Hoofdstam Operette verdwijnt Gouden zoen-prijs voor jeugdroman over jongensliefde Oude muziek met Vlaai tintje op festival Utrecht Cultuur Kunst Lowlandgangers bezorgd over valse toegangskaartjes Stadsgehoorzaal één dag lang klein Japan Bonsai, een boompje in miniatuur WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 Films Verhoeven en Van den Ende ruswuk Paul Verhoeven en Joop van den Ende werken samen aan twee nieuwe films. In de loop van volgend jaar moet een van de films gaan draaien, aldus een zegsman. Verhoeven en Van den Ende werkten eerder samen aan Spetters (1980). Een van de nieuwe films is een Nederlandstalige thriller die speelt in de Tweede Wereldoorlog. Het script wordt geschreven door Ge rard Soeteman, die ook verantwoordelijk was voor het scenario van Spetters. De andere rolprent is een Engelstalige bewerking van Mont-Oriol, een boek van Guy de Maupassant. De Appel krijgt eigen tram den haag De Haagse toneelgroep De Appel krijgt een 'eigen' tram. Vanaf 3 september, de dag van de Haagse Uitmarkt, rijdt de Appeltram een jaar lang door de residentie. De buitenkant van de tram wordt opgesierd door de 82-jarige ontwerper Jan Bons, die ook alle affiches van De Appel heeft verzorgd. Passa giers kunnen de tram op alle trajecten tegenkomen. Alleen op avonden dat De Appel voorstellingen geeft, rijdt de tram daar naartoe.Toneelgroep De Appel, het oudste gezelschap van het land, krijgt waarschijnlijk in de riieuwe Kunstenplanperiode geen geld meer van het Rijk. De gemeente Den Haag blijft na aanvankelijke aarzeling achter de groep staan. Franse schilder Carzou overleden periceux De Franse schilder Jean Carzou is op 12 augustus overleden. Hij was 93 jaar. Werk van de veelvuldig onderschei den Carzou is in honderden museums in tal van landen te zien geweest. Ook illustreerde hij romans van Ernest Hemingway, Albert Camus, Ionesco en Arthur Rimbaud en schilderde hij de cors voor de Comedie Fran^aise en vooraanstaande balletgezel schappen en operahuizen in Parijs. In 1977 werd Carzou toege laten tot de Franse Academie der Schone Kunsten. Boekenmarkt in Bredevoort bredevoort De 'boekenstad' Bredevoort krijgt op zaterdag 26 augustus bezoek van buitenlandse boekverkopers, op de inter nationale boekenmarkt. Aan de boekenmarkt nemen zo'n 180 handelaren deel. Om het internationale karakter te ondersteu nen, zijn er optredens van buitenlandse muziek- en dansgroe pen. De buitenlandse boekhandelaren/antiquariaten komen voornamelijk uit Duitsland en België. amsterdam gpd Jongeren aan het lezen krijgen, lukt niet door te imponeren met titels en kennis. Vanuit de beste bedoelingen gebeurt dat nog steeds, maar zo wordt de jeugd juist weggejaagd van de literatuur. Adriaan van Dis gaf deze tip aan 'leesbevorderaars' gis teren in Amsterdam voorafgaand aan de uitreiking van de Gouden en Zilveren Zoe nen 2000, prijzen van de Stichting CPNB voor de beste boeken van het afgelopen jaar voor jongeren van 12 tot 16 jaar. Na zijn eerste Gouden Zoen voor de her vertelling van Vondels 'Gijsbrecht' in 1999, kreeg Edward van de Vendel opnieuw een Gouden Zoen voor 'De dagen van de blue- grassliefde', een roman over de ontluiken de liefde tussen twee jongens. De Zilveren Zoenen waren dit jaar voor de 'Ilios' van Imme Dros en 'Gaten' van Louis Sachar. De jury onder voorzitterschap van bijzon der hoogleraar leesgedrag Dick Schram be kroonde 'Achter de maan' van Sharon Cre ech en 'De guillotine' van Simone van der Vlugt met eervolle vermeldingen. Schrijver Van Dis, een aantal jaren pre sentator van een populair boekenprogram ma voor de VPRO-televisie en deze maand bezig aan een nieuwe serie Zomergasten waarin hij onder meer zijn collega's Kris- tien Hemmerechts, Geert Mak en Helga Ruebsamen ontving, gaf zijn advies