Ajax imponeert tegen Fortuna Sittard zijn sterk genoeg om kampioen te worden' Sport Barcelona thuis nipt langs PSV OQP Shaktor Donetsk verrast Slavia Praag IENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 'eng en Bosboom winnen jTTERDAMTea Bosboom-Lanchava en Zhaoqin Peng zijn de rijd om de nationale schaaktitel voor vrouwen begonnen met ?n overwinning. Bosboom-Lanchava zegevierde met wit over i Leiderdorpse Linda Jap Tjoen San, Peng bleek met zwart te erk voor Sandra de Blécourt. De derde partij, tussen Caroline iingerland (Leiderdorp) en Jessica Harmsen, werd remise. 'ositieve test Mulder zonder gevolgen iankfurt Een positieve dopingtest bij Youri Mulder blijft zon- er gevolgen voor de spits van Schalke '04. De negenvoudige in- mational had uitdruWcelijke toestemming van de dopingcom- lissie van de Duitse voetbalbond (DFB) om een verboden mid- tegen hoge bloeddruk te gebruiken. Op last van de antido- ing-commissie van de Duitse voetbalbond stapt Mulder wel rer op andere medicatie. lanchester maakt excuses ndhoven Voorzitter Peter Kenyon van Manchester United left zijn excuses aangeboden aan PSV. De Engelse landskam- loen nodigde Ruud van Nistelrooij achter de rug van de Eind- jvense club om uit voor een testtraining in oktober. PSV vond it verzoek ongepast. Manager Alex Ferguson wilde zelf aan bouwen hoe het is gesteld met de rechterknie van de revalide- inde Van Nistelrooij. Kenyon erkende dat de actie van Fergu- in ongepast is. toda JC contracteert Braziliaan iKRADEDe linksback Denis Souza tekent een contract van ijf jaar bij Roda JC. De 20-jarige Braziliaan, afkomstig van het ugdintemaat Matsubara, trainde de afgelopen drie weken al iet de Limburgse selectie mee. Hij zal dit seizoen worden uit- leend aan een Belgische club. Dat heeft vooral te maken met it salaris dat hij bij Roda JC moet verdienen. Spelers uit niet landen moeten jaarlijks in Nederland ruim 7,5 ton bijge- hreven krijgen. In Belgïe bestaat deze salarisregel niet. Induidelijkheid rond Vampeta o paulo Over de transfer van de Braziliaanse international impeta van Corinthians naar Inter Milan is onduidelijkheid itstaan. Volgens het Franse persbureau AFP zou de voormalig rdediger van PSV een contract hebben getekend in Italië. In- r ontkende de transfer vervolgens via het Britse persbureau ruters. ,,Er is helemaal geen officiële mededeling van een van :ide clubs", aldus een woordvoerder van de Italiaanse club. P zegt zich echter wel degelijk te baseren op Corinthians. lieuw controlesysteem tennislijnen ockholmNooit meer onenigheid of een tennisbal binnen of ana liten de lijnen is beland. Een nieuw controlesysteem biedt ortaan 100 procent zekerheid. Tijdens de Stockholm Open in ivember zal het voor het eerst worden gebruikt. Zodra de bal lijn raakt, wordt dit geregistreerd door sensoren die in de lij- in zijn bevestigd. Lijnrechters hebben oprdopjes in en krijgen 0/10 n signaal als de bal in is. De sensor onderscheidt ook een bal n bijvoorbeeld een schoen. De oppervlakte van de bal is be- indeld met geleidend elektrisch materiaal. ack&Jones stopt sponsoring ipenhagen Jack&Jones stopt met onmiddellijke ingang met sponsoring van de Deense wielerformatie MemoryCard. inleiding voor het besluit is de benoeming van voormalig lurwinnaar Bjarne Riis tot directeur van de profformatie. De slissing van de groep Bestseller, eigenaar van de woonketen ck&Jones, is volgens directeur Holck Poulsen gerechtvaardigd zien de dopinggeruchten rond Riis. De voormalige coureur an in 1996 de Ronde van Frankrijk. itesse verontschuldigt zich iwuKHet bestuur van Vitesse heeft een excuusbrief aan FC Irente gestuurd. De aanleiding hiervoor is het gedrag van de nhemse aanhang tijdens de wedstrijd van zondag tegen de ib uit Enschede. De supporters maakten vuurwerkgeluiden herinnerden hiermee aan de vuurwerkramp op 13 mei. „We aliseerden ons pas na de wedstrijd waar de aanhang met de luiden