Eigenaren: geen grond voor natuur oeverloos Boelen weigert zich in tweeën te splitsen De gebreken van een stemmig kerkje Rijn Veenstreek lphen zoekt plek voor hooi in Kerk en Zanen KPMG onderzoekt samenwerking 3ENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 rjoekomstdebat twee uur later L iNWOUDE Het toekomstdebat in de gemeente Rijnwoude be nt morgenavond twee uur later dan aanvankelijk gepland. De immissievergadering in het gemeentehuis in Hazerswoude- jndijk is niet om zes uur maar om acht uur. leen treinen tussen Leiden en Alphen den/alphen aan den run Door een wisselstoring bij Zoeterwou- was vanmorgen geen treinverkeer mogelijk tussen Leiden immenschans en Alphen. Vanaf 8.30 uur reden er geen trei- n meer en werden bussen besteld om reizigers te vervoeren, ak gistermiddag tussen 14.30 en 15.30 uur was het treinver- er op dit traject gestremd. Toen moest op dezelfde plek een sselstoring worden verholpen. ingerafdrukken breken inbreker op ■hen aan den run» Vingerafdrukken die een dertigjarige Alphe- ar bij een inbraak op 3 juli in een huis in zijn woonplaats hterliet, hebben geleid tot zijn aanhouding. De politie pakte man gisteren op. Hij bekende de diefstal van geld, een lap- p, mobiele telefoons en een auto, waarmee hij pa de inbraak ;en een boom langs rijksweg A12 reed. katecursus voor jong en oud phen aan den rijn De Alphense inline skateschool Hazewind gint vanavond met een beginnerscursus. Van 19.30 tot 20.30 ïr krijgen skaters vanaf acht jaar les in remmen, noodstops en fdere technieken. De cursus van vier lessen kost vijftig gulden, ichtingen: Marja de Groot (06-51890288). endelbus op publieksdag Plantarium zerswoude-dorp Pendelbussen komen eraan te pas óm be- igstellenden naar Plantarium 200Q te vervoeren. De organisa- zet op zaterdag 26 augustus tussen negen en vijf uur bussen die het publiek gratis van het NS-station in Boskoop naar de httiende internationale vakbeurs in Hazerswoude-Dorp bren- n. Op de afsluitende publieksdag, die anders dan andere ja- op zaterdag plaatsheeft, kunnen belangstellenden gratis de Jinds bekijken van boomkwekers uit negen landen. De vak- Bjurs begint vandaag al. Vóór de officiële opening om acht uur Havonds is de beurs uitsluitend toegankelijk voor vakmensen. Bptzelfde geldt op donderdag en vrijdag. g steeds te weinig lokalen 3p en aan den rijn at ia buitelaar basisscholen met samen st dassen en 1500 leerlingen "'•i n er in Kerk en Zanen. ir nog altijd is dat niet ge- om alle kinderen van de 10.000 bewoners van de lense wijk les te geven, rom gaat wethouder Dales de scholen praten over een tatjiwe locatie. Daar moeten, in gebouw, de scholen van chillende signatuur samen onderkomen vinden voor eens 250 kinderen, ilgens de laatste prognoses zelfs dat onvoldoende zijn, Dales. ,,Die cijfers waren ntrustend, ze gaven een groei aan. Maar nu Al- vanwege het Groene- beleid minder en langza- moet bouwen, denk ik dat j wel losloopt." lipt er meer ruimte nodig» is, vast. Minstens negen ldas- krijgen nu onderwijs in de olwoningen. Dat zijn Igebouwen, die tot woon- kunnen worden verbouwd het aantal leerlingen af neemt. De schoolwoningen zijn speciaal gebouwd toen een paar jaar geleden bleek dat De Meridiaan, De Fontein en De Wereldwijzer de stroom kinde ren niet aankonden. Het nieuwe gebouw moet over vijf jaar te gebruiken zijn, zegt Dales. Hij ziet veel voorde len aan het plan om samen één gebouw te benutten. Hij kan drie budgetten bij elkaar leggen en geld besparen op gemeen schappelijke ruimtes zoals de toiletten, de aula en het school plein. Zo blijft er geld over voor extra's. Dales denkt aan speel- of kooklokalen. Verder kunnen de klaslokalen flexibel worden gebruikt. Want als de ene school groeit, betekent dat min der kinderen voor de andere school. ,,De ideale situatie zou zijn dat ook de leerkrachten flexibel kunnen worden inge zet. Dus dat