Staringstraat. Een lachtoffer is in het pand doodgeschoten. Zijn kompaan pro- eerde nog te vluchten. Hij is even later op straat onder de ogen in een aantal kinderen doodgestoken. De verdachten hebben nri ich later zelfbij de politie gemeld, naii Voorwaardelijk voor verwarde moeder j ikmaar Een 28-jarige vrouw uit Hoorn is gisteren veroordeeld dt: iteen voorwaardelijke celstraf omdat zij in januari 1999 haar ivee jaar oude zoontje in de sneeuw aan zijn lot overliet. De ?chtbank is het eens met de psycholoog dat de moeder ver- linderd toerekeningsvatbaar was, toen zij op 12 januari 1999 aai" kind te vondeling legde bij een opvanghuis in haar woon- laats. De vrouw liet de peuter achter omdat ze naar eigen zeg en psychisch niet in staat was voor haar zoontje te zorgen. De touw had contact gezocht met hulpinstanties, rnaar dat had op arte termijn geen resultaat. Reguliere kinderopvang kon de ioeder niet betalen. De vader heeft nu de voogdij over het nd. Voor de moeder is een bezoekregeling getroffen. Vesterscheldetunnel later klaar tNEUZENHet boren van de Westerscheldetunnel duurt zeker m jaar langer dan de twee jaar die daarvoor waren uitgetrok- :n. Belangrijkste oorzaak van de vertraging zijn problemen iet de boormachines. Die hebben vervormingen opgelopen jor de hoge druk bij het werken op het diepste ipunt van de innel. Na ongeveer een jaar boren zit boormachine Neeltje Su- inna in de westelijke buis op 1,3 kilometer en Sara in de ooste- ke buis op 1 kilometer. Volgens de planning hadden beide bo- n nu drie van de 6,6 kilometer afgelegd moeten hebben. Ook er de kosten van de vertraging wil aannemer De Jonge niets vijt. De aannemer riskeert volgens het contract drie ton boete ir dag, met een maximum van 30 miljoen gulden, wanneer de nnel een maand na de afgesproken datum nieit klaar is. ezoek voor 'Vier van Belgrado' haag De vier Nederlanders die in Belgrado vastzitten op irdenking van terrorisme, hebben gisteren vooir een tweede bezoek gehad van de Nederlandse zaakgelastigde in Bel- ado. Diplomaat Klompenhouwer was twee uuir in de gevange en sprak afzonderlijk met Ger de Rie, Sander Zeitsen, Jeroen in Iersel en Bas van Schaik. Zij waren volgens een verklaring in het ministerie van buitenlandse zaken blij de zaakgelastigde spreken en maakten een meer opgewekte indnjk dan een eek geleden. Zij worden op dit moment volgens eigen zeggen irrect behandeld. De vier hebben inmiddels rrnet behulp van id van de ambassade inkopen kunnen doen via de gevange- iswinkel. 'rofessor Theil overleden itterdam De internationaal bekende econometrist Henri heil is afgelopen zondag overleden. Theil, die siinds 1966 in de irenigde Staten woonde, is 75 jaar geworden. Theil, geboren j)31 oktober 1924 in Amsterdam, pronjoveerde in 1951 aan de emeente Universiteit in Amsterdam. Na een periode bij het entraal Planbureau werd hij in 1953 hoogleraar in de econo- etrie aan de Nederlandse Economische Hogeschool (NEH) in otterdam. Hij werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar als pvolger van de latere Nobelprijswinnaar Tinbergen. In 1966 rrkaste hij naar de VS, waar hij hoogleraar en (directeur werd in het Center for Mathematical Studies in Economics and Bu- ness aan de Universiteit van Chicago. Theil werd op zijn vak- bied een van de meest geciteerde wetenschappers. Hij nreef boeken over economische voorspellingen en introdu- erde de ongelijkheidscoëfficiënt (de Theil-coëfficiënt), een aatstaf ter bepaling van de inkomensverdeling. Irees junior liet autobiografie na '.sterdam De twee jaar geleden ge- Drven politicus Willem Drees junior ijkt een autobiografie