aan leesbevorderaars in een terugblik op zijn eigen 'kronkelweg naar het boek'. ,,Taal was altijd mijn grootste struikel blok op school en ik haalde nooit een vol doende voor dictees. Na de rode striem van de lineaal van mijn vader die mij probeerde te 'corrigeren', leerde ik ook de rode streep van het potlood van de lerares vrezen. Pas later ontdekte ik dat ik spelblind was." Maar door de 120-delige 'Illustrated Clas- sics'-serie waarin de klassieke verhalen van auteurs als Shakespeare, Homerus, Victor Hugo, Mark Twain en Jules Verne span nend waren geïllustreerd en de verplichte boekenlijst op de Mulo, raakte hij voorgoed in de ban van de literatuur. „Bij boeken kon ik zelf plaatjes verzinnen en zo leefde ik duizend levens." De uitreiking van de Gouden en Zilveren Zoenen was ook het startschot voor de Jon ge Jury 2001. Jongeren tussen 12 en 16 jaar kunnen tot 31 januari 2001 stemformulie- ren met hun top-vijf insturen. Deze formu lieren worden op grote schaal verspreid door scholen, bibliotheken en boekhan dels. De Zoenen en Jonge Jury maken deel uit van een jeugdboekencampagne van on der meer de Stichting CPNB, de Vereniging NBLC en de NPS en wordt financieel on dersteund door het ministerie van OCW. Strenge controle bij toegang festival Ongeveer honderd bezoekers van het popfestival Lowlands hebben gisteren gebeld met concertpromoter Mojo in Delft om hun kaartje te testen op echtheid. Slechts één van de kaartjes bleek niet in orde. Daarnaast was er sprake van enkele twijfelgevallen. Mojo wilde niet zeggen hoe de gel digheid van de kaartjes wordt nagetrokken. Vorige week waarschuwde Mojo voor neptickets. Bezorgde kopers konden gisteren bellen om hun ticket te testen. On danks het magere resultaat van de telefonische controle ver moedt Mojo dat er veel zwarte kaarten in omloop zijn. Volgens een woordvoerder hebben en kele kopers al aangifte gedaan bij de politie, nadat ze erachter waren gekomen dat hun kaart jes ongeldig waren. Op internet en in krantenad vertenties worden volgens Mojo veel valse kaarten te koop aan geboden. De woordvoerder ziet een verdere onderbouwing van zijn vermoedens in een steek proef die vorig jaar werd ge houden op Pinkpop. Van de drieduizend gecontroleerde tic kets bleken er honderd vervalst. Lowlands is al geruime tijd uitverkocht. Het popfestival, dat van vrijdag tot en met zon dag wordt gehouden op het evenemententerrein Six Flags Holland in Biddinghuizen, trekt dit jaar ongeveer 57.000 belang stellenden. De eerste poplief hebbers worden donderdag avond in Biddinghuizen ver wacht. Bezoekers van Lowlands wacht, een strenge kaartcontro- le. Elk ticket wordt bij de entree van het evenemententerrein uitvoerig gecontroleerd op echtheid. Doorgaans is de con trole volgens Mojo veel minder intensief. Mensen die geen gel dig kaartje hebben, komen het festivalterrein niet op. „Dat kan heel zuur zijn als je bijvoor beeld drie keer de normale toe gangsprijs hebt betaald voor een zwart kaartje. Daarom zul len we die mensen zo tactisch mogelijk benaderen", zegt de zegsman van Mojo. Een kaartje voor het popfesti val kost normaal gesproken 175 gulden. Wegens korten overheidssubsidie In de Stadsgehoorzaal is vrijdag een kimonoshow te zien. PUBLICITEITSFOTO leiden ropy van der pols Na vijf maanden 'Japanjaar' in Leiden lijkt het enthousiasme nog steeds niet getemperd. On versaagd blijft men Japan-eve nementen op poten zetten, on verminderd worden allerhande activiteiten met een Japan sausje overgoten. Ook aan de Stadsgehoorzaal in Leiden gaat de Nippon-gekte niet voorbij. Dompelt deze concertzaal zich in oktober maar liefst een week lang onder in de Japanse cul tuur, aanstaande vrijdag heeft onder de titel 'Enjoy Japan!' al vast een opwarmertje plaats voor de komende Japanweek. Demonstraties, optredens, workshops: een dag lang wordt de Stadsgehoorzaal omgetoverd in een klein Japan. Zo kan het publiek overdag gratis kennismaken met typisch Japanse fenomenen als de theeceremonie, de kimono en bijbehorende make-up en koto- muziek. Toeschouwers worden ook van harte uitgenodigd zelf de handen uit de mouwen te steken. Schik een bloempje, proef een Japanse lekkernij of laat je inwijden in de geheimen van diverse Japanse vechtspor ten. 