op doelde. Dat is ook de reden dat de stadionspeaker lens de wedstrijd niet heeft ingegrepen," zegt de woordvoer- r van Vitesse. like Tyson beboet De 'Raad van Toezicht' van de Britse boksbond BBC) heeft de Amerikaanse bokser Mike Tyson veroordeeld een boete van 450.000 gulden. De raad legde Tyson echter en verbod op om in de toekomst nog in Groot-Brittannië te ksen. Tyson was 'gedagvaard' wegens zijn wangedrag tijdens na het korte gevecht tegen zijn landgenoot Lou Savarese, op juni in Glasgow. De arbiter staakte het gevecht al na 38 se- nden. Tyson wilde echter van geen ophouden weten. Al tiend met de armen raakte 'Iron Mike' de scheidsrechter te- het hoofd. -jiai ï>'il Oude tijden herleefden. Tijden van De Meer, waar in Ajax met grote cijfers won, waarin de talenten binnenstroomden alsof er geen einde aan kwam. In de nieuwe omgeving van de Arena wilde het maar niet lukken. Wouters en Olsen probeerden het, gis teravond debuteerde Co Adriaanse met een ouder wetse uitslag: 5-0. amsterdam andré hoogeboom Meedoen om een plaats bij de eerste vijf. Dat predikte Co Adriaanse bescheiden aan de vooravond van het seizoen 2000-2001. Natuurlijk was dat een zeer bewuste uitspraak. De trainer wilde de druk van de ke tel halen, zijn ploeg in alle rust laten toewerken naar de com petitie. In de voorbereiding be wees Ajax al het een en ander, maar het echte werk moest nog beginnen. Het visitekaartje ligt er. Fortu na, in het verleden een 'angst- gegner', was geen partij. Speel de mee, maar was er eigenlijk niet. Deels weggebluft door Amsterdamse techniek, deels door Limburgse bescheiden heid. Afgetroefd op alle fronten, maar of Fortuna nu al het echte werk is? Waarom werd Co Adriaanse toch niet meteen aangesteld na het vertrek van Van Gaal? Twee verloren jaren onder Olsen en Wouters hadden het zelfbe wustzijn in Amsterdam danig aangetast. De flair en bluf wa ren volledig verdwenen. Maar zie hoe weinig er voor nodig is om de zaak weer enigszins op de rails te krijgen. Een duidelijk concept, buitenspelers, een nummer tien. Natuurlijk, For tuna was geen graadmeter. Het wordt pas echt interessant als dit Ajax onder druk komt, als de weerstand veel groter is. Fortuna was daar te zwak voor, werd weggetikt door het hoge baltempo van Ajax, door de vroege druk van het Amster damse middenveld. De 1-0 bij rust was nog maar een zwakke afspiegeling van de verhoudin gen. Die goal was wel een ju- foto cpd hans van weel Arveladze omspeelt Ruud Hesp en scoort zijn tweede doelpunt. weel, zoals ook de laatste goal goal en 5-0, dan kun je best te- 0, een combinatie door het een- techniek en goed positiespel, van uitblinker Richard Witsch- vreden zijn." trum met Arveladze als afma- Daar roemde Adriaanse zijn ge er mocht zijn. „Een toetje, Het eerste half uur verzuimde ker. Dat was een vleugje klasse, ploeg ook voor. De rust straalde lekker voor het publiek. Mooie Ajax afstand te nemen na die 1- voortvloeiend uit een gedegen er vanaf, omdat er meteen de eerste minuut duidelijkheid was in de taakverdeling. Een duidelijkheid waar het in het verleden zo vaak aan ontbrak. Het zat allemaal mee, zelfs al bleef die 2-0 lang uit. Fortuna profiteerde niet van een minde re Amsterdamse fase, waarin het concentratieverlies leidde tot rommelig voetbal. Maar de boog, excuseerde docent Adri aanse na afloop, kan in een wedstrijd nu eenmaal niet de hele tijd gespannen staan. Pas na 57 minuten hervond Ajax zich weer, met de goal van Richard Knopper, de nummer tien van de Amsterdamse ploeg. De derde treffer viel enkele mi nuten later en pas toen kon het feestje écht beginnen. Dat doel punt, zo zei de debuterende Fortuna-trainer Henk Duut, heeft ons gebroken. Dat was ook een cadeautje, een foutje terugspeelbal van Volmer afge werkt door Arveladze. Maar het breekpunt lag natuurlijk al veel eerder. Eigenlijk al vanaf de eer ste balomwenteling was Ajax beter. Als een heuse entertainer sloot