leerkrachten bij ziekte de klas van een collega opvangen." In eerste gesprekken heeft de directeur van De Fontein al po sitief gereageerd. Met de andere schoolbesturen gaat Dales nog praten. Kerkgebouw in Oud Ade rammelt aan alle kanten oud ade janneke de jonge Een muur is zo verschoven dat het glas-in-loodraam bol staat van de spanning. Tussen een andere muur en de vloer zit over een lengte van een meter een scheur van een centimeter doorsnee. En wie in de hal te gen de muur klopt, kan gemak kelijk horen waar de holle plekken zitten. Het restauratie plan dat het bisdom Rotter dam heeft gemaakt voor de Sint Bavokerk van Oud Ade is bittere noodzaak. Dammes van der Poel, pen ningmeester van het parochie bestuur, wil wel even tijd vrij maken voor een rondleiding door de kerk. Als hij het ge bouw binnenkomt, is daar net Cor Roos, de klusjesman van de kerk. Die vrijwilliger voert zo nu en dan kleine reparaties uit en kent precies de zwakke punten van het monumentale pand. ,,Kijk", zegt Roos terwijl hij naar boven wijst. ,,Die ramen in de westkant zijn niet in bes te conditie. En het stucwerk er omheen brokkelt af." Roos legt uit dat dat komt door de zout- werking, het zogenaamde sal peter, dat zich van de buiten kant naar de binnenkant van de muur werkt. Daardoor komt de stuclaag in stukjes en als stof naar beneden. Rond één raam is de muur betimmerd met witgeschilderde platen. ,,Zo kun je het verdoezelen, maar kwijt raak je het natuur lijk niet", zegt Roos. In 1989 werd de kerk aan de Leidseweg voor het laatst op geknapt, voor vier ton. Inmid dels is een veel grotere restau ratiebeurt nodig. Vierenhalf miljoen gulden gaat die kosten, zo heeft het bisdom berekend. Van der Poel benadrukt dat het een grove schatting is. ,,Er is nog geen exact plan gemaakt. Er moet bijvoorbeeld nog een onderzoek komen naar de fun dering. Die is slecht, maar hoe slecht, dat weten we nog niet." De kosten rijzen in vergelij king met andere kerken zo de pan uit omdat er op alle fron ten gebreken dreigen aan de kerk. Het orgel, de fundering, het dak, de ramen, allemaal zijn ze toe aan een grondige beurt. Heel wat anders dan bij voorbeeld de Meerburgparo chie in Zoeterwoude-Rijndijk, waaf aan de fundering niets mankeert. De situatie is nog het best te vergelijken met de buurman, de Onze Lieve Vrou we Geboortekerk in Rijpwete- ring. De restauratie van bijna vier miljoen gulden werd on langs afgerond. Voor het -restaureren van de Ripse kerk kon het parochiebe stuur rekenen op een forse bij drage van de plaatselijke be volking. Van der Poel ziet dat De Sint Bavokerk in Oud Ade, die een grondige restauratiebeurt nodig in Oud Ade niet zo snel gebeu ren. „Er zal vast wel een actie komen, maar die moet dan ge richt zijn op een klein onder deel. Stel dat we een ton bin nenhalen met onze zevenhon derd leden, dan zou dat al ver schrikkelijk veel zijn. Maar als je dat afzet tegen vierenhalf miljoen, dan schiet je in de lach. Je moet dat niet in de fundering stoppen." Over de staat van de funde ring valt nog niet veel te zeg gen, maar over het orgel wel. De houten kast, die Maarschal- kerweerd in de negentiende eeuw versierde met rode en groene Franse lelies, ziet er nog mooi uit. Maar daarboven is direct een gebrek zichtbaar: een orgelpijp is als het ware uit zijn voegen gezakt. Als het or gel even later begint te loeien, wijst Roos op de blaasbalg. „Die is zo lek als een mandje, dus die motor blijft draaien om het verlies aan lucht te com penseren." Dat draaien hoort normaal gesproken alleen bij het aanzetten van het orgel. Tijdens het orgelspel is het sto- heeft. FOTO HENK BOUWMAN rend. Van der Poel doet als pen ningmeester jaarlijks zijn best om monumentensubsidie te krijgen, wat meestal lukt. Elk jaar wordt er van dat geld een kleine klus uitgevoerd. Deson danks hoopt hij dat er nu bin nen tien jaar een veel grotere bouwput