Leidsch Dagblad Minder doden in verkeer haalbaar Herdenking Koersk-ramp afgelast Eerste hoogleraar bouwhistorie benoemd op Universiteit Leiden President van Centrale Bank Suriname de laan uitgestuurd Merenwijk denkt aan buurtwacht tegen pyromaan 10% 30% 40% 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD OENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 INDAAG 24 PAGINA'S enland 3 inland 5 uur en Kunst 18 lomie 7,9 of en Samenleving 14 irek van de Dag 2 itura 10 ingen 16 13 Leidenaar ontwerpt zelf alternatief voor vredesmonument 15 Gebied rond Apollolaan krijgt compleet nieuw uiterlijk 17 Valkenburg: bordeel alleen toestaan in het buitengebied lachtenbureau )or treinreizigers tinreizigers kunnen binnen ienbare tijd hun klachten uien bij een nieuwe reizi- svereniging. Volgens CDA- merlid Leers, bedenker van vereniging, staan NS, met hij gisteren een gesprek I, positief tegenover het ini- tief. De vereniging zal zich gen over allerhande klach- zoals vertragingen en het sen van aansluitingen, ka lle kaartjesautomaten en verstaanbare mededelin- lij kerk wartier wil nïcs zelf verjagen bewoners van de Arnhemse Spijkerkwartier dreigen het inzetten van een bur- ivacht om de junks en igsdealers uit hun buurt te jagen. Voor zaterdag is een letting aangekondigd van en van de buurt. In een irthuis is gisteravond door actiecomité Spijkerkwar- en bewoners van de be lde Arnhemse wijk besloten 'harde acties'. iterij wekt woede et 'moffenfolder' vel de Reclame Code Com- sie als het openbaar minis- e buigt zich over een folder irmee een Duitse loterij aan de grond probeert te gen in Nederland. De fol- bevat de nodige verwijzin- naar de Tweede Wereld- )g en dat heeft tot een la- le van klachten geleid. ina3 oces Soeharto igint 31 augustus proces wegens corruptie i de Indonesische oud- sident Soeharto begint op ugustus. Dat heeft een me- erker van de rechtbank in uta meegedeeld. Bij het n van het proces moet tarto persoonlijk aanwezig De 79-jarige oud-presi- wordt ervan beschuldigd hij bijna 1,4 miljard gul- heeft verduisterd. Dat geld ide hij naar zeven zogehe- liefdadigheidsorganisaties onder zijn beheer stonden, na 5 itemetfraude ld aanpakken' Consumentenbond vindt kopers via internet er op sten kunnen rekenen dat betaalsystemen betrouw- zijn. Daarom wil de bond overheid, bedrijfsleven en ruikers oplichters hard pakken. Op internet wordt maal zoveel fraude met litcards gepleegd als in de iliere handel, na 7 nzet bij VNU jgt 21 procent omzet van VNU, uitgever Libelle en Nieuwe Re- nam in het eerste halfjaar 21 procent toe tot 3,4 mil- gulden. Het bedrijfsresul- steeg met eenzelfde per- age tot zo'n 700 miljoen en. De nettowinst explo de met ruim 500 procent ,5 miljard door de dagbla- 'erkoop aan Wegener, der die verkoop daalde de it met 18 procent, hoofd- lijk veroorzaakt door de loop van Nielsen NetRa- in de VS. na 9 Een Russische vrouw brandt een kaars voor de omgekomen bemanning van de Koersk. FOTO EPA ALEXANDER NEMENOV MOSKOU DPA-Rtr-AFP De herdenking op zee van de slachtoffers van dc ramp met de Russische kernonderzeeër Koersk is afgelast. Dat is gebeurd op verzoek van de nabestaanden. President Poetin, die gis teren de familieleden ontmoette, is vanochtend teruggekeerd naar het Kremlin in Moskou. De familieleden zouden vanmiddag boven de plaats waar de Koersk in de Barentsz Zee ligt bloemen en kransen in het water werpen. Bij nader inzien willen ze echter de berging van schip en slachtoffers afwachten. Poetin zou de herdenking bijwonen, maar is vanochtend onverwacht naar Moskou gereisd. Het zwaar bekritiseerde staatshoofd bezocht gisteren de nabestaanden, van wie er ongeveer vijfhonderd al dagen in de marinehaven Sever- omorsk verblijven. Volledig in het zwart gekleed sprak Poetin en kele uren met onder anderen de weduwe van de commandant van de Koersk. De president leverde scherpe kritiek op de uitrusting waar mee de reddingswerkers