te hebben nage- q ten. Deze verschijnt in november bij jeverij Balans in Amsterdam. In het *k gaat Drees jr in op de bezetting, keer en ruimtelijke ordening, vergrij- ig en besluitvorming van politici. Ook rtelt de vroegere lijsttrekker van DS dover zijn ouders en zijn gezin. De ti- van het boek wordt Gespiegeld in de evl Drees was enkele jaren voor zijn zijn autobiografie begonnen. archieffoto anp le' ijaarde man gepakt voor ontucht ü8qschDe politie heeft gisteren een 70-jarige man uit Den isch aangehouden. Hij zou de afgelopen twintig jaar ontucht stt ibben gepleegd met meerdere minderjarige jongens en meis- i.De zaak kwam aan het rollen nadat een van de slachtoffers :h onlangs meldde bij de politie. Inmidde'ls hebben zes mis- uikte jongeren aangifte gedaan. Ze variëren iri leeftijd van ht tot zestien jaar. De ontucht vond overwegend plaats in de ming van de man. Hij zag kans een vertrouwensband met de 'deren op te bouwen en maakte daar vervolgens misbruik in. De zegsman sluit niet uit dat zich nog meer slachtoffers Hen melden. In het belang van het onderzoek doet de politie en verdere mededelingen. Ian schiet wegens blaffende honden ÏL! Het geblaf van de honden van de buren dreef een 51-ja- 5 vi P inwoner van het Brabantse Putte zo tot wanhoop, dat hij Gel teravond met een jachtgeweer op zijn buurman schoot. De en jarige buurman is met verwondingen in zijn gezicht en bo- co "lijf in het ziekenhuis opgenomen. De schutter is door de po- Ne ie aangehouden. Het wapen is in beslag genomen. De blaffen- ;en honden zijn volgens de politie al eerder aanleiding zijn ge- isie est voor problemen tussen beide buurtbewoners. tbby laat Antillen ongemoeiid iBURGDe orkaan Debby die gisteren over de Bovenwindse |N< inden trok. heeft daar geen schade aangerich t. Ook uit ande- j.D telen van het noordoostelijke Caribische geb ied zijn geen todemeldingen gekomen. Óp het vorig jaar door de orkaan Cc Qny zwaar getroffen Sint Maarten veroorzaakue Debby dins- l wel zware slagregens. De inwoners zochten hun heil in in- ftl teaast opengestelde schuilplaatsen. Het uitgaansverbod op 1 Maarten is ondertussen opgeheven. „Het is goed gegaan. tu n werd vorig jaar door Lenny volledig vernield, maar hij fft nu nog steeds bloemen aldus directeur Glen Holm van 'toeristenbureau op het nabij gelegen Saba. Debby was de eii fste orkaan van dit jaar die over de Caribische eilanden trok. het hele gebied werden vluchten geannuleerd, scholen en ikels dichtgetimmerd en cruiseschepen omgeleid. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Minister wil jongeren tegen zichzelf beschermen Minister Netelenbos van verkeer wil het onmogelijk ma ken dat beginnende motorrijders na twee jaar automa tisch een papiertje voor een zware en supersnelle motor kunnen krijgen. Netelenbos wil dat ze daarvoor opnieuw examen doen. Ze wil zo bereiken dat jongeren minder bij ongelukken betrokken raken. De motorbranche ziet niets in het plan. 400.000. De motor is een ge vaarlijk vervoermiddel: van alle verkeersdeelnemers vallen on der motorrijders relatief gezien de meeste dodelijke slachtof fers. Ook belanden relatief veel motorrijders in het ziekenhuis, al scoren bromfietsers hier nog slechter. Voor beide categorie- DEN HAAG ANP De motorfiets wordt steeds po pulairder. Terwijl de afgelopen tien jaar het aantal auto's steeg van vijf tot zes miljoen, is het aantal motorfietsen in die pe riode ruimschoots verdubbeld van nog geen 200.000 naar ruim en geldt dat de meeste slachtof fers jong zijn, tussen 16 en 25 jaar. Sinds 1996 mogen jongeren tot 21 jaar alleen examen afleg gen voor lichte motoren, tot 