Ajax de show in stijl af, met een climax als geste aan het publiek. Adriaanse voelde dat goed aan. Hij greep de kans om bij de veilige 3-0 een paar publiekswissels toe te passen. Arveladze, Knopper en Bobson mochten douchen. De leden van de jeugdopleiding kregen hun kans. Hosé, onder Wouters in de versukkeling geraakt, maar in de voorbereiding al im ponerend en scorend, mocht opdraven. Zijn eerste balcon tact was raak. De kopbal pas seerde Ruud Hesp, die, koud terug uit Barcelona, weer kei hard werd geconfronteerd met de machtsverhoudingen in Ne derland. En de vijfde, van Ri chard Witschge, was een staal tje galleryplay, zoals Ajax zich dat heel lang niet heeft kunnen veroorloven. Daar had het Am sterdamse publiek ook wel recht op, na de laatste twee sei zoenen. Ajax: Grim; Vlerklau, Chivu en Berg- dolmo; Galasek, Witschge, Knopper (76. Van der Gun) en Winter; Van der Meyde, Arveladze (76. Hosé) en Bob son (76. Wamberto). Fortuna Sittard: Hesp; Geerinckx (83. Pfennings), Volmer, Roest en Her mans; Heering (67. Averdijk), Van dei- Hoeven (74. Dassen), Haeldermans en Landerl; Van Bamcveld en Gerritsen. Jari Litmanen ontbreekt bij presentatie Spaanse ploeg barcelona anp/efe FC Barcelona heeft gisteravond in eigen stadion met 2-1 van PSV gewonnen in de jaarlijkse strijd om de Juan Gamper tro fee. De stand was al bij de rust bereikt. In de 13de minuut zette de Braziliaan Rivaldo de thuisclub voor circa 40.000 toeschouwers op voorsprong uit een straf schop, toegekend nadat Klui ven een duw kreeg van Hof land. De van Valencia terugge komen Gérard maakte er in de 25ste minuut 2-0 van. Daarna luwde het offensief van FC Barcelona. PSV, dat de competitie zaterdag als lands kampioen begon met een ver rassende nederlaag bij De Graafschap, maakte daar in de 33ste minuut gebruik van. De bal kwam via Frank de Boer bij de Braziliaan Claudio, die de nieuwe Franse doelman Dutru- el verschalkte. In de tweede helft, waarin veel wissels wer den toegepast, kende de wed strijd geen opwindende mo menten. Voor de wedstrijd werd de se lectie van FC Barcelona gepre senteerd. Opvallende afwezige was de Finse oud-Ajacied Jari Litmanen, die nog altijd niet weet hoe zijn voetbaltoekomst er uitziet. In de basis van Barcelona be gonnen Frank de Boer, Cocu, Kluivert en Overmars. Later kwamen ook Zenden en Reizi ger nog in actie. Bij PSV ontbra ken Kezman, Heintze, Faber en Ramzi. In het doel werd Water reus na rust vervangen door Kralj. naventure Kalou gelooft in de kracht van Feyenoord: erdam marcel van der kraan lotterdam-Zuid, kort voor- Bonaventure Kalou in trai- ;skamp gaat, heeft het af- lid plaats van zijn broertje, week op stage geweest bij TG noord, even 'geroken' aan lub waarvoor hij straks wel gaat spelen. De ene Kalou mper doorgebroken of de ende dient zich al aan. et afscheid van Salomon doet Kalou, die vanavond 01 Feyenoord de tweede wed- in de voorronde om de mpions League tegen ui Graz speelt, pijn. Ivoor- is nog steeds ruim zes uur |en vanaf Nederland en hij I dat hij zijn broertje maan- niet zal zien. Tot januari zal u immers niet meer uitko- voor het nationale elftal Ivoorkust, omdat hij zich langer beschikbaar wenst ellen voor kwalificatiewed- ien voor de Afrika Cup. Al- als de strijd om een plaats I het WK losbarst, zal Kalou noord weer loslaten. !t is zijn droom om ooit sa- met Salomon in het eerste van Feyenoord en dat van rkust te spelen. „Of Salo- goed genoeg is om prof- baller te worden? Ik denk vel. Hij is net zo'n voetbal- Is ik. In Afrika is hij spits of tsbuiten. Hij pingelt graag, ils ik, kan prachtige dingen i met een bal. Maar hij (nog sterker worden, ou stond zelf al vroeg in hijnwerpers. Op zijn ne- iende maakte hij zijn de in het eerste elftal van Julio Cruz houdt Bonaventure Kalou vast. De buitenspeler ziet de samenwerking met de Argentijnse spits helemaal zitten. foto anp ed oudenaarden Feyenoord, dat hem tijdens een WK voor