ontstaat in de kerk. „Het zou doodzonde zijn als dit eraan gaat. Het is een stem mig kerkje. Vooral van de ra men achter het altaar kan ik genieten, als aan het eind van de dag de zon erdoor valt." Plan voor verbindingszone in polders Landeigenaren in de polders tussen Alphen, Bodegraven en Boskoop, voelen er niets voor om grond in te leveren voor natuur. Bij de presentatie van het plan van de pro vincie om een dertig meter brede natuurstrook in de pol ders te realiseren met hier en daar stukken moeras, vreesden aanwezigen gisteravond voor het voortbestaan van het plaatselijke agrarische bedrijfsleven. Als voor beeld verwezen ze naar het Alphense Rietveld, waar als gevolg van natuurontwikkeling het aantal rendabele be drijven de laatste jaren drastisch is teruggelopen. alphen aan den rijn/boskoop marieta kroft De gebiedscommissie Reeu- wijk-Boskoop, die bestaat uit vertegenwoordigers van ge meenten, het agrarische be drijfsleven, de Kamer van Koophandel, de provincie en het waterschap, presenteerde het plan. Deze commissie houdt zich in opdracht van de provincie onder meer bezig met de ontwikkeling van een ecolo gische verbindingszone. Deze zone maakt deel uit van een achttien kilometer lange strook tussen de Reeuwijkse Plassen en de Noord-Aa in Zoeterwou- de. Zo'n natuurstrook moet er voor zorgen dat dieren als de waterspitsmuis, de hermelijn, de ringslang, de watersalaman der en de groene glazenmaker zich van het ene natuurgebied naar het andere kunnen ver plaatsen. De strook maakt over al vertakkingen, zoals met de ecologische natuurstrook langs de nog aan te leggen rijksweg 11 tussen Alphen, Bodegraven en het Bentwoud. Niets in het plan dat M. van de Leemkulle toelichtte, staat nog vast. Van de Leemkulle: „Veel hangt af van het draag vlak onder de boeren. Alles ge beurt op basis van vrijwillig heid. Niemand wordt ontei gend." Toch waren de circa vijftig aanwezigen, van wie een aantal de natuur gisteravond op zijn land zag ingetekend, er niet gerust op. „Als je ze een vinger geeft, pakken ze je hele hand", riep iemand. „Waarom maken jullie je druk om muizen, terwijl kinderen die hier door de pol der fietsen gevaar lopen?" En: „Mensen zijn bang voor kikkers en slangen. Die moeten we hier niet hebben." Volgens Van de Leemkulle hebben onze voor ouders ook met deze beesten te maken gehad en probeert de overheid die natuurlijke situatie zo veel mogelijk te herstellen. Veehouder J. van der Werf, die de agrarische natuurvereni- ging Weide en Waterpracht ver tegenwoordigde, riep zijn colle ga's op om van bedreigingen kansen te maken. „Als we niet meewerken, komt de natuur te rug op plaatsen waar we het niet willen." Volgens hem kan de natuurvereniging bemidde len tussen overheid en grondei genaren. Deze bemiddeling be treft onder meer de vergoeding die boeren moeten krijgen als ze land afstaan of de natuur gaan beheren. Hoeveel geld de overheid voor dit plan beschikbaar heeft, kon Van de Leemkulle niet zeg gen. Hij verwacht dat de ecostrook met her en der ver spreide moerasgebieden er over vijf tot tien jaar is. De komende tijd overleggen de landeigena ren met de natuurvereniging over hun mogelijkheden. Reuzenrad terug bij Oranjefeesten Het reuzenrad is na tien jaar terug op de Oranjefeesten in Langer- aar. Van 24 t/m 27 augustus vormt het één van de attracties. Op donderdag staat om 19 uur de voetbalwedstrijd Altior-TAW op het programma. In de pauze laten kinderen ballonnen op. De bedden race rond de Aarhoeve (aanvang 18.45 uur) is op vrijdag één van de activiteiten. Om 23 uur is er vuurwerk op het Altior-terrein. Za terdag staat vanaf 13.30 uur in het teken van een volleybaltoer nooi. Op de afsluitende zondag, de traditionele familiedag, krijgen de feestvierders korting op de kermis die vier dagen bij Altior staat. 