aan de slag moesten. De familieleden hebben Poetin gevraagd ook de voor vandaag afgekondigde dag van nationa le rouw af te gelasten. Dit bleek wegens tijdge brek niet meer mogelijk, dus hangen vandaag in Rusland de vlaggen halfstok en zenden radio en televisie aangepaste programma's uit. Voorts eisten de nabestaanden dat de lijken van hun dierbaren zo snel mogelijk worden geborgen om een begrafenis mogelijk te maken. Een opiniepeiling geeft aan dat bijna een kwart van de Russen Poetin verantwoordelijk houdt voor de ramp. Waarnemers verwachten dat in Moskou koppen zullen rollen. Pagina 5: Bevolking heeft genoeg van Rus- lands zelfbedrog Mitsubishi houdt gebreken auto's jaren geheim TOKIO AFP/ANP 13,15,17,19- 21,22 Mitsubishi heeft jarenlang ge heim verzwegen dat er klachten binnenkwamen over zijn au to's. De op drie na grootste au tofabrikant van Japan heeft nu toegeven dat het ruim dertig jaar lang klachten 'onder de pet' heeft gehouden, terwijl het verplicht was te melden dat er problemen waren. De zaak kwam aan het licht nadat Mitsubishi in juli ruim een half miljoen personenwa gens, bedrijfsauto's en bussen naar de garage moest terugha len vanwege diverse gebreken. Onderzoek van het Japanse mi nisterie van transport had aan getoond dat het concern onvol doende aandacht had besteed aan klachten over mogelijke .onveiligheid. In eerste instantie werd ge dacht dat de problemen van re cente datum waren. Een intern onderzoek wees echter uit dat Mitsubishi vanaf 1969 klachten heeft verdoezeld. De uitkomst leidde ertoe dat het concern de ze week moest bekendmaken nog eens 88.000 auto's naar de garage terug te halen, veelal in Japan zelf. LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 18 Stadsgehoorzaal in Leiden voor een dag veranderd in klein Japan 19 Kerkgebouw in Oud Ade rammelt aan alle kanten 21 Ajax op dreef tegen Fortuna Sittard LEIDEN* ONNO HAVERMANS Dirk de Vries is benoemd tot de eerste hoogleraar bouwhistorie van Nederland. Hij is vanaf het nieuwe studiejaar, dat op 4 september begint, twee dagen per week verbonden aan de Universi teit Leiden. De Vries is van plan het onderzoek naar de Leidse bouwhistorie nauw te betrekken bij zijn colleges. ,,Er gebeurt nogal wat in Leiden. Met name de architect Dröge is bijzonder actief. Ook wordt in historische werkgroepen intensief geke ken naar panden in de Breestraat. Ik hoop dat we de gemeente, maar ook de bewoners kunnen in teresseren voor dit onderzoek." Bouwhistorie is een jonge wetenschap, die gericht is op monu menten. Aan de hand van sporen uit opeenvol- DEN HAAG ANP Het aantal slachtoffers in het verkeer kan drastisch om laag als de overheid de veiligheid op de weg op een min der vrijblijvende manier aanpakt. Het aantal verkeersdo den kan veel verder omlaag. Niet van 1100 naar 750 per jaar, maar naar 350, stelt de Raad voor de Verkeersveilig heid in het advies 'Veiligheid, een zorg voor bestuur ders'. Volgens de raad accepteren mensen gevaarlijke situaties in het verkeer steeds minder om dat zij weten dat het veiliger kan. Tegelijkertijd wordt het steeds drukker op de weg. Op het spoor en in de luchtvaart zorgt de markt er voor dat er veel aandacht is voor veiligheid. Maar op de weg zijn verschil lende overheidsinstanties en wegbeheerders verantwoorde lijk. Daardoor is het er veel minder veilig. Netelenbos moet ingrijpen, vindt de raad. Zij moet wegbe heerders - vooral provincies en gemeenten - wettelijk dwingen om in actie te komen en wegen veiliger te maken en hen daar op afrekenen. Volgens project leider Kerkhof weten automobi listen onvoldoende hoe zij zich moeten gedragen. ,,Op de snel- Jaarlijks vallen 1100 doden en moeten 20.000 gewonden naar het ziekenhuis. Dat kost 12 mil jard gulden. Het overgrote deel van de ongelukken is volgens de raad echter vermijdbaar. Elk jaar zijn 750 doden, 15.000 zie kenhuisgewonden en 70.000 overige gewonden onnodig slachtoffer. Minister