34 paardenkrachten. Ouderen kunnen hier vrijwillig voor kie zen. Na twee jaar mogen zij overschakelen op het 'echte' werk. Maar volgens Netelenbos blijkt dat jonge motorrijders vaak de behendigheid missen om de scheurijzers onder con trole te houden. Daar wil de PvdA-bewindsvrouw nu paal en perk aan stellen. Netelenbos moet haar voorstel nog voorleg gen aan de Europese Commis sie. Die werkt momenteel aan de derde richtlijn rijbewijzen, waaraan Nederland zich zal moeten houden. De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KN- MV) en de RAI Vereniging wij zen het plan van Netelenbos af. KNMV-directeur De Graaff wijst er op dat het gefaseerde rijbe wijs voor jonge en onervaren motorrijders nog niet eens is geëvalueerd. Hij kent geen on derzoeken die aantonen dat de overstap van lichte naar zware motoren te groot zou zijn. Bo vendien wachten jongeren nu met rijles tot zij 21 zijn, zodat zij niet eerst op een lichte mo tor hoeven te rijden. Volgens De Graaff zijn er be tere oplossingen. „In de oplei ding moet meer aandacht ko men voor rijgedrag. Want daar gaat het om. Uit Europees on derzoek blijkt dat er geen ver band is tussen het vermogen van een motor en de kans op ongevallen. Meer rijkunstjes le ren heeft geen zin." Ook zou de overheid motorrijders gratis een aanvullende cursus be schikbaar kunnen stellen, waar in zij meer leren over de gevol gen van hun manier van rijden. NuvERDALBezoekers genieten van het uitzicht op een van de panoramapunten op de Sallandse Heuvelrug. Vandaag opent staatssecretaris Faber van landbouw, natuurbeheer en vis serij het Nationaal Park De Sallandse Heuvelrug. Dit nationale park in oprichting, gelegen tussen de Overijsselse dorpen Nijverdal, Holten en Haarle, heeft een oppervlakte van circa drieduizend hectare. foto gpd vincent jannink „Een tweede examen kost ook nog eens extra geld en tijd." Eerder sprak de minister het voornemen uit om motoren met een topsnelheid van boven de 300 kilometer per uur te ver bieden. In de praktijk blijken deze snelheidsmonsters echter lastig te weren, zegt haar woordvoerster nu. Niet alleen is de topsnelheid moeilijk vast te stellen, ook is het een probleem om mensen te benadelen die zich op zo'n razendsnel appa raat keurig aan de verkeersre gels houden. 'Moffenfolder' wekt wrevel DEN HAAG GPD-ANP Het voornemen om vaste voet op de Nederlandse markt te krijgen heeft een Duitse loterij wel tot een zeer bijzondere campagne gebracht. Een inkt zwarte envelop met de tekst 'De Moffen kommen' had ongetwij feld tot doel op ludieke wijze de aandacht te trekken, maar de folder die onlangs op de deur mat viel bij naar schatting tus sen de een en twee miljoen huishoudens, wekte hoofdzake lijk verontwaardiging. Vanuit Duits perspectief valt nog wel in te brengen dat de re clamebrochure van de nodige zelfspot getuigt, maar de zin speling op de Tweede Wereld oorlog gaat veel Nederlanders te ver. 'Hoe halen jullie het in je hoofd zulke folders uit te bren gen', foetert een gekrenkte lezer die zijn ongenoegen op de web site van de Staatliche Lotterie uit Saarbrücken heeft geplaatst. „De mensen vinden de folder onsmakelijk, ergerlijk en onge past", bevestigt woordvoerder De Gelder van de Reclame Co de Commissie de inmiddels ontvangen klachten, „en ik hoef u niet te vertellen waarom Komende maandag buigt de commissie zich over de kwestie. Het openbaar ministerie bekijkt inmiddels of er stappen moge lijk zijn tegen de Interlanden Spreigroep, die de folder heeft verspreid. Een woordvoerder zegt de folder eveneens smake loos te vinden, maar juristen van het bedrijf stelden vast dat het