Tafel voor twee aan Zwarte Water Gesprek van de Dag De umts-kater Stern: RealityRun doorgestoken kaart Vietnamese communistei moeten zinge Trouwpartij Heemskerk op internet wereldwijd te zien Britney Spears tienervraagbaa Opvallende Britse straatkunst WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 ^Sommontaar Na de stroom meevallers die 2000 tot een jubeljaar le ken te maken voor minister Zalm van financiën, ziet het er naar uit dat het mobiele internet een enorme te genvaller wordt. Eerst was er de umts-veiling. Die zou, zo schatte Zalm tevoren, zo'n miljard of twintig moe ten opleveren. Wanneer de grote jongens per mobiele beller evenveel hadden betaald als in Groot-Brittannië en Duitsland, dan had hij gelijk gekregen. Maar helaas: de veiling leverde nog geen zes miljard op. De politiek eerstverantwoordelijke staatssecretaris De Vries (ver keer en waterstaat) mag samen met Zalm de Kamer binnenkort komen uitleggen wat er zo fout is gegaan. Tegenvaller twee kwam na de veiling in Duitsland, toen als reactie op de recordbedragen daar de beurs koers van KPN in elkaar klapte. Ook dat kost hopen geld. De Staat heeft een belang van ruim 43 procent in KPN en besloot in juni dat aandeel versneld te verko pen. Dat staatsbelang was toen 47 miljard gulden waard, momenteel geen 30 miljard meer. Een tegenvaller van 16 miljard bij de verkoop van umts-licenties is al binnen, een nog wat grotere tegen valler bij de verkoop van de KPN-aandelen dreigt. Na tuurlijk hóeft het kabinet niet op stel en sprong te ver kopen, en het zal dat ook niet doen. Al was het maar omdat KPN daarom gevraagd heeft om de koers van het aandeel niet helemaal in elkaar te laten klappen. Maar er is weinig dat erop wijst dat die koers zich de komende tijd wezenlijk herstelt: het Duitse umts-avon- tuur kost met de aankoop van gsm-aanbieder E-Plus, de umts-licentie plus de aanleg van een netwerk rond de 55 miljard gulden. En KPN wil straks ook in Italië en Frankrijk nog in de ring, al zette het bedrijf daar giste ren zelf al vraagtekens bij. De rekening van dat alles is direct voor KPN. De poging om mobiele dochter KPN Mobile tijdig naar de beurs te brengen en zo twee vliegen in één klap te slaan (veel geld verdienen en risico's afwentelen) is immers mis lukt. Een analist zei zaterdag al dat het hem niet zal verbazen als KPN in 2003 in de rode cijfers komt en daar pas rond 2010 weer uitkomt. Wat dat betekent voor de koers, laat zich raden. Het juichverhaal dat KPN gisteren afstak, doet bij dat alles bijna lachwekkend aan. KPN heeft veel geld no dig, maar een uitgifte van nieuwe aandelen zet de koers verder onder druk. En nu de kredietwaardigheid van KPN vrijwel zeker wordt verlaagd, zal het bedrijf meer rente moeten betalen als het al die miljarden 'ge woon' gaat lenen. De beleggers geloofden blijkens de verdere koersval ook weinig van het KPN-verhaal dat er geen vuiltje aan de lucht is. Wellicht heeft mobiel intemet een grote toekomst, maar voorlopig ligt er een enorme hypotheek op. De Amsterdamse sportleraar 'Roger', die in de in Ber lijn gehouden eerste editie van de RealityRun als prooi fungeerde, heeft gisteren ontkend dat er sprake was van doorgestoken kaart bij de premiejacht, waaraan via internet iedereen kon meedoen. Roger, die volgens het Duitse tijdschrift Stern Danny Verdam heet, werd maandag in een bibliotheek in de Duitse hoofdstad ontmaskerd, nadat hij er een week in was geslaagd on gezien te blijven. Volgens Stern stond al van tevoren vast dat Roger' de eerste RealityRunner zou worden en was de selectie procedure waar 9.000 belangstellenden zich voor had den aangemeld en waarin de hele internetgemeen schap een stem had nep. Roger' is volgens Stern een oude bekende van de be denker van het spel, de Duitser Alexander Skora. Bei den liepen in april van dit jaar samen een marathon in Marokko. De organisatie weigert de echte naam van de RealityRunner te geven. 