Netelen bos van verkeer vindt de Raad veel te ambtieus, schrijft ze in een reactie aan de Tweede Ka mer. Een daling met 350 slacht offers zou ze al heel wat vinden, zeker ook omdat mensen steeds meer kilometers per jaar afleggen. Zij weerspreekt bo vendien dat verkeersveiligheid te laag op de politieke agenda staat. In Europa is Nederland al uitblinker. weg en op woonerven is het duidelijk. Maar op 50-kilome- terwegen is het verwarrend. El ke gemeente kiest voor z'n ei gen oplossing." Kerkhof spreekt van 'een hutje-mutje van signa len naar de automobilist'. Nete lenbos zegt dat zij niet voelt voor een meer centralistische rol van de overheid. De wegbe heerders zelf kunnen de pro blemen het best aanpakken. Eerder deze week kwamen drie hoogleraren met een plan om verkeersovertredingen har der aan te pakken naarmate ze weggebruikers meer in gevaar brengen. Zo zou te hard rijden in de bebouwde kom een hoge re boete moeten opleveren dan te hard rijden op de snelweg. Verder willen de hoogleraren dat eerder wordt overgegaan tot hardere maatregelen als hel in nemen van het rijbewijs of het in beslag nemen van een auto. De Kamer reageerde direct po sitief op dit plan, maar de ko mende tijd moet blijken of het ook wordt uitgevoerd. PARAMARIBO ANP President H. Goedschalk van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) is de laan uit gestuurd. ,,Wij stellen geen prijs op zijn diensten, wij moeten voorko men dat hij zich verder bemoeit met monetaire zaken", aldus de nieuwe vice-president van Suri name Ajodhia gisteravond in het parlement in Paramaribo. Goedschalk wordt verweten te hebben meegewerkt aan mo netaire financiering, het in rou latie brengen van ongedekt geld. Hierdoor zijn de wissel koersen voor de Amerikaanse dollar enorm gestegen. Ook de Raad van Commissarissen van de CBvS is bedankt. Vandaag treedt een nieuwe raad aan. Het is niet bekend wanneer een nieuwe president van de CBvS zijn intrede doet. Alge meen wordt aangenomen dat het A. Telting zal zijn. Met hem heeft minister Hildenberg van Financiën in de afgelopen da gen intensief overleg gevoerd. Het duo Hildenberg-Telting zorgde in het eerste kabinet-Ve- netiaan in de periode 1991- 1996 voor monetaire stabiliteit. Toen die regering plaats moest maken, was de wisselkoers voor de dollar ongeveer 400 Suri naamse gulden. De koers is momenteel meer dan vijf maal hoger. Telting werd tijdens de verkiezingscampagne eerder dit Spice Girls weer bij elkaar De Spice Girls komen op 23 oktober met een nieuwe cd-single, voor het eerst sinds bijna twee jaar. De vier, die de laatste tijd vooral bezig waren met so lo-carrières, zijn in de stu dio bezig met opnamen voor de liedjes Holler holler en Let Love Lead the Way, meldde de BBC gisteren. De laatste keer dat de Spice Girls een hit hadden, was eind 1998 met Good bye. Ze denken dat hun nieu we opname een succes zal zijn. ,,We zijn veel sterker nadat we een tijdje uit el kaar zijn geweest en we vinden het fantastisch om weer in de studio te zijn", zei Sporty Spice Melaiiie C. De single wordt op 6 no vember gevolgd door een nieuw album van de mei dengroep. De titel daarvan is nog geheim. LEIDEN *"RUUD SEP Bewoners van de Karpers- en de Forellen-buurt in de Me renwijk hebben serieuze plannen voor de oprichting van een buurtwacht. De Me- renwijkers zijn bezorgd over de recente brandstichtingen in hun wijk, waarbij een aan tal auto's in vlammen opging. Ze zien het instellen van een buurtwacht als één van de mogelijkheden om de pyro maan het werk te bemoeilij ken of zelfs een verdachte aan te houden. Afgelopen weekeinde ging in de Tandkarper nog een auto in vlammen op, waarbij ter nauwernood kon worden voorkomen dat het vuur over sloeg naar het huis waar de wagen voor stond geparkeerd. Op initiatief van drie bewo ners van de Karpers, die de afgelopen tijd het slachtoffer werden van de pyromaan, kwamen maandagavond rond de 35 