jeugdploegen in het verre Oosten had ontdekt. Hij is nu tweeënhalf jaar in Rotter dam en is niet meer weg te den ken uit de basisopstelling. In die korte periode heeft hij als links- en rechtsbuiten ge speeld, als spits en achter de spits. Onder de nieuwe techni sche man Bert van Marwijk zit hij op de rechterflank weer aan de krijtlijn vastgeplakt. Een rol die hij accepteert, maar die hij in de toekomst graag inruilt voor die van centrumspits. Kalou: „Vorig jaar heb ik een periode met Julio Cruz samen voorin gespeeld. We vormden toen een koppel in het centrum van de aanval. Ik kon me daar helemaal uitleven en met Julio klikte het geweldig. Voetballend kreeg het publiek toen het beste van mij te zien. Ik vond het jammer dat we weer uit elkaar zijn gehaald." Kalou beseft ook dat er maar weinig elftallen een speelstijl hanteren waarin twee spitsen naast elkaar spelen. „In Afrika spelen veel ploegen 4-4-2. Dat is hier nogal ongebruikelijk. Als vleugelspits vind ik dat ik te weinig in scoringsposities kom." Bert van Marwijk erkent het luxe-probleem dat Kalou Feyenoord geeft. „Maar ik moet keuzes maken. En ik heb tegen Kalou gezegd dat hij in deze pe riode heel goed moet opletten en zijn best moet doen aan de zijkant, omdat hij hierdoor een completere speler wordt. In we zen zijn we allemaal geneigd om tegen Kalou te zeggen: ga maar ergens voorin staan en zoek het maar uit. Dan doet hij het nog ook. Maar hij moet een teamspeler worden en op dit moment is hij mijn man voor de rechterflank." Kalou: „Het klopt wel wat de coach zegt. Ik ben na 2,5 jaar al een andere speler geworden. Ik heb wat Europese trekjes aan mijn spel toegevoegd. Ik leer van elke dag dat ik bij Feyen oord train en van elke wedstrijd die ik speel. Als rechtsbuiten weet ik dat ik gelimiteerd ben in mijn acties en bewegingen. Toch zal ik altijd mijn natuurlij ke instinct blijven volgen. Ik ben een voetballer uit Afrika en voeg op mijn manier iets toe aan het spel van Feyenoord. De dag dat ik mijn instinct niet meer volg, kan ik beter stoppen met voetballen." Kalou vindt dat Feyenoord genoeg kwaliteit heeft om zich in de strijd om de titel te wer pen. „Alleen het besef is er niet bij alle spelers dat we sterk ge noeg zijn om kampioen te wor den. Julio Cruz is er nu nog niet bij, maar hij heeft natuurlijk alle kwaliteiten die een spits zich kan wensen. Er zijn aanvallers die dromen van de natuurlijke die hij met zich mee- Het zou mooi zijn als dit niet alleen mijn, maar ook zijn seizoen wordt." De Duitse olympische ploeg voor Sydney is kleiner uitge vallen dan de equipe van vier jaar geleden in AÜanta. De se lectie bestaat deze keer uit 433 sporters, 45 minder dan in 1996. Er gaan 192 vrouwen en 241 mannen. Daarnaast ma ken elf reserves de reis mee. In verband met het toenemend geweld tegen buitenlanders in voornamelijk het oosten van Duitsland werkt de ploeg mee aan een campagne tegen racis me en buitenlanderhaat. Een van de bekendste inwo ners van de Belgische hoofd stad Brussel kan niet ontsnap pen aan alle aandacht voor de Olympische Spelen. 'Manneke Pis' krijgt vrijdag in het bijzijn van zeven Belgische gouden medaillewinnaars onder aan voering van Eddie Merckx de officiële kleding van de Belgi sche equipe voor Sydney aan gemeten. Bosnië stuurt voor het eerst een multi-etnisch team naar de Olympische Spelen met sporters uit zowel de Moslim- Kroatische Federatie als uit Re- publika Srpska, de twee auto nome regio's binnen Bosnië. Het Balkanland stuurde al eer der mensen met een verschil lende etnische achtergrond naar de Spelen, maar sporters uit het Servische deel mochten nog niet eerder van hun poli tieke leiders deelnemen. Greenpeace is gisteren in ac tie gekomen tegen de Olympi sche Spelen. De milieuorgani satie vindt dat er te weinig is gedaan om Homebush Bay, een baai met land eromheen, te reinigen van chemisch afval. Het gebied vormt het centrum van de