's Avonds vanaf zeven uur vormt de grote zaal van de Stadsgehoorzaal het toneel van een doorlopende Japanse voor stelling. Zo demonstreert Show Kiso Club onder begeleiding van Japanse liedjes traditionele en futuristische kimono's en haarstijlen. De groep Kikufuji-kai geeft een traditionele muziekuitvoe ring op de koto en de Japanse fluit, af en toe onderbroken door een klassieke samen spraak van de groep Mikawa- Manzai. En wie het Japanse ge voel voor humor wil peilen, kan gaan kijken en luisteren naar Hozon-kai, die een combinatie van mime en stand-up comedy op de planken brengt. 'Enjoy Japan!' is het initiatief van Nippon Express, een grote Japanse multinational. Met het festival, dat verschillende Euro pese steden aandoet, hoopt het bedrijf de Japanse cultuur on der de aandacht te brengen. De opbrengst van het festival komt ten goede aan een ideëel doel. In Leiden wordt het geld ge schonken aan Diaconaal Cen trum De Bakkerij, een kerkelijke liefdadigheidsinstelling. De kassa van de Stadsgehoor zaal (Breestraat 60 in Leiden) is wegens verbouwingen tijde lijk gesloten. Kaarten voor het avondprogramma van 'Enjoy Japan!' zijn verkrijgbaar bij Leiden Promotie VW, Sta tionsweg 2d in Leiden. Het dagprogramma, van 11-17 uur, is gratis toegankelijk. De Hoofdstad Operette, het enige professionele oj tegezelschap van Nederland, houdt op 31 decemh te bestaan. Het ensemble werd 55 jaar geleden richt. Directrice Marijke Tulp heeft per 1 oktober o genomen. vindt dat er in Nederlanc te moet zijn voor een op ei gezelschap dat zich richt 'gouden repertoire' en c bestaan van vier miljoe den. Volgens Tulp zal st J cretaris Rick van der PI n Prinsjesdag aangeven da tr advies overneemt. De leiding van de Hocj Operette overweegt m ie rechter te stappen omd rc Haag onzorgvuldig zou gehandeld, door de laatw ren een beleid voor te sc waarvan nu wordt afge In verband daarmee was reorganisatie in gang door het koor en het b )lj ontslaan. Maar de rechti die tegen. De geplande p ties waarmee de Hot Operette 'nieuwe stijl' h in zou gaan zijn komen vallen. amsterdam gpd Het ministerie van cultuur vindt wel dat operette gebracht moet worden, maar heeft daar niet meer dan een bijdrage van vier miljoen gulden per jaar voor over. De Hoofdstad Operette, die bestaat uit een vast orkest, koor en ballet, zou in die visie plaats moeten maken voor een nieu we onderneming, die per pro ductie een koor, orkest en ballet samenstelt. Met dat geld kan volgens Tulp per jaar een voor stelling worden gemaakt die dertig keer kan worden ge speeld. Het gezelschap gaat nu uit van minimaal tachtig voor stellingen bij een verwachte zaalbezetting van 90 procent. Maar daarvoor is de subsidie na 1 januari ontoereikend. De Raad voor de Cultuur Lantaarnfestival in SieboldHi leiden tijdens het lantaarnfesth iedereen met de zelfge Zelf lantaarns maken op tradi- papieren lampen door '1 tioneel Japanse wijze. Dat kan ten van Leiden lopen. D tijdens de workshop van het Ja- shop is zondag 27 augus pans cultureel centrum het Sie- 14.00 uur in het musei boldHuis in Leiden, 's Avonds, het Rapenburg 19 in Leit Sumo, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrek kingen is 2000 uitgeroepen tot Japanjaar. Een uitgelezen mo ment om een aantal typisch Japanse cultuuruitingen eens kort