'Roger' zegt in Stern dat het noodzakelijk was onder een schuilnaam aan het spel mee te doen, omdat hij anders door bekenden te mak kelijk te traceren zou zijn geweest. Volgens Stern werd Verdam aanvankelijk door de inter netters niet gekozen als RealityRunner. Daarop bracht de organisatie hem opnieuw in stemming, nu onder een andere naam. Skora wilde er op die manier voor zorgen dat Verdam hoe dan ook de eerste RealityRun ner zou worden, aldus het tijdschrift. Precies vijf uur nadat Stern Skora had geconfronteerd met de resultaten van het speurwerk meldde de orga nisatie dat Roger' was ontmaskerd door een 25-jarige Bild-journaliste, die daarmee 10.000 dollar verdiende. Als de Amsterdammer 24 dagen ongezien was geble ven, had hij het geld gekregen. Deelnemers aan het spel zijn voorts boos op de organi satie omdat die niet, zoals ze voorafhad beloofd, het geluid dat het microfoontje van Roger opnam recht streeks uitzond op internet. In plaats daarvan moest een duur telefoonnummer (tegen de 4 gulden per mi nuut) worden gebeld om de geluiden te kunnen horen. Volgens de organisatie was dat te wijten aan techni sche problemen met het doorseinen van het geluid naar internet. KINGSTON UPON THAMES Het winkelend publiek in de Londense voorstad Kingston upon Thames kan er letterlijk gesproken niet omheen, het opval lende kunstwerk van Da vid Mach. Het werk, onder de titel 'Buiten gebruik', is opgebouwd uit twaalf tra ditionele rode Engelse te lefooncellen. De kunste naar baarde al eerder op zien met opvallende wer ken, zoals een schip van oude autobanden en een uit stenen opgebouwde trein. FOTO AP DAVE CAULKIN De regerende communistisd partij in Vietnam heeft haarl den opgedragen de 'Internat nale' en het volkslied te zing tijdens officiële bijeenkomst! Het ingeburgerde gebruik vai cassettebandjes met tekst en muziek is vanaf 2 september verboden. Volgens de staatsmedia sluiti de communistische leiders n uit dat een deel van het parti kader zanglessen zal moeten nemen. Daarbij mogen ter or dersteuning wel bandopnam worden gebruikt, biedt het jx litburo aan. De reden voor de verordenin is niet bekendgemaakt. Hetb sluit hangt mogelijk samen n de verminderde revolutionai geestdrift binnen de partijka ders als gevolg van de kapita! tische hervormingen in hetA atische land na de val van de Sovjet-Unie. Kleinste restaurant van Nederland straks dagelijks open „Wanneer bent u open", vraagt een voorbijganger aan de eigenaar van het kleinste restaurant van Nederland. „Wij kwamen gisteren langs en wilden hier graag eten. Maar u was gesloten." Aan aandacht ontbreekt het Henk Haasjes niet. „Die vraag krijg ik direct, als ik hier maar eventjes ben." Haasjes loopt al bellend heen en weer, voor zover de ruimte in het oude brugwachtershuisje aan het Zwarte Water in het Overijsselse Hasselt dat toelaat. Af en toe verdwijnt hij in het su perkleine keukentje achter gele gordijnen. Een tafel bij het raam is gedekt voor twee perso nen. Het zijn hectische dagen voor Haasjes. Want hoewel veel mensen enthousiast zijn als ze van het restaurantje horen, staat het water de eigenaar fi guurlijk gezien tot de lippen. „Ik besta bij de gratie van de mensen die bellen." Dat zit zo: sinds januari beheert Haasjes het kleinste restaurant van Ne derland, Kiliaen dat plaats biedt aan twee personen. Elke maand wint een beller een diner voor twee. Een limousine haalt en brengt de gasten. Via 0909-0770 kan iedereen mee dingen. Het dreigde echter be hoorlijk mis te gaan toen een verkeerd telefoonnummer in de krant kwam. Er belden veel te weinig mensen om het idee rendabel te laten zijn, waardoor Haasjes zijn leveranciers niet kon betalen. Een faillissement dreigde. Inmiddels lijkt het erg ste gevaar geweken. Na een uit zending van de regionale om roep trok het aantal bellers be hoorlijk aan. Tot nu toe is het eethuisje een keer in de week geopend. Zo staat het ook in het huurcon tract met de gemeente. „Een tijd geleden heeft een jongen hier zijn vriendin ten huwelijk gevraagd. Dat