Spelen. Milieuactivisten hebben op het terrein van een oude dioxinefabriek met gras maaiers 'toxic' (giftig) in het veld geschreven. Een grote pijl wijst in de richting van het Olympisch Stadion. Het be wuste gebied werd van 1949 tot 1976 gebruikt voor het lo zen van chemisch afval. Ook het water raakte vervuild. Bewegende beelden van de Olympische Spelen worden toch op internet uitgezonden. Het bedrijf Chello wil in sa menwerking met een Europe se tv-maatschappij de hoogte punten van wedstrijden later op de dag uitzenden. Eerder kondigde de eigenaar van de tv-rechten, het Amerikaanse NBC, aan om via interneton derneming Quokka dagelijks een samenvatting van twintig minuten aan te bieden. De organisatoren van het Olympisch voetbaltoernooi verwachten ondanks de afwe zigheid van onder anderen de Braziliaanse vedette Rivaldo meer dan een miljoen toe schouwers. Directeur van het evenement, Peter Hugg, zei dat er voor het mannen- en vrouwentoernooi anderhalf miljoen kaarten te koop zijn. „Er is nog steeds volop vraag naar tickets. Vooral vanuit Azië is er veel interesse. Zeker nu Japan en Zuid-Korea, de twee gastlanden voor het WK voet bal van 2002, zich hebben ge kwalificeerd." De angst dat windvlagen in het Olympisch Stadion wereld records van adeten onmogelijk maken, is afgenomen. De tij den die in het weekeinde tij dens de Australische trials zijn gelopen, boden goede per spectieven. „Ik was verbaasd", zei Chris Wardlaw, coach van het Australische team. „Er was veel wind, maar in het stadion merkten we er weinig van. Tijdens de trials werden de vier hoeken van het stadion met enorme canvasdoeken af gesloten. De onvoorspelbare wind was een groot probleem bij wedstrijden in februari. Vier sporters uit Oost-Timor mogen op de Olympische Spe len hun land vertegenwoordi gen. Ondanks het feit dat Oost-Timor niet onafhankelijk is, heeft het Internationaal Olympisch Comité de atleten toestemming gegeven mee te doen. Tijdens de openingsce remonie zijn ze gekleed in wit te uniformen zonder nationali teitskenteken. Het olympisch communica tiesysteem heeft een noodtest doorstaan. Meer dan 5000 me dewerkers van een gespeciali seerd bedrijf hebben het sys teem gekeurd op het uitvallen van de verschillende onderde len. De test verliep succesvol, al moet het systeem op enkele punten nog worden verbeterd. HSV, Milan en Galatasarav ook in Champions League praag anp Shaktor Donetsk, HSV, AC Milan en Galatasaray hebben zich geplaatst voor de Champions Lea gue. Shaktor Donetsk, uit de Oekraïne, was de verrassing. De ploeg won gisteren de uitwedstrijd tegen Slavia Praag: 0-2. De eerste wedstrijd in de derde voorronde was in Donetsk geëindigd in 0-1 voor Slavia. De winst was zeker gezien het wedstrijdverloop in Praag verrassend. Tot aan de slotminuut werd niet gescoord, hetgeen Slavia kwalificatie had op geleverd. Vorobeiev maakte echter op de valreep 0-1. In de verlenging maakte Atelkine na zeven minuten het beslissende doelpunt. HSV kwam thuis tegen het Deense Bröndby niet verder dan 0-0, maar in Denemarken had HSV al met 2-0 gewonnen. AC Milan haalde als verwacht ook de Cham pions League. Uit bij Dinamo Zagreb werd het 0- 3. Thuis hadden de Italianen al met 3-1 gewon nen. In beide wedstrijden was de Oekraïencr An drej Sjevtsjenko de uitblinker. Zowel in Milaan als in Zagreb maakte de spits twee goals. De der de in Zagreb kwam van Mari. Jasmin Agic van Di namo kreeg vlak voor rust nog de rode kaart voorgehouden. Galatasaray ging onbedreigd op het hoofdtoer nooi af. De eerste wedstrijd, uit bij Sankt Gallen in Zwitserland, hadden de Turken al winnend af gesloten (1-2), gisteren kwam Galatasaray in ei gen stadion binnen een half uur op 2-0. Zellwe ger (eigen doel) en Jardel (strafschop) scoorden. Voor rust deed Gane iets terug, het doelpunt van Amoah, vijf minuten voor tijd, was slechts nog voor de statistiek.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21