onder de loep te nemen. In aflevering 20: bonsai. De kettingzaag kan rustig in de schuur blijven liggen. En ook een beetje met de heggen- schaar in het rond knippen, is er niet bij. Wie van snel resultaat houdt, hoeft bonsai niet als hobby te overwegen. Beeldhouwen met levend materi aal, want daar komt bonsai op neer, vraagt geduld en toe wijding. Héél veel ge duld. Om meteen maar een misverstand uit de weg te ruimen: bon sai is niet een boom soort. In potentie schuilt zelfs in iedere buitenboom zo'n fra giel bonsai-boompje. Zolang iemand maar de concentratie en het geduld opbrengt om zich dagen, we ken, maanden, zelfs jaren intensief met zo'n boompje bezig te houden. Verzor gen, knippen, voe den, vertroetelen, met als eindresultaat een bonsai, een boompje in minia tuur. „Het grootste pro bleem is de vakan tie", vertelt bonsai houdster Thea de Ko ning. Vol trots laat de Leidse haar tientallen levende kunstwerken zien, het resultaat van jaren werk. „Eén dag zonder verzorging, kan al fataal zijn. Een bonsai is nog gevoeliger dan een kamerplant." Jaren geleden werd haar interesse voor deze Ja panse kunst gewekt tijdens een bonsai-demon stratie van Katwijker Nick van der Bent. „Ik dacht: wat hij kan, kan ik ook. Nou, vergeet het maar." Bonsai is een delicate kunstvorm, die je je niet zomaar op een regenachtige zondagmiddag eigen maakt. Kennis van de techniek, verzorging en bonsai-cultuur zijn onontbeerlijk. Zo bestaan er alleen al een kleine twintig ver schillende bonsai-stijlen, ieder met hun eigen ui terlijke kenmerken. Bijzonder kunstig is bijvoor- O z O O O N oc O m u O J 10 u u Bonsai-boompjes in de Hortus. ARCHIEFFOTO TACO VAN DER EB beeld de zogenaamde fcenga/'-stijl: takken die als een soort waterval over hun pot heenhangen, alsof ze al jarenlang een woeste storm trotseren. „Bonsai is gewoon een kwestie van heel veel doén", zegt De Koning. „De basisbeginselen krijg je dan vanzelf onder de knie. Maar het echte ar tistieke, dat moet je in de vingers hebben. Dat kan niet iedereen." Wordt bonsai hier meestal gezien als niet veel meer dan huisvlijt, in Japan is het tot een kunstvorm verheven. Het Land van de Rijzende Zon vormt dan ook de bakermat van de bonsai-cultuur. Hoewel de bonsai-kunst in Japan is vervolmaakt, werd de basis voor deze cultuuruiting al al zo'n tweehonderd jaar voor Christus in China gelegd. Door intensieve contacten tussen beide landen, werd in de dertiende eeuw de bonsai-cultuur in Japan geïntroduceerd. Het Westen moest langer wachten. Hier maakte men voor het eerst kennis met bonsai in 1904 op een tentoonstelling in Londen. Binnen Europa was Nederland, na Engeland, een van de eerste landen waar deze fraaie boompjes op grote schaal werden geïntroduceerd. In 1968 werd de eerste lading bonsai geïmporteerd. En vier jaar later, in 1972, zag de Nederlandse Bonsai Vereni ging het licht. Vandaag de dag telt deze vereni ging rond de 1100 leden, verdeeld over een vijf tiental regionale afdelingen. Thea de Koning is als penningmeester betrokken bij de afdeling 's Gravenhage/Randstad, waaron der ook de Leidse regio valt. „Eens per maand ontmoeten de leden elkaar om ervaringen uit te wisselen en om eikaars kunststukjes te bekijken. Ook kiezen we de boom van de maand", vertelt De Koning. „Maar eigenlijk is dat allemaal van ondergeschikt belang. Voorop staat het plezier in het verzorgen van de boompjes. Het in de weer zijn met een stukje natuur." In de Hortus Botanicus in Leiden (Rapenburg 73) wordt op 21, 22 en 23 september een bon sai-demonstratie gegeven. Aanvullende infor matie over bonsai en de Nederlands Bonsai Vereniging is te vinden op het internet: www- .bonsaiguide.com rody van der pols De klokken worden weer geluid, en tien dagen lang - van vrijdag 25 augustus tot en