bedrijf de Duitse order niet kon annuleren. Een woordvoerder van de Duitse loterij heeft de bood schap inmiddels begrepen. De folder slaat niet op de juiste manier aan, erkent hij. Vakantiegangers met veteranenziekte terug uit Turkije alphen aan den run marieta kroft Een nieuwe tegenslag voor de Alphense touroperator Peter Langhout Reizen. Een maand geleden was het bedrijf de orga nisator van de in een dodelijke crash geëindigde busreis naar Spanje. Gisteren bleek dat zeker twee Nederlanders die met Pe ter Langhout reisden, in het Turkse toeristenoord Alanyade veteranenziekte hebben opge lopen. De GGD's in Arnhem en Zoe- termeer meldden de legionella- besmetting bij de Inspectie voor de Volksgezondheid op 17 juli en op 7 augustus. Na de tweede melding vond de in spectie dat er alarm moest wor den geslagen. Peter Langhout kreeg de opdracht zijn klanten die op dat moment evenals eer der de slachtoffers in het Apex Hotel verbleven, te informeren en ze een andere overnach tingsmogelijkheid aan te bie den. Bovendien moest de tour operator alle klanten die daar zijn geweest op de hoogte stel len van de legionellabesmet- ting. In totaal gaat het om 38 mensen. Bovendien mocht het bedrijf geen klanten meer on derbrengen in het Apex Hotel. Maandagavond controleerde de inspectie de naleving van de af spraken. „Dat was in orde", al dus een zegsman. Woordvoerster Den Dekker, verantwoordelijk voor de vlieg reizen bij Peter Langhout, zegt de vaststelling van de ziekte te betreuren. Ze ontkent dat de vakantiegasten die op het mo ment van de tweede melding in het Apex Hotel verbleven, te laat zijn geïnformeerd. Deze groep kreeg een brief thuisge stuurd, twee dagen nadat ze naar Turkije waren vertrokken. „We hebben verschillende communicatiemiddelen ge bruikt. Via onze plaatselijke agent in Alanya zijn ze ook mondeling op de hoogte ge steld", zegt Den Dekker. „Ie dereen kreeg de kans om naar een ander hotel te gaan. We hebben gedaan wat we moes ten doen." Volgens de Inspectie voor de Volksgezondheid is Peter Lang hout Reizen de enige tourope rator in Nederland die gebruik maakte van het Apex Hotel. Of er in het buitenland slachtoffers zijn gevallen, weet de inspectie niet. „Alle meldingen komen binnen op een centraal punt in Londen. Ook wij hebben onze twee ziektegevallen hier ge meld. We verwachten dat er vanuit Londen een dezer dagen een waarschuwing uitgaat voor het Apex Hotel naar alle EU- landen." Hoe het met de twee slacht offers is, weet de Inspectie voor den haag gpd Minister Pronk van milieu wil uiterlijk in 2004 af van de elf be strijdingsmiddelen die al ruim een maand inzet zijn van een wonderlijk steekspel. Dit jaar verbood het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) 42 soorten gif op grond van nieu we milieucriteria. Dat leidde tot onrust onder de agrariërs om dat elf van die middelen onmis baar zijn voor ziektebestrijding in bepaalde teelten. Pronk kwam vervolgens met een ge- doogregeling, maar milieugroe peringen vochten die met suc ces aan bij de rechter. Pronk wil nu samen met staatssecretaris Faber van land bouw via een wetswijziging als nog de elf middelen tijdelijk toelaten. In eerste instantie krij gen de producten nog twee jaar extra. Als er dan nog geen alter natieven zijn, kan de toelating met nog eens twee jaar worden verlengd. „Daar ligt voor mij wel zo ongeveer de grens', al dus Pronk gisteren in een debat waarvoor de fractiespecialisten eerder van vakantie terugkeer den. CDA, WD en de kleine christelijke partijen willen de mogelijkheid openhouden de bestrijdingsmiddelen tot 2007 toe te laten. De telers zitten ook nog