'l e Alphense Dierenbe scherming zoekt een tap met vijf poten. En t;emeente Alkemade de Sail-vloot liever gaan dan komen. lez ersoneelsadvertentie lierenbescherming in en aan den Rijn zoekt we bestuursleden die goed ïen katten, africhten en koiven. bent u: 5* lierenhater: demotiverend: in radicaal snoeiwerk en een hechte club sen; afkomstig uit de vf iek of het bedrijfsleven: en ende een ramp in de rtj mg met vrijwilligers; :rust met een grote mond :n vocabulaire om jende taal uit te slaan: in heldere boodschappen in reken op het oordapparaat eeft u: illen verstand van honden, n, konijnen en vogels .n 't bakkie! nt degene die wij zoeken et bestuur van de 1 ense Dierenbescherming krikken, lastige illigers te dumpen en de nopvang te ontmantelen, ns snel niet na vijf uur of voor lur, want dan staat, 'ege onze drukke [heden, alleen de an lonbeantwoorder u te 'rei Nul Deetman, Jan Franssen, ten Boelen. Welke bobo in dit rijtje niet thuis? rdaad, Maarten uit seI 'oude delft het onderspit de Haagse bestuurders. Na grondig onderzoek weet ook het Historisch Genootschap Oud Soetermeer dat de eerste burger van Rijnwoude niet past in het panel met de politieke zwaargewichten. Want Maarten weigert zich voor het symposium over het Groene Hart in tweeën te splitsen. Hij moet op 28 september ook een raadsvergadering in zijn eigen gemeente leiden. En een burgervader verkiest natuurlijk de eigen raadzaal boven die van buurman Zoetermeer, waar het Genootschap zijn vijftigste verjaardag opluistert met een blik bobo's onder leiding van tv-presentator Ferry Mingelen. Maarten zou Maarten niet zijn, als hij zijn afmelding geen kracht bijzet. Hij had wel willen bomen met Haagse Wim en Haagse Jan, als organisator Michiel Huisman het symposium in de middag had gepland. Maar niets in de schriftelijke uitnodiging aan de eerste burger van Rijnwoude wijst in die richting. Sterker nog: Maarten kan helemaal geen aanvangstijdstip vinden. Bijdragen van Saskia Buitelaar, Tim Brouwer de Koning en Janneke de Jonge data, dan deugt hun jaartelling vast ook niet. Dan zijn het amateur-historici met methoden uit het jaar nul. Lomp De gemeente Alkemade vond het vorige week tijd voor een typisch staaltje lompheid. Uiteraard betrof dat het toerisme, niet bepaald het stokpaardje van de waterrijke gemeente. Voor de duidelijkheid, Alkemade wil best bezoek van toeristen die op het water willen dobberen of langs de molens willen fietsen. Maar dat moet niet te veel tijd en geld kosten. Vorige week was het vooral een kwestie van tijd. Halverwege de week kreeg de organisatie van de gondelvaart in Oude Wetering te horen dat er een historische vloot schepen op weg was naar het dorp. Op doorreis naar Sail 2000 in Amsterdam wilde de vloot graag aanmeren langs de Veerstraat en de Kerkstraat. Het was kort dag, want maandag zou de stoet aankomen. Toch zagen de gondelvaarders er geen probleem in. Het binnenhalen van zo'n vloot is een hele eer en daar heb je graag wat uurtjes extra voor over, zo dachten ze optimistisch. Op het gemeentehuis dachten ze er anders over. Een verzoek om aanlegplaatsen voor de monumentale schepen te reserveren viel er slecht. Zo'n aanvraag kun je toch niet op het laatste moment doen en je kunt die mensen niet dwingen hun roeibootje uit het water te tillen voor zo'n historische sloep, waren zo ongeveer de reacties van ambtenaar en wethouder. Het blijkt wel weer: zelfs als het geen geld kost, is het toerismebeleid in Alkemade sluitpost. De zes gemeenten in de Rijn streek hebben het adviesbureau KPMG uitgekozen om de moge lijkheden van samenwerking uit te zoeken. De zes (Alphen, Ja- cobswoude, Rijnwoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer) betalen het bureau elk bijna 27.000 gulden. De provincie neemt vermoedelijk 25.000 gul den voor haar rekening. Het besluit om samenwer king te onderzoeken, dateert van november vorig jaar. De zes willen opgelegde herindeling door minister De Vries van Bin