was echt heel leuk. Ik had de muziek aange past en bij een bepaald num mer zou hij haar vragen." Vanaf 1 september opent Haasjes da gelijks de deur van Kiliaen en het belooft storm te lopen. Twee weken later staat er een replica op schaal in Maduro- dam. „Natuurlijk wist ik wel dat het een leuk idee was, toen ik er mee begon. Maar dat het zo zou lopen, had ik niet gedacht." Wat dat betreft is het ook maar goed dat hij niet direct elke dag eters over de vloer had, want f Haasjes heeft geen horeca-ach- tergrond. „Ik heb eert'spoed cursus culinaire hoogstandjes gedaan", zegt hij met een grote grijns. „In het begin was ik wel een paar uur met de voorberei ding bezig, maar inmiddels gaat het heel aardig." Haasjes zet de stoelen recht en ruimt nog wat op. Als hij naar buiten stapt en de deur wil slui ten, vraagt een voorbijganger of dit nu het beroemde restaurant is waar je alleen met z'n tweeën kunt eten. Haasjes steekt met een van wal: „Wacht. Ik geef u een rondleiding." NYNKE STALLINGA Het voormalige brugwachtershuisje in Hasselt. FOTO GPD AB HAKEBOOM Het karakteristieke Slot Assumburg in Heemskerk is op vrijdagmiddag 1 sep tember het decor voor de eerste wereld wijde internetuitzending van een huwe lijksvoltrekking via KPN.Het bruidspaar, Omar Benameur en Sandra Does, komt uit Alkmaar. Ze bieden familieleden, vrienden en be kenden die niet in staat zijn om de brui loft bij te wonen op deze manier toch de mogelijkheid de trouwpartij live te vol gen. De wereldwijde uitzending van de huwelijksvoltrekking via internet is een primeur voor KPN Multimedia Services. De uitzending is te volgen via het inter netadres www.webstation.nl. Volgens een medewerker van KPN moet het uitzenden van huwelijken via internet gezien worden als een 'logische uitbrei ding van de diensten' van het bedrijf. Het verslag van de bruiloft hoeft daarbij niet beperkt te blijven tot het stadhuis. Op verzoek verzorgt KPN ook de uitzen ding van de kerkelijke inzegening, de re ceptie en de festiviteiten voorafgaande aan het huwelijk. Ook bestaat de moge lijkheid om de internetuitzending bij voorbeeld een maand continu via inter net op te vragen en te bekijken. De introductie van de bruüoftuitzendin- gen wordt mede ingegeven door het suc ces van andere live-uitzendingen per in ternet. „Denk maar aan persconferenties van bedrijven. De belangstelling voor dit soort uitzendingen is nog altijd groeiende en daar spelen we met deze huwelijksuit zendingen ook op in", zo meldt een woordvoerder van KPN. Het Amerikaanse tieneridool Britney Spears krijgt twee wekenl een vragenrubriek op internet. Op de tienerwebsite van de Bril omroep BBC kunnen tieners terecht met vragen over problem! met familie, school, uiterlijk, toekomst en dergelijke. Vanaf 8 september deelt de zangeres twee weken lang rat gen uit. Ze is enthousiast over het verzoek van de omroep om vraagbaak te worden. „Dit is een fantastische manier om te lati zien dat popsterren ook echte mensen zijn. Het lijkt me fantast om mijn ervaringen te delen met die van de bezoekers van des te", aldus de populaire zangeres. Op de BBC-webpagina voor tieners, www.bbc.co.uk/so/agony/staremail.shtml, staat een speciaall muiier waarop tot en met 7 september vragen aan Spears geste kunnen worden. Feestneus Me onselijk in de Schilderswijk daar. Honderd evenemen ten van komend weekend laat ik buiten be schouwing. Maar ik ben de uitzondering, de snob die liever in zijn tuin blijft zitten. Dit land is onderwijl één pretpark waarvan de hekken nooit meer sluiten. Er is nooit niets te doen. Van noord tot zuid en van links naar rechts wordt er altijd ergens vpgetoch t, langs- gevaren of vu urge werkt. Er is permanent een volksverhuizing op vier wielen onderweg naar alweer een groots initiatief Wat ooit allemaal begon als een braderietje hier of een bloemen- corsootje daar is voortaan gesponsord feestge druis op alle fronten. Altijd weer zijn die witte tenten in de buurt waar iedereen wacht