buurtbewoners bijeen op een grasveldje in de wijk. Bij die gelegenheid bespraken de bewoners verschillende manieren om hun bezittingen beter te beschermen: betere verlichting, het aanbrengen van bewegingsmelders, came ra's, maar ook zelf patrouille ren op de tijdstippen dat de brandstichter tot nu toe toe slaat. Volgens één van de initiatief nemers ('Liever niet met mijn naam in de krant, want ik zit op een risicoplek') is er een serieuze kans dat de buurt overgaat tot nachtelijke pa trouilles. „De politie heeft aJ aangeboden om ons te infor meren over de manier waarop we als buurtwacht het best aan de slag kunnen gaan. Daarover moet nog wel een nadere afspraak worden ge maakt. En maandag heeft zich meteen al een aantal mensen bereid verklaard om actief mee te doen met een buurt wacht." Volgens de bewoners kan een buurtwacht een belangrijke bijdrage leveren aan de op sporing van de pyromaan omdat de politie bij een der gelijk onderzoek voor een be langrijk deel afhankelijk is van tips uit het publiek. „Ze zijn er wel mee bezig, maar kun nen niet zo veel doen. Zo'n pyromaan moet je in feite op heterdaad betrappen." Kaasboerderij Castelijn JONG BELEGEN BOERENKAAS NU 12,- PER KILO gende verbouwingen proberen onderzoekers de oorspronkelijke vorm en opzet van een gebouw te achterhalen. Niet archiefbronnen maar het ge bouw zelf is daarbij uitgangspunt. Successen werden geboekt bij de ontdekking van het oudste stenen huis van Nederland in Deventer. De nieuwe leerstoel is ingesteld op initiatief van de Stichting Bouwhistorie Nederland en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. De Vries blijft naast zijn onderwijs- en onder zoekstaak in dienst bij de rijksdienst als landelijk coördinator bouwhistorie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Hij promoveerde zes jaar geleden in Leiden op het proefschrift 'Bouwen in de late Middeleeuwen. Stedelijke ar chitectuur in het voormalige Over- en Neder- sticht'. HET WOORD IS AAN J.K. Rowling Wie we in werkelijkheid zijn, blijkt meer uit onze keuzes dan uit onze aanleg. y flinléwatr zöh Raad voor de Verkeersveiligheid wil actie overheid 13726° 14727° 15724° 60% 50% 30% jaar door enkele partijen naar voren geschoven als presi dentskandidaat. Goedschalk was sinds 1997 bankpresident, een functie die hij tussen 1985 en 1993 ook be kleedde. Het was destijds overi gens ook president Venetiaan die hem ontsloeg, na een smeergeldaffaire. Kilometerslange files na ongeval op rijksweg A4 RUPWETERING Na een ongeval op rijksweg A4 zijn gistermiddag twee kilome terslange files ontstaan. Het ongeluk had rond drie uur plaats in de richting van Am sterdam, ter hoogte van het vi aduct bij Rijpwetering. Door dat een auto plotseling hard remde, reden de zes auto's daarachter op elkaar in. Of de eerste automobilist ergens van schrok of niet oplette, kan de politie Hollands Midden niet zeggen. Kort na het ongeval vorm den de stilstaande auto's een lint van 16 kilometer dat zich uitstrekte van het Prins Claus plein tot aan Hooginade. Deze opstopping was het gevolg van het afsluiten van de linkerrij strook. In de tegengestelde richting raakten kijkers even eens verzeild in een enorme fi le. Tussen Hoofddorp en Zoe- terwoude-Rijndijk stond het verkeer over 14 kilometer vast. De file was 's avonds rond acht uur pas weer helemaal opge lost. Hulpdiensten waren uren bezig om de rijbanen weer vrij te krijgen. Ambulances waren snel ter plaatse. Vier betrokkenen zijn met nekklachten naar het zie kenhuis gebracht. De politie beschikt niet over gegevens van de inzittenden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.V.tn. controlo he/orging) I Na de eerste tweo weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: l i i l i I Handtekening I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I Dl WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Loldsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1