nenlandse Zaken voorkomen. Daarom laten ze KPMG nu uit zoeken op welke manier ze de banden strakker kunnen aan halen. Vormen van samenwer king die al bestaan zijn de zorg instelling Zorgwijzer en de ma nier waarop vier Rijnstreekge meenten de afdeling sociale dienst samenvoegen. KPMG is van plan om het on derzoek in zes stappen uit te voeren. Op die manier brengen ze de maatschappelijke en be stuurlijke ontwikkelingen in de streek in beeld. Ook willen ze achter de kansen en bedreigin gen van het gebied komen. Het adviesbureau wil uiteindelijk een aantal toekomstscenario's schetsen en aanbevelingen doen hoe' die scenario's werke lijkheid kunnen worden. De diverse raadscommissies van de betrokken gemeenten bespreken het voorstel de ko mende tijd. Daarna kan het on derzoek beginnen. Wanneer KPMG met de conclusies komt, is nog niet bekend. Geen tijd voor deelname aan Groene-Hartsymposium TEKENING MAARTEN WOLTERINK Over tijdstippen gesproken: de datum op de uitnodiging klopt in Maartens ogen niet. Als de brief inderdaad op 18 juli is gepost, waarom dwarrelde die pas weken later op zijn bureau neer? Nu raakt Maarten op dreef. Het Historisch Genootschap Oud Soetermeer, nu je het zegt: ik heb nooit eerder van die lui gehoord. Bestaat die club al vijftig jaar? Ik geloof er niets van. Als zij geen tijdstippen vermelden in hun geschreven bronnen en rommelen met tim brouwer de koning Burgemeester Boelen van Rijn woude moet zich op donder dag 28 september in tweeën splitsen. Als voorzitter van de gemeenteraad wordt hij geacht de raadsvergadering te leiden. Tevens is hij uitgenodigd om zijn zegje te doen als panellid van een symposium in Zoeter meer. Onder leiding van televi sie-presentator Ferry Mingelen discussiëren diverse bekende en minder bekende betrokke nen over de plaats van de stad in het Groene Hart. Het symposium waarvoor onder anderen burgemeester Deetman van Den Haag, com missaris van de koningin Franssen en voorzitter Van Woerkom van de ANWB een uitnodiging kregen, is een ini tiatief van het Historisch Ge: nootschap Oud Soetermeer. Dat bestaat dit jaar een halve eeuw. „We hebben inmiddels de afzegging van Boelen ont vangen", zegt organisator Mi chiel Huisman na enig aan dringen. „Daarnaast zijn ook twee anderen verhinderd. Ik zeg nog niet wie dat zijn. Dat meld ik pas als ik vervangers heb gevonden." Boelen reageerde aanvanke lijk verbaasd op de brief die op 18 juli is gedateerd, maar pas weken later arriveerde. Zo stond in de uitnodiging geen aanvangstijdstip vermeld, 's Middags had de burgemeester van Rijnwoude nog wel een gaatje in zijn agenda, maar 's avonds gaat de eigen de ge meenteraadsvergadering voor. Ondanks de vleiende passage dat het symposium zonder zijn inbreng aan waarde zou in boeten, voelde Boelen zich ge noodzaakt te bedanken voor het symposium. Huisman wil niets weten van een vergissing. Volgens hem diende de brief aan Boe len slechts om te polsen of hij als panellid beschikbaar was. „Wij zijn een vrijwilligersorga nisatie", zegt Huisman ter ver ontschuldiging, „dus verwacht niet al te veel professionalisme van ons. Stond er geen aan vangstijdstip in de brief? Het symposium is uiteraard 's avonds." Huisman weet pas kort wel ke genodigden gehoor geven aan de uitnodiging. Van Min gelen was hij al zeker, omdat hij die persoonlijk kent. „Op zich hoort ook burgemeester Boelen op ons symposium thuis. Hij is onze buurman en zit middenin het Groene Hart. Maar als hij niet kan houdt al les op. Wij zijn dan wel een ac tieve historische vereniging, maar konden vooraf toch ook niet weten wanneer precies de raadsvergaderingen in Rijn woude vallen." fpjjirMöMö/nse&l AMgWZNCê, fWoNKl... fcJj Twe zeuvet! o a jg|| Het Boekje 'Hoe \KW ik mun mop' Hf roe. OofcHANifó- a. ALSTZMPieS J S M?'J66N! JPi TtiemjèGdteftAWé?' ixmwreeM jotjè WieèöjtxWEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19