met zondag 3 september - bepaalt het Holland Festival Oude Muziek Utrecht 2000 het muzikale gezicht van Utrecht. De negentiende editie van het festival is de eerste van de hand van directeur Casper Vo gel, die bij de samenstelling assistentie kreeg van deskundigen op deelgebieden. Net als voorgaande jaren zijn de concerten ge groepeerd rond thema's die structuur aanbren gen in het enorme aanbod van de 75 concerten, waarin tal van oude muziekbekenden hun op wachting maken. Want het gaat slechts om nieu we accenten, liet Vogel bij de presentatie van zijn eersteling weten. Van het op de schop nemen van de erfenis van programmeur Jan Nuchel- mans is geen sprake, aldus Vogel. Maar een breuk met de behoudende festival- traditie mag de enscenering van Handels oratori um The Messiah toch wel worden genoemd. De ze productie, in een zeer eigentijdse regie van de Amerikaan Eric Fraad en uitgevoerd door koor, solisten en orkest onder leiding van de Belg Flori- an Heyerick, valt op door de brutale situering in een gekkenhuis. Ook de muziektheatervoorstelling Chaunce- cleer, waarvoor de Belgische theatermaker Tom Hannes een uitwerking maakte van een partituur van de twintigste-eeuwse klanktovenaar John Ca ge, is niet een directe voortzetting van eerder in geslagen paden. En dan de show van Herr Seele, zonder Kamagurka maar mét pianist Jan Ver meulen, waarin we een reis maken door de ne gentiende eeuw via de historische piano's uit de collectie van deze Belgische verzamelaar. Ook dit optreden heeft niet bepaald een voorganger. Tot slot krijgt de negentiende eeuw nog eens alle aandacht via werken van Tsjaikovski, onder anderen uitgevoerd door het orkest Anima Eter- na onder leiding van de Vlaming Jos van Immer- seel, en met de muziek van die romantische componist wordt een nieuw repertoire in het fes tival ingebed. Bij deze opsomming van hoogtepunten valt wel iets op. Was de samenwerking met België via het Festival van Vlaanderen al sinds jaar gewaarborgd in het Utrechtse festival, de2 wordt min of meer beheerst door de Want ook de kindervoorstellingen - nieu ingeblazen in het festival - zijn voor een rijk deel bij de Vlamingen weggehaald. ma 'De klanken van de keizer' belicht flink aantal concerten specifieke periodesT leven van keizer Karei V. Dit programme deel is samengesteld in opdracht van het van Vlaanderen. Utrecht gooit zijn deurei open voor de origineelste Vlamingen in muziek. De niet-westerse muziek is goed vij'g woordigd met Joel Cohen die de Spaans eeuwse Cantigas de Santa Maria uitvoert fusion-orkest met westerse en Arabische Waarmee de Arabische invloed op de muziek wordt benadrukt. RASA kijkt i keerde richting naar de invloed van Span Marokkaanse muziek. Fortepianist Bart van Oort voert met vi ga-pianisten alle klaviersonates van Ha En natuurlijk ontkomt ook het festival niet aan Bach. In 'Plusminus Bach' kijkt r vooral rakelings langs de grote meester hr zijn tijdgenoten, voorgangers en muzik; melingen. Tijdens het openingsconcert, avond in Vredenburg, staat Bach wel in lights en dan letterlijk. In Licht Op Bad Cappella Figuralis het publiek langs h(jj| van Bach, in een lichtontwerp van Uri Ra n Het symposium van de Stichting voor r historische Uitvoeringspraktijk is dit jaa aan historische koperblaasinstrumen wordt gehouden in samenwerking met d ric Brass Society. Nieuw dit jaar is de toegenomen belan van Radio 4 voor het festival. Niet alleei klassieke actualiteitenprogramma A4 rechtstreeks vanuit Muziekcentrum Vrei worden uitgezonden (van 16.30-18.30 u zijn vrijwel alle avondconcerten rechtsu Radio 4 te horen. Negentiende Holland Festival Oude Utrecht, vrijdag 25 aug t/m zondag 3 seC 2000. Vijfenzeventig concerten in tien dagen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18