met het acute probleem dat ze tot aan de wetswijziging de wet overtreden als ze die elf midde len gebruiken. CDA, WD en de kleine christelijke partijen wil len dat er voor deze periode een regeling komt, zodat de boeren niet strafbaar zijn. Pronk gaf aan dat hij geen nieu we gedoogregeling maakt, om dat die opnieuw zou sneuvelen bij de rechter. Hij beloofde wel dat hij met minister van justitie Korthals gaat praten. Korthals kan dan op zijn beurt het open baar ministerie instrueren om hier een oogje dicht te knijpen. arnhem anp Pleegde ze zelfmoord, of dood de haar 63-jarige echtgenoot zijn 62-jarige vrouw vanwege de enorme schulden die ze had gemaakt? De man zelf hield het gisteren tijdens een pro-forma- zitting van de Amehmse recht bank op het eerste, de politie op het tweede. De vrouw werd op 1 maart dood gevonden in een sloot naast een voetbalterrein. In eer ste instantie ging de politie uit van een ongeluk of zelfmoord, maar later rezen er twijfels. Aanvankelijk bekende de echt genoot dat hij zijn vrouw ver dronk nadat hij had vernomen dat zij grote schulden had. Gis teren vertelde hij de rechters echter dat hij op de bewuste dag van de bank had vernomen dat zijn vrouw een schuld van 300.000 gulden had opge bouwd. „Ik was wel teleurge steld, maar niet boos. Ik heb er niet met haar over gepraat. Had ik dat maar gedaan, want 's avonds was ze er niet meer". Volgens officier van justitie Grimbergen heeft de man ech ter wel degelijk de dood van zijn vrouw op zijn geweten. Zo had de vrouw volgens hem de sloot nooit kunnen bereiken zonder haar looprek, en bij de plaats des onheils was geen looprek te vinden. Bovendien lag de vrouw op haar rug in de sloot terwijl daar maar heel weinig water in stond. De raadsman van de verdachte be nadrukte echter dat nergens op het lichaam sporen van geweld zijn aangetroffen. De rechtbank doet morgen uitspraak. Zondag 10 september is 't gratis bellen binnen Nederland (m.u.v. bellen naar mobiel) voor alle klanten van Tele2. ant? Meld u snel aan. de Volksgezondheid evenmin. Volgens de Zoetermeerse GGD- arts Versteegen verkeert de 38- jarige vrouw uit die plaats niet in levensgevaar. „Voorzover wij weten, gaat het de goede kant op." Uitzonderlijk is het niet, aldus de GGD-arts, dat mensen uit het buitenland terugkeren met een legionellabesmetting. „Het gaat dan vooral om men sen die in Zuid-Europese lan den zijn geweest. De tempera tuur is hoger en de heheersing van de waterkwaliteit ligt vaak moeilijker." Baby's vaker slachtoffer kinderporno DEN HAAG GPD Voor kinderporno op internet worden steeds jongere kinde ren misbruikt. „Afbeeldingen van verkrachtingen van baby's vormen geen uitzondering meer", zegt inspecteur Groene- veld van het project Kinderpor nografie en Pedofilie. Steeds va ker verschijnen nieuwe afbeel dingen van seksueel misbruikte kinderen op internet. Tot voor kort was tachtig procent van de afbeeldingen afkomstig uit de jaren zestig en zeventig. Inmid dels is een derde van de kinder porno van recente datum, schrijft Groeneveld deze week in het blad Justitiële Verkennin gen. Met de nieuwe serie kinder porno is de databank Kinder pornografie van de recherche uitgegroeid tot een bestand van zo'n 200.000 afbeeldingen. Vo rig jaar telde de databank 30.000 foto's en video-opna men. De toename is het gevolg van de oprichting van een soort internetpolitie, die op het net 'patrouilleert' en oner meer zoekt naar internetters die veel vuldig kinderporno bekijken. Vindt de politie een verdachte, dan kunnen de agenten onge merkt in zijn computer zoeken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3