op Gert-Jan Dröge. De bubbelwijn bubbelt, de mossel mosselt en de messen zijn geslepen voor de beenham. Want een sponsor heeft dorst en trek. Het ochtendgebed van een modern chris ten begint met de woorden: 'geef ons heden ons dagelijks evenement'. De zin voor zijn bestaan is snel gevonden. Hij roept maar een sponsor aan en weet hij zo gauw geen naam. dan roept hij joop van de Ende of zoiets en zijn bede wordt per kerende post verhoord in de vorm van een vuurwerkfestival op de Pier of een ge zellige nichtenoptocht door een Amsterdamse gracht. Goed dat staatssecretaris De Vries, het deftige hulpje van Tineke Netelenbos, de macho's van de mobiele telefoon op een koopje trakteerde met die begeerde concessies, want anders was dit land nog weer vijftien miljard rijker ge weest. Wat had het in hemelsnaam dan weer met dié zak met centen moeten doen? Nog meer evenementen soms? Onder het motto, dit volk raakt nooit moegegeten op alweer een fes tival met sambas en antilliaanse hapjes? Over wat dit land nog voor de boeg heeft ben ik kort. Straks verschijnen Willem Alexander en Maxima voor de dominee en de pastoor en vanaf dan is Nederland definitief één grote witte feesttent met drank en happen. Bij het koud buffet staat de file muurvast maar voor een wijnkurk maakt ieder ruimte. Want aldus luidt de eigentijdse versie van een oud gezegde: wie zijn feestneus schendt, schendt zijn aange zicht. IMCA MARINA sinds begin vorige maand koningin van de Nederland se homo's, gaat ook de scepter over de Belgische gay's zwaaien. De zangeres wordt op 1 oktober in dis cotheek Red Blue in Antwerpen tot koningin van de Belgische homo's ge kroond. De benoeming gebeurt op initi atief van de Nederlandse Gay Discjoc- key Vereniging. Volgens voorzitter Job te Boekhorst benadrukt de kroning de banden die homo's in beide landen hebben. In Nederland kiest de homo scene elk jaar een andere koningin. Eerdere vorstinnen waren de Zangeres zonder Naam, Tineke de Nooy, Anneke Grönloh en Willeke Alberti. De Amerikaanse comedy-ster ELLEN DEGENERES en haar vriendin ANNE HECHE zijn uit elkaar. Het beroemdste lesbische koppel uit Hollywood liet een verklaring in het Amerikaansel Daily News weten 'na 3,5 jaar alsvi den' uit elkaar te gaan. Ellen DeGe res (43) is vooral bekend geworden haar hoofdrol in de gelijknamige co dyserie 'Ellen'. De serie wordt in Nf land op RTL 5 uitgezonden. DeGen was de eerste Amerikaanse televisie persoonlijkheid die openlijk uit kwa voor haar homoseksualiteit. De in vergetelheid geraakte ontdek kingsreiziger WILLEM DE VLAMINI krijgt op Vlieland een standbeeld.! Vlielander, in 1640 geboren, leidde der de vlag van de Oost Indische C< pagnie de laatste grote ontdekking naar Australië. Op zijn tocht heeft! Vlamingh in 1696 en 1697 als eer grote delen van de Australische we kust in kaart gebracht. „Toch is hij roemloze dood gestorven", aldusd servator B. Huiskesvan het museil Tromp's Huys op Vlieland. „DeVOt hem om onbekende reden als een 6 steen vallen." Afgelopen weekend miste ik de Mosseldag in Yerseke in tegertstelling tot 45 duizend van mijn landgenoten. Ook verdrong ik me niet met 20 duizend anderen op de Am sterdamse Prinsengracht waar zigeu nerklanken klonken vanaf de vlonder op het water. Het Kwakoefestival in de Bijlmer, alsmede het Racism Beat It- -festival in Spaarnwoude, het Water popfestival in Wateringen en het Fle- vo Totaal Festival te Liempde liet ik als luie zak passeren. Ik begaf me evenmin in de stoet naar het Scheve- ningse Westbroekpark waar paarden feestelijk aangemoedigd de poten be zeerden aan balken en ander ongerief. Komende zaterdag ontbreek ik op de Pieremachocheltocht Amsterdam 2000 en laat en passant de 3.000 artiesten op de Uitmarkt voor wat ze zijn. A Cam- pingflight to Biddinghuizen die dag zit er niet in. En ik heb geen gedachten bij de grote rommel- en vlooienmarkt op het Haagse Malieveld, noch bij Ha-Schi-Ba

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2